Moeilijkheden voor boeren bij personeelsvoorziening Rentenieren op teeltrecht is uit den boze Nieuws uit Limmen Bollentelers luisterden naar een causerie over bollenziekten Arbeiders verdienen meer op overheidswerken Bloembollencultuurvergaderde De,,Flora "was een groot succes Uitspraak van minister Mansholt: De koolstreek moet gesaneerd Akersloot Grootmoedercursus beëindigd Middenstanders lieten verstek gaan On t wikkelingsavonden in het vooruitzicht Heiloo Weer 2 kinderoperettes Petten Slotavond P.V.V.O. vond veel instemming Tweevoudige critiek der landbouworganisaties Castricum Bezinningsmorgen in R. K. Jeugdhuis Plaatsgenoot in Wormerveer verongelukt Uitgeest Weinig belangstelling voor K.V.P.-jaarvergadering Heemskerk Klaverjassers Jn het strijdperk Dertig kinderen kunnen ge nieten dank zij goede collecte Obdam Botsing tussen wielrijder en motorrijder St. Pancras VVV Stippelde haar seizoenplannen uit Langedijk BURGERLIJKE STAND In Hauwert blijf je lenig Prins Nicolaas van Joego slavië omgekomen DINSDAG 13 APRIL 1654 (Van onze speciale verslaggever) Nu de hyacinthen- en narcisvelden beginnen te kleuren en Hollands bloemenpracht spoedig weer in volle omvang zal bloeien, staan de kwe kers voor een nieuw seizoen. Tallozen zullen de komende weken kun nen genieten van al het schoons, dat zich in vele schakeringen zal open baren. Dit niet zo maar vanzelf gegaan, daar is veel arbeid van de hou derden kwekers, die allen zijn aangesloten bij de Kon. Ver. voor Bloem bollencultuur, aan voorafgegaan. Daarom was het zeker 'n goed gekozen tijdstip, dat het hoofdbestuur nog vóór de komende periode een alge mene vergadering had uitgeschreven. Deze vergadering vond Maandag plaats in de grote zaal van Haarlems Gemeentelijk Concertgebouw. Ze was, zoals gewoonlijk, bezocht door tal van afgevaardigden der aange sloten afdelingen. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden de gang van zaken de re vue laten passeren. Allereerst sprak hij er zijn verheuge nis over uit, dat de reorganisatie- commissie der vereniging reeds belang rijke vorderingen met haar werk heeft gemaakt en dat algemeen de bereid heid en de wil tot samenwerking met deze commissie en haar plannen tot uiting zijn gekomen. Spoedig zullen ook de afdelingsbesturen in het voorover leg worden betrokken. Men is voor nemens, zei spreker, eind Mei of begin Juni een buitengewone algemene ver gadering uit te schrijven. Als een belangrijk feit deelde hij mede. dat het Centraal Bloembollen Comité, waarin de Vereniging en haar groepen in zo'n belangrijke mate be trokken zijn, rechtspersoonlijkheid heeft verworven. Hierdoor is een bete re juridische basis gelegd voor de or ganisatie. Aan het probleem der jonge en beginnende kwekers, hetwelk het probleem der verstarring doorbreekt en dat onvermijdelijk aan de ordening van het bedrijf vastzit, is de laatste maanden grote aandacht geschonken. Een vrij bevredigende oplossing, aldus spreker, lijkt in zicht. Hij waarschuw de echter tegen het beoordelen in be paalde gevallen door plaatselijke com missies. In verband met een en ander zei spreker nog, dat het hem niet ge wenst voorkwam, noch voor het vak. noch voor de betrokkenen om een groot aantal in feite kleine bedrijven in het leven te roepen. Veelal zal door strenge maatstaven het aantal dienen te worden beperkt, doch aan hen, die worden toegelaten, zal dan ook zodani ge hulp moeten worden gegeven, dat zij levensvatbaarheid voor hun bedrijf krijgen. Dat ook aan het huren en het ver huren van teeltrecht zekere beperkin gen worden opgelegd en daarmede het z.g. rentenieren op teeltrecht zal wor den tegengegaan, zal, zei de voorzitter verder, het merendeel der vakgenoten welkom zijn. Wel zal hier een over gangsregeling noodzakelijk zijn, daar juist vele