Bij Helderse Zeewering worden millioenen te water gesmeten Gt Belangrijk werk voor Rijkswaterstaat Veertig grote zinkstukken aan weerszijden van Kaap Hoofd Werden strategische goederen aan China verkocht? Hr. Ms. „Bolsward" en „Borne' weldra naar Nieuwediep vangt 45 mille verduisterd Twee jaar geëist tegen Zaanse kassier Brandstichters Jisp voor rechter Regen.,maar toch prachtig weer! Jehova's Getuigen bijeen te Amsterdam Verenigde Staten benadeeld Firma in Hongkong stond op zwarte lijst Gelegenheidsstempel bij uitgifte zomerzegels 1954 De Franse Socialisten en het Europese Leger Zeven maanden voor vrouv in vergiftigingszaak Na training in VS VRIJDAG 2 APRIL 1954 dig. Ik val zn al 'rank. „Ik zelf heb lijn zolen heb.... en hebben, Vonk. naliste laten over- schooljongens. Ik ïlijker.... En be- .1 een slaapmiddel we moeten vlug ;weede piloot, die ;toel hing. bij zijn We moeten w?k- (Van een onzer redacteuren BIJ DEN HELDER worden millioenen in het water gesmeten.... Dal gebeurt op klaarlichte dag en we moeten er zelfs blij om zijn. Want deze millioenen worden ten koste gelegd aan het onderhoud van de Hel derse Zeewering, één van de allerzwaarste bolwerken die ons lage land tegen de Noordzee beschermen. Het is een bijzonder interessant werk, dat bij „Kaap Hoofd" het meest bedreigde punt wordt verricht. Een legertje Sliedrechters brengt daar op vakkundige wijze een serie zinkstukken aan, die de zeebodem onder aan de teen van de zeedijk be hoeden voor de sterke uitschurende werking der eb- en vloedstromen. „We hebben daar prachtig weer bij nodig", had ir Boekweit van de Rijkswaterstaat ons toevertrouwd. Welnu, dezer dagen was het dan blijkbaar zulk prachtig weer, want een enorm zinkstuk kon naar zijn plaats van bestemming worden gebracht. Wij kwamen daarbij aan de weet, dat „prachtig weer" in zo'n geval iets anders is dan de vacantie- ganger daaronder pleegt te verstaan. De lucht was zwaar betrokken, er stond een aardig briesje en het regende af en toe pittig. Honden weer...., dat was onze gedachte, maar de zee lag er rustig bij, weldra zou het „stil van laag" zijn en daar ging het om. Woelig water en stroom kan men bij het zinken allerminst gebruiken. Voor de Haarlemse rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan de 55-jarige procuratiehouder van de oliefabriek „De Orion" te Zaandam, die vanaf 1942 in dienstbetrekking belangrijke malversaties had gepleegd. Hem was ten laste gelegd, dat hij van De Orion een bedrag van omstreeks 28 mille en van de vroegere eigenaar van het be drijf ongeveer 17 mille had verduisterd. O.m. had hij een bedrag van 10 mille op zak gestoken door een postcheque te vervalsen. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat verdachte reeds 40 dienstjaren bij De Orion had. Eerst de laatste tijd was er verdenking tegen hem gerezen. Zoals de verdediger aanvoerde, was verdachte tot zijn daden gekomen door een constante gezinsnood, omdat hij met zijn gezin moest rondkomen van een be Rekkelijk laag salaris. Nimmer heeft hy van de verduisterde gelden goede sier gemaakt. Hij had zich ten slotte zelf bij de politie aangegeven. De officier van Justitie, die de man schetste als een niet-misdadige, maar slappe figuur, wiens zwakheid van ka rakter tot noodlottige gevolgen leidde, eiste een gevangenisstraf van 2 jaar. De uitspraak valt over 14 dagen. Enige uren heeft de Haarlemse recht bank zich Donderdag beziggehouden met de berechting van de brandstich ting in de poetsdoekenwasserij te Jisp in December van het vorige jaar. De fabriek op de benedenverdieping bleef gespaard, evenals de daarboven gelegen woning van de familie V. De daarboven gelegen woning van de familie K. brandde echter finaal af en indien de brand 's nachts was uitgebroken zouden zeven kinderen in levensgevaar ver keerd hebben, want de zolder waarop de brand uitbrak was slechts door een uiterst dun schot van hun slaapkamer gescheiden. Thans