Nieuws uit Bergen De culturele grondslagen der Indonesische muziek Nieuws uit Bergen aan Zee Contract met exploitant van zee-aquarium getekend Nieuwe Westfriese uitgave in voorbereiding Laatste causerie in Hubertus Distier brengt sonates van Bach De schoonmaak werd onderbroken lezingenserie Z.- en N.-Schermer IJsclub Thialff maakte hoge onkosten PLATTELANDSVROUWEN MAAKTEN PLANNEN Eerste paal geheld Een origineel idee wordt gerealiseerd Heer-Hugowaard Oranje-vereniging stelde programma vast Wat deed Oud West-Friesland" Hensbroek Centraal Genootschap deed goed werk Beemster Groot programma bij „Hercules" Filmmiddag voor de plattelandsvrouwen MARKTBERICHTEN Marktoverzicht van Purmerend BESOMMINGEN IJMUIDEN Petten PVVO sluit het seizoen WOENSDAG 7 APRIL 1954 Het Javaanse orkest van slaginstrumenten heeft Dinsdagavond een bewoner van onze wereldbekende Kaas-Stad, de opmerking ontlokt: „die gamelanmuziek klinkt precies eender als het geklingel van de Waagtoren, as 'ie speelt, as 'ie van slag is!" De muziektechnisch beslist niet gespecialiseerde Kaasstedeling, contateerde hiermede een „samen hang", die wel duidelijk aantoonde hoever de Westerling verwijderd staat van de melodiek uit cultuurgebieden, die nawijsbaar al vele dui zenden jaren oud zijn. Over de muzikale vormen en verschijnselen, welke thans nog in de Indonesische Archipel worden gevonden, heeft Jaap Kunst, musicoloog aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam, een interessante uiteenzetting gegeven. Na de viering van de „Boeken- avond" heeft het KCB thans een se rie van drie concerten kunnen orga niseren, welke gegeven zullen worden door de violist Hubertus Distier op 13, 16 (Goede Vrijdag) en 19 (2e Paas dag) April. Deze violist, in Bergen bekend door zijn optreden met het Duisquartet, dat hier reeds eerder aan velen een avond op hoog muzikaal niveau schonk, zal werken van Joh. j Seb. Bach ten gehore brengen, en wel de solo-sonates en partita's voor viool. De concerten zullen gehouden worden in het kerkje te Bergen aan Zee. Het behoeft wel geen betoog, dat de cyclus een bijna unieke gelegenheid vormt van deze prachtige en boven- j dien - helaas - slechts zelden gespeel de muziek van Bach te genieten, voor al waar een zo bijzonder begaafd kunstenaar als Distier dit mogelijk maakt. GESLAAGD Gisteren is aan de Stedelijke Univer siteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen rechten H. J. J. M. Diesfeldt. „Langs verschillende wegen", doceer de de heer Kunst, „is men in het muzi kale verleden teruggegaan en heeft men tussen talrijke volken, opmerke lijke samenhangen geconstateerd. Vele duizenden jaren geleden be reikten telkens nieuwe bevolkings groepen vanuit Azië de Indonesische Archipel, die zoals vaststaat, ook tot het Vasteland van Azië moet hebben behoord. Nieuwe rassen brachten uiteraard hun eigen muziekcultuur mee. Een maal door vulcanische- of tectonische invloeden, tot archipel geworden bleef deze cultuurstroom over zee doorgaan. Het speuren naar de afkomst der muzikale vormen, welke men thans in de archipel aantreft, behoort zonder enige twijfel tot de boeiendste onder delen van laatstgenoemde wetenschap, welke men tot voor kort gewoonlijk vergelijkende muziekwetenschap noem de, maar die thans als muziek-ethno- logie wordt aangeduid. Men kwam alras tot de verrassende gevolgtrekking dat vrijwel alle muzi kale verschijnselen, welke thans in de archipel worden gevonden, uiteinde lijk teruggaan op de oeroude cultuur centra: praehistorisch China, Voor- Azië en Egypte. Dat het ons mogelijk is zover in het verleden terug te schouwen, aldus Jaap Kunst, en dat er hier en daar nog immer vormen worden aangetrof fen, welke nawijsbaar al vele duizen den jaren oud zijn, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de