Vragen staat vrij Nogmaals strafte Smyslov een fout van Botwinnik af Be beste rui! Na tien partijen is de stand volkomen gelijk KNWU en Pellenaars heb ben elkaar gevonden KNVB stelt K. Lotsy candidaat FIF A-j eugdtornooi Erfenis Opzegging per exploit Klacht Nog een klacht Over kamperen Fout Foei De Dienst Verrassingstactiek van de uitdager Het Oostenrijks elftal Pim, Pam Pom en de graafmachine Vice-president FIFA Werkzaamheden worden normaal voortgezet Eerste etappe van Tour de France LIKDOORNS wonderolie cacao een klein kopje een groot genot! MARGARET MALCOLM Luister eens naar: Radioprogramma De zagende pijnen WOENSDAG 7 APRIL 1954 £TEN LEZER wil graag weten, hoe broers en zusters van el kaar erven, wanneer er ook halve broers en zusters zijn. In alle ge vallen waarin broers en zusters van de erf later enig recht heb ben op zijn erfenis, maakt de wet onderscheid tussen zijn volle en halve broers en zusters. Hetgeen aan de broers en zusters gezamen lijk toevalt, wordt namelijk, indien zij deels volle broers en zusters en deels halve broers en zusters zijn, in twee helften gesplist. De ene helft is alleen voor de volle broers en zusters ieder voor een zelfde deel. De andere helft is voor de volle en halve broers en zusters ook weer ieder voor een gelijk deel. Het komt dus hierop neer, dat dan de halfbroers en halfzusters dus slechts in één helft medelen en de volle in beide helf ten. AT te doen, wanneer de huur per deurwaarders-exploit wordt opgezegd! Lezeres maa^t zich over deze opzegging erg zenuwachtig. Nu kunnen wij dit wel begrijpen, maar nodig is het voorlopig niet. Want nu gebeurt er verder nog niets. U deelt de eigenaar of de deurwaarder maar mee, dat u de woning niet zult verlaten. Dan komt er een dagvaarding, want de kantonrechter zal in deze moe ten beslissen. Uit hetgeen u schrijft krijgen wij niet direct de indruk dat uw eigenaar zo erg veel kans zal krijgen om zelf in de betref fende woning te kunnen komen. Tenslotte heeft ook de gemeente nog een woordje mee te spreken. Het is wel aan te bevelen, dat 1 zich, indien de zaak voor de kan tonrechter komt, laat bijstaan door een deurwaarder, want u kent de gang van zaken zo niet. Wij zeg gen dit laatste nog eens nadrukke lijk, omdat ons herhaaldelijk is ge bleken, dat procedures verloren werden, zonder dat dit nodig was, indien slechts een deskundige, in plaats van de betrokkene, zelf de zaak zou hebben behandeld. Rechtskennis is iets anders, dan even een zaak zelf „op gevoel" te bepleiten. VOOR ons ligt een brief van een lezer, die eigenlijk niets vraagt. Het is een klacht, want hij is even over de veertig en kan geen werk meer krijgen, omdat hij ziek is ge weest. Nu is hij wel weer beter. Onlangs kon hij werk krijgen, maar de werkgever belde zijn huis arts op.... Nu lijkt dat laatste ons twijfel achtig. Want huisartsen geven geen inlichtingen over hun patiënten, mogen dat ook niet doen. Die huis arts zou als antwoord gegeven (of gegeven moeten) hebben: laat u betrokkene maar keuren. Het is echter een feit, dat 40 jaar een griezelige leeftijd is. Je zou die verjaardag maar moeten vergeten, want die 40-ste verjaar dag is niet iets om dankbaar voor te zijn. Het wil zeggen: wanneer ik op die leeftijd geen werk heb of zonder kom, is de kans gering geworden om weer in het produc tie-proces te worden opgenomen. Eens zal voor