VenhaSe Op 30 Mei zal het Centraal een kwart eeuw bestaan Eerste drie partijen werden met 7.40 gewonnen Beroepsclub „Alkmaar" werd naamloze vennootschap Leerlingen RLWS ontvingen hun einddiploma Brug mans poppentheater gaf twee opera 's Strijd om neutraal ziekenhuis Biljartkampioenschap, le klasse libre Gerrit v. d. Berg scoorde hoogste serie (77) De voorjaarseompetitie van Alcmaria Victrix Schaakclub VVV Klaverjas-drive met 1200 eieren als inzet AANKOOP HUIZEN i.v.m. AANLEG VAN TUNNEL BURGERLIJKE STANI) Alkmaarse successen op solisten-concours Spelers krijgen f 25.- per wedstrijd DIERENBESCHERMING SNIJKOEK Hoe is over 30 jaar de voorlichting? Aan winsten Leeszaal VERBETERINGEN IN HET WOONWAGENKAMP Slotavond samenwerkende verenigingen Maar het „spel" ontbrak.... Door Tj. N. Adema Particuliere steun Moeilijke geboorte Motie aangenomen De oude toestand 'W DINSDAG 6 APRIL 1954 De Oude Herberg te Ileiloo zal deze week het strijdtoneel zijn van de finalisten eerste klasse libre van het district Alkmaar van de Kon. Nederlandse Biljart Bond. Gister avond toerd met dit tornooi een aanvang gemaakt. Het is altijd zeer verleidelijk na zo'n eerste avond de kansen te gaan afivegen. Hieraan wagen wij ons ditmaal niet. Het is op geen stukken na te zeggen ivie voor deze titel over de beste papie ren beschikt. Het is, biljarttechnisch gezien, een wonderlijk gezelschap. Uitgesproken libre spelers zullen hun krachten moeten meten met caramboleurs van professie en het staat zeer zeker niet bii voorbaat vast, dat die „kleine spelers" in het voordeel zullen zijn. Integendeel. Gisteravond hebben wij namelijk Wim Barten aan het werk gezien. Met het grootste gemak scoorde hij de ene „driebander" na de ander, éénbandstoten vormden ook al geen onoplosbaar probleem voor deze geroutineerde wedstrijd speler en, als het even grijpen wil, maakt bij bovendien nog behoor lijke series ook. In 27 beurten maakte hij in zijn partij tegen Cor Hein, ook al een uitgesproken band speler, de 200 vol. Heyn was, zonder Barten ook maar een moment te hebben bedreigd, op 115 blijven staan. Van een geheel ander kaliber zijn Wim de Vries en Gerrit van der Berg. Vooral Van der Berg moet het van het kleine spel hebben. Na 7 beurten stond hij bij de stand 60—19 ogenschijnlijk kansloos, maar met een machtige serie van 77 liet hij de kansen volledig keren. Toen hij bovendien in de volgende beurt met een serie van 16 uit de bus kwam, scheen Wim de Vries kansloos. In de volgende zes beurten liet Van dei- Berg echter slechts drie caramboles noteren, waarvan Wim de Vries een dankbaar gebruik maakte om zijn achterstand voor een belangrijk deel in te lopen. Hoewel Van der Berg nog een reeks van 24 op tafel de poneerde, liet De Vries niet los en in de 20e beurt nam hij met een serie van 29 de leiding weer over. De stand was toen 152150. zodat toen nog van alles mogelijk wa3. Van der Berg kon echter de juiste maat niet vinden, kreeg bovendien verschillende niet te verteren aan- vangstoten, zodat De Vries tenslotte na 27 beurten met een voorsprong van 25 caramboles zegevierde. De vierde rit van de voorjaars competitie welke gistermiddag door Alcmaria Victrix werd georganiseerd, is een overwinning van Jan Ottenbros geworden. In de A-klaSse eindigde M. Hoogschagen op de tweede en P. Duin op de derde plaats. In de B-klasse ging J. Ooyevaar met de zege strij ken en A. Roele, C. Prins en K. Ka lis klasseerden zich resp. op de 2e, 3e en 4e plaats. K. Bobeldijk bleek de sterkste C-klasser. Na hem kwa men achtereenvolgens binnen: C. Stam, Noorman, J. Verduin, G. Mes- su en J. Kalis. Op de clubavond van V.V.V. werden Maandag weer diverse partijen ge speeld