eeda S' Gemeenteraad verleende geen spontane medewerking Stad en omgeving 4 DONDERDAG 8 April n.m. 3 Veertig jaar geleden hebben broodbakkers zich verenigd Officiële opening I Alkmaar droeg ruimschoots bij voor Vierde Prinsenkind Modeshows van fa. Koster in het Paradijs der Vrouw Ged. Staten werkten tegen uur „WALA" CORSETTERIE G. de Boer Mislukte inbraak: doosje sigaretten vermist Twee oprichters waren nog op de receptie ADVOCAAT lüflnl Bunker op Heilooërdijk gaat verdwjjnen Per fles F 4.50 Niet veel plaatsen, wel veel loten Nieuwe modekleuren voerden de boventoon Strijd om neutraal ziekenhuis Steun van de buiten gemeenten Stedelijk comité Geen medewerking Engel des vredes WOENSDAG 7 APRIL 1954 Veertig jaar geleden werd in Alkmaar de Broodbakkerspatroonsver- eniging Alcmaria opgericht. Dat was in 1914, nauwelijks enige maan den voordal de eerste wereldkrijg uitbarstte. Het had er veel van of de oprichters (onbewust hadden aangevoeld, dat de broodbakkers zich dienden te verenigen, want de oorlogsjaren stelden hen voor vele moei lijkheden, die zij zonder samenwerking niet of nauwelijks zouden heb ben kunnen oplossen. De heer J. de Jager, één van de oprichters, weet zich deze jaren nog goed te herinneren. Hij trok er op uit om voor de leden rogge in te kopen en zelfs om een schip met turf te charteren. De afdeling Alkmaar van de Nederlandse Bakkersbond, die zo kort na haar oprichting het grote nut van de organisatie der vakgenoten had kunnen bewijzen, zou een lang leven beschoren zijn. Het was gisteren veertig jaar geleden, dat de broodbakkers zich verenigden en in café- restaurant De Klok te Egmond aan Zee werd dit feit op feestelijke wijze herdacht. WOENSDAG. VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Gejaagd door het verleden (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Het monster uit verloren tijden (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Twee straatjongens uit Parijs (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Euro pa 1951 (18 jaar). HARMONIE, kleine zaal, 8 uur: Bij eenkomst VVD. STADHUIS, 2.30 uur: Vergadering Kamer van Koophandel. WAPEN VAN HEEMSKERK, 9—10 uur: Paradijs der Vrouw. GULDEN VLIES, 8 uur: Vereniging Friso. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Artikel 215 (18 jaar). DONDERDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: La Traviata (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Twee straatjongens uit Parijs (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Europa 1951 (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK. 9—10 uur: Paradijs der Vrouw. STADHUIS, 2 uur: Raadsvergadering. V. en D., 2.30 en 3.45 uur: Mode- flitsen. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: PassiespeJ. DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. Hoog water te Bergen aan Zee. Woensdag 6.21 18.47 Donderdag 7.09 19.39 Te Camperduin. hoog laag Woensdag 6.26 18.52 0.26 12.52 Donderdag 7.14 19.44 1.14 13.44 zal de plaats vinden van v.h. Velthuijs Brouwer PAYGLOP 23 Belangstellenden nodigen wij y uit onze gemoderniseerde en y uitgebreide zaak te komen bezichtingen ////S////S///////////S//S (Advertentie, Ing. Med.) In de nacht van Maandag od Dins dag is ingebroken in het kantoor van een metaalwarenfabriek aan de Frie- seweg. Via een rooster en de kelder verschafte men zich toegang tot het kantoor waar alles overhoop gehaald werd. Met een boortol die uit het ma gazijn was gehaald heeft men gepro- .beerd het slot van de brandkast te forceren, hetgeen echter niet gelukte. Er wordt een doosje sigaretten ver mist. Onder de aanwezigen, die de recep tie van de broodbakkerspatroons bij woonden bevonden zich natuurlijk de twee nog in leven zijnde oprichters, de heren J. de Jager en G. L. Landman, twee oud-gedienden, die zelf getuigen zijn geweest van de groei en de ont wikkeling van hun organisatie. Zij wa ren het, die de gistcornbinatie sticht ten, weike nu nog bestaat en zij waren het ook, die zich beijverden om de nachtarbeid af te schaffen twee jaar voordat