muziek een gebied is, waar, bijna evenzeer als op dat der religie, een sterke traditie zich doet gelden. Dezeworstelt op haar beurt veelal in magische voorstellingen. De lezing van de heer Jaap Kunst. was.de laatste van een trits, die door het Culturele comité Bergen, in de dancing van de „Rustende Jager" in dit seizoen werd gegeven. Hartelijke woorden van dank en waardering werden gesproken door de heer J. Schekkerman, onderstreept door een langdurig applaus van een enthousiast publiek. De ijsclub „Thialff" heeft een duur verenigingsjaar achter de rug. De kas is bijna leeg, hetgeen te wijten is aan de hoge onkosten die men heeft moe ten maken om de baan tijdens het „schaatsseizoen" van deze winter te verlichten en doordat men veel prij zen voor diverse wedstrijden heeft be schikbaar gesteld. Eén en ander werd bekend ge maakt op de openbare vergadering die één dezer werd belegd. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de aftredende en niet her kiesbare heren J. P. Kreb en H. Kieft werden opgevolgd door de heren J. Bergsma en B. Piekema. De plaatselijke afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen is éen dezer dagen in cale Lakeman bijeen gekomen om o.a. de toekomstige ge beurtenissen op veremgingsgeoied te bespreken. Besioten werd dat men dit seizoen een bezoek zal brengen aan het m.s. Oranje. Op 13 April zal te Alkmaar de Provinciale vergadering worden ge houden, waarneen ae aames Koster Dikstaal en Kuyn—Kelderman wer den afgevaardigd. Tot nieuwe contröle-commissie- leden werden benoemd de dames Mej. M. Kielt en ïvievr. G. Wieaijk Vlaanderen. Tevens werden weer nieuwe luisterposten benoemd. De bestuurs verkiezing had tot resultaat, dat Mevr. A. SchermernornKlein- schmidt bij acclamatie werd herko zen en dat in plaats van Mevr. K. van Tiel—Beets (niet herkiesbaar) Mevr. J. Vviedijk«oordman werd benoemd. Mevr. Van Tiel werd dank georacnt voor het veie werk door haar verricht en kreeg hiervoor een aandenken aangeboden. Na de pauze werd het woord gevoerd door een afgevaardigde van de Firma Gebr. Winder uit Alkmaar, die een praatje hield over de Van Meiie producten en de producten van de Firma Bus- sink uit Deventer. De voorzitster dankte na afloop hartelijk voor de interessante uiteenzetting en vroeg of het mogelijk was deze fabrieken eens te bezichtigen. Medegedeeld werd voorts, dat de volgende avond op 10 Mei wordt gehouden en dat dan als onderwerp „De Woningkof fer" zal worden behandeld. Maandag is een begin gemaakt met de bouw van zes nieuwe wo ningwetwoningen. De voorzitter der Woningbouwvereniging, tevens wet houder der gemeente Zuid- en Noord-Schermer, was de man die de eerste paal de grond inheide. Bur gemeester en Wethouders alsmede de Gemeente Opzichter waren hierbij aanwezig. De troosteloze aanblik van het zg. middenterrein aan de C. F. Zeiler boulevard zal de komende weken verdwijnen, daar de ruïnes van het vroegere Hotel Nassau-Bergen definitief zullen worden „verwerkt" tot het inrichten van een groot zee-aquarium. Het aquaricm zal zelfs nog groter worden dan het oorspronkelijk was geprojecteerd, daar het aantal aquaria van 34 op 36 zal worden gebracht. De inhouden bedra gen 6000 en 5000 liter. Er zullen zeevissen als roggen en hondshaaien in worden ondergebracht. Naast het vermaardheid genietende zee-aqua rium te Plymouth in Zuid-Engeland en het aquarium te St. Malo in Frankrijk, die beide echter dienen tot biologische onderzoekingen, zal Bergen aan Zee het eerste werkelijke zee-aquarium in Europa krij gen, dat voor het publiek toegankelijk is. Graniet, cyaniet, marmer in verschil lende tinten, traffatin, comblanchien, leistenen van een roestbruine kleur en rode flat-stones zullen rotspartijen vor men, die