T.S. Vreemdelingen overvielen rustieke Bergen Ondanks vele slecht weer: toeristen Vervolg stadsnieuws E.H. HOFSTEDE Honderd gulden voor kamer met twee bedden geboden Nieuws uit Bergen aan Zee Hubertus Distier besloot zijn grandioze Bachcyclus Nieuws uit Heiloo „Vandaag is morgen" beleefde succesvolle opvoering Wethouder Holsmuller opende lustrumtentoonstelling JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK se league Liverpool ideert „Naar de bollen!" St. Pancras BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Nieuwe Niedorp Klaverjassers sloten het seizoen af Duitsers en Fransen voerden boventoon Geslaagde Paas-actie van wijkverpleegsters „Bergens Harmonie" gaat naar Tholen Come back" met muziek van Von Biber? De Rijp Nieuwe zaak geopend Noord-Scharwoude Gevonden voorwerpen BBTBBA weerde zich Falkland gaf uitstekend spel UITSPRAKEN ALKMAARSE RECHTBANK Een gevoelig figuur zal ervaren MOTORRIJDER KON NIET MEER UITWIJKEN NIEUWE AUTOMATIEKHAL GEOPEND BURGERLIJKE STAND Iedereen heeft wel eens een stootje nodig Volgend jaar wordt op alle Alkmaarders een beroep gedaan Attentie voor de jeugd DINSDAG 80 APRIL 1954 'en overwinning op 17 11 18 8 18 18 18 16 18 17 16 17 4 2 26 32—18 6 4 22 45—25 4 5 22 41—30 6 6 18 40—21' 4 8 *.8 32—31 1 7 t" 30—33 7 1', 29—34 8 1' 26—29 6 14 18—26 3 10 11 20-40 17 3 4 10 10 17—32 ias in 2B tegen De schot. Met 5—0 ze- verwijkers die dit niet verder dan uilen komen. KFG positie aanzienlijk te verslaan. Scho- ik reeds zeker van 2ft zich uitstek -nd plicht gekweten, tegen de rode lan- verder dan een 0-0 14 9 2 28 49—15 2 22 43—21 4 18 43—26 3 16 39—30 6 15 21—24 8 14 30—33 7 13 29—35 8 13 22—26 9 12 30—44 3 12 5 20—62 Albion en Wolver kaar tijdens de wed- dag en Maandag ;ie van de Engelse peeld, geen duim- Zaterdag verspeelde een punt aan en boekte West in de ontmoeting Jity, Maandag was omgekeerd. West peelde toen gelijk Wolverhampton d Town. het Zaterdag een oude beroemde n één stuk in de gespeeld, verloor City, waardoor tweede divisie een komt de eerste gespeeld: Bolton 3—2, Burnley 1. Charlton Ath- 1, Liverpool Manchester United Middlesbrough Newcastle United North EndChel- WednesdayWol- ers 0—0, Totten- field Wednesday ch AlbionMan eede Paasdag lui- Wanderers 11, Dol 01, Charlton United 1—0, Li- gh 41, Manches- 1, Portsmouth eld UnitedSun- enham Hotspur 6, West Brom- Villa 11, Wolver- Huddersfield Town uxemburg terugge- wedstrijd over da plaats moest beslis- automatisch op 'land op de tiende Het klassement Duitsland. 3. Ar- 5. Hongarije. 6. Duitsland, 8. Beï- Nederland, 11. 13. Saarland, stenrijk, 16. Ier- 18. Zwitserland. len welke in 1 D ligden er drie ning voor de gas- zich kansen om door DRC te NEA met de Meer vandaan Star met teide en VVZ—IVV 3 2 31 37—15 3 3 29 56—27 2 6 22 45—26 5 5 21 30—32 3 7 19 42—35 3 9 15 33—37 3 9 15 20—31 4 7 14 27—38 4 9 14 27—38 3 10 13 26—36 2 12 12 30—47 3 10 11 34—47 vedstrijd tegen gelen genomen, Beverwijkers, bij hun con- idaan liepen. 