Nieuws uit de Langedijk Coöperatieve Boerenleenbank twee vergaderde De heer Wit maakte 35 jaar deel uit van gemeenteraad Het Witte Kruis besloot tot een verhoging van contributie Goede vraag naar jonge kaas De varkenspest steekt ernstig de kop op Er werd een omzet van 2 millioen bereikt Graft GEMEENTE GRAFT HEEFT ONDERWIJS- ZORGEN Beensster Middenstanders beurden oninbare vorderingen Bescheiden begin kruidenteelt De animo is niet groot Vergadering Onderling Begrafenisfonds Groot-Schermer Boerenleenbank in cijfers Schoort Enthousiaste opvoering door Olympia-junioren Belangrijke mijlpaal in Hensbroek Vergadering te St. Pancras Van badhuis werd druk gebruik gemaakt Petten Zal Petten een eigen kerk krijgen? Kwajongens staken dijk in bran'1 „Kinderuitzending" bestaat 25 jaar Heiloo Inbrekers aan het werk Grote belangstelling voor operette jeugdvereniging Uit een kuil ongeveer 400 kg aardappelen gestolen Bergen Studentenorkest speelde f 9000.- bij elkaar Marktoverzicht van Purmerend MARKTBERICHTEN Ondanks geweldig stijgend aanbod v Hoe men besmetting kan tegengaan DINBDAG 30 MAART 1954 NOORD-SCHARWOUDE De be sprekingen in de Maandagavond ge houden vergadering van de Coöp. Boerenleenbank, te Noord-Scharwoude, werden hoofdzakelijk gewijd aan de goedkeuring der balans en verlies- en winstrekening. De kassier, de heer Joh. Huitema deelde hierover de vol gende bijzonderheden mede; het to taal der rekening en gat een bedrag aan van f 2001485.91 en de balans van f 992847.69. Het saldo winst dat f 3607.40 bedroeg, zal aan de reserve worden toegevoegd. Het tegoed bij de Centrale bank te Eindhoven vermeldde een eindcijfer van f 411.784.15, idem aan voorschot ten f 253579,39, idem van rekening houders f 65542.32. Nog te vorderen rente van voorschotten f 4027.12 en te vorderen rente effecten f 2287.50. Aan de creditzijde bedroeg de post spaargelden f 905136.63 en de post re keninghouders f 19117.96. Op het re servefonds stond f 46200.64. In de vacature Bruyn werd G. Duij- vis gekozen. Aan de heer Bruijn werd door de kassier Huitema een oorkon de uitgereikt namens de Centrale Bank voor de vele bewezen diensten. J. Kos Kz. werd als plaatsvervangend bestuurslid herkozen. De heer W. Kuin werd herkozen als lid van de Raad van Toezicht en in de vacature J. Groen Jz. werd de heer J. de Jong gekozen. Doordat G. Duijvis in het bestuur zitting neemt werd in diens De raad dezer gemeente is in spoed-ver- gadering bijeen geroepen. Dit vindt zijn oorzaek in de noodzakelijke vervulling van de onderwijzers-vacature, ontstaan door het vertrek van de heer C. A. Cuijpers, die als hoofd van de school te Hobrede werd benoemd. Dat ook Graft te kampen heeft met het heersende tekort aan onder wijzers blijkt uit de door burgemeester en wethouders aangeboden voordracht. Hier komt op voor de heer W. Zee uit Grootschermer, thans werkzaam bij het onderwijs aldaar. Daar de geldmarkt sinds 1952 weer rui mer is geworden, heeft dit zijn terugslag gevonden in het rente-percentage. De in 1952 met de Coöperatieve Boerenleenbank te West-Graftdijk gesloten lening a 4\U% kan n.l. worden geconverteerd in een 3V2% lening. Na een wijziging van de begroting van het dienstjaar 1952 zal de raad zich we derom hebben te beraden omtrent de vast gestelde verordening ingevolge de Win kelsluitingswet. Thans wordt n.l. voor gesteld, de verordening zodanig te wijzi gen, dat drie dagen, voorafgaande aan de eerste Paasdag en eerste Pinksterdag, de wettelijk vastgestelde sluitingsuren niet van toepassing zullen zijn. Tenslotte wordt aan de raad machtiging gevraagd een geldlening te mogen aan gaan van f 25.000,— ter dekking van reeds gedane kapitaals-investeringen. Vele middenstanders in onze ge meente