HOE KLEDEN WE DE JEUGD? lW^@fL Elke land een brfllant DE FEESTELIJKE OPENING SASKIA DE WONDERE WAERELT Ook dat nog Met sjaaltjes kan men van alles doen Kinderen houden van gemakkelijke kleren Geen fletse maar vrolijke kleuren DAT een dergelijke geesteshouding zich ook in de kleding afspiegelt, is vanzelfsprekend. Weliswaar zijn we hier nog niet zo ver als in Amerika, waar speciaal opgeleide ontwerpers zich bezig houden met het creëren van een nieuwe mode voor de kinde ren, ieder seizoen weer, en waar som mige textielfabrikanten zich uitslui tend toeleggen op het maken van voor kinderen geschikte stoffen, toch verdient dit onderwerp onze voort durende aandacht, waarbij vooral naar practische kleding van deugdelijk materiaal moet worden gestreefd, en naar een fleurig uiterlijk. Goed voorbeeld doet... Wie overlegt, legt liever linoleum Gavroches badzakken ceintuurs Koninklijke familie Zaterdag weer thuis Brussel hoofdstad van verenigd Europa? ZATERDAG 24 APRIL 195# NU HET voorjaar is geworden, het jaargetijde dus, dat van de vroegste tijden vereenzelvigd is met lente en jeugd, het feest van het jonge groen en jonge mensen, willen wij onze aandacht eens wijden aan het jonge geslacht, dat met zo mogelijk nog meer vreugde de lente begroet dan wij ouderen reeds doen. Deze vreugde is voor een niet gering deel te danken aan het feit, dat kinderen zich in dit jaargetijde vrij gaan voelenvrij van de drukkende atmosfeer van de grauwe winter, maar zo mogelijk nog meer van de te zware kleding, die de bewegingen van het kind be lemmert. Het kind wil vrij zijn in zijn bewegingen. Zo vanzelfsprekend is voor ons deze vrijheid van beweging geworden, dat wij ons niet dan met de grootste moeite kunnen voorstellen, dat nog maar enkele tientallen jaren geleden de babies werden in gepakt tot stijve popjes en de jonge kinderen stijf jes aangedaan als jonge dames en heertjes slechts ge zapig met nette pakjes over straat konden gaan. Geen Weldenkende Nederlandse moeder zal het meer in haar hoofd halen haar kinderen in hun bewegings vrijheid te beperken. Integendeel, laat ze hun ener gie uitleven, is de huidige stelregel, die er van uit gaat, dat alleen op deze wijze een harmonische groei van geest en lichaam mogelijk is. Een charmant lente-toiletje. De blouse is van soepele katoen met een afstekend stiksel, de rok van glanzende Everglaze. Vele moeders zijn in ons land nog geneigd haar dochtertjes in wat flet se jurkjes te laten rondlopen, onder het motief, dat heldere kleuren mis schien leuk staan, maar zo uiterst be smettelijk zijn. Was dit vroeger een volkomen redelijk argument, tegen woordig gaat het niet meer op. Nylon en Everglaze stoffen maken het de moderne huisvrouw makkelijk. Even spoelen, ophangen en het jurkje of bloesje kan weer aangetrokken wor den. Trouwens, welke moeder zet Advertentie, mg iVlea i zich niet makkelijk heen over de moeite van wassen en strijken, wan neer zij haar dochter verrukt met het heldere jurkje weg ziet huppelen. Want ook voor het nog zeer jonge meisje is het gevoel leuk gekleed te zijn reeds belangrijk. Vele kleren pro duceren maar al te vaak vale kinde ren. Wanneer het wat koeler is, kun nen de Viyella-stoffen, katoen, maar met een wollig uiterlijk, evenzeer vrolijke jurkjes opleveren. Deze stof fen, die uit Engeland afkomstig zijn, zijn in hoge mate kleur-echt en be houden hun wollig karakter ook na herhaald wassen, wanneer dit om zichtig gebeurt. Dat wij hier deze Engelse stof noemen, welker fabriek overigens een geschiedenis van meer dan anderhalve eeuw achter zich heeft, is niet, omdat ons land niet dergelijke, even goede stoffen zou voortbrengen, maar omdat deze niet een herkenbaar merk dragen, zodat wij ze