„Berjozka" werd openbaring voor Nederlands publiek AKKERTJES" De Tweede Kamer behandelt de Bedrijfsvergunningenwet Honden uit alle windstreken voor de fijnproevers Ovaties begeleidden sublieme vertolkingen Russische volksdansen in Carré Fabelachtige techniek Van der Goes werkt Saarstatuut uit Besprekingen te Parijs en te Bonn Fonteijn voor Hoge Raad H M. Koningin Juliana ontving journalisten uit India Plechtige herdenking op 4 Mei in Ridderzaal Stroom van amendementen ingediend Heden valt de beslissing „De Haaf" te Bergen wordt uitgebreid Eendagskuiken is géén speelgoed De Winner 1954in het RAI-gebouw Wordt invoer van honden stopgezet? Onze beste schakers rond hun borden Haagse bedelaars voor Hoge Raad WOENSDAG 7 APRIL 1954 (Van een onzer redacteuren) zijn van die ogenblikken in liet leven van een criticus, dat hij aarzelt de pen ter hand te nemen om zijn indruk over een voor treffelijk geslaagde cultuurmanifestatie op papier weer te geven. Hij aarzelt, omdat het hem duidelijk ivordt, dat woorden plotseling zo armzalig en beperkt kunnen zijn. Anders gezegd, hij uordt beheerst door de angst, dat bij diegenen, die er niet bij geweest zijn een vage indruk zal achterblijven. Er is bovendien nog een andere overweging. De criticus is geen criticus meer, wanneer het ontstuimig enthousiasme de objectieve beoordeling gaat verdringen. Wij hopen dan ook. dat de lezer het ons vergeven zal, wanneer wij in dit verslag over de uitvoe ring van het Russische Volksdanslheater ,.Berjozkagisteravond in Carré te Amsterdam onze grenzenloze bewondering en geestdrift de vrije loop laten en de critische beschouwing een klein beetje veron achtzamen. Overigens slaagden de 18 jeugdige danseressen er in een uitverkocht Carré tot wilde orkanen van applaus te bewegen, die tot gevolg hadden, dat bijna ieder nummer moest ivorden herhaald. Een golf van opwinding plantte zich voort van rij tot rij om te eindigen in de nok van het gebouiv. Men juichte en stampvoette voor zoveel hart- veroverende gratie, volkomen perfectie en ontroerende voordracht. Men keek in ademloze spanning naar die ideale combinatie van nauw be dwongen passie en grenzeloze technische vaardigheid. De Slavische volken worden geken merkt door een veelzijdige volkskunst die zij danken aan een grote gemeen schapszin en sterk samenhorigheidsge voel, waarmee hun hele leven door trokken is. Het is daarom geen wonder dat juist in deze streken een overvloed aan folklore is ontstaan, die zich vooral manifesteert in de onstuimige, boertige, maar steeds betoverende zang- en dans kunst. Een zuivere weerspiegeling daarvan treffen wij aan in het program ma van „Berjozka". Deze balletgroep, voortgekomen uit het amateurisme, hul digt het principe, dat hoe volmaakt de dansen technisch ook zijn, de oorspron kelijke spontaneëteit niet verwaarloosd mag worden. Soms worden de figuren en patronen van het samenspel gesty- leerd, aangepast aan de middelen, die het moderne theater ten dienste staan. Maar het essentiële karakter, de vaart en gloed blijven gehandhaafd. Voegt men daarbij een technische volmaakt heid, een subliem uitgebalanceerde Op verzoek van Maurice Schuman, de Franse staatssecretaris van Buiten landse Zaken heeft jhr mr M. van der Goes van Naters, rapporteur voor de Saarkwestie van de Raad van Europa, Maandagochtend met hem en zijn me dewerkers geconfereerd op de Quai d'Orsay te Parijs om tot een meer con crete uitwerking te komen van een tussen Frankrijk en Duitsland te slui ten accoord, dat nog niet een volledi ge Saarregeling bevat, doch de om schrijving van een Saarstatuut. Over