Vervolg stadsnieuws Wim en Jo de Vries delen de eerste plaats KINDERFEEST VAN DE KRANT Wij moffen een kaartje kopen! KVP ging pauselijke encycliek stilzwijgend voorbij Meisje verduisterde f 2600 en textielgoederen DRONKEMAN ZAG EEN TOBBE VOOR TOILET AAN.... CAKIE Mr FRANLEY JOHN DAVIS Bovendien... verloot Cakie 20 stripboekjes Jimmy Brown, het beroemde verhnal uit onze krant Eis: 12 maanden JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Biljartkampioenschap le klasse libre Haakman en Barten speelden remise Entree in onderbroek Postzegelverzamelaars gaan feestvieren De heer Hüffer sprak voor de KNP Motorrijder reed tegen ijzeren strip op BURGERLIJKE STAND Skelet van koeienkop bij ontgraving gevonden Het uniformfonds van Excelsior oor het op Zaterdag 10 April in 't Gulden Vlies" te Alkmaar Aanvang 2 uur Langedijk Fraaie resultaten van Damlust St. Patterns Aankoop van schoolbanken Verontreinigde sloten zijn geen reclame Verkoop woonhuizen en schuren r. WOENSDAG 1 APRIL 1954 Onze voorspelling dat de finalis ten aan het tornooi om het biljart- kampioenschap van Alkmaar en omgeving, eerste klasse libre, vrij- aan elkaar zijn gewaagd, iverd gis teravond op ondubbelzinnige ivijze in De Oude Herberg te Heiloo be tvezen. Na twee wedstrijdavonden hebben nog slechts twee spelers geen enkele verliespunt op hun naam, namelijk Wim de Vries van De Oude Prins te Bergen en J. de Vries van De Drie Ruiten te Alk maar. Alleen Cor van der Molen en Cor Heyn kwamen ook in de '■weede ronde zonder winstpunten uit de bus. Het heeft er overigens geruime tijd naar uitgezien dat ook Wim de Vries een nederlaag tegemoet ging. Na 15 beurten had Oor Heyn nog altijd een voorsprong van 125 tegen 114. Deze bandspecialist speelde dus met een ge middelde van ruim acht. De Vries liet zich hierdoor echter niet van stuk brengen en scoorde in de 16e beurt een sterk gespeelde serie van 62 en maakte later in vier beurten de 200 vol. ken. Cor Heyn was tegen dit geweld niet opgewassen en moest tevreden zijn met 142 caramboles. De Bergenaar speelde deze partij dus met een ge middelde van precies tien, het hoogste moyenne dat tot nu toe in dit tornooi werd gemaakt Cor van der Molen kon het tempo van Jo de Vries aan vankelijk goed volgen. Na vijftien beurten was bij de stand 8762 nog van alles mogelijk. Daarna kreeg De Vries zijn zelfvertrouwen echter terug, dank zij een serie van 20 waarin hij bewees het kleine spel uitstekend te beheersen. Twee beurten later werd de partij in feite beslist toen De Vries er een serie van 62 uitgooide. Hoewel de Alkmaarder na dit machtsvertoon even een inzinking kreeg, twee poe dels, een „serie" van één en nogmaals een poedel maakte hij de partij toch nog in 25 beurten uit. Minder vlot waren de beide andere partijen. Cor Haakman en Wim Bar ten nebben bijna twee uur nodig ge had om de winst te delen. Het liep nu eenmaal niet en hoewel beide spelers uitstekende .bandstoten produceerden raakten zij hun zelfvertrouwen kwijt, speelden niet meer vrijuit en hadden tenslotte 36 beurten nodig om aan het einde te komen. Eerst maakte Haak man de 200 vol. Barten had op dat mo ment nog acht caramboles nodig, die hij met een laatste krachtsinspanning by elkaar stootte. Veertien poedels prijken er op de lijst van Gerrit van der Berg in zijn partij tegen Jaap Zwart, veertig beur ten in totaal, maar toch twee winst punten. Hij draaide slecht deze Ber- geaar. Na 23 beurten was zijn gemid delde iets meer dan drie, maar ook Zwart deelde in de malaise zodat het toch nog