Verzwakte afdelings-teams niet tegen Duitse teams opgewassen RKAFC kreeg met 2-0 zege op Grasshoppers te veel E. G. Kayser behaalde zege in de hoofdklasse J. Peetoom versloeg Hoogland met neuslengte Sterk spel van Lamers Disnie) Prestatieprijs voor Sint Pancras Jeugd uit zes gemeenten op het sportveld Klaas Slot won vijfde rit van Alcmaria Victrix Paas-schaakwedstrijd van VVV Biljart-pentathlon Uitstekend gemiddelde van Gerrit Wessels Bergen zette zijn opmars voort Bedrijf shandbal za in Mei starten Van de groene tafel Verdiende zege van HSV op KW (3-0) Dames Sin jewel en Offman redden de eer De eindwedstrijden van het sehool- voetbaltornooi voor de scholen van St Pancras, Broek op Langendijk, Koe dijk, Oudkarspel, Noord-Scharwoude en Heer-Hugowaard werden Zaterdag gehouden. Deze dag bracht gelukkig goed sportweer en hoe dichter men bij St Pancras kwam, hoe meer school jeugd onder leiding van onderwijzers en onderwijzeressen men tegen kwam op weg naar het Vrone-terrein, waar het op het stadion ging gelijken in af wachting van een interland-wedstrijd. Aan de diverse voetbal-, handbal- en estafette-wedstrijden namen pi.m. 200 kinderen deel, leerlingen van boven genoemde scholen, Een en ander had een vlot verloop, hetgeen voor de lei ding geen gemakkelijke taak was, daar niet minder dan 4 voetbal-, 12 handbal en 2 estafettewedstrijden die middag op het programma stonden. Den heer Surink van de school te St Pancras, komt in deze wel zeer veel lof toe; het leek wel of hij overal tegelijk aanwe zig was en alles liep op rolletjes. Et- heerste een zeer enthousiaste stemming, die van binnenuit de koude van bui tenaf versloeg.. Na de tractatie, die zeer m de smaak viel, werden door burgemeester Kronenburg de prijzen uitgereikt. Hierbij bracht spreker dank aan het onderwijzend personeel, dat deze mooie middag voor de jeugd mo gelijk had gemaakt. De voetbal-wisselprijs (de Molen) verhuisde van Koedijk naar de O.L. school te Oudkarspel, terwijl de spe lers, reserves en de leider van Oud karspel een herinneringsspeldje kregen, wat de jongens natuurlijk zeer mooi vonden. De tweede prijs, een beker is veroverd door de O.L.school te Broek op Langendijk en de derde prijs ging naar de O.L.school te St Pancras. Voor de handbalwedstrijden had het Ned. Handbalverbond een vaantje be schikbaar gesteld, dat door de heer Klinkhamer uitgereikt kon worden aan de meisjes van de O.L.school te St Pancras. De tweede prijs, een me daille was voor de O.L.school te Broek op Langendijk. Bij de estafette-wed strijden waren de meisjes van de school Oudkarspel eerste en de jon gens van de Chr. school te Bkoek op Langendijk hadden ook deze eer. De school met de beste prestaties in het geheel kreeg de prestatieprijs; deze was ditmaal voor de O.L.school te St Pancras met 166 punten in totaal. Tenslotte sprak de heer Mol als ge delegeerde van de K.N.V.B. een waar derend woord aan het adres van de organisatie en bracht een speciaal drie werf hoera uit op de heer Surink, wat door allen me, enthousiasme werd overgenomen. De uitslag van de vijfde rit voor de Voorjaarscompetitie van de wielerver eniging Alcmaria Victrix, welke Twee de Paasdag werd gehouden, luidt; A- glasse: 1. Klaas Slot, 2. KI. de Groot, 3. M. Hoogschagen, 4. Jan Rol en 5. Wim Nieuwland. B-klasse: X. J. Ooievaar, 2. G. Visser, 3. H. Snip, 4. C. Veldboer, 5. W Ligthart, 6. C. Prins, 