eenvoudig niet kunnen aan duiden, en er dus zeker geen fabrieks garantie op rust. (Advertentie, Ing. Med.) De steeds meer in de mode komende streepjes '*n strepen zullen trouwens niet nalaten zich ook in het domein der kinderen te laten gelden. Zijn de Zekerhaar grootmoeder en haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DU RYE A en zij volgde dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuige sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo Ichker kan koken, d'\n zegt zü: „Goed voorbeeld doet goed wU genen gebruik zoals ik - MAÏZENA DU RYE A voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkin gen bij voorbaat uitgesloten. (Advertentie, Ing. Med.) bekende bonte ruitjes al een verruk kelijk materiaal voor kinderjurkjes, strepen hebben het grote voordeel, dat zij bij weloverwogen verwer king een veel groter variatie kunnen geven. Vooral veelkleurige streepdes- sins zullen een uiterst dankbaar mate riaal voor de toekomstige bloemen van onze natie blijken te zijn. Maar als wij eens rondzien in wat de confectie-industrie tegenwoordig voor het jonge meisje maakt, dan blijkt dat al evenzeer verheugend. Blouses, sweaters, jurkjes met bole- rotjes, alsmede al die jakken en jop- pers die op wonderlijk duidelijke wijze het vrije en onbelemmerde le ven symboliseren van de tegen woordige jeugd. Hierbij een enorme keuze in rokjes en broeken, voor ie dere temperatuur en gelegenheid. Veel moeders zullen moeilijk een keus kunnen makenniet omdat er weinig keus zou zijn, maar omdat de sortering zo groot is, dat zij wel alles zouden willen kopen. Helaas staan de meeste huishoudbudgets voor onze kleine meisjes geen garderobes toe, zoals die in Amerika volkomen nor maal worden geacht en die bestaan uit tientallen jurkjes, rokjes, blouses, strandpakjes, manteltjes, broeken en wat al niet meer. Naar verhouding is confectie in de Verenigde Staten trouwens veel goedkoper dan hier, al zal er aan de uitrusting van het meis je in het totaal wel veel meer wor den besteed. Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins! Linoleum is practisch onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft tr haast niets aan te doet;. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat is alles! Linoleum is 2 meter breed Pry zen vanaf f. 6,45 per vierkante meter L i n o f e 11 vanaf f. 3,95 -'.V è-.'- yes ll.-ffK:- is mooi en blijft mooi! (Advertentie, Ing. Med.) WANNEER mocht denken dat Saskia de aangelegenheid van het contact-filiaal door het. hoofd was gegaan, dan kan ik u bij deze, met de hand op een fikse stapel brieven, het triomfantelijke tegen deel bewijzen. Er is ondergronds en achter dé schermen wel degelijk aan deze affaire gewerkt, en de ko lom van heden draagt daarom een bloemetje in het knoopsgat: ons eer ste filiaal is feestelijk geopend! Aangezien u, temidden van de ge droomde bloemenmanden, wel emge opheldering kunt gebruiken, zal ik u deze zéér geheime voorbereidingen thans in geuren en kleuren onthul len. Het is werkelijk een opwindende tijd geweest. U weet, dat alles begon met een kolom over het schrijven van een brief. De vraagster beschikte met over veel correspondentie-adressen, en ik gooide een voorzichtig balletje daarover op ten aanschouwe van de lezeressen. Die hapten in flinken getale subiet toe (als je zoiets met een balletje doen kunt), en vroegen óók al om penvriendinnen, of boden zichzelf daarvoor aan. Ik zag dus bij mijn tien a vijftien dagtaken een nieuwe aan de horizon dagen, en aangezien ik tot nu toe nog steeds over slechts twee handen, één hoofd en krap vijftien werkuren per dag beschik, vreesde ik een overbelasting van mijn energie-net. Zo kwam ik op het idee van een contactvrouw, die