Britse divisies in W.-Duitsland bij het Europees leger IP?"' ANNEKE De nieuwe zomerpostzegels Egyptisch kabinet afgetreden Engeland streeft naar grotere handel met Rusland Nederlandse titel van Deense film verboden Garantie voor vijftig jaar echter geweigerd Koningin woonde opening Boekenweek bij Zaterdag 27 Maart 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 73 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De tweede proef met H-bom uitgesteld Voorzorgen noodzakelijk Koud weekeinde met regen WEERBERICHT Aarzeling in Parijs, spoed in Bonn 'NrT 21 NEDERLAND NEDERLAND I®!® Naguib vormt neutraal zakenkabinet Gevangenen in vrijheid Brief aan Eisenhower zonder resultaat Handelsbesprekingen beginnen binnenkort Oost-Duitsland zou atoomzuil bouwen Productie voor Rusland Arrestaties bij de Marine in Den Helder Prof. Lysenko op de vingers getikt „De dokter en het lichte meisje" Wel degelijk schending van auteursrecht FEESTAVOND IN DE RESIDENTIE Een „Oscar" voor Audrey Hepburn Kolendamp in school te Schermerhorn Onderwijzer en tal van leerlingen onwel Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. ML KOEMAKS Redacüe: Achterdam 18, fel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - fel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1. eik woord meer 5 cent. Uitsluitend contant. Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand 2.15 per kwartaal 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen 0.52 NAAR te Parijs verluidt, heeft Engeland beloofd, enige van de in Duitsland gestationneerde divisies Britse troepen te verbinden aan hel Europese leger. Deze troepen zullen niet zonder voorafgaand overleg met de bij dit leger aangesloten landen worden teruggetrokken. Een ga rantie, dat de Brits troepen gedurende vijftig jaar de duur van het EVG-verdrag op het vasteland van Europa gelegerd zullen blijven, is echter niet verleend. Ook heeft Engeland voorgesteld, dat het zal deelnemen aan het werk van de meeste organen van de Europese Ver dedigingsgemeenschap, aldus deze niet-officiële berichten, die betrek king hebben op de voorstellen, die Engeland gisteren in de interim commissie van de EVG in Parijs heeft gedaan. De plannen werden uit eengezet door Sir Christopher Steele, de permanente Britse vertegen woordiger bij de Noordatlantische Raad en waarnemer bij de EVG- commissie. Steele beantwoordde hiermee het herhaalde Franse verzoek, om de nauwst mogelijke banden tussen Engeland en het Europese leger te leggen. Frankrijk werd vertegenwoordigd door Herve Alphand, West- Duitsland door Theodor Blank. EO TWEEDE proef met een wa terstofbom is uitgesteld, omdat men eerst maatregelen wil nemen ter bescherming van mensen en eilanden in de Stille Oceaan tegen de onverwachte kracht van de ont ploffing, welke op 1 Maart aan de dag is getreden. Onder meer is reeds de gevarenzone rondom dc Marshall-eilanden vergroot tot een gebied van 775.000 vierkante kilo meter, een oppervlakte van onge veer vijf en twintig maal ons land. Ook zal men meer rekening hou den met de weersgesteldheid. Men neemt aan, dat door deze maat regelen de bezwaren in de Britse en de Japanse pers tegen de proeven met de H-bom zullen worden weggeno men. In dit verband verdient nog ver melding, dat Nieuw-Zeeland stappen bij Engeland en Australië heeft gedaan om te komen tot oprichting van een wetenschappelijke dienst, welke door atoomontploffing ontstane gevaarlijke radioactieve deeltjes zou moeten op sporen. Na de ontploffing van 1 Maart op Bikini werden zelfs actieve deeltjes aangetoond op Montebello, een eiland voor de Noordwest-kust van Australië. Verwacht wordt, dat Churchill de volgende week een belangrijke ver klaring in het Lagerhuis zal afleggen. Hij zal er waarschijnlijk op wijzen dat men de Verenigde Staten niet kan ver zoeken, de proeven te staken en het werk der atoomgeleerden stop te zet ten, terwijl Rusland vrij blijft zijn atoomproeven voort te zetten. Afge vaardigden van Labour zullen er weer bij Churchill op aandringen, te blijven streven naar een gesprek met presi dent Eisenhower en de Russische pre mier Malenkov. 