dit wettelijk werd geregeld. Een van de voordelen van de organi satie is het bakkersonderwijs geweest, in de tijd toen dit nog niet op de am bachtsschool werd gegeven. De voorzitter van de afdeling Alk maar, de heer S. Dekkers uit Heer- hugowaard herinnerde in zijn toespraak aan deze feiten en betrok hierin te vens de enorme vooruitgang, die het bakkersbedrijf heeft doorgemaakt. Hij noemde in dit verband de winkelslui tingswet, het verse kadetje, dat vroe ger ook op Zondag moest worden ge leverd en de bezorging op Zaterdag, die tweemaal moest gebeuren ook al vanwege het verse broodje. Tot slot van zijn toespraak, waarmee hij de receptie inleidde maakte de heer Dek kers met dankbaarheid gewag van het besluit, dat in 1947 werd genomen tot vorming van een federatie, waarin de broodbakkers van alle gezindten hun belangen hebben verenigd. Vele leve ranciers en verdere relaties van de bakkers waren naar Egmond gekomen om hun gelukwensen met dit jubi leum aan te bieden. Het was gezellig in De Klok. De heer Dekkers deelde nog mede, dat hij op deze dag zijn functie zou neerleggen. Hij wordt op gevolgd door de heer J. Ouwenhand en diens taak als penningmeester zal worden overgenomen door de heer J. A. Raspe. "*-1 b tj De heer J. de Jager, (links) een der oprichters van de brood bak kersvereniging complimenteert de voorzitter de heer S. Dekker met het 40-jarig bestaan van de af deling. foto Jaap Schoen) i Wanneer een haan zou weten, i 1 dat de eieren van de aan hem i onderdanige kippen bestemd 1 zijn voor *egt de overheid, maar 't valt niet mee! U spaart voor 1 Uzelf, wanneer U koffie zet met Bnisman. Eén schepje 1 doet wonderen Daarmee ont- fi hult U het geheim van lekker- r der en goedkoper kof-^ 9fiedrinken, donk zij (Advertentie, Ing. Med.) Heden is men begonnen met de af braak van de uit de oorlogsjaren daterende telefoonbunker aan de Hei looërdijk nabij de Kennemerstraatweg. Aangezien deze bunker tussen de huizen is gelegen, heeft men niet van springstoffen gebruik kunnen maken, zodat het slopen, dat slechts langzaam vordert, plaats vindt met behulp van een pneumatische boor, die de samen geperste lucht van een grote com pressor ontvangt. Deze werkzaamheden demonstreren de moeite, die men zal hebben om t.z.t. ook de bunkers bij Huize Voor hout en de Molen van Piet te doen verdwijnen. zou zijn spreekwoordelijke trots tot verwaandheid groeien. TELEFOON 2585 (Advertentie. Ing. Med.) Er waren gisteravond nog heel wat lege stoelen op de filmavond, die ten bate van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" in het Gulden Vlies werd gegeven. Des ondanks bleek in de zaal toch, dat Alkmaar voor deze stichting en haar hulpzame streven een warme belangstelling koestert, zo constateerde burgemeester Wytema, daarbij doelen de op de schat van prijzen, die fabri kanten en middenstanders bijeen had den gebracht. De hoofdprijs was een keukenuitzet en het was daarom niet verwonderlijk, dat er meer loten dan plaatskaarten waren verkocht. De burgemeester sprak op deze avond- een kort opènings\Word waarin hij het de taak van on£ volk noemde de kinderen die de loodzware last van de oorlog op hun schoudertjes hebben gekregen een paar weken ge durende de zomer een gegunde ont spanning te geven. Die ontspanning wordt geboden in een aantal zomer kampen, zoals de secretaris van het hoofdbestuur de heer F. Hofstede in zijn inleiding zei en de films, die wer den vertoond bewezen van welk een waarde dergelijke kampen voor de oor logsweesjes en oorlogsinvaliden zijn. Aanvankelijk leek het alsof de cine asten de film een melo-dramatische in slag hadden meegegeven, maar toen de werkelijke reportages op het doek ver schenen verdween dit bezwaar. De simpele waarheid, ontdaan van iedere franje, maakte veel meer indruk op de aanwezigen dan het ietwat bombasti sche begin. Uit de opnamen in de verschillende zomerkampen sprak de grote vreugde, die de kinderen hier wordt gegeven. Dat vooral onder de invalide, oudere jeugd vele problemen leven, die met de grootste tact dienen te worden op gelost, vertelde, de heer Hofstede in zijn toelichting. Na de pauze werd een kleurenfilm vertoond over hét kamp leven. De Kaaskapel onder leiding van Joh. van der Horst luisterde de avond op met marsen en polka's. Tot besluit wer den enige uren besteed aan de trek king van de verloting. De hoofdprijs - de keukenuitzet - viel op lot 163, dat in het bezit bleek te zijn van mevrouw Zijnen. 