33 59—18 31 50—22 23 46—34 21 41—23 21 50—38 18 50—57 16 31—33 15 34—36 11 32—41 12 ag—46 9 2<r—44 7 24—67 peuteren maakt iteeds erger. De eibare D.D.D. de poriën door. met en geneest lng. Med.) RUW GESCHAT hebben ongeveer drieduizend vreemdelingen de avond èn de nacht van de eerste op de tweede Paasdag in Bergen eten en wat nog voornamer is onderdak gevonden, na urenlang van de ene pleisterplaats naar de andere te zijn gestuurd, zonder dat aan hun enige verlangen een bed kon worden voldaan. Totdal zij eindelijk Bergen hadden bereikt, waar een op volle toeren draaien de VVV al het mogelijke deed, om aan dit verlangen tegemoet te komen. Urenlang heeft de verguisde, becritiseerde en de gehele winter inu discordantie gewikkelde VVV een summum aan routine gedemon streerd, die aan niet getrainden een schier bovenmenselijke taak op de schouders zou hebben gelegd, waarbij men in nauwe samenwerking met het politiecorps en de padvinders, kans zag practisch aan alle verzoeken te voldoen. Lijsten vol adressen met beschik bare bedden stonden ter beschikking van het bureau, zodat bus na bus, auto na auto, die zich aan het kan toor meldden, op de vlugst mogelijke manier konden worden weggeholpen. „Bu'en retiro", (wat een lustoord), zei een Spanjaard, die later bleek één der reisleiders te zijn van een bus, waarop met grote letters stond ver meld: „SkandinaviëMadridvia Pa rijs". Bussen van alle nationaliteiten, au to's, motorfietsen, skooters (beladen met beau-sexe en bagage boven num merborden, die in de zes cijfers lie pen), hebben alle het rondje gedraaid rond de muren van de „Ruïnekerk", op weg naar de aangewezen slaapste den, die zowel in alle la i en van Ber gen als aan de frisse boulevard van Bergen aan Zee waren ingericht, in ter elfder ure nog opgegeven dépen dances, zowel van hotels als hotel pensions. De enige, op dit moment nog ter be schikking staande critiek aan het adres van de VVV, zou deze kunnen zijn, dat ook het VVV-bureau zeer moeilijk voor de stromen binnen- en buitenlanders te vinden was, verbor gen als het staat in de schaduw van de Ruïne, zonder dat ergens enige aanwijzing is, hoe er te komen. Tot na middernacht hebben de ra cende padvinders, tientallen wagens het pad gewezen aan de vreemdelin gen, waarna deze taak hoofdzakelijk door de politie werd overgenomen, die tot diep in de nacht haar bemid deling bleef verlenen. In de lounge van diverse hotels hoopten zich de wachtenden weer op, als het ware „de ziel in lijdzaamheid bezittende", totdat ook hier voor hen was uitgemaakt, naar welke depen dance zij gebracht konden worden en of hier of in het hotel nog ge dineerd zou kunnen worden. f 100.— VOOR EEN KAMER Dat ook hier de brutalen probeerden zich van nachtlogies te verzekeren, toonden een paar die over de hoofden van andeiv geduldig wach tende gasten heen f 100.boden voor een kamer met twee bedden. Een gigantische bus, met „Zwei Ta- gen Holland" op beide flanken, werd terstond verwezen naar een juist aan geboden „vrij" pension, terwijl op het laatste moment bleek, dat deze bus tot een hele „flottilje" behoorde. Ieder kwartier nam het talen-Ba- bylon toe. Fransen, Italianen, Noren, Zweden, Denen, Noord- en Zuid-Amerikanen, Engelsen, Schotten, Ieren en Zuid- Afrikanen en hiertussen Duitsers in overwegende meerderheid, dineerden op 's lands wijs, maar savoureerden Hollandse kost. Met vier, vijf, zes op één kamer is men ter ruste gegaan. BadKamers, ja badcellen met noodbedden tot slaapxamer omgetoverd, waren tot de laatste piaats bezet. Het stationsplein met bussen en au to's, terrassen, trottoirs, iedere bechik- bare plaats stond vol geparkeerd. Als een leger sprinichanen is de Paas-invasie 's Maandag grotendeels verder getrokken. „Naar de Dollen", zei