Agenda Voor woningzoekenden zal 1954 geen feestjaar worden Jonggehuwden komen dit stellig niet in aanmerking Bureaulampen f De krant geeft reductie voor het Paradijs der Vrouw BON Georganiseerd straatvoetbal in de zomervacantie Amateurgidsenbond ontwaakt uit zijn winterslaap De heer A. Haasbroek veertig jaar bij de fa M. Meijer Dieptepunt voor 1200 a 1300 ingeschrevenen -r Een nieuw punten systeem FRANKENBERG N.V. AUTO BIJNA TE WATER Culturele verenigingen besluiten het seizoen Noordkant van Baansingel voor woonschepen 5Ss Vijftig cent met koffie en gebak toe Voortreffelijk idee van Alcmaria Victrix Fa H S. Cloeck Kledermakers Laat 110-112 Alkmaar In Maart werden al vijf buitenlanders rondgeleid Mr Bird van de Goudkust kwam naar kaasmarkt DOKTERSDIENSTEN VRIJDAG 2 APRIL 1954 Het aantal woningzoekenden, dat eind 1953 878 bedroeg, is in de enkele maanden van 1954 gestegen tot 989 en naar men verwacht za! dit getal aan het einde van dit jaar zijn opgelopen tot 12 a 1300. Dat betekent dus, dat 1954 voor de mensen, die naar woonruimte uitzien, allerminst een feestjaar zal worden. Integendeel. Er wordt op gerekend, dat we thans een dieptepunt doormaken. Dit is voornamelijk het ge volg van het feit, dat er practisch geen woningen in aanbouw zijn. Nu het bouwvolume voor de komende drie jaar bekend is geworden (199 met een overschot van 8 woningen van de vorige periode) kunnen de woningbouwverenigingen met de uitvoering van hun plannen beginnen, doch het zal zeker anderhalf jaar duren vóórdat deze complexen (Voor zorg 108 woningen, Goed Wonen 60 en Rochdale 83 woningen) gereed zullen zijn. Deze houw is overigens alleen mogelijk als Alkmaar een extra bouwvolume krijgt voor migratiegevallen. Het ziet er naar uit, dat hierop wel mag worden gerekend en dat het bouwvolume ten be hoeve van de gezinnen van buiten de stad hoger zal komen te liggen dan in de voorafgaande periode, toen er 150 woningen voor migratie gezinnen konden worden gebouwd. Zonder dit extra volume, dat echter niet voor Alkmaarse gezinnen kan wor den gebruikt, is de bouw van de wo ningcomplexen, zoals hierboven ver meld. niet uitvoerbaar. Van het volume voor de bevolkingsaanwas (199 en 8 woningen) mag per jaar slechts een derde worden gebouwd. In 1954 zouden er dus slechts 70 woningen kunnen worden neergezet als men niet de be schikking kreeg over de extra toewij zing. Naar de wethouder van Volkshuis vesting, de heer C. Vcnneker, vanmor gen op een persconferentie mededeel de, moet het vrijwel uitgesloten wor den geacht, dat een jonggetrouwd paar dit jaar een kans krijgt op een woning. De toestand ziet er zeer somber uit en eerst over anderhalf jaar kan men ver wachten, dat er iets meer „lucht" zal komen. Thans zijn er slechts twintig wo ningen in aanbouw voor zwak-sociale gezinnen. Ook het bejaardenhuis aan de Westerweg annex 78 woninkjes voor ouden van dagen zal niet eerder' dan in Mei 1955 worden opgeleverd. Dus ook op verschuivingen van ouden van da gen naar kleinere woningen en derhal ve het vrijkomen van meer woonruim te kan voorlopig niet worden gerekend. Om de geringe beschikbaar komende woonruimte zo billijk mogelijk te ver delen heeft de chef van het huisves tingsbureau, de heer J. Spaans, een puntensysteem ingevperd, zoals dat in Engeland tijdens de oorlog ook werd toegepast. I-Ict huidige verdelingsplan legt voornamelijk het zwaartepunt op de datum va inschrijving. Volgens de nieuwe regeling, die reeds in Amster dam, Den Hang, Enschede en Apeldoorn met succes vrrdt toegepast, ligt de kern in de urgentie van de gevallen. Er wordt gewerkt volgens een puntenwaar dering en Let geval met het hoogste aantal punten geniet voortaan de voor keur boven a ingeschrevenen met min der punten. Uit de kartotheek is dit ge makkelijk af te lezen. Om tot de waar dering te komen heeft men het aantal ingeschrevenen ingedeeld in verschil lende categorieën. 