door TL-buizen van binnen uit zullen worden belicht. De bevol king der aquaria, die nog al eens zal wisselen, zal door dia-positieven nader aan de bezoekers worden aangeduid. De gehele expositieruimte van het grote aquarium zal in het donker worden ge houden. De fauna zal uitsluitend bestaan uit koud-water vissen van de Noordzee langs de Nederlandse kust en van de Atlantische Oceaan aan de Engelse Zuidkust, waar, vanuit Plymouth, een geregelde aanvoer van zee-anemonen wordt gegarandeerd. Deze zee-anemo nen worden in droge toestand verzon den. Eén aquarium zal worden ingericht met dode koraal, waarin zeepaardjes en zee-anemonen uit het Mediterane ge bied zullen huizen. Ook de kreeft-achtigen, zullen (b.v. door de Heremiet-kreeften) vertegen woordigd zijn terwijl grote zeekrabben het „gescharrel" in zo'n bak tot een boeiend geheel maken. Een noviteit zal de z.g. slijmvis zijn, een bodem-vis zonder zwemblaas, die nog niet zo lang bekend is. Een bak met lage waterspiegel zal het bekijken van deze vis mogelijk maken. Puit-alen en zwemmende schelpen (bij de lezer beter bekend als de schel pen waarin lekkere sla'tjes worden op gediend), zullen door het waterschie- ten. Een speciale verversingsapparatuur zal door iedere bak een zeer zware luchtstroom blazen. Uitgezonderd een kleine verhoging aan de ingang, waar de entrée door twee brede trappen wordt mogelijk ge maakt, zal het gehele aquarium onder gronds worden ingericht. De heer John C. Jager, de initiatief nemer van dit voor Bergen aan Zee zo belangrijke object, is een bijzonder man. De haast onoverkomelijke moei lijkheden, om zijn idee van een zee aquarium te realiseren zijn echter ge deeld door zijn vrouw, de directrice van het „Instituut Laurilard" te Den Haag. Op zijn visitekaartje staat onder zijn naam 25". Volgens mededelin gen van de heer Jager betekent dit: 12 ambachten en 13 ongelukken.... Onder die ambachten troffen wij aan: planter, marconist, landelijk erkend electro-technisch installateur en jour nalist. Jager is lid van de Kon. Ned. Natuurhistorische vereniging en vast medewerker aan het orgaan van deze vereniging „Het Zeepaard". In het te lefoonboek van Den Haag komt hij voor onder de beroepenlijst „kunst- De Oranje-vereniging Heerhugo- waard-Centrum heeft in haar laatst gehouden ledenvergadering een pro gramma voor de op 30 April te hou den Oranjefeesten opgesteld. 's Morgens om 8 uur zullen in beide kerken diensten gehouden worden, waarna om half tien de kinderoptocht begint. Men zal zich opstellen op het Kerkplein, de Middenweg tot Burger nemen en dan terugkeren tot café Evers. 's Middags zijn er kinder- en volks spelen, 's avonds zullen in de zalen van Everts en v. d. Heiligenberg de plaatselijke verenigingen met zang, muziek en toneel de stemming er in houden, waana tot slot een groot Oranjehal volgt. Men hoopt op de medewerking van het onderwijzend personeel der ver schillende scholen en op die van werk gevers om, voor zover de werkzaam heden dit toelaten, vrijaf te geven. Daar er nog eer behoorlijk saldo in kas is, is er alle reden om aan te ne men dat het feest een geslaagd ver loop zal hebben. schilder", welk beroep hij moest laten varen door een oogaandoening. John C. Jager spreekt zeven talen, heeft een oude Duitse snelboot omge bouwd tot „yacht". waal-mede hij de Noordzee bevaart, en is een zoon van Vice-admiraal Jager te Den Haag. Het contract Gistermiddag is tussen de heer Ja ger en de gemeente Bergen een over eenkomst aangegaan, waarbij de heer Jager het middenterrein huurt voor de tijdsduur van 30 jaren, onder de bepa ling, dat mocht de exploitatie van het zee-aquarium niet aan de verwachtin gen beantwoorden, hij in ieder geval gedurende 10 jaar de gelegenheid krijgt zijn aangegane verbintenissen