De kapelkerk zal straks met een nieuwe muts getooid zijn enda Stad en omgeving Restauratie is niet volledig Na de brand in 1670 was de kerk in 2 jaar weer opgebouwd Bij Sportpark werden 2541 voertuigen geparkeerd Grote schoonmaak Oude man viel in gedrang en kreeg bekkenfractuur DINSDAG 30 APRIL 1054 Maar de kerk is niet vergeten! Het mag dan zijn dat de gemeenteleden op het ogenblik weinig over hun huis der samenkomst vernemen, er op 't ogen blik zelfs niet vaak aan denken, zij hebben het door hun offerbereidheid toch maar mogelijk gemaakt dat de kerk gerestaureerd kon worden. En in deze zin zijn de restaurateurs, die nu al maanden lang bezig zijn de kap van de kerk te herstellen, goede ambassa deurs van de kerkelijke geest. Nog een paar maanden en de kapel- kerk zal een eerste, grondige restau ratie achter de rug hebben. Het lijdt geen twijfel of de herope ning van het kerkgebouw zal begeleid worden door een bijzondere- feest preek. Dat was ook in de vorige eeuw het geval, bij het weer in gebruik nemen van het toen gerestaureerde en schoon gemaakte orgel. Gedachtig aan het spreekwoord: wat je van ver haalt is lekker, had men de plaatselijke organist voor deze dag af gezegd en een „kunstenaar", blijkbaar een destijds verdienstelijk organist te Amsterdam, uitgenodigd, het orgel weer voor het eerst te bespelen. GERAAMTE De preek van ds L. C. Schuilei- tot Peursum was een glanzend opgepoetst meesterstuk van 19de eeuwse rhetho- riek. Niettemin valt het te betwijfelen of hij daarmede het hart van de ach teruitgezette organist heeft kunnen vermurwen „Verscheidene weken (tijdens de restauratie) zweeg het orgel bij onze godsdienstoefeningen", aldus de pre dikant, en als met oogholten van een geraamte zag de ledige kast droevig op ons neder. Maar nu blinkt het we der in onze vergadering, hersteld, ge reinigd en grotendeels vernieuwd; de wind wordt weder in de laden gebla» zen en reeds is uitgestrekt om de toetsen te beroeren, de bekwame hand van een kunstenaar, uit de hoofdstad overgekomen. (Naar veler overtuiging heeft de uit de hoofdstad overgekomen hand, het op die dag goed „gedaan"....) WEINIG GEGEVENS. De geschiedenis van de Kapelkerk is overigens te weinig „gespekt" om nog meer historische paralellen te kunnen trekken. Wat momenteel beschikbaar is, zijn slechts een paar magere bro chures, resultaat van de naspeuringen van enkelen. Ongetwijfeld bevinden zich in de stadsarchieven nog meer ge gevens over de Kapelkerk. Het wach ter is echter op degene, die de tijd en de moeite neemt zijn neus in de dikke folianten te steken om ten koste van veel arbeid nog wat „oud nieuws" aan de vergetelheid te ontrukken. Wat de stichting van de Kapel be treft, deze vond waarschijnlijk plaats in het jaar 1443. De klok die de Kapel indertijd bezat droeg namelijk het op schrift „Sinte jan is myn naem. mijn geluyt sy god bequaem. pieter van dormen". „Achter de inscriptie stond de Ro meinse indicatie MCCCCXLIII. Of dit MCCCCXLIII de geboortedatum van Pieter of van de klok is geweest blijft echter een vraag die slechts met een aan waarschijnlijkheid grenzende ze kerheid beantwoord kan worden. Uit te vinden wiè de kapel gesticht heeft en wat de reden tot de oprichting is geweest, is heel wat moeilijker. De enige overlevering die ons bereikt heeft en ten .lotte uit de mond kwam van een waarschijnlijk roddelzieke en kwaadsprekerige „moei" hondt in dat het een vermogend kapittelheer is ge weest die, hier te lande bloedschennis gepleegd hebbend, geen vergiffenis kon krijgen, naar Rome trok en voor de Paus verscheen om van deze te horen dat zjjjn schuld