Garantie van 17% millioen voor de visserij vloot In kort bestek VITAMINEN ACTIFRAL-10 DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Credietverlening beoogt een noodzakelijke vernieuwing Prins Bernhard bracht bezoek aan de Jaarbeurs Vijf der Breda-vluchtelingen spoedig voor Duitse rechters Be wolf in schaapskleren Regeringsnota aan Kamers Speciale aandacht voor IJselmeervissers Geschenk van Mexico De stemming op de voorjaarsbeurs is Leewieken van kuikens Kuikenbroeder door hof vrijgesproken Moeilijke juridische kwestie Vrouw maakte kachel aan met spaargeld INTERNATIONAAL ASPECT c/e dbtfè VRIJDAG 2 APRIL 1954 ih HKGhKING heeft een aantal hesluiten genomen met betrekking lot de verbetering van de toestand in de zeevisserij, welke besluiten gis teren ter kennis van de Staten-Generaal zijn gebracht in een nota van de ministers van Landbouw, Visserij en VoedselvoQrïiepiug en van Financiën. Uitgangspunt voor de overwegingen van de regering is ge weest het rapport, dat de coimnissie sanering zeevisserij, de zgn. „Commissie-Tinbergen" in Mei 1952 aan de minister yan LandfiouWi Visserij en Voedselvoorziening heeft uitgebracht. Met hef oog op de onvoldoende credietvoorzicning in de visserij, waardoor de zo nodige reconstructie van onze visserijvloot wordt tegengehouden, zal de re gering in de credietbehoeflcn vaji de vloot tegemoetkomen met een garantie van 17,5 millioen gulden. Pe voorgenomen credietverlening ibeoogt het bedrijf op een gezonde basis te brengen. rjE REGERING heeft na ampele over weging besloten voor de credieten, welke nodig zijn om het financierings plan sluitend te maken, naast de parti culiere banken, de Herstelbank in te schakelen. Een zgn. „visserijbank", zo als de commissie-Tinbergen voorstelt, zal niet worden opgericht. Opdat de mede-verantwoordelijkheid van het (bedrijfsleven zelf behouden blijft, zal een adviesorgaan worden ingesteld, dat een belangrijke taak krijgt bij de be oordeling van de projecten en de no dige deskundige voorlichting kan ver schaffen. Dit orgaan, waarin naast de overheid het „Publiekrechtelijk Orgaan en het bedrijfsleven vertegenwoordigd zal zijn, zal deskundig zijp, zowel op het terrein van de visserij-practijk als op dat van het credietwezen. JH5N VLOOTPLAN voor 10 jaren is opgesteld, dat voorziet in de bouw van nieuwe schepen, welke in het alge meen in de plaats van de te vervangen schepen zullen treden. Indien gebruik wordt gemaakt van de financieringsre- geling, zullen de vaartuigen in Neder land moeten worden gebouwd. De ver vangen schepen mogen niet meer aan de Nederlandse productie deelnemen. Wel zullen zij eventueel in een andere tak van visserij een bestemming kun nen krijgen. Een slooppremie zal niet worden gegeven, aangezien een derge lijk beleid onmiddellijk het karakter zou krijgen van een subsidiepolitiek. Van de loggervloot, welke bestaat uit 230 vaartuigen, zullen in de loop van de eerstvolgende 10 jaren ten hoogste 40 eenheden door moderne, grotere schepen kunnen worden vervangen. ïn de sector van de grote trawler- vloot kan worden volstaan met een vloot van 19 moderne vaartuigen voor de Noordzee, ongerekend schepen, die eventueel aan de verre visserij deel nemen. Ongeveer 9 van de bestaande 25 schepen zijn goed geoutilleerd. De andere 16 schepen zullen toch uit de vaart worden genomen, omdat zij on rendabel zijn. Binnen het kader van het 10-jarenplan kunnen derhalve tien schepen worden gebouwd, waarvan 5 met en 5 zonder vervanging. Dat hier 5 schepen zullen worden gebouwd „zonder vervanging" vindt zijn oorzaak in het feit, dat in de trawlerbouw een hiaat is ontstaan en dat het aanbeveling verdient de aanvoer van rondvis te