Toneelminnend Alkmaar nam afscheid van Rika Hopper Agenda Stad en omgeving „Actrice zijn is een zwaar, maar heerlijk leven" Toneelspel van de oude school in romantisch „Anastasia" Zuivelfabriek „Crema" wordt uitgebreid en gemoderniseerd Overdiesfraat 12 geen paleis OPZICHTER PLUIJMERS WERKTE 25 JAAR MET DUIZENDEN KILOVOLTS JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Een kaars, welke nog steeds niet opbrandde Eén maand wegens heling Nieuwe dirigent Crescendo Periode van stijl en zwier herleefde Joegoslavië-avond in de Boekenweek Nieuwe toegang in Groot Nieuwland Nog iets over woontoestanden Bewoner zit er echter zonder vergunning Bakkerij werd verbouwd JAARVERSLAG VAN BE ALKMAAR5CHE BANK Steeds op je tellen passen DINSDAG 30 MAART 1954 „£N MISSCHIEN, als u mij later nog eens ziet lopen, zult u zeggen: „Kijk, daar gaat ze nou, ze ziet er toch nog wel aardig uit!". Dit waren de allerlaatste woordxj, die de 76-jarige Rika Hopper, de grijze actrice van de oude school, in haar zes en.yijftig-jarige toneelloopbaan op de Alkmaarse planken heeft gesproken. Daarna sloot het doek van het Gulden Vlies zich voor altijd voor haar. Na afloop van het romantische toneelstuk „Anastasia", dat „Theater" gisteravond opvoerde en waarin Rika Hopper schitterde als de keizerin-weduwe van Rusland, bracht de zaal haar staande een daverende ovatie en vervolgens sprak burgemees ter mr H. J. Wytema haar dankbaar toe. „Keizerlijke Majesteit", noem de de burgemeestjr haar, niet zo zeer wegens haar rol in „Anastasia" als wel omdat zij „op haar gebied de allerhoogste sport van de ladder had bereikt." WYTEMA betreurde het, dat er in Alkmaar (nog) geen zaal was, groot genoeg om allen te bevatten, die afscheid van Rika Hopper hadden wil len nemen. Velen moesten daarom worden teleurgesteld. Maar misschien kwam er wel een nieuwe schouwburg. De burgemeester vreesde, dat hij wel in herhaling zou vallen van wat al op zo vele plaatsen was gezegd door zo vele burgemeesters, maar hij kon niet anders, vertegenwoordiger als hij was van zovele dankbare Alkmaarders. Die herhalingen noemde hij een gevolg van het feit, dat Rika Hopper niet alleen toneelminnend Alkmaar, maar heel ons volk aan zich verplicht had. Spreker haalde een woord van Goethe aan, dat ook de heer W. L. M. E. van Leeuwen Zaterdag bij de opening van de Ber gense Boekenweek had geciteerd: „Om licht te geven, moet een kaars ook op branden". „Maar wat een formidabele kaars bent u", riep de burgemeester Rika Hopper toe, „U heeft altijd gebrand, maar u is nog steeds niet opgebrand!" Tenslotte bood de burgemeester de scheidende actrice namens het ge meentebestuur een bijzonder mooie bloemenmand aan en namens het Alk maarse schouwburgpubliek een klein, drievoudig geschenk, bestaande uit een boek, enkele orchideeën en een geslo ten enveloppe. Vervolgens sprak mevrouw Mole naar-van Vliet enkele eenvoudige diep gevoelde woorden van afscheid. Zij vertelde hoe jammer zij het vond, dat Rika Hopper het toneel ging verlaten, maar zij begreep, dat de toneelspeel ster eindelijk naar rust verlangde. Nadat zij haar grote dankbaarheid had geuit, bood zij Rika Hopper een bou quet bloemen aan en sprak daarbij de hoop uit, dat de jubilaresse nog eens aan een heel groot bewonderaarster zou terugdenken. {^IKA HOPPER zei hierna in haar geestig en charmant dankwoord, dat burgemeester Wytema heus niet zo in herhalingen was getreden. Nog geen enkele burgemeester had haar zo'n keizerlijke onderscheiding gegeven, noch had een burgemeester tot ausver de hoop durven uitspreken, dat in zijn stad misschien een nieuwe schouwburg zou verrijzen. In haar lange loopbaan had zij de Alkmaarders leren kennen