Denk om oude das Everglaze Eenvoud: kenmerk van de mode Foto-modellen moeten smaak en moed bezitten EIERGERECHTEN VOOR DE PAASDAGEN i I Teveel aan garnering schaadt altijd 5 doktoren waarschuwen legen het misbruik van laxeermiddelen Als matroosje vlug en net Croquetten van garnalen reri 11 Zij had aan één hoed niet genoeg ZATERDAG IT APRIL 1954 BIJ HET SCHRIJVEN van artikelen voor deze pagina over mode en kleding en bij het zien van de collecties der mode-ontwerpers zijn wij ons ervan bewust, dat ivelistvaar de algemene lijn door deze laatste aangegeven ivordt, maar dat het succes en de variaties van de draagster moeten komen. De werkelijke gangmaaksters van de mode zijn de vrou wen, over de gehele wereld, die weten hoe zich te kleden. JVellicht be hoort u daar zelf toe, of misschien uw vriendin, die altijd van die leuke ideeën heeft en daarbij nog de moed om ze uit te voeren. Deze vrouwen weten hoe zij kleren dragen moeten, wat heel iets anders is dan het kopen van een serie dure gewaden. Tot hen behoort ook het jonge meisje, dat een gekleurde zakdoek van haar vader om haar hals knoopt bij een losse wollen trui en de jonge vrouw met haar handige vingers, die van een gewoon alpino'tje een creatie weet te maken. Smaak en durf zijn hiervoor nodig en genoeg fantasie om het nu juist eens anders te doen dan een ander. AL deze dingen kwamen ons weer in gedachten bij het kijken naar enige Parijse fotografen-modellen, die juist bezig waren een opname te maken. Deze categorie van inter nationaal beroemde vrouwen (de goede tenminste) hebben door om standigheden geleerd hun talent voor improvisatie te ontwikkelen. Als er een modefoto genomen wordt, hangt het succes daarvan niet alleen van het uiterlijk van het model af, maar bjjna nog meer van haar improvisa tie-talent en smaak. De mode-redac tie van een tijdschrift en ook wel mode-ontwerpers zelf komen meestal met een volledig costuum (hoed, shawl, handschoenen etc. inbegre pen) naar de fotostudio en geven het daar aan het model, in de hoop dat het haar passen zal. Zü gaat ermee naar de kleedkamer en past het aan, waarbij meestal al blijkt, dat er iets niet in orde is. De hoed past niet bii haar kapsel, de hals lijn staat haar niet, het jasje van het mantelpak is te wijd enz. De meeste vrouwen zouden zich er wel voor wachten met dergelijke kleren aan voor de lens te verschijnen, en lie ver hun eigen spullen weer opzoeken en naar huis gaan. Niet echter het fotomodel. Zij neemt het kalmpjes op en doet alles op haar gemak. Dat de kleren slecht zitten, verontrust haar niet in het minst. Zij zou menige kleermaker een lesje in het verspelden kunnen geven. Een pluk je watten, een paar vellen zijde vloeipapier, spelden en hoedespelden, meer heeft zij niet nodig om de zo beminde onberispelijke lijn te be reiken. Maar accessoires zijn een geheel ander hoofdstuk! De fotomodellen der grote mode-tijdschriften zijn ware autocraten op het gebied van accessoires en zij weten zo goed, wat te dragen, dat het een college-in kleden, is gis zü aan hef werk zijn.. Wti ziin er bijvoorbeeld getuige van geweest hoe een van haar een keuze moest doen uit zes blouses, voor bij een mantelpak, maar in één oogopslag zag ze dat geen daarvan bij haar hoed paste of qua halslijn niet bij het costuum. Geen nood, ter wijl de fotograaf rustig een sigaret gaat roken, snuffelt zij in de studio rond, vindt een la met shawls en afgedankte imitatie-juwelen, en weet in een handomdraai daarvan precies het goede te maken, waarna zij voor de camera verschijnt, alsof zij juist onderweg is naar een lunch in een chique restaurant. DIT