Waar eens de Van Brederode's woonden Nog geen overeenstemming ontwerp-Rij ksstatuut In kort bestek DE WONDERE WAERELT DrMalan vist achter het net. Ook dat nog nachine msdagen ?ns naar: De remmen weigerden Goede afloop van een trambotsing in Amsterdam Stilstand na werk van Kleine Commissies Komt grondwet op losse schroeven te staan Ongeval aan boord van een schip Een dode en een gewonde Positieve bestrijding alcoholisme Enorme eierenexport naar West-Duitsland Ome Keesjejubileert INTERNATIONAAL I 1 ASPECT I DE burgemeesters van de Brabantse ge meenten Zeeland, Schayk, Mill en Grave gaan een boos schrijven aan de militaire over heid richten. Er heerst onder de plaatselijke bevolking namelijk grote ongerustheid, omdat de voortdurende ontplof fingen op het naburige militaire springterrein, Kwestie „Irian" op internationale vlak Pasen -Bollen tijd Christelijke bevolking op Celebes in nood Eerste aardbeien voor 40 cent per stuk... De rattenvanger van Maastricht Lokmiddel blijft geheim GEESTELIJK LEVEN Weer stigmavcrschijnsel bij Thérèse Neumann BKROKPINGSWERK ZATERDAG 17 APRIL 1954 Hd, ja of ja?„ „Te* even.... voor ont- ssaris Bullebak. „Hf *rat", zei boer Zwoer >ch niet tekenen, als ?b?" „Hier dan", zei s. ,„Hier is je geld, ie stippellijn„Dat zei de boer. „Wat e commissaris. „Te- Er staat hier: Ont- t honderd rijksdaal- oerdemaker hardop me, dat er honderd ten?" NOW, opera en rama" van Moes- iische componist, an de eerste im- !s als ook terug- ische volksmelo en tweede acte d. Het zijn band- t Bolsjoi-theater lag 14.20 uur over meter), iet fascinerende 'ent, dat zingt in i Scheveningen, r eigen ensemble. over Hilversum DW, Moessorgki's )ok de derde en lorden uitgezon- 14.20 uur over meter). 4N. de bekende .dleider, die met et Scheveningse Dolly Houston indag 22.30 uur I 298 meter). - TILTE. Een pro- nuziek van de zestiende eeuw, de Muziekkring ort werkjes van t, Morley. Senfl :ndag 19.10 uur 402 meter), gevarieerd pro-- el per- radio als rdt uitgezonden kenden behoren sterzangeres Pe- i Zamora. Kees Ikamp, Johnny, anderen. (Dins- ir Hilversum II, EDETTES, een \ma met liedjes ranse hoofdstad, i samenwerking radio-omroep, ur over Hilver- >m in de wereld?" idoenow", opera (3e 'e strijd om Troje", min 16.50 Sport- 7.30 Toneelbesehou- iten vieren feest. caus. 18.30 Accord. .15 Rep. of gram. n bas. 19.45 Gram. menade ork. 21.00 n van Hatton Gar- Planorecital. 22.00 e muz. 2-3.00 Nvvs. 5—24.00 Gram. APRIL 1954 m. 7.00—24.00 KRO. 10 Gram. 7.45 Mor- 8.00 Nws. en weer- 1 monument". 8.20 •rouw. 9.35 Waterst. lus. 10.00 Voor de 10.45 Franse chan- rouw. 11.30 Kamer- iele luistert", caus. Gram. (12.30—12.33 i.) 12.55 Caus. 13.00 ws. 13.20 Franse djes. 14.00 Gram. n je zestig?" 16.00 5 Ziekenlof. 17.00 Felicitaties v. d. Itz.: Dr K D Bron- sa's dierenwereld". 18.20 Sportpraatje. 8.52 Act. 19.00 Nws. it het Boek der «De dag van mor- 1. 19.55 De gewone dl Figaro", opera. —21.30) Kan een (22.00—22.15) „Ou- us. 22.45 Avondge- STws. 23.15 Viool en 30 Kamermuz, m. 7.00 AVRO. AVRO. AVRO: 7.15 Gym. 7.30 lagopenlng. AVRO: 9.00 Morgenwij- liederen. 9.30 Voor i. 10.50 Voor de zieken. 11.30 Fia- opole ork. 12.30 d. 12.33 Voor het 13.00 Nws. 13.15 l Dansork. en sol. 1 Spaanse liederen. 15.45 Gram. 16.30 Gevar. muz. 17.45 Esperanto-congres. 1. 