deze omschrijving zou overeenstem ming moeten worden bereikt vóór de stemming over de EDG in Frankrijk aan de orde wordt gesteld. Jhr mr Van der Goes van Naters ontving een verzoek van prof. Hall- stein, staatssecretaris in het Westduit- se kabinet te Bonn, om binnenkort over hetzelfde probleem aldaar te con fereren. De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam gisteren conclusie in de zaak van de 54-jarige ex-sergeant konstabel bij de Kon. Marine A. H. F. Fonteijn uit Amsterdam, welke zaak nu voor de derde maal bij ons hoogste rechtscollege in behandeling is. Thans geldt het een cassatieberoep tegen een an-est van het Haagse gerechtshof van 25 November jl., waarbij, evenals in verschillende instanties reeds ge schied was, F. wegens smaadschrift werd veroordeeld, thans tot 2 maan den voorwaardelijk. De cassatiemiddelen tegen 's hofs arrest aangevoerd, achtte de procu reur-generaal ongegrond, weshalve hij concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 11 Mei. De grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin deelt mede, Hat het Hof ingevolge de bevelen van H.M. de Koningin wegens het over lijden van HKH de kroonprinses van Noorwegen één week halve rouw zal aannemen, ingaande 7 April. choreografie (Nadezjda Nadezjina) dan kan men zich voorstellen, dat de bezoe ker met een artistieke prestatie van de eerste orde wordt geconfronteerd. Voor de verbaasde ogen van de nuch tere Hollander werden de poorten van het Russische sprookjesland gisteravond wijd geopend om hem een blik te gun nen over de woeste steppen, in de uit gestrekte wouden en over de wilde ge bergten. Hij werd binnengeleid in die wondere wereld van boerse eenvoud en bezeten i>.ozakkendansen, hij mocht wegdromen in de weemoedige muziek van de balalaika. Op de markante rhythmen en suggestieve toonreeksen van door vier mannen bespeelde knop- accordeons ontrolde zich een panorama van een nationale gcvoelsrijkdom, die nog werd geaccentueerd door de waar lijk fantastische costuums. £)E berkeboom neemt in de Russische volkskunst een bijzondere plaats in. Het is een figuur die in talloze volks verhalen en liederen voorkomt. Het behoeft daarom geen verwondering, -lat dit ensemble deze boom als embleem heeft gekozen. Met de gelijknamige dans werd ook het programma ge opend. En toen reeds werd men ge grepen door een zeldzame souplesse in bewegingen, een volmaakte beheer sing, die o.a. de indruk wekte, dat de meisjes op een ronddraaiende scnyf werden voortbe /ogen. Voortdurend werd een wisselende figuratie gescha pen, die aan de homogeniteit van de groep geen afbreuk deed. Wij denken voorts aan de Tsepotsch- ka, een dans waarin de meisjes door het maken van zwevende bewegingen, een sierlijke, gouden ketting vormen. Diepe indruk maakte ook de Lebedoesjka (de Zwaan) en de enerverende Kozakken- dans, waarin de kuitlaarzen met een razendsnelle roffel op de vloer neer komen, een dans met variërende com binaties van stamp- en schopbewegin- gen met pirouetten en bewegingen van armen, hoofd en romp in een variëteit van groepsfiguren. Doch ook individu eel werd voortreffelijk werk geleverd. De muzikale begeleiding, fijnzinnig en bescheiden, was uniek. De balletgroep „Berjozkg" heeft het hart van het Ne derlandse publiek veroverd. Nog enige dagen zullen duizenden genieten van het subliem vermogen der danseres sen, van een manifestatie zoals men maar eenmaal in zijn leven ziet. Daarna zal nog slechts de herinnering over blijven aan een avond van louter schoonheid. P v B. Gisteren is de Russische dansgroep „Berjozka," zijn tournee