Kamer van Koophandel neemt het probleem in studie Astemda Duizenden... Stad en omgeving Dames- en Herenkleding V.V.D. program gebaseerd op christelijke fundamenten Paradijselijke impressies op de middenstandsbeurs Verwoede pleitrede door een ex-belastinginspecteur De bloembollenteelt in gevaar Pleidooi voor behoud cultuurgronden De heer Valkering in het geweer Liberalisme van nu niet vergelijkbaar met vreeger Vragen aan de minister Volmacht geweigerd aan religieuzen? Grote drukte en een bureaulamp op afbetaling BURGERLIJKE STAND Belastingontduiking2 maanden geëist Hij kende de heren van de fiscus Het isolement moet doorbroken worden Mevrouw Holzmüller sprak voor VVD-vrouwen Kappersclub sloeg een goed ftguur DONDERDAG 8 APRIL 1954 Een zeer belangrijk punt misschien wel het belangrijkste van de hele agenda voor de gistermiddag ten raadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier werd bij de rondvraag aangesneden door de heer Valkering. In een goed gedocumenteerd betoog stelde hij de vraag of in Je uitbreidings- en streekplannen van overheidsinstanties wel voldoende rekening wordt gehouden met de zeer grote agrarische belangen die hierbij op het spel staan. Spreker wilde niet beweren dat bij het projecteren van openbare werken te algemenen nutte met ieders per soonlijke belangen rekening zou moeten worden gehouden, maar vroeg zich af of er bij de voorbereiding van dergelijke plannen niet met nog meer zorg kan worden gewaakt voor het behoud onzer kostbare cultuurgronden. Hij bedoelde hiermee vooral de tuin- en bloembollen- gronden in ons gewest, die niet alleen van belang zijn voor de kwekers en de handelaren, maar voor het hele Nederlandse volk. Spreker wees hierbij onder meer op de grote uitvoer van bloembollen (in 1953 voor 140 millioen), maar ook op het feit, dat vele landgenoten op die gronden werkgelegenheid vinden. Ver der wees hij er op, dat bij invoer van bloembollen in de Verenigde Staten ais eis geldt, dat de bollen vrij moe ten zijn van aarde in welke vorm ook, zodat voor deze export vooral tul pen en narcissen uitsluitend bollen van de zandgrond worden gebruikt Willen wij deze export behouden, dan zal het dringend nodig zijn dat er met de grootste zorg gewaakt wordt voor behoud van de waardevolle zandgron den, temeer omdat cultuur op zand grond elders in ons land voor bloem bollen niet mogelijk is. Vooral de teelt van hyacinthen kan uitsluitend plaats vinden op de thans daarvoor ge bruikte gronden. Spreker verzocht tenslotte met klem om stappen te overwegen, die er toe zouden kunnen leiden, dat in het ver volg bij het maken van verdere streekplannen door de colleges van openbaar bestuur zoveel mogelijk het teniet gaan van deze kostbare doch schaarse cultuurgronden zal worden voorkomen. De secretaris, de heer-Scheffel, wees er op dat de besturen der Zaanse ge meenten zelf de handen ineen hebben geslagen toen zij oordeelden niet vol doende te zijn gekend in het maken van streekplannen door de overheid, met dat gevolg dat zij een bevredigen de oplossing wisten te verkrijgen. De heer Valkering zei in antwoord hierop, dat in Noord-Kennemerland een enquête w rdt gehouden terzake de streekplannen. Na nog enige bespreking werd ten- slote besloten, dat het bureau der Ka mer de kwestie in studie zal nemen en dan b.v. samen met de Kamer te Haarlem overleg zal plegen terzake van wat kan worden gedaan om de cultuurterreinen zoveel mogelijk te beschermen. Erkend werd dat in lang niet alle gevallen de bouwgronden zullen kunnen worden behouden, om dat handel en verkeer en de grote be drijven ook hun eisen hebben van uit breiding. De voorzitter (deze keer mr Eecen uit Bergen, wegens ontstentenis van de heer Le Blansch) deelde bij de opening mede dat op 21 Maart is overleden het lid der Kamer, de heer N. T. de Graaf te Den Helder, wiens bescheidenheid en werkzaamheid hij prees en tot wiens nagedachtenis de leden zich enige ogenblikken van de zetels verhieven. De heer De Wolff Peereboom uit Bergen, die met algemene stemmen gekozen was tot lid in de vacature- Grondsma, werd met enige vriende lijke woorden welkom geheten. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat bericht van verhindering was ont vangen van de heren Schmalz, Heuse- veldt, Van de Garde, Koning en Rin gers. Opruimingstijd niet vervroegd De Stichting „Alkmaar 700 jaar stad" had gevraagd om de tijd van begin der halfjaarlijkse opruiming te vervroegen van 15 tot 10 Juli. De commissie voor middenstandsbelangen had op het standpunt gestaan om dit verzoek in te willigen en van dit voornemen de besturen van de mid denstandsverenigingen in dit gewest in kennis gesteld. Veertien dezer verenigingen be richtten daarop bezwaar te hebben tegen de vervroeging, slechts één had zich er niet tegen verzet. Gezien de be zwaren van de grote meerderheid der middenstandsverenigingen in de om trek, achtte d commissie het niet ver antwoord om het verzoek in te willi gen en stelde daarom de Kamer afwij zing voor. Zonder verdere bespreking werd dienovereenkomstig besloten. De wekelijkse loonbetalingen Een eerder aangehouden adres van het Grootwinkelbedrijf met verzoek de monuitb talingen te spreiden, waarom trent de commissie voor de midden standsbelangen adviseerde deze sprei ding te beperken tot de Vrijdag en de Zaterdag, kwam wederom ter tafel. Medegedeeld werd dat de directie van de Rijkswerf te Den Helder op een desbetreffende vraag had geantwoord dat inwilliging van het verzoek zulke ingrijpende organisatie in het bedrijf nodig zou maken, dat de nadelen veel groter zouden zijn dan de voordelen,' reden waarom zij er van afzag om aan het verzoek te voldoen. De vergadering verenigde zich met de conclusie van de Voorzitter om verder maar aan de werkgevers over te laten of zij al dan niet de loonbeta lingen willen stellen op een andere dag dan Zaterdag. De heer mr C. P. Eecen werd her kozen als bestuurslid van het Alk- maars Financieringsinstituut. Mededeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van de directeur van het telefoondistrict Haarlem met bericht dat te Bergen aan Zee een pu blieke telefooncel zal worden geplaatst. De voorzitter vond dit een verheugend bericht, getuigend van meer begrip dan de houding van het gemeentebe stuur van Bergen. DE PTT en de dienst op Zater dag. Door de K.v.K. te Eindhoven was, mede namens de Alkmaarse Kamer, een adres gestuurd aan de directeur- generaal der posterijen met bezwaren tegen de uitvoering van de postdienst op Zaterdag. Daarop was als antwoord ontvangen, dat na zorgvuldige afwe ging van de belangen van het publiek en die van het personeel, moest wor den besloten tot handhaving van de bestaande regeling ten aanzien van de openstelling van de loketten. Wat de overige punten betreft werd o.m. op gemerkt dat de bestelling van de op Zaterdagmiddag geposte stukken zo veel mogelijk geschiedt in de eerste bestelling op Maandag. In verband hiermede deelde de se cretaris mede, dat de postdirecteur te Den Helder berichtte, dat stukken, wel ke op Zaterdagmiddag uiterlijk 3.45 uur aldaar worden gepost, nog wor den opgenomen in de eerste bestelling op Maandag d.a.v.; voor Breezand be stemde stukken kunnen zelfs nog la ter worden gepost. In Schagen is de laatste buslichting voor genoemde bestelling op Zaterdag 's middags 4.14 uur en te Alkmaar (be zorging op het hoofdpostkantoor) 's middags te 5.05 uur. De voorzitter constateerde, dat voor het district der Kamer de postregeling toch nog wel hoopvol