Foster Dulles stelt een actie inzake Indo-China voor Wim Wit redde schipbreukelingen van brandend Engels troepenschip Waarschuwing van vijf landen aan Peking? Twee mannen overvielen oude vrouw in de Beemster Prachtig werk van stuurman uit Wormerveer Toestand van Japanse vissers baart zeer veel zorg De uitwerking van de H-bom J Woensdag 7 April 1954 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 151e Jaargang No. 82 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN VS betalen strijd in Indo-China Verklaring van Stassen Sovjet-Rusland niet bij de NAVO Afwijzend antwoord op jongste nota NAVO-raad berispt maarschalk Juin Aftreden onontkoombaar Parijs, pessimistisch, vraagt meer hulp Reeks diefstallen bij PTT op het C.S. Reeds zeven arrestaties Met breekijzer op het hoofd geslagen Een zoon stoorde de onverlaten WEERBERICHT Vlammen loeiden als een orkaan „Mentor" was snel ter plaatse Scheepspapieren gered Strijdster Rode Kruis ter ere Zaak-Marie Besnard Aanbod van Trenet is niet aanvaard Huishoudraad tegen cadeaustelsel Water veroorzaakt catastrofe in Irak Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11 - Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURA TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Vraag en aanbod lalleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.— elk woord meer 5 cent Uitsluitend contant Abonnementsprijs: bij vooruitbetaling per maand f 2.15 per kwartaal f 6.45 plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.52 £R IS de laatste dagen een druk overleg gaande tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en de diplomatieke vertegenwoordigers van enkele bevriende naties te Washington over de toestand in Indo-China. Uit berichten dienaangaande valt af te leiden, dat er gesproken is over een gemeenschappelijk optreden van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland, dat voors hands zou worden belichaamd in een verklaring van deze vijf landen. Hierin zou tot communistisch China de waarschuwing worden gericht, zich niet te mengen in de oorlog in Indo-China. Veel commentaar is nog niet voorhanden. Slechts is bekend, dat Frankrijk in het algemeen met het denkbeeld ener waarschuwing instemt, en dat de Australische regering het voorstel overweegt. In Parijs overheerst echter de mening, dat Dulles' rede van Maandag de kansen op beëindiging van de oorlog in Indo-China door middel van onderhandelingen te Genève niet beter heeft doen worden. Van het bedrag van 3497 mlllloen dol lar, voor hulp aa: het buitenland, dat de Amerikaanse regering bh het Con gres heeft aangevraagd, zal blijkens een mededeling van Harold Stassen, de di recteur v?n het Amerikaanse bureau voor werkzaamheden in het buiten land, ongeveer een derde bestemd zijn voor de oorlog in Indo-China. 116 mll lloen gaat naar de landen van de Eu ropese verdedigingsgemeenschap. De verdeling van het bedrag is als volgt gedacht: Europa 947.700.000 dol lar, Nabije Oosten, Afrika en Zuid-Azië 569.100.000 dollar, Verre Oosten en Stil le Oceaan 1.768.900.000 dollar, Latijns Amerika 47.000.000 dollar en voor an- deze plannen 165.000.000 dollar. Stassen heeft nog verklaard, dat de Verenigde Staten vijf en zestig procent betalen van hetgeen de oorlog in Indo- China aan dollars kost. Frankrijk be taalt de rest en bovendien de zware kosten van het bloed zijner zonen, al dus Staasen. Vooraanstaande diplomaten der Wes terse Grote Drie zijn gisteren in Parijs begonnen met het opstellen van een antwoord op de Russische nota, waar in toetreding der Sovjet-Unie tot het Noordatlantisch verdrag werd voorge steld. Men voorspelt in Parijse diplomatie ke kringen dat Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten het Rus sische denkbeeld in hoofse bewoordin gen van de hand zullen wijzen. Men meent in dezelfde kringen te vens dat