een spannende partij werd. Met een serie van 38, gescoord in de 26e beurt, scheen Van der Berg zich Het was een „rijk" verhaal, dat zich de afgelopen nacht in de buurt van een café aan de Frieseweg heeft afgespeeld. Het begon zo: Om twee uur 's nachts vervoegde zich op het politiebureau een caféhouder van het Torenburg met de mededeling dat een heerschap, zonder boven broek en volkomen in de olie, zijn établissement was binnengestapt om daar nog een borreltje op zijn welzijn te drinken. Deze laag-culturele manisfestatie was zelfs de caféhouder te erg geweest en dus had hij het besluit genomen om de man, die hoewel geattendeerd zijnde op het feit dat hij in zijn onderbroek rondliep maar zich totaal niet meer kon realiseren waarom, naar huis te brengen. De politie die de zaak direct in on derzoek nam en de man thuis opzocht, constateerde dat zijn zitvlak en rug drijfnat waren. Het was duidglijk dat de man in het water moest hebben gelagen. Een on dervraging bracht alleen aan het licht dat de man in het .bezit moest zijn ge weest van f 2700 die zich in een por tefeuille, in zijn eveneens verloren vest, moest bevinden. Toen één van de brigadiers pools hoogte had genomen in een café aan de Erieseweg, waar de man zich „zat" had gedronken en de omgeving van het pand had afgezocht, vond hij bui ten een grote kuip water, waar de verloren kledingstukken omheen ge deponeerd lagen. Kennelijk had de Bacchusklant het vat voor een toilet aangezien, zich van zijn kleding ontdaan waarop hij, na een krampachtige poging om zittende te blijven, ruggelings in de tobbe was gevallen. Gelukkig bleek dat de f 2700 nog niet uit het vast verdwene.t wa ren. Tijdens het onderzoek, dat tot half ges vanochtend duurde sliep de man sö» roes uit. van een inzinking te zullen herstel len, maar na 38 beurten stond hij nog slechts met 195 tegen 157 in het voor deel. Zwart wilde echter niet met al te grote achterstand verliezen. DeEg- monder legde in de 39e beurt een se rie van 35 op tafel, en bracht zijn to taal op 192. Hij zou nog een beurt krij gen. Van der Berg antwoordde name lijk met een serie van 2. Zwart kon echter evenmin finishen, strandde met nog vijf caramboles te maken, waarop Van der Berg tenslotte een einde aan dit zenuwslopende gevecht maakte. De uitslagen luiden: Haakman Barten Van der Molen J. de Vries Zwart Van der Berg Heyn De Vries 200 200 124 200 195 200 142 200 36 36 25 25 40 40 20 20 32 29 25 62 35 38 21 62 5.55 5.55 4.96 4.88 7.10 10.- Gisteravond is in café Ceres een on derlinge tentoonstelling gehouden van de afdeling Alkmaar van de Neder landse Vereniging van Postzegelverza melaars. Deze exposities, die meestal een zeer besloten karakter dragen zjjn geheel gericht op het doel van de ver eniging: het verzamelen aan te moedi gen en deskundige voorlichting te ge ven aan de leden. Het gaat hier zeker niet om kostbare zegels of grote zeld zaamheden, maar wel wordt gelet op de kwaliteit en de verzorging van de inzendingen. De leden zijn volkomen vrij in de keuze van hun inzendingen; de een legt zich speciaal toe op zegels van een bepaald land, de ander verzamelt uitsluitend zegels met bepaalde afbeel dingen (dieren, sport, muziek e.d.) of verzamelt enveloppen met speciale af stempelingen. Over al deze inzendingen geven en kele niet-Alkmaarse verzamelaars hun oordeel, dat later schriftelijk aan de betrokkenen wordt medegedeeld. Op deze wijze hoopt men de verzamelaars te bewegen hun zegels zodanig te verzorgen, dat ook het inzenden op grotere exposities