7 C. Hoogmoed. C-klasse: X. C. Stam, 2. Bobeldijk, 3. Noorman, 4. Verduin, 5. Zonneveld, 6, Veenstra. Als het scorebord na de wedstrijd RKAFCGrasshoppers 00 had aange- zen, zou het een juiste weergave zijn geweest van hetgeen de tien aanval lers binnen de lijnen hadden gepres teerd. De voorhoede van de bezoekers heeft geen enkele maal keeper Popma voor lastige problemen gesteld. Die éne keer dat Popma zijn talent moest laten zien en dat was al ver in de tweede helft, zorgde linkshalf Mulder ervoor. Mul der zag zijn goed schot echter voor treffelijk gestopt. Voor het overige was het soms onbegrijpelijk hoe de Grasshopprsaanval met de kansen om sprong. Linkshalf Mulder, zeker de beste speler van het veld, zette zijn voorhoede steeds aan het werk. Meest al volgde er wel een aardige aanval uit, maar het doel zocht men steeds weer op een verkeerde plaats. Het pleit niet voor de RKAFC-defensie. dat men tegen deze zwakke aanval toch nog vele steken liet vallen. Slechts Hoebe en Tijm maakten een uitzondering. De RKAFC-aanval had het tegen de Grasshoppers-defensie moeilijk. Al liet ook hier het plaatsen veel te wensen over, verdedigend stonden de gasten hun mannetje. Wel moest keeper Mulder er iets meer aan te pas komen dan zijn colle ga onder de RKAFC-lat, maar moeilijk werk had ook hij niet op te lossen. De aanvallen werden te traag opgezet en aan schieten werd helemaal zelfs niet gedacht. Het eerste doelpunt, halverwege de eerste helft door P. Tijm gescoord, was zuiver buitenspel, doch scheids rechter Hoorn greep niet in. Kort na de hervatting werd het spoedig 20. Uit een scherp genomen hoekschop van Ten Have, was Kreuk zo ongelukkig in eigen doel te schieten. Het pechduivel- tje bleef deze middag 't Grasshoppers- team vergezellen. Eerst onderweg naar Alkmaar pech met de bus, hetgeen de wedstrijd om 3 uur deed aanvangen. Tengevolge hiervan moest één der spelers een half uur voor het einde uitvallen wegens militaire plichten, en voor hem mocht geen andere speler invallen. Toch wisten de gasten met 10 man spelende de moeilijkheden op te Zateiu'agniiddag en tweede Paasdag werd in het Wapen van Heemskerk de tradio- nele Paas-schaakwedstrijd gehouden, uitge schreven door de Alkmaarse Schaakclub V V V. De belangstelling voor deze wed strijd was weer groot; ruim 56 schakers namen ditmaal deel: niet alleen uit Noord- Holland, maar ook uit andere delen van ons land. Er waren zelfs één deelnemer uit Delfzijl en één uit Zutfen. Er was ook een jeugdgroep en het was prettig te zien met hoeveel interesse zij elkaar „bestreden". Zaterdagmiddag werden de deelnemers welkom geheten door de heer J. Schuur man, voorzitter van V.V.V, Hij dankte de schakers voor hun komst naar Alkmaar en sprak de hoop uit, dat het voor allen een paar prettige schaakdagen zouden zijn. De belangstelling van de jongere spelers juigte hij ten zeerste toe en htf dankte zijn medebestuurders voor het werk, dat zij voor dit Paastornooi hadden verricht. Hij wenste allen veel succes in de komende ..strijd". Men speelde in 13 groepen van vier deel nemers: 3 gr. in de hoofdklasse, 4 gr. in de Eerste klasse, 2 gr. in de 2e klasse, 3 gr. in de 3e klasse en 1 groep in de Jeugd afdeling. Het spel had zowel Zaterdag als Maan dag een vlot verloop, ogk in de Jeugd groep. In elk van de 13 groepen waren twee prijzen. Bij gelijk eindresultaat bracht loting de beslissing. In