GEVOEL voor kleding kweken zij aan door het bestuderen van modelijnen en de manier, waarop de kleren gedragen moeten worden. Het is een kwestie van weten, dat afge ronde revers niet goed staan bij een puntig blouse-kraagje; dat sommige mantelpakken om een snoer parels vragen, andere daarentegen om een glinsterende garnering op een revers of tussen revers en mouwnaad in, zoals Dior dit seizoen doet. Voor hoeden geldt hetzelfde: een naar voren gedragen, eventueel sterk ge garneerde hoed staat het beste bij een hoge halslijn, terwijl een uit het gezicht gedragen hoed het weer beter doet bij een lage halslijn of een eenvoudig rond kraagje. De fotomodellen w'etén dit alles, en veel beter dan de meeste men sen omdat het hun beroep is. Zij hebben dikwijls de meest eenvoudige oplossingen. Wanneer zij zien, dat een vooroverstaande hoed niet goed staat bij een bepaalde japon, draaien zij hem gewoon achterstevoren. Een van de heel bekende fotomodellen in Parijs vond op een bepaald mo ment geen van de beschikbare hoe den in de termen vallen, keek eens rond in de studio en vond daar een babymutsje, dat zij met zoveel zelf verzekerdheid en elegance op haar hoofd wist te zetten, dat iedereen enthousiast was over het resultaat, en ook de foto uitstekend was. Dit is namelijk een les welke al deze meisjes in de praktijk leren: de wrede camera kan een aardig meisje ordinair maken, een dertigjarige er uit doen zien als haar eigen groot moeder en een mooi complet als een overtuigde Kerstboom. Eenvoud is het enige antwoord hierop. Zij aarzelen dan ook niet de schaar te hanteren, knippen een voile van een hoed, dan nog eens de veer eraf, of een toefje bloemen van de revers wanneer zij denken te veel gegarneerd te zijn. De camera houdt van eenvoud en fraaie lijn, evenals de meeste mensen, hoewel zij het niet in woorden of daden kunnen omzetten. Het oude Engelse gezegde „dress, then undress to look your best" heeft veel waars in zich. Er is moed voor nodig zich voor een feest te kleden, j dan stuk voor stuk de accessoires te i verwijderen, tot het punt bereikt is, waarop met de minste hulpmiddelen een maximum aan effect bereikt is. Er is ook moed voor nodig naar een belangrijke bijeenkomst een eenvou dige blouse en rok aan te trekken, en juist daardoor gunstig af te steken bij de andere vrouwelijke aanwezi gen. Zo zijn er vele voorbeelden te noe men, maar dit zal nauwelijks nodig ziin om tot de slotsom re komen, dat een goed geklede vrouw onder alle omstandigheden degene is, die een frisse en onverwachte manier vindt om uiterst eenvoudige (en dikwijls goedkope) kleding te dragen. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink in de loopvan elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever pilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel •ten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelUk Carter s Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in delaxeermiddelen-gewoonte. Carter's Leverpilletjes, U 1.20 per flacon. (Advertentie, Ing. Med.) In Lulon (Engeland) werd weer de traditionele Paasparadege houden, waarin men de vreemd- soortigste creaties op het gebied van hoeden laat zien Deze vrouw had blijkbaar aan een hoed niet genoegZij plaatste er nog eens vier boven op, zodat het geheel meer weg had van een open vitrine van een hoedenwinkel U ziet: eenvoud blijft het ware kenmerk en overdaad schaadt DER TRADITIE getrouw zult u ook nu voor het gezin een respectabel aantal eieren moeten kleuren en deze in alle vroegte op Faasochtend in hui« of hof verstoppen. Als het kroost onder veel gejuich