is. Overigens zal na de totstandkoming van de PTT- raad deze kwestie nog wel nader wor den behandeld. Het cadeaustelsel Een commissie uit de Kamers van Koophandel in Nederland heeft het cadeaustelsel bestudeerd en is tot de conclusie gekomen, dat het vraagstuk De heer en mevrouw Arendsen tijdens de dansdemonstraties op de damesbeurs. (Foto Jaap Schoen) zó gecompliceerd is, dat het uiterst moeilijk is om tot een objectieve be oordeling te geraken, reden waarom de commissie meent, dat de Kamers zich van een uitspraak in deze mate rie beter kunnen onthouden. Dit rapport heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de com missie voor middenstandsbelangen in de Alkmaarse Kamer en als haar con clusie gaf zij in overweging te be sluiten, dat de Kamer van oordeel is, dat het wenselijk is op korte termijn een wettelijke regeling in het leven te roepen. Zonder verdere bespreking werd dienovereenkomstig besloten. De voorzitter merkte nog op, dat de Ver. van K. v. K. in Nederland op 27 April a.s. een vergadering houdt, en dat hij het gewenst achtte de heer Heuse- veldt te verzoeken deze Kamer daar te vertegenwoordigen. Op diezelfde ver gadering zal ook aan de orde komen een bespreking van de cokesvoorzie ning in tijden van strenge vorst en als deskundige in deze materie verzocht spr. de heer Lakeman die vergadering te willen bijwonen. Deze zegde dit toe. DONDERDAG. VICTORIA THEATER, 8 uur: La Traviata (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur: De jongen met de trompet (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Twee straatjongens uit Parijs (14 jaar). REX THEATER. 2.30 en 8 uur: Europa 1951 (18 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 9—10 uur: Paradijs der Vrouw. STADHUIS, 2 uur: Raadsvergadering- V. en D., 2.30 en 3.45 uur: Mode- flitsen. BERGEN, Rustende Jager, 8 uui: Passiespel. VRIJDAG. REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Ge stolen liefde (18 jaar). VICTORIA THEATER, 8 uur: Fort Algiers (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur; 24 uur uit een vrouwenleven (14 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: De helse karavaan (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 9—10 uur: Paradijs der Vrouw. GULDEN VLIES, 8 uur: Schola Pu blics. BERGEN. Rustende Jager, 8 uur: Robinson Crusoe en Co (a.l.) DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek De Bever, Emmastraat 36. Zee. Hoog water te Bergen aan Donderdag Vrijdag Donderdag Vrijdag 7.09 8.01 19 39 20.39 hoog 7.14 19.44 8.06 20.44 Te Camperduin. laag 1.14 13.44 2.06 14.44 enthousiasten verdringen zich op onze shows tijdens de Alkmaarse Damesbeurs om de mooie modellen en prachtige kwaliteiten te bewonderen van onze Wij nodigen U uit om rustig op onze afdelingen deze modellen te komen passen. LANGESTRAAT 16—18 iAdvertentie, Ing. Med.) „Het is verkeerd wanneer men zich liever slecht laat besturen dan zel£ goed te besturen" Dit was de conclusie, waarmee mr L. R. J. Ridder van Rappard, burgemeester van Gorincbem, gisteravond zijn lezing voor de Provinciale Centrale Alkmaar van de VVD besloot en waarmee hij tevens het kernpunt van zijn betoog samenvatte: dat de VVD verlangt naar een plaats aan de bestuurstafel, niet 0111 daar ijverig te gaan ja- knikken, maar om aan de bron der beslissingen een gerechtvaardigde op positie te kunnen voeren. Er is veel wat de VVD met de Protestants- Christelijke partijen samenbindt, zo zei de heer Van Rappard verder, en daarom is een vruchtbaar gesprek met deze groeperingen zeker moge lijk met behoud natuurlijk van ieders zelfstandigheid en het vermijden van alle strakke dogma. Juist dat laatste beeft de VVD uit zijn begin selprogram gehouden. Omdat deze partij van oordeel