's Middags had de schooljeugd reeds de film gezien in het Victoria- en Har monie theater. De bezoeksters van de Damesbeurs zullen zeker de bijzonder goede modeshows, die door de Firma Koster worden verzorgd, ten zeerste appreciëren. Toen we Dinsdagochtend de première van deze show aan schouwden, kregen we een collectie te zien, die met de uiterste zorg en veel goede smaak was samengesteld. Drie mannequins in verschil lende maten (4016) toonden op uitstekende wijze wat de Neder landse vrouw moet dragen om er modieus, aantrekkelijk en goed ver zorgd uil Ie zien. De nieuwe modekleuren: Marine, bei ge, zachtblauw, zachtrose en geel voer den de boventoon bij de pakjes, man tels en tailleurs. De mantels, hadden de nieuwe lage mouwinzet, veel zijden ot toman was verwerkt voor rechte man tels, een enkele getailleerde ottoman - kamgarenmantel bewees weer eens hoe geschikt dit model ook voor de volslan- ken is. Toch zag de mannequin in de grote maat er het aardigst uit in de marine blauw met wit combinatie, we denken hierbij aan het pakje van grove jersey met het rechte jasje en de keurige ma rine tailleur, waarbij een losse mantel van wit met blauw piqué werd gedra gen. De eerste prijs voor de mantels gaven we aan een werkelijk beeldige beige mantel met aangeknipte mouwde com binatie tulipeprinsesselijn kwam hierbij uitstekend tot haar recht. Dezelfde lijn had een zachtblauw jersey-pakje; trouwens wat jersey be- Wij zullen ter kenschetsing van de meningen in de jaren welke direct aan de totstandkoming van 't nieuwe ziekenhuis vooraf gingen thans een beknopt overzicht geven van de voornaamste besprekingen en beslui ten in onze raadzaal. In Juli 1925 hield mr Kusters (Kath.) een rede, waarin hij uitvoerig op de voorgrond stelde, dat er in religieuze ge stichten zoveel liefde en toewijding werd gevonden, wat natuurlijk door niemand werd weersproken. Hij verklaarde tenslotte, dat zijn fractie aan de totstandkoming van een neutraal ziekenhuis wilde medewerken, maar vroeg daarbij erkenning van het feit, dat 1/3 deel der bevolking bereid was een offer te brengen voor een ziekenhuis waaraan het zelf nooit iets zou hebben. „Sociaal-economisch", schreef het Noordhollands Dagblad daarna, „is het niet goed te praten, dat men van over heidswege te Alkmaar een ziekenhuis van zo grote opzet wil bouwen. Wij hebben", zo schreef het blad, „zo'n ge weldig groot ziekenhuis niet nodig". Het vergat daarbij te vermelden, dat er bij de oorspronkelijke plannen voor bet Sint Elisabeth-ziekenhuis sprake van 300 bedden geweest was. Op 26 September van dat jaar heb ben wij een artikel aan de steun der buitengemeenten gewijd en er op ge wezen, dat enkele katholieke gemeen ten alle medewerking hadden gewei gerd, waaruit o.i. duidelijk de invloed bleek van degenen, die ook in Alkmaar gedemonstreerd hadden, dat zij dit zie kenhuis niet wensten. Het comité voor de inzameling van gelden had er in een rondschrijven op gewezen, dat men hier op de hulp van vele bekwame specialisten zou kunnen rekenen. Alkmaar zou, na de liquida tie van het oude ziekenhuis, een even groot bedrag hebben te subsidiëren als de gezamenlijke buitengemeenten en zou bij een groter tekort dan verwacht werd het gehele risico dragen. Men achtte het billijk, dat in de commissie van advies over de exploitatie en het bestuur van het ziekenhuis twee ver tegenwoordigers der bijdragende bui tengemeenten zitting zouden nemen en deze gemeenten zouden 3/13 van een eventueel tekort tot een gezamenlijk maximum van f 1500 moeten garande ren. Oterleek was de eerste gemeente, welke zich daarmee accoord verklaar de. Bergen besloot met 