een kellner wijs, „als ze in de gaten hebben dat de Nederlandse service geen invloed heeft op het weer, is de „tip" ook zui niger. Enfin, honderd dertig diners tot vannacht één uur, net als gisteren, dan blijk ik wéér doorstaan." Waarmee gezegd kan worden, dat Bergen, ondanks het gure weer, een beste, zéér beste Pasen 1954 heeft gehad. Geboren: Teunis, z. v. Cornelis H. Goe- sjnne en Maria Jansen. Barbara, d. v. Cornelis Kooij en Guurtje Glas. Maria Wilhelmina, d. v. Hilbert van Dalen en Wilhelmina Jacoba Geluk. Overleden: Abram Wagenaar, oud 86 jaar. wedn. van Baafje Duif. Gerrit Booij, oud 74 jaar, geh. m. Grietje Deute- kom. Ingekomen: P. Bood en gezin, Beneden- weg 42, van Oudkarspel; A. Schuur en echtg., Nobelhof 16, van Koedijk; A. Kater en echtg., Bovenweg 109, van Zuid- en Noordschermer; A. Mes, Bovenweg 9, van Venhuizen; G. Jonker, Bovenweg 125, van Langedijk; Ta. J. Troostheide, Bovenweg 84, van Koedijk. Vertrokken: Pa. van Esch, van 't Ven netje 2a naar Rotterdam; W. Bobeldijk, van Bovenweg 156 naar Bergen; A. van Dijkhuizen, van Noordeinde 21 naar Brunssum; W. Keizer, van Twuyverweg 29 naar Langedijk. Ter afsluiting van het eerste ver enigingsjaar hield de klaver jasclub „De Rode Eenhoorn" een onderlinge drive, waaraan door 28 leden werd deelgeno men. Resultaten: 1. H. Hees 5019 p., 2. J Bakhuis 4850 p., 3. G. Kuit 4809 p.. 4. P. Heije 4799 p, 5. C. v.d. Gulik 4755 p., 6. H. Peereboom 4730 p., 7. K. Boomsma 4711 p. De violist Hubertus Distier heeft zijn Bach-Cyclus voor Solo-viool Maandag avond in het kerkje te Bergen aan Zee besloten met de Partita in E dur, en de Sonate in C dur, van Bach. Hij had weer de voldoening te concerteren voor een auditorium, dat het kerkgebouw zo goed als geheel vulde. Wij behoeven het spel van deze kunstenaar niet meer in détails te bespreken; dat is reeds gebeurd. Hoewel de uitnemende indrukken van de vorige con certen globaal bevestigd werden, en de muziek van Bach aan stijl-interpretatie niets te kort kwam, bereikte wat spelgaafheid betrof de solist niet die volkomenheid, welke wij op het tweede concert mochten ervaren. Een miezerig motregentje en een koude wind waren niet direct fac toren die het toeristenverkeer tijdens de afgelopen Paasdagen moesten stimuleren. Ook zij voor wie de verwachte stroom vreemdelingen een extraatje betekende, keken met een zeer bedenkelijk gezicht naar de grauwe wolkengevaarten die, voortgejaagd door een sterke Noorden wind. eerder deden denken aan de dagen rond Kerstmis dan aan het Paasfeest. Het is gelukkig allemaal nogal meegevallen. Het weer bleef weliswaar uitgesproken slecht en koud, maar niettemin is Alkmaar be zocht door honderden buitenlandse toeristen en hotels en restaurants hebben ongetwijfeld goede zaken gedaan. De Paasactie van de wijkverpleegsters is bijzonder geslaagd. Niet minder dan 400 eieren werden door de zusters ge ïncasseerd als inlegei bij het eieren- zoeken rondom de ruines van de Ruïne- kerk, waaraan door honderden kinde ren werd deelgenomen op Paas-Zater- dagmorgen 600 eieren werden geïncas seerd voor de deelneming aan de éta lagewedstrijd waarvoor tevens een slag zin moest worden samengesteld. Nog maals 400 eieren werden afgeleverd aan de auto van het Roode Kruis op het Stationsplein zodat totaal 1400 eieren ter uitdeling kwamen van de ongeveer 140 zieken te Bergen. Met nog vele