als een zeer sympathiek, kunstminnend publiek, én zij vond het dan ook beslist noodzake lijk, dat het welvarende Alkmaar een mooie, moderne schouwburg kreeg. Rika Hopper hoopte, dat burgemeester Wytema haar wens in de eerstkomen de vergadering van B. en W. zou over brengen. Tot mevrouw Molenaar zei zij, dat zij geen afscheid nam om nu rust te gaan nemen. Tot haar laatste adem tocht zou zij zich voor het leven blij ven interesseren. Zij liep moeilijk ten gevolge van een heupontsteking en had derhalve veel barmhartigheid en mede leven ondervonden. Zij zei het heerlijk Wegens heling van een baal meel, lijnkoeken en andere dergelijke pro ducten, is de Alkmaarder P. B. gister middag door de Alkmaarse politierech ter, mr J. N. Alblas veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand. Hem wa ren twee punten ten laste gelegd, he ling en schuldheling, van welke de rechter, ondanks het uitvoerige requi sitoir van de officier, mr dr J. M. Vel- linga, het eerste punt niet bewezen achtte. De officier had tegen B. een ge vangenisstraf van drie maanden geëist. Tot dirigent van de accordeonvereni ging Crescendo is in de plaats van de heer Jb Hartog benoemd de heer Ernst W. F. Gest Jr. De heer Gest is beroeps musicus, componist en arrangeur van de Nederlandse Bond van- mondaccor- deonorkesten. Tevens maakt hij deel uit van de adviesraad van deze bond voor het samenstellen van concours nummers. Hij is voorts dirigent van verschillende Amsterdamse accordeon- verenigi-gen. De heer Gest zal zowel het A- als het B-orkest leiden. MOTORBELASTINGZAKEN VOOR DE RECHTER Niet minder dan 48 personen waren Maandag voor de zitting van de Alk maarse politierechter met rijksadvo caat gedaagd om daar te verschijnen wegens behandeling van processenver- baal, opgemaakt naar aanleiding van het niet. in het bezit zijn van een be- lastingkaart voor bromfiets, motorfiets of auto. Gelukkig waren slechts enkele verdachten verschenen en kon de hele serie op deze middag worden afge werkt. De boeten varieerden van f 0.50 tot f 50. te vinden nog tijdens haar leven aan den lijve te ondervinden, wat zij zelf aan de mensen had gegeven. Tot de zaal („lest best") zei Rika Hopper, dat zij, nu zij hier dan werke lijk voor de laatste maal op de plan ken stond, zowel weemoed als blij moedigheid voelde. Zij had altijd heer lijk gespeeld in Alkmaar, van het be gin af aan, toen zij stukken speelde als „Les Romanesques" van Edmond Rostand, en zij hoopte, dat de nieuwe generatie de liefde voor het toneel van haar publiek zou erven. „Toneelspeelster zijn is een zwaar en moeilijk, maar heerlijk leven", zei Rika Hopper uit de grond van haar hart en zij wenste haar publiek een goede gezondheid, toe, en innerlijke vrede en welvaart. En toen het doek zich tenslotte voor de allerlaatste maal sloot, was er in de zaal, onder de honderden wegstromen de mensen, een mengeling van wee moed en blijmoedigheid, zoals ook Rika Hopper zelf dat voelde. Met ,haar is niet één actrice, maar een hele pe riode van waarachtig toneel heen gegaan. Rika Hopper dankt burgemeester Wytema voor de huldigende woor den, welke hij tot haar sprak. (foto Jaap Schoen) HET ROMANTISCHE TONEELSTUK „Anastasia" van Marcelle Man- relte, dat do toneelgroep „Theater" gisteravond in het Gulden Vlies opvoerde, schijnt wel voor Rika Hopper geschreven te zijn. Het is zui ver en waarachtig toneel, waarmee deze actrice van de oude school triomfen vierde en het was alsof een periode, welke men allang voorbij meende, weer even was teruggekeerd. De periode van stijl en zwier, waarin de fiere blik of de uiting van de diepste wanhoop de zaal tot verrukking of tot tranen bracht. „Anastasia" is een rechtlijnig