dit vraagstuk wel een oplossing worden gevonden. Maar wanneer? Veel haast wordt er niet mee gemaakt. \yAT de tweede kwestie uit die brief betreft: inderdaad is het jeugdvraagstuk een kwestie die bij de ouders begint. Nu schrijft le zer: laten de ouders die hun kin deren een last vinden en ze Je straat op sturen, maar een hand granaat nemen. Ze vergeten zeker, hoe ze zelf eens zijn geweest. Dat vergeten andere mensen met klach ten over de jeugd ook. Deze bitte re opmerking geeft geen oplos sing. Dat we ook iets moeten ver dragen, is juist. Maar de oplossing zal in ieder geval wel moeten wor den gezocht in herstel van het ge zinsleven, Van de gezinsband. De ouders zal weer geleerd moeten worden, dat zij de verantwoording voor hun kinderen dragen, óók voor de oudere kinderen. Vereni gingen en instellingen kunnen veel doen en bereiken, maar als de- ouders niet helpen, niet meewer ken, blijft het succes klein. QNS bereiken reeds vragen over- of verband houdende met kam peren inderdaad een zaak die ligt op sociaal vlak. Een millioen Ne derlanders kampeerden vorig jaar en men verwacht dat dit zal op- lyopen tot anderhalf millioen. Of iedereen kan kamperen is een ande re zaak. Daarom is het duidelijk, dat advies geven aan hen die kam- peerplannen hebben ook een soci ale kwestie raakt, nl.: de vacan- tie-besteding van de massa. De ge zondheid speelt hier zelfs een rol. Wij willen daarom graag in de ru briek (of in een persoonlijk schrij ven als er te veel plaatsruimte wordt gevergd) adviezen geven op kampeer-gebied. Op enkele vragen willen wij daarom alvast deze raad geven Om te kunnen kamperen, heeft u een kampkaart nodig. Dit docu ment moet worden aangevraagd bij de ANWB het is zaak dit tijdig te doen (pasfoto is nodig) want als men wacht tot het laatste ogen blik, loopt men gevaar het te laat te krijgen. Het is nuttig reeds nu aan de uitrusting te denken. Wij hebben deze week eens geïnformeerd en weten dat men nu al hurtenten bespreekt. Vorig jaar bleek er een tekort te zijn in het seizoen. J7EN LEZER werd lang geleden weduwnaar. Inmiddels her trouwde hij. Onlangs overleed zijn (Vroegere) schoonmoeder. Nu heb ben de kinderen de nalatenschap verdeeld, doch zijn zoon uit zijn eerste huwelijk niet 1-ten meede len. Of dat juist is? Nee, dat was helemaal verkeerd. Want die zoon diende te erven bij plaatsvervan ging van zijn moeder. Hij kan als nog zijn erfdeel opeisen. Omdat wij van de verdere gang van za ken niets weten, is het beste ai- vies dit: laat h! zich in verbin ding stellen met een notaris. Ove rigens lijkt het ons, dat in de ver deling geen notaris is gekend, want dan zou dit niet zijn gebeurd, ne men wij aan. Het herstellen van zo'n fout achteraf is altijfl een bron van narigheden. yOOR ons ligt een brief van een lezër waarop wij geen ant woord geven. Die lezer heeft een andere lezer in de kost. Omdat hij de post eerst ontvangt en dus ziet wat zijn pensiongast krijgt, is hij een weinig op de hoogte met zijn financiën. Nu meent hij dat dit pensiongast iets ontvangt waarmee „Drees' niet op de hoogte zou zijn. Alvorens nu „zijn vingers te bran den" wil hij van ons weten of dat klopt. Zo ja, dan acht hij zich ver plicht „Drees" hiervan, in kennis te stellen. Op dergelijke zaken zeg gen wijlaat ons er buiten. Het gaat lezer als pensiongever niets, helemaal niets aan, op welke wijze