door ons land, begonnen met een uitvoering in Amsterdam. H.M. de Koningin heeft Dinsdag middag een groep journalisten uit India op Soest dijk ontvangen. Vierde van links de ambassadeur van India de heer B. N. Chakravarty. De commissie nationale herdenking deelt mede, dat (evenals vorige ja ren) op 4 Mei een plechtige herden king zal worden gehouden in de Rid derzaal, waarbij de gevallenen van zee-, land- en luchtmacht benevens die genen, die tengevolge van oorlogsge weld om het leven zijn gekomen, wor den herdacht. het pon direct (Advertentie, Ing. Med.) J^ADAT gistermiddag de Tweede Ka mer de behandeling van de wet tot invoering van een leeftijdsgrens voor het notarisambt en tot oprichting van een notarieel pensioenfonds opnieuw had uitgesteld in verband met een op het laatste nippertje door de regering ingediende nota van wijziging, lieeft zü zich gezet aan een debat over de nieuwe Bedrijfiverguoningwet. Deze maakt het mogelijk, in bepaalde be drijfstakken de stichting van nieuwe ondernemingen te verbieden,, wan neer daarmee om de een of andere reden een algemeen belang kan zijn gediend. Had de heer Ankersmit (WD) nog al wat practische en principiële be zwaren tegen het ontwerp, de heer Roemers (Arb.) vond, dat hier en daar nog wel wat verder had kunnen gaan. Hij meende, dat de regering in bepaal de gevallen tot sluiting van bedrijven moet kunnen overgaan en dat het aan tal sluitingsgronden moest worden uit gebreid .Ook zou de detailhandel onder cie werking van de wet moeten vallen. De heer Van Eysden (AR), die het ont werp aanvaardde, meende, dat meer gebruik diende te worden gemaakt van de SER als adviesinstantie. De heer Gortzak (CPN) zag de wet als een on dersteuning van de belangen van grote concerns en met name van de Ameri kaanse industrie. Hij was dus tegen. Minister Zijlstra vond het niet nodig, het aantal sluitingsgronden nog uit te breiden. Hij bestreed, dat de detailhan del onder de wet zou moeten vallen. Ook was hij er tegen, om bij alle slui tingen het advies van de SER te vragen De mogelijkheid van beroep op de Kroon, waarvoor de heer Roemers nog had gepleit, wees hij af. Inschakeling van de Kamers van Koophandel als adviesorgaan is mogelijk. Bij de artikelsgewijze behandeling kwamen er nog al wat amendementen los. De heer Koersen boekte een klein succesje toen een door hem voorge stelde aanwijzing van de minister van Economische Zaken als eerst aangewe zen minister werd aanvaard. Tal van andere amendementen zullen vandaag pas in stemming komen, zo twee van de heer Roemers, volgens welke kleinhan del en havenbedrijf onder de wet moe ten vallen. Nadrukkelijk verklaarde de minister een amendement van de heer Koersen onaanvaardbaar, om beroep bij het scheidsgerecht voor het bedrijfsle ven mogelijk te maken. Daarmee was het van de baan. De minister laste zelf nog een artikel in, op grond waarvan elk jaar aan de Staten-Generaal verslag moet worden uitgebracht van de toe passing der wet. Vandaag wordt er over wet en amendementen gestemd. Het provincia'e vormingscentrum van de Nederlandse Hervormde kerk in Noord-Holland, dat is gevestigd in het landhuis De Haaf te Bergen, zal in verband met de groei van zijn werk overgaan tot uitbreiding van het ge bouw. Het architectenbureau Rogge veen en Hooning te Dergen heeft een ontwerp gemaakt. Aan de hand hier van zal het in 1914 door De Bazel ge bouwde huis worden voorzien van eer aanbouw, die geheel in dezelfde stijl zal worden gehouden, zodat een har monisch geheel behouden blijft. De uitvoering van het plan levert een le zingzaai en enkele logeerkamertjes