18.20 Mil. caus. .Paris vous parle". .05 Viool en ham- 20.00 Nws. 20.05 :ogr. 21.55 Meded. „De woelige we- 23.15 New York ram. IE. Gevar. progr. Veertig duizend steentjes, allen met de hand gemaakt uit ter plaatse gevonden fijngemalen puin, schelpkalk, lijmstof, tarwe meel en kleurstof en zeven win ters arbeid vormden de grond slag van deze maquette, voor stellend de ruïne van Brederode. De maker van dit ingenieuze bouwwerk is de heer G. van der Kort, die gedurende 24 jaar de bewaarder is geweest van deze roemruchte ruïne. De maquette is door de heer Van der Kort aangeboden aan het Rijk en zal onder de hoede komen van Monumentenzorg, Grote consternatie heeft gistermid dag om kwart voor vier een tramstel van lijn 13 vlak over de brug van het Singel in de Raadhuisstraat te Amsterdam teweeg gebracht, door met een flinke vaart en een harde klap tegen de achterste wagen van een tweedelige Haarlemse tram, die daar voor een rood stoplicht stond, te bot sen. Zowel het achterbalcon van de Haarlemse tram als het voorbalcon van de motorwagen van lijn 13 wer den zwaar beschadigd. Het glas van de beide wagens lag aan weerszijden over de gehele straat verspreid. Wonder boven wonder liepen slechts twee mensen lichte verwondingen op: de bestuurder van lijn 13 en een naast hem staande passagier. Voor zover bekend is de oorzaak van het ongeluk te vinden in het plotseling weigeren van de remmen van de motorwagen van lijn 13. Pas sagiers verklaarden, dat de bestuur der reeds 20 a 30 meter tevoren pro beerde te remmen, doch dat dit wei nig effect sorteerde. De Japanse luchtvaartmaatschappij heeft bekendgemaakt, dat zij de De Havilland- fabriek heeft verzocht de levering van tv.ee straal verkeersvliegtuigen van het type ..Comet" twee jaar uit te stellen wegens financiële moeilijkheden. HOEWEL de Surinaamse en Antilliaanse delegaties, kort nadat de „Kleine Commissie" met haar arbeid gereed was gekomen, zich met het ontwerp voor het Rijksstatuut, waarin de staatkundige verhouding van de rijksdelen Nederland-Nederlandse Antillen en Suriname wordt geregeld, accoord hadden verklaard, is de Nederlandse delegatie nog steeds niet tot overeenstemming gekomen. Dit is het gevolg van het feit, dat er in de Nederlandse delegatie door de Anti-Revolutionnaire en Rooms-Katholieke leden bezwaren zijn geopperd. De A. R.-leden zijn niet tevreden met het compromis, dat is bereikt ten aanzien van de mogelijkheid van uittreden van een der rijksdelen uit het rijksver' band. Van Katholieke zijde is reeds in 1952 bezwaren gemaakt tegen de mogelijkheid, dat een der rijksdelen het rijksverband vrijelijk zou kunnen opzeggen. De wereldbevolking is van 1951 tot 1952 toegenomen met 30 millioen men sen tot twee milliard 469 millioen zie len. Dit is bekend gemaakt door het V.N.-bureau voor de statistiek. Een Amerikaanse krijgsraad heeft Donder dag te Augsburg de 28-jarige Ameri' kaanse neger-sergeant Abraham Tho mas ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van twee vrouwen en twee andere Amerikaanse negersoldaten. tf. De president en de eerste minister van Turkije zijn door Tito uitgenodigd een bezoek aan Joegoslavië te brengen. Een groep Zuidslavische marine officieren zal ingevolge een overeen komst twee jaar varen op Indonesische schepen. Indonesië is lid geworden van het Internationale Monetaire fonds en de Wereldbank. Het aantal ieden- staten bedraagt thans 56. V Ongeveer 8000 havenarbeiders in Indonesië heb ben een algemene staking afgekon digd. tf. Het Amerikaanse leger heett „enig" succes geboekt bij de voorbe reiding van een afweermiddel