Onderwijs-film leert de jeugd zien en ervaren 1 Voorlopig vredesverdrag voor Oost-Duitsland in de maak Duitsers tegen de eierenpolitiek van eigen minister „Keukenhof" verwacht thans 500.000 bezoekers LAATSTE NIEUWS Filmische scholing voor de leerkrachten Twee Duitse studenten deden sensationele vinding De invloed van de NOF neemt toe GEESTELIJK LEVEN Ds W. Mackenzie gaat met emeritaat Dr K. H. E. Gravemeyer naar Nederland terug Onderhandelingen te Berlijn en Moskou Hoe groot was de Inca-cultuur Nieuwe invoerstelsel nog schadelijker De NAK gaf er een ton voor „W asmachine-expert" veroordeeld Bollenstreek verkeert in spanning Schoonheid die deviezen oplevert Zeis-gooiende tuinman schuldig bevonden MAATREGELEN TEGEN VARKENSPEST Burgemeester Bouwman van Oudendijk en Beets overleden Eén dode en drie gewonden bij auto-ongeval in Den Haag WOENSDAG 1 APRIL 1954 (Van onze filmmedewerkster) JOT DE LEGENDE van leien en griffels, plakken en sponzendozen zal zo langzamerhand ook de toverlantaarn gaan behoren. Projectie lantaarn noemden we op school dit instrument deftig. Een nieuwe tijd gaat echter nieuwe wegen, die niet alleen leiden tot verbetering van liet oude, maar vooral ook toepassing van het nieuwe. En al is de film dan niet nieuw te noemen, de film in dienst van het onderwijs is nog even jong als een scholier van de eerste klas middelbare school. Zo jong eigenlijk, dat de meeste buitenstaanders in dit soort onderwijs niet veel meer denken te kunnen zien dan een geperfectionneerde tover lantaarn. Doch het rhythme van het bewegende beeld en de lenigheid van de filmmontage betrekken de jeugdige toeschouwer veel meer bij de handeling, die zich voor zijn ogen afspeelt. Niet slechts omdat hier van een handeling sprake is, in tegenstelling met het vroegere statisti sche beeld, maar ook, omdat deze handeling in haar suggestie het een maal op gang gebrachte denken stimuleert lot het ontwikkelen, van een eigen gedachtengang. Het door de film vertoonde dat doorgaans beter aanspreekt dan de ■werkelijkheid, omdat de camera ver der, dieper en langer kan doordringen tot het essentiële en een scherper re gistratievermogen bezit dan het men selijk oog leert de jonge toeschou wer het leven ervaren op een heel bij zondere wijze. Dat er zich hier ook nog andere factoren doen gelden, die voor volledig welslagen vereist zijn, ligt voor de hand. De intentie, de geestelijke instelling van de scenarioschrijver, zowel als van de cameraman, zijn even onmisbare at tributen als een voor zijn taak bere kende leerkracht, die de leerlingen niet alleen het aanschouwde moet helpen verwerken, maar vooral moet leren de film op de juiste wijze zien. Al deze, op zich reeds zware, taken rusten als één gewicht op de schou ders van de Nederlandse Onderwijs- Film. De N.O.F., die een stichting is, over koepelend de organisaties van de Neu trale, Prot. Christ, en Katholieke on- derwijsfilm, was vóór 1952 nog een se- mi-overheidsinstelling. Doch sedertdien zijn de banden met O.K.&.W. alleen nog maar die van de subsidie, en be paalt niet meer de overheid doch de in de N.O.F. verenigde onderwijsorga nisaties wat het programma zal omvat ten. Het enige principiële verschil met vroegere jaren is, dat de drie „zuilen stichtingen", die de N.O.F. stutten, zelf de organisatie en reclame in hun eigen (geloofs) sector ter hand hebben genomen. Maar de uitvoerende macht berust bij de topstichting in Den Haag, die vertegenwoordigers uit ieder der drie organisaties telt. Van een Paedagogische Adviescom missie gaan de plannen uit voor de nieuw te maken films. Voor de onge veer 15 smalfilms met tijdsduur van een kwartier, die de technische staf van de N.O.F. jaarlijks kan maken, worden daarna door specialisten op het gebied van het gevraagde onderwerp scenario's