PANG In kort bestek DE WONDERE WAERELT Ook dat Minister Mansholt tegen een strikt prijspeil per product Moderne rattenvanger naar het oude Hameln sa Conflict Stevens-MacCarthy in Senaatscommissie In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel gebruikt! Ongezonde toestanden niet camoufleren Landbouwbegroting in de Sendoor\rbTagf w!r%nuxvlst«- Eerste Kamer KUNST EN CULTUUR Bescherming kunstbezit Nu ook Tsjechische delegatie Bundel van Roland Holst in Frans vertaald Voorwaardelijke straffen in Sobrietas-zaak Bedrog met loten Agent van politie vrijgesproken Prins Bernhard ontving „vriendschapspijp" Data verzending zeepost I Maastrichtenaar vond „brumoline" uit Half jaar geëist wegens bigamie Regering bevreemd over zaak-Faber Vijfjarig kind verdronken Rep. Zuid-Molukken weer actief Indonesisch blad ziet Nederlandse spoken Westduitse Kreistag eist terugkeer Zelfkant Beierse omroep beledigde Zuid-Slavië Dertig landen bespreken olielozing op zee Odólal^udh *t)e msnapmnfr vaadeeetstetanfr 3C5 Wax Schine van geen betekenis GEESTELIJK LEVEN Hogere tractementen voor Remonstr. predikanten VRIJDAG 23 APRIL 1954 ^ADAT de Eerste Kamer gistermiddag enkele voorstellen tot verhoging van pensioenen en van de kindertoelage voor gepensionneerden had aangenomen, heeft zij de behandeling van de begroting voor Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening voortgezet. Daarmee was reeds voor de Pasen een begin gemaakt, maar het debat werd toen onderbroken. Thans kreeg minister Mansholt de ge legenheid, zijn opvattingen uiteen te zetten. Ten antwoord op een reeks op merkingen van de heer Louwes, die een strikt prijspeil per product had voor gestaan, heeft de bewindsman uiteengezet, dat het landbouwbeleid gericht blijft op bestaanszekerheid voor de boer. Echter is een vrije ontplooiing van het prijs beleid essentieel, voorzover het algemeen belang niet wordt geschaad. Men zal daarbij de binnenlandse markt niet mogen losmaken van de buitenlandse; doet men dat wel, dan bestaat het gevaar, dat men ongezonde toestanden camou fleert. Met een prijsstelling lost men nu eenmaal niets op. Men moet er op letten, of er geen structuurveranderingen zijn opgetreden in de vraag van de tuinbouwproducten. Dat kan ondermeer gelden voor de kool. Een andere pro ductierichting zou hier heilzaam kunnen werken. steld. Minister Mansholt wenste de nadruk te leggen op verbetering van productie en afzet. In dit verband wees hij op de waarde van goed onderwijs. De op brengst van monopolieheffingen zal in de toekomst worden bewaard voor de sectoren waarop ze drukken. Ten aanzien van de Benelux bleek de minister van mening te zijn, dat zij goed heeft gewerkt voor de landbouw in het algemeen. Dat geldt niet geheel voor de tuinbouw. Indien het land- bouwprotocol werd uitgevoerd zoals het bedoeld is, zou de toestand gunsti ger zijn, vooral wanneer de minimum- Ook Tsjechoslowakije heeft een de legatie gezonden naar de intergouver nementele conferentie over de bescher ming van kunstbezit in oorlogstijd, welke momenteel in het Haagse vredes paleis wordt gehouden. De delegatie, bestaande uit de heren Ludek Tomek en Vladimir Nosek, arriveerde gister middag in Den Haag. Voor het eerst sinds vele jaren zal een vertaalde Nederlandse dichtbundel in Frankrijk worden uitgegeven. De Parijse uitgever Pierre Seghers bereidt namelijk de uitgave voor van „Voorbij de wegen" van A. Roland Holst, door Henry Deluy met medewerking van Dolf Verschoor vertaald onder de titel „Par dela les chemins". De inhoud van de bundel, die zal uitkomen in de se rie „Autour du monde", is uitgebreid met Verspoors vertaling van het ge dicht „Gebed van een harpspeler". De Franse uitgave is mogelijk gemaakt door een garantie, verstrekt door de Nederlandse regering. Ook op muziekgebied is er een Ne derlandse kunstgebeurtenis in Parijs in voorbereiding. Onder auspiciën van de Société des