verruimen. De kottervloot (met inbegrip van de overige motorvaartuigen), die uit on geveer 450 schepen bestaat, vervult voor een deel de taak van de voorheen aanzienlijk grotere trawlervloot. Er worden uit eigen middelen en met middelen van derden nog steed kotters gebouwd. De vrees, dat deze vloot zich mettertijd zal „overbouwen" is reëel, zodat de vraag zal moeten worden overwogen, wanneer de bouw in deze Naar verluidt is te Pathankot in India de oudste man ter wereld ge storven. Hij heette Baba Marain Singh en zou honderd zes en zeventig jaar zijn gewórden. -V- De Amerikaanse mi litaire autoriteiten hebben het Bus- sumse slachthuis goedgekeurd voor le veranties aan hun troepen in Duits land en Oostenrijk. David Michel Torino, een van de leiders der Argen tijnse radicale oppositiepartij, is na drie jaar gevangenschap in vrijheid gesteld. Een vertegenwoordiger uit Amersfoort, die gelden bijeen had ge bedeld voor hulpverlening aan Oost- europese vluchtelingen, is te Amster dam tot een jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was tien maanden, óf Achttien Zuidslaven zijn heimelijk naar Oostenrijk uitgeweken naar verluidt voornamelijk om eco nomische redenen, óf Een zestigjarige wielrijder, die geen voorrang verleen de, is op de hoek van de Eerste Boer- haavestraat en de Wibautstraat te Am sterdam door een personenauto dood gereden. óf Te Syracuse is een kind geboren, dat al twee tanden had. Ove rigens is het kind, een jongen, geheel normaal. Dergelijke gevallen komen zelden in de geschiedenis voor. óf Uit de Amstel bij de Herengracht te Am sterdam is het lijk van een man opge haald. Hij was 76 jaar oud en werd al vier weken vermist. Te Milaan zul len deskundigen uit Amerika en West Europa van gedachten gaan wisselen over televisie-vraagstukken, óf De Ne derlandse Consumentenbond houdt Za terdag 10 April zijn algemene vergade ring te 's Gravenhage.' Minister A. C. de Bruyn zal een redevoering houden, óf Bij een brand in een lagere school te Cheektowaga in de Amerikaanse staat New York zijn tien kinderen omgekomen. Negentien kinderen en drie onderwijzers werden gewond, óf President Asgeir Asgeirsson van IJs land is vertrokken voor een officieel bezoek aan Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland, óf De gouverneur van Oeganda, Sir Andrew Cohen, heeft de staat van beleg opgeheven, die in November bij de afzetting van de Ka- baka van Boeganda werd afgekondigd. sector moet worden beperkt. Het zou evenwel onbillijk zijn, indien voor de kottervloot geen gelegenheid tot nieuw bouw van te vervangen vaartuigen op dezelfde voorwaarden als voor de an dere categorieën wordt voorgesteld, zou worden gegeven. Als dit blijft beperkt tot ten hoogste 20 kotters, wordt aan redelijke verlangen met betrekking tot de groep van de kottervissers voldaan j?EN UITZONDERING dient te werden gemaakt voor de vissers, die wor den gedwongen hun oude visserij op te geven en een nieuw arbeidsveld te zoe ken, waarbij speciaal moet worden ge dacht aan vissers op het IJselmeer. De ministers menen, dat een 40-tal van deze vissers de gelegenheid moet wor den geboden een nieuw bestaan op de Noordzee op te bouwen. Hiertoe moet een 40-tal IJselmeervaariiiigen worden vervangen door Noordzeekotters. waar van een 20-tal op korte termijn kan worden gebouwd. De garnalenvissers, o.a. in het Zuid- Westen van het land, alsmede de ansjo visvisserij oefenen hun bedrijf veelal uit met ondoelmatige en verouderde scheepjes. Deze kleine bedrijven zullen voldoende zijn geholpen, wanneer zij in staat worden gesteld geschikte tweede hands vaartuigen over te nemen. Hot •betreft hier een vervanging van qa.100 scheepjes. Velen