eindelijk het laatste ei gevonden heeft en de gelukkige winnaar (es) het suikc- keren ei als beloning in de wacht heeft gesleept gaan we de eieren aan het ont bijt consumeren. Dat laatste valt niet altijd mee, er zijn tenslotte grenzen. Toch is het een prettig idee om zoveel mogelijk eieren te kunnen kleuren zon der dat ze daarna ais een steen op de maag komen te liggen. We geven u daarom een paar heer lijke recepten, waarin uw overgebleven Paaseieren kunnen worden verwerkt. Franse eieren. - Koop bij de banket bakker van die kleine platte deegbak jes, gemaakt van feuil(eté deeg. (De brfafotf fcak.ïter zii "W ^rftakléèli|k(zëjf kunnen maken). Plaats-deze-'op éeh ronde schotel. Snijd een tomaat mid dendoor, hol hem uit en doe er peper en zout overheen. Bij gebrek aan to maten kan men een stevig slablad dub bel gevouwen gebruiken. Bedek dit met mayonnaise en fijn gehakte peter selie. Snijdt van de hardgekookte eie ren het bovenste stukje af, haal de ei dooier eruit en vermeng deze met fijn gewreven ansjovis en wat mayonnaise. Vul de eieren met dit mengsel en plaats deze omgekeerd op de tomaat (slablad). Dien er desgewenst een saus van mayonnaise met fijngehakte pe terselie bij op. Zwaluwnestjes. - Neem mooie lapjes kalfsvlees, pl.m. 80 gram per stuk. Laat deze in de lengte snijden en goed plat slaan. Leg op ieder plakje twee stukjes mager rookspek. Plaats op dit spek een hardgekookt ei. Rol dit alles in het kalfsvlees, dat met een dun touwtje goed wordt dichtgenaaid. Men moet een mooi rond kussentje krijgen. Doe in uw braadpan een lepel boter per kussentje en braad de gevulde lapjes dan zachtjes goudbruin. Laat ze ge durende twintig minuten sudderen met een gesloten deksel. Als de vleesbolletjes gaar zijn snijdt u ze middendoor zodat het eigeel in het midden te zien komt. Maak onder tussen een luchtige aardappelpuree waarvan men met behulp van een vork of spuitzakje op een verwarmde scho tel nestjes maakt. Plaats iedere helft van het vlees bolletje op het nestje van aardappel puree en garneer de schotel met verse champignons of met op hoopjes geleg de doperwtjes. Presenteer er vleesjus bij of een eenvoudige bruine saus, waarin een scheutje Madeira bijzonder lekker smaakt. Tenslotte nog een paar kleine wen ken: Neem voor uw eieren geen al te verse, deze pellen zeer lastig en daar door is het moeilijk een mooi glad oppervlak te krijgen. Als u de eieren in de pan doet, schudt ze dan bij het begin van het kookproces even om. Op deze wijze zal het geel mooi in het midden in het wit blijven en zullen uw zwaluwnestjes een volmaakt aanzien krijgen. HENDRINE (J hebt natuurlijk, vooral vanwege het fraaie voorjaarsweer, zo half en half enige zijdelingse opmerkin gen over de schoonmaak verwacht in deze uw wekelijkse kolom. Ik ver zeker u dat het nodige rijp beraad is voorafgegaan aan de conclusie: Nee, ik doe het toch maar liever niet dit jaar. Het haalt immers, bij een zo mas sale uithaal, zo bitter weinig uit. In mijn prille jeugd heb ik een dominee gekend die speciaal op Hemelvaarls- morgen zijn schaars maar toegewijd gehoor placht te vermanen, dat deze dag niet misbruikt mocht worden voor het bijwonen van voetbalwed strijden. In mijn kinderlijk brein bleef na deze verbitterde bezwering altijd een vaag verwonderde na galm hangen: Waarom kregen die brave kerkgangers juist de volle laag? Zij gingen zich toch allesbe halve aan: Hup Ajax! te buiten? Later is mii gebleken, hoe de be minnelijke en volstrekt goedbedoel de inconsequentie van deze dominee zich op alle terreinen herhaalt. Er worden altijd vermanende vingers opgeheven tegen de