ontworpen. Na het scenario komt het draaiboek aan de beurt en dan kunnen de cameraploeg en de technische staf het project afwerken. Voor de grotere films, die een half uur duren en soms drie kwartier zoals de in Mei a.s. uit te brengen film over Vondel, opgenomen in het Mui- derslot wordt een enkele maal ge bruik gemaakt van muziek en bijbeho rende dialoog. Het hierbij toegepaste „play-back"-systeem zou ook voor de kortere rolprenten zijn waarde wel kun nen bewijzen, als niet de simpele film vertoning in een klas- of gymnastiek lokaal zo weinig van het geluid tot zijn recht zou doen komen. Van de 3000 scholen zijn er nog al tijd 2000, die in groepjes van vijf een projector moeten lenen van de N.O.F. De andere beschikken zelf over zo'n ap paraat en daarmee meestal ook over een leerkracht om het te bedienen. Bij de uit te lenen projector kan op verzoek ook een consulent door de N.O.F. ge let erd worden, die de „Voorstelling" verzorgt. Daar er echter aan verschil lende kweekscholen door vakmensen van de N.O.F. instructieve lessen ge geven worden, die tot het meest effec tief aanwenden van het leermiddel film moeten leiden, zal mettertijd het onderwijzend personeel een vaste kern Van filmisch geschoolde krachten riik zijn. De 160 films (met van ieder vijftig copieën en bij vele een speciaal in structieboekje) vinden een grote aftrek op de Nederlandse scholen, maar ook op die van de Antillen, Suriname en Indonesië, waarvoor de Sticusa bemid delt. Misschien zal er een school eens een paar weken moeten wachten na haar aanvraag als het een film betreft, zoals die over de Elfstedentocht, die toch altijd nog wel een 1000 maal per jaar gedraaid wordt, of een film over de bloembollen. Maar doorgaans kan er aan ieder verzoek direct voldaan wor den. yooft DE EERSTE drie klassen l.o. heeft de filmotheek van de N.O.F. filmpjes over: Doornroosje, Jonge be ren, Jonge leeuwen, Voorjaar op de boerderij. De hogere klassen zijn al weer toe aan eenvoudige industrie films en de zgn. taalfilms, waarnaar opstellen gemaakt moeten worden. Vooral bij het b.l.o. heeft men met dit laatste genre goede resultaten, omdat gebleken is, dat de leerling dit visueel onderricht beter in zich opneemt, beter verwerkt en er beter door gestimuleerd wordt tot eigen werkzaamheid dan door de gewone les. Voor het m.o. is de keus uit films tot nu toe zeer beperkt, beperkter nog dan Voor het nijverheidsonderwijs Daarom wordt er de laatste tijd hard gewerkt aan het kopen van buiten landse films, geschikt voor deze sec- lor van het onderwijs. Ook met eert zgn. internationaal koop-productiesy steem denkt men in het tekort te Voor zien. Zestien landen, alle aangesloten bij de Intern. Werkgem. voor de Edu catieve Film, hebben zich verplicht ieder een film over eigen land te ma ken (de N.O.F. maakt hiervoor Neder land-Waterland) en deze over de gren zen uit te brengen in ruil voor buiten landse. Als echter alle plannen, die de N.O.F. en speciaal de directeur van deze stich ting, dr J. M. L. Peters, heeft, zo snel uitgevoerd zouden kunnen worden, als uitgedacht, dan zouden er al heel spoe dig nog betere resultaten te boeken zijn. Maar niet alleen de financiële fac tor (naast de subsidie is de enige inkomst de f 0.30, die per leerling wordt afgedragen) speelt ook nog een ideële factor een rol bij deze vertra ging. Men wil van de N.O.F. beslist geen zaakje maken, geen reeksenpro duct. Steeds weer wordt er getracht nieuwe wegen te vinden om het jonge leermiddel een zo groot mogelijke in- trensieke waarde te geven en niet door de monotonie van de herhaling tot ver vlakking te doemen. Een biologische film, een muziekfilm over de Pastorale van Beethoven (met thematiek en har monie op originele wijze uitgewerkt en gedemonstreerd), een film over bouwkunst, costumes, opgravingen, dus, kortom: cultureel-historische en aesthe- tisch-vormende films lenen zich hiertoe het best. Behalve de films is de N.O.F. zich het laatste jaar ook gaan toeleggen op het vervaardigen van zgn. filmstrips, die vaak een bepaald onderdeel van een film nog eens nader toelichten. Deze deels getekende, deels gefotografeerde aanvullingen zijn een groot succes ge bleken, ook wanneer zij een sterk mo raliserend karakter hebben, zoals: „Goede manieren" en „Let op je hou ding". De invloed van de N.O.F., die in de loop der jaren wel degelijk een goede is gebleken, reikt echter nog verder dan we oppervlakkig zouden oordelen. Want het kind, dat aan de hand van juiste in- en voorlichting reeds jong de film op haar werkelijke waarde leert schatten, zal later minder gevaar lopen bij de zoveel kleuriger, woeliger en schetterende rolprenten in de bios coop. Het laat zich dan niet meer van gen door „het nieuwtje" en zal, door zijn systematisch en methodisch opge bouwde filmervaring, beter het kaf van het koren kunnen scheiden. Een opname uit „Goede manieren", een jilmstrip van de NOF. Twee jonge Duitse studenten hebben een ontdekking gedaan, die revolutionnaire gevolgen kan hebben voor dé methodiek van de keu ring van aardappelpootgoed. Drie jaar hehben zij, een student in de chemie en 'n studente in de biologie, gewerkt aan 't practisch bruikbaar maken van hun vinding. Thans plukken zij de vruchten van hun arbeid. Nederland is het eerste land dat gebruik zal maken van de vinding. De Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Zaaizaad en Pootgoed (N.A.K.) heeft, nadat de bruikbaarheid van de nieuwe methode proef ondervindelijk was bewezen, het gebruiksrecht aangekocht voor een zeer belangrijk bedrag. Men spreekt van bijna een ton. Indien andere landen interesse hebben voor de vinding zullen de studenten onbezorgd bun studie kunnen voltooien. Daarna zullen er voor hen zeer wijde per spectieven zijn. Het gaat hier om een methode te onderzoeken of poot- aardappelen zijn hesmet met de beruchte bladrolziekte, een virus ziekte. De nestor van de predikanten van de Remonstrants-Gereformeerde gemeente te Amsterdam, ds W. Mackenzie, gaat dit jaar wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, met emeritaat. Ds Mackenzie werd 27 September 1914 te Zwammerdam in het predikambt be vestigd. In 1916 vertrok hij naar Alk maar, welke standplaats hij in 1917 met Utrecht verwisselde. Op 18 Mei 1924 verbond ds Mackenzie zich aan de ge meente in de hoofdstad, die hij nu bij kans dertig jaar dient. Ds Mackenzie wordt na zijn emeritaat benoemd tot predikant met bijzondere opdracht. Daardoor zal hij nog 3% jaar aan de Amsterdamse gemeente verbonden blij ven. Op 1 Mei zal dr K. H. E; Grave meyer, predikant te Pretoria van- wege de Ned. Hèrv. Kerk in Zuid- Afrika ter kerkelijke integratie van de Nederlandse (hervormde) immi granten, in ons land terugkeren. Dr Gravemeyer wordt vergezeld door prof. en mevrouw Engelbrecht, die te Utrecht theologie studeerde, is thans hoogleraar te Pretoria. Hij stamt uit een oud Zuid-Afrikaans geslacht. yOLGENS het in Berlijn verschijnen de Amerikaanse blad Neue Zeitung zijn kortgeleden hl Moskou besprekin gen gevoerd tussen leden van de Sov- jetrussisohe regering en de regering van Oost-Duitsland over een voorlopig vredesverdrag en een beveiligheids- verdrag tussen beide landen. Zulks vloeit voort uit de „souvereiniteitsver- klaring", door de Sovjetrussische re gering ten gunste van Oost-Duitsland afgelegd. Neue Zeitung schrijft verder, dat deze besprekingen onlangs in Berlijn zijn voortgezet. Doel van het overleg zou zijn, Oost-Duitsland op gelijke voet te plaatsen met de volksdemocratieën, die reeds verdragen met Moskou ge sloten hebben. De regering-Grotewohl zou, na de verdragen met de