van deze 100 bedrijfjes en ook van de 40 IJselmeerbedrijven komen, mede uit sociale overwegingen, in aanmerking voor een extra tege moetkoming in hun fianciering. VOOR HET aanschaffen van nieuwe schepen zal als regel de reder of sehipper-eigenaar over tenminste 25 pet eigen middelen moeten beschikken, ter wijl hij bovendien 25 pet van de bouw som als hypothecair crediet (eerste hy potheek) van particuliere banken zal moeten aantrekken. De overblijvende credietbehoefte zal worden gedekt door een lening van de Herstelbank. Deze door de Herstelbank te verlenen cre dieten zullen voor het grootste deel door de overheid moeten worden gega randeerd voor hoofdsom en rente, zulks in verband met het feit. dat aan deze credieten aflossings- en rentefaciliteiten zullen worden verbonden. De cred'iet- voorwaarden zullen zijn aangepast aan het snecifieke karakter van het visse rijbedrijf. Op deze algemene regeling wordt een uitzondering gemaakt voor de vissers, die worden gedwongen hun oude vis serij op te geven (IJselmeervissers). Zij zullen niet allen in staat zijn 25 pet aan eigen middelen op te Brengen, zodat zij de vervanging van hun oude vaartuig geheel met credieten moeten financie ren. De Herstelbank zal deze crediet verlening geheel verzorgen, waarbij 25 pet als eerste hypotheek wordt ver strekt, terwijl het restant vQor drie kwart door overheidsgarantie zgl wor den gedekt. Hetzelfde geldt gedeeltelijk voor de garnalenvisserij en de kleine kustvisse rij. Deze vissers zullen in eerste aanleg een lening van de Herstelbank kunnen verkrijgen van maximaal 75 pet van de' koopprijs der over te nemen vaartui gen. Bij uitzondering zal kunnen wor den overgegaan tot een credietverle ning van 100 pet. In beide gpvallpn geeft de Herstelbank eqn eerste hypo theek van 25 pet, terwijl het restant van de lening voor driekwart door overheidsgarantie zal worden gedekt. J-JET VLOOTPLAN zal maximaal kun nen leiden tot een investering van f 43.9 millioen, te weten f 12.5 millioen voor 10 trawlers, f 20 millioen voor 40 loggers.^ f 4 millioen voor 20 kotters, f 5.4 millioen voor 40 kleine kotters en f 2 millioen voor 100 tweedehands vaartuigen. Deze f 43.9 millioen za) voor f 9.6 millioen uit eigen middelen, voor f 11 millioen uit hypothecaire credieten van particuliere banken en voor f 23.3 millioen aan leningen van de Herstelbank bestaan. Van deze laat stee zijn f 5.8 millioen voor eigen ri sico van de Herstelbank, terwijl voor f 17.5 millioen de overheid garant zal zijn. financieren. De regering acht dan ook voor deze tak van industrie een crediet- verruiming gewenst. Gedacht wordt aan het verstrekken van Herstelbankcre. dieten, welke tot een bedrag van ten hoogste f 2.5 millioen door de overheid zullen worden gegarapdeerd. Verdere tegemoetkoming in de cre dietbehoefte van bet distributie-appa raat, waawöor reeds „Moody funds"- gelden beschikbaar zijn gesteld, kan eventueel naderhand worden overwo gen. Ditzelfde geldt voor de „verre vis serij" waarvan de overheid, zoals be kend, voor een proefperiode van twee jaren het risico voor de ondernemers beperkt door het geven van een prijs garantie voor enkele vissoorten en door in een deel van de exploitatiekosten te gemoet te komen. geeft U precies wat U nodig hebt! (Advertentie, Ing. Med.) De dag van gisteren is voor de jaar beurs Vfjn belang geweest vanwege de Jiogp bezoekers, die 's morgens in de Buitenlandse Club werden ontvangen. Onder hen bevonden zich behalve enige Mexicaanse autoriteiten, OQk de ters Witte, Zijlstra en Kernkamp als mede de zes Antilliaanse gasten. Na een korte begroeting verscheen Z.K.H. Prins Bernhard en begon een rondlei ding langs