mensen, die het niét nodig hebben. En de rest houdt zich toch op veilige afstand Oost- indisch doof. Met de schoonmaak is het al even 'o gesteld Wie zo dapper en vrijge "nehten is. dat zii het waagt de alge ""ne infectie te trotseren, en he' 'oude vooriaarsfestiin over het hele "ar uitsmeert die behoeft waar 'ik neen openlijke aansporing in dp krant En wie. om wat en wie dan ook. met de voormoederlijke traditie niet durft breken, en van vliering tot kelder onafgebroken sopt, raagt, lapt en boent, met onbezweken trouw aan het overgeleverd devies: Met Pasen het hele huis schoon! die laat mij toch rustig voor dovevrouwsoren praten. Maar 3SCHIEN is er één van die verwoede zindelijkheidsmartela ressen een ogenblik amechtig neer gezegen boven op haar werktrap, midden in de volstrekte leegte van een kamer zonder meubels, zon der gordijnen, zonder schilderijen en zonder karpet. Dan ben ik dade lijk bereid even op de onderste tree van die trap te gaan zitten, des noods de zeemlap voor haar uit te spoelen en deelnemend te vragen: Is dit allemaal nu wel verstandig, met het oog op de oude dag? Zij zal waarschijnlijk grote ogen opzetten, en een vage ongerustheid voelen opstijgen in verband met een verre rheumatiek of een hardnekkige bronchitis. Hoewel de Maartse wind mij door open ramen en deuren om de oren stoeit, kan ik haar geruststellen dat ik het zó ver niet eens zoeken wii Integendeel, ik neem aan dat zij. struis en ongebroken, tot haar tach tigste iaar als een gazelle tegen dezp 7e'Mp werktran zal opklauteren Nee miin bezorgdheid ziet een andere kwaal in het verschiet. De kwaal, die in de ouderdom zoveel levens van bezige vrouwen versom bert: die der verdrietige doelloos heid. Die schoonmaak is maar een verschuiven van de moeilijkheid, een uitstel van executie. Kiik eens: zij is nu nog jong, een fikse bedrijvige vrouw met een werkzaam, overvol leven. De kinde ren groeien en eten haar de oren van het hoofd, zü vallen gaten in hun sokken en halen winkelhaken in hun tasjes, zij vergeten hardnek kig hun voeten te vegen en zetten overal vuile vingers op. En manlief doet er het zijne bij door met as te morsen en de vitrages geel te roken. En zü vecht, met opgestroopte mou wen. dag aan dag voor het behoud van haar enig ideaal: een opgeruimd en blinkend huis. Geen middeleeuw se schildknaap is zo verknocht aan de dienst van zijn heer als zij aan die van haar tirannieke, veeleisende woning. Dat vult haar hele gezichtskring, dat schuift zich levensgroot voor alle andere geneugten en avonturen van het leven Het Huis zal schoon, zii zou er niet van slapen als er met Pasen ergens voor een kelderruitje nog een ongewassen gordijntje hing. of hoog in de hanebalken een ver geten spinrag. En zii dient haar tiran een toege wijd leven lang, met heldhaftige minachting voor vermoeidheid, stijvr spieren en laaiende verkoudheid Totdat haar biienkorf leeggevlogen is, en zü met haar stofdoek alleen staat in een blinkende cel, en met zichzelf geen raad weet. Want er wordt niets meer groezelig, er staan nergens meer vuile voeten, en mis schien blijft het asbakje wel leeg, omdat niemand er meer een sigaar op legt dan, met grijze haren en vermoeide ogen, vraagt zü zich misschien eindelijk af waartoe al die inspan ning en dat driftig jagen eigenlük gediend heeft. Haar huis is altijd opgeruimd en proper gebleven ja, maar het laat haar nu met lege handen staan. Want het is en blijft een dood, onaandoen lijk ding, dat wel veel eist maar niets geven kan. En dan bekruipt baar, verdrietig, de late wens dat zij toch maar wat minder tijd aan dat onverzadelijke huis