de HOOFDKLASSE groep A behaalde E. G. Kayser de eerste prijs met 3 p. en de tweede was voor G. Langedijk met 2 p. en N. Termaat 1 p., F. M. Abrahams 0 p. Groep B: A. v. d. Tak en F. Hildema 1 en 2 bij loting elk 2 p., 3 was S. Knossen 11/3 p. en 4 Th. Roet met 1/2 p- Groep C: 1. W. Vlasbloem met 3 p., 2 P. Seewald met li/ap.» 3 C. Vlasblom 1 p., 4. P. Holthaus 1/3 p. In de EERSTE KLASSE groep A werd om de eerste en tweede nrijs geloot tussen J. Optendrees en A. Holtes, die elk 2 p. hadden. A. Holtes werd één en Opten drees 2. In Groep B won J. Maats uit Heiloo met 2Va p- de eerste prijs en F. Schultz de tweede met 2 p., C. Smit derde met lVa p. J. Kroon sloot hier de rij. In Groep C moest ook al geloot worden om eerste en tweede Drijs tussen A. P. Hos en H. W. v. Onsenoord, die elke 2 p. had den. Hos won de loting. Derde en vierde waren A. Vis en A, Slings, In Groep D won F. Faber met 2 p, de eerste prijs, terwijl J. Bakker en G. Klein moesten loten om de- tweede prijs (elk I1/? P-) J. Bakker was de gelukkige. P. Oost werd vierde met 1 p. In de 2e klasse waren twee groepen van vierspelers. Groep A zag C. Schaaps als eerste met 2Va P. Tweede werd W. de Haan 2 p. F. W. v. Duim 1 p. en R. Zaal Va p. In Groep B van deze klasse moest om eerste en tweede prijs geloot worden, daar C. Gutker en A. Roedema elk 2 p. had den. Zij werden in deze volgorde 1 en 2. P. Slagter en R. Sneek waren 3 en 4 elk met 1 p. In de Derde klasse waren drie groepen. In 3A werd H. Duisenburg eerste met 2Va P- Om de tweede prijs moest geloot worden tussen G. Dagelet en A. Meinema. Deze laatste was de gelukkige. In 3B behaalde N. v. Diepen 3 p. en daarmee de eerste prijs. Om de tweede prijs werd geloot tussen P. Genee en S. Witsmeer. Genee werd daardoor prijswin naar (2e), In 3C was de volgorde 1 F. Vlucht 2l/a P, 2 N, Heere met IVa P', J- Kuiper en R. Faber waren derde en vierde. De Jeugdgroep telde vier deelnemers. Ie werd D. v. Vuren met 3 p., 2 A. Zeeman 2 p. en drie C Keyser 1 p. De wedstrijd in zijn geheel had een zeer geanimeerd verloop en was een succes voor V.V.V. „OPPOSITIE" TE HEILOO Deze bekende schaakclub hoopt weldra haar twintigjarig bestaan te herdenken en zij zal dit doen door het spelen van „Ne- oerlaagwedstrijden", waarvoor 5 clubs uit N.-Holland uitgenodigd zullen worden. Wie Oppositie de grootste nederlaag bezogt. beeft de eerste keus uit vijf mooie prijzen. Tijdens dit tornooi is het eens te meer duidelijk geworden dat het toch maar bijzonder jammer is dat wij Hoogland en Wessels nog maar zelden aan tornooien zien deelnemen. Het.zijn beiden spelers met capaciteiten en wij zijn er stellig van overtuigd, dat zij met een serieuze training ook op na tionaal niveau weer tot goede presta ties zullen komen. Het tornooigemid- delde van Wessels over vijftien -par tijen bedroeg niet minder dan 26.92, nog altijd ruim een punt meer dan dat van de hoofdklasser Jan Peetoom. Henk Hoogland eindigde met 24.20, ook een moyenne dat zeer behoorlijk is. De vierde plaats in dit tornooi was voor Cor Brandjes die .verschillende par tijen met de pechduivel op zijn keutop heeft gespeeld. Brandjes verzamelde 11 punten en kwam'tot'een gemiddelde van 22.72. Nadat Brandjes van Peetoom had verloren, zette de Uitgeester een streep door de kansen van Gerrit Wessels. In slechts acht beurten maakte hij de 150 caramboles in een partij kader 57-2 