Agenda „Adam verwent Eva in het Paradijs der Vrouw" Crediet „Feestviering" ruim f 173.600 Stad en omgeving Tal van nouveauté's in het Wapen van Heemskerk Verhuizing geschiedde met kracht en vlugheid MODE-FLITSEN V KOO19 I» IIESM A A Hi Verwarming Grote Kerk Nieuw systeem is thans in studie Nieuwe dijkgraaf in de Egmondermeer Extra crediet voor demping en washuis Mevrouw Holzmüller-Teengs Schoentjes met spiegel en lippenstift Jtsranaweer tlielD verhuizing van brandweerman Ooye- Nu de plannen vastere vorm hebben Gevangenen willen graag een plaatje aan de wand Begroting dient gewijzigd Gevonden fototoestel verduisterd DINSDAG 6 APRIL 1954 In onze Lunchroom zullen wij op Donderdag 8 April a.s., te 2.30 uur en 3.45 uur n.m. de nieuwste voor jaarsmodellen tonen in confectie, hoeden, accessoires enz., in creaties, zoals de toongevende mode-centra deze voor het nieuwe seizoen voor schrijven. TOEGANGSKAARTEN zijn GRATIS verkrijgbaar aan onze centraal-cassa parterre. ALKMAAR (Advertentie, Ing. Med.) De kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente in Alkmaar gaat een nieuwe poging ondernemen om het verwarmingsprobleem in de Grote Kerk op te lossen. Het is tot dusverre nog steeds onmogelijk gebleken de 66.000 kubieke meter zodanig te ver warmen, dat de temperatuur er aan genaam kon worden genoemd. De hete. lucht-installatie, die Dij de restauratie van de kerk werd geplaatst, is reeds volkomen kapot gestookt, en een po ging tot reparatie, enkele jaren gele den, heeft weinig resultaat gehad. De ze winter is er een proef genomen met twee hetelucht-kachels met aanjagers, doch deze bleken onbruikbaar omdat de aanjagers zoveel lawaai maakten, dat ze tijdens de dienst moesten wor den uitgeschakeld, waarmee de kachels meteen alle waaraf verloren. Daarom is men de laatste tijd gaan zoeken naar een ander systeem. Men zal het nuttige effect van een electrische voetverwar ming bestuderen, eventueel aangevuld met zogenaamde dieptestralers. Hier voor is reeds een collecte gehouden en er zullen waarschijnlijk nog wel meer volgen. Het ziet er niet naar uit, dat de Nederlands Hervormde kerk deze kostbare installatie zal kunnen aanschaffen zonder steun van het Alk- maarse gemeentebestuur. Wegens de hoge kosten wordt de kerk thans niet meer verwarmd In verband met de ontslagneming om gezondheidsredenen door de heer P. Ros kam en wegens het bereiken van de leef tijdsgrens door de heer C. Kraakman Pzn. als Heemraad van de Polder Engmonder- raeer, zijn ter voorziening in de daardoor en daarna nog ontstane vacature ver- schiUende verkiezingen gehouden. Tot Dijkgraaf werd benoemd de heer D. Blom en tot Heemraad de heer S. Jonker. In de plaats van deze heren werden resp. be noemd tot Heemraad en Hoofdingeland de heren P. A. Kraakman en N.G. Vis. Ten slotte werd in de vacature van de heer P. A. Kraakman tot Hoofdingeland be noemd de heer P. C. J. Kraakman Cz. In de Manadag gehouden vergadering van Hoofdingelanden van deze polder deelde Dijkgraaf D. Blom mede, dat op verzoek van de oud-Dijkgraaf in kleine kring, nl. in een vergadering van Dijk graaf en Heemraden, afscheid was geno men van de heren Roskam en Kraakman- Daarbij werden hun vele verdiensten je gens de polder na een ambtsvervulling van resp. 38 en 35 jaren in het licht ge steld en werd als dank daarvoor namens de polder aan de heer Roskam een wan delstok en aan de heer Kraakman een porceleinen tabakspot aangeboden, beide voorzien van een inscriptie. De Dijkgraaf bracht deze heren, die niet aanwezig konden zijn, ook vanaf deze plaats nog de dank van de polder, in het bijzonder de heer Roskam, die van 1948 af een uitstekend en algemeen ge acht Dijkgraaf is geweest. Spreker sprak tenslotte de wens uit, dat genoemde he ren in een goede gezondheid een rustige levensavond mogen genieten. De vergadering betuigde haar instem ming met deze woorden. Vervolgens werd de heer