zijn gasten hun inkomen krijgen of besteden. Hij draagt daarvoor geen enkele verantwoording. Even min heeft hij het recht om zo goed de post na te gaan als hij blijk baar doet. Hier is weer die be- voogdings gedachte. Lezer krijgt zijn pensiongeld op tijd (dat naar hij schrijft het dubbele is van „Drees", en dus naar onze mening ook wel eens nagegaan zou mogen worden), hij heeft voor dat pensi ongeld zijn diensten te leveren en daarmee uit. De vraag of betrok ken pensiongast al of niet ten on rechte dit geld ontvangt, willen wij niet beantwoorden. QIENST discipline. Nu heeft een lezeres een zoon in dienst, die da echter niet kan wennen. Hij is thuis „in vrijheid' opgevoed en de discipline in dinest is niet góed voor zijn karakter. Hij heeft steeds conflicten met meerderen, omdat hij niet kan zien dat kame raden soms onbillijk worden uitge- veterd, etc. Wij geloven, lezeres, dat het voor uw jongen juist heel goed is, deze periode mee te ma ken. Wij leven in een tijd, dat heel de samenleving gedisciplineerd is en moet zijn. Iemand die zich niet aanpassen loopt grote kans te mis lukken. Daarom is de militaire dienst voor sommige jongens heil zaam. Is men eenmaal zo ver, dat men geleerd heeft zich te schikken en de noodzaak te zien van „orde", dan wordt het wel prettig. MENTOR (Van een speciale verslaggever) EEN onbegrijpelijke fout van Botwinnik heeft Smyslov de gelegenheid gegeven in de tiende partij de stand gelijk te maken. Deze tiende partij, die negen zetten lang hetzelfde verloop had als de vierde partij, beloofde zeer interessant te worden, omdat Botwinnik zijn tegenstan der in het defensief gedrongen had en deze op het gebied der verdedi gingskunst een reputatie te verdedigen heeft. De partij ging echter als een nachtkaars uit doordat Botwinnik wederom een fout beging. Smyslov won een pion en even later nog één en toen was er voor de wereldkampioen geen houden meer aan. De zwarte meerderheid op de damevleugel rukte onweerstaanbaar op en na zwarts 37e zet streek Botwinnik de vlag. De tiende partij, aangenomen dame gambiet, had het volgende verloop: Wit: Botwinnik, zwart: Smyslov. 1 d2-d4, d7-d5; 2 c2-c4, d5xc4. In het kader van Smyslovs verrassingstac tiek. Na het echec in de vierde partij zou men het aangenomen damegambiet van hem niet zo spoedig meer ver wachten, vooral niet nu hij in de zesde en achtste partij met andere openingen inmiddels vrij bevredigende resultaten boekte. 3 Pgl—f3, a7aC 4 e2—e3, Lc8g4; Dus wederom de Aljechin-variant. 5 Lflxc4dreigt venijnig 6 Lflt, Kf7; 7 Pe5t. 5 e7—e6; 6 Ddlb3, Deze directe aantasting van de, door het vroegtij dig uitbrengen van loper c8, verzwakte damevleugel is het gebruikelijkst. Wit kan ook 6 h3, Lh5 inlassen. 6 Lg4xf3; 7 g2xf3, b7—b5; Riskanter dan Ta7 d„ar de verzwakking van de damevleugel zwart duur kan komen te staan, zoals bijvoorbeeld in de vier de partij. 8 Lc4—e2, Pb8d7; 9 a2—a4, b5b4; Tot hier volgt Smyslov ge heel de vierde partij en aangezien hij daarin niet met goed spel uit de ope ning kwam, zal hij wel een verster king in petto hebben. 10 f3f4 Botwinnik wacht deze versterking echter niet af en speelt zelf wat an ders. In de vierde partij stond zijn koningsloper vrij ongelukkig tegen de op de witte velden geplaatste witte pionnen op te zien, en daarom zet hij nu de pionnen op de zwarte velden. 