vol, hetgeen een uitstekende prestatie is. Gerrit Wessels kwam slechts 21 ca ramboles te kort, dank zij een sterke slotserie van 51. In een felle wedstrijd is het Bergen gelukt de vijfde overwinning in suc cessie te behalen. Ditmaal was Zaan- landia, dat door twee invallers ver zwakt naar Bergen was gekomen, het slachtoffer. Bergen was met de wind in de rug tijdens de eerste helft over wegend sterker. Slechts sporadisch kon Zaanlandia zich aan de druk ontwor stelen. Twee doelpunten van de gast heren waren het resultaat van dit over wicht. Eerst scoorde rechtsbinnen Ten Herkei en kort voor het ingaan van de rust vergrootte P. Blokland de voor sprong. Tegen de wind in hield Bergen het spel open en dat was oorzaak dat Zaanlandia geen duidelijk overwicht kon verkrijgen. Niettemin verkleinde linksbinnen F. Glandorp met nog twin tig minuten te spelen de achterstand. De prima verdediging van Bergen met doelman Mooy aan het hoofd vormde in de resterende speeltijd een onover komelijk struikelblok voor de Zaan dammers, die tenslotte met een 21 nederlaag naar de Zaan terugkeerden. Henk Hoogland kwam in de parti kader 38-2 na 21' beurten gelijk me Brandjes aan de finish en hij moes dus zijn laatste partij tegen Wessel winnen om zich zeker van de eerst- plaats in het eindklassement te kunne: weten. Veel hoop heeft Wessels hen niet gelaten. Laatstgenoemde bego: met 137 punten in twee beurten. We kreeg Wessels later een inzinking toe: Hoogland in de 9e beurt een serie va 74 produceerde was de stand nog sleeh met 178 tegen 159 in het voordeel va' Wessels maar Hoogland kon de eind spurt van zijn rivaal niet beantwoor den en kwam ten slotte toch nog 71 ca ramboles tekort. ■De eindstand luidt: J. Peetoom 15 8 1 6 17 25.7 G. Wessels 15 8 0 *7 16 26.9 H. Hoogland 15 8 0 7 16 24.2 C. Brandjes 15 5 1 9 11 22.7 Op de jaarvergadering van bedrijf: handbal is besloten dit jaar in twee a. delingen te gaan spelen, die als vol; zijn samengesteld: Afdeling A: Lastin; girls, Milfleur, Holka, Zwaluwen A, E Wild. Afdeling B: SVG, Tubanti Jong Holland, „Alkmaar". De competities zullen in Mei ec aanvang nemen. De aftredende bestuursleden de hi ren C. Neef en A. Bruin werden w derom gekozen. Het Alkmaarse bedrijfshandbal b< sloot om zich aan te sluiten bij het N derlands Handbal Verbond op bas van het rapport dat is uitgebracht na. aanleiding van besprekingen met al bedrijfshandbalverenigingen in Nede land. In de organisatievorm komt hie door geen wijziging omdat de bedrijf handbalcommissies zelf het uitvoerei orgaan blijven. In het komende vieri seizoen zullen de bedrijfshandbalve enigingen twee z.g. actieve speelste mogen opstellen. Tevens werd besloten dit seizoen ei uitwisseling tot stand te brengen m handbalverenigingen op Texel. Eei zullen de bedrijfshandbalsters een b zoek brengen aan Texel en daarna ve moedelijk tijdens het 700-jarig besta: zullen de Texelse handbalsters in Al maar worden ontvangen. (Van onze correspondent te Krommenie) Tegen de verwachting in heeft HSV met een verdiende 3-0 overwinning de kampioenscandidaat KW een halt toegeroepen. De gasten speelden een snelle enthousiaste partij tegen een eliswaar technisch beter spelend KW dat echter in tempo wel iets te kort schoot. Niettegenstaande dit, waren de aanvallen van de Krommenieërs vóór de rust talrijker en gevaarlijker, doch steeds waren het de beide backs Van der Maat en P. Apeldoorn, die reso luut het terrein zuiverden met In laat ste instantie keeper J. Apeldoorn, die naast veel uitstekend werk het bestond om twee zeker schijnende doelpunten onschadelijk te maken. Deze solide doeln.