Eerste Kamer besprak ontslag van ambassadeur in Moskou ZW1TSALINE geïéë; In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Ctieïarine 4 Twijfel aan de juistheid der ministeriële gegevens Veel gepraat in Eerste Kamer maar weinig nieuws Strijd op het witte front E ngsdijk esultaten van amlust nigde sloten zijn n reclame woonhuizen en churen Begroting O., K. en W. Positief onderwijsbeleidgebaseerd op wetenschappelijk onderzoek nodig Veel critiek op de te grote klassen c^UlOGfy ninoïë» zachte handen rnuuie, wmmmmmrnrnrn Onderhandelingen over lening aan KSG INTERNATIONAAL ASPECT Kapitein „Damaskus" in Duitsland vrijgesproken Nieuwe incidenten aan de grenzen van Israël Twee Amerikanen door de Russen opgepakt Russisch protest tegen een Zweedse film te Cannes Viervoudige werking... met MUa geneeskracht WOENSDAG 7 APRIL 1954 iKM Dat de damsport gedijk goed doet, kwam gehouden jaarvergade- ereniging „Damlust" te ie in café Kramer, waar de heer Joh. Huitema, uwe leden het welkom Verder zei hij, dat het el nam aan de wedstrij- ïdskampioenschap en het kampioenschap had be- oord-Hollands Noorder- rereniging zelf had het hap in deze afdeling be- ij elkaar fraaie resulta- arverslag vernamen wij irtig leden telt. wedstrijden hadden een Enkele leden die aan rijden deelnamen kon een behoorlijk resultaat, gedeeld dat Damlust op itzaan speelt om het pro- :ampioenschap. Op 20 i tegen Gezellig Samen- dam en op 26 April te- laatste twee wedstrijden <espeeld{ De heer Th. de wedstrijdleider verslag le mede, dat Joh. Huite- te klas kampioen werd, tweede klas en D. Wie- Ie klas. De rekening van ister vermeldde een ba- f 84,74. De heren Joh. h. de Haas werden als herkozen. Men besloot r te gaan met de dam- twee groepen. Opgaven en bij het bëstuur ge- LANGENDIJK. De iet geconstateerd worden sloten o.a. in het Zuide- jemeente veel uien, kool- ilijke drijft, hetgeen niet makelijk gezicht is maar lontreinigde sloten ver- op andere plaatsen komt voor. Bovendien zijn er jewoners die het als ge- schoonmaak ook niet zo met het weggooien van n de sloot. Als men weet ek het huisvuil van ge- tordt weggehaald is dit jr. Het ware te wensen ïstaand euvel eens een werd. Vooral nu er van- zoveel reclame wordt een bezoek aan de Lan- al het ongetwijfeld wel zijn dat wil dit laatste sulteren aan bovenstaand moeten komen, daar deze lemdelingen afschrikken, ligt hier een taak voor >estuur evenals voor de X - Aan de Langedijk te tijd diverse woon- uren verkocht, o.a.: het de wed. Oudshoorn rstraat te Noord-Schar- Brouwer; het woon- lur aan de Achterstraat arwoude van A. Boot het boerenhuis aan de e Oudkarspel, eigenaar te Schagen aan D. neer: het woonhuis met Ambachtsdijk te Oud- mond door K. Kocy. enstra te Alkmaar aan ;e HarenkarspeL (Van onze parlementaire redacteur DE MINISTER van Buitenlandse Zaken mr Beijen heeft Dinsdagmid dag in de Eerste Kamer niet aannemelijk kunnen maken, dat aan baron van Breugel Douglas, die gedurende en kort na de oorlog ambassadeur in Moskou was, indertijd terecht ongevraagd ontslag is verleend. In zekere zin leed de bewindsman een échec, want de Kamer besloot een nieuw onderzoek in te stellen. De toenmalige regering was vlak na de oorlog van oordeel, dat Baron van Breugel in zijn ambt ongeoorloofde transacties met zwarte roebels bad gevoerd. Op grond daarvan ontsloeg zij hem, doch de voormalige ambassadeur liet bet er niet bij zitten en verzocht o.a. aan de Eerste Kamer haar medewerking te verlenen bij het ongedaan maken van bet ontslag, althans bij het verlenen van eerherstel. P)E COMMISSIE voor de verzoek schriften uit de Kamer meende, dat de regering te weinig oog