10 Pg8—f6; 11 Le2—f3Nu heeft deze loper tenminste een mooie diagonaal. 11 Ta8—a7; Zwart blijft de a-pion dekken en bereidt te vens een eventuele gang naar c7 voor. Om het evenwicht in het centrum te herstellen zal zwart immers c7c5 moeten laten volgen en daarna zal de c-lijn waarschijnlijk open komen. 12 Lf3- c6, Wit werkt genoem le opmars zo lang mogelijk tegen. 12 I.f8—e713 Pbl—d2, 0—0; 14 PJ2—c4, a6—a5; 15 Pc4—e5, Pd7b8; Als de witte loper nu wijkt, heeft zwart zijn zin en speelt c7c5, 16 Leld2 Zwart kan immers toch niet op c6 nemen daar dan dame d8 en toren a7 tegelijk instaan. Wit zorgt zo spoedig mogelijk het stuk op c6 met een toren te kunnen dekken. 16 Pf6d5; Zwart snijdt loper c6 de pas af. 17 e3e4Wits sterke centrum laat zich meteen gelden. 17 Pd5—b6; 18 Ld2e3, Le7d6; Dreigt stukwinst met Le5. 19 Lc6b5, Dd8—h4; Een sterk veld voor de dame. 20 Talcl, Kg8h8Om 21 f6 (22 Pf3, Dh5) te kunnen spelen, zat nu op De6t zou falen. 21 Lb5e2, Ld6xe5; Daar nu 21 f6, 22 Pf3, 24 Tgl voor zwart minder aangenaam is, besluit zwart het lastig paard te ruilen. Veel keus had hij niet, want 21 Pdb7 faalt op 22 Pd7, Pd7, 24 d51 22 d4xe5, Pb8d723 Le2—b5, Tf8~ d8; Wit heeft een uitstekende stelling opge bouwd en vrijwel alle troeven in han den: loperpaar, sterk centrum, open c en g-lijn. Nu zet hij evenwel doel loos voort en dit komt hem meteen materieel verlies te staan. 24 Le3 - d2? Pd7xe5! Natuurlijk neemt Smys lov zijn kans waar. Op 25 fe5, de4t wint zwart toren hl. 25 Db3e3, Pe5 g4. Na de voor een wereldkampioen onbegrijpelijke fout is het spelbeeld geheel veranderd en grijpt Smyslov het initiatief. 26 De3—g3, Dh4xg3; 27 f2xg3, Pg4—f2! 28 Kelxf2, Td8xd2t; 29 Kf2e3, Td2xb2; 30 Tel—bl De zwarte toren staat te sterk. 30 Tb2xbl; 31 Thlxbl, c7c5; De meer derheid rukt op. 32 Tbldl, Ta7—a8; 33 Tdld6, Ta8b8; 34 Ke3-d2, c5— c435 Kd2—c2, g7—g6; 36 Td6—c6, c4c337 Kc2—b3, Tb8—c8. Botwinnik geeft op. Het Oostenrijkse voetbalelftal, dat Zondag 11 April in het Praterstadion te Wenen tegen Hongarije speelt, is als volgt samengesteld: Zeman; Stotz en Happel; Hanappi, Ocwirk en Giesser; Halla, Wagner, Dienst, Koller en Schle- ger. 85. De brigadier legde Moeder Woef- fie uit, hoe het kwam, dat hij de wagen met stro niet gezien had „Ik volgde nauwlettend de sporen van twee boe ven, mevrouw", zei hij. „Hebt U mis- scchien gisteravond iets bijzonder ge hoord of gezien?" Moeder dacht diep na. „Ik was laat op, brigadier", zei ze tenslotte. „Mijn drie jongens waren naar hun eerste gecostumeerde bal gis teravond". „Oh jadat feest.." zei Piet Pakkum. „Daar.., eh.. weet ik van. Ik was er ook. Ik heb Uw jongens nog gezien., in van die streeppakjes hè., haha! Net van die kleine boef jes!" „Nou, daar hield U ze toch niet voor, hoop ik? vrdeg Moeder schalks. „Ik? Néééeezei de brigadier, ter wijl het schaamrood zijn wangen kleurde. „Nee wij politiemannen zien nog wel onderscheid tussen een echte boef en een verklede feestgan ger. Haha!" In gedachten zag hij zich echter weer draven achter Pim, Pam en Pom, om pas in de feestzaal tot de ontdekking te komen, dat hij achter een stel kleine jongens had aangelo pen. „Ik heb wel iets geks gehoord, gisteravond", onderbrak Moeder zijn gedachten. Met een schok kwam Piet Pakkum tot de werkelijkheid terug. „Iets bijzonders mevrouw?" zei hij ademloos. „Toe, vertelt U mij er aut van!" Het bestuur van de KNVB