de Westerse mogendheden moeten vermijden een te halsstarrige houding aan te nemen, daar dit zou kunnen leiden tot verscherping van het verzet in de Franse volksvertegen woordiging tegen bekrachtiging van de Europese verdedigingsgemeenschap. De Noordatlantische Raad heeft maarschalk Juin gisteren ernstig be rispt over zijn verklaringen inzake het Europese leger. De raad heeft name lijk een resolutie aanvaard en ter ken nis van de maarschalk gebracht, waar in hij zijn diepe teleurstelling uit spreekt over de verklaringen, die Juin een en andermaal heeft afgelegd. De verklaringen worden in strijd genoemd met de herhaalde uiteenzettingen van de raad inzake zijn beleid. Aan de raad ontlenen alle NAVO-bevelhebbers hun benoemingen. Het woord is nu aan maarschalk Juin. Het is niet de bedoeling, wij ziging te brengen in de structuur van het commando in de midden-sector van Europa, of in de nationaliteit van de bevelhebber, zo is van NAVO-zijde verklaard. Men acht het te Parijs uitgesloten, dat Juin iets anders zou kunnen doen dan aftreden, hoewel dit niet nadrukkelijk van hem is ver langd. De algemene overtuiging is, dat hij zal heengaan. |7R schijnt een steeds dieper wordende kloof te bestaan tussen het Franse verlangen, door onderhandelingen een eind te maken aan de oorlog, en de Amerikaanse wens, een militaire over winning op de communisten te behalen, zo wordt in de Franse hoofdstad ge zegd. De Franse regering dreigt echter tussen twee stoelen terecht te komen. Weliswaar is zij er tegen, dat de strijd in Indo-China tot in het oneindige wordt verlengd, aan de andere kanc echter dringt zij onophoudelijk aan op vergroting van de Amerikaanse hulp. Zo heeft zij nu weer om vijftig zware bommenwerpers voor de slag om Dien Bien Phoe gevraagd. Ook zou zij meer radar en artillerie willen ontvangen. Z j blijft echter ten stelligste gekant tegen internationalisatie van de oorlog. Dat is gisteren nog eens nadrukkelijk door een officiële woordvoerder uitge sproken, zulks naar aanleiding van berichten in de Franse pers. De Paris Presse wist bijvoorbeeld te vertellen, dat Amerika zou hebben voorgesteld, Amerikaanse vliegtuigen, die van Ame rikaanse steunpunten af zouden ope reren, rechtstreeks aan de strijd tegen de Vietminh te doen deelnemen. Vol gens andere berichten zouden de VS Zuidkoreaanse of Chinees-nationalis tische troepen in het veld willen bren gen. Zuidkoreaanse hulp is reeds eer der afgeslagen, op grond van de over weging, dat zulk een inmenging zou kunnen leiden tot tegenmaatregelen van Rood-China en zelfs tot een we reldconflict. De socialistische leden van de Natio nale Vergadering hebben naar aanlei ding van de rede van Dulles om een geheim debat gevraagd. Dit verzoek is door de regeringspartijen afgewezen, nadat van regeringszijde was opge merkt, dat een discussie ongelegen zou komen zolang de strijd om Dien Bien Phoe nog in volle gang is. J-jlER hebben Franse bommenwerpers gisteren een moorddadige aanval in gezet op de twintigduizend man aan communistische versterkingen, die on derweg zijn naar Dien Bien Phoe. In Parijs meent men echter, dat er nog meer vliegtuigen nodig zullen zijn, om de opmars te kunnen stuiten. De strijd om de vesting vertoonde gisteren een stilstand. Slechts de artil lerie van de Vietminh bleef doorvuren. Zij vernielde het grootste van de beide vliegvelden. De adempauze maakte het de bezetting mogelijk, nieuwe loop graven aan te leggen en de beschadig de prikkeldraadversperringen en kaze matten te herstellen. De troepen, die de zware aanvallen van de afgelopen dagen hadden opgevangen, werden af gelost. Men meent, dat de twintigduizend man, die thans onderweg naar Dien Bien Phoe zijn, de laatste reserves van de Vietminh vormen. De verliezen van de opstandelingen belopen thans ver moedelijk reeds vijftien tot twintig duizend