1. Gezinnen, die in Alkmaar woonachtig zijn en onvoldoen de zijn gehuisvest; 2. gezinnen als voren, die voldoende zijn gehuisvest, doch om één of andere reden naar een groter huis of een andere stadswijk willen verhuizen; 3. Migratiegezinnen, die op een afstand, groter dan 10 km van Alk maar wonen en waarvan de man hier werkzaam is; 4. echtparen of a.s. echt paren, van welke de man Alkmaarder is en die niet of onvoldoende zijn ge huisvest; 5. migratie-echtparen of a.s. echtparen, var welke de man in Alk maar werkzaam is. Als gezinnen wor den beschouwd echtparen met één of meer kinderen. Voor deze categorieën en de omstan digheden waaronder zij leven is een speciaal puntensysteem ontworpen. Hierbij wordt rekening gehouden met verschillende factoren. Bijvoorbeeld het aantal kamers, dat het gezin in gebruik heeft, in verhouding tot het aantal waarop het aanspraak kan maken. De grondgedachte is, dat een echtpaar minstens twee kamers moet hebben (een slaap- en een huiskamer) en dat voor elk kind beneden 21 jaar een halve kamer beschikbaar moet zijn (kinderen boven 21 jaar een hele ka mer). Voor elke kamer, die het gezin te kort komt, worden 10 punten gege ven. Een klein voorbeeld zal dit verdui delijken: Een gezin, beslaande uit man, vrouw en vijf kinderen beneden 21 jaar, beschikt over drie kamers. Het kan aanspraak maken op twee kamers voor het echtpaar en op vijf maal een halve kamer (is 2-'A kamer) voor de kinderen. Totaal dus 4V% kamer. Het tekort van l'A kamer wordt gewaar deerd op 15 punten. Ook het aantal vierkante meters vloeroppervlakte is van belang. Ge rekend wordt op een oppervlak van twintig vierkante meter voor een echtpaar, op vijf vierkante meter voor een kind beneden 21 jaar en op tien vierkante meter voor een kind boven die leeftijd. Stelt men, dat het gezin ,uit ons voorbeeld een kamer heeft van 16 vierkante meter, één van 9 en één van 8, (in totaal dus 33 vierkante me ter), dan betekent dit, dat het volgens de nieuwe regeling 12 vierkante meter te kort komt. (Éénmaal 20 vierkante meter plus vijf maal vijf vierkante me ter maakt 45 vierkante meter). Voor elke vierkante meter wordt een halve punt gegeven, zodat in dit geval zes punten bij het vorige aantal van 15 worden opgeteld. Ook wanneer kinderen ouder dan 10 jaar en van beiderlei kunne genood zaakt zijn in eenzelfde kamer of bij de ouders te slapen, wordt het punten systeem ingeschakeld. Voor een tekort van elke kamer komen er tien punten bij. Het ontbreken van kookgelegen heid wordt gewaardeerd on 10 punten, van stobkgelegenheid op 5 punten en van waterleiding en/of toilet op 5 pun ten. Dan wordt er voor elk half jaar. dat het woningzoekende gezin staat in geschreven twee punten toegekend. Het is echter wel van belang, dat de inge schrevenen hun kaarten ook steeds op de aangegeven datum laten verlengen, hetgeen nogal eens wordt verzuimd. Voor medische indicaties, die uitslui tend door de GGD kunnen worden ver strekt is nog geen puntengetal vastge steld. maar het ligt in de bedoeling deze waardering zo hoo" te maken, dat dergelijke gevallen altijd, aan de top van de urgentielijst komen te liggen. De ingeschrevenen, die 0 punten heb- brengen wij in grote verscheidenheid Langestraat 24 ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) ben vervallen automatisch naar de groep 2, de gezinnen, die voldoende zijn gehuisvest. Voor de ougetrouwden is er nog een lichtpuntje, in zoverre, dat zij voor elk icar. dat ze oud zijn een punt krijgen. Een verloofd