dit corresponden tie-filiaal zou beheren. En daar be gon het geestdriftig gegooi in de glazen Van alle kanten meldden zich, meestal grijsharige, lezeressen, die nu juist naar deze functie hadden zit ten springen. En Saskia begroef haar tien vingers in haar coiffure, want stel zoveel hartelijke en onbaatzuch tige mensenmin nu maar eens te leur. Dus begon zij te schiften volgens enige zelf opgestelde minimum-eisen. Allereerst ieek mij een getrouwde filiaalhoudster te prefereren boven een ongetrouwde. De eerste heeft immers ervaring van beide staten, en als zodanig een streepje voor. Met meerdere geschiktheid dit ter geruststelling van de vrijgezellinnen heeft dit niet zozeer te maken. Ook de leeftijd speelde een aardig rolletje mee. Éen dertigjarige leek mij, met alle waardering voor haar geestdrift, rijkelijk jong om met be dachtzaamheid contacten te kunnen leggen tussen grootmoeders. Een zeventigjarige daarentegen, hoe vi taal en ervaren ook, zou zich toch bezwaarlijk met al de soesa en het hoofdbreken van een corresponden tiekring kunnen belasten. Wij moes ten het veiligheidshalve maar in de middengroepen zoeken. Daarbij was dan bovendien een duidelijke hand van schrijven een dringende vereiste: wat dat betreft vielen enige zeer karakteristieke maar vermoeiende schrifturen al dadelijk af. Restte ons nog uit het topgroepje een figuur te kiezen, die beschikte over veel vrije tijd, ge duld, humor, tact, een warm hart en een zeer gesloten natuur. Zij zal namelijk wel eens brieven ontvangen die zulke boekdelen na righeid behelzen, dat zij een jaar lang verscheidene verjaarsvisites van stof zouden voorzienMaar de geadresseerde moet ze kunnen lezen, overdenken en beantwoorden, om ze vervolgens te verscheuren en radi caal te vergeten. Deze rubriek, zo goed als' het filiaal, respecteert vrij willig het striktste biechtgeheim. NU zult u mij dadelijk tegenwer pen dat ik al die eigenschappen kwalijk van de enveloppe kan afle- DOOR-- zen, en zelfs niet uit één enkel schrijven puren, hoe uitvoerig ook. Maar aangezien ik in mijn leven, uit gezonderd op ondergeschikte punten als werksters en loterijbriefjes, on behoorlijk veel geluk héb gehad, viel mij ook nu weer precies de geëigen de brief op het .onverwachtst in han den. Een kloek, zakelijk en toch harte lijk epistel, geschréven met een fer me hand en doorademd van een ster niet onthullen. Maar ikkan u op mijn allerplechtigste erewoord verzekéren, dat zij uw volle vertrou wen waard is, want ik ken haar ten voeten uit door haar papieren kin deren. Zij schrijft jeugdboeken, moet u weten, van het rustige degelijke ouderwetse slag, vol humor, levens wijs en fijngevoelig. En daar zij is veroordeeld tot tien of twaalf uur per dag zitten, op dezelfde stoel in dezelfde kamer, is zij zelf niet wei nig gebaat met het leggen van schrif telijke knopen. Alzo is onze anonieme contacts vrouw bij deze plechtig met de ambtsketen omhangen, en kunt u via deze kolom in het vervolg bij haar terecht voor het verkrijgen van een penvriendin, als het moet bij de tegenvoeters. De lading verzoeken daartoe, benevens de sollicitaties der overige adspirant-filiaalhoudsters zal ik haar over een maand toezenden tenzij een briefschrijfster mij uit drukkelijk om het tégendeel ver zoekt. En mocht u over adressen be schikken van vrouwen, waar ook ter wereld, die naar een brief zitten te snakken: u doet de mensheid be slist te kort als u die niét aan mij opgeeft. Onze contactdame zal van al dit materiaal een fraaie klantenlijst aanleggen, en u naar haar beste weten bedienen. Bij tijd en wijle heeft zij mij een rapport over de gang van zaken be loofd ROTTERDAM is in op schudding, want de hokko is zoek en dat is niet zo best. De