6 tegen 5 stem men geen subsidie tc verlenen. B. en W. dier gemeente hadden in deze geest geadviseerd en een vrijzinnige wethou der had met zijn stem de doorslag in de verkeerde richting gegeven. Men heeft zich in vele plaatsen des tijds op de noodzaak van zuinigheid of financiële onmacht beroepen of mede gedeeld, dat de gemeenten voor haar subsidies te weinig rechten zouden krijgen. Er waren er zelfs waar be toogd werd, dat men niet behoefde bij te dragen omdat zieken uit een plaats waar men niet subsidieerde gelijk be handeld zouden worden als patiënten uit een wèl bijdragende gemeente. Het was inmiddels verheugend te constateren, dat particulieren in Ber gen vrijwillig bedrag van f 4000, bijeenbrachten. Onvermeld mag evenwel niet blijven, dat zij, die vrijwillig een offer ge bracht hadden in meer dan een jaar tijds van de zijde van het hoofdcomité niets meer over de stand van zaken hadden vernomen, wat natuurlijk zeer deprimerend werkte. Velen kwamen reeds tot de conclusie, dat het hier een actie voor een reeds verloren zaak gold en wij hebben er destijds krachtig op aangedrongen een andere koers te volgen. J7ERST eind Mei 1926 heeft het hoofd comité bekend gemaakt, dat er on geveer f 114.000 was ingekomen. Op nieuw werd op actie van de plaatse lijke comité's aangedrongen en in het Alkmaarse comité met zijn zeer ijve rige penningmeester, de heer A. Eng- lander, werd eenstemmig besloten de inzameling te herhalen. Dit comité, waarin alle bevolkingsgroepen waren vertegenwoordigd was samengesteld uit de heren Th. A. Ringers, mr W. Stap, A. Englander, ds J. Deetman, P. Dekker, H. Frese, G. Peereboom. Dr R. G. C. Schroder, dr G. Straver, ds A. Verwaal, Tj. N. Adema, mr J. P. Bos man, ds H. Cramer, mr G. C. B. van der Feen de Lille, L. Frankenberg, G. Grondsma, J. A. Hoekmeyer, L. Jong- mans, P. G. J. Jung, J. Koopal, dr A. J. Korteweg, J. de Lange C. J.zn., ds H. Makking, ds H. Meijer, dr J. H. Pa- meijer, C. E. Slinger, H. C. Stoutjesdijk en P. M. de Wolf. Men deed voor de tweede maal een beroep op de burgerij en de Alkmaar- sche Courant is toen haar tweede in zameling begonnen. In October bleken velen opnieuw ongeduldig en wij heb ben destijds geschreven, dat men lang zamerhand de gedachte had gekregen, dat de stand der inzameling alleen be kend mocht zijn aan enige autoriteiten en commissieleden en dat het publiek er wel eens iets over zou horen als er weer tekorten bleken te zijn. JNMIDDELS was gebleken, dat de aanvrage om f 20.000 subsidie van de Provincie niet gunstig was ontvangen. Ged. Staten hadden de inspecteur van de Volksgezondheid dr Doyer uit Hil versum om advies gevraagd en deze was tot de conclusie gekomen, dat Noord-Holland en ook Alkmaar wat het aantal ziekenhuisbedden betrof niet slecht bedeeld was zodat er geen behoefte aan meerdere ziekenhuis ruimte bestond. Dr Doyer nam daarbij in aanmerking, dat de uitbreiding van het Sint Elisabeth-gesticht 50 bedden meer zou opleveren, zodat er z.i. daar naast binnen afzienbare tijd geen be hoefte aan een ziekenhuis met een capaciteit van 100 bedden zou bestaan. Ged. Staten schreven dat het advies gebaseerd was op de ingezonden sup- pletoire begroting en bezwaarschriften van de raadsleden mr Kusters en mr Leesberg. Zij wezen er op, dat het on der deze omstandigheden niet waar schijnlijk was, dat de provinciale sub sidie waarop bij de opzet was gere kend vërleend zou worden. Mocht de Raad de plannen in de Cadettenschool handhaven dan wilden Ged. Staten worden ingelicht over het resultaat van de gelden uit de buitengemeenten. Men had bij dat alles eenvoudig over het hoofd gezien, dat het hier niet al leen ging om meerdere ziekenhuis ruimte, maar bovenal om het verlan gen naar een neutraal ziekenhuis. Het gevolg was in elk geval, dat men aan het bezuinigen is gegaan, maar men kon het onderling blijkbaar niet eens worden waarna de kwestie weer op de lange baan werd geschoven. F, de raadsvergadering van 3 Maart 1927 leek het wel of er nooit princi piële tegenstanders van het neutrale ziekenhuis