alleen gedelgd kon wor den indien hij in het plassenrjjke ge bied om Alkmaar een kapel stichtte. Hetgeen om deze reden dan ook ge beurd zou zijn. „KRAK OP KRAK". Betrouwbaarder berichten bereiken ons omstreeks het jaar 1500, toen de aan de Moedermaagd gewijde kapel onder het bestuur van de St. Jansheren kwam. Deze St. Jansheren krijgen mis schien een beetje meer perspectief als men het gedicht „De Zwaanen-Zangh" van de heer Carneers Stuurman leest, geschreven ter gelegenheid van de in 1672 na de grote brand weer in ge bruik genomen kapel, waarin genoem de Stuurman de St. Jansheren be schrijft als een „doorluchte tak der Maltezer Riddren, die 't Turksch' ge weld toebragten krak op krak De St. Jansheren zullen dus wel niet voor een kleintje vervaard zijn ge weest en men kan veilig aannemen dat zij in het grondgeschil dat tussen hen, de bisschop van Utrecht en de machthebbers van Kennemerland en West Friesland uitgevochten werd en in welk geschil mogelijk ook de Kapel betrokken was. hun mannetje gestaan hebben. Het schijnt een in deze strijd tactische maatregel te zijn geweest om de kapel in het jaar 1520 te vergroten en wel om de waarde van hun hui- zenbezit om de kerk te verhogen. TWAALF DORRE GEZELLEN. In 1538 moet de kapel twee altaren gehad hebben, van welke er één onder houden werd door het St. Jans- of vellen potersgilde (schapenscheerders?) Drie en vijftig jaar later, in 1760, vindt dan de grote brand plaats. Op de 21ste Augustus, 's middags om 2 uur ontstaat brand door onvoorzichtigheid van loodgieters, die op het dak bezig zijn. Om 3 uur staat de Kapelkerk in lichterlaaie. Er is geen redden meer aan. De bluspogingen worden tenslotte geheel op de belendende percelen ge concentreerd, om uitbreiding te voor komen en om vijf uur is alles wat er van de kerk overgebleven is, een paar geblakerde muren en verder niets. In het gemeentearchief bevinden zich nog twee aquarelwerkjes, uit kunstzinnig oogpunt zonder waards, maar historisch wel illustratief omdat zij het interieur van de Kapel, voor en na de brand weergeven. Negen dagen later begint men reeds met de opbouw. Jonkvrouwe Johanna Geertruida le Chastelain springt voor de kosten van een nieuw orgel in, Guurtje de Volder, weduwe van Claas Botter, neemt de preekstoel voor haar rekening, uit louter dankbaarheid dat haar woning bij de brand gespaard is gebleven. De opbouwkosten bedragen in de toen nog niet geïnflationeerde maatschappij een fractie van de tegenwoordige res tauratiekosten! IN 1762 STAAT DE KERK ER WEER. In 1764 wordt op 20 October „Het Landwijf" geannexeerd en tot kosters woning ingericht. Zeventien honderd vijf en negentig vermeldt het verwijderen van de wa pens uit de ramen, op last van de Franse bezetting en in 1799 wordt de kerk. na de landing, van de Engelsen en Russen (De politieke constellatie in Europa was toen nog „even" anders dan nu) gebruikt als haver en hooi- pakhuis. Tanks waren nog niet uitge vonden; anders zou de kerk stellig in Het is tijdens de Paasdagen leeg en stil geweest in de Kapelkerk. V aar overal elders in de stad honderden mensen samengestroomd wa ren om bepaald te worden bij misschien wel de meest bevrijdende bood schap van alle tijden, de opstanding van Christus, lag in de Kapelkerk het muisgrijze stof in egaal dikke lagen over de bij elkaar gestouwde banken, school de glanzend geornamenteerde preekstoel onder een ruwe planken bekisting en rezen de machtige palen, die op het ogenblik de toren dragen, tot in de kap van de kerk omhoog. In plaats van het gezang van de gemeente was het de storm die door de galmgaten huilde, aan