Amis de la Musique de Chambre zal het quintet Marie-Thérèse Ibos op 6 Juni in de Comédie des Champs Elysées de eerste uitvoering in Frankrijk geven van Henk Badings pianoquintet. Een Leidenaar. die ten laste gelegd werd het namaken van bankbiljetten van f2.50 is gisteren door de rechtbank te Den Haag veroordeeld tot f 250- boete of dertig dagen hechtenis. De man verweerde zich door te vertellen, dat hij slechts wilde experimenteren met het oog op het zoeken van een baan bij de drukkerij van echte bank biljetten in Haarlem. De Hollandse Sociëteit van levensverzekeringen NV heeft besloten in Canada een bijkan toor te vestigen. De daartoe van Cana da nodige vergunning is reeds toege zegd. tf. De ambassadeur van de Duitse bondsrepubliek is na een verlof in Den Haag teruggekeerd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op tachtigja- dige leeftijd in Den Haag overleden de kunstschilder Michel Stube. H- Verte genwoordigers van de groothandel in landbouwproducten en levensmiddelen zullen 26 en 27 April in Scheveningen (Kurhaus) een z.g. Beneluxbijeenkomst houden. H- Afgelopen nacht werd het Lloydschip „Modjokerto" geheel vol -net passagiers en lading uit Indonesië te Rotterdam terug verwacht. De '"ding bestaat grotendeels uit tabak, koffie en thee. Woensdag zijn in Den Haag de jaarlijkse wedstrijden voor welspre kendheid en voordrachtskunst van de Maatschappij tot Bevordering van de Woordkunst gehouden. De eerste prijs (medaille van minister Cals) ging naar Nico Brink uit Amsterdam. Twee werd Nellie Wiegel uit Amsterdam, drie Toon Eijkman uit Gouda. Van 4 tot en met 8 Mei wordt in Valkenburg een confe rentie gehouden van directies en leerkrachten bij het huishoud-onder- wijs. In Delft is gisteren het zestien de congres van de organisatie van na tuurfilosofische technologische facul teiten geopend. Ruim 400 personen van verschillende universiteiten namen er aan deel. Na bijna vier en veertig jaar de wereldzeeën te hebben bevaren is kapitein N. F. M. van Deun bij de KNSM met pensioen gegaan In 1910 maakte hij als zestienjarige knaap zijn eerste reis als lichtmatroos. Hij ver diende toen tien gulden ner maand. Het nieuwe militaire tehuis van het Humanistisch Thuisfront te Nunspeet zal 13 Mei door de staatssecretaris van Oorlog, mr rKanenburg worden ge opend. Op de scheepswerf De Vlijt te Aalsmeer is een voor Buenos Aires bestemde brandweerboot te water ge laten. Het schio is 32 meter lang en is uitgerust met 12 waterka"onnen Een delegatie autoriteiten uit het Zwiserse kanon Rasel Rndt brengt een officieel bezoek aan Rotterdam Tn de haver van de Maasstad ia eisteren het vijf duizendste schip van dit jaar aangeko men. Het was een Groningse coaster. Overleg is gaande over de beschik baarstelling van volle melk voor con sumptie. Noch de koopprijzen, noch de pacht prijzen van de grond kunnen worden losgelaten. Zij zijn onlosmakelijk ver bonden, meende de minister. Op dit laatste punt bleek de heer Louwes het met de minister eens te zijn. Maar hij pleitte voor meer sprei ding binnen de beheersing dier prij zen. De heer Kolff (CH) kon geen be wondering hebben voor de manier, waarop België het landbouwprotocol naleeft, evenmin voor de wijze, waarop Engeland de vrijrpaking van de handel doet mislukken. Hij drong aan op een klacht bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. De heer Brandenburg (CPN) drong aan op hulp voor de koolteelt in de Langedijk. De heer Meertens (KVP) bleek zelfs te voelen voor opzegging van het land bouwprotocol. Nadat de minister nog verschillende sprekers had beantwoord, is de begro ting met de stem van de heer Bran denburg tegen aangenomen. De rechtbank te Zwolle heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen de groep propagandisten van de r.k. or ganisatie tot bevordering van de zede lijke hoofddeugd van matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme „Sobrie- tas" te Utrecht. Deze propagandisten hebben kans gezien een bedrag van 237.000 gulden voor de organisatie in te zamelen, maar zij droegen hiervan niets af aan „Sobrietas". De hoofdverdachte, A.W.H. te Zaan dam, tegen wie d"ie jaar was geëist, werd wegens poging tot oplichting ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardélijk. De ten laste gelegde verduistering werd nietbewezen ge acht. Zijn broers R.N.H. uit Vlaardin- gen, K.H. te Zaandam en P.H., tegen wie de eis twee jaar met aftrek had geluid, alsmede H. van R. werden ver oordeeld tot respectievelijk acht, zes, zes, en acht maanden voorwaardelijk. C.L. te Haarlem kreeg vijf maanden voorwaardelijk Tien maanden voor waardelijk was geëist. Het Amsterdams gerechtshof heeft gisteren de 32-jarige Amsterdamse agent van politie P. van H., die voor zijn collega's steeds loten van de Staats loterij inkocht, evenals in eerste in stantie rechtbank, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduis tering. Naar men zich zal herinneren beheerde deze agent de kas van een loterijclubje. Het vorig jaar gaf hij zijn collega's te kennen, dat hij o.a. een kwart lot van twintig gulden had ge kocht. Op dat nummer viel bij de trek king in September een prijs van f 15.000,Toen kwam aan het licht, dat de verdachte slechts een twintigje van vier gulden had gekocht. Het re sultaat was, dat de clubgenoten een veel minder grote prijs kregen uitge keerd, dan zij hadden verwacht. Dat de verdachte zich uit de kas wederrechtelijk geld zou hebben toe geëigend, achtte het Hof echter niet bewezen. Het Hof meende voorts, dat niet is komen vast te staan, dat er geld uit de kas ontbrak. Op deze gronden baseerde het Hof, dat het vonnis van de rechtbank bevestigde, zijn vrij spraak. Aan vijf Nederlanders en een Ame rikaan, nl. Prins Bernhard, kardinaal De Jong, minister Kernkamp, mr G. J. van Heuven Goedhart, de winnaar van de Christchurch-race, gezagvoerder G. Kooper en aan de voorzitter van de Internationale Associatie vgn Pijp rokers, Carl A. Piercy, zijn gisteravond tijdens een bijeenkomst van de Pur- merender pijprokersclub.„De Gesellighe Dampkring" vriendschapspijpen toe gekend. De club heeft deze pijpen met de inscriptie „Wereldpijprookdag 1954 ter beschikking gesteld in verband met de wereldpijprookdag op Zaterdag 24 April. De voorzitter van „De Gesellighe Dampkring", de heer N. G. Klijzing, is tot erelid benoemd van de Mohawk Pipe Club in Schenectady en krijgt van de Amerikaanse pers een gratis reis aangeboden naar het in Augustus te New York te houden internationale congres van pijprokers. Winnaar van de gisteravond gehou den journalistenpijprookwedstrijd is de heer M. Oortwijn te Purmerend. Hij kreeg de wisselprijs, die drie achter eenvolgende jaren moet worden ge wonnen. Met de volgende Schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: In donesië: m.s. „Oranje" (12 Mei); Ned. Nw Guinea: m.s. „Japara" (13 Mei); Ned. Antillen: m.s. „Delft" (27 Aprjl); Suriname: m.s. „Stentor" (24 April); Unie van Z.Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Winchester Castle" (24 April) pana da m.s. „Prins Willem van Orscnjè (*3 Mei); Zuid-Amerikam.s. „Tara" (28 April); Australië: s.s. „Strathnaver" (27 April); Nieuw-Zeelandvia Enge land (24 April). Inlichtingen betreffen de de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. K heb Castella Parels dade lijk geprobeerd en ik vind het buitengewoon. Nog nooit heb ik mijn was zo vlug schoon gekregen. Ik zal er zeker mee door gaan. In mijn hele huwelijk, 40 jaar, heb ik geen beter wasmiddel ge bruikt. Zo luidt het oordeel van een der talloze vrouwen, die ons spontaan brieven schrijven, nadat zij Castella Parels hebben geprobeerd, het was middel van de nieuwe tijd. Met Castella Parels wordt het wasproces drievoudig versneld. U behoeft geen papje vooraf te maken: zodra u Castella Parels in het water strooit, ontstaat