kleine bedrijven zich tot deze zoivel economische onvoorzichtigheid als uitermate gevaarlijke opbouw heb ben laten verleiden. Met de wens, dat de oogst voorspoe dig mocht zijn en de export een vlot verloop mag hebben, verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. Vooraf werden staande de overleden leden herdacht, o.a. Dirk Kommer, West-Friesland-, R. J. Leber uit Den Burg en Adrianus van Bragt uit Bever wijk. JAARVERSLAG Uit de jaarverslagen, die werden goedgekeurd, noteerden wij, dat in het algelopen jaar aan de Vereniging door H.M de Koningin, het praedicaat „Ko ninklijke" werd toegekend. Het ledental per 1 Januari 1954 be droeg 6528; vorig jaar 6363. Het aanta! afdelingen bleef met 57 ongewijzigd. Als nieuwe afdeling werd de ver eniging Noordoostpolder ingeschreven. Medegedeeld werd, dat ook vorig jaar door de kwekers in Beverwijk en omgeving weer ernstige beschadiging aan het gladiolengewas en eerder ook aan het tulpengewas werd geconsta- Op een te Almelo gehouden geweste lijke bijeenkomst van de Partij van de Arbeid heeft o.m. minister Mansholt het woord gevoerd, waarbij hü in het bij zonder een uiteenzetting heeft gegeven van zijn standount met betrekking tot de beschermende maatregelen voor de tuinbouw. Men wenst, zo betoogde hij, garanties als een bepaalde markt inzakt. Maar daar bij dreigt het gevaar, dat een rotte toe stand te veel gecamoufleerd v.oidt en dat men vergeet naar de oorzaken van üe toestand te zoeken. Als de. kooltelers in Noord-Hollend door overproductie in moeilijkheden komen, dan wordt er om steun gevraagd. Maar de grove tuinbouw kan niet op dezelfde schaal "oortgaan met het telen van pro ducten, waarnaar minder gevraagd wordt ten gevolge van veranderingen in de voedingsgewoonten. Daarom moet het probleem in dé wortel worden aangepakt. Door een grootscheepse ruilverkaveling en sanering van de streek moet de pro ductie daar geheel omgeschakeld worden Aan het geven van steun aan de telers, zolang die nog kool verbouwen, is door de grote nood niet te ontkomen. Er is dan ook 1.5 millioen gulden voor uitge trokken. wat neerkomt op drie cent per onverkoopbare kilo. Maar het bedrag, dat aan de algehele sanering van het gebied zal worden besteed een project dst in samenwerking met vele land- en tuinbouworganisaties en instanties dient te worden uitgewerkt ligt „vele mil- lioenen hoger". teerd, als gevolg van gasdampen uit de bedrijven van de Hoogovens. In September 11. werd een onder zoeker ter plaatse gedetacheerd door het I.P.O. om de oorzaak op te sporen Gezegd werd, dat de medewerking in deze van de zijde van het dep, van Landbouw en de Kon. Hoogovens zeer goed was. Er bestaat de mogelijkheid tot een bestrijding van dit euvel. De internationale bloemententoonstel ling „Flora", zo werd verder gememo reerd, was een groot succes. Het meest opvallende was het groot aantal be zoekers uit het buitenland. De reke ning van de penningmeester gaf een batig saldo aan van f6057,29; „de Flo ra" leverde een voordelig exploitatie overschot op van f 162.872,78. Aan dit laatste werd nog geen bestemming ge geven. Bij de rondvraag werden nog ver schillende suggesties naar voren ge bracht. Zo vroeg de afdeling Lisse de wijzi gingen in de verordeningen van het bedrijfschap in goed Nederlands ken baar te maken. Hierop za] de aandacht gevestigd worden. Het probleem van huur en verhuur van teeltrecht werd door meerdere af gevaardigden aangesneden. De voorzitter zei, dat over deze ma terie bij een deskundige, prof. Meijers. advies is ingewonnen. De mogelijkheid wordt onderzocht om schijncontracten waardeloos te ma ken. Spreker hoopte, dat er meer teelt recht op de markt zal komen tegen een meer normale prijs dan thans ge bruikelijk is. In deze moet men, zei spreker, vertrouwen stellen