de verscliilende stands. De Prins betoonde bijzondere belang stelling voor de collectieve inzending van de Rijks Nijverlieifjsdienst en de Vereniging van Metaalindustrieën in de Bernhardpal. Z.K.H, uitte zijn bewon dering over de collectie en deed de suggestie of het niet mogelijk zpu zijn, ter wille van de export bevordering ais collectief geheel naar buiten op te tre^ den. Hij zeide zijn medewerking daar* Na drie dagen jaarbeurs kan de stem ming onder de deelnemers aan de tcx- tielafdcling goed tot zeer goed worden genoemd De belangstelling is groter dan het vorig jaar. Proeforders en directe opdrachten werden ontvangen o.m. uit Irak, Perzië, Noord-Afrika, West-Duits- land, de Verenigde Staten, Frankrijk, Noorwegen en Zweden. Uit Scandina vië werd het grootste aantal orders ge boekt. Over het algemeen is er zeer vee) vraag naar Nederlandse tricotage, dat tegen gunstige prijzen kan worsen aan geboden. Een importeur van Japans porcelein deeltje mede, een ongekend grote be langstelling te hebben ondervonden voor imitatieporceleiil uit Japan. Waar schijnlijk is dit een gevolg van de coji- tingentering van de import uit Japan. In de speelgoedafdelingen blijken goe de zaken te zijn afgesloten. Het betreft hier hoofdzakelijk pluche beren. Nagr kleine huisljouijelijkq verwar mingsapparaten, zoals broodroosters, waterketels en dergelijke, blijkt een be hoorlijke vraag en voor waterapparaten veel interesse te bestaan. toe te zujlen verlenen. In het Zwitser se paviljoen tekende de Prins liet gas- teqhpek ou toonde daarna grote be langstelling voor de Belgische inzen ding. Zeer geïnteresseerd was de Prins in de Mexicaanse stand, waar b'j zich door prof. v. Dam over de tentoongestel de Mexicaanse boekwerken uitvoerig liet inlichten. Deze boekerij, die een volle dig beeld geeft van alle facetten van Mexico is geschonken door de Mexi caanse afdeling aan het Spaans Insti tuut te Utrecht. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren in hoger beroep uitspraak ge daan in de zaak van de kuikenbroeder Rpelpf B. te Oene bij Epe, die zich om principiële redenen had laten verbali seren wegens 'dierenmishandeling. B. wilde door de rechter zien uitgemaakt of leewieken (dat is het afbranden met een gloeiende electrische draad vap de linkervleugel bij eendagskuikens) wet telijk geporloofd is. Men past deze me thode van kortwieken meer en meer toe, omdat de kippenhouders bij voor keur geleewiekte kuikens kopen. De geleewiekte dieren gedragen zich rus tiger in de ren, hetgeen allerlei voor delen biedt. Ip eerste instantie sprak de Zut- fihense rechtbank R. vap het hem tep aste gelegde vrij. Dit vonpis is thaps door het hof bevestigd. Het hof over woog daarbij dat niet was bewezen, dat R. gehandeld had zonder redelijk dqel of met overschrijding van hetgeen tpt het bereiken van een redelijk doel toelaatbaar is. Het overwoog voorts, dat voor R. als kuikenbroeder wel degelijk econo misch voordeel aan leewieken verbon den s, zodat, wanneer hij deze behan deling niet zou toepassen, zijn omzet zou dalen. Bovendien, zo oordeelde het hof, is er geen wezenlijk verschil tus sen leewieken en kortwieken. Leewie ken moet daarom een redelijk middel woruen geacht ter bereiking van een redelijk doel. Dc Amsterdamse gemeenteraad ver leende gisteravond de stichting „Ballet der Lage Landen" en de stichting „Ballet Recital" elk een subsidie van f iO.OOO, voor het seizoen 1953—1954 ter tege moetkoming in de door haar geraamde exploitatietekorten. HOOR DE EERSTE maal is in Nederland uit het huwelijk van een in gevangenschap verkerend paar chimpansees - Sjef en Bessie - een kind ge boren. Men heeft het diertje, dat een mannetje