mochten dezer dagen het ge noegen smaken, om bedr-agen in ont vangst te kunnen nemen, waarop zij eigenlijk niet meer hadden gerekend. Ook voor het bestuur van de vereni ging „De samenwerkende plaatselijke Middenstandsverenigingen", kortweg genoemd: de Wanbetalingscommissie, was dit een heugelijk feit, want het was tenslotte de onvermoeide ijver en het doorzettingsvermogen van dit be stuur, die er toe hadden geleid, dat diverse ..kwade posten" waren geïnd Voor dit resultaat werd hun dan ook lof toegezwaaid door bestuursleden van de Alg. Middenstandsvereniging „Beemster" en de R.K. Middenstands vereniging „De Hanze" die ter verga dering aanwezig waren. Uit de toelichting van de voorzitter van de vereniging bleek wel, dat in de eerste plaats getracht wordt, om bij aangifte van een wanbetaler, deze eerst een betalingsregeling te laten treffen met de betreffende leverancier, wat in vele gevallen tot een goed resul taat heeft geleid. Indien dit echter niets opleverde, ging de Commissie zelf tot maatregelen over. En over deze gang van zaken mocht men zeker niet ontevreden zijn. Tenslotte kon nog iets tot verheuge nis stemmen en wel dit: dat, in ver gelijking met omliggende plaatsen, zo als Edam en Purmerend, het euvel van de wanbetaling in de Beemster slechts van bescheiden omvang is. Voorts werd besloten om ook, even als dat met dezelfde vereniging in Purmerend was gebeurd, contact op te nemen met de pas opgerichte vereni ging De Rijp—Graft. plaats in de Raad van Toezicht geko zen de heer A. van Kleef Dz. Het le dental bedroeg 291. De voorzitter, de heer N. Smeekes wees in zijn ope ning op de slechte toestand in de tuinbouw. De Bank heeft echter hier van nog niet de weerslag ondervon den. De rente werd als volgt bepaald: spaargelden tot f 10.000 voor leden 2'/a pCt. voor niet-leden 2.4 pCt., bo ven f 10.000 voor beide groepen l'/a pCt. Credieten lopende rekening 4Va, voorschotten, hypotheken 4 pCt., ande re voorschotten 4%. LANGEDIJK. Hoewel de animo niet groot is om het eens met andere teelten te proberen ter vervanging van de vastgelopen koolbouw, zijn er toch een aantal tuinders, een twaalftal, dat van plan is om met de kruidenteelt een proef te nemen. De te betelen op pervlakte, bedraagt naar wij vernemen ongeveer een ha. Het betreft hier hoofdzakelijk tuinders uit Broek op Langendijk en Hensbroek. In hoeverre anderen de koolteelt zullen inkrimpen, moet worden afgewacht. We hebben wel de indruk, dat op vrijwillige basis een belangrijk areaal minder aan sluit- kool zal worden uitgeplant. De gang van zaken aan de veilingen met de af zet van bewaarkool geeft hier dan ook alle reden toe. Men is voornemens de kruidenteelt te beginnen met de maggi- plant, waar de bekende maggiblokjes van gemaakt worden. Deze teelt leent zich vooral goed voor de lichtere gron den. In de eerste week van April moeten de plantjes worden uitgezet om met October te worden geoogst. ZUID-SCHARW OUDE. - Het On derling Begrafenisfonds vergaderde Maandagavond in lokaal P. Kramer onder leiding van de heer Jac. Kroon. Uit het jaarverslag vernamen we dat er 9 begrafenissen plaats vonden, viif van leden en vier van niet-leden. Het ledental verminderde van 483 tot 467. Het batig saldo bedroeg f 339.35. Het overlijden van de oud-drager, de heer D. Schoenmaker, werd herdacht. De heren P. Molenaar en P. de Vries wer den als bestuursleden herkozen. De lonen van het dragerspersoneel zullen gelijk zijn aan die der andere Lange- dijker begrafenisondernemingen. Aan het einde sprak de voorzitter nog en kele woorden van waardering tot de aftredende drager, de heer S. de Groot voor zijn vele bewezen diensten Dezer dagen kwam de Coöperatieve Boerenleenbank Groot-Schermer in alge mene