is, dat een ondog matische christelijke vrijheid gevonden moet worden in de liefde tot God en de liefde tot de naasten. Het Christendom moet uitgaan boven de geloofsverdeeldheid. Het Tweede Kamerlid de heer Jac. Groen heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het aan de minister bekend, dat in de gemeente Alkmaar aan re ligieuzen van het St. Elizabeth zieken huis en Huize „St. Augustinus" aldaar een volmacht om bij de a.s. Staten verkiezingen voor een zieke (bedlege rige) medezuster te kunnen stemmen, is geweigerd op grond daarvan, dat zij niet als eikaars huisgenoten wor den beschouwd? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, gezien de door hem gehuldigde opvatting bij de desbetreffende behan deling van de wijziging der kieswet, dat „het niet nodig is het woord „huis genoot" nader in de wet te omschrij ven, omdat men in de praktijk met dit begrip, dat in het spraakgebruik een duidelijke betekenis bezit, zonder bezwaren zal kunnen werken", het in het spraakgebruik buiten twijfel staat, dat religieuzen, die permanent onder één dak in gemeenschap leven en tot één huishouding behoren, als elkan ders huisgenoten worden beschouwd? 3. Indien de beide eerste vragen door d? minister bevestigend worden beantwoord, is hij dan bereid aan het gemeentebestuur van Alkmaar mede te delen, dat de interpretatie die in het genoemde geval aan het begrip „huisgenoot" in de zin van de kies wet is gegeven, onjuist moet worden geacht en B. en W. van deze 0e- mèente te verzoeken alsnog die maat regelen te nemen, welke het mogelijk maken, dat deze kiezers van haar stemrecht bij de a.s. Statenverkiezing gebruik zullen kunnen maken? De drukte in „Het Paradijs der Vrouw" aan de Breedstraat is gister avond enorm geweest. Hoeveel mensen de cassa gepasseerd zijn hebben wij niet kunnen nagaan, maar dat het vele honderden zijn geweest staat vast. Het was er op sommige ogenblikken en tijdens de dansdemonstra ties, o.a. verzorgd door de heer en mevrouw Arendsen, eivol, waardoor het ..paradijs" wel in een zwart contrast stond tot de tuin waarin Adam en Eva met hun tweetjes genoten van een omgeving die niét hestond uit een verzameling stands als van „Naaldkunst" van de Laat, die thans enige duizenden jaren later de chenillegarnering voor hoedjes lan ceert. Moedernaakt als zij beiden rondliepen hadden zij nog geen behoefte aan heren- costuums zoals de fa. Hoes deze in de modernste tinten aanprijst, of aan fijne nylonlingerie van een voor klassieke be grippen beslist geperveteerde smaak Daarvoor is de stand van de fa. ten Kortenaar! Een hoogtezonapparatuur is in ons zee klimaat eigenlijk helemaal geen luxe, heeft de fa. Hofstede gedacht en daarom is ook zij op de beurs verschenen. De trapleertjes in de stand van de fa. Dölle deden, als er weer een modeshow gelanceerd werd, dienst als welkome tri bune en doorstonden deze test natuurlijk met glans en glorie. Zo'n beurs stimuleert de kooplust. Het ene ogenblik bezwijk je bijna voor een bureaulamp en het volgende moment sta je weer verlangend te kijken naar de twee guitaren die onbereikbaar voor je gretige handen, hoog boven de zilver papieren piano hangen. Dan glijdt een mannequin in een cognackleurig haute couturejasje en een warreling van on- definierbaar parfum langs je heen De dansdemonstraties, perfect uitge voerd' doen de mensen reikhalzen. Ze stoten met hun ellebogen en duwen elkaar uit het gezichtsveld. Er wordt gemopperd, gegicheld en vermoeid ge zucht wanthet is zo'verschrikkelijk vol. Met een heet hoofd zit je even later in de kofiezaal, waar de atmosfeer vibreert van het geroezemoes van tien tallen mensen binnen en honderden buiten. De mensen drinken, eten, babbe len, lopen weg. Anderen komen binnen. Alles