heeft besloten de heer K. J. J. Lotsy can didaat te stellen voor het vice-pre- sidentschap van de FIFA. Deze candi- datuur zal naar voren worden ge bracht op de bijeenkomst van de Eu ropese Voetbalbonden, welke 12 April te Parijs wordt gehouden. Delegaties van deze bonden zullen op de Parijse conferentie een voorbespreking hou den over de agenda van het FIFA' congres, dat in Juni te Bern is vastge steld. Op de bijeenkomst te Parijs zal de KNVB worden vertegenwoordigd door mr E. J. Bulder, drs W. Reyse- ger en L. Brunt. Door de Technische Commissie voor het jeugdvoetbal van de KNVB zijn de volgende 18 spelers aangewezen voor deleneming aan het FIF A-jeugdtornooi (spelers van 16-18 jaar), dat van 10 t/m 19 April in West-Duitsland zal worden gehouden: T. Adan (RBC), J. Blom (WW), J. ten Braak (HRC), C. Bruys (MOC), J. den Dekker (AFC), M. van der Dungen (Wilhelmina), J. van Eden (HVC), W. van Elderen(Bra- bantia), W. Erkens (Sittardia), T. Franssen (Velocitas), D. van Hoofd (Sportclub Emma), J. Kraay (DOS), J Nederhand (HVC), F. Rutten (Bleyer- heide), J. Schouten (OSV), W. Smits (Helmondia), T. van der Steen (RAC) en G. van der Veen (Leeuwarden). De leden van de commissie jeugdvoetbal, de heren F. J. van Veen en H. A. Pel- likaan, zullen de ploeg als leiders ver gezellen. Als coach en verzorger zal bondsoefenmeester K. Kaufman optre den. Zoals bekend zal het Nederlands jeugdelftal op Maandag 12 April te Ubach-Palenberg in de eerste wedstrijd tegen Argentinië uitkomen. Tjjdens een bespreking tussen het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie en de Sport- commlssie enerzijds en Kees Pellenaars anderzijds is in beginsel overeenstem ming bereikt over de basis, waarop sa- werking in het belang van de wieler sport van ons land mogelijk is. Op deze conferentie is de wil om sa men te werken duidelijk naar voren getreden. Hoewel de verschillende pun ten, welke behandeld zijn, nog op schrift moeten worden gezet en over details indien noodzakelijk nog een uit wisseling van gedachten zal kunnen plaats vinden, staat het thans reeds vast, dat Pellenaars zijn werkzaamhe den van vorige seizoenen, thans gerug- gesteund door de K.N.W.U. op de ge wone wijze zal kunnen voortzetten. Pellenaars heeft uitdrukking gegeven aan zijn opvatting, dat hij in de afge lopen jaren altijd bij zijn voorbereidin gen voor de Ronde van Frankrijk en bij andere belangrijke wielerevenemen- ten in het buitenland de voorkeur heeft gegeven aan samenwerking met het leidinggevende lichaam op wielergebied in ons land.. Pellenaars zal nu zijn voor bereidende arbeid voor de Ronde van Italië en voor de Ronde van Frankrijk voortzetten. Het ligt in de bedoeling, dat Pellenaars in de toekomst nauw contact onderhoudt met de heer P. van Ierlant (Tilburg), die in zijn functie van consul van de K.N.W.U. in Noord- Brabant over deze aangelegenheden be sprekingen met het hoofdbestuur en de leden van de sportcommissie heeft ge voerd. Aangenomen kan worden, dat Pellenaars, die bij zijn keuze van de renners voor de ploegen, vyelke voor ons land in belangrijke buitenlandse wed strijden zullen uitkomen, van te voren overleg met de Sportcommissie zal ple gen en in de toekomst in alle opzichten met de K.N.W.U. nauw contact onder houden. Het comité NV Tour de France* Nederland i.o. deelt mede, dat de rou te van de Ronde van Frankrijk door Nederland op 8 Juli thans definitief als volgt is: Amsterdam, Haarlem, Vogelenzang, Noordwijkerhout, Noord- wijk aan Zee, Katwijk aan Zee, Was senaar, Scheveningen, Den Hrag, Voor burg, Riiswijk, Delft, Rotterdam, Dor drecht, Princenhage, Breda, Ginneken, Ulvenhout, Strijbeek (grens). Het eindpunt van de le etappe is Bras- schaet (België). Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen vér- schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillen de benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaait U vee) ellende. (Advertentie, Ing. Med.) DOOR 59 „O, ik ben er zeker van, dat juf frouw Barbrook mevrouw Lowdham uitstekend zal verzorgen', ai twoordde Nick bescheiden, wat de medicus ver genoegd deed meesmuilen. „En boven dien zal mijn huishoudster, juffrouw Twist, 'graag een handje helpen". „Nu, als zij degene is, die ik ver moed, betwijfel ik, of het u zou luk ken, haar er buiten te laten", her nam dr Hafford tot ieders verbazing. „O ik ben al zo'n beetje met haar slaags geweest want ze schijnt mijn behandeling van de oude mevrouw Trott uw naaste buurvrouw, me neer Hunslow niet goed te keuren. Die dame lijdt aan chronische bron chitis en daar valt op het ogenblik weinig aan te verhelpen, maar de moeder van juffrouw Twist had een dokter, die allerlei voorhistorische re cepten gaf en nu vindt uw huishoud ster, dat ik dat óók moest doen". „En is de moeder van juffrouw Twist er beter van geworden?" vroeg Serena belangstellend. „Welnee, ze is er aan gestorven", ant woordde dr Hafford luchtig, „maat nu moet ik naar huis. Morgenvroeg kom ik terug. Stoor de oudjes niet. Uw grootmoeder sliep al toen ik wegging en grootpapa was er niet ver van af. Blijf in elk geval binnen bereik...." „Natuurlijk, ik riepen Serena en Ellen als uit één mond, maar Nick schudde het hoofd. „Neen, luister nu eens", zei hij. „Als jullie allebei wat gaan slapen, zul je morgenochtend zijn opgefrist en in staat zijn, je met alle huiselijke aange- daarvan geen verstand te hebben, kan ik dan met een zuiver geweten een tukje doen". „Maar als ze je eens in de schouw burg nodig hadden?" vroeg Serena be zorgd. „Als er eens wat veranderd moest worden...." „Dat gebeurt niet", zei Nick, voor 'n ogenblik weer de oude eigenmachtige figuur, die Serena zo goed kende, „Ik heb gezegd, dat het stuk moest worden gespeeld zoals ik het heb geschreven en daar blijft het bij." Plotseling drong het tot Serena door, dat ze Nick niet langer kon weerstre ven, of het nu ging over deze nacht opblijven dan wel over iets anders. Haar hart klopte hevig en ze herinner de zich John's vergelijking van een kalme beek met een ruisende, fel op spattende stroom! John's ogen door de liefde gescherpt, hadden wel heel juist gezien. Langzaam begaf Serena zich te bed, met nog in de oren de klank van El len's opmerking, dat een man, ofschoon negen van de tien keer een sta-in-de- weg, toch in geval van nood wel een hele steun kon zijn. Met welk gezegde zij zo geestdriftig had ingestemd, dat de oude slimme dienstbode een uiterst nieuwsgierige blik in haar richting had geworpen. 