jaarvergadering bijeen. In verband met de grotere omzet in 1953 is de rekening met f 90.000,omhoog gegaan; het ba- lans-totaal lag f 8000,— lager dan in 1952. Het ledental bleef gehandhaafd op 127. Aan spaargelden werd ontvangen f208.979 en uitgegeven f 238.882. Het in de spaar bank belegde bedrag van f 497.313 was verdeeld over 502 spaarboekjes. Aan voor schotten is uitgeleend f 25.600. Er werd f 26.057 afgelost. In lopende rekening is ontvangen f 213.569 en uitgegeven f 171.667. De winst over 1953 bedroeg f 2.637,17. De rekening en balans werden vastgesteld zoals ze werden aangeboden, de rekening op een totaal van f 778.229,08 en de ba lans op een totaal van f 569-113,28. De kassier, de heer Wiedijk, wees er verder op, dat de coöperatieve gedachte uit armoede geboren, in vele opzichten heeft voldaan. Nu voor de jongere gene ratie de bedrijfsomstandigheden zoveel t?anstiger liggen, wordt het coöperatieve idee nogal eens critisch bekeken. Maar men moet toch goed bedenken, dat deze gunstige omstandigheden voor een groot deel zijn te danken aan de sterke positie der coöperatieve verenigingen. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende voorzitter, de heer Jb. Boekei, her kozen, terwijl dit met de heer IJ. Mo lenaar, als lid van de Raad van Toezicht, eveneens het geval was. Het voorstel van het bestuur, om van de winst over 1953 f 1700,toe te voe gen aan de bouwreserve en de resterende f 937,17 aan de gewone reserve, kon al gemeen instemming vinden. Dit was ook het geval met het voorstel om wederom tien spaarboekjes, elk met een inlage van f 2,voor kinderen beschikbaar te stellen. Daar de rondvraag geen nieuwe pro blemen aan de orde stelde, werd tot slui ting overgegaan. De adspiranten-uitvoering van de gym nastiekvereniging „Olympia", gehouden in de zaal van de heer Schuyt, lag op een geheel ander vlak dan die van een week daarvóór en dat kwam wel doordat de junioren, die nu aan bod waren, hun uiterste best deden, wetend dat hun ouders in de zaal gespannen uitkeken hoe hun spruiten het zouden „doen". Er werd dan ook met overgave en enthousiasme geturnd en gespeeld. De succesnummers voor de pauze waren „Naar de Speeltuin", de vrije oefeningen voor jongens en meisjes, die openbare kleu- terles en het imitatie-ij sballet. Na de pauze blonken in de individuele nmmers E. v. d. Willige en C Hoogvorst uit. De allercharmantste Wiener Wals aan het slot oogstte een ware ovatie. Zaterdag j.l. was het 35 jaar gele den dat wethouder D. Wit Sz. ziin intrede in de gemeenteraad van ilc.is- broek deed. Dit heugelijke feit wenste het gemeentebestuur niet onopge merkt te laten voorbij gaan. En zo had 's avonds ten gemeentehuize een bijzondere bijeenkomst van de Raad plaats, waarin de heer Wit werd ge huldigd. De leden van de Raad, de oud-gemeentebode Evers, de gemeen te-ontvanger en ambtenaar ter secre tarie Leegwater, de 2e ambtenaar Kooiman en de bode Keuning waren met hun dames aanwezig. Burge meester S. B. F. Kooiman heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer en mevrouw Wit. Burgemeester ging na wat de heer Wit in deze 35 jaren voor de ge meente heeft betekend en releveerde dat de heer Wit naast raadslid 29 jaar wethouder is en voorts voor zitter van de Banne en polder Hens broek, vice-voorzitter van de coöp. malerij en aankoopvereniging „De Goede Verwachting" te Heer-Hugo- waard, plaatsvervangend voorzitter van de Pachtkamer te Hoorn, voor zitter van het onderling veefonds te Hensbroek en dat hij ook jaren di recteur is geweest van de coöp. boe renleenbank Hensbroek-Obdam en SINT PANCRAS. - De belangstelling voor de Maandagavond in Nobelhof ge houden vergadering van de afdeling Sint Pancras van het Witte Kruis met de afdeling