Jm. Veenhuij- zen aangewezen om de Dijkgraaf bij diens afwezigheid, ziekte of ontstentenis te vervangen. De stijging van de lonen en prij zen maakt het noodzakelijk, dat het gemeentebestuur de credieten van enkele werken, die nog niet tot uit voering zijn gekomen, verhoogt. Zo zal voor de bouw van een centrale wasinrichting aan de Huygensstraat door de Woningbouwvereniging Rochdale f 2980.meer moeten wor den betaald dan het reeds toege. stane bedrag van f 8645.Eens deels is deze verhoging ook een ge volg van de te lage raming van de architect Het bedrag van ƒ226.000, dat was uitgetrokken voor de demping van een gedeelte van het Afgesneden Kanaalvak, dient op 239.300 te worden gebracht. Nieuwe peilingen hebben aangetoond, dat er meer baggerwerk moet worden verricht dan oorspronkelijk was gedacht. Ook zal er een grotere hoeveelheid klin kerkeien moeten worden verwerkt. De Nederlandse Spoorwegen hebben medegedeeld, dat de rails moeten worden gewijzigd in verband met de aan te brengen bestrating tussen de sporen. Vanmorgen om half tien heeft mevrouw G. A. Holzmüller-Teengs het Paradijs in het Wapen van Heemskerk voor de Alkmaarse vrouwen ge opend. Zij deed dat met een vriendelijk woord tot de mannen, de „Adammen", in deze lusthof, die zo moest mevrouw Holzmüller er kennen van de wensen en verlangens van Eva zeer goed op de hoogte bleken te zijn. Een vrouw wil af en toe wel eens verwend worden, zei de spreekster en zij bracht de organisatoren van de Beurs dan ook haar welgemeend compliment, dat zij door het Paradijs der Vrouw deze ver wennerij in de hand hebben gewerkt. Met deze woorden verklaarde mevrouw Holzmüller de Beurs voor geopend. De heer A. Koster had de korte plechtigheid ingeleid door de aanwezigen, onder wie zich vele bestuursleden van de Alkmaarse vrouwenverenigingen bevonden, wel kom te heten. Tot en met Zondag zal het Paradijs voor de vrouwen zijn geopend en het ziet er naar uit, dat het succes van verleden jaar nog zal worden overtrof fen. Dat is zeker niet in de laatste plaats te danken aan de smaakvolle aankleding in zwarte en gele tinten en de rijke schat aan forsythia's en cinneraria's, die de firma Teering met gulle hand aan de stands en de wan den van de zaal heeft aangebracht. In deze prettige omgeving, waarin reeds dadelijk een niet minder prettige sfeer onder bezoekers en standhouders viel op te merken zullen de vrouwen haar hart kunnen ophalen. Aan zacht De uitvindster van de strijkplank „Eva", mevrouw Kuys-de Wit demonstreert hier het rollende strijkvlak. (Foto Jaap Schoen) glanzende lingerie bij „Marijke", aan schoentjes met piastic hak bij Han Mulder en ook aan een hoge pump met een draaibare hak, waarin een spiegel tje en een lippenstift is verborgen, in dezelfde stand. Zo is er nog veel meer dat in het Paradijs de aandacht vraagt. Aluminium pannen bijvoorbeeld, die altijd glanzend blijven door een spe ciaal procédé. Ze staan in de stand van Vriesman, waar een handige tafeloven eveneens tot de nieuwste snufjes be hoort. Een van de korte wanden wordt ge- DENSDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: Ge jaagd door het verleden <14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: Het monster uit verloren tijden (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Twee straatjongens uit Parijs (14 jaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Europa 1951 (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSSKERK, 9.30 uur: Opening Paradijs der Vrouw. GULDEN VLIES. 