't Werd een harde, lange strijd, de ziekte van mevrouw Lowdham en meer dan eens waren er nog angstige ogen blikken, maar tenslotte zei dr Hafford toch wat knorrig tot zijn patiënte„Nu voor ditmaal is u nog door de mazen staat zijn, je met ane nuisenjxe aange- vuui uuuiaai ie u nog uuui uc inam, legenheden bezig te houden. En aange- heengeglipt, maar als u niet verstandig (Advertentie, Ing. Med.) zien mannen verondersteld worden, is, sta ik allerminst voor de toekomst in. En nu zou ik ook wel eens willen weten, wat u hebt uitgevoerd om zo het huis in rep en roer te brengen. Ver telt u me alsjeblieft niet, dat er hele maal niets gebeurd is, want ik ken m'n pappenheimers." „Och, ik was alleen maar naar de vliering gegaan om.." begon mevrouw Lowdham met de schuldige blik van een kind, dat er zich zo goed mogelijk tracht uit te redden. „Ja, ja., en wat koffers gaan over hoop halen en zware pakken verplaat sen om die ruiten sprei van tante Sa rah op te schommelen". „U bedoelt zo'n sprei van lapjes", veronderstelde mevrouw Lowdham „maar dat was het niet. Ik zocht het overtrek van een tabouret, afkomstig van mijn nicht Jessie, dat ik nooit had gebruikt en nu misschien wel geschikt was om mijn oude voetenbankje er mee op te knappen". „Nu, voortaan laat u uw kleindoch ter maar op zoek gaan of anders die buitengewoon behulpzame jonge man van haar. „Oh, dokter", vroeg mevrouw Lowd ham stralend. Gelooft u heus, dat..?" „Dat spreekt van zelf" spotte haar geneesheer. „En u ook. Ik denk dat u nooit een liefdesgeschiedenis over uw kant hebt laten gaan, vooral niet wan neer ze zich, zoals in deze, vlak onder uw neus afspeelde". Mevrouw Lowdham's gelaat betrok even. „Eens is het toch gebeurd tot het te laat was", zuchtte zè, „triaar wé zül- len dat nu laten rusten. Wat Serena en Nick betreft, hoop ik, dat u gelijk hebt. al vermoed ik, dat er iets tussen die twee bestaat". „Ja, dat heb ik juist ook gezegd", hernam de dokter. „Neen, ik bedoel zoiets als een slag boom, een hinderpaal. Nick doet alsof hij erg voorzichtig, erg geduldig moet zijn. Ik weet niet, of u me helemaal be grijpt". „O, ik weet zeker van niet", gaf dr. Hafford grif toe, „maar als u het zegt, zult u wel gelijk hebben. In elk geval is het een aangename afwisseling. Te genwoordig hebben de meeste jongelui zo'n hoge dunk van zichzelf dat het wel lijkt, alsof ieder jong meisje hun zonder meer in de armen moet vallen. Maar kom, ik stap eens op. Pas goed op u zelf en maak u geen zorgen, want dat helpt niemendal, nietwaar?" „Neen, dokter", zei mevrouw Lown- ham onderdanig. „U hebt volkomen ge lijk: ik zal me netjes gedragen". „Hm", klonk het twijfelend. „Ik ge loof, dat u wat in uw schild voert en verwacht niet, dat u het mij zult ver tellen, maar blijf in vredesnaam rustig en laat anderen het werk voor u doen Heus, wanneer u er eenmaal aan ge wend is, gaat u er van genieten". „Ja, je zult er aan moeten denken", zei mevrouw Lowdham zelfvoldaan tot Serena, „dat ik helemaal geen zorgen of emoties mag hebben. Dat zegt ten minste dr. Hafford en ik ben besloten, het uit te buiten. Per slot van reke ning zullen jullie wel gauw genoeg er van krijgen om altijd op mij te pas sen". Serena, die aan het afstoffen was, drukte vluchtig een kus op het voor hoofd van haar grootmoeder en zei schertsend: „Lieve grootmama, ik vind u een ondeugende jokkebrok en geloof niet, dat u iets mankeert". „Och", grinnikte mevrouw Lowdham, „dat zeg ik ook altijd tot de dokter, maar hij wil het niet toegeven. Voor het ogenblik vind ik, dat je grootvader zijn zorg meer nodig heeft. Ik ben bang dat ik die arme Richard erg