Gezinszorg was uiterst gering daar slechts veertien leden, waaronder een zestal dames tegenwoordig waren. Deze minieme belangstelling betekende niet dat men had stilgezeten. Het tegendeel bleek uit de uitgebrachte jaarver slagen. De afdeling Gezinszorg had met twee verzorgsters in 44 gezinnen 516 dagen hulp verleend. Bovendien was door de losse hulpkracht 52'/j dag assis tentie verleend. Het ledental steeg van 166 tot 221. De rekening sloot op een bedrag van f 3146,28 met een batig saldo van f 69,92. Aan het adres van de heer Dockheer, voorzitter van het Witte Kruis uit Langedijk, die de administratrice, mej. Bood op een deskundige wijze voor lichting gaf werden woorden van dank gesproken. Van de afdeling Stavenisse van het Groene Kruis was een dank betuiging ingekomen voor de geschon ken ligtent. De heer D. Bruin, secretaris van het Witte Kruis memoreerde de officiële opening van het nieuwe wijkgebouw en het complex voor bejaarden genaamd Nobelhof. De rekening van het Witte Kruis vermeldde een eindcijfer van f 3523.31 met een batig saldo van f 1422,52. De rekening wijkverpleging sloot op een eindbedrag van f 5184,69 met een nadelig saldo van f 1014.79. De exploitatie van wijkverpleging en wijk gebouw inclusief badhms tezamen le verde een nadelig saldo op van f 333.98. Van het badhuis werd een zeer druk gebruik gemaakt. Het aantal badcellen werd vermeerderd van twee tot vijf. Wat de afdeling wijkverpleging be treft, werd nog medegedeeld dat aan 333 leden goederen werden uitgereikt. P)E wijkzuster Van Noppen legde in totaal 1888 bezoeken af. Achttien Er was voor de lezing die ds Blok gaf in één van de lokalen van de open bare school te Petten, een zeer verheu gende belangstelling. Wanneer die be langstelling ten opzichte van het gees telijk en kerkelijk leven zo zou blijven, dan zou er wel een zeer grote kans zijn, dat Petten te zijner tijd in het bezit komt van een eigen kerk, aldus ds Blok Dan zou men er zeker van kunnen zijn, dat men niet alleen aangewezen was op eigen mogelijkheden, maar dat men van vele zijden steun zou krijgen. Tal van instanties zouden dan willen medewerken. Waarschijnlijk doordat kwajongens met lucifers hebben gespeeld, geraak te Zondagmiddag een gedeelte van de Zijper-dijk in brand. Door de harde Zuidelijke wind breidde de brand zich snel uit. De Pettenaren hebben met man en macht een poging onderno men om het vuur te blussen ,en slaag den daarin na harde arbeid, waar door erger werd voorkomen. Toch is de dijk over een afstand van enkele honderden meters en over de gehele breedte afgebrand. Was de wind Noord geweest, dan zouden de houten barakken in het nooddorp het slecht hebben gekregen. De gealarmeerde brandweer van Zijpe, die ter plaatse verscheen, be hoefde geen dienst te doen. gezinnen met 25 patiënten stonden on der tbc-contröle. De voorzitter deelde nog mede dat zuster Van Noppen met Juli wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd haar betrek king gaat verlaten. Hierop komen wij t.z.t. terug. Hierna kwam aan de orde een bestuursvoorstel om de contributie voor het Witte Kruis en wijkverple ging op f 2,per kwartaal of f 8,— per jaar te bepalen. Dit was 6.10, nl. f 3.60 voor Witte Kruis en f 2.50 voor de wijkverpleging. De vergadering ging na enige discussie met genoemd voorstel accoord. De voorzitter merkte op, dat de contributie sinds twintig jaar niet verhoogd is. De afdeling Hensbroek van het Cen traal Genootschap voor Kinderuitzen ding naar Vacantiekolonies bestaat 5 April a.s. 25 jaar. De oprichting is voort gekomen uit de alhier bestaande ma laria-commissie. Het voorlopig bestuur bestond uit de dames Van Leeuwen, Rijkx, Kok en zs. Pool en de heren bur gemeester Kooiman, Kamp, Den