8 uur; Filmavond Het Vierde Prinsenkind. HOTEL VICTORY, 8 uur: Vergade ring Kath. Nationale Partij. NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 uur: Het Manderson-mysterie (a.l.) BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Verboden spel (14 jaar); Dancing, 8 uur: Oosterse kunst. WOENSDAG. VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur; Gejaagd door het verleden (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Het monster uit verloren tijden (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Twee straatjongens uit Parijs (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Euro pa 1951 (18 jaar). HARMONIE, kleine zaal, 8 uur: Bij eenkomst VVD. STADHUIS, 2.30 uur: Vergadering Kamer van Koophandel. WAPEN VAN HEEMSKERK, 9 uur: Paradijs der Vrouw. GULDEN VLIES, 8 uur: Vereniging Friso. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Artikel 215 (18 jaar). DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. Hoog water te Bergen aan Zee. Dinsdag 5.35 17.58 Woensdag 6.21 18.47 Te Camperduin. hoog laag Dinsdag 5.40 18.03 23.40 12.03 Woensdag 6.26 18.52 0.26 12.52 heel in beslag genomen door de Blau- punkt-stand van de gebr. Kaal en op de plaats waar mevrouw Kuys-de Wit voor de firma T. Dolle haar strijkplank met het rollende vlak demonstreert is een constante volksoploop. Zo is er in het Wapen van Heemskerk overal wat nieuws te vinden. Ook bij de firma Lind, die de nieuwste voorjaarshoedjes toont, bij de stoffenuitstalling van de fa Böttger, bij Frankenberg, die enkele juweeltjes van schrijfmachines toont en bij Hildering, waar men kan zien. dat de Pfaff naaimachines zelfs tot applicatie-werk in staat zijn. Voor de bromfiets- en motorrijders heeft Leo Prinz zijn lederen kleding uitgestald, vlak naast een stand van de Enkhuizer Banket- en beschuitfabrieken. Het is ons ondoenlijk in dit bestek alle nieuw tjes, die de Alkmaarse middenstand biedt onder de loupe te nemen. We komen daarop nog wel nader terug. In de morgenuren reeds begon de firma Koster met haar eerste show, ditmaal in het restaurant, waar de be zoeksters zich achter een goed kop koffie en een smakelijk gebakje had den geïnstalleerd, 's Middags zal er ook voor de mannen wat te zien zijn. De bekende radio-medewerkers Willy Rex en Nol van Dijk treden dan op als mannequin.... Wij durven de damesbeurs goede da gen voorspellen na de goede start, die zij vanmorgen heeft gemaakt. Tenslot te is de entree inclusief de koffie en het gebak bescheiden en als men bo vendien gebruik maakt van de bon, die Vrijdag in ons blad werd afgedrukt kan men profiteren van de reductie van 25 cent, die de directie van de Alk- maarsche Courant de lezers biedt. Wij kunnen U verzekeren, dat het gezellig is in het Wapen, zowel in de boven- als benedenzalen. Het is zo langzamerhand gebruikelijk geworden, dat de brandweercorpsen op een of andere manier acte de présence geven als een van de leden jubileert, dan wel een aantal koperen of zilveren jaren getrouwd Is. Aangezien de heer J. H. Ooyevaar, brandweerman van Kracht en Vlugheid, geen van deze feesten in het vooruitzicht had en alleen maar het plan had opgevat zijn rijwiel- en tegenwoordig ook bromfietsenzaak van de Ridderstraat naar de Schoutenstraat te verplaatsen was hij op niets verdacht, toen gisteravond om ongeveer kwart over zeven een lange stoet auto's vóór zijn deur stilhield, t) j 1*1 de vrij verwarde organisatie bleek de vaar voorspoedig te zijn gegaan. Hij OOTi tl ft rtflio heeft nu enkele dagen respijt om zijn Wil HUltUJC zaak in te richten. Donderdagmiddag Veertien lieden met brandweerpet pp om drie uur zal zij worden ge0pend' het hoofd stormden zijn woning bin- j)e verhuizersploeg aan het werk, nen, grepen een stoel, een nachtspie- (Foto Jaap Schoen gel, een doos rijwielzadels en alles wat maar voor handen lag en verdwenen ijlings uit het gezicht. Toen de ver schrikte heer Ooyevaar zich naar bui ten spoedde zag hij tot zijn verbazing, dat alles op auto's werd geladen en weggereden werd. Een tel later stond de karavaan voor het perceel Schou tenstraat no. 17, waar de inboedel werd afgeladen. Dit ritueel herhaalde zich enkele malen totdat na anderhalf uur al het huisraad en de gehele winkel inventaris was overgebracht. Ondanks y?vY0v,v a. HólzmüUer-Teengs