beweegt en draait en schuift. Het is druk en onrustig, zeker, maar ieder een is er eventje „uit". Het contact tussen middenstand en publiek wordt verstevigd, de kooplust gestimuleerd en de winkeliers, graad meter voor de afstand van ons volk, gaat het goed. Geboren: Adrianus M. J„ zoon van J. A. M. in 't Ven en J. P. C. Lingers. Gezina J., dochter van W. G. Harms en J. Mulder. Johanna A. W. M.. dochter van J, A. Boereboom en A. M. Bruseker. Jacob P.. zoon van J. Purmer en T. Wagenaar. Gehuwd: Roelof Haazelager en Ja cobs A. Janssen. NED. HERV. EVANGELISATIE In de plaats van dr Bout, die door onvoorziene omstandigheden verhin derd is, hoopt hedenavond om 7.30 uur cand. A. van Stekelenburg te Utrecht voor bovengenoemde Evangelisatie voor te gaan. GESLAAGD Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het arts examen de heer K. C. Knaap. Hoewel een terechtzitting die zich afspeelt om een belastingtechnische zaak voor de toehoorder op de publieke tribune meestal verre van interessant is, wil een dergelijke affaire toch wel eens een emotioneel karakter krijgen wanneer de Officier van Justitie en de pleiter zich met alle overtuigingskracht en met mo bilisatie van het gehele arsenaal aan wets- cn feitenkennis wat zij tot hun be schikking hebben, in een juridisch steekspel werpen. Het was mr L. J. M. Nouwen, ex- belastinginspecteur uit Den Haag die gisteren pleitte voor de Alkmaarse boukhouder J. P. de K., die tijdens de oorlogsjaren de veehouder J. B.- uit Schermerhorn zou hebben geholpen bij financiële manipulaties met het doel een bedrag van een paar duizend gulden aan de fiscus te onttrekken. In een gloedvol en verontwaardigd betoog, gestaafd met een grote hoe veelheid feitenmateriaal en waarbij de vuist van de verdediger meermalen met een dreun op het getuigenhekje terecht kwam, als wilde hij daarmede de heren van de fiscus „die hij kende" tot de orde roepen, nam mr Nouwen het voor zijn cliënt op en toonde aan dat hier hoogstens sprake was geweest van een spontaan ontstane dwangpo sitie waarin de boekhouder indertijd geraakt was. Eveneens trok hij van leer tegen de dagvaarding die op grond van een z.i. niet meer geldende bepaling was opgemaakt en waardoor de ingestelde vervolging niet gerecht vaardigd was. De Officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga die 2 maanden gevange nisstraf tegen de boekhouder had ge ëist, diende de pleiter eveneens ge fundeerd van repliek. De politierechter mr. J. Markus schortte zijn vonnis op en zal schrifte lijk uitspraak doen. De veehouder echter werd door hem tot een boete van f 1500 of 3 maanden veroordeeld. De Officier had f 2500 geëist. De veehouder L. v. D. uit Oterleek, die eveneens tijdens de oorlog de be lasting ontdoken had, hoorde een boe te van f 750 tegen zich eisen. De rechter die het onderhavige geval blijkbaar zeer ernstig vond verhoog de dit bedrag echter tot f 1000. Twee „ouden van dagen", Jacob en In aansluiting op het voorgaande zet de heer Van Rappard, dat de invloed van de VVD op het bestuur van de staat niet buitengewoon groot kan zijn omdat slechts de kwantiteit van de aanhang pleegt te tellen en niet de kwaliteit. Deze eerste bijeenkomst van de Provinciale Centrale, die gisteren in de Kleine Zaal van de Harmonie werd gehouden, om zoals de secretaris mr Th. Rijnberg uit Bergen het zei, een nauwer contact tot de voorheen langs elkaar werkende afdelingen te bereiken, had een aangenaam karak ter omdat de heer Ridder van Rappard zich niet verloor in goedkope cri- tiek op anderen. Hij schetste in een hooggestemde rede de liberale wereld beschouwing en schroomde er niet voor de vinger te leggen op de zwak ke plekken van de eigen partij. En daarom was deze bijeenkomst verschil lend van