Das, De Hart en Klinkhamer. Hieraan werden naderhand nog toegevoegd de dames D. Leegwater, Bommezij en Houtkoper. De eerste uitzending in 1929 naar Ellecom werd geheel bekostigd door de ouders van het betreffende kind. In het begin had de afdeling veel met fi nanciële moeilijkheden te kampen, zo dat iedere gift en bijdrage dan ook van harte welkom was. Aan spontane me dewerking van de burgerij heeft het niet ontbroken. Zo is er gelukkig nooit een kind thuis moeten blijven omdat de kas het niet toeliet. De plaatselijke dameskrans in het bijzonder is de af deling steeds zeer tot steun geweest. In 1937 werd de onderafdeling Obdam opgericht; beide afdelingen verzorg den gezamenlijk de kinderuitzending; de financiën bleven in eigen beheer. In 1943 werd de afdeling ontbonden onder druk der bezetting. Doch na een rustperiode van 3 jaar kon het bestuur dat en bloc was afgetreden en in z'n geheel herkozen was, het nuttige werk weer voortzetten. Als bewijs van me deleven der burgerij kan worden me degedeeld dat de contributie over deze 3 jaar naderhand zonder slag' of stoot kon worden geïncasseerd. Zo konden er vele kinderen, die de nadelige in vloed van de zorgelijke voedselpositie en wat dies meer zij, hadden onder vonden, na de bevrijding worden uit gezonden. Het aantal uitgezonden kin deren in deze 25 jaren bedroeg 93 en dat der verpleegdagen 5.260. Zaterdagmiddag 3 April te half drie wordt in café Kossen te Hensbroek door het bestuur van de afdeling een receptie gehouden. Zondagavond is op „deskundige" wij ze ingebroken ten huize van de heer N. van Tiel aan de Fladerackelaan, al hier. Er worden verschillende voor werpen en geld vermist. De inbreker (s) hadden van tevoren de telefoon on klaar gemaakt. De politie stelt een on derzoek in. Voor de opvoering van „Prinses Ro- zelijn", door de operetteclub van de „Jeugdvereniging Heiloo", bestaat zo'n grote belangstelling, dat de kaarten voor de eerste voorstelling zijn uitver kocht. De tweede opvoering zal plaats hebben op Donderdag 8 April a.s., eveneens in de Rustende Jager. voorzitter van de florialia-vereniging Hensbroek-Obdam. Voor hetgeen de heer Wit voor de gemeente en haar ingezetenen heeft gepresteerd bracht burgemeester hem hartelijk dank. Ook werd me vrouw Wit in deze huldiging be trokken. Als blijk van erkentelijk heid bood spreker de jubilaris een kistje sigaren aan en mevrouw Wit een azalea. Verder werd het woord gevoerd door wethouder De Jong, die op de goede samenwerking in het college van B. en W. wees. De raadsleden Koopman, Groet. De Boer, Den Das en Hoogewerf brachten allen de prettige samenwerking met de heer Wit naar voren. Ook de heren Evers, Leegwater en de 2e ambtenaar Kooiman betuigden in hun toespraken de heer Wit dank voor zijn medewerking. Van de heer P. van Leijen Jr., al hier is uit een kuil consumptieaard appelen een partij van pl.m. 400 kg gestolen. Dit delict is gepleegd toen de heer Van Leijen ter verpleging in een zie kenhuis was opgenomen. Waarschijn lijk is de dader van dit verblijf in een ziekenhuis op de hoogte geweest, waarom de daad nog des te erger is aan te merken. f In het bijzijn van het voltallige Ne derlandse Studenten Orkest, dat enige tijd geleden ook in Bergen concerteer de, hebben de voorzitter en de pen ningmeester van het orkest, de heren W. Boissevain en M. van Witsen, die voorzitter van het Nederlandse Stu dentensanatorium, prof. dr G. C. He ringa te Laren een bedrag van f 9000 overhandigd, zijnde de opbrengst van een orkesttournee in Januari gehouden. Het bedrag zal aan het sanatorium ten goede komen. PURMEREND, 30 Maart Het aan bod van runderen beliep hedenmorgen ruim achthonderd stuks. De handel in vette koeien was vlug en prijshoudend. Ook