in het hoofdbestuur. Een voorstel om de bloembollenbeurs inplaats van om vier uur, om vijf uur te sluiten, zal in overweging worden genomen. Op een vraag van de afdeling Sas- senheim voor de schaderegeling van de kwekers.' die door de watersnood zijn. getroffei, werd geantwoord, dat deze zaak het H.B. aanleiding heeft gegeven om verdere stappen te doen, welke kunnen leiden tot een bevredigend re sultaat. Op een vraag van de kring West- Friesland over het verkopen van teelt recht in verband met een mogelijke uitbreiding van het areaal, adviseerde de voorzitter, dat het gewenst was, de wederzijdse afspraken, duidelijk op schrift te stellen. De eerste grootmoedercursus, die in Akersloot werd gehouden, is geëindigd. Het Wit-Gele Kruis heeft daarmede een goed werk gedaan. De 7 grootmoe ders waren onverdeeld enthousiast over de cursus. Onder deskundige leiding zijn de nieuwste ideeën over zuigelin gen- en kleuterverzorging behandeld. Alles toegelicht door beeldprojectie. De heer W. Terluin had de cursisten on derdak verleend. Hij had daarvoor zijn woonkamer beschikbaar gesteld, terwijl daar tevens een passende verfrissing geserveerd werd. Geen wonder dat de voorzitter van het Wit-Gele Kruis in zijn dankwoord aan het slot van de Iaat' ste cursusmiddag zich kon verheugen over de medewerking van zovelen en ook over het resultaat van de cursus. Voor de vele zorgen, waarvoor het Wit-Gele Kruis zich geplaatst ziet, zal het aanstaande Zondag een beroep doen op de burgerij. Aan de kerken wordt de Emmabloem verkocht. Weet U dat de opbrengsten de plaatselijke kas ten goede komen en dat de noden op het ogenblik heel groot zijn? Dezer dagen hield de Katholieke Middenstandsbond, afdeling Akersloot, haar jaarvergadering in café Verduin. De voorzitter, de heer Van Vliet, be treurde het ten zeerste dat de opkomst voor deze bijeenkomst zo slecht was. Spreker schaamde zich voor de heer Mol, die zelfs uit Breda was gekomen, om in Akersloot een spreekbeurt te ver vullen. „Wat hebben we aan papieren leden" zeide de voorzitter. Een vereni ging kan pas bloeien als iedereen ac tief lid is. Na het jaarverslag van de secretaris, dat keurig verzorgd was, volgde het jaarverslag van de penningmeester, dat eveneens tot in de puntjes was uitge werkt. Uit dit verslag bleek o.m. dat de middenstandskas thans een batig saldo heeft van f 239,10 hetgeen uniek ge noemd mag worden. Bij de bestuurs verkiezing werden de aftredende be stuursleden, de heren C. J. Schut en G. A. van Vliet, bij acclamatie herkozen. Na nog enkele huishoudelijke aangele genheden te hebben besproken werd de aandacht gevestigd op het Tridium van de drie standsorganisaties in verband met het.Mariale jaar. Het Tridium zal aanvangen op Donderdagavond 29 April terwijl op 1 Mei 's avonds sluiting zal zijn. Hierop aansluitend volgt de „So ciale Zondag" (2 Mei). De heer Jn. Mol gaf in zijn speech een uitvoerige uiteenzetting over de middenstandsnota. Spreker gaf duide lijk te kennen, dat de middenstand nu wordt beschouwd als een belangrijke stand, die zijn diensten verleent aan iedereen. De middenstanders mogen dus ook hun rechten opvragen. Hét Ts nood-: zakelijk, aldus spreker, dat de midden-' standers een voorbeeld geven in een heid en saamhorigheid. Alleen dan is het mogelijk om een sterke band te vormen. COLLECTE LEGER DES HEILS AKERSLOOT. - De dezer dagen ge houden collecte t.b.v. de stichting van het Leger des Heils heeft in deze ge meente f26,60 opgebracht. De Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Limmen-Heiloo heeft in café „Friesland" haar jaarvergadering gehouden. De opkomst was maar matig. De heer Hommes merkte tijdens een door hem ge houden causerie op, dat er de laatste jaren in de bestrijding van de Narcisvlieg een belangrijke vooruitgang valt