andere surprises waaronder veel fruit en bloe men, kon de rondgang van de verpleeg sters begonnen worden. De sympathieke daad van de wijk verpleegsters en het enthousiasme van de jeugd heeft menig traantje van ont roering op een ziekensponde te voor schijn gebracht. Een fors bravo voor onze Bergense zusters. De jongste spruit van de Bergense mu ziekvereniging, de accordeon club „Con Amore", gaat 27 Mei haar krachten meten met andere verenigingen op dit gebied. Die datum zal zij op concours gaan naer Rijs in de provincie Friesland (Gaaster- land). „Con Amore" staat onder leiding van de heer A. v. d. Wolff, musicus te Alkmaar. De muziekapel „Bergens Harmo nie" valt de eer te beurt een gastconcert te verzorgen od het eiland Tholen, gemeen te Poortvliet. Op verzoek zal tevens de grote tamboer- en drummbana te Poort vliet paraderen. Een en ander zal geschie den op 19 of 26 Juni, wanneer de plaat selijke muziekvereniging te Poortvliet concours houdt voor Zeeuwse muziekkorp sen. Dit als uiting van dankbaarheid voor de huh-i, die Bergen tijdens de waters- Het Preludio van de partita, de Fuga en het Allegro assai, waren wel de meest grandioze momenten van dit Bach-concert. Laten wij nog even nagaan waarom de violist met zijn Bach-Cyclus zich zoveel artistieke verdiensten heeft ver worven. Distier maakte een keuze uit de muziek, welke de hóógsfe incarna tie, en het edelste uit de muziek van het verleden betekende, een realise ring waarop de volgende generaties hun muziek van de toekomst konden opbouwen. Bovendien heeft men uit deze werken kunnen leren hoe Bach de kunst verstond muziek te schrij ven, welke het instrument waarvoor het bestemd was als het ware om het lijf gegoten was. De bezoekers aan de concerten zullen zeer zeker deze bij zondere Bachvertolkingen als de meest voorname en interessantste muziekbe- levenissen uit hun leven, in dankbare herinnering houden. Het is ons een vreugde dat Hubertus Distier niet voorgoed afscheid heeft genomen, maar het plan heeft om bin nen afzienbare tijd terug te komen, om dat de programmatische Sonaten van de componist Franz Heinnch von Biber (16441704) voor te spelen. W. SCHREURS Donderdagmiddag werd om 2 uur de geheel nieuw gerestaureerde zaak van oorheen de fa Kroon en Zn. te De Rijp geopend. De heer Jac. Houtman, die de reeds jaren bestaande zadelmakerij voortzet en tevens zich heeft gespecialiseerd in stof fering enz., heeft nu in het pand Rechte- straat 187 een winkel georend, waarin handel in een uitgebreide sortering wo- nihginrichtingartikelen. Bij de opening waren tegenwoordig bur gemeester Dalenberg, afgevaardigden van de beide middenstands-verenigingen, de gemeente-architect, de heer De Jong, en vele belangstellenden, w.o de uitvoerders van de werkzaamheden, tevens architect S. Bak, die het ontwerp heeft gemaakt. NOORD-SCHARWOUDE - Bij de Rijkspolitie te Noord-Scharwoude zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven; donkerblauwe kinder- want,geel-groen gebreide shawl, licht grijze japonceintuur, padvindersriem, paar beige kinder-sportkousen, zwar te glacé dameshandschoen (r.), goud kleurige armband, grijze plastic porte- monnaie. Zoals overal in den lande waren het in de kaasstad op de eerste Paasdag vooral de Duitsers en op de tweede vooral de Fransen die de boventoon voerden. Belgen daarentegen waren er, in tegenstelling tot