3IJNA VEERTIEN dagen lang hebben de regenmeters droog gestaan, maar gistermorgen wer- oen er vrij grote hoeveelheden gemeten. Te Den Helder viel acht, IJmuiden zeven en op Schip hol tien mm. Het is koud toeer, vooral in onze kustprovincie, waar gisteren de temperatuur nauwelijks boven de vijf graden kwam. Het koude Noordzee-wa- ter is hier de oorzaak van, want het zeewater heeft vrijwel een zelfde temperatuur. Dit week einde zal niet zonder regen voor bijgaan. Na een kleine weersver- betering van vandaag, zal de ko mende vier en twintig uur weer regen en wind zijn te verwach ten. Dit als gevolg van een nieu we depressie, die gisteravond Ier land bereikte en gedurende het weekeinde haar invloed tot over de Noordzee en ons land zal uit breiden. Dit tweede lente-week einde zal niet zo mooi zijn als het eerste, daar vooral de tempera tuur belangrijk beneden normaal blijft. Weersver wachting avond. tot Zondag- LATER MEER WIND Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer, maar later meer bewolking. Tot matig of vrij krachtig toenemende Zui delijke wind. Hogere middag tem peraturen. QFFICIEEL is erover de Britse voor stellen nog niets bekend gemaakt. Men wil hiermee wachten tot het ogen blik, waarop zij de meeste kans heb ben, de nog steeds aarzelende en ver deelde Franse Nationale Vergadering ten gunste van de EVG te beïnvloeden. Deze mededeling kan dus nog wel even uitblijven; de parlementaire behande ling van de wetsontwerpen inzake het Europese leger en de aanvullende pro tocollen wordt steeds opnieuw ver schoven, aangezien allerlei andere kwesties eerst moeten worden opge lost alvorens de Fransen bereid zijn over deze zaken te gaan spreken. Het ziet er naar uit, dat de Franse regering ook zonder dat nog heel wat moeilijkheden zal moeten overwinnen. Zo heeft de voorwaardelijke goedkeu ring van de aanvullingen der West- duitse grondwet, welke de herbewape ning van de Bondsrepubliek in het ka der van het Europese leger mogelijk maken, reeds felle reacties veroorzaakt. De voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit het Franse par lement, de socialist Jules Moch, heeft tegen deze goedkeuring scherp gepro testeerd in een brief aan minister Bidault. Hij herinnerde er aan, dat de commissie met algemene stemmen een resolutie had aangenomen, waarin de regering werd verzocht, haar veto over het amendement uit te spreken. De Gaullistische woordvoerder Palewski heeft zelfs een scherp dreigement aan het adres van de regering doen horen. Wanneer zij haar voorwaardelijke goedkeuring niet intrekt, zo heeft Pa lewski verklaard, zullen de Gaullisten haar doen vallen. West-Duitsland zal thans militaire overeenkomsten kunnen sluiten, zonder dat Frankrijk hierover zijn veto kan uitspreken, zo betoogde Palewski. Bonn heeft zich van alle beroeringen niets aangetrokken en gisteren in snel tempo de procedure der ratificatie zo wel van het EVG-verdrag als van de aanvullingen der grondwet voltooid. Nog gisteren heeft president Heuss de aanvullingen ondertekend. De regering besloot daarna, hem ook nog de Con venties van Bonn welke West-Duits land zijn souvereiniteit hergeven en het EVG-vedrag ter ondertekening voor te leggen. Dit zou ook gisteren nog gebeuren. De acte van goedkeuring der