voor de onderlinge wintercom petitie in de vijf verschillende afdelin gen. I. Hoofdklasse: C. WoutersenP. See- wald 0-1, F. HildamaA. Tegel 1-0. .1 Eerste klasse: A. Vis—J. de Waal 0-1; G. v. BrenkH. Dagelet 0-1, P. v. d. Struys—D. Appel Sr 'A-y, G. Groene- woudA. Haksteen 1-0, mej. C. Bouw- |l man—A. Schaap y„Vs. i Tweede klasse: F. FaberP. Groe- nenberg Vz-y, J. Bastiaanse—F. J. Hol i 1-0, L. Nijman—T. Zanen, afgebr. Derde klasse: J. MoedtJ. Bakker 1-0, H. de Vries MaatsR. Zaal 0-1. Vierde klasse: C. SchaapsP. Sneek 1-0, C. Paulissen—mevr. de Jong 0-1, R. Faber—P. Obdam y Tweemaal in het jaar draagt de Maandagse clubavond van de voet balvereniging Alcmaria een zeer bij zonder karakter. Dat is tegen Kerst- mis als er een bridge- of klaverjas- drive wordt gespeeld om konijnen en tegen Pasen als de inzet uit vele hon- derden eieren bestaat. Maandagavond I 12 April wordt in café Tom door de Alcmarialeden om de eitjes gekaart. Er is voor iedereen een prijs, want men heeft niet minder dan 1200 eie- ren gekocht. Twee en veertig koppels hebben zich reeds opgegeven. Voor de aansluiting van de Fabrieks- weg en de Wognumse Buurt aan de Bergerweg in verband met de aanleg van een tunnel moet de gemeente over enkele voortuintjes van de huizen aan de Bergerweg beschikken. De eigena- ren willen hiertoe hun medewerking geven, maar zij hebben zich ook be- I reid verklaard de percelen in hun ge heel aan de gemeente te verkopen. Het betreft hier de percelen, Bergerweg 52 (f 4875.—), Bergerweg 50 (f 4500.—), Bergerweg 40 t.e.m. 48 (f 17.750.en een strookje grond (f 30,en een perceeltje water (f 50.— Geboren: Catharina M.. dochter van H. Hendriks en C. van Wanrooij. Gerrit C., zoon van G. C. Dun en E. IC. 1 Berman. Willem J., zoon van C. B. I Ullings en L. Ista. Roelina M., doch- I ter van H. J. Eissen en M. Wortel. Overleden: Anna C. Kraneveld, 91 jaar, wed. van H. J. Kuijmans. Hen drik de Jong, 72 jaar. Hendrik Mol- leman, 85 jaar. To'do 16e beurt bleven de twee Egmonder Jaap Zwart en Cor van der Molen bij elkaar in de buurt. De voorsprong van 104 tegen 91, welke Zwart op dat moment had, mocht geen naam hebben, maar Van der Molen zag geen kans om zich van een inzinking te herstellen en moest toestaan dat Zwart met een voorsprong van 61 caramboles, ook al in 27 beurten, zijn eerste winst punten behaalde. De benjamin in dit tornooi, De Vries van de Drie Ruiten, heeft vete raan Cor Haakman in de laatste partij van de avond een nederlaag bezorgd. Geruime tijd was ook in deze partij nog van alles mogelijk, maar toen De Vries na 27 beurten tot 157 was gekomen tegen Haak man 138, snelde deze jeugdige speler met onmiskenbare aanleg met series van 11, 10 en 22 naar de zege. De uitslagen van de eerste avond van dit veelbelovende tornooi, dat hedenavond wordt voortgezet, lui den: J. Zwart W. de Vries G. van der E C, Heyn W. Barten De Vries C. Haakman 200 27 26 7.40 139 27 23 5.14 200 27 32 7.40 175 27 77 6.48 200 27 30 7.40 200 30 39 6.66 161 30 32 5.36 De zangvereniging Vita Nova te Hoogwoud heeft Zaterdag en Zondag ter gelegenheid van haar vijf-en-twin tigjarig bestaan een solistenconcours gehouden, waaraan verschillende zan gers en zangeressen uit onze omgeving met wisselend succes hebben deelgeno men. Zo verwierf de bas G. Lebbing uit Alkmaar met lOO'/a punt een twee de prijs in de tweede afdeling. In de eerste afdeling kreeg een duo, bestaan de uit de dames G. de Boer-Woerde- man. Hensbroek, sopraan en mevrouw E. Pluister-Bood, Obdam, alt, met 114l/a pnt. een tweede prijs, de heer N. Pluis- ter, Obdam, tenor met 112 pnt. een eer ste prijs. Het kwartet gevormd uit de dames Pluister-Bood en De