mogelijk wordt. Op 11 Mei zal er in Alkmaar een speciale feestelijke bijeenkomst worden belegd, waarop het 10-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging wordt her dacht. Dat de tegenstellingen tussen de KVP en de van deze partij afgesplit ste groepering, de KNP, in enkele opzichten zeer groot zijn, kwam gisteravond wel tot uiting toen op een propaganda-avond van de Ka tholiek Nationale Partij, gehouden in hotel Victory, mr H. J. F. M. Hüffer uit Haarlem, lijsttrekker van de KNP voor Noord-Holland voor de Provinciale Staten, een rede hield waarin hij het KVP-beleid op scherpe wijze hekelde. Nadat de heer Hüffer eerst had ge wezen op het belang van de verkie zingen voor de Provinciale Staten in politiek opzicht, daar dit college o.a. de leden van de Eerste Kamer kiest, kwam hij al spoedig tot de kern van zijn betoog, de coalitie tussen de KVP en de PvdA, die hij daarom zo ver werpelijk achtte, omdat hierin de ideële katholieke beginselen, zoals deze in de pauselijke encycliek Qua- dragesimo Anno neergelegd werden, verloochend zijn. Zoals de heer H. J. S. de Waard, propagandist te Amsterdam, later op de avond nog eens uiteenzette, bevat dit pauselijk geschrift immers constatering van het feit, dat verzoe ning met de socialistische beginselen en zelfs met het socialisme in zijn ge matigde vorm, onmogelijk is. Duidelijk liet de heer Hüffer uitko men hoe niet alleen ons regeringsbe leid, maar ook het werken en streven der KVP een socialistische signatuur heeft gekregen en hij zag slechts m het door een Kamerlid zo eens uitge- Waarschijnlijk verblind door de zon is een motorrijder met duopassagier op de Kanaalkade tegen een stalen hoekijzer van 12 meter lengte gere den, dat op dat moment door enkele bedienden van de firma de Wild, over de weg in het pakhuis van deze firma gedragen werd. De motorrijder reed tegen het uit einde van de stoep, kreeg een ern stige hoofdwonde en een hersenschud ding en moest per ambulancewagen naar het St. Elisabethziekenhuis wor den overgebracht. De duopassagier liep geen letsel op. Geboren: Geertruda A., dochter van J. Smit en H. T. M. Kole. Jan M., zoon van C. Thoes en C. M. Bruin. Gehuwd. Alexander P. Descendre en Helena H. van Wanrooij. Cornelis P. Woutersen en Cornelia Schaaps. Hendrik Nauta en Cornelia H. A. Voorthuijsen. Overleden: Pieter Admiraal, 75 jaar, wedn. van S. E. J. Levert. Grietje Peijs, 78 jaar. Maartje Vethman, 69 jaar, wed. van M. Govers. Geertje Beunder, 76 jaar, 0 ehuwd met H. Hu- mer. Bij het ontgraven van de ruimte op de hoek van de Krebbesteeg en de Breedstraat, waar een automatiek van de heer W. Henstra zal verrijzen, heeft men thans een diepte van circa vier meter heneden de straatopper vlakte bereikt. Op deze diepte heeft men het skelet van de kop van een koe gevonden- De doorsnede van de ontgraving laat naast vele oude handvormstenen ook een goed beeld zien van de grondsoorten, die ter plaatse worden aangetroffen. De inzameling voor het Uniform fonds van Excelsior heeft de afgelo pen week f 377.72 opgebracht. V. en D. f 10,— Jac. Met f 10.—, R. Kiers f 10.