verdragen zal thans zeer spoedig in Parijs worden gedeponeerd. •<X A S i b4 S N J Vf f f simitè&è iP.Si W f U t M f» t 4 !iÊi QE ZOMERZEGELS Nederland, die PTT dit jaar zal uitgeven, zullen de beeltenis dragen van 5 Nederlanders, die in de laatste 100 jaren op cultureel gebied van grote betekenis voor ons volk zijn geweest. De waar den, voorstellingen, kleuren en ontwerpers zijn: 2 3 cent, de dichter Martinus Nijhoff, blauw, ontwerper: Christiaan N. E de Moor, 's-Graven- hage; 5 3 cent de componist Willem Pijper, sepia, ontwerper: André van der Vossen, Overveen; 7 5 cent, de architect Berlage, bruin-rood, ont werper: Edgar Fernhout, Amsterdam; 10 5 cent, de historicus J. Huizinga, groen, ontwerper: Sierk Schroder Wassenaar; 25 8 cent, de schilder Vincent van Gogh, paars, ontwerper: Rein J. Draijer, 's-Gravenhage. De zegels zijn voor het publiek verkrijgbaar van 1 Mei 1954 tot en met 30 Juni 1954. Geldigheidsduur tot en met ultimo December 1955. ALLE EGYPTISCHE ministers, militaire en burgerlijke, hebben gisteravond bij president Naguib hun ontslag gevraagd. Dit bericht kwam min of meer als een verrassing; hierop betrekking hebbende geruchten waren 's morgens nog door Salem, de minister van Voorlichting, tegengesproken. Salem vertelde toen, dat de regering tot na de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering aan het bewind zou blijven. Naguib heeft de aftredende ministers verzocht aan te blijven, totdat hij dit weekend een neutraa.l zakenkabinet "an burgers zal hebben gevormd. Als premier wordt genoemd dr Abdel Razzak al Sanhoeri, de voorzitter van de Raad van State, genoemd. J-JET AFTREDEN van de regering' is nog niet officieel bekend gemaakt, omdat men hiermee wilde wachten tot na het vertrek van koning Saoed van Saoedi-Arabië. Deze heeft zoals men [)E AMERIKAANSE president, Dwight D. Eisenhower, heeft kortelings een persoonlijke boodschap gezonden aan de Britse premier, Sir Winston Chur chill, over het vraagstuk van het han delsverkeer met de communistische landen. De president zou met name hebben verklaard, dat de Engelse voor stellen tot verzachting van de beper kingen op de handel tussen Oost en West te ver gaan en dat het gevaar zou bestaan, dat de Sovjet-Unie er, hij aanvaarding, profijt van zou heb ben. Churchill zal het echter bij deze mislukte poging wel niet laten, omdat zij een onderdeel vormt van het stre ven der Britse regering, om met ver dubbelde kracht te streven naar toe nadering tussen Oost en West door uitbreiding van de handel. Churchill schijnt verontrust te zijn door de jong ste ontwikkeling op het gebied van de waterstofbom en vastbesloten te wil- yOLGENS berichten uit West-Berlijn is men in Oost-Duitsland nabij Aue, in de buurt van de grens met Tsjecho- Slowakije, begonnen met de bouw van een atoomzuil, Aue is het centrum van de Oostduitse uraniumwinning. Twee Oostduitse geleerden zouden in Sep tember jl. te Moskou de bouw van de zuil hebben voorgesteld. De Sovjet-autoriteiten zouden eerst hebben geweigerd op grond van het feit, dat het bouwen van een atoom zuil in strijd is met het verdrag van Potsdam en de wetten van de ge allieerde controlecommissie, maar zij zouden hun mening na de conferentie van Berlijn hebben gewijzigd Zij stel den echter de voorwaarde, dat alle geproduceerde plutonium aan de Sov jet-Unie zou worden geleverd. Ocst- Duitsland zou alleen radio-isotop mogen behouden voor „technisch en medisch gebruik". Vice-premier Koeo Mo-Djo heeft in zijn functie van president van de Chi nese Academie van Wetenschappen in oen rapport aan de regering verklaard, dat thans door de academie de „nood zakelijke fundamenten worden gelegd voor onderzoek op het