had gehad voor de buitengewone omstandigheden, waaronder de heer Van Breugel des tijds leefde en te veel een in normale tijden gebruikelijke critiek had ge oefend. Op 13 Juli 1951 verenigde de Kamer zich met de conclusie van de commisie om de regering uit te nodigen de beschuldigingen, die tegen de am bassadeur waren ingebracht, met be wijzen te staven. Op 7 Januari jl. gaven de beide mi nisters aan het departement van Bui tenlandse Zaken nog eens uitvoerig hun visie op het geval. De Kamer liet daarop weten, dat zij niet overtuigd was. Tevens had de commissie aan de Kamer voor gesteld de verwachting uit te spreken, dat de ministers bereid zullen zijn hun medewerking te verlenen aan de op ruiming van bestaande misverstanden en over te gaan tot intrekking van de beschuldigingen en tot rechtsherstel. Dinsdagmiddag kreeg minister Beijen nogmaals gelegenheid het door één van zijn ambtsvoorgangers verleende ont slag te rechtvaardigen. Hij heeft daar van een ruim gebruik gemaakt, doch met weinig succes. De bewindsman deelde mee, dat ba ron Van Breugel Douglas ontslagen is wegens ongeschiktheid. Reeds in 1947 was een commissie-Van Limburg Sti- rum ingesteld om een onderzoek te lel den. De minister zei me. dat hij zich met de conclusies van deze com missie geheel verenigen kon. De com missie was eenparig van mening, dat de ambassadeur niet kon worden ge handhaafd en zij beval „eervol" ontslag aan, hoewel er sterk aan getwijfeld werd, of het ontslag niet „oneervol" verleend behoorde te worden. Baron Van Breugel Douglas heeft, volgens de minister, omtrent zijn fi nanciële transacties meermalen on juiste gegevens verstrekt. Hij gaf toe, dat de ambassade-ambtenaren gebruik maakten van de illegale invoer van roebels en daardoor goedkoop konden leven. Hijzelf wees dit middel echter af. Zijn brieven en telegrammen wek ten althans de indruk, dat hij zich niet met zwarte handel bezig hield. Niettemin zijn gegevens aanwezig aldus de bewindsman dat hij aan deze zwarte handel heeft deelgenomen.. Zijn brieven waren misleidend. BEIJEN ontkende, dat waarde moet worden gehecht aan een ac countantsrapport, dat baron Van Breu gel heeft laten opstellen. Daarvoor voerde hij enige argumenten aan. Na wat geschied is, kon de minister geen aanleiding vinden om op het ont slag terug te komen. Mocht de Kamer evenwel een onderzoek naar alle comp tabele gedragingen van de heer Van Breugel wensen, dan zouden de minis ters daartoe graag hun medewerking verlenen. Zij achtten een zodanig on derzoek echter niet nodig. De Kamer verlangde het door mr Beijen zelf gesuggereerde onderzoek. Zjj besloot daartoe na een uiteenzetting van mr Wendelaar van de V.V.D., die voorzitter van de commissie voor de zoek8chriften was. De conclusie van de bewindsman een nieuw onderzoek - vond deze afge vaardigde alleszins aanvaardbaar. Het betoog kwalificeerde hij echter als te leurstellend en wel, omdat de minister gebruik gemaakt heeft van de conclu sies van de commissie-Van Limburg Stirum, waarvan gebleken is, dat zij apert onjuist zijn. In die conclusies treft men o.a. aan, dat de heer Van Breugel heeft gestolen en zwarte handel heeft bedreven. De eerste beschuldiging is evenwel door een vorige minister ingetrokken en de tweede is onwaar gebleken. Baron Van Breugel heeft wel goederen onder de dekking van zijn immuniteit ingevoerd, doch dat was ten behoeve van zijn ge zin, van de inrichting van een nieuw ambassadegebouw en van zijn ambte naren. Dat is iets heel anders dan zwar te handel, vond de heer Wendelaar. £R IS NU een derde beschuldiging bij gekomen, namelijk dat de ambassa deur de toenmali r regering in