tegen een smaakloos, geurloos en onzichtbaar gifgas, dat naar men gelooft in de Sovjet-Unie wordt vervaardigd. Ze* —n door een Albanees Hof wegens spionnage veroordeelde personen zijn terechtgesteld. Zes werden gefusil leerd, de zevende opgehangen. In New-York heerst een mazelen cp; demi e. Negen personen zijn reeds overleden. Van 26 tot 30 April zal op het hoofdkwartier van de NAVO te Parijs een oefening-op-papier worden gehou den, waaraan naar schatting 200 offir eieren van 13 landen der NAVO zullen deelnemen. Maarschalk Montgomery zal de oefening leiden. Van 14 Mei tot 21 Juni zal in Bern een Wedstrijd voor koks worden gehouden. Kookmeesters uit twintig landen, w.o. Nederland, zullen aan de wedstrijd deelnemen. H- Volgende week gaan de [Jselmeer- vissers weer op paling jagen. Harder wijk houdt vandaag zelfs een vlagge tjesdag. Aha! - Het compromis bestaat hierin, 'dat irf de preambule van het statuut het recht tot uittreden niet met zoveei woorden zal worden vastgelegd, doch dat dit uittreden ..op niet te moeilijke wijze zal kunnen geschieden". De AR. leden menen nu, dat het statuut zelfs boven de grondwet staat. Als in het statuut op een gemakkelijker manier veranderingen worden aangebracht dan in de giondwet zelf, komt de grondwet op losse schroeven te staan. Van andere zijde wordt hiertegen aangevoerd, dat geen enkele Neder landse regering via het statuut in de grondwet andere wijzigingen kan doen opnemen dan die welke betrekking hebben op de staatkundige rijksverhou dingen. Voorts bepaalt het ontwerp statuut Oat, zodra het veranderingen in de grondwet zou betreffen, een meer derheid van tweederden in acht moet worden genomen. Van A.R.-zijde is men in de Nederlandse delegatie niet in staat geweest, concrete punten in de wetgeving te noemen, die met be hulp van het statuut zouden kunnen worden gewijzigd, waarna de grondwet daaraan zou kunnen worden aange past. J-JET bezwaar van de R.K. leden be treft de bevoegdheden van de pro cureur-generaal in de Nederlandse Antillen, Het statuut beoogt, in de positie van deze autoriteit in de rijks delen gelijkheid te brengen. Voor Su riname wordt de procureur-generaal benoemd door de Kroon en is hij hoofd van de justitiële politie. In de Antil len wordt hij benoemd door de lands regering. Hij is daar ho >fd zowel van de justitiële als de administratieve politie. Indien nu 'n gelijke gang van zaken bij de benoeming een feit zou worden, zou in de Antillen de P.G. het bevel over de administratieve politie kwijtraken. Mocht men. mede gezien de interne politieke verhoudir'en in de Antillen, over een en ander niet tot overeen stemming komen, dan is de kans groot, dat men opnieuw met de besprekingen over het statuut zal moeten beginnen. KAMERLEDEN NAAR KEUKENHOF. Maandag 26 April zullen de leden van de Tweede Kamer een bezoek brengen aan de geukenhof. De lening, die acht Maart onder be scherming van Abbé Pierre werd uitge schreven om noodwoningen voor dak lozen te financieren, is gesloten. De in schrijving zou, volgens de- laatste berich ten, twee milliard twee honderd millioen franc belopen. Aan boord van het m.s. „Harenberg" van de rederij Vinke, een 3764 ton me tend schip, dat Donderdag uit het dok was gekomen, en thans in de Coen- haven bij Amsterdam ligt, is Vrijdag morgen een dodelijk ongeluk gebeurd Twee classificeerders (29 en 24 jaar) vielen om negen uur in een laadruim. Men geiuoft dat zij in een der half donkere ruimen liepen en daarbij ge vallen zijn door een luik, waarvan zij niet hadden gezien dat het open stond Een der slachtoffers liep als gevolg van deze val zulke zware verwondingen op, dat hij ter plaatse overleed. De an dere is ernstig gewond door een am bulance van de G.G. en G.D. naar een ziekenhuis gebracht. In het. N.V.