—, Wed. Bruin-v. d. Id- sert f 5.Huiscollecte f 332.72. Het totale bedrag is thans gestegen tot f 2985.97. DIPLOMA KLEUTERONDER WIJZERES Van de Chr. Opleidingscursus voor Kleuteronderwijzeres te Alkmaar slaagden te Leiden voor het practijk- examen de dames A. Glas en W. Gootjes te Heerhugowaard, W. v. d. drukte „katjesspul" in de Tweede Ka mer, een teken, dat de KVP-vertegen- woordiging met haar houding niet al tijd even goed raad weet. Het verwijt vari prof. Romme aan de PvdA, dat deze regeringsfractie nu eens „kleur moest bekennen", achtte de spreker om te huilen als dit verwijt niet zo lach wekkend was geweest. Zeer betreurde de heer Hüffer het dan ook, dat men het indertijd niet tot een regeringscri sis, die binnen kortere of langere tijd toch zal uitbreken, is gekomen en waar door de KVP thans aan de hand van haar socialistische rivaal loopt. Het ideaal, dat de katholiek ook in de politiek heeft uit te dragen en dat behelst het geloof te versterken en te beschermen, zag de spreker in de hui dige coalitieregering, waar men met het idealistische materialisme in de PvdA een compromis heeft gesloten, drastisch gefnuikt. „Wij katholieken glijden af naar de partij, die haar „artikelen" beter ver koopt, beter etaleert", merkte de heer Hüffer op, die meer waardering voor de slagzin van de Anti-Revolutionnaire Partij in Amsterdam „Geen massa mens" voelde dan voor die van de KVP, waarin deze geurt met „meer subsidies voor het kleuteronderwijs". Sterk waarschuwde hij tegen de schijn als zou het socialistische streven aan vuur en elan hebben ingeboet. Hij was van oordeel, dat dit geenszins het geval is en was er van overtuigd, dat de socialistische leiders zich in hun tactiek aan de meer gematigde geest van tegenwoordig, slechts uiterlijk, had den aangepast. Na de pauze was het de heer De Waard, die sprak over wat hij zijn „politiek credo" noemde en in welke causerie hij het gevaar van een socia listische „dictatuur" als funest voor de middenstand, die hij als graadmeter voor de Nederlandse volkswelvaart zag, duidelijk onderkende. Dat de KVP echter is afgegleden naar het materialistische vlak en dat men de genoemde pauselijke encycliek stilzwijgend had gelaten voor wat zij was, noemde hij de doorslaggevende reden, waarom hij zijn stem niet aan de KVP, maar wel aan de KNP zou geven. De waarnemend voorzitter van de KNP te Alkmaar, de heer A. C. Schou ten, opende de avond met een scherpe filippica tegen de Rooms Katholieke streekpers, met name tegen het Nieuw Noordhollands Dagblad, dat op „on democratische wijze" geweigerd had de aankondigingen van de vergaderin gen der KNP op te nemen. „Feitelijk is hierdoor dit blad tot een blad van de KVP gestempeld", zei de heer Schou ten, die overigens hoopte, dat deze pers zich nader op haar standpunt zou wil len bezinnen. de grote goochelaar, laat de kinderen versteld staan en heeft voor elk kind, dat hem bij zijn goocheltoeren helpt, EEN VERRASSING. onze clown en sneltekenaar, vermaakt de jeugd op zeer originele wijze. maakt muziek op de piano en de accordeon en laat de jeugd zingen als lijsters KOOPT TIJDIG KAARTEN aan ons bureau VOORD AM 11. De verkoop begint Donderdag 8 April a,s. ENTREE 0.50 (bel. inbegrepen). DEZE FEESTMIDDAG MAG JE NIET MISSEN. DUS TOT ZATERDAG „In dit geval moet ik zeggen, dat men de kat toch wel op.het spek gebonden heeft", merkte mr A. V. M. Leesberg gisterochtend op, toen hij voor de Alkmaarse Meervoudige Kamer, die ditmaal door mr J. N. Aiblas gepresideerd werd, pleitte voor mej. G. W. N. uit Alkmaar. In twee dienstbetrekkingen had men haar zonder naar haar anteceden ten te informeren de volle verantwoordelijkheid over het huishoude lijk beheer gelaten. In Bergen had zij bij de familie W. een bedrag van f 600.en bij de firma H. te Alkmaar f 2000.en een partij textielgoederen verduisterd. maatschappij terugzond na drie maan den in herhaling gevallen en had bij een baas waar hjj werkte een geldsbe drag