in de fi nanciële sector op een andere manier (desnoods met een rijwielstalling) in het reine te brengen. Over de gehele oppervlakte zal door de gemeente Bergen een zeer zware be- tonvloer worden gemaakt, die voor het aquarium als zolder zal dienen en voor een nog nader te bepalen gegadigde als terras zal kunnen fungeren. De heer Anton Koortens, Voor- weg 63 in Schoort, was druk aan het werk in zijn tuin toen wij hem. gisteren opzochten omdat hij op 15 April vijftig jaar ge trouwd zal zijn. Zijn vrouiv teas er niet omdat ze haar dochter, die naast de deur woont, assi steerde bij de schoonmaak, maar op het geroep van haar man liet ze toch even de dweil en het sop in de steek. Ze wilde best op een plaatje, daar niet van, maar dat haar mpn nu in zijn iverkplunje moest worden gefotografeerd stond de bruid slecht aan. In ieder geval diende hij zijn das be hoorlijk om de hals te hebben, meende zij en net toen ze bezig was de shawl in de vereiste plooien te schikken, achtte onze fotograaf de tijd gekomen zijn plaatje te schieten. De heer en mevrouw Koortens-Hildebrand, resp. 78 en 75 jaar oud, zijn 15 April 1904 in Bergen getrouwd. Ze hebben zich nadien in Schoorl gevestigd. Aan de uitbreiding van het dorp heeft de heer Koortens vele steentjes bijgedragen, want hij is vele jaren lang metselaar geweest. Zijn zoon Gerrit zou de zaak later overnemen, maar hij kreeg het opeens in zijn hoofd Het bestuur van het Historisch Ge nootschap „Oud-West-Friesland" heeft een overzicht gegeven van de werk zaamheden van dit genootschap over het tijdvak Augustus 1952December 1953, waaruit wij een korte greep willen doen. In de eerste plaats kon wederom op de daarvoor vastgestelde tijd een West- friese bundel worden uitgegeven, ter wijl voorts op initiatief van mevrouw IJ. S. E. Wegener Sleeswijkvan Balen Blanken een prijsvraag werd uitge schreven voor het schrijven van een Westfriese novelle, waarvoor prijzen van resp. f 100.—, f 75.— en f 50.— be schikbaar werden gesteld. Naar aanleiding van het feit, dat de z.g. oud-Westfriese costumes, die in de seizoentijd op de Alkmaarse kaasmarkt worden gedragen, de toets der juistheid in genen dele kunnen doorstaan, w >rd een klederdrachtencommissie benoemd, welke deze zaak verder onder de loupe zal nemen. Door enkele bestuursleden werden excursies gemaakt naar Zwaagdijk en Zandwerven, ter voorbereiding van al daar te verrichten opgravingen. Op 6 Juli 1953 werd naar die plaatsen een excursie gemaakt met prof. Van Giffen en diens assistent, de heer J. D. v. d. Waals, "let deze heren werden vrucht bare besprekingen gehouden en op 22 October d.a.v. weer met genoemde he ren op ve -kenning uit zijnde werden belangrijke ontdekkingen gedaan ten aanzien van nog niet bekende grafheu vels. Het genootschap wijdde ook aandacht aan de a.s. droogmaking van de Z.W.- Polder en het in verband daarmede te graven kanaal door West-Friesland, hetwelk het genootschap voorstelde, buiten 't zgn. oude land te houden. Ter zake werd contact opgenomen met de Planologische Dienst. Te Blokker werden onder leiding van dr Glazema uit Amersfoort opgra vingen gedaan op de plaats waar des tijds het klooster „Nieuwlicht" heeft gestaan. Deze opgravingen leverden niet het minste succes op. Besloten is eenmaal 's jaars een zgn. Streekdag te houden, telkens in een andere plaats in het Gewest. Voor 1954 zal die dag gehouden worden op Woens dag 5 Mei te Hoorn. Er zal gelegenheid zijn voor museumbezoek en mogelijk een kleine excursie. Aan de kappen-naaicursus zal 't ge nootschap een subsidie verlenen van f 25.