-n heeft m de overwinning een niet gering aandeel gehad. Het waren fraaie schoten van Koning, Braun en Bak en een goede kopbal van Lodder, die doelman Apeldoorn in deze aan trekkelijke periode op bewonderens waardige wijze keerde. Nadat HSV deze druk succesvol had doorstaan, kwamen de gasten naar voren en uit èèn der ar wallen was het middenvoor Kosters, die êen kwartier voor het ein de van de eerste helft zijn club de lei ding gaf (0-1). Deze voorsprong, waar mee HSV de rust inging, was echter tegen de verhouding in. Na de hervat ting bleek bij KW P. Leguyt vervan gen door lv. Bak. De tweede helft was nauwelijks 10 min. oud, toen bij een aanval der gasten de rechtsbinnen B. Kosters fraai langs keeper Van Bergen kopte 02. De Heilooërs kwamen in deze periode steeds meer in de aanval en de Krommenieërs bleven op dit spel het antwoord schuldig. Wel stel den de Krommenieërs alle pogingen in het werk om althans de eer te redden, maar de solide verdediging van de gasten stond succes in de weg. Dit kwam aan de andere zijde toen even voor het einde Bugter de stand op 0-3 bracht. (Advertentie, Ing. Med.) Uit buitenspelpositie scoordePiet Tijm het eerste doelpunt voor RKAFC in de wedstrijd tegen Grasshoppers. (Foto Jaap Schoen) lossen. Dit tiental stond RKAFC geen enkel doelpunt meer toe, hetgeen voor de Alkmaarders geen compliment in houdt. De Grasshoppers-doelman Mulder probeerde met. een zwaai van zijn been een RKAFC-doelpunt te voor komen. Zijn ploeggenoot Kreuk die onmachtig staat toe te kijken had het schot, dat het tweede RKAFC- doelpunt betekende, gelost. Achter Kreuk staat de RKAFC-er P. Tijm (Foto Jaap Schoen) Tot en met Donderdagavond had Henk Hoogland de leiding in eb biljartpenlathlon, welke vorige week in het Wapen van Haarlem were gehouden. Op die voorlaatste avond was Jan Peetoom hem weliswaai langszij gekomen, maar Hoogland had toch altijd nog een wedstrijd minder gespeeld en zijn kansen op de overwinning schenen goed U staan. Nadat Peetoom echter zijn laatste partij legen Cor Brandje; (kader 57/2) had gewonnen, moest Henk Hoogland in een partij kade) 38/2 de punten met Brandjes delen en in de slotpartij van dit bijzon der aantrekkelijke tornooi verloor hij van Gerrit Wessels. Deze uitsla gen hadden tot gevolg dat Peetoom met 17 punten op de eerste plaat eindigde, Wessels en Hoogland tot een totaal van 16 kwamen en eerst genoemde op de tweede plaats eindigde dank zij een beter gemiddelde (Van een onzer redacteuren Combinaties van Haarlemse en Amsterdamse tafeltennissers hebben Zaterdag het onderspit moeten delven tegen de Westdnitse jeugdteams. die op eerste Paasdag in Den Helder de gasten waren van de afdeling Noordhollands Noorderkwartier van de NTTB. De Duitse jongens noteerden een 104 overwinning, de Duitse meisjes brachten het tot een 7—2 zege. Als men weet, dat Haarlem en de hoofdstad zo sterk mogelijk waren vertegenwoordigd, dat de buitenlandse gasten zelfs Onnes, de jeugdkampioen van Nederland, tegenover zich vonden, dan begrijpt men onmiddellijk, dat ook de vertegenwoordigers van Noord hollands Noorderkwartier de vlag hebben moeten strijken. Dit zou stellig evenzeer het