direct actief schuim. Het vuil trekt veel sneller uit het goed: alle vlekken vluchten in paniek. Tenslotte behoeft u maar éénmaal te spoelen! Het resul taat? Een was, zo schoon en zo helder dat u de handen ineen slaat! En on danks deze nieu we, geweldige waskracht vindt u in Castella Parels het veiligste wasmiddel, dat u zich kunt denken! Haal vandaag nog Uw pak Castella Parels (47 ct) in huis. (Advertentie. Ing Med.) U vliegt nu door de was heen! QE MAASTRICHTSE rattenvanger, de heer J. Olischlager, heeft plan nen voor een gratis uit te voeren rat- tenverdelging in het Duitse stadje Hameln, waar de legendarische ratten vanger met zijn verleidelijk fluitspel duizenden ratten in de rivier zou heb ben gelokt. De heer Olischlager zal natuurlijk geen gebruik maken van een fluit, doch wel van zijn doeltref fend verdelgingsmiddel „brumoline" genaamd. Wanneer de autoriteiten tn Hameln met een en ander accooro gaan, zullen daar de ratten in de na zomer worden uitgeroeid. De heet Olischlager is thans bezig met de rattenverdelging in de Belgi sche gemeente Heers bij St Truiden Dat is het eerste grote experiment in België. Hij ontving reeds meer verzoe ken uit St Truiden, Luik en Antwer pen. Dp de eerste bestrijdingsdag in Heers werden in de boerderij van het kasteel aldaar vijftig kilo verdelgings- middelen neergelegd. Gisteren consta teerde men dat de langstaarten in één nacht lijd niet minder dan ruim veer tig kil van deze lekkernij hadden op gevreten Hieruit kan worden gecon cludeerd dat op deze plaats een leger van naai schatting twaalfhonderd rat ten voorkomt In enkele andere boerderijen werder reeds tien minuten na het uitleggen van de brumoline grote aantallen rat ten waargenomen, die zich op klaar lichte dag tegoed deden aan het dode lijke vergif. Het volledige resultaat van deze actie wordt volgende week Woensdag of Donderdag verwacht. De beer Olischlager ontving een schrijven van een der burgers uit Ab beville in Frankrijk, alwaar vijftien dagen geleden een verdeligingsactie werd ondernomen onder de latten, die de florellenkwekerijen aldaar onveilig maakten. Voorheen werden daar iedere dag honderden forellen door de ratten uit het watei gehaald en gedood Reeds van de vijfde dag van de actie af hleken de ratten spoorloos te zijn verdwenen. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren 6 maanden gevangenisstraf wegens biga mie geëist tegen de 47-jarige Amster dammer J. H. E. V Deze is op 3 Mei 1945 in Duitsland getrouwd met een Duitse vrouw, omdat hij in de veron derstelling verkeerde zo vertelde hij ter zitting dat de scheiding met zijn eerste (Nederlandse) vrouw in middels definitief was. Hij had in Juni 1944 een brief van zijn advocaat ont vangen, waarin deze hem mededeelde dat de procedure geroveerd was. De Amsterdammer, die sinds 1941 in Duits land woonde en werkte bad hieruit opgemaakt, zo vertelde hi.i dat de zaak voor hem gewonnen was. Uitspraak op 6 Mei. De regering heeft in haar antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag over de begroting van Buiten landse Zaken haar bevreemding geuit over de beslissing van het Oberlandes- gericht te Dusseldorf ten aanzien van de uit Breda ontvluchte Faber. De re gering meent, dat de uitspraak, dat Faber de Duitse nationaliteit bezit en dus niet uitleverbaar is, in strijd is met de door de hogere rechter omtrent Polak gegeven richtlijn. De regering zal zich omtrent de verder te ondernemen stappen zo spoedig mogelijk beraden, doch wil niet nalaten nu reeds te ver klaren, dat een eventuele berechting in Duitsland geen aanvaardbaar alter natief is voor de gevraagde uitlevering. Het vijfjarig dochtertje van de fami lie Bosman, dat Woensdagmiddag dichtbij het woonschip van haar ou ders in de Haarlemse woonschepenha ven in de Waarderpolder, tijdens het spel te Water is geraakt, is korte tijd, nadat het vermist werd, gevonden. Hoewel nog is