man. De Italiaanse premier, Mario Scelba, heeft het Italiaanse parlement verzocht het EVG-verdrag te bekrachtigen. De Rijksrecherche (belast met de opsporingen bij de PTT) stelt een on derzoek in naar diefstallen uit post pakketten en verduisteringen van postwissels, die gepleegd zouden zijn op het postkantoor van het Centra, 1 Station te Amsterdam. Dit onderzoek, dat nog niet is voltooid, heeft reeds geleid tot zeven arrestaties, nl. van vijf PTT-ambtenaren, een winkelbe diende en een buffetjuffrouw. Zowel uit de klachten, die van de zijde van het publiek zijn gekomen, als uit de verhoren van de reeds ge arresteerden, meent de recherche te mogen concluderen, dat nog meer aan het licht zal komen. Het eigenlijke complot is thans wel onschadelijk ge maakt. (Van een onzer redacteuren) TWEE MANNEN hebben gister- ochtend tussen half elf en elf uur een laffe overval gepleegd op de 68-jarige mevr. Neeltje Scheringa- De Heer, wonende aan de Jisper- weg 14 in de Beemster. Met een breekijzer hebben de onverlaten de oude vrouw dermate op hét hoofd geslagen, dat zij ernstig gewond in het Stadsziekenhuis te Purmerend is opgenomen. Nog voordat zij iets van hun gading uit de boerderij Verwachting tot Donderdagavond NACHTVORST Wisselend bewolkt en overwegend droog. Op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. Donderdag Zon op 6.01, onder 19.24 Maan op 8.43, onder 1.24 (Van een onzer redacteuren) OEZER DAGEN ontvingen de ouders van de Wormerveerder Wim, Wit een brief van hun zoon, die momenteel als tweede stuurman van het s.s. „Mentor" van de K.N.S.M. over de wereldzeeën zwalkt. Deze 25-jarige Zaankanter koos, na de VLO te Wormerveer en de Zeevaart school te Den Helder doorlopen te hebben, het ruime sop. De jongeman, die in de jaren, dat hij nu vaart, natuurlijk zo 't één en ander mee maakte, laat echter over z'n zeemansbestaan weinig uit en we prijzen ons dan ook gelukkig u een ooggetuigeverslag van zijn hand te kunnen bieden van de redding van de vijftienhonderd schipbreukelingen van het Britse troepentransportschip „The Empire Windrush", zoals de tweede stuur van de Mentordit zijn ouders schreef. natte schipbreukelingen en liet kalme zeeoppervlak was bedekt met lege olie vaten, kratten, kisten, bagage, vletten e.d. In ijltempo werd aan boord van de Mentor alles tot redden in gereedheid gebracht. Ladders gingen overboord en trappen naar beneden en de sloepen werden klaar gemaakt om ze uit te kunnen zetten. En zo werd begonnen met het opnemen van de ongelukkigen uit de sloepen. Daar heb ik echter niet veel van ge merkt, want toen de reddingboot ge streken werd roeiden we met vijf man naar het Britse troepentransportschip, dat loeide als een storm in de nacht en brandde als een fakkel. Je zag de verf eraf blakeren en dan te bedenken dat zich daar nog mensen op bevonden! Overal sloegen rook en vlammen uit en de passagiers bleef niet anders over dan in het water te springen. ,,[)E MENTOR" m is onlangs met f een radarinstal latie uitgerust en dit technische snufje deed bij het vertrek uit Nederland al di rect dienst, daar I het schip in dik- I ke mist twee we- ken geleden zee koos, zo schrijft de heer Wit. Op 24 Maart deden we de eerste ha ven aan, namelijk Lissabon. Dezelf de dag gingen we echter al weer verder om al spoedig Oran te bereiken. We hadden vrij goed en het leek wel of wij achter slechte weer aanvoeren. Op Zondag de 28e Maart ontdekte de eerste stuur man, die toen wacht had, 's morgens om zeven uur een dikke rookpluim aan de horizon. De stuurman waarschuwde terstond de marconist. Even later werd een S.O.S.