Boer-Woer- deman, alsmede de heren Pluister en J. Visser, zag zijn prestaties beloond met 107 punten en een derde prijs. De dames C. M. v. d. Lelie-v. d. Meer en G. Boorsma-Rentenaar uit Bergen ver wierven in de tweede afdeling als duo met 98'/a punt een derde prijs. Zondags zong de heer N. J. Renkel uit Akersloot in de tweede afdeling met 114 punten een eerste prijs bij elkaar. In de afdeling uitmuntendheid was, met 136 punten een eerste prijs met lof en een lauwerkrans het deel van de heer J. A. van der Peet uit Alkmaar. Een trio, bestaande uit de heer Van der Peet en de dames G. Preyde uit Breezand en C. van der Peet uit Alk maar, verwierf in de zelfde afdeling 147VÏ punt en daarmee een eerste prijs met lof en een lauwerkrans. Tenslotte werd dit trio, versterkt met de heer P. van der Peet, tot een kwartet. Dit veroverde eveneens een eerste prijs met lof en een lauwerkrans, met 154 punten (Eigen bericht) De beroepsvoetbalclub „Alkmaar' heeft een naamsverandering onder gaan. Bij liet verlijden van de ven noot scliapsacte ten overstaan van notaris Warmelink te Amsterdam heeft zich de noodzakelijkheid van een andere naam voorgedaan. Als de Noordhollandse profclub AlkmaarN.V. i.o., staat de ver eniging thans ingeschreven. Het bestuur hoopt binnen twee maanden ministeriële goedkeuring op de vennootschapsacte te ontvangen, waarna tot het uitgeven van aandelen zal worden overgegaan. De Nederland se Credietbank N.V. te Amsterdam zal deze emissie Waarschijnlijk centraal re gelen. Voor Alkmaar en omgeving zal in de toekomst bij het bijkantoor van deze bank, gevestigd Pieterstraat 20 te Alkmaar, gelegenheid zijn deze aande len te verkrijgen. Verder werd ons medegedeeld, dat de vergoeding der spelers is vastge steld op f 25,— per wedstrijd en f 5,— per trainingsavond. Ook de reserves zullen behoorlijke vergoedingen ont vangen. Voorlopig zal 2 avonden per week worden getraind. De competitie begint medio September. De training zal beginnen na beëindiging van de competitie van de KNVB-clubs. De spelers geven er namelijk de voorkeur aai. de competitie voor hun huidige verenigingen uit te spelen, vooral wan neer deze clubs kans op het kampioen schap van haar afdeling hebben of in degradatiegevaar verkeren. Er worden voor het eerste seizoen 15 spelers aan genomen, die een contract voor een jaar zullen krijgen. Met verschillende bekende spelers uit eerste- en tweede klassers uit Noord-Holland zijn reeds voorlopige contacten gelegd. Op Maandag 5 April werd in de trein onverzorgd aangetroffen een jong wit hondje, pl.m. 3 maanden oud, reu. In de Bruinvisstraat is zwervend aange troffen een cypersch poesje, witte borst en witte poten. Ter beschikking een grote gezonde poes. Adres inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstr. 36 Alkmaar. (Wordt vervolgd.) In een feestelijke bijeenkomst, die gistermorgen in bet Gulden Vlies werd gehouden, hebben de leerlingen van de Rijkslandbouwwinter- school de geslaagden althans en zij vormden het grootste percentage de diploma's gekregen, waarvoor zij zich twee jaar lang hebben in gespannen. De uitreiking geschiedde door de inspecteur van het land bouwonderwijs ir Veenstra, nadat de aanwezigen, onder wie de burge meester van Alkmaar, verschillende ouders, de commissie van toezicht en het lerarencorps getuigen waren geweest van de openbare eindles, die ongeveer een uur in beslag nam. Door diverse sprekers werd nog het woord gevoerd, o.a. door de heer Reinders Folmer, voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Brommersma, voorzitter van de ver eniging van oud-leerlingen, die van de gelegenheid natuurlijk ge bruik maakte om zijn organisatie warm aan te bevelen