in de gelde koeien ging meer om. Bij de vette koeien was de stemming kalm. De handel in nuchtere kalveren was stugger. De slachtkalveren waren lager in prijs, fokdieren gingen in zeer kalm tempo van de hand. Op de scha- penmarkt was de stemming vrij goed. Het aanbod was laag. Er waren echter vrij veel schapen met lammeren en hierin was de handel wel vlugger. Het aanbod aan vette varkens was zeer groot. De prijzen daalden dientengevol ge. Bij de inzet werd voor een goed dier f 1.90 betaald, maar dit bedrag was later maar moeilijk te handhaven. Het aanbod van de biggen was zeer kort. De handel was, bij hoge prijzen, stil te noemen. ALKMAAR, 29 Maart. Witlof: I 65— 72, II en III 5058; rode kool 710; sa- voye kool 813; spruitkool 3863; boe renkool 18; spinazie 5567; sla 1229; pen 57; waspeen 1043; uien 25,50; peen 5—7; waspeen 10—43; uien 25,50; prei 8,50—23; selderie 19—23; appels: Goudreinetten Hl 3946 en K 14—41; peren: St. Rémy Hl 42; Winterjan H I 46 LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE, 30 Maart. 8.000 kg uien 1.50 3.50, grove uien 1.502.40, 34.000 kg peen B 5.60—6.20. C 5.40—5.70, 3.600 kg bieten A 5, 1.300 kg groene kool 20.20 —24.20, 1.000 kg witlof 1 62—67, 2 51— 54, 82.000 kg rode kool 7—11.10, 118.000 kg witte kool 6—9.20. 116.000 kg gele kool 6.5019.50. Doodgedraaid: 1.000 kg peen, 1.250 kg bieten, 80.000 kg witte kool, 42.000 kg rode kool. NOORDERMARKTBONn, 30 Maart. 6.700 kg uien 12.80, grove uien 1.50 kool 6.5019.50. Doorgedraaid: 1.000 5, B 4, 13.0000 kg peen B 58, C 5 5.20, 150.000 kg rode kool 7—10.30, 60.000 kg gele kool 6.50—18.80, 270.000 kg witte kool 69, 1.300 kg witlof 1B 63, 3 40, afwijkend 24. Doogedraaid: 735.000 kg witte kool, 75.000 kg rode kool, 13.000 kg bieten, 5.000 kg peen. WARMENHUIZEN, 30 Maart. 102.500 kg rode kool 710.10, doorge draaid 80.000 kg, 8500 kg gele kool 6.50 13.70, 73.000 kg Deense witte kool 6 9, doorgedraaid 60.000, 1925 kg uien ge wone 11.80, grove 11.40, 3400 kg peen 56.10. OBDAM, 29 Maart. 30.000 kg peen B 5—7,70, C 5—5,20 en D 5—5,10; 50.000 kg bieten A 5 en B 4; 3500 kg uien 1 1,80, grove 1—2,30 en drielingen 4,30; 4000 kg gele kool 7,3018,50; 2500 kg rode kool 7; 9000 kg Deense witte kool 66,10. Doorgedraaid: 50.000 kg bieten, 11.000 kg peen, 2500 kg rode kool en 7300 kg witte kool. Hoewel de kaasproductie met spron gen omhoog gaat, blijkt de handel het aangeboden kwantum te kunnen opnemen en kan er zelfs van een goede vraag naar jonge kaas worden getuigd. Er is nog altijd een tekort aan kaas met een leeftijd van ongeveer vijf weken oud die van de jonge kaas. Duitsland en België blij ven nog steeds behoorlijke kwantums vragen en naar het zich laat aanzien, zal ook in de komende week met een flinke vraag rekening moeten wor den gehouden. Vooral de volvette Goudse kaas staat in het middelpunt van de belangstelling en deze soort kaas kon over het algemeen in de af gelopen week zeker niet goedkoper worden genoemd. Hoewel de notering iets werd verlaagd kon deze soort kaas toch nog enkele centen winst no teren. Bij de Edammers lag het iets anders. Ook hier een lagere notering, maar toch kon een flink gedeelte van de productie nog tegen een behoorlij ke prijzen worden geplaatst. Het prijsverschil tussen Volvette en 40 kaas bedraagt op het ogenblik ongeveer 14 cent per K.G. Wil de pro ductie van beide soorten kaas echter een gelijke opbrengst geven, dan moet dit verschil ongeveer 20 cent bedra gen. Zo gezien is het voor producen ten voordeliger 40+ kaas te maken, temeer waar de garantieprijs voor de productie van 40+ een stijging te zien zal geven, hetgeen de prijs voor de Volvette kaas in niet onbe langrijke mate zal steunen. Werd in de week van 28 Februari t.e.m. 6 