vorige jaren niet veel, terwijl ook de Engelsen, Zweden, Noren en Italianen in zeer bescheiden getale waren komen opdagen. De Ame rican Forces in Germany waren goed vertegenwoordigd. Het liet zich aan vankelijk aanzien dat zij het meren deel der bezoekers zouden gaan vormen, maar in de loop van de eerste Paasdag veranderde het beeld enigszins en was het een stroom van Duitsers die de stad in kwam. Naar schatting passeerde er die middag ongeveer honderd tot honderd vijftig de stad. De tweede dag waren het de Fransen die de hoofdschotel van de in vrij geringe mate binnenkomende vreemdelingen vormden. Het hoogtepunt in de toe loop was wel Zondagavond. Zonder op houden stroomden de buitenlanders en Nederlanders van alle kanten de stad en het is aan de goede organisatie van een hötelcentrale te danken dat een dreigende chaos kon worden voor komen. Deze centrale, door VVV en BBTBBA verzorgd bestond hierin dat alle binnenkomende toeristen via het politiebureau gedistribueerd werden over de diverse hotels en pensions in Alkmaar, of naar Bergen werden door gezonden waar de VVV voor verdere plaatsing zorg droeg. Ook de Nederlandse Amateurgidsen- bond BBTBBA heeft deze dagen kun nen tonen wat zij waard is. Nagenoeg de hele afdeling was ingezet om de stroomvreemdelingen op te vangen en zo veel mogelijk hulp te bieden bi] 't onderbrengen van deze mensen. In regen en wind stonden zij op hun post bij „Truitje", de fietsen start klaar en gespannen wachtenl tot ze weer hun diensten konden aanbieden. Dat zij er niet voor niets hebben ge wacht moge blijken uit de cijfers. In totaal werden door hen 175 buitenlan ders geholpen, te weten: Frankrijk 74; Ver. Staten 34; DuitsTand 18; Zweden 16; Denemarken 11 ;c België 8; Enge land 5; Italië 2; Zwitserland 2; Oosten rijk, Noorwegen, Luxemburg, Cuba en Turkije 1. Mede dank zij het optreden kon de omstreeks half tien Zondag avond dreigende chaos worden voorko men. De A.T.V. „Falkland", onder regie van Jan Huigen bracht Zaterdagavond in de Rustende Jager het realistische toneelstuk „Vandaag is Morgen" var. Herbert Bates. Het verhaal voert ons terug naar de tijd van de wereldoorlo gen. Wij komen terecht in een Engels militaire familie waar de oom door een vroeger opgelopen verwonding zijn ge heugen vaak kwijt is en waar tevens de zoon van een weduwe als vlieger officier in huis is. Het was de bedoe ling van de toneelvereniging Falkland er op te wijzen, dat wij zouden besef fen r.og steeds te leven in een tijd, waarin voor de werkelijke vrede nog geen plaats is. Jar. Huigen heeft dit stuk knap geregisseerd. Jo de Vries als de olonel speelde de rol van zijn leven. Hij leverde uitstekend werk en van zijn toneelkunst is volop genoten. Het zelfde kan gezegd worden van mevr. Sanderson (mevr. Riek Smit-v.d. Burg) die als de moeder van de vliegenier (Jack Sanderson) een voorbeeldige vertolking gaf. Haar zoon (Freek Scheppers) speelde eveneens voortref felijk, doch miste de rolvastheid van de anderen. Vervolgens noemen wij mevr. Speur (als Jacks' vriendin) en James de huisbediende (Ab v. d. Kuyt). Vooral laatstgenoemde was geknipt voor deze rol en zijn bescheiden en rustige optreden deed hem tot grote hoogte stijgen. De dochter des huizes Diana (mej. Lotte Speur) kreeg door een ent housiaste interpretatie prachtig gestal te en vooral het moment in het dei de bedrijf waarop zij door de dood van haar broer Jack zich voorneemt zich van het leven te beroven, deed velen de adem ir.houden. Grè de Leeuw Kröger had de rol van „Jacks verloof de". Jacks vriend, de Poolse vliegenier Radwanski (Dick de Waard) was vooral in het laatste bedrijf uitstekend op dreef. Grime en decor waren goed verzorgd. Zaterdag a.s. wordt het stuk nogmaals gespeeld. 