-Huis te Utrecht verga derde gisteren het Landelijk Verbond Onderwijs voor Drankbestrijding uit de Ned. Ver. tot afschaffing van alco holhoudende dranken, onder voorzit terschap van de heer R. Kuiper te Enschede. Deze merkte in zijn ope ningswoord op, dat het L.V.O. een ze kere naam heeft verworven en dat in de onthouderswereld met zijn acitivi- teiten rekening wordt gehouden. Toch wordt er naar sprekers mening te wei nig naar buiten opgetreden, ondanks het uitgeven van diverse folders. Thans is het LVO ook bezig met de positieve bestrijding van het alcoholkwaad door de vervaardiging van een filmstrook, een tournee langs de kweekscholen, en een film „Gezonde Dranken". In het eerste kwartaal van dit jaar heeft Nederland volgens opgave van het Nederlands Eiercontrole Bureau uitge voerd 495.293.269 verse kippeneieren, waarvan bijna 409 millioen naar West- Duitsland, voorts 8.905.260 verse eenden eieren, 1.725.560 tiroedeieren, 1.316.520 kippeneieren tweede soort, 2.053.40 koelhuiseieren en 28.800 kalkeenden- eieren. Dinsdagmiddag 20 April zal de VARA in het Hof van Holland een receptie aanbieden aan een jubilaris: de voordrachtskunstenaar en radio regisseur Willem van Capellen viert zijn zilveren radiojubileum. Hij is een der pioniers op het ge bied van het hoorspel. Nadat hij em kele jaren „los" aan de omroep had meegewerkt, kwam hij op 1 April 1929 in vaste dienst. Hij deed spoedig daarna het voorstel een hoorspel-afde ling in het leven te roepen. „Ik voel de, dat de radio een aparte kunst zou brengen, geen film, geen toneel", zo vertelde Willem van Capellen ons Maar in die dagen leek het aanvan kelijk nog wel wat op toneel. Zelf speelde de jubilaris in het kinderuur op de Zondagmorgen waarvoor hij ook de tekst schreef verschillende rollen. Uit die tijd stamt de figuur van Ome Keesje, die in de radio een lange populariteit heeft genoten. jTEN VIERJARIG jon getje uit Emmen bracht dezer dagen met zjjn ouders een bezoek aan opa, die in een woonschip te Emmererf. scheiderveen gevestigd is. Bij het oversteken van de loopplank viel het kind prompt in het water, ging enige malen kopje onder en werd er tenslotte door vader uit gevist, terwijl moeder krijtend toekeek. Het enige commentaar, dat het kletsnatte knaapje weggaf, luidde: „Waar om woont opa ook niet in een gewoon huis?" J7EN anthropologe is na een nauwgezet onder zoek tot de conclusie ge komen, dat de hoofden van de Parijzenaars het mooist zijn en dat zij het volmaakte gemiddelde vertegenwoordigen van alle hoofden van de we reldbevolking. De an thropologe, de Franse mevrouw Jeanne Leschi, heeft hiervoor de hoof den gemeten van Neder landers, Parijzenaars Basken, Negers. Chine zen, Javanen, Mongolen, Eskimo's, Soedanezev en nog vele anderen. Maar zij is beslist niet in Noord-Holland geweest. [)E HEER JAMES An- tone te Santa Rosa in Californië was ergens op de rotsen aan de zeekant schelpen aan het verza melen, toen hij werd aangegrepen door een ge weldige inktvis, die hem Hen oud geschil tussen de Unie van Zuid-Afrika en het Verenigd Ko ninkrijk werd dezer dagen weer ac tueel door