hokko heeft kans gezien te ont snappen, toen h(j naar een nieuw verblijf werd overgebracht en h(j is spoort is. Het notto in de Maasstad luidt thans: De hokko mot in z'n hok. Als u hem te genkomt, waarschuw dan even diergaarde Blijdorp, want daar komt hij van daan. Het is een kostbare vogel, die Braziliaans spreekt, de grootte heeft van een kip, pikzwart is, een gele snavel heeft en een klein kroontje op het hoofd torst. £TEN VAARS van de ge broeders Oostebring te Balloo was zo ontdaan, toen zij voor het eerst uit de stal naar buiten werd gebracht, dat zij elk menselijk wezen, dat in de buurt kwam, verwoed aanviel en niet tot beda ren was te brengen. Het werd zo'n gevaarlijke toestand, dat de hulp van de Rijkspolitie moest worden ingeroepen en er een opperwachtmees ter en een wachtmeester op het slagveld arriveer den. Het hele dorp Bal loo was uitgelopen en zag, hoe wachtmeester Sweers met veel inzicht een strategische positie innam en met het eerste pistoolschot het hart van het dol geworden dier doorboorde. Het volgen de tafereel speelde zich af op het slachthuis te Assen. HE SOLDAAT Thomas Buckley is de geluk kigste man van het Ame rikaanse leger. Tenmin ste dat vinden de andere militairen. Hij mag na melijk zijn gehele dienst tijd in burger lopen. Een medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat hij zó al lergisch is voor uniform- kleding, dat hij er uitslag van krijgt. Soldaat Tho mas geniet iedere keer weer, wanneer op het ka zerneterrein de militaire politie of een officier op zijn burgerpakje afkomt en hij dan vol leed lier- maak zijn medische ver klaring kan laten zien. [~EN JONGGEHUWD paar E. Scheve,tingen had van de hoofdbewoner een gedeelte van een per ceel in de Renbaanstraat gehuurd. Medebewoners bleken er echter ernstige bezwaren tegen te heb ben, dat hun nog meer woonruimte werd ontno men, en toen het jonge paar op een avond dacht thuis te komen, vond het de deur gesloten en het huisraad op straat. De politie maakte proces verbaal op van dit eigen machtige optreden van de medehuurders. Het jonge paar werd in een andere woning onderge bracht en was toen ook weer geholpen. Het scheen nogal gemakke lijk te gaan, niet, dat „in een andere woning on derbrengen"? Maar dit is dan ook een berichtje uit een krant van vijftig jaar geleden. Ook toen waren er dus huisvestingsmoei lijkheden, al werden ze wel wat gemakkelijker opgelost. J(JADAT EERST op ge- heimzinnige wijze de voorruiten van auto's in de Amerikaanse staat Washington werden be schadigd, vertonen thans ook tal van winkelruiten in de staat Maine hon derden kleine putjes, die op mysterieuze wijze tot stand zijn gekomen. Een kapper in Gardiner zei, dat hij voor zijn ogen kleine putjes op zijn ruit had zien verschijnen en zelfs enkele gaatjes, groot genoeg om er een lucifer (in de lengte door te steken. Het is alsof er onzichtbare ha gel op het glas wordt af geschoten. Men heeft nog geen verklaring voor dit verschijnsel. Het zal wel weer iets n«st de nawee- 'én van de H-bom-wroe- ven te maken hehfeen da-ht u oo~- niet? [)K KLM- gezagvoerder Otto Koch, die altijd in viermotorige luohtkó- lessen rondvliegt, doet y>k veel en graj-j' aan zweefvliegen, zoals er ook zwaargewichtboksers zijn, die dol zijn op pingpongen. Gezagvoer, der Koch, die tot voor kort houder was van het Nederlands afstandsre cord zweefvliegen, is nu met een Minimoa-zweef- vliegtuig geluidloos van Hilversum tot voorbij Va lenciennes in Frankrijk gevlogen, een afstand van 240 kilometer. Hij maakte deze vlucht als onderdeel van zijn trai ning voor de aanstaands wereldkampioenschappen zweefvliegen, waarin hij voor Nederland zal uit komen met het Neder, landse prestatiezweef. vliegtuig