Londen, die hem fondsen moest sturen, bij de berekening daarvan heeft misleid en dat hij per jaar tot f 100.000.toe zou hebben ontvangen. Deze laatste grief acht de minister aldus de heer Wen delaar het ergst. Over de andere twee wordt vrijwel niet meer gespro ken. De commissie voor de verzoekschrif ten, het accountantsrapport en de heer Van Breugel zelf, zijn echter van oor deel, dat van misleiding geen sprake is, zo verzekerde de heer Wendelaar. Een psychologische fout van de toen malige regering was, dat zij een ambte naar van de Rekenkamer, de heer Kooistra, voor controle naar Moskou zond en dat deze, na enkele onbegrijpe lijke posten gevonden te hebben, daar over aan de ambassadeur geen inlichtin gen vroeg, maar een opgeblazen rapport naar Den Haag stuurde, waarvan velen zijn geschrokken. Er was, wat die posten aangaat, alleen sprake van ontvangst van goederen en het weer aan anderen doorgeven. Mr Wendelaar was gaarne bereid, op de idee van de minister in te gaan en nog eens de comptabele gedragingen van Baron Van Breugel Douglas te on derzoeken om daarna met nadere con clusies te komen. De zaak zou dus moeten worden aangehouden. De Kamer verenigde zich daarmede zonder hoofdelijke stemming, hoewel de communistische heer Brandenburg, naar hij beweerde meer door de minister dan door de heer Wendelaar overtuigd was. (Advertentie, Ing- Med.) (Van onze parlementaire redacteur ONDANKS lange redevoeringen prof. Schermerhorn sprak gister bijna twee uur heeft de Eerste Kamer bij de openbare behande ling weinig nieuws over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1954 kunnen zeggen. Prof. Diepenhorst (AR) getuigde van zijn bewondering voor de wijze waarop minister Cals en de Staatssecretaris mejuffrouw De Waal hun veelomvattende taak uit voeren. Prof. Schermerhorn van de PvdA was in zoverre wat minder enthousiast, dat hij nog altijd een positief, bewust onderwijsbeleid, gebaseerd op de nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen, miste. Hij pleitte voor vernieuwing van het onderwijs en beval de stichting van scholen, zoals die van ir Kees Boeke in Bilthoven, aan. £)E GROTE KLASSEN bij het lager onderwijs waren hem een doorn in het oog. Hij vond, dat een maximaal aantal leerlingen behoort te worden vastgesteld, waarbij splitsing van een klas verplicht is en hij constateerde, dat de jongelui van overheidswege on voldoende worden aangespoord een onderwijzersloopbaan te volgen. De heer Van Velthoven (KVP) vroeg o.a. om een zo spoedig mogelijke ver strekking van richtlijnen voor het voortgezet gewoon lager onderwijs en om een snelle en effectieve regeling van de subsidiëring van het middel baar onderwijs. Het hoger onderwijs had vooral de belangstelling van prof. Diepenhorst en prof. Schermerhorn. Eerstgenoem'e waarschuwde tegen het Romeins recht als examenvak en tegen overlading in de juridische opleiding. Niet eens was deze afgevaardigde het met de commissie-v. d. Pot, die na het doc toraal examen een nieuw het mees ters- examen zou willen invoeren. De Rotterdamse rechtbank heeft gis teren een negentienjarige Engelse kok tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld omdat hjj op 5 Maart in Vlaar- dingen een politieagent zwaar licha melijk letsel had toegebracht. De zelfde rechtbank veroordeelde een nog jeugdige fabrieksarbeider tot vijftien maanden gevangenisstraf omdat hij drie nachten achter elkaar nota bene in het zelfde pand had ingebroken. Er wor den plannen voorbereid voor de vie ring van het zestigjarig bestaan van de stadsschouwburg in Amsterdam. *Li Japan zijn Maandag op verschillende spoorlijnen aanslagen gepleegd. Er wa