een in het Zuidafrikaanse parlement door eerste minister Daniel F. Malan ingediende resolutie, waarin hij verklaarde, dat de drie Britse pro tectoraten Basutoland, Bechuanaland en Swaziland zo spoedig mogelijk dien den te worden overgedragen aan de Unie van Zuid-Afrika. Een oud ge schil, want reeds bij de vorming van de Unie waren deze gebieden in het geding. De inheemse bewoners ver klaarden zich destijds tegen aanslui ting en Londen gaf aan deze wens ge hoor. De mogelijkheid tot aansluiting der drie protectoraten bij de Unie werd desondanks neergelegd in de Zuid afrikaanse wet van 1910. In 1913 nam generaal Botha de eerste stappen om tot de overdracht te geraken. Omstreeks 1935 hield generaal Herzog zich met de zaak bezig. In 1939 deelde Londen mede, dat, vóór men tot een directe behandeling van de kwestie overging, eerst zorgvuldig de wensen van de na turellen in de drie gebieden diende te kennen. Er werd een adviescommissie ingesteld, doch de tweede wereldoorlog haalde weer een streep door de reke ning en de zaak werd opnieuw uitge steld. In 1952 gaf de regering van de Unie een witboek uit, waarin de ge hele zaak met de in het verleden ge voerde besprekingen werd uiteenge zet. En nu weer kwam Malan met zijn resolutie. Van het „spoedig" overdragen der drie Oostafrikaanse protectoraten aan de Unie, zoals Malan wenst, zal voorlopig wel niets komen. Dit is geen f o ///////////A\\\\\\\\\\S kwestie van „vooruit nu maar", dit handelen we wel met een paar hand tekeningen en een of andere plechtige verklaring af. WINSTON CHURCHILL heeft zich tegen de legale gewoonte één dezer dagen persoonlijk met de kwestie be moeid en dr Malan in een rede van honderd-zes-en-zestig woorden (kort en krachtig dus) voor het Lagerhuis van antwoord gediend. Op dit ogenblik met al zijn acht armen omhelsde en trachtte ■nee te trekken. James kroop echter met inkt vis en al de wal op en beukte zo lang met de kop van het gedrocht tegen een lots totdat het dier de geest caf. Een sterk staaltje, maar la- mes weegt dan ook 120 kilogram en is bulldozer- bestuurder van profes sie. £EN MOTOR-AGENT van de Australische verkeerspolitie kreeg een uitbrander van een rech ter in Sydney, omdat hjj meer dan honderd kilo meter per uur had ge reden. Het feit, dat hij bij die gelegenheid een te snel rijdende automo bilist had nagejaagd, ver anderde niefs aan de zaak. Alleen de brand weer en ziekenauto's mo gen in Australië de ma ximumsnelheid over schrijden, zodat iedere snelheidsduivel, die door de politie wordt inge haald en een bonnetje krijgt, een aanklacht te gen zjjn bekeurder kan indienen. waar regelmatig genie troepen met allerlei ge vaarlijk spul oefenen, de ruiten van de burger- en boerenhuizen uit hun sponningen doen vlie gen. De muren scheuren in die dorpen en de brokken vallen er uit de plafonds, als ware het een constant slagveld, zodat men vreest, dat de huizen op den duur niet bestand zullen zijn te gen de onophoudelüke luchtstoten en grond be vingen. P)E AMERIKAANSE posterijen zullen voor het eerst in haar ge schiedenis een serie ge wone postzegels gaan uit geven met een religieus opschrift. Dit opschrift zal luiden: „Wij stellen ons vertrou- ,'en op God". Tr gaan nu stemmen op, die er van willen maken: „Wij stellen ons vertrou wen op de H-bom". HET PARLEMENT van het Britse Kanaal eiland Jersey heeft met een meerderheid van één stem besloten, dat inwo ners tussen 18 en 26 iaar voortaan