getracht met de hulp matige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer baten. DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM Er heeft zich gistermiddag op de hoek van de Kortekade en de Oude- dijk te Rotterdam een ongeval voorge daan, waarbij de 74-jarige gepension- neerde hoofdonderwijzer A. de Winter uit Rotterdam om het leven is geko men. Op dit punt werd hij aangereden door een motorrijwiel, waardoor hij een schedelbasisbreuk opliep. Op weg naar het ziekenhuis Bergweg, waar heen men hem vervoerde, is hij over leden. VOI.UENS berichten van het Indone- sisch-Chinese dagblad Keng Po treedt het Indonesische leger de laatste tijd weer op tegen eenheden van de Republiek Zuid-Molukken, die actief zijn op A; .bon, Haruku en Saparua. Het blad noemt de resultaten van het officiële optreden zeer bevredigend en voegt hieraan toe, dat documenten zijn gevonden, vi aruit zou blijken, dat de restanten van de Zuidmolukse bewe ging in contact hebben weten te komen met vreemde machten waaronder Ne derland op West-Nieuw-Guinea. De Zuidmolukse beweging heeft een orga nisatie opgezet, welke ten doel heeft, opnieuw een regering voor dit gebied te stichten. Keng Po beweert voorts, dat er op Sorong twee Nederlandse bataljons zijn aangekomen, welke op het juiste mo ment wachten om een landing in de Zuid-Molukken te ondernemen. Een van de gevolgen van de zuiveringsactie was volgens Keng Po het voor anker gaan van een zwaar bewapend schip voor het eiland Gak, welks nationali teit niet kon worden vastgesteld. Een tweemotorig vliegtuig voerde voort durend patrouillevluchten uit tussen de Noordwestkust van Nieuw-Guinea en Gak, daarbij de indruk wekkend, dat het oorlogsschip werd beschermd. De Kreistag van het Westduitse grensdistrict Geilenkirchen-Heinsberg heeft een motie aangenomen, waarin de terugkeer van de Zelfkant, het Duit se grensgebied bij Sittard dat in 1949 onder Nederlands bestuur werd gesteld, wordt verlangd. Gezegd wordt, dat de grenscorrectie niet alleen ernstige eco nomische nadelen met zich heeft ge bracht, maar ook een ernstige psychi sche belasting voor de betrokkenen betekent. Een diplomatiek conflict dreigt tussen Joegoslavië en West-Duits- land. De voorzitter van de Zuidsla- vische Nationale Vergadering, Mosje Pijade zou op uitnodiging van de Beierse radio-omroep een redevoering houden over de betekenis van het Balkanpact voor de versterking van de vrede in Europa. Het betoog werd op de band opgenomen, maar de uit zending ging niet door, omdat de Bei erse politieke partijen hiertegen pro testeerden. De Zuidslavische ambassadeur te Bonn heeft thans in een verklaring zijn bevreemding over deze gang van zaken uitgesproken en aangekondigd, dat zijn regering de kwestie nader zal overwegen. Maandag begint in Londen een con ferentie waaraan dertig landen met te zamen vijf en negentig procent van de wereldhandelsvloot zullen deelnemen Hier zal de verontreiniging van het zeewater door olie worden besproken Engeland heeft voorgesteld, de lozing van olie op zee te verbieden en deze in de haven mogelijk te maken De olie bederft de stranden en is tevens leven gevaarlijk voor de vogels De Sov.iet- TJnie neemt ook deel Paasikivi, de Finse president, heef de socialist Fagerholm, voorzitter /an de Finse Rijksdag, verzocht een nieuwe re- fering te vormen. Fagerholm heeft het verzoek in overweging. In Birma wordt op het ogenblik een belangrijke hoofdweg aangelegd tussen de Salween en het gebied aan de grens tussen China, Laos en Thailand Deze is van groot economisch en militair belang Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" (Advertentie, Ing. Med.) r\E BOEKHOUDER van een zuivelfabriek te Ede, de heer Chr. Kok, werd een jaar of tien ge leden invalide tengevolge van ischias. Hij verdween van de fabriek en zijn collega's, met wie hij jaren lang had samenge werkt, verloren hem ten slotte geheel uit het