t\j ens tie open:ra van het Paradijs der Vrouw. (Foio Jaap Schoen) De gevangenen van de „Schutters- wei" zijn op het ogenblik druk bezig de wanden van hun cellen een wat fleuriger aanzien te geven. Dit aardige plan heeft de betrokkenen met enthou siasme vervuld. De enige moeilijkheid is echter, dat men niet over voldoende materieel beschikt om een en ander naar behoren te volbrengen. Wij doen daarom gaarne een beroep op de huis vrouwen, nu zij toch druk bezig zijn met de jaarlijkse schoonmaakbeurt, oude platen, schilderijtjes en glas niet naar de vuilnisemmer te doen verhui zen. Op menige zolder zullen stellig enkele van dergelijke zaken te vinden zijn. Gooi het niet weg maar bel even op of stuur een briefkaartje naar de gevangenis. Het personeel is gaarne bereid de spullen bij u aan te halen. De gevangenen zullen er een dank baar gebruik van maken. Bij de gemeentebegroting 1954 hebben B. en W. medegedeeld, dat zij, indien de uitgaven in verband met de viering van het 700-jarig bestaan der stad het in de begroting daarvoor voorlopig uitgetrokken bedrag, groot f66.000,te boven zouden gaan, aan de raad tijdig een aanvullend crediet zouden vragen. Het geraamde bedrag bestaat voor f 16.000,uit de kosten van het uitgeven van een fotoboek en voor f 50.000,uit kosten, verbonden aan officiële ontvang sten, representatie, feestverlichting, versieringen en andere kosten. Voorts is een garantie aan de sticking „Alkmtaar 700 jaar stad" van kracht ten bedrage van f200.000,Nu de plannen vastere vormen hebben aangenomen, blijkt dc aanvankelijke raming van f 66.000,aanzienlijk te laag te zijn. Het bestuur van de stichting „Alk maar 700 jaar stad" heeft zich bereid verklaard de zorg op zich te nemen voor het voor rekening van de gemeen te doen aanbrengen van een verlich ting met schijnwerpers of gloeilampen op een aantal plaatsen in de stad (zo als aan of bij de Accijnstoren, het Waag gebouw, de Grote Kerk, het Bolwerk langs de Geester- en de Kennemersin- gel, het Munnikenbolwerk, het Victo riebeeld en enkele bruggen), alsmede van een versiering (onder meer op het Stationsplein, aan de toegangswegen tot de stad en aan het gebouw voor de dienst van openbare werken). Het bestuur raamt de hieraan ver bonden kosten globaal op f75.000, afgezien van de kosten van het aan leggen van permanente en dus ook voor de volgende jaren te gebruiken voedingspunten ten behtjeve van feest verlichtingen, waarvoor de raad reeds een crediet van f35.500,heeft ver leend. Het reeds in de begroting geraamde bedrag van f 66.000,blijft bestemd voor de kosten van het uitgeven van een fotoboek (f 16.000,en voor an dere belangrijke uitgaven van allerlei aard, zoals kosten van officiële ontvang sten, representatie, extra politiedien sten, administratieve hulp en overige koeten van verlichting en versiering (b.v. van het stadhuis). De kosten van extra politiediensten worden geraamd op f6.000.die van administratieve hulp op f 8.200, Expositie. Het ligt in het voornemen in een aantal leslokalen van het Murmcllius- gymnasium een historische tentoonstel ling te doen houden. De kosten hier van, bestaande uit beloning van des kundigen en vergoeding van leis- en verblijfkosten, alsmede inrichting, transport, verzekering, kaartverkoop en toezicht, worden globaal geraamd op f 20.000,De opbrengst van de kaart verkoop wordt begroot op f 2.000, Verder is er een voorstel tot subsi diëring var. de uitvoering door de Ned. Herv. Oratoriutnvereniging tot ten hoogste f 1.240,Alsmede een garan tie van f 1.000,De kosten van een aandenken van blijvende waarde, dat zal worden uitgereikt aan de leerlin gen van de openbare en bijzondere la gere scholen, worden geraamd op f 5.000,—. Voorts is in het kader van de feeste lijkheden een crediet van f4.000,be nodigd voor het houden van landelijke brandweerwedstrijden, een tentoonstel ling betreffende de brandweer en een