twee iaar bii de Britse strijdkrachten kunnen dienen. De pech vogels. Nu is het duide lijk, waarom Engeland een divisie aan de EVG heeft kunnen geven. Tot dusver gold, dat de be volking van Jersey geen dienst buiten het eiland behoefde te doen, tenzjj de koning persoonlijk in levensgevaar verkeerde. De Welgevormde Marilyn Monroe wordt door de Amerikaanse dames kappers en schoonheidsspecialisten de slechtst gekapte filmster van de Verenigde Staten genoemd. Zij werd veroor deeld, omdat zij er volgens de deskundigen altijd uitziet „als een ongekamde ruwharige hond". Men vond, dat zij minstens zeven centimeter van haar blonde haar moest laten afknippen. Ook Rita Hayworth, Audrey Hepburn en Leslie Caron werden zeer laag aangeslagen. Van Audrey Hepburn werd gezegd, dat heur haar de indruk wekte, alsof het met een grasmaaima chine werd bewerkt, Rita Hayworth bleek ..altijd tien jaar op de mode ten achter te zijn" en Leslie Caron schijnt er altijd uit te rien alsof zij urenlang in de regen heeft gelopen". De meeste bewondering hadden de schoonheidsspecialisten en kappers voor Elizabeth Taylor, wier kapsel steeds „jeugdig, gedistingeerd en vol glamour" is. En nummer twee op de ranglijst is Ava Gardner, die Elizabeth dicht op de bekoorlijke hielen zit. Met welk bericht u weer een hoop wijzer zijt gewor den, als u het er maar uit weet te halen. De voorzitter van het Indonesischc- „Buro Irian", de heer Diapari heeft medegedeeld, dat hij het wenselijk zou achten dat Indonesië op de eerlang te houden conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, de kwestie van de status van Nieuw-Guinea ter sprake zal kjrengen, en wel bij een bespreking over het „kolonialisme" in de Aziati sche en Afrikaanse landen. De heer Diapari heeft voorts de suggestie ge daan, dat de kwestie Nieuw-Guinea ook ter sprake zal worden gebracht op de conferentie van minister-presidenten van Aziatische landen, die eind April te Colombo zal beginnen. kan er geen sprake van overdracht der gebieden zijn, zo verklaarde Churchill. Wel erkende de eerste minister, dat Ma lan rechten heeft de zaak weer aan hangig te maken, doch hij zette tevens duidelijk uiteen, dat dit geen kwestie is van spoed en nog minder een pro bleem, dat slechts door de regeringen van de Unie en Engeland kan worden beslist. Er zal niets gebeuren zonder de in stemming van de naturellen, waarvan bekend is, dat zij ook op dit moment nog niets voelen voor aansluiting bij de Unie, hetgeen begrijpelijk is als zijnde een logische reactie op de „apartheidspolitiek" van de regering- Malan. Bovendien zal het Britse par lement aan een eventuele overdracht nog zijn toestemming moeten geven. Ook deze is niet spoedig te verwach ten, gezien de instemming, die vele sprekers in het Huis betuigden met het standpunt van Churchill. De vroegere Labour-minister van Koloniën, James Griffith, zei, dat hij hoopte, dat Malan de woorden van Churchill zeer serieus zou nemen en geen pressie op de zaak zou oefenen. In het Hogerhuis verklaarde Vis count Swinton: „Wij willen en zullen op dit ogenblik in het parlement geen enkel voorstel doen om deze protecto raten over te dragen". Malan weet dus waar hij aan toe is. Hij zal moeten inzien, dat Londen niets moet hebben van zijn imperialistische neigingen. Weer een mooi plaatje uit Bol lenland. Men is er druk bezig narcissen te plukken om de be zoekers tijdens het a.s. Paas weekend een fraai bouquet of een slinger mee te kunnen geven. an de zijde van de Zuid-Molukse autoriteiten in Nederland ls een ma nifest uitgegeven. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de regering van de Re publiek der Zuid-Molukken zich be reid verklaart onmiddellijk nadat de Republiek der Zuid-Molukken in haar rechten z„± zijn hersteld en haar vrij heden om ook andere volken te helpen zal hebben verkregen, asyl te verlenen aan de Christelijke bevolkingsgroepen op Celebes en elders in Indonesië, die thans in gro1 nood verkeren, over tuigd als zij is van de onmacht van de Indonesische regeerders om dit vraag stuk naar behoren op te lossen. Het manifest besluit, dat zij hierbij een ernstig beroep doet op de Ver enigde Naties en de Wereldraad van verken, teneinde de hier door haar voorgestelde oplossing te bevorderen. Eigen bericht) Gisteren zijn op de veiling „Bangert en Omstreken" te Zivaag de eerste aardbeien aan gevoerd. Kweker was de heer J. J. Buis te Zwaag. De vruch ten werden tegen veertig cent per stuk gekocht door de fa. Koomen-Langedijk te Wervers- hoof. De Maastrichtse rattenvanger de heer J. Olischlager zal Dinsdag 20 April be ginnen met een grootscheepse rattenver- delging in de Belgische gemeente Heers bij Sint Truiden. In Mei en Juni zal hij in Frankrijk verschillende verdelgings acties gaan uitvoeren nl. in de nieuwe fabrieken van Citroen te Parijs, gele gen op de rechter Seineoever, en in de fabrieken van Alsthoem. In de oude complexen van de Citroenfabriek heeft hij reeds met succes een verdelg1 ngs- actie uitgevoerd en voorts te Rive de Gier een plaats van 15.000 inwoners. Voorts heeft de heer Olischlager, die ook reeds op de terreinen van de steen kolenmijn Willem Sophia te Spekhol- zerheide schoonmaak onder de ratten hield, een verzoek gekregen van de di rectie van de steenkolenmijn Laura en Vereniging te Eygelshoven. Hij vertelde ons, dat het door hem toegepast vergif langzaamwerkend is. Eerst na veertien dagen gaan de ratten eraan dood. Zij drogen uit en worden gemummificeerd, zodat de lijken geen besmettingsgevaar kunnen opleveren. Het geheim van zijn succes schreef hij toe aan het door hem toegepaste lok middel. Dit schijnt een zo grote aan trekkingskracht op de ratten uit te oefe nen, dat zij, wanneer het temidden van een hoeveelheid tarwekorrels gedepo neerd wordt, consumeren nog voor zij een tarwekorreltje hebben aangeraakt. Een fabrikant van chemicaliën te Maastricht zou dit middel van de heer Olischlager willen kopen om het in de handel te kunnen brengen, doch de sa mensteller zeide hieromtrent nog geen beslissing te hebben genomen. De zes en vijftig-jarige Therèse Neumann, dochter van de dorpskleer maker van Konnersreuth, die sinds 1926 geen voedsel meer tot zich neemt, en sinds die tijd de tekenen der kruisigingswonden van Christus vertoont, heeft ook deze Goede Vrij dag een bloeding, sterker dan ooit tevoren, van dezs wondetekenen ge toond. Zij zat recht op in haar bed, geheel in extase, en het bloed drong door het verband om hoofd en boven lichaam. Zij bloedde uit handen en voeten, uit de borst, de ogen en door de onbeschadigde huid op de plaatsen, waar Christus door geseling en door nenkroon verwond werd Er waren vele bezoekers in het huis van The rèse Neumann aanwezig. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te ZutphenL. Floor te Opperdoes en P. op den Velde te Murmerwoude.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3