bleek te zijn, daarom Pri mo gedoopt. De oppasser van diergaarde Blijdorp, waar de gelukkige fami lie gehuisvest is, heeft bij het hanteren van de duim stok geconstateerd, dat Primo van kruin tot stuit op de kop af dertig cen timeter lang is. Moeder en zoon maken het uit stekend, maar vadeT is nog wat in de war. TONY ORATO, een fruithandelaar in rus te te Preston in de Ca nadese provincie Onta rio, heeft 28.000 dollar gewonnen in de Ierse sweepstakes. Hij ver klaarde dit geld in twee maanden tijds te gaan opmaken, en wel door in de eerste plaats de gan se 85po ziele» tellende bevolking van Preston een feest te oeue» en daarna met zijn gezin en een groepje vrienden een reis naar zijn geboorte land Italië te maken. Tony hoopt dan nog ge noeg geld over te heb ben om een zak haver te kopen voor Irish Lizard, het lieve paard, dat hem dit buitenkansje bezorg de door in de Grand Na tional te Aintree in En geland als derde te ein digen. {-JET AMERIKAANNSE ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geweigerd een paspoort te verstrekken aan de toneelschrijver Arthur Miller, die in Brussel een opvoering van zijn stuk „De vuurproef" wilde bijwonen. Miller schreef ook „De dood vap een handelsreiziger". Hij is gekant tegen een aan zienlijk deel van de bin nen- en buitenlandse politiek van zijn vader land, maar hij verklaart beslist geen communist te zijn. De regering vreest, dat Miller „in het bui tenland afbreuk zal doen aan het prestige en de belangen der yS-"- Het gaat er op lijken, of ze daarginds een tweede ijzeren gordijn aan het bouwen zijn. Miller zelf zei: „Ik weet, dat mijn toneelwerken mijn land eer aandoen, en ik twij fel er niet aan, of hun invloed zal duurzamer zijn dap die van de wel- McCarran". De wet- McCarran beoogt de bin nenlandse veiligheid te garanderen, op eep wij ze, welke ietwat over dreven aandoet. J-JET FEDERALE belas tingkantoor in (le Ame rikaanse stad St Louis zou juist worden gesloten op de laatste dag van de inlcvering'itermijn der aangiftebiljetten voor de federale inkomstenbelas ting, toen plotseling een keurige mijnheer zwaai end met zijn biljet kwam aanrennen en het docu ment door het loket raampje slingerde, bul ten adem verklarende: „Ik had het tot mijn spijt helemaal vergeten". Dc ambtenaar achter het lo ket wilde juist even on aangenaam worden, toen hij zag, wie de late klant was: de chef de bureau bij de ontvanger van de gemeentebelastingen. £)E LONDENSE me vrouw Celia Lampert had tegen een auto bus onderneming een eis tot schadeloosstelling inge diend wegens de schade, bij een aanrijding aan haar uiterlijk schoon toe gebracht, en wegens het verlies van haar echtge noot, die haar bad ver laten, omdat hij de lit tekens in haar gezicht niet kon waarderen. Me vrouw Lampert kreeg 1555 pond voor haar ge kwetste schoonheid, maar geen cent voor het kwijt- 'raken van haar echtge noot. „Het is heus niet erg om zó'n man te ver liezen", vond de rechter, i „lipt js alleen niet pret- tig voor uw eigenliefde". £EN INBREKER b» ITew I York werd op heter- daad betrapt met juwe- len ter waarde van zes honderd dollar en nog andere buit in zijn bezit, i De pechvogel kwam er rond voor uit, dat hij van stelen een beroep maak te en wel een vrij lucra- i tief beroep. Hij bekende minstens eenmaal per maand in te breken. „Ik word er wel niet rijk i van," zei hij. „maar ik kan me toch best redden, en het voordeel is, dat je nooit werkloos hoeft 'te zijn. Als je zoekt, is er altijd wel ergens een karweitje". Dp verhalen over &e ondergang van het Britse troepenschip „Empire Wind-. rush", dat in de Middellandse Zee is uitgebrand en gezonken, hebben in Engeland het chauvinisme