en namens de ouders door de heer P. Bruin uit Graft, die een vergelijking trok met de voorlichting van nu en dertig jaar geleden. Het had hem wel wat eigenaardig getroffen, dat de waar heden van toen onwaarheden van tegenwoordig waren geworden en hij vroeg zich daarom af of de voor lichting, die de leerlingen thans op de Rükslandbouwwinterschool wordt gegeven, over weer dertig jaar ook niet zou blijken onjuist te zijn. De directeur van de school, de heer I. J. Schroevers, sloot zich bij de laatste spreker aan door de leerlingen er op te wijzen, dat zij altijd open die nen te staan voor de vorderingen van de wetenschap. Het kenmerken de van de wetenschap is nl„ dat zij van tijd tot tijd omkegelt wat zij eerst met veel zorg en moeite heeft opgebouwd. Een der gediplomeerden, Harry Klaver, dankte directeur en leraren voor het onderwijs, dat hij en zijn klasgenoten hadden ontvangen. Met bloemstukken en sigaren werden de woorden van dank, die op deze mor_ gen waren gesproken, nog eens dui delijk onderstreept. De geslaagden zijn: J. A. Apeldoorn, Uitgeest; C. Bras, Spanbroek; D. Blaauboer, Beemster; J. Bpntekoning, Midwoud; P. Bonte koning, Midwoud; H. W, Bruin Graft; L. C. Coniin, Oterleek; D. J. Crok, Westknollendam; P. van Die pen, Stompetoren; H. R. Driessen, Haarlem; N. P. Frans, Bergen; W. Groot, Egmond aan de Hoef; F. Ho- geterp, De Rijp; H. Huisman, Alk maar; K. Kalis, Stompetoren; A. Klaver, Amsterdam; S. Knip, Beem ster; P. L. Pronk, Stompetoren; A. Kos, De Rijp; W. Kos, West-Graft- diik; A. Lakeman, Stompetoren; K. Maatje, Zaandam; J. Meulenhoff, Heiloo; J. S. Molenaar, Volendam; N. P. Oudeman, Heerhugowaard; H. H. Ritter, Heemskerk; W. Schermer, Beemster; A. Schermerhorn, Zd. en Nd.Schermer; J. v. Splunter, Beem- OORSPR. NED. ROMANS B92.7ve, Bruijn, Vlucht naar het eiland; C34.9v, Coolen, De vrouw met de zes slapers; E28.2, Elsmg, Het zingende oerwoud: E40.7j, Etten, Van, Jenny Merker. (J); H32.30, Hartogh, Den, Op onze schouders (J); J42ma, Jong, A. M. de, Marcus van Houwaert; tR36.4f, r.enes-Boldingh, Feest in de MussenstraatV24.3, Velde, Van, De grote zaal. IN HET NED. VERT. ROMANS B64.6, Blunden, Mensen in de rode storm; D92.2, Durbridge, Paul Vlaan deren trekt van leer; S'F25, Feucht- wanger, Süss de Jood (Macht); G37ds, Gibbs, Door de storm; L44, Lessing, Het zingende gras; M28.2, Martin, B., Het wonder van CarvilleM27.6. Marsh all, Gele kaarsen voor Parijs; M78, Moon, Zonder magnolia's; 018.2w, O'Hara, WervelwindP86.4t, Priestley, De toverkringS47.4, Schrag, Het antwoord; S57.5, Sender, Zeven rode Zondagen; S59.9p, Shute (ps. van Shute Norway), Pastorale; S94.6, Stroheim, Von, Paprika; V16m, Varé, De maker van hemelsche broeken W30.4, Waugh, Terugkeeg naar Bri- deshead; W89.2, Wulff, De kat die de koorts kreeg. t is christelijk; is historisch; (J) is ook voor jongeren. Ten behoeve van het verbeteren van het woonwagenkamp en de bouw van een paardenstal, respectievelijk op de begroting geraamd voor f 12.900.en f 6400.is een aanvullend crediet no dig van f 1950.— o.m. als gevolg van de stijging der lonen en prijzen. Voor de verlichting van het te stichten schoollokaal en van de kapel, die o.a. ook wordt gebruikt voor naailessen en het onderricht in lezen en schrijven voor de oudere kampbewoners, zal een kabel worden aangelegd vanaf het in dustrieterrein Noord De kosten hier van bedragen met inbegrip van de ka- belaanleg op het industrieterrein zelf f 18.850. ster; C. Timmerman, Benningbroek; J. de Wit, Amsterdam J. Veenis, Koog aan de Zaan; J. IJff, Assen delft. 