geschokt heb". „Ja, natuurlijk was het een schok", beaamde Serena, „maar volgens mij ziet hij de laatste dagen er niet meer zo overspannen uit. En hij komt ook meer buitenshuis". (Wordt vervolgd) GRAND E MESSE DES MORTS, van Berlioz. De componist heeft dit werk oorspronkelijk geschre ven ter nagedachtenis van de ge sneuvelden der Juli-revolutie in 1830. De uitvoering werd echter afgelast en later is het werk ten gehore gebracht bij de rouw- plechtigheid van de in Algiers gesneuvelde generaal Damre- mont. Berlioz heeft zich niet laten leiden door de liturgie, maar heeft de tekst op volkomen persoonlijke wijze op muziek ge zet. Met name het Dies Irae heeft een waarlijk vulkanische Ver klanking gekregen. (Donderdag 20.30 over Engeland, Derde pro gramma, 464 m.) PROTESTANTSE ORGELKUNST. Wie zich interesseert voor de wijze, waarop een muziekwerk voor orgel wordt geregistreerd, beluistere deze uitzending. Aan de hand van enkele werken van Bach wordt uiteengezet, welkè registratie welke samenvoe ging van orgelstemmen dus in elk afzonderlijk geval het mooist zal klinken en het best met het karakter van het werk in over eenstemming is. Een goede gele genheid om tot nog beter begrip vdn de moeilijke kunst van het orgelspel te komen. Donderdag 22.10 over Hilversum I, 402 m.) DONDERDAG 8 APRIL 1954 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO- 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 700 Nws. 7.10 Gram. 7-45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12 00 Angelus, 12.03 Lunchconc. (12.30—12.33 Land- en tuinb.meded. 12.33 —12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewij zer. 13 00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Bari ton en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.15 Dubbelkwart. 14.45 Voor de vrouw. 15*15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 „Partouillevlucht „Nieuw Guinea", hoorsp. v. d. jeugd. 17-30 Gram. 17.40 Declamatie. 18.00 Politiekapel. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Gram. 19»55 „Ga mee naar Jubo II", 20.00 Radiokrant. 20 20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 21.50 Discussie, 22.00 Rep- 22.10 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenkihg. 23 00 Nws en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 7.00—24.00 AVRO. (7.50—8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 De groenteman. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Studio Europa", uitwisselingsprogr. met Wenen. 12 00 Viool en orgel. 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit 't bedrijfsleven. 13.00 Nws. 1315 Meded. en gram. 13.25 Pro- menade-ork. 14.05 Cabaret. 14.30 Saxo foonkwart. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16 00 Van vier tot Vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Technische gezondheids zorg in de wereld, door Prof. W. F. J. M. Krul. 18 00 Nws. 18.15 Spörtproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Rep. of gram. 18.45 Oude liedjes. 19.00 Voor de kinde ren. 19 05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Amus.muz. 19.45 „Een nationale zaak", caus. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phil- narm.ork. en solist. 21.20. Disco-caus. 22.00 Metropole-ork. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz, 23.4524 00 Gram. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2