gebied van de kernphysica". Ien streven naar consolidatie van de wereldvrede, als bekroning van zijn politieke loopbaan. De Sovjet-Unie is officieel uitgeno digd, de komende zomer een handels delegatie naar Londen te zenden. Ook acht men het niet uitgesloten, dat de Britse minister van Handel, Thorney- croft, zich naar Moskou zal begeven, hoewel er tot dusverre nog geen voor bereidingen voor een dergelijk bezoek zijn getroffen. Engeland streeft naar een handels overeenkomst op lange termijn met Rusland. De handelsbesprekingen van deze zomer zullen de eerste zijn sinds 1948; de laatste jaren zijn de handels betrekkingen overgelaten aan het par ticuliere bedrijfsleven. Grondslag voor de besprekingen zal zijn het Russische aanbod, om voor vier milliard gulden aan bestellingen in Engeland te plaat sen. Voorwaarde voor het welslagen de ronderhandelingen is echter een in grijpende herziening van het verbod tot uitvoer van strategische goederen. Rusland wil namelijk allerlei thans verboden waar van Engeland betrek ken, zoals olietankschepen en bepaalde machinewerktuigen .Worden de beper kingen in deze zin verruimd, dan zal de handel van Engeland jaarlijks met een milliard gulden kunnen stijgen. Churchill verwacht, dat Amerikaan se zakenlieden bij de regering te Wash ington op verruiming van de handel met de communistische landen zullen aandringen, wanneer het goederenver keer tussen Engeland en Rusland eenmaal zekere afmetingen zal hebben aangenomen. weet een officieel bezoek aan Egypte gebracht en vandaag Cairo verlaten om naar zijn land terug te keren. Van daag reeds zouden de ministers hun persoonlijke eigendommen van de mi nisteries halen. De regering heeft nog gesloten, alle concentratiekampen in Egypte op te heffen en de geïnterneerden op vrije voeten te stellen. De leden van de ver boden Mohammedaanse bi ouderschap zijn reeds vrijgelaten. De communisten blijven echter in gevangenscnap. De militaire revolutionnaire raad heeft voorts kolonel Rachad Mehanna op vrije voeten gesteld. Mehanna was aanvankelijk een der drie regenten, die na het aftreden van Faroek wer den benoemd. Later is hij op beschul diging van samenzwering tegen de re gering tot levenslange gevangenisstiaf veroordeeld. Verwacht wordt, dat de vroegere Wafdistenleider Moestafa el Nahasj, die nog steeds huisarrest heeft, spoedig weer vrij man zal zijn. In Cairo hebben zich gisteren bot singen voorgedaan tussen aanhangers van de Mohammedaanse broederschap en leden van de door de regering ge steunde bevrijdingsbeweging. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. (Eigen bericht) De Koninklijke Marechaussee heeft verscheidene employé's van de Bewa- peningswerkplaatsen van de Koninklij ke Marine te Den Helder gearresteerd, en wel ir N. H. M., de technische hoofdambtenaren P. H. F. en F. J. L. en de commandeur J. Officieus vernamen wij, dat de heer M. in de gelegenheid moet zijn ge weest om bij het doen van bepaalde bestellingen een gedeelte te Mten af leveren aan een particulier bedrijf, waarmee hij in nauwe relatie ~tond, en voorts om in de Bewapeningswerk- plaatsen bepaalde werkzaamheden voor dat bedrijf te doen verrichten. Door de Marechaussee wordt in samenwer king met de Rijksaccountantsdienst reeds geruime tijd een onderzoek in gesteld. De officiële instanties bewa ren vooralsnog zorgvuldig het stil zwijgen. Prof. Trofym Lysenko, een vooraan staande Russische bioloog, is ernstig voor het hoofd gestoten, doordat men een zijner beschermelingen de graad van doctor heeft ontnomen, die hij een maand geleden heeft gehaald. Lysenko had toen de kwaliteiten van 's mans proefschrift volledig voor zijn verant woording genomen. De