5 Leerlingen werden afge wezen. J7EN BIJNA volle zaal (met leden van de samenwerkende „culturele ver enigingen") heeft gisteravond in het Gulden Vlies gekeken en geluisterd naar een tweetal opera's, nl. de Caval- leria Rusticana" van Mascagni en de „Paljas" van Leoncavallo. Deze twee bekende, korte opera's werden niet op gevoerd in rijke decors en door een beroemde gezelschap, maar toch klonken de door het Rijk niet meer gebruikte Cadettenschool vestigde en het plan op perde voor het verkrijgen der beno digde gelden een inzameling op grote wezen. Het was toen nog r'et zo lang geleden, dat een ziekenvader eu een ziekenmoeder het voltallige personeel der verpleging vormden. Zij waren sa men verantwoordelijk voor de zieken verzorging, maar hadden nimmer enige opleiding gehad. In 1919 waren er een directrice en enkele zusters maar het oude gebouw was volkomen onbruik baar geworden. Wij hebben destijds verscheidene artsen bezocht en hun mening ge vraagd. Er waren er, die met de be staande toestand tevreden waren, er DE VOLGENDE MAAND zal het 25!jaar geleden zijn. dat het Centraal ^^p^^Mei^fwerd een commissie waren er, die wilden verbouwen, maar Ziekenhuis hier ter stede otticieel werd geopend. Dat is dan een kwart van onderzoek benoemd, die, onder er waren er gelukkig ook, dieeenvol eeuw geleden, de tijd gaat snel, maar vele Alkmaarders zullen zich on- voorzitterschap van burgemeester Wen- ..f .i i ,i i i delaar, was samengesteld uit de wet- getwijfeld herinneren met hoeveel enthousiasme men hier ter stede houders Leesberg, Westerhof en Thom- en ook in een brede kring van buitengemeenten heeft samengewerkt sen, de heren Ledeboer, Ringers komen nieuw ziekenhuis noodzakelijk achtten. De zieken lagen in kleine, lage zalen, oud en jong door elkaar en er was geen gelegenheid ze van elkaar te scheiden. om de tot standkoming van dit ziekenhuis mogelijk te maken. Wijlen $rn1t, en de^doktore^ Van ^er Horst, geiegennma ze v^ 1 1 C r\ l f. fi iJ1 6 Miot+e» Tiinrloti Rii rlo hnvalr aan Hp» de heer G. C. Dun heeft in zijn functie van secretaris der regenten in 1949 een hoekje geschreven getiteld „Van gasthuys tot Centraal Zie kenhuis". Het bevat een historische beschouwing over het gasthuis- eu ziekenhuiswezen in onze stad gedurende de perioden 1341—1785, van 17851929 en van 1929 tot het werkje is verschenen. Het is thans onze bedoeling in enkele artikelen iets uit de tweede periode te vertellen eil niet te vinden. Bij de barak aan de Westerweg welke schrijver dezes des tijds bezocht heeft, waren planken te gen de reten van de muren gespijkerd en 't gebouwtje was voor de helft ge vuld met opgestapelde Heilooër turven en boontjes pit de volkstuinen, Welke er te drogen hingen. Op 3 Maart 1927 werd tot aankoop van de school besloten waarvan de ver ons daarbij te beperken tot de jaren welke direct aan de opening van bouwing door de heer Margadant, di- het ziekenhuis vooraf zijn gegaan Er hebben daarin diverse geheurte- nissen plaats gevonden waarin oudere Alkmaarders ongetwijteld belang ten uit Hilversum bijna twee jaren (Jp October 1921 toen er plannen Stellen omdat zij zich veel daarvan nog goed zullen herinneren, al waren geduurd heeft. J i l i-, i ï.i Er werd uit de burgerij een hoofd- ziekenhuis te bouwen, hebben wij de de mensen dan ook niet in de gelegenheid zo nu en dan eens achter de COmité en in Alkmaar en vele buiten- bouw van een nieuw stadsziekenhuis politieke schermen te kunnen kijken. gemeenten plaatselijke comité's ge- met klasseverpleging bepleit waaraan 1 gevormd, die de gemeente als bijdrage Rijk, Provincie, gemeente en diverse katholieke armen oo stadskosten in het van sympathiseiende burgers een be- buitengemeenten zouden moeten bij- Sint Elisabeth-ziekcnhuis verpleegd drag van f 150.000 wilden