weer hoog doen oplaaien. Bijna net zo hoog als in de dagen van de Battle of BritainIngetogen juichend las men of luisterde men naar de berichten over deze scheepsbrand en genoot trots van de foto's, waarop de Britse schipbreukelingen in voorbeeldige rust en zelfbeheersing aan dek van het brandende troepenschip stonden te wach ten om in de reddingboten te kunnen gaan, de militaire pet volgens de voor schriften recht op het hoofd. „Dit maakt jp trots om Brit te zijn!", riepen de krantenartikelen en een cursieve krantenkop citperde: „Nee, jij eerst tn de boot, hoor Karei, zei gewonde overlevende". Qolc het compliment van kapitein Hazel-1' hQff van de „Mentor", dat „geen ander volk het zó had kunnen doen werd in de pers dankbaar aangehaald. Een „schitterend, hartveroverend reddmgver- haalvan mannen, J—' wier heldendaden Groot-Brittannië groot maakten,- Bijna 'niemand tipt 'na zich op de „Mentor" fe verontschuldigen voor de last, welke hij bezorgdeEnfin, zo kan men nog even doorgaan De stiff upperlip vierde meer hoogtij in Albion, Men moet inderdaad toegeven, dut- Kapitein Haze - hoff gelijk had met zijn opmerking. Alleen doet het met prettig aan, dat de Engelsen er altijd zo'n opzettelijk heroïsch glansje aan geven. Dat doet meer kwaad dan goed. Vier Duitse rechtbanken zullen in de eerstvolgende weken over de toe laatbaarheid van een uitlevering van vijf van de zeven Bredase vluchtelin gen moeten heslissen. In Dusseldurp zal het „Oberlandes- gericht" moeten uitmaken of de het eerst van al gegrepen oorlogsmisdadi ger Faber naar Nederland terugge voerd zal kunnen worden. In Keulen wordt uitspraak gedaan voor de vluch teling Tousseul, die indertijd zoveel opzien verwekte door zijn verschijning in het gebouw van de Duitse Bonds dag. In Hamm in het Roergebied zal het lot van Bicker moeten worden be zegeld en tenslotte zal in Celle in Noord-Duitsland worden uitgemaakt wat met Polak en Van der Neut zal DE VISCONSERVENINDUSTRJE is na de bevrijding van toenemende betekenis gewordep. Wjl zij haar posi tie op de exportmarkt behouden, dan zal zij moeten kunnen concurreren met prijs en kwaliteit. Dit vere'ist voortdu rende verbetering van de outillage. De investeringen daarvoor kan het bedrijf echter niet steeds uit eigen middelen Een Haagse dame heeft, dezer dagen met een kartonnen doosje, waarin zjcl> 150 gulden spaargeld bevond, de kachel aangemaakt. Haar man, die dit verlies bemerkte, riep de hulp in van de technische opsporingsdienst van de Haagse politie. Deze politie deskundigen hebben urenlang in de asla gecombineerd en gededuceerd, maar het doosje bleek zo grondig ver brand te zijn, dat van de bankbiljet ten (15 van een tientje) geen spoor meer te bekennen was. WIJ zouden het Rqssjsehe voorstel om toe te treden tot de Noord- atlantjsche Verdragsorganisgtie na het tqt stand komen van een Europees Veiligheidsyerbond, waar Duitsland buiten zou moeten vallen, zeker niet gelijk de „New York Times" een Aprilmop willen noemen, paarvoór is deze zaak te ernstig en te politiek geraffineerd. In een commentaar moge de Belgische socialist Paul Spaak dqn opmerken: „Als de Russen menen wat zij zeggen, nemen zij hat gevaar van een aanval weg en in dat geval zou de wereld zich moeten ontwapenen" en de Westduitse socialistenleider Ql- lenhauer moge dan reageren met „het zien in het Sovjetvoorstel van een nieuw bewijs, cjat Moskou in hoge mate is geïnteresseerd in voortzet ting van een in Berlijn in Januari begonnen gesprek over de veiligheid van Europa", wij voor ons kunnen een dergelijk gewaagd optimisme zeker niet koesteren. In ons hart ja, zouden wij wenserj, dat dit Russische streven nqar het zoeken van