te constateren. Hiermede in verband zag hij gaarne een centrale inleveringsplaats voor aangetaste bollen in droge toestand ingesteld. ren. Gememoreerd werd voorts, dat op de bloemententoonstelling Flora 1953 de inzending van de afdeling met een ere-prijs werd bekroond. Tot afgevaardigden voor de Algemene Vergadering werden benoemd A. Nuyens te Limmen en P. Narine te Heiloo. In de verkiezing werd de aftredende voorzitter F. A. Valkering met alge mene stemmen herkozen. Door hem werd nog eens met nadruk er op ge wezen, dat het bij Verordening van de Plantenziektekundige Dienst verboden is aardappelen in de bollenpaden te telen. Besloten werd in het wintersei zoen een ontwikkelingsmiddag te hou den ,op welke een film vertoond zal worden. De heer Seignette zag gaarne dat men met de omliggende afdelingen een Kring zou vormen, waardoor der gelijke ontwikkelingsdagen beter zullen slagen. Er werd echter opgemerkt, dat de Vliegbollen kunnen worden ingeleverd bij het surplusfonds, en nog per kg. worden uitbetaald. Een pracht gelegen heid dus. Indien de bollen echter che misch zijn behandeld, moet dit uitdruk kelijk op de leveringsnota worden ver meld. Indien aan deze bepaling niet wordt voldaan is men bovendien straf baar. Het koken is i.v.m. het vliegen- probleem een afdoend middel, cn be vordert tevens de groei. Wil men ech ter om de één of andere reden niet ko ken, dan is men verplicht zijn bollen vóór het planten serieus na te kijken, en de geringe aantasting die dan in het voorjaar nog is overgebleven, op de voorgeschreven wijze te verwijderen. Er zijn echter nog steeds kwekers die het vliegengevaar niet inzien. Deze be rokkenen zichzelf financieel nadeel. De keuringsdienst zal in het algemeen be lang echter streng blijven toezien. Op het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse zijn voorts proeven aan de gang, die, als zij slagen, ook een goed bestrijdingsmiddel zullen opleve- Op Zondag 25 April zullen de Jeugd koren van „Nieuw Leven" weer voor het voetlicht verschijnen. In de toneelzaal van de St Willibror- dusstichting zal men dan kunnen ge nieten van 2 kinderoperettes. Door de „Kanariepietjes" wordt uit gevoerd ..Het stoute eekhoorntje". De „Leeuweriken en Nachtegalen" zullen U de lotgevallen van „Trova en de In dianen" laten zien en horen. Aan dé cors. costumering enz. is weer de grootste zorg besteed. Aardige dansjes zullen het geheel completeren. Voor de jeugd t.m. 14 jaar wordt Woensdag 21 April een speciale uit voering gegeven. De laatste avond van PWO, een bonte avond, waaraan tal van leden meewerkte, ondervond veel belang stelling. Het Wapen van Petten was goed gevuld met enthousiaste mensen, die gul waren met hun applaus voor schetsjes, pantomimes, voordrachten, die, gezien de onervarenheid van de meeste deelnemers, aanvaardbaar wer den gebracht. Een groot deel van het succes van de avond komt ongetwij feld op rekening van Vivo Musica uit Burgerbrug, dat onder leiding van de heer G. Moot verschillende muziek nummers heel mooi bracht met daarbij opvallende goede solozang van mej. M. Moot. In het slotwoord wekte de voorzitter de aanwezigen op zich voor het komend seizoen in nog groter ge tale op te geven als medewerker. Er werd nog geruime tijd gezellig ge- (Van een bijzondere medewerker) ERGENS IN DE OMGEVING van het Drentse Havelte woont een vee houder, die zich zeer onlangs genoodzaakt zag, een tiental van zijn beste melkkoeien van de hand te doen. Niets bijzonders zult u zeggen. Toch wèl, want deze man moest tot dit voor een boer nooit gemakke lijke besluit komen om de eenvoudige reden, dat hij niemand kon krij gen, die bereid was de dieren des Zondags te melken. Met dit simpele voorbeeld wordt geïllustreerd, hoè groot de moeilijkheden zijn, waar mede de boeren vandaag