42. Jimmy was van plan heel bru taal te voorschijn te komen, ten einde die vrouw ronduit te vragen wie zij was en wat zij daar deed, als zij dan niet Jantien heette, maar juist toen hij dit met zich zelf overlegde hoorde hij in de verte het gebrom van een nade rende auto. Hij keek om en zag door de bomen een jeep rijden, die via de op rijlaan op het kasteel afkwam. De mensen in de jeep zouden hem kunnen nooddagen aan het eiland Tholen heeft zien en daarom glipte Jimmy weer de geboden. stal in. Hij deed de deur achter zich dicht, klauterde langs een schuine lad der naar boven, naar een vliering, waar vroeger het hooi en het stro voor de paarden van de baron werden be waard. Er waren aan de voorkant van het gebouw een paar ronde venster gaten, die wel erg vuil waren en vol spinrag zaten, maar toch was het mo gelijk er doorheen te kijken. Jimmy maakte zo goed en zo kwaad als dat ging een kijkgaatje in het smerige vensterglas en daardoor gluurde hij naar buiten. Hij had een goed uitzicht verdwenen zij samen in het kasteel op het voorplein van het kasteel en zag even later, dat de auto vlak voor de ingang van het kasteel stil hield. Het was een politiejeep. De agent chauffeur sprong er uit en deed heel beleefd het achterdeurtje open Jimmy zag hoe commissaris Meubel uit de jeep klauterde. Toen verscheen de vrouw in Jimmy's gezichtsveld. Zij droeg een emmer, die zij echter neer zette, toen zij de commissaris begroette. Zij wisselden enige woorden en daarna Ook in Bergen, waar de VVV in sa menwerking met de padvinders aldaar handen vol werk had, is alles naar wens verlopen. Regelmatig werd con tact onderhouden met Alkmaar zodat men geen mensen door zou sturen wan neer Bergen vol zou zijn. Zo ver is het echter niet gekomen. In totaal hebben 300 vreemdelingen tijdens de Paasdagen de nacht in een hotel in onze stad doorgebracht. Door de Alkmaarse rechtbank is van ochtend J. de R. uit Purmerend wegens diefstal van een bankbiljet van f 100 veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 6 maan den en een proeftijd van 3 jaar. De offi cier had dezelfde straf tegen hem ge- eist. Mej. G. E. N. uit Alkmaar wie ten laste was gelegd dat zij zich meerdere malen aan diefstal en verduistering had schuldig gemaakt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 7 maanden met aftrek en een voorwaardelijke straf van 5 maanden op een proeftijd. Tevens zal zij een bedrag van f 1160 moeten terug betalen. De eis was 12 maanden geweest waarvan 4 maanden voorwaardelijk. De Alkmaarder J. C. van R., die in dronken toestand een rijwiel had be stuurd en tegen wie de officier een ge vangenisstraf van 1 maand had geëist, werd vroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 2 maanden. DAT HET KALASIRIS CORSET DE JUISTE PASVORM HEEFT. KALASIRIS VOLDOET BETER. LANGESTRAAT 69 (Advertentie, lng. Med.i Zondagmiddag had op de Kenne- merstraatweg een gecompliceerd on geval plaats, dat nog buitengewoon goed is afgelopen. Een autobestuurder die