betrokkene, een vooraanstaand Russisch ambtenaar, is reeds een paar maal gecritiseerd we gens vergissingen en tegen de staat ge richte praktijken. Lysenko is bekend geworden door de verkondigins van theorieën op het ge bied van de erfelijkheid bij planten, die door Westerse geleerden algemeen als onjuist worden beschouwd. Zo be weert hij, dat wijzigingen in de struc tuur van een plant, die optreden onder invloed van gewijzigde levensomstan digheden, erfelijk zijn, en ontkent hij de geldigheid van de erfelijkheidswet- ten van Mendel. \yEDEROM is er rumoer ontstaan over de verdwijning van een kind, dat de verschrikkingen van de oorlog van héél nabij heeft meegemaakt. Anneke Beekman is in een katholiek pleeggezin terecht gekomen en aldaar naar aard en gewoonte rooms opge voed. Toen de wettelijke voogd het kind opeiste, is het met haar verzorg ster verdwenen. Alle nasporingen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven, terwijl een beroep op de katholieke autoriteiten in Utrecht om naar recht en wet te handelen voornamelijk is af gewezen op grond van de stelling, dat Anneke de wil heeft bij haar verzorg ster te blijven. Wij zullen er goed aan doen deze kwestie zonder enig sentiment te be schouwen. Degenen, die stellen, dat het kind bij haar voogd behoort, hebben ongetwijfeld onverkort gelijk. Van da andere kant is het inderdaad zeer goed mogelijk, dat Anneke Beekman zich in het milieu, waarin zij thans verkeert, gelukkig voelt. Omdat het uitsluitend gaat om het geluk van het kind, zou over deze situatie in alle erpst en vrede gepraat kunnen worden. Maar wij vragen ons dan af waarom de verzorgster met het kind is ver dwenen en waarom zij niet de moed heeft zich normaal te gedragen en een beslissing over te laten aan de beide betrokken partijen. Het verdwijnen met kind en al is het slechtst denk bare argument, dat aangevoerd had kunnen worden. Het roept namelijk twijfel op aan de juistheid van de door de katholieke overheden gemaakte op merking, dat het kind uit eigen vrije wil blijft bij wie zij thans is. Want in dien dit werkelijk waar is dan zal er geen weldenkend mens zijn, die Anneke in een nieuw milieu wil overplaatsen. In deze discussie, die bovendien vrij fel geworden is, raakt het persoon lijke belang van het kind volkomen op de achtergrond. Anneke Beekman is een „brandende zaak" geworden eu derhalve lijdend voorwerp. Wij zouden gaarne zien, dat de be trokken partijen zich rond één tafel schaarden en in een conferentie de kwestie van Anneke's toekomst aan de orde stelden. Waarna het probleem uit- sluitend van Anneke uit moet worden gezien .Op dat moment namelijk is het niet meer belangrijk of het kind in een rooms of niet-rooms milieu wordt opgevoed. Het gaat dan alleen over haar particuliere welzijn. j/L| Dat is het enige criterium. F)E PRESIDENT van de rechtbank te Amsterdam, mr C. Briet, heeft gis teren, uitspraak doende in kort ge ding, het filmverhuurkantoor Fan-Film het gebod opgelegd de Deense film „Din fortid el glemt", waarvan de let terlijke vertaling luidt „Je verleden Is vergeten", in Nederland niet uit te brengen onder de titel „De dokter en het lichte meisje", en daarbij een dwangsom gesteld van f 10.000 voor iedere overtreding. Hiermee is de eis toegewezen van de uitgeversmaatschappij „De Bezige B.