stonden de 33-jarige bedrijfsleider T. T. uit Wormerveer en de 42-jarige fabrikant J. W. S. uit Koog aan de Zaan terecht wegens resp. brandstichting en uitlokking, alsmede medeplichtigheid aan brandstichting, hetgeen weken van tevoren beraamd was teneinde een antwoord te krijgen op de brandende vraag: „Hoe redden we de fabriek van de financiële onder gang!" Bij herhaling was hierover reeds gesproken, zonder tot definitieve plan nen te komen, maar eindelijk had men het gevonden en het duivelse plan kon worden uitgevoerd. Een plan, dat T. T. als moordenaar voor het gerecht had kunnen brengen zoals de president mr Smits hem toebeet en waarvoor hij dan twintig jaar had kunnen krijgen. Nu Werd tegen T. T. 1 jaar en zes maanden en tegen J. W. S. 3 jaar, beide met af trek van preventief, gerequireerd. De uitspraak in deze geruchtmakende zaak volgt 16 April. Aan het slot van de zit ting verklaarde S. nog, spijt van zijn daad te hebben en hij vroeg tegenover T. genade voor recht te laten gelden. Het eerst wordt het midden van het zinkstuk verzwaard. De acht meter lange peilstok geeft aan, hoeveel meter het enorme stuk vlechtwerk al gezonken is. Het puntje van deze stok zit over een paar uur twintig meter beneden de oppervlakte. geklede arbeiders van de fa. Van der Vlies de onderaannemer van het zinkwerk kregen eerst hun handen vol om met mankracht aan de trossen te sjorren. Van hun werk hing veel af, want zij zorgden er voor, dat het zinkstuk vrijwel op een decimeter nauwkeurig in zijn positie kwam. Toen kon allengs midden op het grote vierkant van rijswerk met het eigenlijke „zinken" worden begonnen. De eerste bazaltblokken werden van twee kanten „doorgemand" naar het middelpunt, waar een acht meter lange peilstok verticaal stond opge steld. Langzaam maar zeker groeide de waterplas in het centrum. Om half elf, na bijna twee uur stug doorwer ken, waren alleen nog de vier randen van het zinkstuk boven water. De „zink,baas" van Van der Vlies, opzichter Vermeij, vond dat toen zijn Alles met mankracht! Deze stoere kerels trekken aan de trossen,, die het zinkstuk met de ankers verdun- den. Zo brengen zij decimeter w>br decimeter het stuk „in de raai".. yOI.GENS ons horloge was er van de dageraad amper sprake toen het grote zinkstuk 65 meter lang en 24 meter -breed van zijn geboorteplaats achter het Kuitje naar Kaap Hoofd, halverwege de Windwijzer en Huis duinen, werd gesleept. Daar kregen de vier zijden van deze „drijvende volkstuin" hun flankering van zwaar- geladen bakken vol bazaltblokken, de zinksteen die het stuk straks naar de bodem ging jagen. Het was drie uur voor laag water, een periode die niet met stilzitten voorbij kon gaan. Het stuk moest „in de raai" worden gebracht, dat wil zeg gen nauwkeurig worden geplaatst tus sen de lijnen, die door vlaggetjes op de Dijk werden aangeduid. Nijvere motorbootjes en roeivletten zetten de ankers uit, die het zinkstuk op zijn plaats moesten houden. De in oliegoed Jehova's Getuigen zullen op Vrijdag 9, Zaterdag 10 en Zondag 11 April we derom een grote zonevergadering hou den in het RAI-gebouw te Amsterdam. Het programma bestaat uit bijbellezin gen, besprekingen en demonstraties. Het hoogtepunt is de bijeenkomst van Zondagmiddag, waar de heer E. Engel kamp die een opleiding heeft genoten aan de Wachttoren-Bijbelschool Gilead, te Ithaca in de Amerikaanse staat New York, een lezing houden over het on derwerp: „Is het einde der beschaving nabij?" Men verwacht ongeveer 2500 bezoekers uit alle delen van de pro vincie Noord-Holland. Soortgelijke bij eenkomsten zullen in andere delen van het land worden belegd. koren te bloeien stond. Met een stem als een orkaan liet hij zijn bevelen daveren over de honderdtwintig man nen, die op de bakken in de weer wa ren om het zinkstuk gelijkmatig met stenen te verzwaren. Kwart voor elf wees ons horloge, De nauwkeurig aangehouden slag orde is ogenschijnlijk