Russische regering getekend te hebben, soortge lijke verdragen sluiten met de andere volksdemocratieën. Het onlangs gevonden Incaprinsje wordt in Chili door de geleerden onderzocht, om een inzicht te verkrijgen van de hoge beschaving die de Inca's bezaten. Hier wordt het Inca-prinsje gewogen. De door de Westduitse minister Luebke voorgestelde glijdende invoer rechten voor eieren, waardoor de in voer van eieren uit Nederland en De nemarken ernstig bedreigd zou kun- Bladrolzieke knollen, als poters ge bruikt, brengen de ziekte over op de dochterstruiken. Eén der taken van de N.A.K. is het keuren van de gezond heidstoestand van aardappelplanten. Door de nieuwe methode, die zeer een voudig is en door leken kan worden toegepast, wordt een tijdsbesparing van twee a drie weken verkregen. Kostbare kasinstallaties zijn niet meer i nodig. Voor een nacontröle van het pootgoed moest men de beschikking hebben over een plantje, dit duurde zes weken. De Duitse vinding stelt de onderzoeker in de gelegenheid reeds na twee of drie weken op de kiem controle uit te oefenen. De nieuwe methode bestaat uit het microscopisch onderzoek van een vrij grove coupe van de aardappelstruik, die tevoren is behandeld met een eenvoudige chemi sche oplossing. In ons land zouden voor^ drie ton kassen worden gebouwd, dit is thans volgens mededeling van ir J. Siebenga, directeur van de NAK, overbodig geworden. De Duitse student in de chemie kwant op hel denkbeeld van een an dere methodiek tijdens een College op de universiteit te Würzburg, waarbij het virusprobleem ter sprake kwam. De student huldigde de mening dat het mogelijk moest zijn om, wanneer een virus een chemisiche stof zou zijn, een reactie met dat virus teweeg te bren gen. Hij nam contact op met een vrou welijke collega in de biologie en zij begonnen onderzoekingen die wel geen oplossing brachten ten aanzien van de Vraag of de virus een dode dan wel een levende stof is, maar een verras send resultaat opleverde op ander ge bied. Zij vonden nl. een volkomen van de gebruikelijke afwijkende en veel eenvoudiger methode voor het aanto nen van de aanwezigheid van een vi rus. Deze methode hebben zij ontwik keld en Nederland is het eerste land dat van de vinding profiteert. Voor de export van pootaardappels is zij van buitengewone betekenis. De nieuwe methode werpt niet alleen alle be staande opvattingen omver, zij kan ook verstrekkende gevolgen hebben voor het constateren van andere virus ziekten. Deze gevolgen zijn thans nog niet te overzien. De rechtbank te Amsterdam heelt gisteren de 29-jarige darmenbewerker H. B. uit de hoofdstad veroordeeld tot één jaar en twee maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis wegens diefstal, oplichting meermalen gepleegd, en verduistering van wasmachines. De officier van Ju stitie had onlangs tegen de man een jaar en vier maarden met aftrek ge- eist. Verdachte was er door kleine trucs in geslaagd en negental Hoover-was machines te bemachtigen. Hij paste daarbij diverse methoden toe. Soms volgde hij een loper van een verhuur- inrichting, die een wasmachine aan een cliënte in huur leverde. Hij vervoegde zich dan aan het huis, kort nadat de lo per was verdwenen, en vroeg de huis vrouw of hij de wasmachine eerder mocht terug komen halen dan met „zijn firma" was afgesproken. De vrouwen hadden nimmer argwaan en als B. zich later op de dag meldde, kreeg hij de machine mee. In andere gevallen liet de man een vasm'ch'ne bezorgen in een door hem gehuurde kamer en verdween spoor loos met apparaat. (Van een speciale verslaggever) r\E „KEUKENHOF" te Lisse is in de laatste jaren het symbool geworden .an do verrukkingen van kleur en vorm, welke het bollenland tussen Haarlem en Leiden de mensheid vermag te brengen. En in deze weken, waarin de tem peratuur