oog. Enkele maanden geleden kwam een oud-collega hem voor het eerst na zeer lange tijd tegen op straat, toen hij tevergeefs poogde met zijn nlet-ge- motoriseerde driewieler een „bult" in een van de wegen van het heuvel achtige Ede te beklim men. De ex-collega zag dit, zei niets, maar ging onmiddellijk over tot ac tie. Hjj zond een circu laire aan allen, die iets met de zuivelfabriek te maken hadden en er kwam zo'n groot bedrag bij elkaar, dat enkele da gen geleden een ivel- deiegatie aan de ontroer de invalide een pracht van een invalidewagen met electromotor kon aanbieden. (J HEEFT TOCH gele zen van die Amster damse taxichauffeur, die een koffer met tienduizend gulden aan juwelen vond en terug bracht aan de eigenares in een hoofdstedelijk hotel? Deze man kreeg vijf gul den voor zijn eerlijk heid. Neen, dan die ka pitein van het leger in Den Haag, die een tas met 3500 verloor en aan de terugbezorger honderd gulden gaf. Dat rooit er tenminste op. JN LEEUWARDEN von den twee peuters een grote doos met repen chocolade op straat en hun moeder belde ijlings de politie op, zodat na een uur de chocolade koning een winkelier al aan de deur was om zijn smakelijk eigen dom op te halen. „Dank je wel", zei hij be leefd, maar er kon geen reepje af voor de kinde ren, zodat de nasmaak van die zoete vondst wel wat bitter was. Krijgt u ook zo'n leeg en ontgoocheld gevoel van zulke overigens vol komen onbelangrijke be richtjes? Of misschien had u dat gevoel al. UET negentienjarige En- gelse meisje Olwen Evans is beslist een van de gelukkigste meisjes van het land, want zij mag een avondje uit met Dirk Bogarde, de jeugdi ge Britse filmacteur, die daar bijna even geliefd is als hier onze onverge telijke Hddy Christiani. Het dagblad „Daily Mir ror" had zijn lezeressen de vraag gesteld: Met welke man zou U het liefst een avondje uit gaan? De Hertog van Edinburgh won het, naar die mocht niet van Ko ningin Elizabeth. Dirk Bogarde kwam op de tweede plaats en Olwcn Evans, die aan de prijs vraag had meegedaan, werd uitverkoren om met de filmheld uit te gaan. Wat Dirk er zelf van denkt, vermeldt de his torie niet. |N NOORSE muziek- kringen heerst grote ontstemdheid over het feit, dat in het Norsk Musikgranskning-jaar- boek drie pianowerken van Edvard Grieg uit het jaar 1860 zijn gepu bliceerd. Op het manus cript, dat zich in de stadsbibliotheek in Ber gen bevindt, had de com ponist namelijk geschre ven: „Drie stukken voor piano, niet drukken, vernietigen na mijn dood". De Noorse radio- omroep wilde de werkjes laten uitvoeren, maar daar staken de toonkun stenaars en de publieke opinie een piëteits-stokje voor. \\/IST U, dat het trotse Den Haag een ge meentelijke sigaar rijk is? Gloria Hagensis, de Roem van Den Haag, is de naam van dit vanouds gerenommeerde artikel van een sigarenhandelaar aan het Noordeinde. Hij levert die sigaar aan de gemeente als represen tatiesigaar en het koste lijke product voert een bandje, dat de residen tie-ooievaar met geel groene vleugels in het midden van een goud kleurige ring vertoont. M A fT De aan het begin van dit jaar opge- Vy VJ richte Vrijgezellenbond, welke thans eo'n vierhonderd leden telt, zal Zondag 25 Apnl de eerste Wereldvrygezellendaggaan vieren. Deze dag is door de bond zelf ingesteld en zal dan ook voorlopig slechts in ons land worden gevierd maar gezien de belangstelling, welke na het merkwaardige congres in Greven- bicht door buitenlandse vrijgezellen ts getoond, hoopt men, dat ook over de grenzen in de toekomst de eerste Zondag na Pasen tot vrijgezellendaq zal wor den uitgeroepen, zodat dan met recht van een Wêreldvrijgezellendagzal kun nen worden gesproken. De eenzame vrijgezellen hopen, dat op die dag ook hun die kleine, hartverwarmende attenties ten deel zullen vallen, die tot dusver slechts voor moeders, vaders, dieren, pijprokers en andere categorieën, die zich in het trotse bezit van