van f 200,dat hij in huis had gevonden, verduisterd. Daar reclasseringskansen nog niet uitgesloten waren volstond de Officier met het eisen van een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar onder bijzondere voorwaarden. Tegen een bromfietser die op 21 De cember van het vorig jaar „onder de invloed" over straat gereden had, werd omdat hij zich in een korte spanne tijds aan meer van dergelijke vergrij pen had schuldig gemaakt, een gevan genisstraf va neen maand gevorderd. Bij zijn aanhouding had hij f 5000,— op zak gehad Uitspraak in alle zaken over 14 da gen. Het bleek tijdens de behandeling van deze zaak, dat het meisje uit een goed bekend staand milieu afkomstig was, maar dat zij door een te grote drang naar luxe tot haar laakbare handelin gen was gekomen. Bij de tweede dienstbetrekking had zij aanvankelijk niet eens rekening en verantwoording van haar uitgaven be hoeven af te leggen. Zo zeer vertrouw de men haar. Toen haar tenslotte op gedragen werd een huishoudboek bij te houden, maar zij daarin niet eens haar uitgaven behoefde te specificeren, was zij nog ongehinderd met haar practijken doorgegaan. Totdat men op een zeker ogenblik argwaan kreeg en de zaak aan het rollen kwam. Pas bij het verhoor door de politie kwam uit dat zij ook het huishouden te Bergen had benadeeld. Men had daar nog niets van de diefstallen be merkt. De officier van Justitie, mr J. C. v. Muschke achtte een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf op zijn plaats en vorderde deze voor de tijd van 12 maanden met aftrek, waarvan 4 maan den voorwaardelijk. De advocaat drong er echter op aan de onvoorwaardelijke gevangenisstraf tot de duur van de in voorlopige hech tenis doorgebrachte tijd te beperken. De jeugdige J. de R. uit Purmerend, die zijn leven van zijn 13de tot zijn 24ste jaar in inrichtingen had doorge bracht, maar nog slechts éénmaal in aanraking met de Justitie was ge weest, was toen men hem weer in de De gemeenteraad, die a.s. Vrijdag bijeen komt, krijgt o.m. te behande len een voorstel tot aanschaffing van 18 nieuwe schoolbanken voor de o.l. school voor een bedrag van totaal f 1262.50. Verder stellen B. en W. voor mevrouw Volkers, D. Bruin en J. Kloosterboer Jz. te her kiezen als leden van de adviescom missie Fonds Armengoederen. De andere punten zijn nog: vaststelling van het tweede uitbreidingsplan in onderdelen (Stuimellaan) en aankoop grond voor bouwterrein. 32. Op een holletje liep Karei Krukas naar de achterdeur terug. Hij had ook begrepen, dat er iets aan de hand was, want dat tegen die deur duwen had nog al wat gerucht ge maakt. „"t Water was nog flink warm, Brown, 't staat vast, dat die wagen kortgeleden nog heeft gereden. Maar wat gebeurt hier in vredesnaam?" Jimmy hield nog steeds zijn voet op het brok brandhout. „Ze willen pro. Molen, G. Slot en "E. Pasterkamp te beren ons hier in de garage op te slui- Broek op Langendijk en H. v. Brenk ten", zei hij, „maar het lukt ze niet te Bergen. i erg, Omdat ik daar op bedacht ben ge weest. En nu even niet bang zijn, Kruk as!" Jimmy begon nu op zijn beurt te gen de naar buiten open draaiende deur te duwenNu hij was heel wat sterker dan degenen die aan de andere kant bezig waren I "Vooruit Krukas, nu er met z'n tweeën uit. Laat de rest maar aan mij over.Ik zal ze op een pak slaag tracteren, dat ze niet meer weten dat hun hoofd op hun romp zit!" Jimmy kreeg er echter niet eens de kans toe, want op hetzelfde moment, dat hij en Karei Krukas naar buiten kwamen, kozen de kerels die tegen de deur hadden geduwd ijlings het hazenpad. Het waren er twee ge weest. Jimmy trachtte nog een van de twee te achtervolgen maar na vijftig meter gaf hij het reeds op. 