stuk, een stuk, dat slaat. Het is geen meesterwerk, maar het is zoals wij zeiden écht toneel. De toeschouwer heeft geen kennis van de diepte psychologie nodig om te hegrijpen, wat zich op de planken afspeelt. De mensen op het toneel zijn öf slecht öf goed. Niet anders. J-jET VERHAAL is gebaseerd op een oud gerucht, dat tijdens het bloed bad in Jekaterinenburg in 1918 de jong ste dochter van de Czaar, Anastasia, aan de dood ontsnapt zou zijn. In de Russische emigrantenkolonie te Berlijn pogen enkele decadente, cynische vluch telingen uit het czaristische Rusland, een prins, ten aan morfine verslaafde schilder en een bankdirecteur met een tüchthuis-verieden, de kapitalen, die de Czaar in het buitenland in veiligheid had gesteld, in hun bezit te krijgen door een jonge vrouw, die zij in de achter buurten van Berlijn hebben opgedoken, voor Anastasia te laten doorgaan. Deze vrouw blijft in een mysterieus waas ge huld en het komt niet aan het licht, of zij werkelijk de verdwenen dochter van de Czaar is of een verdorven oplicht- ster.Maar de keizerin-weduwe, vol heim wee naar het groots verleden, zegt tot haar „kleindochter": „En als je het niét bent, zeg me het dan nooit". Zij wil in haar geloven, omdat haar niets anders is overgebleven. Het stuk werd gedragen door Rika Hopper, die zich in haar rol van keize rin-weduwe volkomen thuis voelde. Met zwier en charme en precieus articule rend was zij de moeder van de ver moorde Czaar. Ei Caro van Eyck a,s Anastasia of Anna, of wie zij dan ook is, werd door haar in dit eerlijke toneel spel meegesleept. De overige acteurs en actrices kwamen in dit gezelschap en In het kader van de Boekenweek zal Donderdagavond in het Gulden Vlies een bijzondere bijeenkomst worden ge houden. Hans Alma en Teun van der Veen vertellen, tekenen, goochelen en vertonen lichtbeelden over Joegoslavië. De bijeenkomst wordt georganiseerd door enige samenwerkende boekhande laren. in dit genre toneel niet geheel „uit verf", en wisten maar matig te over tuigen. Vandaar, dat eenheid en monie wel eens ontbraken. Misschien was-Johan Sehmilz als prins Boenien nog het meest de „schoft met stijl", zo als de keizerin-weduwe hem noemt. Voor het overige: het was genoegelijk weer eens ouderwets theater te zien, met een vrouw van de oude garde ais Rika Plopper in de hoofdrol. B. D. DINSDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: Sla ven der hartstocht (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, De verover- ring van de Mount Everest (a.l.) REX THEATER, Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, Salome (18 jaar). GULDEN VLIES, 8 uur: Berger Meis jesschool. WAPEN van HEEMSKERK, 8 uur: Vergadering Roliea. HOTEL VICTORY, 8 uur: Lezing oud-Alkmaar. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Filmliga. 7.20 uur: Raadsvergade ring. NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 u.: als Maandag. WOENSDAG HARMONIE THEATER. 2.30 en 8 uur: Slaven der hartstocht (18 jaar). CINEMA AMERICAIN. 2.30 en 8 u.: De verovering van de Mount Everest (alle leeftijden). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Zo lang jij bij mij bent (14 jaar). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Salome (18 jaar). V. D., 2.30 tot 4.30 uur: Demonstra tie Strijkplank. GULDEN VLIES, 2.30 en 8 uur: Mode show Gerard Worm. WAPEN VAN HEEMSKERK, 2 uur: Sjors en Sjimmie. 8 uur: Feest avond Rijkspolitie. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.) NOORD-SCHARWOUDE. Tivoli, 7.30 uur: De grote sportfilm. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 0.10 12.41 Woensdag 1.21 13.42 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 0.15 12.46 18.15 6.46 Woensdag 1.26 13.47 19.26 7.47 De N.V. Zuivelindustrie „Crema" aan de üudegracht zal in het komende najaar een drastische uitbreiding ondergaan en tevens geheel worden gemoderniseerd. Deze veranderingen, die al geruime tijd in voorbereiding waren, zullen nu met spoed worden uitgevoerd omdat thans eeds de flessenproductie van de fabriek „Horna" te Hoorn naar Alkmaar is overgebracht en in de toekomst ook de verwerking van de losse melk in het Alkmaarse. bedrijf zal worden geconcentreerd. De Hoornse fabriek zal dan nog alleen dienst blijven doen als distributie- depót voor Hoorn en omgeving. De „Crema", die een dochteronderne ming is van de „Prinses" te Ursem, welke beide fabrieken onder leiding staan van de directie van de Lijempf te Leeuwarden, nam in 1946 de fabriek aan de Oudegracht over van de Coöperatieve Alkmaarse Melk- centrale, een combinatie van Alkmaarse slijters. Het gebouw gaat al heel wat jaartjes mee en daarom heeft de directie het verstandig geoordeeld, naast de uitbrei ding tegelijkertijd het interieur van de bestaande fabriek te moderniseren. Zo zullen o.a. overal tegelvloeren en -wanden worden aangebracht. De fa- brieksruimte zelf ondergaat eveneens tal van ingrijpende veranderingen. De kantoren moeten plaats maken voor de expeditieruimte voor de gereedgeko men producten en zullen op de verdie ping worden ondergebracht. Ook de plaats van de melkontvangst wordt verschoven en de afdeling retour em ballage, waar de bussen en flessen wor den gespoeld, wordt niet onaanzienlijk vergroot. Dit is eveneens het geval met de koelruimte, die driemaal zo groot wordt als thans. Ook de apparatuur wordt uitgebreid. Het aantal tanks voor de verwerking van de melk wordt vergroot tot zes stuks met een capaciteit van 36.000 li ter tegen 24.000 liter thans. Het gezin Hofman bokt in een uitgewoond krot in de Overdiestraat nr. 12. Het mag er eigenlijk niet wonen, omdat het geen vergunning heeft van het huisvestingsbureau, maar wat doe je als je drie kinderen hebt en geen dak boven je hoofd? Dan ben je bereid ergens in te bre ken en je de woonruimte te verschaffen, die je nodig hebt. Dat beeft de heer Hofman in September gedaan. Hij heeft zonder allerlei officiële papieren bezit genomen van de leegstaande woning, waarna hij een be reidverklaring van de makelaar heeft gekregen, die bet buis in beheer heeft. Er is verder over dit geval niet meer gesproken. Hofman betaalde enkele weken zijn drie gulden huur, maar kwam toen al spoedig tot de ontdekking, dat er aan bet buisje nogal wat gebreken kleefden. Daarnaast zullen andere bedrijfs ruimten efficiënter worden ingericht, zoals o.a. het lokaal voor de yoghurt- bereiding. Naast het nieuwe ketelhuis, dat ge heel is aangepast aan de eisen destijds, zal een tweede toegang worden aange legd tot het fabrieksterrein. De Crema heeft met dit doel een drietal krotten aangekocht aan het Groot Nieuwland. Deze zullen in het najaar worden ge sloopt, waarna een brede oprit naar de fabriek kan worden gemaakt. De toe gang op de Oudegracht zal blijven be staan. De Crema is het specifieke consump tie, melkbedrijf van de Lijempf in Noord-Holland. Het overschot aan melk, dat 's zomers ontstaat wordt naar het industriebedrijf te Ursem gebracht, 's Winters als de aanvoer in Alkmaar geringer is wordt uit Ursem consump- tiemelk overgeheveld naar de Crema. Op deze wijze vullen de twee bedrij ven elkaar geheel aan. Het dak lekte en dat kon moeilijk anders, want vanaf de vliering zie je door tal van gaten ins Blaue hinein, de kraan bleek niet te werken, want de loden pijpen waren gesloopt, er zaten gaten in de vloer, het keukentje was niet te gebruiken, en zo zijn er nog tal van klachten