aanbieden, zouden worden. Het Stadsziekenhuis zou daarna ook voor patiënten uit an dere lagen der bevolking openstaan en tevens plaats bieden aen zieken uit de buitengemeenten. Op 2 Februari 1923 nam de Alkmaar- se Raad een motie van de heer Wester hof aan waarin de wenselijkheid werd uitgesproken een commissie in het le- De geschiedenis van het Centraal vcn tc roepen, welke de mogelijkheid van een modern centraal ziekenhuis zou onderzoeken en het was wethouder gr bestaan boekjes met de titel AWal niet in Baedeker staat" en dc toe rist, die er zich door laat leiden zal vaak tot de conclusie komen dat hij een veel interessanter reis heeft ge maakt dan wanneer hij uitsluitend op de brede, platgetreden paden was ge bleven. Ziekenhuis in de voormalige Cadetten school begint natuurlijk op de dag, dat Alkmaar het officieel werd geopend. Er zijn'toen Thomson, die daarna dc aandacht op zoveel van waardering getuigende toe- spraken gehouden, dat men wel tot de conclusie moest komen, dat iedereen in Alkmaar en brede omgeving enthou siast aan de tot standkoming van deze inrichting heeft medegewerkt en dat er door aller samenwerking eigenlijk nooit moeilijkheden zijn geweest. Hoewel het tijdperk van de eerste plannen tot de dag van opening van het gebouw een tiental jaren omvat zullen we hoofdzakelijk weergeven wat over het ziekenhuis in onze raadszaal is besproken. Er is in die jaren met betrekking tot dit ziekenhuis zoveel gedebatteerd, dat het stof voor een lange reeks artikelen zou kunnen leve ren, maar wij willen niet te veel In details treden. J-Jet gemeentelijk ziekenhuis was, vóór het in de voormalige Cadetten school werd gevestigd, bijna uitsluitend bestemd voor de armen van alle ge zindten. Daarna werd besloten, dat de Qe noodzaak van een nieuw zieken huis ter vervanging van het oude gebouw aan de Paternosterstraat was al jaren ook door de Alkmaarse Cou rant bepleit. In 1919 hadden wij reeds op de dringend nodige verbetering ge- Het Centraal Ziekenhuis vroe ger de Cadettenschool dat op 30 Mei gaat jubileren. dragen. Wij hebben toen niet kunnen voorzien op hoeveel steun men van par ticuliere zijde zou kunnen rekenen. Het hoofdcomité voor de grote inzameling bestond uit de heren mr A. M. Lede boer. voorzitter, mr C. A. de Groot, secretaris, mr A. Moens, penningmees ter, W. Holsmuller, A. van der Horst, Th. A. Ringers en W. van de Vall. Aan dit comité en aan de vele plaatselijke commissies is het te danken geweest, dat men ten slotte meer dan het be loofde bedrag heeft kunnen aanbieden. Tweemaal hebben wij een inzameling in onze courant gehouden en de bevol king in stad en omgeving opgewekt het ziekenhuis te gedenken. Wij hebben deze inzamelingen steeds in een vorm gegoten waarin ze voor de lezers aan gegoten waarin ze voor ae lezers aan- trekkelijk moesten zijn en zo zijn wij er in geslaagd een zeer belangrijk be- hV® u;;4 uu~4 drag bijeen te brengen, dat aan het hoofdcomité kon worden overgedragen, Hoewel de actie een volkomen neu traal karakter had en een betere zie kenzorg daarbij oP de voorgrond stond, werd het vaak duidelijk, dat godsdien stige overwegingen een grote rol speel den. Er waren middenstanders, die zich van elke medewerking onthielden omdat zij vreesden, dat deze het katho lieke volksdeel onwelgevallig zou zijn. Wij hebben er telkens weer op moeten wijzen, dat het hier geen geloofskwes tie betrof en dat andersdenkenden evenveel recht op een eigen ziekenhuis konden doen gelden als het katholieke deel der bevolking. In enkele artikelen zullen wij in gro te trekken nagaan hóe men destijds op de ziekenhuisplannen en verwikke lingen gereageerd heeft. in de zaal dc stemmen