— 's jaars. Besloten werd tot het aanleggen van een foto-album. Hieraan is reeds eon begin van uitvoering gegeven. Het komt het bestuur voor, dat bij vele leden van het genootschap nog wel oude foto's (b.v. van bekende Westfriese persoon lijkheden, van echt Westfriese land schappen en mooie plekjes, alsook van curiosa) aanwezig moeten zijn en het bestuur doet e t beroep op de bezitters daarvan, deze z.m. af te staan (des noods in bruikleen) aan het genoot schap ter opname in het foto-album. Het ligt in de bedoeling van het ge nootschap, steun te verlenen aan de uitgave van het specifiek Westfriese werk van mevrouw A. C. ter Horst Hoekstra, getiteld „Klein Pittechie". Ter dekking van de onkosten voor dit boekwerk is het alleszins wenselijk dat een overzicht verkregen wordt van de gegadigden daarvoor, waarom bij de ze reeds dringend verzocht wordt op dit nieuwe Westfriese werk in te schrij ven. In voorbereiding is de inrichting van een Informatiecentrum (lokaal of ge bouw) waar de eigendommen van het genootschap, zoals archief, bibliotheek, foto-album e.d. ondergebracht kunnen worden. Teneinde de oude kinderspelen, die verloren dreigen te gaan, weer bij de tegenwoordige jeugd ingang te doen vinden, werd een commissie in het le ven geroepen, welke hieraan bijzondere aandacht zal schenken. Voorzitter van deze commissie is de heer M. Zwaag dijk te Den Haag. Voorts wordt nog een opwekking ge daan tot het nemen van een abonne ment op het bekende tijdschrift „De Speelwagen" HENSBROEK. De receptie van de afd. Hensbroek van het Centraal Ge nootschap tot Uitzending van kinderen naar vacantiekolonies, die Zaterdag middag in café Kossen te Hensbroek, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeling werd gehouden, is door verschillende afgevaardigden van di verse instanties bezocht. Zo waren o.m. burgemeester en wethouders der ge meente Hensbroek vertegenwoordigd, de dameskrans, de Ned. Herv. Diaconie, IJsclub en ook was mevr. Steenhuis- Poman namens het hoofdbestuur van het Centraal Genootschap aanwezig. Ook de onder-afdeling Obdam gaf acte de présence. De voorzitter, de heer Den Das, heeft een openingsrede uitgesproken waarin om voor de grap te solliciteren naar de betrekking van gemeente architect in Wervcrshoof en toen die grap ernst werd zegde hij de zaak van zijn vader vaarwel. De heer en mevrouw Koortens heb ben twee kinderen en vijf klein kinderen, die op de vijftiende natuurlijk present zijn. Vóór die tijd moet er nog het een en ander gebeuren, schoonmaak en zo foto Jaap Schoen De kinder- en kleuteruitvoering van de Gymnastiekvereniging „Hercules", Zondagmiddag in Het Heerenhuis ge houden onder leiding van de heer en mevr. Oly, is een daverend succes ge worden, zowel wat de prestaties der kinderen als de belangstelling der ouderen betreft. Van alles heeft men kunnen genieten: gymnastiek, zang, muziek, declamatie, toneel. Natuurlijk vormde de gymnastiek de hoofdschotel van de ca. dertig nummers. Er is kra nig ge\yerkt aan ringen, paard en brug; grondgymnastiek, vrije- en halteroefe ningen, springtafel, behendigheidswed strijden in allerlei variaties. Verder was er een „Hercules"-boot met een voltallige bemanning van „Hercules"- kleuter-matroosjes, een kabouterdorp midden in het bos, waar het kleuter volk een kabouterspel speelde, tot groot vermaak van het publiek. Tussen de grote nummers waren het de kleine artisten die met muziek, zang. met toneel en een praatje de pau zes vulden. Ieder was vol bewondering en waar dering voor de heer en mevr. Oly, die in vrij korte tijd van voorbereiding het publiek een dergelijk keurig program ma wisten aan te bieden. Ook het „Hercules"-bestuur was hier van overtuigd, want als dank bood voorzitter Dick Kühne het echtpaar Oly een mooie tuinbank aan. 