ren geen slachtoffers. Naar de daders, die werkten met steenhopen en dyna- mietpatronen wordt een onderzoek in gesteld. De burgemeester van Gro ningen heeft gisteren in het gebouw „De Harmonie'' een expositie op het gebied der schoenmakerij geopend #Van geheel andere aard was de ten toonstelling, die gisteren door de eer ste burger van Rotterdam werd geo pend. Dit was de vier en tachtigste Paasveetentoonstelling, waarop zeer veel vee werd aangevoerd en die nog maals bewees, dat de Maasstad ook op agrarisch gebied een zeer vooraan staand centrum is. Gistermorgen werd de Jaarbeurs in Utrecht bezocht door de ambassadeur van de Westduit- se Bondsrepubliek bij het Nederlandse Hof en de directeur van de „British Industries Fair. Gistermorgen liep ter hoogte van Bath een groot Italiaans vrachtschip, dat op weg was naar Ant- wemen op de Schelde aan dc grond. Maandagavond is in Wilmington (VS) overleden op 84-jarige leeftijd Pierre S. Dupont van de bekende fa brikantenfamilie Dupont de Nemours Hij is president en voorzitter geweest van de Chemische Onderneming E. I. Dupont de Nemours. Het minder jarige Chinese meisje Lee Ah Tai, dat ter dood was veroordeeld wegens heu len met de communistische opstande lingen in Malakka, heeft gratie ge kregen. Haar straf is veranderd in tien jaar gevangenisstraf. Een Chinese advocaat voerde aan, dat het meisje onnozel was en zelfs niet weet hoe oud ze is. Het person -el van de openbare en particuliere vervoersmid delen te Rome zal Zaterdag voor twee etm; „n in staking gaan. Men wil de looneisen daarmede kracht bijzetten. Onlangs werd al eens vier en twintig uur gestaakt. Onze tijd vraagt sterke zenuwen! Sanatogen kan aan het wereldgebeuren niets veranderen, maatSanatogen geeft U wel de zenuwsterkende kracht, die U in deze tijd zozeer nodig heeft. Sanatogen ia een versterkend voedsel, dat een blijvende verbetering in Uw gezondheid teweegbrengt. 9iet zenuwsterkende Voedsel (Advertentie, Ing. Med.) Zijn coll-ga Schermerhorn noemde een tweede Technische Hogeschool rl- leen verantwoord, als voor de afge studeerde ingenieurs voldoende em plooi te vinden is. Tenslotte gaf prof. Diepenhorst aan de bewindsman in overweging de vor ming buiten schoolverband meer aan het particulier initiatief over te laten en dat voldoende te subsidiëren en verzocht mr Witteman van de KVP van overheidswege de kunst en de kunstenaars te steunen waar en wan neer dat mogelijk is. In de avondvergadering vroeg de heer Algra (AR) zich af waarom de lust tot talenstudie bij de leer krachten zo enorm is teruggelopen. Hij vreesde, dat in brede kringen de gedachte heeft postgevat, dat de kweekschool een maatschappelijk min of meer inferieur instituut is. Hij zou graag zien, dat de studie voor moder ne talen beter aansluit bij het kweek- schoolonderwijs dan thans het geval is. De heer Algra constateerde voorts, dat vele besturen van verenigingen van kleuteronderwijs in financiële moeilijkheden verkeren, en hij onder streepte nog eens krachtig de nood toestand bij het lager onderwijs, ont staan door het tekort aan onderwij zend personeel en de grote klassen. De heer Wendelaar (VVD) begreep niet, dat de minister goedvindt, dat de secretaris-generaal van het departe ment tevens is benoemd als cultureel adviseur van de NAVÖ-Raad met Pa rijs als zetel. Ook do heer Wendelaar had bedenkingen tegen de grote klas sen bij het lager onderwijs. Het agra risch radio-bulletin had volgens spre ker zijn grote nut bewezen en hij vroeg de minister uitbreiding ervan te overwegen. De heer Derksen (KVP) achtte te werkstelling van gehuwde onderwijze ressen gewettigd in een noodtoestand als