de dag te worstelen hebben bij hun personeels voorziening. Moeilijkheden, die daarvan is men in landbouwerskrin gen overtuigd voortvloeien uit de huidige werkgelegenheidspolitiek van de regering, een politiek, welke de arbeiders op de door de over heid gesubsidieerde werken betere financiële perspectieven biedt dan in particuliere bedrijven. QVERIGENS richt de kritiek van de landbouworganisaties zich niet al leen op de materiële kant van die po litiek, maar evenzeer op de organisa torische zijde er van. Men heeft alle begrip en waarderin" voor liet streven van de regering naar een volledige werkgelegenheid, maar meent, dat de methode, die daarbij gevolgd wordt, niet geheel juist en voor de boeren schadelijke gevolgen heeft. Zoals bekend, is er op 1 Januari jl. een reorganisatie gekomen in de opzet van de zogenaamde aanvullende werk gelegenheid en kregen de hieronder vallende cultuurtechnische en civiel technische werken volledig het karak ter van vrij werk. De DUW verdween. De gehele zaak van de werkgelegen heid wordt nu meer geconcentreerd bij de minister van Sociale Zaken, die daarvoor geassisteerd zal worden door een directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, welke op zijn beurt weer bijgestaan zal worden door een nog te vormen commissie van advies. Verder zullen er in de provincies pro vinciale werkgelegenheidscommissies functionneren. Aangezien de landbouw tegen de oorspronkelijke organisatie al grote bezwaren had, is het duidelijk, dat zij voor deze geheel nieuwe opzet, die nogal verrassend kwam, veel belang stelling heeft. Belangrijk voor haar is vooral de vraag, welke invloed zij nu op de werkgelegenheidspolitiek kan In het Jeugdhuis aan de Overtoom werd Zondag de jaarlijkse Bezinnings morgen gehouden, welke door ruim 160 jongens en meisjes boven de 18 jaar werd bijgewoond. Door kapelaan Heemskerk werd om 8 uur in de kapel Van het Jeugdhuis de H. Mis opgedra gen, waarna een gezamenlijk ontbijt plaats vond. De conferenties "op deze morgen zijn gehouden door de bekende schrijver en spreker Herman Divenöal. Zijn eerste conferentie was getiteld „De moderne jeugd en God" en de tweede „God en de moderne jeugd". Om kwart over twaalf werd het slui tingslof gecelebreerd door de zeereerw. heer G. Goes, pastoor van de St. Pan- cratiusparochie. Gistermiddag is onze plaatsgenoot de heer G. v. d. Himst, die in Wormerveer werkzaam is in de woningbouw, van een steiger gevallen en zwaar gewond. Met een zware hersenschudding en een paar gekneusde ribben werd het slacht offer naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. VRIJDAG NIET NAAR HET GEMEENTEHUIS Op Goede Vrijdag zal het gemeente huis voor het publiek gesloten zijn. Voor aangiften voor de Burgerlijke Stand zal de afdeling secretarie geopend zijn van 10-11 uur. MARKTBERICHT „ONS BELANG" Op de groentenveiling brachten de aardbeien 1.70 per doosje op. De note ringen voor de groenten waren: Spina zie 4250; witlof 4352; prei 2024. Spruiten werden er niet meer aange voerd. OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE De in onze gemeente gehouden col lecte voor SIMAVI heeft f 134,31 op gebracht. De oudste collectant, de 76- jarijje heer G. Wouters, behoorde ook dit jaar weer tot de actiefste en col lecteerde f 26.63 zijeen. Neen, slechter bezet had de jaarver gadering van de plaatselijke afdeling van de KVP, Maandagavond in hotel Brandjes gehouden, moeilijk kunnen zijn. Slechts twee leden waren aanwe zig om met het onvoltallig bestuur te vergaderen. De raadsfractie schitterde in haar totaliteit door afwezigheid. De voorzitter, dr Brugman, sprak in zijn openingswoord hierover zijn teleurstel ling uit. Gelukkig bleek deze slechte opkomst niet gelegen te zijn in interne moeilijkheden. Hiervan getuigde het jaarverslag van de secretaris, de heer G. J. Neele. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Kortekaas Kzn, liet een zjj het dan klein batig saldo zien. Tot secutaris der afdeling werd ge kozen de heer H. Ranzijn. De heer Neele, die wegens drukke werkzaam heden voor deze functie had bedankt, werd bij monde van de voorzitter voor zijn vele arbeid gedurende de negen jaren van zrn secretarisschap, hartelijk dank gebracht krijgen, dit temeer, omdat immers de aanvullende werkgelegenheid veelal juist op het platteland gecreëerd wordt. Die zozeer gewenste invloed u noodzakelijk geacht, om de in het ver leden ontstane moeilijkheden te voor komen hoopt en denkt men te krij gen, wanneer vertegenwoordigers van de landbouw worden opgenomen in de commissie van advies en in de provinciale werkgelegenheidscommis sies. Daarnaast is men van mening, dat de georganiseerde landbouw ook eigen werkgelegenheidscommissies aan het werk zal moeten zetten. Maande lijks contact met de directeur-generaal en met de commissie van advies, als mede ook geregeld contact in de pro vincie zelf, wordt zeer nodig geacht. Van heel groot belang zou het echter zijn, indien men in de provincie wat meer deed aan planning, d.w.z. een berekening ging maken van het aan tal arbeidskrachten, dat men op een bepaald ogenblik nodig denkt te heb ben. ^ET EEN BOUWPLAN alleen is men er echter nog niet; men moet zich ook afvragen of er inderdaad voldoen de personeel te krijgen is. Bij een eventueel tekort kan men twee dingen doen, nl. naar het arbeidsbureau gaan (en wanneer dat kan helpen, is het probleem meteen opgelost) of naar de sociale commissie van de Stichting van de Landbouw, waar alle aanvra gen om personeel, die van de boeren binnenkomen, geregistreerd worden. In dit verband acht men het in landbouwkririgen zeer wenselijk, dat een beslissing omtrent het stilleggen van werken niet plaatselijk, maar pro vinciaal genomen kan worden. Ook zou de landbouw een zekere bevoegd heid moeten hebben ten aanzien van de soort van aanvullende werkobjecten. Intussen zijn de landbouworganisa ties, er .zich van bewust, dat bij dit min of meer „druk-op-de-knop"-systeem de positie van de arbeider nooit in gevaar mag komen. Met andere woor den: men is er volkomen van door drongen, dat die arbeider een object van gezamenlijke zorg voor boer en overheid moet zijn. Zo mogelijk nog meer zorgen dan In het café van Gebrs. Dam werd een open klaverjaswedstrijd gehouden waaraan een groot aantal kaartlustigen heeft deelgenomen. Zij werden welkom geheten door de voorzitter van de kla- verpasclub „De Zon". De uitslagen wa ren: 1 A. Blankendaal 4873 pnt.; 2 Jac. Meiland 4859 pnt.: 3 G. Benning 4767 pnt.; 4 J. Rijke 4693 pnt.; 5 F. Stam mes 4655 pnt.; 6 Th. Schouws 4643 pnt.; 7 mevr. Kunnen-Van Tunen 4640 pnt. 8 D. Kloosterman 4638 pnt.; 9 R. de Graaf 4619 pnt.; 10 C. Duin 4610 pnt.; 11 J. Beentjes 4607 pnt.; 12 G. v. Sleeu- wen 4601 pnt.; 13 mevr. Meyer-Groen 4483 pnt.; 14 mevr. Jansen 4464 pnt.; en 15 N. Winter 4378 pnt. Het plaatselijk comité van de Stich ting Het Vierde Prinsenkind ontving dezer dagen van het Stichtingsbestuur een schrijven, waarin werd meegedeeld, dat de het in Heemskerk verzamelde bedrag van f 769.10 voldoende is, om niet minder dan dertig kinderen uit te zenden. In het schrijven wordt hulde gebracht aan de goedgeefsheid van de Heemskerkse bevolking, welke getoond heeft het grote belang van het Stich- tingswerk in te zien. INSTRUCTIE-AVOND VAN DE B.B. Woensdag zal bij Gebr. Dam een in structie-avond van de B.B. worden ge houden, waarin de heer Krol uit Alk maar het woord zal voeren. ODIN BEST TEVREDEN De vierde plaats die de damesploeg van de gymnastiekvereniging ODIN heeft ingenomen op de wedstrijd te Lynden wordt algemeen al? zeer eervol