wegen» die tot ontspanning in dè verhouding tussen de volkeren zou kunnen leiden, vol komen oprecht gemeend was. Maar de historie van het bosjewisme en ie gedragingen van de mannen van het Kremlin in het verleden zijn helaas niet in staat ons in deze zin tot op timisme te stimuleren. Wij zien, zoals gezegd, in het gehele voorstel een uitermate geraffineerd politiek spel met als doel de twijfelmoedigen in de Westelijke wereld nog verder te lei den in een doolhof van vreepide vraagtekens en valse verwachtingen. £iet gewei, zullen zij zeggen, ge gaat met dat stichten van een Eu ropees Leger veel te ver. Pas toch op, dat ge daardoor juist geen aan leiding geeft tot een aanval uit het Oosten. Houdt toch niet zo star vast aan UW beweringen inzake de beer, die dreigend zijn klauwen gereed houdt om toe té sjaan. En depk u eens inOver enige tijd zal, zo ge uw plannen verwezenlijkt, de Duit se soldaat weer marcheren, zullen prjtz en Heinrjch, die eens op bevd van hun vereerde Führer rampspoed brachten over onze landen, opnieuw de wapenen hanteren. Koevele malen bracht die Duitse soldaat al geen el lende over Europa? De mogelijkheid daartoe wordt nu door uzqlf weer geschapen en dat terwijl ge enkele ja ren terug nog druk bezig wa^rt met een totale liquidatie van het gehele Duitse soldatismeLatpn we ons toch met Moskou verenigen gelijk in de laatste oorlog, opdat dit Duit se gevaar niet opnieuw tegen ons al len de kop zal opstekenWat in de laatste jaren van de tweede we reldoorlog kon, moet toch ook nu mo gelijk zijn. Als de Russen dit nu toch W///////A\\\\\\\\\\\ voorstellen. Grijp dan die goedbe doelde toegestoken hand. JA, waarde twijfelaar. Zo zoudt ge kunnen redenepen. En het reeds klinkende „neen" yan het Westen op Molotovs zoete gefluit, zou u dan ook tenslotte nog tot de conclusie kun nen brengen, dat de ware vredespo litiek inderdaad m het Kremlin werd geboren en door de Sovjets en hun aanhangers wordt gevoed en bed-e ven. Misschien zult ge zelfs npet een bpos en verqntwaardigd hart die Westelijke starheid en vasthoudend heid de rug toekeren om mee te gaan doen met de praters, die de rpond vol h^iben over de steeds toepemende zucht van het Westen tot aggressie, tot insluiting van dp vredelievende Sovjetlanden teneinde deze straks (joor een snejle en overrompelende atoomoorlog op te knieën te brengen. In dat geval zouden Molotov en de mannen van zijn propagandadienst hartelijk in hun vuistje lachen. Het uiterste willen zij echter nog niet eens, nogmaals al twijfelt ge slechts aan de juistheid van de huidige koers der Westelijke politiek dan reeds is dat voorlopig voldoende. Maar weet, dat dit alles, dat de massaliteit van een dergelijke houding u straks zon der twijfel zou stellen voor een ont goochelende ontmaskering. De wolf zou zijn schpapstooi afwerpen en zijn ware, onverkwikkelijke aard tonen. JJIT de gehele toon van de Sovjetno ta is te begrijpen, dat Moskou ziet dat zijn politiek van de koude oorlog, zijn pogingen om de Westelij ke eensgezindheid te breken meer en meer schipbreuk gaan lijden. Dat het Westen niet meer vervalt in de fout van vóór 1940 toen men Hitier >m beurten graag de toezegging deed, dat men zich niet bedreigd gevoelde. Dat men niet meer toegeeft aan een, on geïnteresseerde droomtoestand na een geruststelling a la Colijn, dat „wij nu rustig kunnen gaan slapen". Neen, wij zullen ons niet stuk voor stuk door een vijandelijke macht laten overrom pelen. Wij willen onszelf blijven. Wij willen vrije mensen zijn. Een waar borg trachten wij daartoe te vinden in het Atlantisch Pact en het onder deel daarvan, de te vormen Europese Defensie Gemeenschap. Het zou een grove fout