op, waardoor de capaciteit van het ge bouw op viiftig gasten wordt gebracht Men hoopt bet nieuwe gedeel'e in Juni in gebruik te kunnen nemen. ZEVENJARIG JONGETJE BIJ HÉT SPELEN VERDRONKEN Gisteravond om zes uur is in de Ko ningshaven te Rotterdam een knaapje verdronken. Het jongetje, de zeven jarige W Kamminga, was tijdens het spelen van de kade in het water ge vallen. Ofschoon hij vrij spoedig op het droge was gebracht, mocht kunst matige ademhaling niet meer baten. Ook nu wordt door de inspectie van Dierenbescherming telkens geconsta teerd, dat de jeugd zgn. ééndagskui- kentjes als levend speelgoed in haar bezit heeft. In Den Haag werden zelfs kinderen aangetroffen, die met deze stumperige diertjes aan een touwtje door de straten liepen. Dierenbescherming doet een ernstig beroep op de ouders om mede te wer ken, dat deze diertjes uit de handen van de kinderen blijven. Van een onzer verslaggevers) BOUVIERS, New Foundlanders, Welsh Corgi's, poedels en Duitse huidoggen, wij noemen slechts enkele van de meest uiteenlopende rassen, die op de Internationale Kampioenschaptentoonstelling op 10 en 11 April in het RAI-gebouw te Amsterdam zullen worden ge- exposeerd. Dit gigantische blaffeest („Winner 1954") georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Kennelclub „Cynophilia", dat talloze hondenliefhebbers bijeen zal brengen, belooft een evenement van de eerste orde te worden. Ruim 800 honden uit alle windstreken krijgen een plaatsje in de ruime expositiehal. Oorspronkelijk was het de be doeling een verzameling van 900 dieren te presenteren. Het bestuur is echter gehandicapt door het grote gevaar, dat ons land op het ogenblik bedreigt, nl. de migratie van hondsdolheid uit het Oosten. Deze honds dolheid heeft zelfs zulke vormen aangenomen, dat de regering over weegt een absoluut verbod van hondeninvoer in te stellen. Deze maat regel zou dan tevens gelden voor het fokmaterieel. Voor de „Winner 1954" heeft een en ander tot gevolg, dat 100 honden, die aanvankelijk uit Duitsland gecompareerd waren, niet zullen deelnemen. Er blijft overigens genoeg over, om de fijnproever in ruime mate tevreden te stellen. Er is verder aan deze ten toonstelling nog een bijzondere verras sing verbonden, een attractie, die ook de niet-ingewijden bijzonder op prijs zullen stellen. Geassisteerd door zijn echtgenote komt de heer Jos Gillissen uit Leusden Zondagmiddag om 3 uur een demonstratie geven met. de Ko ninklijke meute foxhounds, de meute van Prins Bernhard. Een grandioos ex periment, wanneer men bedenkt, dat deze dieren, uitsluitend gehoorzamend aan hun jachtinstincten, gewend aan fluit- en hoornsignalen in een volmaakt vreemde omgeving op een houten vloer en onder dak moeten optreden. In ieder geval zal het voor hen, die jachttafe relen alleen maar van schilderijen ken nen, een openbaring betekenen een dergelijk romantisch schouwspel met de huntsman in rode rok te aanschou wen. Op deze zelfde dag, het bestuur meent tussen half vijf en vijf uui zal ook bekend worden gemaakt welke hond als de beste werd geklassificeerd. H, M. de Koningin heeft voor deze hond een zilveren medaille beschikbaar gesteld De beste zelf gefokte hond zal zich mogen tooien met een medaille van Z.K.H. Prins Bernhard. Een extra voordeel heeft de hond, die de kwali ficatie uitmuntend behaalt, omdat deze kwalificatie kan meetellen voor 't ver krijgen van de nationale kampioenstitel De beste Nederlandse en buitenlandse keurmeesters zullen de talloze exem plaren beoordelen. Tenslotte wordt de 40.000ste deelne mer aan de ,.Cynophilia"-tentoonstel- lingen verwacht. De eigenaar zal met een blijvend aandenken verblijd wor den. De strijd om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland is gisteren in Amsterdam begonnen. 