had moeten geven, en zich wat meer bezig hou den met het volle warme leven en ziin duizend mogelijkheden, die nu onbenut langs haar bedrijvigheid ziin heengegleden Daarom, lieve ijverige huisslaven bovenop die werktrap: denk om de leegte van de oude dag. Begin nu vast als die schoonmaak aan kant is. rond ie zien naar een minder on dankbare bezigheid dan onverdroten schoonsoppen en uitwassen wat toch weer vuil wordt. Stel u in op het leven alsof u vandaag gezegd was: Morgen zul ie voorgoed invalide op ie stoel moeten zitten wat zul je dan hebben om ie dagen te vullen? En kies dan een bezigheid, al is net maar een uur oer dag. die de •landacht eindelijk eens losweekt van: Het Huis. SASKIA Madame la Mode blijkt dit seizoen haar 'ff/r hart verpand te hebben aan de marine! In alle voorjaarscollec- /g ties speelt het uy marineblauw ra» I hoofdrol en het I zien hem zowel IBmEmH op japonnetjes gg g -g en blouses als op pakjes en mantels, in verschillende grootte en in talloze variaties. Wilt u dus de bevelen van de Parijse modekoningen gehoorza men, maak dan een matrozen kraag. Eerst van papier volgens het hier afgebeelde patroon. En dan maar passen! Is hij te groot, knip dan van de buitenkant zo veel af, tot hij vaar uw zin is. Maak hem van dubbele stof en naai de halsuitsnijding ertussen. Wilt u de kraag zo hebben, dat hij gemakkelijk apart gewassen kan worden of door een andere garnering vervangen, dan knipt u volgens het stippellijntje er een inslag van ca 2 cm aan, die naar binnen wordt gevouwen en met handsteken of drukknoopjes in de halsopening bevestigd. De rug hals van de kraag zet u dan tus sen een schuin reepje stof. Gebruikt u effen materiaal, dan zal een garnering van zigzag band of afstekende biezen heel aardig staan en met een beetje fantasie is daar wel iets aparts mee te bereiken. U brengt de garnering aan voor u de kraag voert. Bij gestreepte stof krijgt men een aardig effect als u mid denachter een naad neemt en de twee helften in tegenovergestel de richting schuin knipt. U moet dan natuurlijk wel goed opletten, dat de strepen mooi aan elkaar sluitenDraagt u de kraag op een blouse of japon zonder voor sluiting, dan werkt u hem af met een strik in dezelfde stof. En hier een recept voor ongeveer 8 garnalencroquetten. Hiervoor is no dig: 100 g grofgehakte garnalen; een dikke saus van 2 dl (ruim 1 kopje) water (en melk), 25 g (1(4 eetlepel) boter of margarine, 30 g (ruim 3 eet- (lepeis) bloem, azijn, peper, ui, zeer fijn gehakte peterselie, paneermeel, ei, frituurvet. De saus bereiden zoals bij garnalen- ragout. De garnalen door de saus men gen en de massa laten afkoelen. Er vervolgens croquetten van vormen en deze door paneermeel rollen. Het ei even loskloppen met een lepel water; iets zout er door roeren. De croquetten door de eimassa halen, even laten uit druipen en dan opnieuw door paneer meel rollen. De paneerlaag moet ge heel gaaf zijn, daar anders de croquet bij het bakken zou kunnen „uitlopen". Het frituurvet zo heet laten worden, dat er een blauwe damn afkomt. De croquetten op een frituurlepel of schuimspaan leggen en in het hete vet vlug bruin en croquant bakken (niet teveel eroqueties tegelijk in het vet leeeen) Ze laten uitdruipen op een rooster of in een vergiet en warm op dienen met een takje peterselie ernaast, nesgewenst tomatenketchup of mos terd erhii geven Inplaats van langwerpige croouetten kan men np dezelfde manier kleine ronde bitterballen maken. dactie n Amster- m Lennep, 'de, dat de door ande en. Nu was dat de het uur geng moes- t was. Het voor een enbaar ge vervan ging loort. Maar Volksvlijt