deze. Het vele huiswerk op de la gere scholen was hem een doorn in het oog en hij vroeg daarom de minis ter de vakken geschiedenis en aard rijkskunde van het toelatingsexamen voor HBS en gymnasium te schrappen. Om ruim half een verdaagde de voorzitter de vergadering tot heden morgen half elf. De begroting van Economische Zaken zou vandaag aan de orde komen. QE 66-JARIGE Italiaan Alfonso Durando liep dezer dagen eens naar zfjn huisarts, omdat hij steeds door een hinder lijke jeuk in zijn nek werd geplaagd en DDT niet afdoende bleek. Met geen pen te beschrijven Is de verbazing van arts en patient, toen de medi cus uit de nek van Alfon so een kogel te voorschijn haalde, welke sinds de eerste wereldoorlog on der zijn huid verborgen had gezeten. J)E YANKEES hebben uitgerekend, dat hun land het enige ter we reld is, waar vijf mïllioen parkieten leven. In kooien dan. Het houden van die vrijerige vogel tjes is daar gewoon een rage. Voorts hebben de Amerikanen ruim 19,6 mïllioen honden en 14,6 millioen poezen. En daar zijn de talloze zwervers niet bij meegerekend. Dit zegt u natuurlijk al lemaal niets, als u niet weet, dat de V.S. 148.000.000 inwoners hebben. |7EN Deventer scheids rechter kreeg Zondag, toen hij een voetbalwed strijd ergens op de Ve- luwe leidde, zo'n harde bal tegen het achter hoofd, dat hij een her senschudding opliep en per ziekenauto in bewus teloze toestand 'naar zijn woning in de koekstad moest worden vervoerd. In een adresgids vond men zijn straat en huis nummer. De chauffeur belde aan en lichtte de ontstelde echtgenote van de scheidsrechter in. Hij adviseerde haar om beneden een bed op te maken, daar de gewonde niet de trap opgedragen kon worden. Zo ge schiedde. AUes werd versleept en tenslotte stond een levensgroot bed met hagelblanke la kens in de huiskamer op gesteld. Maar pas toen de scheidsrechter er al in lag, ontdekte de gast vrouw met een luide gil, dat het haar echtgenoot QE INWONERS van Baard, Winsum en Oosterlittens in Friesland hebben enige jaren ge leden vrijwillig een af spraak gemaakt om in een bepaald gebied geen eieren meer te zoeken. Alleen in het hierdoor ontstane vogelreservaat bij het dorp Baard bleek nu echter een toeneming van zestig procent wat de bebroede nesten be trof. Bij Winsum en Oosterlittens was een toeneming echter nauwe lijks merkbaar. De af spraak blijft evenwel ge handhaafd. niet was. Dat krijgt men, wanneer in één stad twee J4ET MAORI-LIED scheidsrechters met de- n„„t; v>„i» zelfde naam wonen. fe WHITE PLAINS in de Amerikaanse staat New York zag de auto mobilist James Sinkier, dat een van zijn beste vrienden een bekeuring van de politie kreeg, om dat hij te snel had gele den. James er op af. „Laat die man gaan", riep h(j met een groots gebaar tot de politiemannen, „ik betaal zijn boete wel". Zo geschiedde en de vriend kon zijns weegs gaan. De barmhartige Sa maritaan zelf moest ech ter de nacht in een cel op het politiebureau door brengen. Hij had name lijk zijn rijbewijs niet bij zich. ,Poeti Poeti Pai", dat tijdens het bezoek van Koningin Elizabeth aan Nieuw-Zeeland ten ge hore werd gebracht en dat ook op de geluids band werd opgenomen, is misschien helemaal geen Maori-lied, maar komt mogelijk uit Kan sas City in de Verenigde Staten. Men beweert, dat het lied, waarvan de titel betekent „Jij bent maar een bloem" uit een oude ruiker", in 1924 voor het eerst in Kansas City is uitgegeven en dat het later vertaald is in de Maori-taal. Volgens de Maori's zelf echter is het lied gecomponeerd door de beroemde, inmiddels overleden, Maori-leider Sir Apirana Ngata, en wel in 1925. Sir Alan Rook, een medicus verbonden