KNVVL-491. JAPANSE GELEERDEN hebben ontdekt, dat overmatig alcoholgebruik een goed bestrijdingsmid del is van door radio actieve besmetting te- weeg gebrachte ziekte- verschijnselen. Men ging tot het onderzoek over, toen drie Japanners In Hirosjima, die ernstig ziek waren geworden na het uitwerpen van de atoombom boven die stad in 1945 en uit vertwijfe ling zwaar aan de drank waren geraakt, mede deelden, dat de door ra dio-actieve besmetting veroorzaakte ziektever schijnselen zoals ernstige haaruitval, het losraken van het gebit en het zich vertonen van vlekken op de huid, na hun overda dig drankgebruik volle- dig waren verdwenen. Laat dit echter voor u geen aanleiding zijn om u onder verontschuldi gend geroep van: „Ik ben radio-actief!" op de drank te storten. Er Is een bijster interessant boek in Engeland verschenen, getiteld „Het ge- heim van het examen", dat vooral voor de aanstaande examinandi van groot belang kan zijn. Dit boek vertelt de schooljeugd, hoe zij kan slagen met veel méér plezier en veel minder werk. Het Quut ev, volgens dit boek, niet om, veel te weten, mCLtix origineel te zijn en rake, opvallende dingen te zeggen. De schrijver, Dennis Jacksonbetoogt, dat de examinandi, dig met hun eerste opmerking ae examinatoren verbijsteren, ongetwijfeld zullen slagen. Zij moeten de indruk wekken, dat zij alles weten, door over hun onderwerpen typische bijzonderheden en anecdoten te verkon digen, welke niemand kan controleren. Schrijf, zo zegt Jackson, in een opstel over Keizerin Katerina van Rusland, dat zij er van achteren het aardigst uitzag en dat zij er dol op was in haar bed te liggen en haar voetzolen door lakeien te laten krabben. Wie in een opstel over „Waar ik woon", schrijft: „Ik leef in een riool" zal volgens mijnheer Jackson veel meer succes hebben dan iemand, die schrijft: „Ik woon in een lief huisje aan de rand van de heide". En zeg gerust, aldus dit opzienbarend boek, bij een geschiedkundige verhandeling: „En zoals Winston Churchill zei: „In Rusland rollen de hoofden zoals in Londen de voetballen", ook al heeft Churchill dat nooit gezegd. Wat geeft het om onwaarheid te spreken, zegt de merkwaardige heer Jackson, het examen is de poort naar succes en dan gelden andere waarden. Het is een standpunt. De schrijver van het boek was trouwens zelf op drie en twintigjarige leeftijd al doctor in de letteren. Zijn systeem heeft dus wel resultaten. grote gezinsflacon Hergeeft Uw haar zijn natuurlijke glans (Advertentie, Ing. Med.) rustige, hulpvaardige geest, Nu mag ik u, op haar eigen ver zoek, de naam van deze briefschrijf-1 venbus verstopt te doen raken. DE AMERIKAANSE 11SCUS EN DE FILMSTERREN De Amerikaanse regering heeft in verband met geschillen over inkomsten belasting aanspraak gemaakt op goede ren met een totale waarde van ruim dat in deze kolom te uwer120.000 dollar van 14 filmsterren e.a. vermaak zal behandeld worden. Al- I onder wie Joan Crawford, Linda Dar- les wat u te doen hebt is haar brie- nell, Olivia de Havilland, Mickey Roo- ney, Nat'Kmg' Kole en Billy Eckstine. (Van een bijzondere medewerkster) Qp een shawl-mode-showtje van Jago te Amsterdam heeft de „Jago-ridder" ons zelf verteld hoe hij vroeger het sjaaltje - op tornooien - over zijn harnas droeg, om zich bijwijlen het bezweet voorhoofd èn de neus te ve gen. En vervolgens heeft hij ons uiteengezet hoe zijn sjaaltje evolueerde tot man tilla en omslagdoek, tot stola en tot virevent, pochet, gavroche en butterfly. „Het allernieuwste", zei hij, „but terfly, - een heel smal fleu rig bandje dat men om de hals strikt, of ook kan laten bungelen van uit een (spij ker) broekzak. Geschikt dus voor het jonge meisje, nel als de gavroche, de „kwa jongen", het