beschouwd, aangezien hét de eerste keer was dat de vereniging in haar ruim driejarig bestaan aan een wed strijd deelnam. Bestuur en leider zijn dan ook volop tevreden over de in die wedstrijd ingenomen plaats. Juist toen de heer Bruin Sr van de smederij af de straatweg opfietste, kwam de heer W. Dekker, ambtenaar op het gemeentehuis alhier, op de mo tor aanrijden. Een aanrijding was on vermijdelijk. Beiden vielen op straat. De heer Bruin bekwam een gapende hoofdwonde en klaagde over pijn in zijn schouder. De heer Dekker viel met zijn hoofd tegen het wegdek waar door hij begon te bloeden uit neus en ogen. Êen en ander liet zich vrij ern stig aanzien. Door de EHBO die spoe dig ter plaatse was, werden beiden naar hun woning vervoerd. Het rijwiel weed totaal vernield. de organisatie van de werkgelegen, heidspolitiek baart de kwestie van de lonen. Op de cultuurtechnische werken geldt voor de vakarbeider een uurloon, dat gelijk is aan dat van de vakbe. kwame landarbeider. Maarin het eerste geval kan practisch altijd in accoord worden gewerkt met de mo gelijkheid een extra accoordverdienste te halen van 20Yz, een percentage, dat tot voor kort zelfs nog 25% bedroeg. Dat op deze objecten wel in accoord gewerkt moet worden om een rede lijke prestatie te verkrijgen, geeft men in landbouwerskringen toe, doch nu dit er in de praktijk toe geleid heeit, dat meer dan 70% van alle hier wer kende arbeiders het maximum loon haalt (Ï0% meer loon dus dan in de landbouw), hebben de boeren met ern stige moeilijkheden bij hun personeels voorziening te kampen. \\/AT MOET MEN daar nu aan doent Aan een loonsverlaging op de cultuurtechnische werken denken de landbouworganisaties niet. Wat men wel wil, is een correctie naar boven van het loon in de landbouw, maar wil dit tot enige verbetering in de moeilijkheden leiden, dan moeten de cultuurtechnische werken niet volgen met ook een verhoging van het basis, uurloon. Gezien de landelijke bespre, lingen over de lonen in de landbouw, bestaat daarvoor echter wel enig» vrees. Met spanning en ook met zorg wordi daarom de nieuwe Collectieve Ar» beidsovereenkomst, die per Mei '54 voor de cultuurtechnische werken van kracht zal worden, afgewacht. Brengt deze inderdaad een verhoging van het basis uurloon, dan zijn in het voor de deur staande hoogseizoen nieuwe moei. lijklieden bij de personeelsvoorziening op de boerenbedrijven, maar ook in sommige industrieën en in het veen- bedrijf, onvermijdelijk. SINT PANCRAS. In de Maan. dagavond in café Hes gehouden leden* vergadering van de VVV te Sint Pan cras. onder leiding van de heer C. de Pee werden de plannen uitgestippeld voor het komende seizoen. Men be sloot op dezelfde wijze voort te gaan als vorige jaren. De rekening van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 43.86. De afdeling telt 12 leden door huurder, 21 leden-midden standers en 17 begunstigers. De verga dering sprak haar teleurstelling uit over de geringe belangstelling van het gemeentebestuur. Een verzoek om subsidie werd door dit college aange houden en tot op heden heeft men er nog niets van gehoord. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden, gekozen in de vacatures J. Modder en J. Wit mevr. I. Vorren—Kwak en de heer R. van Westerop. Mevr. C. VolkersBlom werd als bestuurslid herkozen. D« voorzitter deelde nog mede, dat met de afdeling Langedijk een bespreking heeft plaats gevonden, waarop tot sa menwerking werd besloten. Geboren: Peter, zoon van Philippus P. Dekker en Maart je Pluister; Geertruida Anna Maria, dochter van Petrus J. Schuijt en Hillegonda Floris. Overleden: Wouter de Jager, 50 jaar, echtgenoot van Aaltje Leijen. Gehuwd: Pietér Vader 32 jaar te Heer- hugowaard en Trijntje Stapel 34 jaar; Christian Fritz Schene 25 jaar en Johan na Gerarda