aan de universiteit van Cambridge, heeft zojuist een studie over de levens duur van universitaire sportbeoefenaars (die ondanks alles niet zo gek veel ver schillen van doodgewone sportbeoefenaars) in het Britse medische tijdschrift „Lancet" gepubliceerd. Zijn belangrijkste conclusie is, dat de sportbeoefenaars niet eerder sterven dan hun onsportieve medestudenten, maar ook niet langer leven. Hij onderzocht de levensduur van 834 sportbeoefenaars, die de universi teit van Cambridge bezochten tussen 1860 en 1900, en vergeleek deze met die van 374 intellectuelen van uitzonderlijk academisch aanzien en 336 „willekeurigen", geen uitblinkers op sportief of academisch gebied. Sir Alan Rook vond, dat de intellectuelen, ongeveer 1,5 jaar langer leefden. „Dat kon echter toeval zijn", meende hij. Het percentage zelfmoorden onder intellectuelen was het grootst, ruim vier procent, vergeleken met 0,8 procent bij de twee andere categorieën. Tot veertigjarige leeftijd hebben de sportbeoefenaars enigszins betere vooruit zichten om te blijven leven, na veertigjarige leeftijd echter de intellectuelen, die dan verder op elke leeftijd in het voordeel zijn boven de sportieven en de „wille keurigen". Dus flink studeren maar, gij lezers. (Advertentie, Ing. Med.) Vandaag beginnen te Washington on derhandelingen over de verstrekking van een Amerikaanse lening aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Aan Amerikaanse zijde zullen de mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, de minister van Finan ciën, George Humphrey, en de direc teur van de hulpverleningsprogramma's, Harold Stassen, aan de onderhandelin gen deelnemen. De Europese Kolen- en Staalgemeenschap wordt vertegenwoor- woordigd door de president van het hoge gezagsorgaan, Jean Monnet. TERWIJL de deskundigen van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie in het gebied van de Marshall-eilanden nog bezig zijn gege vens te verzamelen omtrent de laatste ontploffing van een waterstofbom, een wapen, waarmede met één slag hon derdduizenden mensenlevens zullen kunnen woruen vernietigd, herdenkt de Wereld Gezondheids Organisatie van de Verenigde Naties vandaag de dag, waarop voor zes jaar het statuut van kracht werd, dat de stoot gaf tot een harde, maar vredelievende strijd. Deze strijd wordt gevoerd op het witte front, daar waar ziekten en onhygiënische toestanden de gezondheid van de mens belagen en ondermijnen. De gezondheidstoestand en de ge zondheidszorg laten in vele gebieden van de wereld, dikwijls zelfs daar, waar men het niet zou verwachten, zeer te wensen over. Ontelbare mensenlevens gaan ten onder of worden gebracht tot een ellendig, pijnlijk bestaan, vaak lou ter en alleen omdat de juiste medische verzorging ontbreekt, of ook door on verschilligheid of zelfs door bewuste afwijzing op grond van religieuze over wegingen. Het is daarom de hoge plicht van de genen, die wel de modernste medische methoden kennen, die wel de appara tuur bezitten om ziekten te bestrijden of epidemieën in te perken, ook ziin naaste in nabije en verre landen die kennis bij te brengen, ook de naaste te laten profiteren van deze zegenrijke uitkomsten van dikwerf jarenlange we tenschappelijke arbeid. De Wereld Gezondheids Organisatie heeft die hulp internationaal gericht en in de weinige jaren van haar bestaan al menig goed en succesvol werk kunnen doen. In Griekenland en Italië werd de malaria nagenoeg geheel uitgebannen. In Egypte werd een cholera-epidemie bedwongen. In Zuid-Oost-Europa wer den milioenen mpnsen ingeënt tegen t.b.c. In Londen werd een internatio naal centrum ingesteld voor griepan- derzoek. In