-sein van The Empire Wind rush ontvangen. Met volle kracht zette „de Mentor" koers naar het schip, dat we binnen een uur bereikten. Ze kwamen mij al gauw wakker por ren, maar als ze je zeggen, dat er hulp geboden moet worden aan een schip, dat brandend ronddrijft, wil je dit eerst niet geloven. Toen ik aan dek kwam moést ik het echter wel ge loven. Alle reddingboten, voor zover niet verbrand, waren overladen met door- weer het Bij het achterschip haalden wij velen uit het water en even later konden wij door langszij te roeien nog verschillen de mensen van boord halen. Zo namen we o.a. de scheepspapieren over van het geteisterde schip. Alle slachtoffers, die wij opgepikt hadden brachten we zo snel mogelijk aan boord van onze goede „Mentor". Toen we hierna met de reddingboot naar het wrak terugkeerden, was iedereen van boord. Op „de Mentor" was alles tjokvol. We hadden ongeveer 350 man opgepikt en allen waren drijfnat. Iedereen tooi de zich zodoende maar met handdoe ken, dekens en zelfs met gordijnen, inmiddels zorgden de koks voor hete koffie en thee, want de mensen waren door en door koud. Het was maar goed dat het mooi weer was en een kalme zee, daardoor werd het redden zeer vergemakkelijkt. Wij stoomden terug naar Algiers en daar werd direct met de ontscheping begonnen. De ontscheping vond plaats door militairen en alles verliep vlot. Een half uur na de Mentor liep nog een drietal schepen de haven van Al giers binnen, met de overige militairen en talrijke vrouwen en kinderen aan boord. Het aantal gewonden viel erg mee en degenen, die gewond waren, hadden in vele gevallen alleen blaren opgelopen. De kapitein van „The Empire Wind rush" werd aan boord genomen van het Engelse s.s. „Socotra", de overige officieren bevonden zich aan boord van de Mentor De gehele leiding van de redding was in handen van de marconist van „de Mentor". De redding geschiedde binnen twee uur cu enkele uren later was men al in Algiers, waar een „legertje fotogra fen en journalisten voor de ontvangst zorgde: Inmiddels heeft „de Mentor" haar route vervolgd en houdt zij de fiere driekleur hoog waar ter wereld ze zich ook moge bevinden. hebben kunnen ontvreemden, zijn de mannen door de zoon van mevr. Scheringa gestoord. Zij kozen het hazenpad en zijn tot nu toe spoor loos. Mevrouw Scheringa, die met haar echtgenoot en een zoon de grote boer derij aan de Jisperweg bewoont, was gistero-'tend alleen thuis. Haar man was naar de markt in Purmerend en haar zoon, de ongeveer 40-jarige heer D. Scheringa was op het land aan het werk. Kort na half elf vervoegden zich twee mannen aan de voordeur. Hun komst was opgemerkt door de zoon, die aanvankelijk in de veronder stelling verkeerde dat het venters waren. De mannen, die door de vrouw des huizes te woord werden gestaan, sloegen haar iet een breekijzer neer. De zoon, die toch maar even ging kij ken wat het bezoek te beduiden had, moet de mannen hebben gestoord. Terwijl hij de achterdeur binnenkwam, grendelden de daders een tussendeur en namen de wijk door de voordeur. Buiten gekomen stapten zij op hun fiets en reden iji'thgs weg. De heer Scheringa Jr. vernielde een ruitje en vond vervolgens zijn moeder bloedend in de gang liggen. Een passerende bakker, de heer Ste vens, werd door de heer Scheringa op de hoogte gesteld van het gebeurde en alarmeerde de Rijkspolitie in Mid- den-Beemster, die op haar beurt de districtsrecherche te Amsterdam waar schuwde. Onmiddellijk werden de toegangswegen van de polder afgezet, doch zonder resultaat. Uit het politie onderzoek is komen vast te staan, dat niets uit de boerderij wordt vermis*. Het is zelfs zeer de vraag of de man nen de woonkamer hebben doorzocht, daar alles daar in volmaakte orde werd aangetroffen. In de gang vond de politie een breekijzer van ongeveer 60 cm. Het onderzoek wordt voortge zet. Mevrouw Scheringa, die naar het Stadsziekenhuis te Purmerend was overgebracht, bevond zich gisteravond niet in onmiddellijk levensgevaar. Zij heeft enige ernstige hoofdwonden en een hersenschudding. In het Gemeentemuseum in Den