wankelt tussen koud en warm, verkeert rondom het oude slot van Jacoba van Beieren zelfs de natuur in nerveuze spanning. In het nog winterse land hebben de crocussen de eerste laaiende gloed van de bloeseinende lente gebracht en het geel der narcissen flonkert al hoopvol tussen de smaragd-groene bladeren. Maar zullen straks en dan liefst met Pasenl' de narcissen, de hyacinthen en de tulpen samenklinken in een kleurcnsymphonie, die ieder jaar weer honderdduizenden in de ban van haar vervoerende pracht brengt? Men hèeft er in bollenland goede hoop op, dat dit wonder zich weer zal voltrekken WANT het is niet alleen schoon heidsverlangen, dat de bollen- kwekers en hun medewerkers er toe aanzet om een bloemenfeest in te richten, dat alle vorige in gloed en kleur overtreft. Men wil net wel weten ook: de bloembollenteelt is voor ons land een belangrijke devie- zenbron geworden. In 1951 werden voor 134 millioen gulden bloembol len uitgevoerd, in 1952 voor 136 miilioen en in 1953 voor 140 millioen. Bovendien brengen de toeristen uit het buitenland, met name de Ame rikaanse soldaten uit West-Duitsland, de Westduitsers zelf, de Belgen en de Fransen, in de bollentijd een slor dig handje deviezen in ons land. Speciaal om de Amerikanen van de schoonheid der bloemenvelden te overtuigen heeft het Centraal Bloem bollencomité te Haarlem een 35 m.m. kleurenfilm doen vervaardigen onder regie van de Amerikaanse Sigmund Miller, waaraan o.a. de acteur Bob de Lange medegewerkt heeft. In de cantine van Sikkens' Lakfabrieken te Sassenheim is dezer dagen van deze film de eerste vertoning ge geven, waarvan de sterkste indruk was. dat hij volkomen op de Ame rikaanse toeschouwer was afgestemd. Een telegram over de Amerikaanse vertoning bevestigde dit jubelend. QE „KEUKENHOF" gaat het nieu we bollenseizoen in met een ver beterde inrichting. Het terrein voor de openlucht-expositie is belangrijk vergroot en er is een nieuw pavil joen gebouwd, waarin een bloemsier- kunstenaar het publiek de kunst van het bloemen binden zal tonen. Vijfhonderdduizend bezoekers ver wacht de „Keukenhof" dit jaar en men heeft met het oog hierop de parkeerplaatsen voor auto's en auto bussen belangrijk uitgebreid. Rond om de „Keukenhof' ontwikkelen de zeven gemeenten, die voor het wel slagen van het bloembollenfestijn' samenwerken, éen geweldige activi teit Twee uitingen daarvan hebben reeds een wereldnaam verworven n.l. de Tulpenrallye die in Noordwijk op 28 April haar eittdr ,nt heeft én he' Bloemencorso, dat zich op 24 April in de gemeenten Sassenheim, Lisse en Hillegom voltrekt. Op 23 April zullen de versierde wagens in de veilinghallen te Lisse worden ten toongesteld. Langs de weg, die de kleurrilke stoet neemt, zullen ouden van dagen en invaliden uit auto's en autobussen van de pracht kunnen genieten. Een nieuwtje is de helicopterdienst naar en boven het feestelijke bloe- menland. De minder spectaculaire vervoerbedrijven als spoorwegen en autobussen werken naar vermogen mede om het publiek zo dicht moge lijk bij het centrum van het bloe- menfestijn te brengen: In de meeste grote spoorwegstations zal men een kaartje naar Lisse kunnen kopen, dat tevens toegang geeft tot de bol lenstreek. De „Keukenhof" 17 Mei geopend blijven. zal tot Omdat het naar de mening van de rechtbank te Amsterdam aan zijn schuld is te wijten, dat lichamelijk letsel werd opgelopen, is de 60-jarige tuinman G. W. V. uit Broek in Waterland gisteren veroordeeld tot f 25 boete subsidiai vijf dagen hechtenis. De officier van Justitie had indertijd tegen de man een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geld boete van f 40.subsidiair twee dagen hechtenis geëist. Op 18 September van het vorig jaar is de 13-jarige scholier Johan Glas in het Florapark te Amsterdam-Noord ge troffen