meer. Klachten, waarvan het aantal dermate hoog is, dat van een enigszins redelijke woning niet meer kan worden gesproken. Het is verre van ons hier een aanval te rich ten tot de eigenaar of met gestrekte vinger te wijzen naar het bureau voor Huisvesting, dat in dergelijke gevallen meestal verontwaardigde en donker dreigende blikken op zich gericht ziet. De verantwoordelijkheid berust bij de bewoner zelf. Hij is uit eigen, vrije be weging in het hok gekropen en waar schijnlijk om hem terwille te zijn heeft men hem er laten zitten. Dat neemt echter niet weg dat het vreemd aan doet, dat de eigenaar, die toch wel van de toestand van dit huis op de hoogte is, het bedrag van drie gulden huur bij de jongste verhoging op f 3,70 heeft gebracht. Niemand zal hem dit recht wettelijk betwisten, maar van een mo reel standpunt bezien valt hieraan toch wel te twijfelen. Vooral omdat er voor de verbetering van het huis geen cent wordt uitgegeven. Het gevolg is dan ook, dat de huurder niet betaalt en zo raken de beide partijen steeds verder van elkaar verwijderd. In een dergelijke situatie zullen wij geen partij kiezen. Wij willen de slech te toestand van het perceel Overdie straat in het openbaar constateren, om dat hier een gezinnetje van twee jonge mensen met drie kleine kinderen en de vierde binnenkort op komst in zeer ongezonde omstandigheden leeft. Om standigheden, waarvan we in deze twintigste eeuw eigenlijk niet behoor den te reppen. Het doet er dan ook weinig toe, dat de bewoner geen ver gunning, heeft. Als hij er niet woonde "was er een ander, want het perceel be hoort niet tot de onbewoonbaar ver klaarde woningen en moet derhalve worden gerekend tot het Alkmaarse woningpotentieel. Een zeer schamel bezit overigens, waarover we eerder beschaamd dan trots kunnen zijn. Er is zie de twintigste eeuw hierboven noggasverlichting. De bakkerij van de gebr. Heijnis in de Spoorstraat is één dezer dagen ge reed gekomen na een verbouwing, die de winkel aanmerkelijk aantrekkelijker heeft gemaakt. De oude etalage, de „glazen kast van Sneeuwwitje" is ge sloopt en vervangen door een nieuwe, waarin de artikelen veel beter tot hun recht komen. Ook het vroegere inte rieur is geheel vernieuwd en een keu rige betimmering heeft dit kleine maar intieme zaakje een voornaam cachet gegeven. Het is de heer^N. Heijnis ge weest die de verbouwing heeft uitge voerd. (Advertentie, Med.) Zaterdag 27 Maart werd in 't Hooge Huys de eerste algemene vergadering gehouden van de aldaar gevestigd zijnde Alkmaarsche Bank N.V. Uit het door de directie uitgebrachte jaarverslag blijkt dat alle afdelingen vooruitgang vertoonden. De effecten-! handel was levendig, de assurantie af-: deling gaf vooruitgang te zien en de deposito's stegen. De Alkmaarsche Bank N.V. is door haar credietverlening weer in staat ge weest het plaatselijk bedrijfsleven en de handel te stimuleren tot vooruit gang en uitbouw. De financiële positie van de .bank is ook dit jaar weer versterkt, door rui me reservering en lage waardering der bezittingen. i Nadat aan de reserve voor belas tingen en diverse doeleinden een be drag is toegevoegd van f 12.602.77 sluit de verlies- en winstrekening met een netto winst ad f 5.212.20. waarvan f 3.770 voor dividend te bestemmen en f 1.442.20 over te boeken op nieuwe re kening. Dividendbewijs no. 22 geeft recht op 4 pet. (onv.) dividend en is betaalbaar ten kantore der vennoot schap. De heer M. Pluijmers, die op 1 April 25 jaar in dienst van het P.E.N, is, is gewend met hoge voltages om te gaan. En dat warempel niet alleen op papier, want daar hij technisch opzichter A is, behoort het ook tot zijn taak schakelingen in translormatorhuisjes te