vierkant hals doekje, dat men slordig om- knoopt. Het vireventje is een smal sjaaltje, het mo lenwiekje vp i streepjes van een warme kleur. En dan de bajodere, die van Zuidelijke oorsprong is, van glanzende zijde is vervaardigd en in gloeiend paars, in purper, lila, rozerood en pauwblauw is uitgevoerd. De hoofddoek is weer modieus, van rank gebloemd batist ditmaal; r.iet knopen om de kin, zo als Russinnen doen, doch als een kapje achterop het haar plaatsen, zoals vroeger de piraten deden. Met sjaal tjes kan men alles doen: een pochetje met bijou of clips vastzetten op de schouder of in de taille, of knopen om het hengsel van een boodschappenmandje zelfs. Met een dwars gestreepte bajadere kan men een oud hoedje, een pillboxje van vorig jaar weer modieus maken; om het platte hoedje plooien en van achter strik ken. En wie wat durft kan ook, net als Dior, van een sjaaltje een witte roos cre- eren, die men op het voor hoofd draagt; een wit sjaal tje met stippen inrimpelen om het kapsel en de twee einden van voren sierlijk knopen tot een bloem. Men kan van een sjaaltje ook nog een ceintuurtje maken en wie wat handig is van twee sjaals zelfs een strap less lijfje of een mouwloos bloesje. Van katoenen sjaals kan men een badzak- kno pen voor aan het strand; De „gavroche" om de hals, ietwat nonchalant geknoopt. 's avonds in de schouwburg hoort een sjaaltje om de arm of pols en thuis bij de schoonmaak om het haar. Het sjaaltje hoort bij man tels, pakjes en blouses; het is de „finishing touch" van het toilet. De Koningin heeft gisteren, nu de zon na lange afwezigheid weer is door gebroken, de laatste tocht in de omge ving van Obergurgl gemaakt. In de loop van de dag beëindigden de prins en de prinses een trektocht van enkele dagen in het hooggebergte. De Konink lijke familie zal hierna de terugreis aanvaarden. Men hoopt Zaterdag tegen het middaguur in Soestdijk aan te ko men. Uit goedingelichte bron in Luxem burg is vernomen, dat de Belgische regering opnieuw Brussel zal voor stellen als zetel van -bestaande of nog te vormen instellingen van Europese Gemeenschappen. Een aantal Belgische parlementsleden zou het initiatief tot dit voorstel hebben genomen, dat zou worden ingediend bij de nieuwe Bel gische regering-Van Acker. De „Print? Willem III" van de Oranjelijn uit Rotterdam is Donder dag als eerste schip van overzee in dit seizoen de haven van Toronto binnen gevaren, na een spannende wedloop met veertien andere schepen, die even eens op Weg waren naar aeze Cana dese haven. Als tweede kwam de Duit ser „Geheimrat Sartori" aan, die door de „Prins Willem III" in dichte mist voorbij gevaren was. ONDER DE VI hoort ook het een verzameling naars ligt dit mi lopen het vaak tvassen-beelden-s Als dat zo is, di aan het Musée ling van photog huidige directie gebied nog altijl bezit. Het initial het jaar 1880 ge Le Gaulois, Arth visueel verlengst natuurgetrouw t die de belangsL Aan de tekenaar plan opgedragen droeg van die a het winterseizoei tig waren. Het pel op heeft g Maecenas uit de en bovendien ee, leiding op zich t museum zich fin get in evenwicht uitgangen aan, b bekwame techni kunstenaars- en wikkeling van h Frankrijk Fel in het Musée Gn opinie innam. Dr QABRIEL TH ON oog en oor hac uitvinding waarm eindigde en de nii de de deuren var genwijd voor ied< populair technisch met de telefoon, gen gelegenheid raken met dit toe uit verschillende ren, waarbij wassi helpers ze wa oproep- en ont werden ingeschak Pathé er met zi „phonograaf" heet muziek door het gens werd aan E gedragen de X-str ren. En het mir nieuwtjes culmine bioscoop-voorstelli; Een romp Wacht kc AFGEPASTE "GL^SifeOROIJNE (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 14