in de richting Heiloo reed sloeg ter hoogte van de Emmastraat plotseling links af waardoor een volgende perso nenwagen nog maar net naar rechts kon uitwijken om een aanrijding te voorkomen. Een motorrijder die achter de twee de wagen reed kon de auto echter niet meer ontgaan en tornde er tegen op. Het motorrijwiel werd beschadigd. De bestuurder klaagde over pijn in zijn linker knie. Tegen de eerste autobe stuurder is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag heeft de heer N. Groen, banketbakker, op de hoek van de Hoogstraat en de Nieuwesloot een grote automatiekhal annex ijsbedrijf geopend. De moderne en hygiënisch in gerichte hal ziet er met haar talrijke automaten keurig uit en had een fees telijk karakter door de aanwezigheid van talrijke bloemstukken. Door de goede outillage en de ligging tegenover Cinema Americain zal de nieuwe zaak zeker voldoen. Geboren: Ina J., d. v. K. Kamstra en. M. Kok. Cornelia M. M., d. v. T. J. Vel- zeboer en M, T. Koek. Alida J. M., d. v. J. T. Bakker en A. M. Snoek. Getrouwd: Jan H. Stuulen en Jantje Berkhout. Overleden: Grietje Kuiper, 82 jaar, wed. C. de Wit. Maartje Pranger, 72 jaar, gesch. v. J. Met. Henrica M. Kempers, 57 j., wed. v. G. Vader. Een bakfiets die Zaterdag op de Oudegracht ter hoogte van de Zilver straat op de rem gezet was en gela den was met broden, ging om nog onverklaarbare reden aan de rol en dook de gracht in. Vijf en veertig (Paas) broden gingen voor de con sumptie verloren. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling „De jeugd exposeert" door de wethouder van Onderwijs, de lieer H. W. Holsmuller officieel geopend. Staande op het toneel van het Murmelliusgymnasium, temidden van de vele gracieuze zweefvliegtuigen, sprak de wethouder zijn rede uit, waarbij hij nogmaals wees op het doel van deze expositie: de vrije tijdsbesteding, met name die van de ongeorganiseerde jeugd, aan te moedigen: een streven dat slechts met het in het vooruitzicht stellen van een expositie en door het beschikbaar stellen van prijzen te berei ken is. „Iedereen heeft op zijn tijd wel eens zo'n' stootje nodig" voegde de lieer Holsmuller hier aan toe. Ten opzichte van het thema „Alkmaar 700 jaar stad" constateerde de wethou der dat men ten aanzien hiervan wel iets te hoog gegrepen had, gezien het geringe aantal werkstukken dat naar aanleiding van dit gegeven was ingezonden. Niettemin was het hem een genoegen te kunnen zeggen dat het peil van de handenarbeid in Alkmaar gezien de resultaten van deze keer, ge stegen schijnt te zijn. Dit jaar is het vooral de rijpere jeugd geweest die voor de expositie haar best heeft gedaan. Dit gaf de heer Holzmüller aanleiding om volgend jaar een beroep te doen op alle Alkmaarders, ook op hobbyisten en ver zamelaars, teneinde tot een tentoon stelling te komen die een nog gevari eerder en veelzijdiger beeld zal geven dan waartoe deze lustrumtentoonstel ling in staat is. De heer Holsmüller zag een dergelijke demonstratie van de vruchten van vrijetijdsbesteding als een dam, opgeworpen tegen het „leeglopen" van de jeugd dat in de tegenwoordige maatschappij zulke ernstige vormen heeft aangenomen. Met een woord van dank tot de jeugd die deze expositie heeft mogelijk ge maakt en tot allen die aan de organi satie hadden meegewerkt verklaarde de heer Holsmüller de tentoonstelling voor geopend. Bijzondere aandacht verdient de stand in de hal van het Gymnasium waar de Jeugdbond voor natuurstudie iets van haar werk en streven toont. Sprekend fotomateriaal en een uitgebreide collec tie schelpen geven een boeiend beeld van één van de schoonste vormen der vrijetijdsbesteding. Op regelmatige tij den zullen tijdens de expositie films vertoond worden. De jury heeft de prijzen als volgt toe gekend Handwerken. 