zijn, wanneer wij tegen een te verwachten stormvloed geen djjken opwierpen. Uit voorzorg. Die voorzorg mogen wij niét nemen, zegt het Kremlin, dat zelf trouwens bin nen eigen invloedsfeer niets anders doet. Neen, dit paard van Troye, op nieuw door Molotov gecreëerd zullen wij niet in huis halen. Natuurlijk de internationale nood zaak qm te bewapenen is te betreuren. Wij verfoeien de H-bom even zo sterk als de Russen. Ook ons klopt het hart in de keel als wij horen over de vernietigende krachten, die de mens vermag op te wekken, maar een oplossing van dit vraagstuk kan niet geschieden op de wijze, die Mo lotov thans voorstelt. Mogelijkheden om tot een internationale ontwape ning of beperking der bewapening te komen zijn herhaaldelijk door de Ver. Staten en de Ver. Naties aangegeven, maar zijn steeds gestuit op volkomen van werkelijkheidszin gespeende Sov jetreacties. De groeiende militaire kracht (tot zelfverdediging) van het Westen is een logische reactie op Rus sische daden. Moskou lokte dit alles zelf uit en verwijten van die kant komen daarom niet van pas. Moskou's vredespolitiek is een paskwil. gebeuren. De zesde vluchteling, De Jonge, werd. indertijd door de Britse politie reeds over de grens gezet, nadal een Duitse rechtbank had besloten hem op vrije voeten te stellen. Nummer ze ven tenslotte, Borgers, is nog altijd voortvluchtig en wacht kennelijk ai welk lot zijn confraters zullen onder gaan. Wanneer de eerste uitspraak zal wor den gedaan is nog niet bekend. Dit zou mogelijk reeds volgende week kunner zijn, doch de rechters zouden evenzeel hun beslissing nog een maand kunner uitstellen. De Duitse rechtbanken staan bij dc van haar gevraagde uitspraken vooi een wel bijzonder moeilijke taak. Zi, moeten op de eerste plaats nationaal- socialistische wetgeving gaan inter- preteren, die met zulke weinig juridi sche begrippen als „van Duitse stam' en „van Duitse aard en bloed" werkt De beslissing, die het federale gerechts hof in Karlsruhe onlangs op verzoet van de rechtbank van Celle heeft ge geven, is daarvoor de grondslag. Daar bij is uitgemaakt, dat buitenlandse SS-lieden geacht moeten worden, oj grond van Hitiers decreet van 19 Me 1943 automatisch in het bezit van d< Duitse nationaliteit te zijn gesteld Voor zover zij tenminste „van Duitsi stam" zijn. Beschouwt de rechter d< betrokken misdadigers als van Duitsi nationaliteit dan kunnen zij niet wor den uitgeleverd. Het merkwaardige van de uitspraak die het federale gerecht in deze ge daan heeft, is, dat zij in lijnrechte tegenspraak is met een eerdere uit spraak van het Constitutionele Ge recht. Dit heeft op 30 Januari 1953 uit gemaakt, dat het een automatische ver krijging van het Duitse staatsburger schap op grond van Hitlers decree niet mogelijk acht. De laatste beslissing over de uitlevej ring moet intussen worden genomei door do Bondsregering. Maken d- rechtbanken uit, dat een uitleverin; i niet toelaatbaar is, dan heeft de rege ring zich daaraan echter te houden Alleen wanneer de rechters tegen uit levering geen bezwaren hebben kan di regering daartoe overgaan. Haar be slissing ligt dan verder uiteraard O] het politieke vlak en men kan er bi voorbaat zeker van zijn, dat een uit levering veel politiek stof zou doei opwaaien. Dc Rotterdamse rechtbank veroor deelde gisteren de 59-jarige rentmees ter p. van der L. uit Waddinxveen to veertien dagen hechtenis. Hem wastei laste gelegd, dat hij onjuiste opgave! betreffende zijn vermogensaanwas aai de belastingen had gedaan. Geëist wa een gevangenisstraf van drie weken. Ripolin het wereldmerk eer» waarborg voor goed schilderwerk liMES (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7