's Avonds besloot „Hercules" haar uitvoeringen reeks met een groot slotbal, onder lei ding van het ensemble Steevers. Tij dens dit bal werden door de „Hercu- les"-keurploegen nog enkele demon stratienummers gegeven. Op de filmmiddag van de Beemster- afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen zijn een vijftal films vertoond door de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, uiteraard niet op landbouwtech- nisch- of economisch gebied maar van een algemeen, cultureel gehalte. Ach tereenvolgens kreeg men een indruk van de Amerikaanse vrouw in haar be roeps- en privéleven, van ijsbergen in de Atlantische Oceaan en van het drij ven van een kudde vee in New-Mexico naar de zomerweiden in Arizona. Ver volgens maakte men kennis met het dagelijks leven in Nieuw Zeeland en zag men Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan emigranten in Canada. Als afgevaardigde naar de Prov. vergade ring in Alkmaar en naar de algemene vergadering in Utrecht werden respec tievelijk benoemd de dames A. Sche- ringaVisser en J. P. TalsmaHoek stra. Het jaarlijks uitstapje werd vastge steld op 23 Juni wanneer het kasteel „de Haar" zal worden bezichtigd. Daar na staat een bezoek aan de Betuwe op het programma. Tot slot van de dag zal in Amsterdam gezamenlijk een warme maaltijd worden genuttigd. Na afhandeling van nog een paar huishoudelijke zaken dankte mevr. Klein de heren van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst voor het projec teren van de films. hij het wei en wee en de doelstelling van de afdeling in het licht plaatste. De secretaresse, mevr. Bommezij-Le grand, gaf een uitvoerig overzicht van het verloop der afdeling over deze kwart eeuw. Daar we in een uitgebreid overzich. vorige week reeds een en ander me moreerden, menen we thans hierover te kunnen zwijgen. Verschillende sprekers hebben ver volgens nog het woord gevoerd, o.m. burgemeester Kooiman en mevr. Steen- huis-Poman. Voorts waren van verschillende zij den bloemstukken en schriftelijke feli citaties binnengekomen, waarbij van zelfsprekend ook van personen, die des tijds door tussenkomst van de afdeling waren uitgezonden. BROEK OP LANGENDIJK, 7 April 1600 kg uien 6.90, grove 4.70; ijinn kg peen B 6.108.10, C 5.00-6.20- snn kg witlof I B 44.00, II B 37.00-41.00 10000 kg rode kool 7.1011.00; 48|ui kg gele kool 13.10—17.80; 48000 k» witte kool 6.0010.50. Doorgedraaid 1600 kg rode kool20000 witte kool. NOORD-SCHARWOUDE, 7 April - 1000 kg uien 5.20, grove 4.20; 5500 kt bieten A 5.005.10, B 4.00, modin 4.00; 5000 kg peen B 5.009.20 c 5.005.60; 50000 kg rode kool 7.'oo 11.803000 kg gele kool 10.8016.00- 60000 kg Deense witte 6.0010.50- anè kg witlof I B 43.00, II B 38.00~4i.oJ I afwijkend 25.0036.00. Doorgedraaid- 23000 kg witte kool, 22000 kg rode kool, 1500 kg bieten. WARMENHUIZEN, 7 April 36800 kg rode kool 7.0011.90; 1350 kg »e. Ie kool 20.70; 20650 kg Deense witte 6.00—9.10; 875 kg peen B 6.80. AVENHORN, 6 April 1954. Rode kool 712, aanvoer 6600 kg. gele kool 7.1017.70, aanvoer 3250 kg; grove uien 3.805.90, gewone uien 4.70 6.90, aanvoer 11300 kg; bieten I rond 5 5.20, bieten II rond 44.50, aanvoer 77700 kg; witlof I 44—52, witlof 1[ 3644, witlof III 3239, aanvoer 3700 kg; Peen II 5.409.30, peen III 5—6.20 peen IV 55.10, aanvoer 55000 kg.' Doorgedraaid: Peen 12500 kg, bieten 44000 kg. Veevoer: Peen 1.90, bieten 1.60—1.70. OPPERDOES, 6 April. Ronde biet A 5.B 4.voerbieten 1.56-1.90- peen B 7.50—8.20, C 5.—5.30; voerpeen 2.—2.10, gele kool 11.80. MEDEMBLIK, 6 April. Ronde biet A 5.B 4.voerbieten 1.602.—; peen B 8.209.40, C 5.5.30; voerpeen 2.—; uien grof 3.20, middel 4.50; rode kool 7.