geweest waren. Het plan was nu zo besnoeid, dat men het zie kenhuis desnoods zonder financiële hulp van de provincie zou kunnen ex ploiteren o.a. döor het voorlopig niet bouwen van een zenuwafdeling. Het had er alle schijn van, dat er op die dag een eind gemaakt was aan een lange strijd welke bijna tien jaren de gemoederen in Alkmaar en omgeving in beroering had gehouden. In diverse comité's was men door de krachtige leiding van het hoofdcomité, zeer ac tief geweest en er bleek toen nog maar een f 10.000 aan de gelden te ontbre ken. De engel des vredes fladderde door de raadzaal en het had de schijn, dat men tot een algehele verbroedering was gekomen. Na langdurige debatten besloot het regentencollege doctoren -specialisten vergunning te geven hun patiënten ook in het ziekenhuis te behandelen waar door een einde gemaakt werd aan een ouderwetse toestand welke het neu trale ziekenhuis tegenover het katho lieke zo gehandicapt zou hebben, dat het de bestaansstrijd niet had kunnen volhouden. In een artikel van 26 November 1927 hebben wij er onze verbazing over uitgesproken, dat voor de huis artsen de deuren van het ziekenhuis nog altijd gesloten zouden blijven. Wij hebben er toen op gewezen, dat juisrt de huisarts de patiënt en diens fami lieomstandigheden door en door kent, de vertrouwde raadgever in tijden Een opname van de modeshow van de firma Koster, die verschillende keren per dag in het Paradijs der Vrouw wordt gehouden. treft zouden we de beeldige Weense modellen die hier werden getoond bij een ieder willen aanbevelen. De tailleurs hadden de nieuwe ronde mouw inzet en de aangeknipte mouw ze waren vaak zéér streng getailleerd, zoals de mode voorschrijft. Voor hen, die het liever wat kalmer aan doen wa ren er echter keurige klassieke pakken. De nylon regenmantels, die eruit zien als een zijden kledingstuk, zijn ideaal om bij zo'n tailleur te dragen. Als een zomers veldbouquet versche nen de mannequins in de fleurige robes van zuiver zijde, waarvan het groentje met de hand was bedrukt. De beeldig geplooide halsinzet deed het hoogopge- knipte lijfje uitstekend tot zijn recht komen, terwijl de wijde uitstaande rok hiermede een allerliefst contrast vorm de. De vlotte kwieke matelots, zowel als de flatteuse grote hoeden van fijn stro waren in de juiste combinaties met de toiletten gekozen. De samenwerking van de firma Kos ter met de leverancier van deze mooie hoofddeksels, de firma Lind, was zonder meer een succes. Hendrine. De eerste dag van de beurs is succes vol verlopen. Niet minder dan 1150 be zoeksters passeerden de loketten. Het accordeon-trio „De drie Jackons", die een levende reclame vormden voor de accordeon-stand van de heer Wim Cor- nelissen, zorgden voor vrolijke muziek en de twee mannelijke mannequins Willy Rex en Nol van Dijk vertoonden niet alleen met veel zwier hun cos- tuums, maar hielden er bovendien een dwaas praatje bij, dat er bij het pu bliek wel inging. Vandaag zullen Tom Erich en Johnie Meijer voor de muzi kale omlijsting zorgen. LET GOED OP! Alle behangsels zijn geen G.B.-BEHANGSELS G.B.-behangsels munten uit door rus tige beschaafde dessins en fleurige lichte tinten. Vraagt Uw behanger de nieuwe G.B.-collectie ter inzage. (Advertentie, Ing. Med.) van ziekte en zorgen is en zich nu zijn patiënt zag afgenomen op het ogenblik, dat deze meer dan ooit aan zijn hulp behoefte zou hebben. Reeds lang had 't katholieke ziekenhuis pati ënten opgenomen, die hun huisarts als behandelende geneesheer wilde behouden en daarvoor in het stadszie- j kenhuis geen toestemming konden krijgen. In de raadsvergadering van 9 Fe bruari heeft de burgemeester er zijn grote ontstemming over uitgesproken, dat het comité, dat nu een bedrag van f 50.000 bijeen had, het geld niet ten geschenke wilde geven, maar het als lening wilde verstrekken, waar van de gemeente de rente voor ex ploitatie van het ziekenhuis zou mo gen gebruiken. Wij hepen daarover in een volgend artikel iets meer te ver tellen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5