Wolfswinkel, 25 jaar, beide te Heerhugowaard; Frederik Willem Drechsler, 30 jaar te Amsterdam en Cornelia Kloosterboer, 25 jaar. De Hauwerter gymnastiekver eniging „Willen is Kunnen" heeit een veteranenafdeling die nog tot grootse prestaties in staat is. Be halve enkele jongere deelnemers bestaat de afdeling uit heren in de leeitijd van vijftig tot vijfen zestig jaar. Met animo wordt er elke week getraind en de twee enzestig jarige heer K. de Win kel uit Benningbroek ziet er niet tegen op om per fiets uit zijn woonplaats heel naar Hauwert te gaan om mee te doen. Voor het eerst in de historie der turn kring „West-Friesland" zijn er nu in Hauwert vaardigheidsproe- ven voor veteranen gehouden. Zes heren namen er aan deel en vijf van hen, te weten K. de Boer, P. BruinH. Molenaar, C Pereboom en K. de Winkel, wis ten het diploma te behalen. De deelnemer die zakte had wat last van de zenuwen De 26-jarige prins Nicolaas van Joegoslavië is gisteren bij Londen bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Zijn wagen réed in een sloot en sloeg over de kop. Prins Nicolaas was een zoon van prins Paul van Joegoslavië en prinses Olga van Griekenland en een neef van de hertogin van Kent. Hij was veel W gezelschap van prinses Margaret. De prins is in 1928 te Londen gebo ren tijdens een bezoek van zijn ouders aan Engeland. Zijn onderwijs heeft hij in Engeland genoten. Nadat zijn familie in 1941 Joegoslavië had verla ten, bracht hij enkele jaren door m Kenia en Zuid-Afrika. Na de oorlog studeerde hij te Oxford en behaalde hij zijn brevet voor de burgerlucht vaart. In 1952 werd hij als officier in gedeeld bij de vrijwillige reserve van de Britse Luchtmacht. De laatste jaren was hü in zaken. In de vergaderi staalr van Alkina had belegd, is gi gchillig tegenover presentielijst, wai ontbraken en dat inleiding van de zijn de buurtconr de kinderfeesten zichzelf zullen in van de bewoners. Per fles f 1.50. Aard en omvang ongevallenkroniek gelukkig zeer besci vóór vijf wilde een in de Langestraat ir Stenenbrug reed, zij van het stadhuis pa scherp naar rechts fietsende jongen tus klem kwam te zitt wijzer van de auto liep enkele schaafw Een kwartier latei van de Kapelsteeg oord twee wielrijdei de klap hard aanki het feit dat één de: werd beschadigd. De hoek Langestrs derde punt waar e wielrijder die in de Stenenbrug reed, Houttil in te slaan, een motorrijder d kwam. Het ongeluk de fiets werd besch Het waterschap bare vergadering genomen. Het voo Schermeer. In ver! vele herstelwerkzs thans dermate get is geworden, hebh een geldlening aai om daarmede in ee revideren. Tot da een vijf-jaren-plan In het jaar 1954 z. een nieuwe funderir eveneens het geva) deelten van de Zuii krijgen beide tra asfaltbetondek en 1956 volgt fundering deelte van de Zu daarop wordt dit de voorzien en in 1958 het verbeteren in laatste gedeelte van Men is van plan Oterlekerweg te bi breedte, dat van d 5.50 meter. Alvorens ingevolge het Ter; kunnen ontvangen, i uit eigen middelen derhoud te besteden 800 per km. Indii mene eis wordt voli waterschap het mes tot een maximum v kende km (dit 1 variabel in verband rijksinkomsten inge rijtuigenbelasting) a ring. De bruggen e wegen gelegen kor evenredigheid in evengenoemde uitkc heeft doen ondervin lijks onderhoud vooi verhouding lager is van een smalle w conditie van de we§ brede weg mes.-_-.sta van een smalle weg In cijfers komt neer dat de verbete lekerweg 190.000 z deelte Zuidervaart B het gedeelte Zuid Zuiddijk 100.000 er deelte Zuidervaart j komt het gehele pla Tijdens de bespre agendapunten op de handeld, werd mei begroting 1954 sluit r 217.978,65 is. De r met een gunstig sale dan 28.347.52. Voorts was voo; belang dat gezegd k «mslag van 32 per

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 8