paartje, waarvan beide partners 30 jaar oud zijn, krijgt 60 pun ten toegewezen, plus dan natuurlijk de twee punten voor elk half jaar dat het staat ingeschreven. Het ligt in het voor nemen in de nieuw te bouwen woning complexen een bepaald percentage hui zen voor deze categorie beschikbaar te stellen. De oudste verloofden genieten dus de voorkeur. Op deze wijze tracht het bureau huis vesting een zo redelijk en billijk mo gelijke verdeling te bereiken. In dit systeem zijn natuurlijk niet opgenomen, de noodgevallen, zoals gezinnen, die door brand dakloos worden e.d. De directeur van de Crema-melkfa- briek aan de Oudegracht, die gister avond zijn aufo uit de garage duwde, zag zijn wagen plotseling over het naar de gracht afhellende fabrieksterrein aan de rol gaan. De auto die kennelijk neigingen koesterde om met een flink gangetje de Oudegracht over te zwem men bleef echter halverwege de wal kant hangen. Door een kraanwagen werd het vehikel even later uit zijn benarde positie verlost. Alkmaar mag zich gelukkig prijzen, dat er een nauw contact is ontstaan tussen de culturele verenigingen hier ter plaatse. Door hun samenwerking toch is het mogelijk geworden in het afgelopen seizoen weer verschillende goede avonden te beleggen, die iedere keer een succes bleken te zijn. We denken hierbij aan het Ballet der Lage Landen, een tweetal film avonden en het optreden van het kin dercircus Elleboog. Telkens konden volle zalen worden geboekt. De cul turele verenigingen, omvattende de Volksuniversiteit, de Ned. Reisvereni- ging. Mij tot Nut van. het Algemeen, Ned. Vereniging van Huisvrouwen en het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, zullen op Maandag 5 April het seizoen besluiten. Zij hebben het Ma rionettentheater van Bert Brugman uitgenodigd, dat in het Gulden Vlies de opera Paljas en Cavaleria Rusticana zal opvoeren. Teneinde de beplanting langs de Baansingel te sparen en de bewoners van de huizen zowel als die van de woonschepen, die hier door het 'em- pen van Schelphoek, Zandersbuurt en Afgesneden Kanaalvak zullen komen te liggen, zoveel mogelijk vrijheid te laten, worden de schepen aan de Nooid- zijde van de Singel gemeerd. Het .:gt in de bedoeling de aanlegsteiger langs de Ned. Machinefabriek te laten lopen Dinsdag 6 April zullcri de deuren van het Wapen van Heemskerk opengaan voor het Paradijs der Vrouw, de beurs voor dames, welke dit jaar bijzonder attractief belooft te worden. De zaal zal door de firma Teerink in een tvare bloemenhof worden herschapen en temidden van deze uitbundige lente-binnenshuis zal mevr. Holzmuller-Teengs om half tien Dinsdagmorgen het openingswoord uitspreken. We hebben reeds in een vorig artikel geschreven over de vele attracties, die aan de beurs zullen zijn verbonden. Het getal van de aantrekkelijkheden van deze expositie is naderhand nog uitgebreid. De Directie van de Alkmaarsche Courant stelt haar lezers( essen in de gelegenheid tegen inle vering van deze bon aan het bureau van het blad Voordam één toegangskaart te kopen voor de Beurs voor Dames „Het Paradijs der Vrouw" te gen de gereduceerde prijs van Behalve, dat iedere 100ste bezoe ker een paar nylonkousen krijgt, zal hij (of zij) ook een bus koek ont vangen. Verder is er voor de eerste vijftig bezoekers elke dag een ver rassing. De directie van ons blad wil gaarne haar lezers laten mee genieten van dit festijn. Elders in dit nummer vindt men daarom een bon. die recht geeft op een entree biljet tegen gereduceerde prijs. In plaats van 75 cent behoeven de .lezers van de Alkmaarsche Courant 'slechts twee kwartjes te betalen om het Paradijs der Vrouw te kunnen be zoeken. Een kwartje is dus voor onze rekening. Voor de vijftig cent. die