de vensters rukte en op enkele plaatsen fluitend het gebouw bin nendrong. Het tochtte er en het was er koud. Er was geen mens te zien. De kerk was verlaten een „vakbond" van .12 dorre gezellen" die er financieel minnetjes aan toe waren en niet in staat bleken het al taar naar behoren te onderhouden. Wel probeerden zij in laatste instantie de vroedschap over te halen te hunnen voordele, extra belastingen in te voe ren en wel op het kopen en verkopen van vellen, het stadsbestuur willigde dit vex'zoek niet in en het gilde werd dan ook vrij spoedig daarna opge heven. De geschiedenis van de kapel wordt vervolgens gemarkeerd door het in Protestantse handen overgaan in het jaar 1572. Daar het kerkhof in dat jaar vol is (volgens de kosten tenmin ste) gaat men er toe overde doden in de kapel te begraven. De Katholieken waren de kerk uit gegooid en de Protestanten, doden en levenden, kwamen er in. „Zou het ge noemde kerkhof echter, uitgerekend in het jaar 1572, vol geweest zijn?", vra gen wij ons af of moesten Room sen en Protestanten ook in de dood gescheiden blijven!" In 1632 krijgt de kerk 2 nieuwe klok ken, in 1642 wordt een vierde predi kant beroepen en krijgen de koster en Matthys Janszoon (voorzanger) opslag in verband met de verzwaring van hun d ienst. De vernieuwing .van de 7 „Zuider glazen" vindt plaats in 1705. De vroed schap voteert hiervoor een flink be drag, onder voorwaarde echter dat in het middelste raam het stadswapen een plaats zal krijgen. De twee burge- meesteren bedingen er bovendien bij dat in de flankerende vensters ook hun wapens aangebracht moeten wor den. Hetgeen geschiedt. In 1707 wordt machtiging gegeven een. herstelling door te voeren. De Noordermuur begon neiging te ver tonen op één oor te gaan liggen, de pilaren waar zij op rust zijn al krom gedrukt en ir juni van het genoemde jaar verhuizen dan ook de 9 klokken uit de toren, tezamen 1368 ponden we gend, naar het „stadserf", het terrein van ..openbare werken". Op 23 Juli wordt de eerste steen aan een uitbouw op half kruis gelegd. De diensten worden stop gezet, maar reeds het vol gend jaar vóór Kerstmis als de herstel lingen uitgevoerd zijn, hervat. Kenmerkend is dat van toen yf de ochtenddiensten werden afgeschaft. De reden was, dat de predikant in de Grote Kerk, door de grote toeloop van de tijdelijk uit hun Godshuis gezette gelovigen, zo „verwend" was, dat de vroedschap het „sneu" vond dat de man het na de in gebruikneming van de kapel weer met „minder" zou moe ten doen. De „concurrentiepositie" van de Grote Kerk werd dus door een on wijs besluit, waarbij te weinig reke ning werd gehouden met de gemeente lede!'. aanzienlijk versterkt. een benzinedepót, met alle risico's van dien ingericht zijn. Het „stijlloze tijdperk" van de 19e eeuw doet zijn best ook de Kapelkerk zo goed mogelijk te verknoeien. In 1867 worden „overeenkomstig de stijl van het gebouw", (zoals men nog durft te beweren), de spitsboogramen in rond bogen veranderd. En met dit feit is dan de geschiede-, nis van de kerk in hoofdzaken gerele veerd. Bij een hevige storm fladdert de haan van de top met nog enkele attributen' de Laat in (1853) en tijdens de oor logsjaren suist de klokklepel nog even tjes langs 's kosters hoofd ter aarde; maar dan zijn we toe aan de restaura tie van het ogenblik. RESTAURATIE: DE GESCHIE DENIS LATEN SPREKEN. De restaurafiearchitect is de heer H. v. d. Kloot Meyburg, architect BNA, het dagelijks toezicht berust bij de heer W. j. Reder, die met zijn gezin uit Tholen verhuisde naar een perceel aan de Bierkade. Hij heeft ook het toe zicht op