10 t/m 12 jaar: 1. Anne ke Adolf (kleedje), 2. Agnes de Zeeuw (rokje), 3. Anna Marie Roetink (popje). 13 t/m 15 jaar: 1. Lydia Hoekmeijer (rokje), 2. M. Brussel (kussen), 3. T. Tenkink (truitje). 16 t/m 21 jaar: 1. H. Bos (geborduurd kleed), 2. T. A. Vegter (wandkleed Handenarbeid. 10 t/m 12 jaar: 1. Jen nie de Wit (paardje), 2. Theo Elzinga (koperen bakje), 3. Jannie Kingma (doosje van lucifers). 13 t/m 15 jaar: 1. J. Scholten (17e eeuws scheepje), 2. John Postma (op de kaasmarkt in de 18e eeuw), 3. A. Smit (landschap). 16 t/m 21 jaar: 1. T. A. Vegter (linoleumsnede), 2. P. F. Botman (naaibox), 3. Martha Krap (prullemancl). Eerv. vermelding:, Mary Vonk, Jan Landman en Adri Vrijman. Tekenen. 10 t/m 12 jaar: 1. Ria Wa genaar (Alkmaar), 2. Betty Biersteker (kinderen), 3. Carla Rupert (sprookje). 13 t/m 15 jaar: 1. C. Voogd (dame in bloemenwinkel), 2. Jan Dorresteijn (op de Veluwe). 16 t/m 21 jaar: 1. John Bier (Donar), 2. R. T. Wagenaar (Hof stede), 3. T. A. Vegter (Grote kerk). Modelbouw. I. Scheepsbouw eri diver sen. 10 t/m 12 jaar: 1. Peter Coeveld (Willem Ruijs). 13 t/m 15 jaar: 1. Rob Zomerdijk (Tanker). 16 t/m 21 jaar: 1. M. Drenth (Noorse fruitboot), 2. C. Huisman (Javelin), 3. Jaap Leurs (Sta tieschip). II. Vliegtuigen. 10 t/m 12 jr.: 1. F. van Herwijnen (Thermiek), 2. Bob Woud (Century). 13 t/m 15 jaar: l.Hans Klanker (Mentor III), 2. Kees Baas (Mentor rood). 16 t/m 21 jaar: 1. J. de Jong (Hero). Eerv. verelding: J.Schuit (diverse modellen vliegtuigen). Origineelste inzending (individueel): John Postma met Op de kaasmarkt in de 18e eeuw, die hierdoor de lauwertak die hij ook in 1953 won, thans definitief in zijn bezit krijgt. Groepsinzendingen. Voor origineelste inzending (groepswerk): De Rochdale- school met „Een schoollokaal vroeger en nu" (beker). Extra prijs voor „Alk maar 700 jaar stad": de Tesselschade- school met „Alkmaar in 1840 (beker). Diploma en eerv. vermelding: „Jonge strijd" met vliegveld Schiphol; De Lin- denschool met „Torenburgde openbare school voor BLO met Alkmaar over 700 jaar; de Ned. Jeugdbond voor Na tuurstudie met „Langs Neêrlands kust; de Landbouwhuishoudschool met wand kleed. Diploma: Berger Luchtvaartclub, Vondelschool en clubhuis ,De Burcht". De prijsuitreiking zal plaats vinden Zaterdag 24 April des avonds half acht in de aula van het Gymnasium. Ook dit jaar handhaafden de leden van de Jonge Kerk de schone traditie om op Zaterdag voor Pasen de ouden van dagen met bloemen te verrassen, 's Middags trokken zij in optocht, voor zien van bosjes gele narcissen, naar het Hof van Sonoy op de Gedempte Nieuwesloot, waar deze lenteboden met enig ceremonieel werden over handigd. Uiteraard werd deze attentie ten zeerste gewaardeerd en was er weder om blijdschap aan beide kanten: ,bij de jeugd, die de vreugde van het geven onderging en bij de oudjes, omdat zij het prettig vonden, ook nu weer niet te worden vergeten.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9