Maart jl. aan zuivelfabrieken afgeleverd 76.050 ton melk, in de week van 7 t.e.m. 13 Maart jl. bedroeg dit kwantum reeds 82.164 ton, hetgeen De laats.e tijd steekt deze gevreesde varkensziekte ernstig de kop op. Het is soms zelfs voor de dierenarts moeilijk om, afgaande op de verschijnselen, met zekerheid te kunnen zeggen: „I/ t is een geval van varkenspest". De ziektever schijnselen zijn dikwijls zeer vaag, soms „zit er een hoestje" in de varkens, de eetlust is wel eens wisselend en de kleur „de let" is minder goed. Varkenspest behoort tot de in de vee wet genoemde dierziekten, waarvan aangifte verplicht is. Zodra U als vee houder vermoedt of weet, dat er onder Uw varkens pest heerst, bent U ver plicht hiervan onmiddellijk kennis te geven aan de Burgemeester van Uw ge meente. U moogt dan geen varkens ver voeren van Uw bedrijf, tenzij U van de Burgemeester ontheffing hebt gekre gen. En deze ontheffing wordt enkel verleend onder de door de Burgemees ter te stellen voorwaarden en recht streeks naar een slachtplaats of slacht huis. Is er niets tegen deze ziekte te doen! Ja wij beschikken tegenwoordig over een goede voorbehoedende enting, waar door de varkens plm. 9 maanden be schut zijn tegen een besmetting met varkenspest. Deze enting heeft alleen resultaat, indien toegepast in onbesmette koppels. Er gaat plm. 21 dagen overheen voor dat de voorbehoedende kracht op volle sterkte werkt. Wij hebben dus drie we ken na de enting pas een behoorlijke immuniteit of weerstand. In het kort kunnen wij de volgende richtlijnen aangeven. 1. U kunt alleen voorbehoedend en met succes laten enten, indien er nog geen pest heerst onder Uw varkens. 2. De varkens zijn dan ongeveer 9 maanden gevrijwaard tegen een pest-in- fectie. 3. Indien U varkens aankoopt op een vrij bedrijf, laat ze daar dan onmiddel lijk enten en haal ze pas 14 dagen ta ter op Uw eigen bedrijf, dan hebben ze reeds wat wee: stand. 4. Indien U niet voor het onder 3 ge noemde gevoelt, laat de aangekochte varkens op Uw eigen bedrijf dan niet eerder enten, alvorens zij er tenminste 14 dagen zijn. (Dit met het oog on de invloed van het vervoer, wijziging van het voederrantsoen, enz. waardoor het mogelijk is, dat een enting tegen pest een sluimerende vlekziekte-infectie tot leven zou kunnen wekken). 5. U kunt niet gelijktijdig tegen pest en vlekziekte laten enten, want dan heffen ze elkaar als het ware op en zou U dus geen weerstand bereiken tegen pest en ook niet tegen vlekziekte. 6. Met het oog op export is het vol gende zeer belangrijk. Entingen van varkens tegen vlekziek te, mond. en klauwzeer, borstziekte en pest, dienen in voorkomende gevallen in de boven aangegeven volgorde te worden uitgevoerd en telkens met een tussenruimte van tenminste 8 a 10 da gen. 7. U moet dus Uw dierenarts tijdig waarschuwen als er varkens van U naar het buitenland verkocht zijn, zodat hij tijd heeft te enten volgens het sche ma van punt C. 8. Zodra U maar vermoedt, dat er op Uw bedrijf een geval van varkenspest voorkomt, bent U verplicht hiervan aangifte te doen bij de Burgemeester. 9. Berenhouderijen kunnen gevaarlijke smetstofbronncn zijn. Het is hier een druk verkeer van zeugen uit het rayon van de berenhouderij en de kans, dat er eens een zeug aangeboden wordt met een beginnende pestinfectie, is groot. Alle (gezonde) beren dienen voorbe hoedend geënt te worden tegen var kenspest!!! 10. Om hokken te ontsmetten waar in zieke dieren hebben gezeten, wordt sterk aanbevolen natronloog 2 pCt. te gebruiken (ongeveer anderhalve eetle pel natronloog op één liter water). Natronloog is een bijtende vloeistof. Denk dus om Uw handen en kleren. 