Gediplomeerde hoefsmid van voorheen nu mechanicus geworden Merkwaardige „school" op „Oostwaardhoeve" ende Wat de smeden op practijkschool landbouw mechanisatie voorgezet krijgen n der Wal, ïeseweg 48 d treft doel Andere tijden - andere gewoonten In avondcursussen kan niet onderwezen worden wat vakkennis vereist Unieke inrichting in de Wieringermeer Drie ministers moeilijk te vangen Een week ingespannen werken met kost en inwoning voor veertig gulden In Wieringermeer mogelijkniet in Wageningen Goede bestemming Chauffeur knoeide met belastingkaart leett u >ge voedings- baarheid. de schoonmaak lonmaak is Ga gerust oe en waar e werklust In 2 tellen 10 O/o KOFFIE busje bevat ververpoederd fie-extract van beste kwaliteit; voudige berei- i r voordelig in ruik: U maakt zoveel U hebt in het klaar. Geen engeen koffie engeen tijd- Zorg ervoor» dat U altijd Nescafé in huis hebt boekhouder ftelijk inge- ALKMAAR. DONDERDAG 3 AtRïL 1954 JiY vroeger tijden, laten ive zeggen een twintig, dertig jaar geleden, we leven snel tegenwoordig, zodat we nu reeds over vroeger spreken, wanneer de tijd eigenlijk nog zo kort achter ons ligt, was het voldoende, wanneer een smid op zijn voorpui had staan: Rijksgediplomeerd hoef smid. Dan wist de landbouwer dat hij daar met zijn paard terecht kon. Dan wist de boer, dat hij zijn maaimachine daar kon laten repareren en dat teas voldoende. Het paard kon de smid ivel aan en de maai machine was niet zo ingewikkeld, dat hij daar veel moeite mee zou krijgen. De laatste jaren en vooral na de bevrijding hebben echter op liet gebied van de landbouw een gehele omwenteling te zien gegeven. De landbouiv is gemechaniseerd tot en met. Er zijn enorme kapitalen geïnvesteerd in die werktuigen, die nu gemeengoed van boeren en bouwers zijn geworden, tractoren, combines, noemt u maar op. Dat betekent echter, dat er geheel andere eisen worden gesteld aan de mensen die nu regelmatig met dat machinepark van de boer in aanra king komen. Dat wil dus zeggen, aan de smeden. Zo goed als een boer en een landarbeider nu wat moet weten van de behandeling van machines, moet de smid van tegenwoordig veel weten van allerlei machines. Zo snel is deze mechanisatie tot stand geko men, dat de werkplaatsen van de smeden het tempo veelal niet hebben kunnen bijhouden, maar dat vooral ook de ontwikkeling van de smeden, hun kennis op het gebied van machi nes belangrijk te kort schoot. Op het ogenblik is het dus zo, dat er een geweldige achterstand moet worden ingehaald, liefst in zo snel mogelijk tempo, opdat de smeden en hun personeel bijkomen. De rationali satie en de mechanisatie gaan immers onverdroten voort. Er komen meer machines, er komen ook nieuwe ma chines, die weer meer kennis vragen. Wanneer de smid dus bij is, zal hij er tevens voor hebben te zorgen, dat hij bij blijft. Een machine, die dit jaar als nieuw geldt, is soms een jaar later alweer verouderd. De smid zal van dat alles op de hoogte moeten zijn. Winnend inzicht In verantwoordelijke kringen van smeden en landbouwers is men tot het inzicht gekomen, dat er iets ge beuren moet. De eisen die men aan de landbouwsmid op het platteland stelde, waren volkomen gewijzigd en men moest maatregelen nemen, om aan die veranderde eisen tegemoet te komen. Een snelle en volledige aan passing in dit opzicht was geboden. Ten ©inde dat te kunnen bewerk stelligen» ontstonden overal in het land de zgn. Smecomacursussen. De vakgroep smederij heeft in zeer snel Reeds drie maanden is men bezig met het opleiden van bekwame smeden in de practijkschool voor landbouwmechanisatie in de Wie ringermeer en nog steeds is de school niet officieel geopend. Niet minder dan drie ministeries heb ben te maken met deze school. Het ministerie van Landbouw Voedselvoorziening en Visserij het ministerie van Economische Zaken en ten slotte het ministerie van Publiekrechterlijke bedrijfs organisatie. Het is begrijpelijk, dat het moei lijk is, deze drie ministers onder eén hoedje te vangen, tenzij men de opening van deze school zou koppelen aan een vergadering van het gehele ministeriet plaats vindende in de Wieringermeer. Ook dat zal wel niet mogelijk zijn. En omdat het onwaarschijnlijk moet worden geacht dat alle drie ministers op