Afrika is de strijd aange bonden tegen de gevreesde slaapziekte i op de Malediven werden duizenden eilandhewoners door artsen in dienst van de Organisatie genezen van de af schuwelijke z.g. olifantsziekte. In Is tanbul werd onlangs nog een medisch opleidingscentrum ingericht voor de landen rondom het Oostelijke deel van de Middellandse Zee. JN vele minder-ontwikkelde landen wordt door teams van de Gezond heidsorganisatie niet alleen direct me disch werk verricht, doch houdt men zich ook bezig met het op moderner methoden trainen van de inheemse dienst voor gezondheidszorg en het zelfs door huisbezoek stimuleren van betere hygiënische toestanden in de gezinnen. Zo werkt in dienst van de Wereldorganisatie in de Indochinese staat Cambodja de Nederlandse ver pleegster Wilhelmina Visscber. In een onlangs bij kaarslicht geschreven brief vertelt zij over haar werk. In het cen trum hoorde zij bv. van de in training zijnde inlandse verpleegsters, dat geen enkele moeder, wier baby niet ziek was, er ook maar aan dacht met haar kind regelmatig ter controle te komen. De verpleegsters gingen daarna bij de jonge moeders op bezoek en sindsdien komen niet alleen zieke of ondervoede kinderen naar het medische centrum, maar ook de moeders met gezonde ba- bies. Deze contacten zijn uitermate nut tig en helpen ook in het algemeen het Ïieil van de gezondheidstoestand in het and verhogen. Het werk van de verpleegster in het algemeen wordt speciaal op deze Dag van de Gezondheidsorganisatie-1954 in het licht van de belangstelling geplaatst. Zonder de toewijding en werklust van de verpleegster, van die talloze vrou wen en meisjes, zou geen enkel zieken huis, geen enkele medische dienst het kunnen stellen. „De verpleegster van vandaag, onverschillig waar zij werkt, in het ziekenhuis en de operatiezaal, in polikliniek, school of huis, is de vrien din en raadgeefster van velen, en te vens een welkome opvoedster. Zij helpt niet alleen moeders en kinderen, maar is ook actief bij de geneeskundige voorzorg. Zij is de vertrouwenspersoon van mensen, die hun moeilijkheden mei haar bespreken", aldus ds M. G. Can- dau, directeur-generaal van de Wereld organisatie in een door hem ter gele genheid van deze Dag uitgegeven bood schap. Ook legde hij de nadruk .,p net feit, dat er nog zulk een dringende be hoefte aan goede verpleegsters in de wereld bestaat. Sommige delen der aar de hebben één verpleegster rp 300 zie len, andere één op de 100.000. Ver pleegsters kunnen ook vandaag in dienst treden bij de Wereldorganisatie. Men wende zich om inlichtingen tot de Informatiedienst der Ver. Naties Alexanderstraat 2. Den Haag. JbN VOOR het overigeMisschien zetten de zieken hun verzorgster, de verpleegster, vandaag eens in het zon netje met een extra lief woord of een kleine attentie. Misschien schrijft gij, die nu gezond zijt, een briefje van dankbaarheid aan de verpleegster, die u tijdens een ziekte ter zijde stond. Of stuurt ge haar wat mooie voorjaars bloemen. Het is goed èn nodig althans één dag in het jaar aan dit alles, aan dat hele veld der gezondheidszorg extra aan dacht te schenken. Die belangstelling, dat beetje extra liefde, zal de strijders aan het witte front bij hun vaak zo harde en vermoeiende arbeid zeker een stimulans en een steun zijn. ADVERTENTIE Op hoorn groeit geen haar! Het verhoornen van de hoofdhuid en de daarmee gepaard gaande roos, is de voorbode van haaruitval. Roos is een wenk van Moeder Natuur, die waar schuwen wil: „Pas op het haar dat ik U gegeven heb; Uw hoofdhuid ver- hoornt en op hoorn groeit geen haar „U moet Silvikrin gebruiken, de bio logische haarvoeding! Silvikrin