verbroken. De bakken, die aan weerszijden van het zinkstuk hebben gelegen, naderen elkaar, terwijl het restant van hun lading zinksteen overboord wordt gesmeten. Het zinkstuk zal door de sterkste stroom niet meer van zijn plaats worden getrokken. toen het grote ogenblik aanbrak. Eén machtige roep en een brede armzwaai van de zinkbaas waren het sein om de trossen los te gooien. Het stuk was op het punt van zinken en werd alleen nog aan de oppervlakte gehouden door de touwen, die aan de bolders van de bakken bevestigd waren. Twee secon den na die brede armzwaai waren de ze trossen los en zakte het zinkstuk als een baksteen naar de zeebodem. Nog twee seconden later spanden zich de trossen, die de tegenover elkaar liggende -bakken met elkaar verbon den. Daar gingen ze, langzaam maar zeker, door gespierde mannenarmen getrokken, naar de lengte-as van het zinkstuk. Onder hevig geplons ver dwenen duizenden kilogrammen zink steen in het water, tot alle bakken leeg waren en het zinkstuk door ton nen bazalt belast op de bodem veran kerd lag. Op een halve mijl afstand hielden andere bakken op en neer, met de grote stortstenen, die nog moesten vol gen. Eén ton stenen op drie vierkante meter zinkstuk. En dit ene zinkstuk had een oppervlakte van zo'n vijftien honderd vierkante meter. Is het won der, dat het aanbrengen van zo'n zinkstuk circa veertig gulden per vier kante meter kost? Zo moeten er, aan beide zijden van Kaap Hoofd, veertig zinkstukken worden aangebracht, op de plaatsen waar de zeebodem door de eb- en vloedstromen is uitgevreten. Tweehonderdduizend kubieke meter keileem is verleden jaar gestort in de onderzeese kuilen, die de wervelende stromingen aan weerszijden van Kaap Hoofd, hadden uitgeslepen, op sommi ge plaatsen wel twaalf meter diep. Zij vormden een ernstige bedreiging van de Helderse Zeewering, maar dat ge vaar zal voor vele jaren geweken zijn als de N.V. Van Hattum en Blanke voort klaar is met dit belangrijke kar wei. De millioenen, die hier in het water worden gesmeten, betalen ons aller veiligheid. - is. V G/.,. -Üi.w-i-;- Het zinkstuk is bijna geheel onder water verdwenen. Zware touwen, vast gemaakt op de bolders van de bakken, houden het gevaarte nog zwevende. Op dit moment gaf zinkbaas Vermeij het bevel: „Zinken!" Ieder wist ioat hem te doen stond, zodat het zinkstuk twee seconden later snel de zeebodem opzocht. I VOOR de Rotterdamse rechtbank hebben gisteren terechtgestaan de 45-jarige transito-expert C. A. M. van W. en de 35"jarige exporteur A. A. K„ beiden uit Rotterdam. Zij werden er van verdacht in het jaar 1951 voor Amerika bestemde exportbrieven valselijk te hebben opge maakt, waardoor de Verenigde Staten ernstig zouden zijn benadeeld, aldus de dagvaarding. Het handelshuis K. uit Rotterdam wilde in de V.S. tabletten van een koortswerend middel kopen om deze later weer te verkopen. Voor de invoer -zijn echter exportvergunningen nodig van de Amerikaanse autoriteiten. K. en W. moesten daartoe een papier invullen, waarop stond waar de ta bletten heen zouden gaan. Als plaats van bestemming zouden zij toen Ant werpen hebben ingevuld, terwijl ze in werkelijkheid naar de firma L. in Hongkong gingen. Voor Hongkong zou den ze geen vergunning hebben gekre gen, omdat de tabletten vallen onder zogenaamde strategische goederen, die niet aan China mogen werden ver kocht. De Amerikaanse autoriteiten verklaarden toen, dat het handelskan toor K. hen valselijk had bewogen tot afgifte van de exportvergunning. Toen daarop een ambtenaar op het departe ment van Handel in Washington even eens een bestemmingverklaring van de Antwerpse koopman wilde hebben, werd hem er indertijd een voorgelegd. Het bleek echter, dat deze op brief papier van de firma De M. uit Ant werpen was opgemaakt en door Van W. in Rotterdam was getekend. JN zijn requisitoir kwam de officier van Justitie tot de overweging, dat beide verdachten hebben geweten, dat de lading naar Hongarije ging, terwijl zij opgaven, dat de bestemming Antwer pen Zou zijn. Hij deelde mee dat het Rotterdamse handelskantoor K. gere geld zaken deed met de firma L. in Hongkong. Deze firma zou volgens hem reeds door de Amerikanen op de zwarte lijst zijn geplaatst. Deze valsheid in geschrifte zou be schouwd worden als ernstige inbreuk op de wetgeving in de V. S. Strategi sche, politieke en economische belangen staan hier op bet spel, zo meende de officier van Justitie, die tenslotte te gen K. tien maanden en tegen Van W. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de zomerzegels 1954, op 1 Mei, zullen bij de postzegelhande- laren eerste-dag-omslagen verkrijg baar zijn. De op 1 Mei aan het loket van een postkantoor afgegeven eer- ste-dag-omslagen, uitsluitend gefran keerd met een of meer zomerzegels 1954, zullen van een afdruk van een speciaal stempel worden voorzien. Negen-en-vijftig van de 105 sodalis' tische leden der Franse Nationale Ver eadering hebben gisteren te Parijs eei pamflet uitgegeven, waarin zij ziel uitspreken tegen een Franse bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag. Ondei de ondertekenaren bevindt zich d<, voormalige minister van Landsverde diging, Jules Moch, j Het pamflet zal aan de partij-afde lingen worden toegezonden, als ant woord op het streven van secretaris generaal Guy Mollet om de goedkeu ring der Franse socialisten voor he. voorgestelde Europese Leger te ver krijgen. Een groot gedeelte van het distric Tippera (Oost-Pakistan) is door eer.: wervelstorm verwoest. Het nieuw: over deze wervelstorm, die Maandag over het getroffen gebied raasde, were pas gisteren in Dacca, dat ongevee: 240 kilometer verder is gelegen, ont, vangen. Men vreest, dat er vijftien, doden zijn gevallen. De wervelstorm werd gevolgd door hagel en stortre-- gens. De 69-jarige vrouw G. te Devente;. is gisteren veroordeeld door het Arn hemse gerechtshof tot een gevangenis straf van zeven maanden met aftrel. conform de eis, wegens poging to doodslag, namelijk het mengen vai rattenvergif door het eten van haa man. De mijnendienst in Den Helder zal, naar men verwacht, binnenkort twee gloednieuwe mijnenvegers krijgen: Hr Ms „Bolsward" en Hr Ms „Borne", de vierde en vijfde van een serie kust- mijnenvegers, die Nederland overeen komstig het programma voor weder zijdse militaire bijstand (M.D.A.P.) van Amerika ontvangt, zullen n.I. op April uit Norfolk in de staat Virgin! met bestemming Nieuwediep vertrek ken. De schepen, die vroeger resp. Am 109 en-Ams 108 nebben geheten en o 5 November en 7 December 1953 zij overgenomen en in dienst gesteld, staa onder bevel van de luitenants ter ze der tweede klasse Anthonie L. van de Cingel uit Capelle aan de IJsel en 1 H. de Meester uit Bussum. Hr Ms „Bolsward" zette na de over dracht te New Orleans in de Ameri kaanse staat Louisiana, varend onde Nederlandse vlag, voor training koer naar de Amerikaanse „fleet trainin group" te Norfolk aan de Chesapeak Bay. Tijdens de opleiding, die men aa de wal ontving, oefende men zich i brandblussing, scheepsbeveiliging e gevechtsinformaties. Gedurende d „natte" training, die op deze „droge volgde, hielden de drie officieren e: 37 onderofficieren, korporaals en man schappen zich o.m. bezig met alarm oefeningen, oefeningen „man over boord", de practijk van de scheepsbc veiliging en schietoefeningen. Steed bestond er een nauwe samenwerkin tussen de Nederlanders en hun Ameri kaanse instructeurs. Tijdens de zgn. „departure inspec tion", die de training afsloot, deed di' „Bolsward" zich kennen als een doe) treffend werkende gevechtseenheid De nieuwe Nederlandse mijnenvege klasseerde zich met het brevet „Excel lent". De „Bolsward" heeft ook nog ee bezoek gebracht aan Charleston in d staat South Carolina waar zij al gast van de „U.S. Naval Minecrai ase" aan manoeuvres heeft deel. ene men.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 15