de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Castricum. De uitvoerder Godschalk, een vak man van de oude stempel, voert de res tauratie o.l.v. de fa. Ringers met grote deskundigheid uit. Loop hem echter niet voor de voeten, want hij zal u vriendelijk, doch zeer dringend verzoe ken zich te verwijderen. Van nieuws gierige wijsneuzen wordt hij niet bé' ter, zegt hij en hij heeft nog gelijk ook. Over de restauratie vertelde de heer Reder, ons het volgende: Het algemene restauratie-principe dat ook bij de kapelkerk gevolgd wordt is; de geschiedenis van de kerk te laten spreken. In de honderden jaren van haar bestaan heeft iedere tijd door middel van verbouwingen, vernieuwingen en voorzieningen zijn eigen karakter aan de kerk verleend. De oorspronkelijk Gothische opzet werd later bijvoor beeld doorkruist door veranderingen in de Louis-Quinze-stijl. Overal waar thans technische verbeteringen worden aangebracht neemt men zieh er voor in acht dat deze karakteristieken niet in „overeenstemming" gebracht wor den met de Gotische basis, maar blij ven zoals zij zijn. Waar echter afbreuk werd gedaan aan de stijl van een vroeger tijdperk, herstelt men de oorspronkelijke toe stand weer. De spitboogramen die later in rond bogen werden veranderd, krijgen hun oorspronkelijke vorm weer terug. He laas is er echter geen geld genoeg om ook de raamtracering weer in de over eenkomstige stijl te brengen. Ook de geprofileerde sleutelstukken die de hoog in het gebouw liggende trekbal- ïïoe door en door vergaan de basis van het dak van de Kapel kerk was, toont deze foto duide lijk aan. Op de voorgrond ziet men het verrotte uiteinde van één der trekbalken uit de muur steken. Het is thans door een met een beugel aan de balk bevestigd nieuw element vervangen. Ook de voosheid van de „uit ge kankerde" steen komt op deze foto duidelijk tot uiting. (foto Jaap Schoen) Voor de Zondag in het sportpark gehouden motorwedslrjjden is de be langstelling zo groot geweest dat niet minder dan 403 auto's, 628 motoren en 1510 rijwielen werden geparkeerd of gestald. pels gesteunde balken bevestigd wer- den. Talrijke dakconstructies werden voorts eveneens vernieuwd en dit had tot gevolg, dat de kap op een gegeven moment geheel in de lucht kwam te „zweven" en slechts gesteund werd door de palen die het hele zaakje op zijn plaats hielden. Thans is men bezig een zware betonnen ringbalk om de basis van de kap te leggen, teneinde de stabiliteit van het geheel op te voe ren. Ook het muurwerk tot een meter beneden de gootrand wordt herzien. Geen volledige restauratie. Bij een volledige reétauratie zou het gehele muurwerk hersteld moeten wor den. De zuilengalerij, die vroeger een buitenmuur was zou men dan echter in zijn oorspronkelijke staat laten. Po gingen om de pilaren weer te rechten zullen zeker niet ondernomen worden. Het is het ouderdomsverschijnsel dat men hier niet zal willen maskeren. De laatste beurt die de kerk misschien nog eens zal krijgen is het ontkalken van de muren, zodat de oorspronkelijke steen weer te voorschijn komt. Maar die verandering zal, gezien de financiële situatie van het ogenblik, wel tot een volgende generatie moeten wachten. Een „finishing touch" die de kerk krijgt bestaat uit de nieuwe bovenbe plating van de steunberen, die straks ontdaan worden van de betonnen „dakjes", om vervangen te worden door de oorspronkelijke, schuine be dekking zoals deze bijvoorbeeld op de gravure van de brand is afgebeeld. Precisiewerk Een spannend moment brak aan toen het gewicht van de ongeveer 30 ton wegende toren overgebracht moest worden van de even later „zwevende" balken