be strijdt en verhelpt de verhoorning van de hoofdhuid. Silvikrin brengt de haar groei weer op gang en brengt uitkomst in vele vergevorderde gevallen van verhoorning der hoofdhuid. Silvikrin bevat nl. de 14 natuurlijke opbouwstof fen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en de 11 overige uit de animo-groep. De wetenschap heeft vastgesteld en bevestigd, dat Silvikrip al deze opbouwstoffen in de juiste ver houding bevat. (Advertentie. Ing. Med.) Het Seeamt Hamburg heeft gisteren de gezagvoerder van het 4524 brt me tende Hamburgse motorschip „Damas kus" niet schuldig verklaard aan de botsing met de sleepboot „Argus" van L. Smit en Co's internationale sleep dienst te Rotterdam. Zoals men weet, werd de „Argus" op 5 Januari van dit jaar tegen 12 uur 's nachts op de Nieuwe Maas, ter hoog te van de Heysehaven, door de „Da maskus" overvaren, tengevolge waar van de sleepboot kapseisde en gedeel telijk zonk. De vier opvarenden en de havenloods kwamen daarbij om het leven. NEDERLAND—FRANS GESPREK OVER E.D.G.-VERDRAG Er bestaan plannen om binnenkort een bijeenkomst te beleggen van Fran se parlementsleden, die nog twijfelen aan de wenselijkheid van aanvaarding van het E.D.G.-verdrag, met voorstan ders van dit verdrag in Nederland en andere landen. De kans bestaat, dat de ze bijeenkomst in ons land zal worden gehouden. In de loop van de komende week zul len te Parijs Brits-Frans-Amerikaanse besprekingen worden gehouden, die als inleiding op de komende Geneefse confe rentie zijn te beschouwen. Een Israëlische militaire woordvoer- j der heeft melding gemaakt van drie nieuwe incidenten langs de Israëlisch- j Arabische bestandsgrenzen. In het gebied van Gaza werd uit Egyptische stellingen met automatische wapens gevuurd op een Israëlische pa trouille, waardoor twee soldaten ern stig zijn gewond. Israel heeft hierover een klacht ingediend bij de gemengde Israëlisch-Egyptische wapenstilstands- j commissie. Nabij Liftah hebben Jordaanse grens wachten op een andere Israëlische pa trouille geschoten. Maandag zijn twee Amerikaanse sol daten van het veertiende regiment ca- j valerie, die in de buurt van de de marcatielijn, vijftig km ten Oosten van Fulda. in een jeep patrouilleerden, door Sovjet-militairen gevangen genomen. Nadat de Amerikaanse militaire missie te Potsdam stappen had ondernomen bij het Sovjet-hoofdkwartier om de on middellijke invrijheidstelling van de soldaten en teruggave van de jeep te bewerken, zijn de mannen gisteren vrij-1 gelaten. De Russische afgevaardigden op het filmfestival te Cannes hebben dezei dagen verontwaardigd de zaal verla ten, toen in de Zweedse film „Karle- kens Brood" het levensbrood eer portret van Stalin in een stal te zier was. Op het verzoek van de Russen oir de film uit te sluiten van deelneming zal het festivalcomité zeer spoedig ant woorden. NIEUWE BRITSE GEVECHTSWAGEh Groot-Brittannië beschikt thans ovei een nieuwe vechtwagen, de „Conque ror", die groter, sneller en zwaardei gepantserd is dan de grootste Engelsf tank, de 52 ton wegende „Centurion" Ook de vuurkracht van de „Conque ror" is groter. Bijzonderheden omtren' gewicht en bepantsering en andere ge gevens worden nog geheim gehouden. Nadat Maandag een complot was ont dekt om de president van het leven tcj beroven, heeft de regering van Nicara gua gisteren de grens met Costa Rica af gesloten. Elk tablet Cheiarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. mm 'BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET TEGENPÜNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 Cl (Advertentie, Ing. Med.) J

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7