van beroemde solisten van de „Italiaanse" als Ben- jamino Gigli, Iva Pacetti, Gino Bechi, Maria Marcucci en vele anderen. Voorts luisterde men er enkele uren naar het koor en orkest van het Scala in Milaan. Muziek en stemmen echter begeleidden de bewegingen en het spel van de pop pen van Bert Brugman uit Blaricum, die al vele jaren met zijn „kast" door ons land trekt en overal met min of meer succes tezamen met zijn zoons en vrouw voorstellingen geeft. Brugmans poppen zijn geen mario netten in de eigenlijke betekenis van het woord. Zij worden van onaer uit de kast gehanteerd, zij het op een dusda nig goede manier, dat men bijna in staat is hen de losse bewegingen van marionetten te doen maken. Er waren bovendien heel mooie en karakteris tieke poppen bij. Vooral die van Lola, de jonge boer en Alfio uit de „Caval- leria Rusticana" en Canio (Paljas) en diens vrouw Nedda (Columbina) uit de „Paljas" vonden wij zeer karakteris tiek en grappig. Ook de typerende kle ding van verschillende poppen bleek goeu getroffen. •Wij vragen ons echter af of het eigenlijk wel juist is een heel avond programma te vullen op een wijze, zo als nu met deze twee opera's is ge schied. Van welk poppenspel dan ook verwacht men actie, levendigheid, be wegende, doende en liefst fel levende mensen. Er moet iets te zien zijn, dat bij voortduring niet alleen het ooi- maar meer nog het oog boeit en be koort. Dat is bij het uitvoeren van vooral deze weinig handelingsvolle opera's niet het geval. Er was te weinig te zien, een tekort aan beweging. De nadruk viel. zoals uiteraard bij een opera, te zeer op het muzikale gedeelte. Opera-liefhebbers mogen dan aan deze muziek telkens opnieuw weer hun ple zier beleven, men komt om de poppen, daarom gaat het bij een poppenspel. Wij kunnen ons indenken, dat Brug man, waarvan wij ons een heel goede „Don Quichotte"-spel herineren, eens iets anders zoekt en wil experimente ren. Goed, hij had het bij één opera dan moeten laten en het andere deel van de avond moeten vullen met een verhaal, met een van minuut tot mi nuut boeiend, onderhoudend geval, dat men, ook al nam men van tevoren geen kennis van de inhoud, op begrijpelijke wijze door het gesproken woord en de beweging der poppen kan volgen. Wij herinneren ons op dit punt van de Haagse poppenspeler Guido van Deth kostelijke uren. Zo liggen onze bezwaren tegen het gisteren door Brugman gebrachte pro gramma. Het bewijs van onze bezwa rende motieven gaf de zaal zelf. Wan neer er op een bepaald ogenblik door een der poppen een wat onverwachte karakteristieke of grappige beweging werd gemaakt, veerde men op, lachte men, werd de aandacht eerst gestimu leerd. Deze reactie werd voor een suc cesvol contact tussen zaal en podium te weinig geconstateerd. Afgezien van deze bezwaren, welke uiteraard niet de organiserende ver enigingen aangaan, maar in eerste in stantie het theater Brugman, is het een goede avond geweest, waaraan men toch wel zijn genoegen heeft beleefd. Voor de durf van de organisatoren om een poppenspel uit te nodigen, hebben wij alle bewondering. Het initiatief op zichzelf is zeker voor herhaling vat baar. Met deze avond heeft men het sei zoen afgesloten. Het is een dankbaar seizoen geworden, waarvan wij ons her inneren een balletavond, filmavonden en een voorstelling van circus Elle boog. Wij nemen aan, dat het beroep aan het begin van de bijeenkomst ge daan tot de leden van de Nederlandse Reisvereniging, de Volksuniversiteit, het Instituut, het Nut en de Vereniging voor Huisvrouwen, ook een volgend jaar dit werk te blijven steunen, zeker niet vergeefs zal zijn gedaan. W. K.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6