Haag heeft de minister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff het Florence Nightingale-comité ge ïnstalleerd. De minister in ge sprek met zuster Emile van de St. Canisius-organisatie en mevr. De VriesBruins. De advocaat van Marie Besnard heeft het aanbod van dezanger Charles Trenet. om haar borgtocht van 1.200.000 frank te betalen, van de hand gewe zen. De advocaat zei tot Trenet, dat het niet in het belang van zijn cliënte zou zijn om het „edelmoedige aanbod" aan te nemen. Marie Besnard bevindt zich nog steeds in de gevangenis, vijf dagen na het besluit van de rechtbank te Bordeaux dat zij op borgtocht voor lopig in vrijheid kan worden gesteld. De Nederlandse Huishoudraad heeft zich uitgesproken als een beslist te genstander van het cadeaustelsel. Dit is geschiedt uit naam van de veertien aangesloten vrouwenorganisaties, die met elkaar ongeveer een half millioen leden tellen. De Huishoudraad meent, dat het cadeaustelsel voor de consu ment de meest doelmatige besteding van zijn inkomen bemoeilijkt, daar er een keuzevervaging en een prijsver- sluiering ontstaan. Bovendien meent de Huishoudraad, dat de consument door dit stelsel een aantal niet bij elkaar passende artikelen van door gaans inferieure kwaliteit in huis krijgt. Ook heeft het cadeaustelsel vol gens de raad een nadelige sociaal- paedagogische invloed, in zoverre het speculeert op de hebzucht. De drie-en-twintig Japanse vissers, die met radio-actieve stof werden over dekt na de waterstofbomontploffing van I Maart, „zullen mischien niet meer hun beroep kunnen uitoefenen", In deze kaart geven wij de verschillende stadia weer van de schrik- baiende uitwerking van de H-bom. De explosie van de H-bom zal in de kern met een middellijn van 13 km totale vernietiging veroorzaken. Dit betekent dat een stad als Utrecht en haar omgeving in één slag verdwenen zal zijn, wanneer deze ramp ooit over Nederland zal komen. De directe verwoestende gevolgen zijn echter veel verder merkbaar, zoals onze kaart aangeeft. Bij vergelijking van de verwoestingscirkel op de kaart van Nederland zou men kunnen concluderen dat met 7 a li H-bommen Nederland verwoest is. Men dient hier echter bij te bedenken, dat de destructieve uitwerking van een bom-explosie in het centrum van ons land, al voldoende is om ons gehele volksbestel voor de loop van vele jaren volkomen te desorganiseren. aldus heeft professor Sjotokoe Nakai- zoemi van de Tokiose universiteit verklaard. Hij zei op een bijeenkomst van. ge leerden te Okajama, in West-Japan, dat de toestand van enkele patiënten erger wordt. Het aantal witte bloed lichaampjes in hun bloed vermindert nog steeds, hoewel het reeds vijf we ken geleden is dat zij radio-actief werden besmet. De aanwezigheid van het actieve strontium 90 in het lichaam van de patiënten baart de doctoren de meeste zorg, aldus de professor. Sir Winston Churchill heeft het La gerhuis medegedeeld, dat een „vlieg tuig van de RAF op 1 Maart een vlucht maakte in het gebied van de waterstofbomontploffing, enige uren na de proefneming". Ook op 27 Maart, toen opnieuw een waterstofbom tot ontploffing werd gebracht, had een Brits vliegtuig een vlucht gemaakt om wetenschappelijke gegevens te verza melen. De door de overstromingen in Irak aangerichte schade is op achthonderd millioen gulden begroot, bijna ander half maal de jaarlijkse begroting van het land. In vier van de rijkste pro vincies is de oogst vernield. Een derde van het vee en de trekdieren is ver doren gegaan. Drie vierde van de fa brieken en werkplaatsen in de omge ving van Bagdad zijn voor vele maan den buiten bedrijf. Drie spoorlijnen zijn onbruikbaar. Slechts een spoor weg verbindt Bagdad met de buiten wereld. Een zesde van de totale bevol king, 800,000 personen, is gevlucht.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 1