één en dezelfde dag niet door bepaalde ambtsbezig heden verhinderd zijn naar de Meer te komen, is het nu maar zo besloten, dat de directeur van Landbouw, f7- Van der Plasse eind April naar de Meer zal komen, waardoor tenminste een plechtig heid zal staan te gebeuren met een enigszins officieel tintje. Niet alleen de practijk is van be lang, ook de theorie moet af en toe eens opgefrist worden en het spreekt wel van zelf, dat men daar bij van de beste hulpmiddelen ge bruik maakt. Aandachtig zitten de cursisten te luisteren naar de inleider. tempo een corps leraren en instruc teurs weten aan te trekken om tot dit doel te geraken. Eerst toen dit corps er was, kon men de Smecoma cursussen in het leven roepen. Sme- co-ma. Dat wil zeggen: Smederij, Con structie, Machinebedrijf. In drie-woor den precies weergegeven de omscha keling van Rijksgediplomeerd hoef smid tot kenner op het gebied van hoefbeslag maar tevens van het mo derne machinepark. In verschillende plaatsen werden toen cursussen in het leven geroepen. Niet in alle plaatsen, maar wel in centrumplaatsen, plaatsen als Scha- gen, Hoorn, enz., die een middelpunt zijn van een uitgestrekt landbouw- en veeteeltgebied. De smeden uit de om liggende plaatsen nemen aan die cur- susesn' deel, doen er een aanzienlijke voorraad kennis op. Deze cursussen, die reeds een aan tal jaren in verschillende plaatsen van ons land hun bestaansrecht hebben bewezen, hebben niet alleen hun nut af geworpen, ze hebben tevens iets aan getoond, dat om verdere maatregelen riep: Men gevoelde, dat er aan dezf op leiding nog teveel ontbrak. Dat men de smid er niet tot de all-round mecani cien kon maken, die voor een goede uitoefening van het bedrijf nodig is. Snelheid eerste eis Wanneer een boer pech heeft met zijn machines, dan verwacht hij niet alleen dat het euvel in de kortst mo gelijke tijd verholpen is, het is ook in het belang van de oogst, dat het mankement zo kort mogelijk duurt. De smid die het geval te behandelen krijgt, kan dus eerst niet eens een studie gaan maken van de werking van het mechanisme. Hij moet weten, waar de fout schuilt, liefst op het eer ste gezicht en hij moet de maatregelen kunnen nemen om het euvel te ver helpen. Hij moet gespecialiseerd zijn wat zijn kennis betreft in de onder scheidene merken machines, die in zijn naaste omgeving het veelvuldigst voorkomen. Daar het bleek, dat men dit niet op een avondcursus kon leren, werd gezocht naar andere mogelijkheden, vooral ook, omdat men in de avond cursussen te weinig gelegenheid had, om in de praktijk te brengen, wat men geleerd had. In de uitgebreide werkplaatsen wordt aan cursisten van alle ge zindten en alle leeftijden uit alle delen van ons land de kennis van de tractoren bijgebracht, alsmede de wijzewaarop men de gebreken kan verhelpen. De directeur van de practijkschool voor landbouwmechanisatie heeft ons in de school rondgeleid en ons tevens één en ander verteld van de opleiding, die de afgestudeerde leerlingen van de Smecomacursussen op Oostwaardhoeve krijgen. Elke cursist blijft er een week en in die week moet een zeer zwaar programma ivorden afgewerkt. Eigenlijk te zwaar. De heer De Boer gaf dan ook als zijn mening te kennen, dat deze schoolcursus moet uitgroeien tot enkele weken. Maar nu het één week is, wordt in die week de cursisten zoveel mogelijk bij gebracht. De cursus is gesplitst in vier gedeelten. Er zijn afdelingen voor land arbeiders, voor landbouwers en voor smeden. De cursus voor landbou wers omvat landbouivwerktuigen en landbouwmotoren. Een vooroplei ding is echter vereist. De tractorbestuurders moeten ook een cursus gevolgd hebben en de aantekening eerste klas hebben verkregen, om tot de practijkschool te worden toegelaten. Verder is er een cursus voor smeden, reparateurs van landbouwwerktuigen en één voor land- bouwsmeden gespecialiseerd op tractoren. Deze laatste twee groepen moeten de Smemocacursus hebben afgelopen met goed gevolg. ER staat in de Wieringermeer een zeer bijzondere school. Een school, waarop leerlingen in de meest verscheiden leeftijd de nodige kennis opdoen. Die school is gevestigd op „Oostwaardhoeve" en heet Prac tijkschool voor Landbouwmechanisatie. Dal deze school tot stand ge komen