men voor de entree betaalt, ontvangt men bovendien nog koffie met gebak. De kaarten kunnen tegen inlevering van de bon in de winkel aan de Voordam worden afgehaald. Meer nog dan verleden jaar is er aandacht besteed aan diverse demon straties. We noemen hiervan het ma ken van hoedjes van woldraad, kook demonstraties, dansdemonstraties door dansschool Arendsen, en niet te verge ten de kennismaking, die de bezoekers van de beurs zullen hebben met de nieuwe strijkplank met het rollende Inlevering van deze bon Zater dag van 9 12, Maandag en Dinsdag van 9—1 en 25.30. (Advertentie, Ing. Med.) Er is een tijd geweest, dat school jongens in hun vacantie achter een bal gingen hollen op de Krocht, de bakermat van vele prominente Alk maarse voetballers. Dit voor de voetballende jeugd bij uitstek ge schikte recreatieoord is voor de tegenwoordige jeugd tahoe. De jeugdcommissie van Alcmaria Vic trix heeft zich echter bezig gehou- den met de vraag op welke wijze een andere mogelijkheid kan wor den geschapen om de schooljongens tussen de 10 en 14 jaar op te van gen en tegemoet te komen aan het verlangen in de zomervacantie, een „balletje" te trappen Men heeft gemeend hiervoor een op lossing te hebben gevonden door het organiseren van „straatvoetbal". Het ligt in de bedoeling tijdens de zomer vacantie wedstrijden te laten spelen tussen elftallen samengesteld uit jon gens van een bepaalde straat of buurt. Dat zal dan eventueel gebeuren in een soort poulesysteem, zodat die elftallen verschillende wedstrijden moeten spe len. Deze wedstrijden zullen, als blijkt dat voor deze plannen belangstelling bestaat, op het Gemeente-Sportpark worden gespeeld. Het is geenszins de bedoeling dat Alcmaria Victrix dit j straatvoetbal alleen gaat organiseren. I Integendeel. Men hoopt dat alle plaat- I selijke voetbalverenigingen zich achter dit plan zullen scharen en evenals Ale- maria materiaal en jeugdorganisatie ter beschikking zullen stellen. Met de j uitwerking van de plannen kan pas i een begin worden gemaakt als het aan tal inschrijvingen van straateütallen 1 bekend is. Het is begrijpelijk dat men het niet aan de jongens zelf kan over laten om zich voor dit georganiseerde straatvoetbal in te schrijven. In iedere straat of buurt waarvoor men belang stelling heeft voor dit ongetwijfeld uit stekende idee zal iemand zich als lei der van een elftal moeten opwerpen. Deze persoon kan zich tot en met het einde van de maand April met zijn elftal opgeven bij de heer J. Mulder, Schoutenstraat38 en bij de redactie van de Alkmaarsche Courant. Als deze inschrijvingen binnen zijn zal met de leiders van die elftallen een vergadering worden belegd om de plannen verder te ontwikkelen. vlak en met de uitvindster ervan mevr. Kuysde Wit. En natuurlijk zijn er ook weer de modeshows van de firma Koster. Met de voorbereidingen van de beurs zijn vele maanden gemoeid geweest en het resultaat zal daaraan zeker even redig zijn. Iets nieuws is zeker de draaiende Bühne met de „zilveren" vleugel waaraan Tom Erich zal komen te zitten. Hij zal met. Johnnie Meyer de amusementsmuziek in het Paradijs der Vrouw verzorgen. Voor de eerste dag zijn geëngageerd de Drie Jaeksons, evenals de boven genoemde artisten welbekend van de radio. Op de beurs zal men twintig ver schillende stands kunnen bewonderen. COLBERT- COSTUUMS vanaf 89. tot 175.