1an de voorste tafel van voor naar achter: Kramer, Corllever, Miihring, De Jong. Barendrechl. Ruwe, Spanjaard, v. d. Berg. v. Schelt erna, v. d. Bosch, Donner en Orbaan. Zoals gezegd wordt de a.s. expositie een staalkaart van vele hondenrassen. Het publiek zal er 85 dogachtigen, w.o. St. Bernards, Duitse Doggen en Bull- doggen aantreffen, 141 herders- en vee drijvershonden (o.a. Nederlandse scha pendoes), de Hollandse herdershonden de Zwitserse Sennenhond, 96 wind honden (de Ierse Wolfshond en het kleine Italiaanse windhondje), 247 jachthonden, waarbij de Drentse Pa trijshond, de Friese Staby- en Wetter- houn, de Amerikaanse Beagle en Che- saspeake Bay Retrievers, de Belgische Congohond (Basenji) en de Finse kees hond, Voorts vindt men er 120 terriers en 46 dameshondjes, waaronder het kleinste hier bekende, de Yorshire ter rier. Het zou ons uiteraard te ver voe ren de kwaliteiten en hoedanigheden van de verschillende honden te ver melden. Voor enkele bijzondere soor ten echter willen wij een uitzondering maken. Daar is dan in de eerste plaats de reeds genoemde Basenji of Congolise boshond. Zij worden door de Pygmeeën nog altijd gebruikt op de drijfjacht. Wat wel merkbaar mag heten, ze blaf fen nooit. Wel zingen ze en volgens de kenners met buitengewoon veel gevoel. Deze dieren zijn zo schrander, dat men ze, zo wordt beweerd, tot kellnër of portier kan africhten. Verder is er de hier te lande zeldzame Chesapeake Bay Retrievers. Hij heeft niet alleen zwem vliezen tussen de tenen, maar ook een waterproof vacht, bestand tegen de ergste koude. Zijn kleur is roestbruin en in zijn hoofd priemen opvallend gele ogen. Het kleinste windhondje is het ongemeen sierlijke Italiaanse wind hondje, dat men wel. eens ziet op een zijden kussen, zittend in een boudoir. In werkelijkheid een vurig en bedrijvig beest. We mogen de Corgi niet vergeten, het jeugdspeelkameraad- je van Koningin Elisabeth en de Sea- lykum terrier, die bij onze Koninklijke familie in de gratie staat. Het zijn allen bijzondere exemplaren uit een interessante keurcollectie, die waard is veel bezoekers te trekken. De tentoonstelling is Zaterdag en Zondag van 95 uur geopend. De toegangsprijs bedraagt f 1,—. De Hoge Raad wees gisteren arrest in de ken van een groep Haagse bedelaars tegen vonnissen van de Haagse politierechter De bedelaars werden hierbij veroordeeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdurig ver blijf in een Rijkswerkinrichting. De bedelaars beweerden passief te zijn ge weest. en de voorbijgangers niets te hebben gevraagd. De Hoge Raad heeft zich in deze zaken aangesloten hij de conclusies van de procureur-generaal en de meeste beroepen verworpen. Een vonnis werd alleen ten aanzien van de straf vernietigd met veroordeling tot 12 dagen hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting voor an derhalf jaar. Ook werd een vonnis vernietigd met verwijzing der zaak naar hel Haagse gerechtshof op grond van het feit, dat uit het vonnis niet bleek, dat de veroordeelde in staat is in een Rijkswerkinrichting te werk-n, CONGRES OVER MELKSANERING De Centrale Besturenbond van Zui velhandelorganisaties houdt 21 April in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht een algemene ver gadering, waar de melksanering en de te dien aanzien te verwachten over heidsmaatregelen zullen worden be sproken.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9