op de stempels, die niet op de vloer1 van de kerk rustten, maar tot op de zandplaat van de bodem waren in gegraven. Dit met het oog op het feit dat de grond waarin vroeger begraven werd te weinig compact was. Het was precisiewerk, maar toen de dertigduizend kilogram op de palen tereent kwam gaven deze geen krimp. Metingen toonden aan, dat de toren nog geen centimeter verzakt was. Een staaltje van secuur opzichterswerk. DINSDAG. CINEMA AMERICAIN: 8 uur, Dr Jekyll en mr Hyde (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Puntje en Anton (alle leeftijden). VICTORIA THEATER: 8 uur, De Tijgerafgod (14 jaar). HARMONIE THEATER, 8 uur, Sca- ramouche (14 jaar). Aula Murmellius-gymnasium: 10.12, 25 en 710 uur: De Jeugd exposeeyt. GULDEN VLIES, 2 uur, NACO-Ce- buto-avond. WAPEN VAN HEEMSKERK, 7.30 u.: Cabaret-avond fa. Jan Struijs. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: 't Is feest in Parijs (18 jaar). WOENSDAG. CINEMA AMERICAIN, 2.30 en S uur: Dr Jekyll en mr Hyde (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Puntje en Anton (alle leeftijden). VICTORIA THEATER. 2.30 en 3 uur: De Tijgerafgod (14 jaar). HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: Scaramouche '14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK. 8 uur: Voordrachtsavond Kon. Ver. Oost en West- 8 uur: Feestavond PTT. GULDEN VLIES, 8 ur: Zangklassen Johan Kuiper. BERGEN, Rustende Jager, 2.30 uur: Door dik en dun alle leeftijden)8 u.: We gaan naar Monte Carlo (a.l.) DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend Apo theek Wanna. Mient C 13. Hoog water te Bergen aan Zee. Dinsdag 17.09 5.24 Woensaag 17.37 5.55 Te Camperduin. hoog laag Dinsdag 17.14 5.29 11.14 23.29 Woensdag 17.42 6.00 11.42 0.00 Een 79-jarige man die Zondagmid dag na de dienst de Grote Kerk ver liet kwam in het gedrang te vallen en werd daarop, daar zijn toestand niet ernstig scheen naar zijn woning ge bracht. Een geconsulteerde arts stelde echter een bekkenfractuur vast, waar op de man, die aan de Stationsweg woont naar het Centraal Ziekenhuis werd overgebracht. ken steunden en typisch Gotisch wa ren, zullen weer worden aangebracht en daarmee de stabiliteit van de con structie aanzienlijk verhogen. In technisch opzicht komen de ver beteringen er op neer dat de Kapél- kerk een nieuwe „pet" krijgt. Lood- en zinkwerken worden geheel vernieuwd en ook de leien worden vervangen. Enkele trekbalken waren in de muren door inwatering voorts zo vergaan, dat deze delen afgezaagd en vervangen moesten worden door nieuwe stukken die met beugels aan de door stem Nog rijzen in en om de kapelkerk de steigers omhoog. Nog klinkt er iedere dag liet getimmer en gehamer van de vaklui en levert de betonmolen de spe cie voor de ringbalk, maar dit alles zal nog maar van korte duur zijn. Over enkele maanden kunnen de gemeente leden het gebouw weer betrekken en zal er de boodschap van het aloude Evangelie weer gebracht worden: in een godshuis -ht een klein, maar ka rakteristiek element was in een cultuur die eenmaal door de Bijbel werd ge dragen. De verkenners zijn hun jaarlijkse actie Een heitje voor een kar weitje" Zaterdag begonnen met een grote schoonmaak van de bruggen in de stad -De welpen en kabouters reinigden de parken van papierafval en de padvind ster s en gidsen boden haar dien sten aan in diverse hofjes. Dat ging alles voor het algemeen be lang en kostte de gemeente noch de hofbewoners een stuiver. Van- daag moeten er echter heitjes worden gevangen. Omdat het nu boodschappendag is. (foto Jaap Schoen

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5