officiële ontvangst van de brandweer- korpse'n der kringgemeenten, alsmede voor vergoeding van reis- en verblijf kosten aan vermoedelijk twee Belgische brandweerkorpsen. Deze uitgaaf kau voor ongeveer 3/4 gedeelte geacht wor den betrekking te hebben op het in de feestperiode te herdenken 75-jarig be staan van de vrijwillige brandweer. Ook op het sportpark zullen enkele evenementen worden georganiseerd, zo- a's een voetbalwedstrijd tussen twee vooraanstaande voetbalclubs en voorts een nationale luchtvaartdag. Het finan ciële risico hiervan zal grotendeels door het sporlparkbedrijf moeten wor den gedragen; de stichting „Alkmaar 700 jaar stad" zal voor elk evenement een garantie verlenen voor de dekking van een gedeelte van een eventueel nadelig saldo. De mogelijke winst zal per evenement gelijkelijk tussen het sportparkbedrijf en de stichting wor den verdeeld, met dien verstande, dat aan de stichting niet meer dan het ga rantiebedrag per evenement zal wor den uitgekeerd. Verwacht wordt, dat de uitgaven, naar raming f 15.000,—, geheel uit de ontvangsten aan toegangs gelden zullen kunnen worden bestre den. De netto-kosten van alle feestelijk heden kunnen, afgezien van de even tueel uit de aan de stichting verleende garantie van f200.000,— voortvloeiende uitgaven, derhalve als volgt worden samengevat: Verlichting en versiering 75.000, Kapitaalslasten terzake van het aanleggen van perma nente voedingspunten voor feestverlichtingen 3.443,— Uitgaven van allerlei aard, zoals kosten van officiële ontvangsten, representatie, extra politiediensten en administratieve hulp 50.000,— Uitgave van een fotoboek 16.000,— Historische tentoonstelling 18.000, Subsidie- en garantieverle ning voor een symphonie- concert 2.240,— Aandenken voor de leer lingen der lagere scholen 5.000, Door de brandweer te orga niseren feestelijkheden 4.000, Totaal 173.683,— In dit verband dient tevens te wor den vermeld, dat de opbrengst van de staangelden van de dit jaar behou dens goedkeuring door Ged. Staten in October te houden kermis voorlopig wordt geschat op f15.000,zijnde f 20.000.minder dan uit dien hoofde in de begroting is geraamd. Bij raadsbesluit van 2 Februari 1954 is van de reserves der gemeenie f 100.000.bestemd ter dekking van de eventueel uit de garantie aan de stich ting voortvloeiende uitgaven, alsmede f 141.000,ter dekking van uitgaven, door de gemeente ter gelegenheid van de feestviering rechtstreeks te doen, t.w. 116.000,— voor het fotoboek en f 125.000,voor officiële ontvangsten, representatie, feestverlichtingen en ver sieringen, extra politiediensten en an dere uitgaven. Van de overige ten laste van de alge mene dienst komende kosten van de feestversiering, dus f 32.683,bedra gende, is reeds f 3.500,zijnde een ge deelte van het salaris met bijkomende kosten van een ambtenaar van de 4de afdeling der gemeentesecretarie, in de gemeentebegroting opgenomen. Het resterende bedrag, groot f29.183,-, kan voorlopig ten laste van de post voor onvoorziene uitgaven worden ge dekt. B. en W. stellen de raad voor, met het oog op het bovenstaande, een wijziging van de gemeentebegroting en de begro ting van het sportpark vast te stellen. De heer F. F. W. B. uit Urk, is gistermiddag door de Alkmaarse po litierechter mr J. N. Alblas bij ver stek veroordeeld tot een boete van f 150 of 30 dagen omdat hij een ge vonden fototoestelletje niet bij de politie had aangegeven. De verduistering kwam uit toen hij bij een Alkmaarse fotohandelaar een nieuwe film in het toestel wilde la ten inleggen terwijl dit nog niet no dig was. Door zijn verwarde commen taar hierop had de handelaar arg waan gekregen en de politie gewaar schuwd, zodat de zaak toch was uit gekomen. De benadeelde eigenaresse was in tussen opgespoord en zal haar kiek- doos spoedig weer (mét ontwikkelde film) in haar bezit terug zien.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5