vele andere verkiezingsvei»- gaderingen, waarin het eigenlijk door gaans met gouden schijnwerpers pleegt te worden belicht. „Altijd moet men bedenken, dat de mening van de te genstander in principe evenveel waard is als de eigen opinie, zei mr Rijnberg aan het slot van de avond en hij gaf daarmee een sterk gecompri meerd resumé van de gedachte, die de spreker in zijn betoog tot uitdrukking had gebracht. In deze tijd, waarin men ons niet regeert maar negeert moet een liberaal reveille worden gehouden, verzekerde de heer Van Rappard zijn toehoorders van de afdelingen Alkmaar, Bergen, Castrium-Limmen, Heiloo en Schoorl. Met alle machtsmiddelen waarover grote politieke partijen beschikken trachten zij het critische liberale ge luid te smoren. Zij verwijten o.m. het „laissez faire laissez passer" principe en vergeten te ver melden, dat de liberale gedachte van thans een gans andere is dan die uit vorige eeuw. De liberale visie van toen was met name met betrekking tot de schoolstrijd onjuist. Toen heeft de liberale partij de gewetensdrang van anderen miskend, thans heeft men nadrukkelijk bepaald, dat de mening van anderen moet worden gerespec teerd. Dit is duidelijk naar voren ge komen op het onderwijscongres van de VVD, waarin het recht van de christelijke school volkomen is erkend, ook al blijft de VVD-er zelf van me ning, dat de openbare school, waarin het christendom zich niet behoeft te isoleren en waarin ook ruimschoots plaats moet zijn voor het Bijbels on derricht, de meest gewenste instelling is voor de leerplichtige jeugd. De protestants-christelijken, aldus spreker hebben een historische aversie tegen alles wat liberaal is. Zij beledigen ons in onze vrijzinnigheid door te zeggen, dat ons christendom geen merg en pit bevat. De KVP noemde spreker ondankbaar, omdat de katholieken hebben vergeten, dat zij hun emancipatie aan de liberalen hebben te danken en de P.v.d.A. ver weet hij, dat deze weigert het sociaal liberalisme te erkennen. De liberalen hebben in het verleden bewezen, dat het vaak hun ministers waren, die be langrijke sociale voorstellen deden. Spreker maakte bezwaar tegen de op vatting van de P.v.d.A. alsof het aller belangrijkste op aarde de zekerheid van het bestaan is. Het leven vraagt om nog iets meer dan alleen een ma terialistische oplossing, aldus de heer Van Rappard. Het loon alleen bepaalt de waarde van de arbeider niet. Daar om ook dienen we pezamenlijk de dreigende massificatie tegen te gaan. Spr. besloot zijn causerie met er op te wijzen, dat de VVD geen genoegen wenst te nemen met het isolement, waarin de partij doordat zij van de regeringsformatie werd buiten geslo ten, is gebracht. Op een bijeenkomst van VVD-vrou wen in Haarlem heeft het Alkmaarse raadslid mevrouw G. A. A. Holzmül- ler-Teengs een beschouwing gegeven over onze stad. Na gewezen te heb ben op de plannen voor de viering van het 700-jarig bestaan haalde me vrouw Holzmüller herinneringen op uit het verleden van de stad. Zij sprak in dit verband over de dienende func tie van Alkmaar als centrumplaats voor een groot agrarisch gebied. Ver volgens behandelde spreekster de ver schillende problemen, die in Alkmaar om een oplossing vragen. Na de tweede ronde voor het lands- kampioenschap van de technische clubs in het kappersbedrijf, welke te Zaandam werd gehouden kwamen voor de laatste strijd in de competitie in aanmerking de heer P. Kuin uit Alkm"-r, dameskappen, de heer L. Henr v n uit Bergen, herenkappen en mevrouw NiestadtSmit uit Schagen. Doede uit Groet en Schoorl werden wegens steunfraude veroordeeld tot boeten van f 25 of 15 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand op een proeftijd van 4 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 13