controleren en daar te werken. Dat is een job waar lang niet iedereen geschikt voor is, want in het domein van de 100.000 en 150.000 volt is de dood een permanente metgezel. In deze tak van de PEN-dienst moet je weten wat je doet en weet je dat niet, dan slaat de stroom toe, doodt, of verminkt voor het leven: zoals het de ingenieur verging, van wie Pluij mers vertelt, dat hij alleen maar met 25. Toen Jimmy Wilgenwolde bin nen stormde, was iedereen naar bed. Nergens brandde meer licht. Jimmy rende door, totdat hij bij de garage van Karei Krukas was. Daar was de boel natuurlijk ook potdicht en in de naast gelegen woning was het stikdonker. Jimmy bedacht zich niet lang en trok aan de bel; bovendien begon hij tegen de ruiten te trommelen. „Hoe eerder die Karei wakker wordt hoe beter", peins de hij. Nu, het alarm, dat hij sloeg bleef in de slaapkamer van Karei Kruk as en zijn vrouw niet onopgemerkt. Het echtpaar zat eensklaps recht overeind in hun bed. „Karei!" kreet juffrouw Krukas, die Dieuwertje heette. „Karei! daar zijn ze. 't Benne natuurlijk de in brekers! Nou krijgen wij een beurt van die boeventroep. Niet open doen Ka; cl niet opendoen!" Karei Krukas was nu wel niet zo erg geschrokken als zijn gade, maar leuk vond hij dit nach telijk alarm allerminst. Ook hij ver trouwde het zaakje niet. Toch klom hij uit zijn bed. „J-j-je g-gaat toch niet open doen. Karei!" riep Dieuwertje op een bibbertoon. „Stil nou!" antwoordde hij korzelig. „Ik ga naar zolder en dan doe ik 't raam open en dan kijk ik stiekum wie of 't is". Dieuwertje !ag zo vreselijk te beven, dat 't bed ervan schudde. „Als je me maar niet alleen laat", zuchtte zij, maar Karei was al bezig de zoldertrap te beklimmen. In tussen begon de bel weer te luiden en wéér werd er zo hard op de ramen gebonsd, dat Dieuwertje bang was, dat de ruiten het zouden begeven. zijn potlood naar een koperen draad wees en het volgende ogenblik dood op de grond lagof de geschiedenis van die impulsieve monteur bij wie duizenden volts in één klap door zijn arm schoten. Hij had het geluk dal de lading er bij zijn schouder uit sprong, er een groot gat achterlatend maar waarschijnlijk is hij voor zijr leven invalide. Pluijmer is zo'n man niet. Hij is rustig, bedachtzaam en evenwichtig: Tóch een man waar meer in zit dan eenfctechnisch opzichter A. In de oor log meldde hij zich om met een schuit te varen, in dienst van de voedsel! voorziening voor provinciale ajnbtena- ren. Hij werd beschoten, met zijn schif aan de ketting gelegd en lag op de vroege ochtend bijna op de bodem van de Zaan. Bijtijds bemerkte hij dat zijn schip vol liep met water. Smakelijk vertelt de jubilaris, ex- bakker, -fabrieksarbeider en -schoor^ steenveger over een ongelukje uit dt tijd toen hij hulpmonteur was en hi; met een mestpraam een lading elee- trische instrumenten het boerenland ir voqr. De mestpraam gaf er op eer- zeker ogenblik de brui aan en zonk midden in een diepe molentocht. „Hef was hartje winter en kóud dat dat water was!" zegt Pluijmers en hef lijkt of hij er nog van rilt. Pluijmers is niet ontevreden ovei het leven. Ach, hij had het natuurlijk nog wel een beetje verder willen bren gen dan technisch opzichter, maar ja het zijn maar 25 dienstjaren die hij bi. het PEN heeft gemaakt. Z'n vrouw leeft met hem mee, hij heeft een ge lukkig gezinsleven gehad en dus is' de jubilaris dankbaar. Hij is nu 62 jaar, nog een paar jaa* en hij zal de vele honderdduizenden volts voor goed de rug toe keren en zich bepalen bij het 75 Watts lampje waarbij hij een boek leest of bij de 110 volts stofzuiger die hij zijn vrouw dan uit handen neemt....

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5