geval zijn geweest, wanneer Beukman, Visser en Wever (van het Hoornse Disnie), die bericht van verhindering had den gezonden, wel aanwezig waren geweest. Niettemin zou het deze onder auspi ciën van IVA gespeelde ontmoeting on getwijfeld ten goede zijn gekomen, wanneer de in de aanhef genoemde spelers wél achter de tafel waren ver schenen. Gedrieën hadden zij, dat was de bedoeling, het eerste team moeten vormen. Nu evenwel bestond het eerste team uit Sinjewel en Louis van IVA en uit Lamers van Disnie, die in feite de afdelingskleuren in het tweede had den moeten verdedigen. In de haast moest nu dit tweede team worden samengesteld uit P. van Oeveren, J. Goedegebuur en M. Valkenier van IVA, die tegen de Westduitsers abso luut kansloos moesten worden geacht. En niet ten onrechte; het driemanschap invallers verloor met liefst 90! Het eerste herenteam van de afdeling kreeg een eervolle 6—3 nederlaag te in casseren. Lammers weerde zich hier uitstekend en het gelukte hem dan ook, twee partijen op zijn naam te brengen. Hij versloeg Franz Riechen- berg met 21—12 en 21—17 en Reinhard Hoitczyk met 21—12, 18—21 en 21—19. Tegen de zestienjarige „beul" Dieter Ohnesorge was hij evenwel lang niet opgewassen; deze zegevierde over hem met 2112 en 2113. Ohnesorge, die bijzonder tactisch speelde, overklaste Louis (2—20, 218) en Sinjewel (21 10, 21—7). Hoitczyk, jeugdkampioen 1953 van West-Duitsland, maakte niet zo'n grootse indruk. Hij had tegen Sin jewel (11—21, 21—18, 14—21 drie ga mes nodig voor de zege, verloor dus van Lamers en ook van Louis (21—15, 1321, 2115). Invaller Riechenberg (Wilhelm Deiters was wegens ziekte verhinderd bleef Sinjewel met 21—12 en 21—17 de baas en Louis met 21—10 en 21—8. De dames speelden volgens het Da- vis Cup-systeem. Het eerste team. van de afdeling verscheen met mevrouw Sinjewel en mevrouw Valkenier van IVA. Eerstgenoemde wist één partij op haar naam te brengen, die tegen Mar lies Kammerer (21—17, 2116). De ove rige uitslagen waren: mevr. Sinjewel mej. Lachmund 0—1 (15—21, 23—25), mevr. Valkenier-mej. Kammerer 0—1 (1821, 18—21), mevr. Valkenier—mej. Lachmund 0—1 (8—21, 18—21). Deze 3—1 nederlaag van NHNK 1 gewerd ook NHNK 2, waarvoor mevrouw Du- kers en mej. Offman van het Alkmaar se DSS uitkwamen. In deze wedstrijd werd het enige tegenpunt gescoord door mej. Offman, die Ingeborg Krohne met 21—19, 16—21 2116 juist kon hebben. De andere uit stagen van deze dames-ontmoeting wa ren: mevr. Dukersmej. Deiters 14 21, 1721 (01), mej. Offmanmej, Deiters 18—21, 19—21 (0—1), mevr. Dukers—mej. Krohne 11—21, 21—16, 16 -r-21 (0—1). NHNK 2 (heren) verloor dus met 9—0: Van OeverenKroll 1621, 13 21; Goedegebuur—Bartels 1321, 11 21; Valkenier—Krowarz 1421, 12—21; Goedegebuur—Kroll 421, 14—21; Van Oeveren—Krowarz 1321, 16—21; Val kenierBartels 1621, 14—21; Goede gebuurKrowarz 17—21, 1721; Val kenierKroll 1521, 921; Van Oeve- ren—Bartels 19—21, 12—14, 12—21. Hoewel in de hoogste heren-afdeling van enkele uitstekende partijen te ge nieten viel, zij toch opgemerkt, dat de ontmoeting in zijn geheel niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. Erg onplezierig was het bovendien, dat IVA voor deze wedstrijden niets anders had kunnen krijgen dan de gymnastiekzaal van de ULO aan de Molenstraat, waar, het vrij talrijke publiek zich wel zeer behelpen most.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3