een eigen werelddag verheugen, waren weggelegd. De leeftijdsgrens van de bond is inmiddels van dertig op vijf en twintig jaar ge steld, hetgeen wij niet juist achten, want pas iemand boven de dertig vinden wij een „echte" vrijgezel. Merkwaardig is, dal het aantal vrouwelijke leden van de bond veel groter is dan het aantal mannelijke, maar het schijnt ons niet uitge sloten, dat vele vrouwelijke leden in strijd met de opzet van de bond lid zijn geworden in de hoop in die kringen een levenspartner te vinden. Volgens het C.B.S. is in ons land 6.7 procent van de vrouwen boven de dertig en 5.5 procent van de mannen boven de dertig ongehuwd, dus in totaal ruim twaalf procent van de Nederlandse bevolking boven de dertig. De Vrijgezellenbond hoopt zo sterk te worden, dat vertegenwoordigers in gemeenteraden en parlement de be langen van de ongehuuide volwassenen zullen kunnen behartigen en zich te weer zullen kunnen stellen tegen kostbare huisvesting, zware fiscale lasten en andere onaangename zaken. Vraagt iemand, waarom zij dan eigenlijk vrijgezel blijven? Misschien zijn het min of meer asociale, egoïstische levensgenieters, misschien zijn het mensen, die slechts voor hun werk leven, misschien zijn het tragische figuren, die de ware levensgezel(lin) niet kunnen vinden of mensen, die psychisch of physiek ongeschikt voor het huwelijk zijn. Wie zal het zeggen? Het is een féit, dat ze er zijn. En voor de oudere vrijgezellen, die niet afkerig van het huwelijk zijn, tot slot een hoopgevend woord van de aantrekkelijke Amerikaanse filmster Lauren Bacall: „Mannen onder de veertig zijn geen man nen, maar blagen. Ik wil alleen maar met mannen van bóven de veertig te maken hebben". Nou, dat kan, Lauren. J7EN subcommissie uit de Amerikaan se Senaat is gisteren begonnen met de behandeling van het geruchtmaken de conflict tussen senator MacCarthy en de minister voor het Leger, Stevens, over de pogingen van eerstgenoemde, om voor David Schine, een van zün medewerkers, een bevoorrechte positie te verwerven toen deze in militaire dienst moest. Generaal-majoor Miles Reber vertel de, dat hij tussen 17 en 31 Juni 1953 i'agelijka tweemaal werd opgebeld door Roy Cohn, de rechtskundige raadsman van MacCarthy. die telkens een benoe ming voor Schine ter sprake bracht Ook MacCarthy had hem hierover enige malen benaderd. Reber had ge poogd. een officiersplaats voor hem te vinden Maar Schine was hiervoor niet bevoegd. Minister Stevens verklaarde, dat hij zolang hij minis.tei was, nooit zulke hardnekkige en onvermoeibare pogin gen had meegemaakt om een speciale behandeling en speciale voorrechten voor iemand los te krijgen als in hel geval Schine. Aan de andere kant had men hem verzekerd, dat MacCarthy Schine van geen belang achtte voor de commissie, dat deze zich alleen voor zijn eigen bekendheid interesseerde en hinderlijk werd. MacCarthy hoopte dat Schine zou worden opgeroepen en dat niets dat zou verhinderen. Dat gebeur de inderdaad. De algemene vergadering van de Re monstrantse Broederschap, welke op 1 en 2 Juni te Rotterdam wordt gehou den, zal o.m. een voorstel behandelen tot verhoging der predikantstractemen- ten. In verband hiermee zullen enige gemeenten subsidies moeten ontvangen, hetgeen de Broederschapskas op onge veer f 5090 komt te staan. Daarom zal ook worden voorgesteld, de afdracht aan deze kas met vijftig cent per lid te verhogen. Veder komt de tweede Assemblee van de Wercldraai van Kerken aan de orde. Ook zal de vraag worden behan deld. of het instituut van predikant in algemene dienst moet blijven bestaan, nu de huidige functionaris, ds F Kleijn te Scheveningen. met pensioen gaat. De Indonesische regering heeft tegen- zsoroken. dat zit de toelating van zen telingen en missionarissen zou willen be lemmeren Zij krbsen op de oude voet vergunning, het land binnen te komen-

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9