is, is te danken aan het feit, dat in kringen van smedenpatroons het besef doordrong, dat men er met de Smecomacursussen niet kwam. Dat men daar de achterstand op het gebied van de kennis van machi nes niet in kon halen. Men gevoelde, dat er iets anders moest gebeu ren. Er moest een sluitstuk komen aan de Smecomaopleiding, waar over we u in een ander artikel op deze pagina één en ander vertelden. En ook had men in dat opzicht een lichtend voorbeeld aan Duitsland, dat reeds in 1927 Practijkscholen voor Landbouwmechani satie had gesticht. In ons land liep ir Bakker Harke- ma, een vooraanstaand man op het gebied van de landbouwmechanisatie reeds enkele jaren met plannen rond om tot oprichting van een dergelijke school te komen. Wageningen, het ge bied van proefnemingen op alle mo gelijke terreinen, leende zich echter niet voor de stichting van een derge lijke school, omdat eerste vereiste is, dat er een landbouwobject bij de hand is, waar men de theorie onmiddellijk aan de practijk kan toetsen. Bij uitstek geschikt Wij zullen u niet vermoeien met te beschrijven, hoe men uiteindelijk het oog liet vallen op de Wieringermeer en wel op het gebouwencomplex van de stichting Oostwaardhoeve, Dat men het er voor heeft uitgekozen, is logisch te verklaren. Er is immers de polder, met zijn grote landbouwbedrijven, met zijn ver doorgevoerde mechanisatie. En er is Oostwaardhoeve zelf, een riant complex, waar niet alleen vol doende ruimte was om les te geven, maar waar men ook de leerlingen en leraren kon onderbrengen. De stich ting Proefbedrijf voor landbouwwerk tuigen en de practijkschool voor land bouwmechanisatie hebben elkaar op zeer gelukkige wijze gevonden. De financiële moeilijkheden werden al heel gemakkelijk opgelost, doordat men niet vergeefs een beroep deed op de gelden uit het Marshallhulpplan en zo werd dan enkele maanden geleden, om juist te zijn op de vierde Januari van dit jaar Oostwaardhoeve in ge bruik genomen als school, waar de afgestudeerden van de plaatselijke Smecomacursussen zoveel kennis kun nen vergaren als met het oog op hun veelzijdige vak nodig is. In het hoofdgebouw is het theorie- demonstratielokaal ondergebracht, waarin tal van werktuigen en moto ren staan opgesteld, sommige op ware grootte, andere in verkleinde model len. Bovendien heeft men bij ver schillende machines gedeelten van het werktuig uitgezaagd, waardoor de cursisten een blik kunnen werpen op het inwendige van het geval. Tal van belangrijke onderdelen heeft men in hout in veel groter, uitvoering opge steld, waardoor het veel gemakkelij ker te demonstreren is, -wat de zwak ke plekken zijn, terwijl een prima filmprojectieapparaat instructieve films kan vertonen. Veel medewerking Van de handelaars en importeurs van landbouwmachines ondervindt men zeer grote medewerking, daar al het demonstratiematerieel gratis be schikbaar wordt gesteld, terwijl steeds één van de meest gangbare merken tractoren beschikbaar is, die aan de school in bruikleen wordt gegeven. Het behoeft geen betoog, dat het voor de cursisten van groot belang is, dat men over een dergelijk groot machinepark kan beschikken. Daar deze cursisten uit alle delen van het land komen en het nog al wat ver schil maakt, of mén werkt op zware of lichte gronden, is het noodzakelijk, dat verschillende typen worden be handeld. Zo staan dan in de twintig meter lange barak, de werkplaats, maar te vens de plaats waar de administratie van de school is ondergebracht, de tractoren en motoren opgesteld, wordt het geleerde in de practijk gebracht en hebben de cursisten gelegenheid door te dringen tot in het 'hart van de motor, kunnen ze fouten opsporen en en motor geheel demonteren zon der dat de klant klaagt dat het zo lang duurt. Sinds de opening op de vierde Ja nuari zijn er' nu een 250 mensen ge weest op deze cursussen, zo vertelde de heer D Boer ons. Vogels van diverse pluimage Er kunnen wekelijks twintig cur sisten ondergebracht worden op Oost waardhoeve, afkomstig van de Sme comacursussen. In het geheel kunnen er een dertigtal personen in het ge bouw, dat we eigenlijk een internaat zouden kunnen noemen, plaats vinden. En daaronder vinden we vogels van zeer verschillend pluimage. Mensen uit het gehele land. Uit Brabant, uit Holland, uit Zeeland, uit Groningen, smeden, landbouwers, landarbeiders, maar ook, zoals deze week het geval1 Practijkschool voor landbouw mechanisatie, zoals nu de naam luidt voor het indrukwekkende ge bouwencomplex Oostwaardhoeve, waar de smeden hun kennis op het gebied van machines kunnen vergroten. Oostwaardhoeve heef. 