't Was er te donker voor. De man was in de tuin van het slot verdwenen, evenals de andere trouwens. Jimmy wist nu wel, wat hem te doen stond. „We gaan naar huis terug, meneer Krukas", zei hij. ,,'t Is te donker. Maar de barones kan er op rekenen, dat zij mij morgenoch tend terug ziet!" LANGEDIJK. Dat de damsport het aan de Langedijk goed doet, kwam tot uiting in de gehouden jaarvergade ring van de vereniging „Damlust" te Zuid-Scharwoude in café Kramer, waar de voorzitter, de heer Joh. Huitema, aan enkele nieuwe leden het welkom kon toeroepen. Verder zei hij, dat het lid P. Beers deel nam aan de wedstrij den om het landskampioenschap en het lid F. Slot het kampioenschap had be haald van Noord-Hollands Noorder kwartier. De vereniging zelf had het clubkampioenschap in deze afdeling be haald. Alles bij elkaar fraaie resulta ten. Uit het jaarverslag vernamen wij dat Damlust dertig leden telt. De gespeelde wedstrijden hadden een gunstig verloop. Enkele leden die aan de jeugdwedstrijden deelnamen kon den bogen op een behoorlijk resultaat. Er werd medegedeeld dat Damlust op 12 April te Oostzaan speelt om het pro vinciaal clubkampioenschap. Op 20 April of 3 Mei tegen Gezellig Samen zijn te Amsterdam en op 26 April te gen BDC, de laatste twee wedstrijden worden thuis gespeeld^ De heer Th. de Haas die als wedstrijdleider verslag uitbracht deelde mede, dat Joh. Huite ma in de eerste klas kampioen werd, P. Balder in de tweede klas en D. Wie- dijk in de derde klas. De rekening van de penningmeester vermeldde een ba tig solda van f 84,74. De heren Joh. Huitema en Th. de Haas werden als bestuursleden herkozen. Men besloot a.s. zomer door te gaan met de dans wedstrijden in twee groepen. Opgaven hiervoor kunnen bij het béstuur ge schieden. BROEK OP LANGENDIJK. De laatste tijd moet geconstateerd worden dat er in de sloten o.a. in het Zuide lijk deel der gemeente veel uien, kool afval en dergelijke drijft, hetgeen niet alleen een onsmakelijk gezicht is maar bovendien verontreinigde sloten ver oorzaakt. Ook op andere plaatsen komt dit meermalen voor. Bovendien zijn er hier en daar bewoners die het als ge volg van de schoonmaak ook niet zo nauw nemen met het weggooien van oude rommel in de sloot. Als men weet dat iedere week het huisvuil van ge meentewege wordt weggehaald is dit zoveel te erger. Het ware te wensen dat aan bovenstaand euvel eens een einde gemaakt werd. Vooral nu er van wege de VVV zoveel reclame wordt gemaakt voor een bezoek aan de Lan gedijk. Men zal het ongetwijfeld wel met ons eens zijn dat wil dit laatste goed effect resulteren aan bovenstaand een einde zal moeten komen, daar deze dingen de vreemdelingen afschrikken. Onzes inziens ligt hier een taak voor het gemeentebestuur evenals voor de VVV. LANGEDIJK - Aan de Langedijk zijn de laatste tijd diverse woon huizen en schuren verkocht, o.a.: het woonhuis van de wed. Oudshoorn aan de Oosterstraat te Noord-Schar- woude aan K. Brouwer; het woon huis met schuur aan de Achterstraat te Noord-Scharwoude van A. Boot aan F. Hink; het boerenhuis aan de Dorpsstraat te Oudkarspel, eigenaar Joh. de Veer te Scbagen aan D. Rilkes, Diepsmeer; het woonhuis met schuur aan de Ambachtsdiik te Oud karspel, bewoond door K. Kocy, eigenaar J. Henstra te Alkmaar aan D. Kleiberg te Karenkarspei. i

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 6