—; witlof 30—58. COÖPERATIEVE VEILING Alkmaar en omstreken, 5 April 1954. Rode kool 711, savoye kool 814.50, groe ne kool 1719, spruitkool 2345, spi nazie 48—53, II 29, sla II 13, I 21—24, radijs 24—27 *aapstelen 11—13. Appels Goudreinetten 30—52; Rabarber 54—56 III 11, rode bieten 45.50, winterpeen 57, waspeen 4251, uien 26, prei 9.5020.50; selderie 1314; Peren St Rény 36—37. Purmerend 6 April 1954: Daar in de vroegte het aanbod van vette koeien niet te groot was, was de handel vooral voor de prima beesten heel goed, maar later op de dag werd het kalmer, zodat de afloop dan ook een stug verloop had. Op de geldemarkt was een flink aanbod, maar de wei- ders deden het heel kalm aan. Ie weersgesteldheid voor de grasgroei is niet te best, maar men kon zien, dat de tijd toch wel nadert, dat ieder wat wil doen. Men kon dan ook niet an ders zeggen dan: stug, maar wel prijs houdend. Op de verse melkmarkt was ook nogal keuze. Er was een groot aanbod, maar de kooplust daarvoor was niet groot, zodat het daar een stille beweging was. Op de nuchtere kalverenmarkt was de gang met de slachtkalveren wel wat vlugger, al kon men nu juist niet zeggen dat de prijzen hoger waren. Maar het aanbod van fokkers was wel groot genoeg, zodat het daarmede maar heel kalm aan ging. Op de wolveemarkt was het aanbod wel iets groter, maar ook daar was de gang heel kalm, voornamelijk met de stelletjes. De overhouders met vlees gingen vrij vlot, maar verder was het een vrij stugge boel. Op de vette varkensmarkt was in de vroegte een heel gering aanbod, vandaar dat de prijzen niet tegenvielen, daar er ook anders niet zoveel kooplust was. Dit was wel op te merken, toen het aanbod nog iets aanhield en de hoog ste notering niet meer gemaakt werd. Met de biggen was het al heel stil: een klein aanbod, maar weinig koop lust. Op de paardenmarkt was het ook vrij stil. E11 de pluimveemarkt was ook niet zo druk, maar de prijzen waren vrij stabiel. Aangevoerd 1069 runderen waaronder 230 vette koeien van 2.30—3.p. kg, handel kalm260 melk- en kalfkoeien 6501075, stil; 532 geldekoeien 550 750, stug24 graskalveren 250—360, stil72 nuchtere kalveren v. d. slacht 3090, iets meer handel; idem fokkers 50—120, stug; 23 stieren 550— 1550, kalm; 757 vette schapen 80130, matig; overhouders 65117.50, kalm; fokschapen en stelletjes 130175, stug; 65 bokken en geiten 7.5055, stug; 127 vette varkens 1.801.92 p. kg, kalm; vette zeugen 1.66—1.76, mati„; 659 schrammen 60110; biggen 40—75, stug; 26 fokzeugen 260400, kalm; 43 paarden 600900, stil. Totaal 4218 dieren. 2200 kippen en hanen rode en witte 1.80—2.- p. st.; 250 idem blauwe 2— 2.15; 1200 jonge hanen, rode en witte 1.90—2.10; 200 eenden 1.50—1.75; 400 konijnen 1.507.p. st.; 1100 kievits eieren 0.25 p. st.; 12.000 kipeieren 10.50—11.50 p. 100 st.; 7.000 eendeieren 8.p. 100 st. EierenveilingAangevoerd 65.000 eendeieren 66-71 99.24 p. 100 st.; 65.000 kipeieren 58-64 11.20—12.09 P- 100 st. De besommingen van Dinsdag waren: IJm. 116 f 27.900,—; IJm. 85 f 24.000,-; Ro 2 f 3150,—; Sch. 7 f 2680,P; IJm. 208 f 4260,—; He. 79 f 5140,—; He. 125 f 3500,—; Kw. 37 f 4790,—; Kw. 95 f 4070,—; Kw. 74 f 6190,—; Kw. 40 f 5780,—; Kw. 9 f 4800,—; Kw. 159 f 5300,De totale aanvoer bedroeg 5300 kisten. E# prijzen waren: Per 1 kg. heilbot 3.402.70; gr. tong 1.621.60, grm. 1.64—1.52, kim. 1.64—1.58, kl. I 1.68—1.56, kl. II 1.64—1.36; tarbot I 2.- 1.70. Per 50 kg.: gr. schol 17, grm. 5028; kim. 67—47, kl. I 42—32, kl. II 35-8; schar 2711; v. haring 17 -10.50; ma kreel 1912.50; gr. schelvis 5137, grm- 50—45, kim. 57—47, kl. I 56—45, kl. II 4011; wijting 2611, gr. gul 42—34, mid. 37—31, kl. 27—19, Naar wij vernemen zal PVVO, de plaatselijke vereniging voor ontspan ning en ontwikkeling een laatste avond in het seizoen verzorgen, die hoofdza kelijk in het teken der ontspanning zat staan. Een veertigtal medewerkers, waarvan verschillenden nog nimmer op de planken hebben gestaan, zullen een tamelijk bont programma voor het voetlicht brengen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10