11. De tatoueerders of merkers die nen hun merktangen na het gebruik grondig te ontsmetten. (Het gevaar dat varkenspest met de merktang overge bracht kan worden is groot!!). 12. De berenhouders dienen de hok ken der be^cn en de zeugenverblijven regelmatig te ontsmetten met natron loog 2 pCt. 13. De entstof is prima! 14. Laat Uw varkens enten voor het te Iaat is!! De Directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren. D. REMPT. ongeveer 3.000 ton méér is dan vorig jaar. De boterproductie liep op van 1100 ton 1161 ton. Aan kaas werd geproduceerd 2319 ton tegen 2053 ton. in de voorgaande week. De cijfers van de kaasproductie liggen ongeveer 200 ton boven het vorig jaar. Op de Leeuwarder zuivelBeurs kon Vrijdag jl. een redelijke stemming worden waargenomen. Temeer ook, waar de prijzen thans weinig risico bieden, was het aangeboden kwantum Volvette Gouda's spoedig verkocht en konden, zoals reeds medegedeeld, een iets betere prijs maken. Bij een vastgestelde notering van f 1.84 tot f 1.85 per k.g., kon de kaas van de hand worden gedaan tegen prijzen van f 1.86 tot f 1.88 per k.g., terwijl op de z.g. nabeurs nog een iets ho gere prijs viel te maken. Edammers 40+, waarvan in verhouding tot het vorige jaar ongeveer 200 ton per week minder wordt gemaakt, kregen in het begin van de beurs niet veel belang stelling. Nadien echter herstelde de toestand echter en konden de Edam mers 40+ worden geplaatst tegen f 1.71 tot f 1.73 per k.g. Ook ten op zichte van deze soort viel aan het einde van de beurs een zekere ople ving te bespeuren. Onder een stugge handel konden de Noordhollandse Edammers 40+ op de Alkmaarse markt worden geplaatst tegen f 1.74 tot f 1.76 per k.g., nadat de noteringscommissie de prijs had bepaald op f 1.76 per k.g. Ten aan zien van de Edammers 40+ kan nog worden medegedeeld, dat deze soort, anders als bij de Volvette Gouda's, in prijs tamelijk hoog boven de ga rantieprijs ligt en het is daarom niet onmogelijk, dat hier in de eerstkomen de weken met een lagere prijs reke ning moet worden gehouden, vooral ook wanneer de productie zich gaat uitbreiden. De boterhandel kon in de afgelopen week niet bepaald vlot genoemd wor den. Naar België kon weinig worden verzonden en mede door de zich steeds meer uitgebreidende productie moest opnieuw een kwantum bij de regering worden ingeleverd. Over de handel in oude kaas is men over het algemeen klaagzaam. Het vrijgeven van regeringsvoorraden oude kaas blijkt van veel groter invloed te zijn als aanvankelijk werd gedacht. Wel stelt men, dat de regering door de Russisische aankopen een flink kwantum oude kaas van prima kaas uit de markt heeft genomen, zodat het evenwicht, kwantitatief bezien, is behouden, maar toch blijken de lage prijzen, waarvoor men kaas van de regering heeft kunnen kopen en waar voor men kan verkopen, van geduchte invloed te zijn op de prijzen van de vrije voorraden oude kaas. Het is echter best mogelijk, dat de toestand zich kan herstellen, aangezien men nog voldoende tijd heeft de voorra den te ruimen, terwijl overigens de voorradenpositie, welke niet ongunstig wordt beoordeeld, hier een grote rol speelt. In de afgelopen week heeft liet I.V.Z. een nieuwe inschrijving geopend voor de levering van 500 ton oude Volvette kaas voor Rusland, Aan de hand van de inmiddels afgegeven toe wijzingen kan worden vastgesteld, dat de prijzen op een lager niveau lagen dan vorige keer. Voorts kan ten aan zien van de kaas nog worden mede gedeeld, dat de inlcveringstermijn voor kaas, geproduceerd in het tijd vak van 5 April 1953 t.e.m. 27 Febru ari 1954 is verlengd tot 1 Juli 1954, terwijl kaas, geproduceerd in het tijd vak van 28 Maart t.e.m 10 April 1954 tegen de nieuwe garantieprijzen kan worden ingeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9