„" te Amsterdam, die het filmverhuur kantoor had doen dagvaarden in kort geding, omdat zij onder de laatstge noemde titel reeds een boek had doen verschijnen van de auteur S. Vestdijk. De president overwoog, dat eiseres zich terecht heeft beroemen op schen ding van het auteursrecht, omdat de titel één geheel is met het werk en derhalve als een' object van het auteursrecht kan worden beschouwd. Ook met het subsidiair door de pro cureur van eiser, mr J." P. Engels, aangevoerde „verrichten van een on rechtmatige daad jegens de auteur", ging de president mee. Hij overwoog hierbij onder meer, dat indien de film geen succes zou blijken te zijn, zulks ook invloed op de verkoop van het DE KONINGIN woonde gister avond in het Haagse gebouw van Kunsten en Wetenschappen de opening bij van de Boekenweek 1954 die dit jaar weer is georgani seerd door de Vereniging ter be vordering van de Belangen des Boekhandels en de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. De opening van de Boekenweek ge schiedde dit jaar in Den Haag me de ter gelegenheid van het 101)- jarig jubileum van de Haagse Boekhandelaarsvereniging. Er werd een literaire feestavond ge geven onder de naam „Het boek en de muze", waarvoor medewerkten de stichting „Ballet-Recital", leden van het Residentie-orkest en leden van de Haagse Comedie. Na afloop werd het gebruikelijke schrijversbal gegeven in de door leerlingen van de vrije acade mie van beeldende kunsten versierde ruimten van het gebouw. Onder de talrijke vooraanstaande aanwezigen bevonden zich voorts de minister van O.. K. en W., mr J. M. L. Th. Cals, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en mevr. Kesper, en de burgemeester van Den Haag en me vrouw Schokking. De gasten werden welkom geheten door de heer C. H. Leeflang, voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, die zijn grote dankbaarheid aan de Koningin voor haar grote belangstelling tot uitdruk king bracht. In zijn openingswoord noemde de Haagse burgemeester, mr F. M. A. Schokking, het een groot voorrecht, dat de Nederlandse Boekenweek dit jaar in Den Haag werd ingezet. Spre ker noemde Den Haag een stad, waar het boek bijzonder in ere is, en gaf vervolgens een beschouwing over de plaats van het boek in de geschiedenis van de residentie. Na een meditatie over de rust on de onrust van het lezen ver klaarde burgemeester Schokking de Boekenweek 1954 voor geopend. boek kon hebben en dat gedaagde ge bruik heeft gemaakt van een titel, die een vondst is van een ander en waar van hij profijt tracht te trekken voor zichzelf. Te Hollywood heeft de jaarlijkse prijsuitreiking voor de beste prestaties op filmgebied in 1953 plaats gevonden. De verdeling der „Oscars", zoals deze prijzen worden genoemd, is als volgt: De beste film: „From here to Eter nity", die acht prijzen kreeg. De beste vertolking van een vrouwelijke hoofd rol: de Engels-Nederlandse Audrey Hepburn, voor haar rol in „Roman Holiday". Het beste spel in een man nelijke hoofdrol: William Holden in „Stalag 17". Walt Disney kreeg vier „Oscars" voor twee documentaires en twee teken, films, getiteld „The living desert", „The Alaskann eskimo", „Toot whistle plunk and boom" (een „cartoon" in cinemascope) en „Bear country". (Eigen bericht). Gistermorgen omstreeks tien uur zijn verscheidene leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse der openbare lagere school te Schermerhorn, een tweemansschool, onwel geworden als gevolg van kolendampvergiftiging. Het meisje Marja Schot verloor het be wustzijn en werd overgebracht naar de woning van het hoofd der school. Andere kinderen werden onpasselijk. Ook de tijdelijke onderwijzer, de heer W. Zee, vertoonde symptomen van ver giftiging. De zieke kinderen konden allen naar hun woning worden ver voerd. Des middags werd er in het lo kaal geen les gegeven: alle kinderen kregen in verfc .nd met hetgeen er 's morgens was gebeurd, vrijaf. Een onderzoek naar de oorzaak van deze onaangename gebeurtenis heeft echter geen enkel resultaat opgeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1