— Alle veranderingen worden gratis op eigen atelier verricht. (Advertentie, Ing. Med.) Na een winterslaap van enige maanden was liet voor de leden van de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Amateurgidsenbond BBTBBA een vreemde gewaarwording weer voor bet eerst Frans, Duits of Engels te moeten spreken. Dit was nl. het geval toen in de loop van de maand Maart de eerste buitenlandse toeristen de kaasstad met een bezoek ver eerden. Zoals men weet streeft de BBTBBA, hetgeen de afkorting is van Bond ter Behartiging der Toeristische Belangen van Buitenlandse Automobilisten, naar hulpverlening aan buitenlanders, mede ter bevor dering van de internationale vriendschap. Het waren in Maart voornamelijk Duitsers die de stadsgrenzen passeer den om hier te genieten van oude geveltjes en bruggetjes en om een be zoek te brengen aan het historische Waagplein. Zij troffen het niet, deze eerste vacantiegangersde kaasmarkt was nog niet begonnen en in de bollen streek schuilden de tulpen, hyacinthen en andere bolgewassen nog weg onder oen beschermende laag stro. Wat dit laatste betreft zyn de verwachtingen voor de Paasdagen hoger gespannen. Immers, in die tijd zullen vrijwel alle bollen tegelijkertijd gaan bloeien, het geen Inhoudt dat een stroom van vreemdelingen tijdens de feestdagen dit kleurrijke schouwspel zal gaan zien. Alle afdelingen van de BBTBBA heb ben een oproep gekregen om alle be schikbare mensen in te schakelen teneinde de verwachte stroom van bui tenlanders op te vangen. De afdeling Alkmaar zal de Zaterdag vóór Pasen zoals zij dit ook het vorig jaar met veel succes lanceerde, een zg. hotelcen trale invoeren. In de afgelopen maanden zijn er ver schillende besluiten genomen, waarvan Het is in deze tijden een opmerkelijk feit dat als je een willekeurige Alkmaarder vraagt of liij weet wie de familie Haasbroek is, hij ten antwoord geeft: „zeker, maar welke van de zeven Haasbroeks bedoel je eigenlijk?" Het zijn zeven broers, die het altijd zo goed met elkaar hebben kunnen vinden, dat zij thans met grijze haren en getrouwd ongewild tot een levend symbool van een uitstekende en hartelijke familieverhouding zijn geworden. Voorwaar, een sporadisch verschijnsel. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat toen de heer A. Haasbroek giste ren het feit herdacht dat hij 40 jaar en thans als procuratiehouder bij de firma M. Meyer en Zn. aan de Lan gestraat in dienst was en ter gelegen heid hiervan in hotel Victory reci pieerde, de belangstelling uit zijn ken nissen- en familiekring zeer groot was. In de bar van het hotel, opgeluisterd met orchideeën, fresia's, tulpen, an jers en nog vele andere bloemen was het een komen en gaan van belang. Er werden veel handen gedrukt en gelukwensen uitgesprokenen aan alles was te merken dat iedereen even har telijk met het feest van die ene Haas broek meeleefde, 's Ochtends was de jubilaris in' de nieuwe showroom van de firma Meyer door één der firman ten, de heer H. Huese Jr. reeds toe gesproken. Deze releveerde de grote veranderingen die het administratieve beleid van de firma had doorgemaakt, waardoor de heer Haasbroek, die als „man van de kassa" bij de firma in dienst kwam, zich tot een waar ex pert heeft ontwikkeld en tot een on vervangbare kracht is geworden. Am bitieus en correct heeft de jubilaris zijn plicht in een reeks van 40 jaren vervuld. Evenals de personeelschef, de heer O. Jansen, pree- de heer Huese zijn medewerker als iemand die door zijn innemende omgangsvormen zeer ge zien was. Het was ongetwijfeld een verrassing voor de heer Haasbroek dat hij de legpenning van de maatschappij van nijverheid en handel in ontvangst mocht nemen. Voorts werd hem na mens de firma een enveloppe met in houd aangeboden. Ook mevrouw Haasbroek deelde in de hulde. Nadat haar man namens het personeel ook nog een koperen lichtkroon was geschonken, ontving zij van firma en personeel een welge meende bloemenhulde. Vijf Haasbroeken één kon op deze middag niet aanwezig zijn hebben gisteren hun broer Adriaan geluk gewenst met