urger dezer eerder van rde dichter i heeft de zijn slagen ur in den zijnde de Jacob van i gegeven". tigheid ge- n hatj zich Ira de klok horen, wer- izen. In het itengewoon eiding van d Schiller's muziek van het dicht- Jacob van len voorge- lok dus, is, de brand er treurige Waar ze Ze is, voor ratst! UWENAAR 1 en met y gen van y kreeg" y porte- zomer A t dorp A winter- y avond- y voor te rchitect A nse bo- A eft ge- A Ipactie. y lus van y tan om A c teren. A talrijke A de fi- A u kun- y npathie circus- Ai ter deze. Ai rouwen k weer circus, y reserve. A igd dat A [e oude A al blij- y e paar— y A OORN. A I I i Strandjurk van Embossed Straw- cloth Everglaze met zonnehoed van Everglaze Chintz. Creatie Max Heymans. £)E KATOENKONINGIN, die verle den jaar met een koffer vol mooie katoenen japonnen naar Europa reisde om voor het product van de Ameri kaanse katoenmagnaten reclame te ma ken, heeft zeker succes gehad. Want katoen is weer In ere hersteld en door de grote eouturiers werd het in hun collecties opgenomen voor ochtend-, middag- en zelfs voor avondjaponnen. Niet alleen gewoon katoen gebruiken ie, maar ook „Everglaze". Dior, Des- sès, Balenciaga - om maar enkele te noemen - maken voor hun modellen gebruik van deze veredelde katoen- foort. Want Everglaze is niet zoals veelal gedacht wordt een textielsoort, maar het is de naam voor de „finish", de uiteindelijke bewerking waardoor textiel - in dit geval katoen - aantrek kelijke eigenschappen krijgt. Door sa menwerking van Nederlandse en bui tenlandse industrieën zijn enorme vor deringen gemaakt op dit gebied. Het koffieboontjespatroon van verleden jaar heeft plaats gemaakt voor meer aantrekkelijke soorten. Op een dezer dagen gehouden show liet men ons de mogelijkheden van nieuwe soorten everglaze zien. We za gen pakjes, die eruit zagen als linnen, vervaardigd van Madagaskar Straw Everglaze, japonnetjes met reliefbewer- king, chintz, poplin satin, soepele en stijve soo.rten,. g^apzgnd pn, <^ofv Alle droegen het etiquet „Everglaze". Het is voor een leek heel moeilijk om Ever glaze in zijn vele nieuwe variaties te herkennen. En daarom is het van be lang een etiquet met de wasvoorschrif ten aan stoffen te hangen, waartoe ge lukkig reeds vele fabrikanten zijn over gegaan. Prettige eigenschappen, ver kregen door de speciale behandeling zijn bv.: de stof hangt niet aan, sommi ge soorten behoeven niet gestreken te worden, ze droogt zeer snel, is kreuk- herstellend en blijft levendig en fris van kleur. Na het zien van de vele vaak zeer goede modellen kwamen we tot de slot som dat vooral Everglaze laqué uiter mate geschikt is voor de moderne wij de rok. Dit materiaal staat vanzelf wijd uit en wilt U uw kleine dochter een lief klokkend rokje geven, neemt dan deze soort; het kleine meiske dat op de show zo'n j"rk droeg, zag er uit om te stelen. Behalve voor kleding is het lang fris blijven van everglaze ideaal voor gordijnen, voor k' -ens, divankleden enz Er werde* handschoenen met bij passende hoedjes toond en beeldscho ne corsages, passend bij de handschoen. Wie een beetje handig is en zichzelf zo'n stelletje ma; t, zal 'n effen man telpak n nee modieus kunnen opsie ren De Franse regenmantels, gemaakt van waterafstotende everglaze, waren bizonder goed en kunnen mede door hun luxueuze voering als geklede mid dagmantels worden gedragen HENDRINE Een tweedelig badpak met badjas van Carolyn Schuurei Hei mate float is Springs Mills Everglaze anden ie van Jijt te s een rtikel onder- an de Kou- be- welke nd. De jaren- rdam- \'ieuwe

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 11