'n de korte tijd van haar bestaan nog al één en ander meegemaakt. Het heeft de joden uit Duitsland zien ko men. Het heeft ze gezien met de traven in de ogen en het heeft gezien, hoe die joden opleefden, hoe ze een nieuw vak leerden, in de hoop elders in de wereld te slagen. Het heeft ook gezien, hoe die joden in de tweede wereld oorlog voor de tweede maal door het noodlot achterhaald werden. Het heeft hun ellende meege maakt. Oostwaardhoeve heeft ook de DUWarbeiderse gehuisvest. Het heeft de vreugde en de noden van de werkloze arbeiders ge kend. Maar verheugend is het, dat dit Oostwaardhoeve nu einde lijk zo'n prachtige bestemming heeft gekregen en op deze manier veel kan bijdragen tot het geluk en de welvaart in ons vaderland. De chauffeur C. J. G. uit Groote broek is gistermiddag door de econo mische politierechter mr J. Markus veroordeeld tot 2 weken gevangenis straf omdat hij over een langdurig tijdsverloop, met de belastingkaart voor de door hem bereden vrachtwa gen, had geknoeid. Hoewel dit aanvan kelijk slechts eenmaal geconstateerd was had een nader fotografisch on derzoek van de kaart aangetoond dat de knoeierijen op de kaart meermalen gepleegd waren. De Officier van Ju stitie, mr dr J. M. Vellinga had een gevangenisstraf van 4 maanden ge ëist. Van J. B. uit Spierdijk die vervol gens terecht stond omdat hij gepro beerd had het Rijk voor f 7.50 te „flessen", zeide de Officier dat deze man bekend stond als iemand die geen kip kwaad deed, maar als de gelegenheid zich voordeed niet ver zuimde de overheid „tuk" te nemen. In het geval waarvoor hij zich thans te "verantwoorden had, had hij het Rijk voor schadevergoeding aange sproken omdat hij zijn zoon, die in het marine-opleidingskamp voor de dienst gekeurd was geweest, door een knecht zou hebben vervangen. Vader tje Staat had echter argwaan gekoes terd, de zaak onderzocht en.... niet in orde bevonden. Het kwam de ver dachte te staan op een boete van f 35 of 15 dagen. was, emigranten. Mensen uit geheel andere beroepen afkomstig, die een opleidingscursus hebben gevolgd, een omscholingscursus op Texel of Val kenburg en nu als sluitstuk de prac tijkschool volgen, om dan goed toege rust in de vreemde hun geluk te be proeven. En tijdens ons bezoek waren er een 32-tal assistenten van de Voorlich tingsdienst voor de mechanisatie. Men sen, die practijk komen opdoen, om daar later weer over te kunnen do ceren. Een gezellig home Waar zo intensief gewerkt wordt, mag natuurlijk verwacht worden, dat aan huisvesting en ontspanning de no dige aandacht wordt geschonken. Ook daarvan heben we ons tijdens de rond gang door het gebouw kunnen over tuigen. Voor de lichamelijke verzor ging op het gebied van maaltijden en in de cantine zorgt het echtpaar Schrij ver op voortreffelijke wijze. In de can tine is het verbazend prettig, terwijl de slaapzaaltjes, ieder geschikt voor een zestal personen, er echt fris en Na gedane arbeid is het goed pau zeren in de gezellige cantine. Leraren en leerlingen laven zich aan een uitstekend kop koffie, om straks weer verder te gaan. Want een week is maar zo kort en het te behandelen materiaal zo over vloedig. helder uitzien. Wat de ontspanning be-, treft, die men vooral in de avonduren nodig heeft, gezelschapsspelen, sjoel bak, tafeltennis en een welvoorziene leestafel maken, dat de verveling verre blijft. En nu de prijs voor deze opleidings teek? Veertig gulden per cursist, alles inbegrepen. Kost, lesgeld, vervoer per verbouwde Volksbestelwagen naar de bedrijven in de Meer, wanneer men het op het eigen 200 ha grote terrein niet afkan. Een school, geboren uit de behoefte van het land, die in de toekomst on getwijfeld nog in betekenis zal toene men. Die maakt, dat onze generatie de achterstand op het gebied van kennis van de huidige motoren zo snel en zo goed mogelijk inhaalt.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5