zijn 40-jarig jubileum in dienst van de fa. M. Meyer en Zoon. Foto Jaap Schoen) het beginnen met een ledenwerfactie wel het belangrijkste was. Op diverse scholen in Alkmaar hebben leerkrach ten zich bereid verklaard hun leerlin gen één en ander over het werk van de Bond te vertellen, om zodoende de animo voor de Bond te vergroten. De afdeling bezit sinds korte tijd een af delingsorgaan dat met de toepasselijke naam .Kaasbode" is begiftigd en waar in aan de leden voorlichting wordt ge geven betreffende aan te bevelen rou tes door de bollenvelden in de omge ving van Alkmaar en de boomgaar den in de kop van Noord-Holland. Ver der bevat zij instructies voor de leden en introducé s enz. De eerste maal had tot resultaat dat in totaal vijf buitenlanders van de diensten der BBTBBA gebruik maak ten, nl. drie Duitsers, eén Amerikaan en één Engelsman. De zakenman mr John II. W. Bird die vanochtend een bezoek aan de kaas markt meende te brengen, had gister avond in hotel Victory zijn intrek geno men. De heer Bird en zijn echtgenote wonen aan de Goudkust (Afrika) en hebben than" een tiendaags vacantie- verblijf in Nederland achter de rug. Het echtpaar had nog geen impressies over Alkmaar kunnen opdoen, maar de steden Amsterdam en Maastricht waren bij hen zeer in de smaak gevallen. Van daag zijn de heer en mevr. Bird weer uit Alkmaar vertrokken. Zij zullen hun trip tot Engeland uitbreiden. BRAND OP DE LAAT Tégen de loodgieter, die gisteroch tend betrokken was bij de tijdig ge bluste brand in perceel 227 op de Laat, is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de loodgieterswet. Hij had de kokende mastiekpot, die ten slotte overliep en daardoor de brand veroorzaakte, niet op het baleon waar de brand ontstond mogen plaatsen. VICTORIA THEATER, 8 uur; Ge jaagd door het verleden (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur; Het monster uit verloren tijden (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Twee straatjongens van Parijs (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Europa 1951 (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK. 8 uur: Cabaretavond NYV. HEILOO, 8 uur: Raadsvergadering. ZATERDAG VICTORIA THEATER. 7 en 9.30 u.: Gejaagd door het verleden (14 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 uur: Het monster uit verloren tijden (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 uur: Twee straatjongens van Parijs (14 j.) REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Europa 1951 (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 8 uur: Toneelavond HBS-vereniging Vokzos. GULDEN VLIES. 7.30 uur: Kinder operette Assepoester. HOTEL VICTORY, 8 uur: Nico Akkerman's Koorklassen m. m. v. Ma rionettenspel. NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli. 7.30 uur: Het Manderson mysterie (a.l.) DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Wanna, Ritsevoort 5. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 2.52 15.09 Zaterdag 3.32 15.50 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Vrijdag 2.57 15.14 20.57 9.14 Zaterdag 3.37 15.55 21.37 9.55 Tijdens het weekend worden de dok tersdiensten waargenomen door de artsen: ALKMAAR: H. C. A. Koppejan, Oudegracht 200 (2382) en H. Hoek, Kennemergtraatweg 65 (3117). BERGEN: A. H. van Gelder (2027). SCHOORL cn KOEDIJK: H. J. Piers te Koedijk (K 2201—202). HEILOO, LIMMEN en AKERSLOOT: C. A. van Hoolwerf te Heiloo (K 2200 3887). LANGEDIJK en ST PANCRAS: H. Wilmink te Zuid-Scharwoude K 2260 —424). HEERHUGOWAARD en OBDAM: F. Twisk. te Heerhugowaard (K 2264-212). BEEMSTER, DE RIJP, SCHERMER: K. J. D. van Welsenes te M.-Beemster (K 2998—455).

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5