door de zeis van de tuinman, waardoor de achillespees van de knaap werd doorgesneden en hij vier weken in het Binnengasthuis moest worden verpleegd. De tuinman zelf heeft ter terechtzit ting verklaard, dat hij van do jongen, die op het perk vlak langs hem liep. was geschrokken en dat de zeis hem toen uit de hand was geschoten. Voer de politie had V. evenwel verklaard, dat hij meer last had gehad van de jon gen en dat hij op de bewuste dag had geroepen „Ga je" en dat hij daarbij de zeis in de richting van de knaap had laten schieten. De tuinman zou echter bij deze laatste verklaring zeer over stuur zijn geweest van het gebeurde, aldus de mededeling van de verbali sant. Deskundigen uit elf landen, waar onder N e d e r 1 a n d, zijn gister te Genève bijeengekomen ter bespreking van de geldende Rode-Kruisconventies in het licht van de nieuwe toestand, die geschapen is door de mogelijkheid van oorlogvoering met atoom- en wa terstofbommen. De bijeenkomst is ge- oiganiseerd door de internationale commissie van het Rode Kruis. nen worden, verliezen nu blijkbaar zelfs in kringen van Duitse pluimvee houders aan populariteit, Dr Luebke wenst de rechten op eieren te verho gen naarmate de prijzen dalen, waar door een constant hoge prijs op de binnenlandse mar'.t in Duitsland vêr- zekerd zou worden. Nu wordt echter uit landbouwers- kringen de vrees geuit, dat de impor terende landen tegenmaatregelen zul len nemen door zelf een evenredig uitvoerrecht te gaan heffen en zo doende de voordelen af te snoepen, die anders bij het dalen der eieren- markt aan de Duitse schatkist ten goe de zouden komen. Met de opbrengst van zulk een uitvoerrecht zouden dan in Nederland en Denemarken de pro ducenten worden ondersteund, zodat deze hun productie nog op moderner voet zouden kunnen inrichten, zo vreest men. Daardoor zou de Duitse pluimveeteelt gevaar lopen relatief nog verder achterop te raken. Arbeiders op de Amerikaanse vlieg basis Keflavik op IJsland hebben ge dreigd met staking omdat de burge lij ke en militaire autoriteiten geen collectieve arbeidsovereenkomst met hen wensen te sluiten. De directeur van de Gezondheids dienst voor Dieren te Alkmaar, de heer D. Rempt, wijst er nogmaals op dat de varkenspest zich sterk uitbreidt. Hij adviseert betrokkenen daarom nadrukkelijk bij voorkeur geënte var kens te kopen en liefst op de boer derij. Zijn de dieren die men kopen wil nog niet geënt, dan raadt hij deze behandeling ter plaatse te doen ge schieden en de varkens pas 14 dagen hierna thuis, op het eigen bedrijf te halen. Na een langdurig lijden tengevolge van een nieraandoening is gisteravond te zijnen huize te Oudendijk overleden de heer J. Bouwman, burgemeester van Oudendijk en Beets. Met de heer Bouw man is een beminnelijk mens heenge gaan, die zijn taak als burgervader zeer nauwgezet opnam. Hij werd op 14 Sep tember 1897 te Marum in Groningen geboren en werd in Juni 1945 benoemd tot waarnemend burgemeester van Oudendijk en Beets. Op 16 Juni 1946 werd hij burgemeester. (Ongecorrigeerd) Doordat de bestuurder onder invloed van sterke drank verkeerde, is eert personenauto, afkomstig uit Amsterdam, vanochtend omstreeks half vijf in de Alexanderstraat te 's-Gravenhage tegen een tramtnaat gereden. Een der inzitten den, de 25-jarige beeldhouwer L. van der B. uit 's-Gravenhage, overleed ter plaatse. De 28-jarige J. B. G. en de 29-jarige P. van L., beiden eveneens uit 's-Gra venhage, liepen respectievelijk een zware hersenschudding en een hersen schudding op. De bestuurder, de 29- jarige T. G. uit Amsterdam, kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een shock. Alle gewonden zijn in het ziekenhuis Zuidvval opgenomen. De auto werd totaal vernield en de trammast wérd ontzet.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3