Bonte avonden zullen nieuwe leden moeten opleveren Roomboter komt hem toè! Stad en omgeving Daders van roofoverval in Beemster gegrepen Rotarycluhs uit Nederland kwamen te Alkmaar Twee Alkmaarders schuldig aan vele misdaden De heren Leesberg en Cloeck legden bestuursfuncties neer 'Roomboter op het brood Vriendschappelijke sfeer op de 23ste landdag Baldadige jeugd jaagt glasverzekeringen op hoge kosten Zedendelict werd hen noodlottig Record-aanvoer kool te N.-Scharwoude Knaapje verdronken Meubelmakerij STAVENUITER De 8 October vereniging vergaderde Gevonden voorwerpen Herbenoemingen voor de reclasseringsraad Aubade voor stadhuis Plannen nog zonder financiële basis Ook het buitenland was vertegen woordigd Aanwinsten Leeszaal ZATERDAG 24 APRIL 1954 (Van een onzer redacteuren) De Rijkspolitie te Bergen en Heiloo heeft jn samenwerking met de districtsrecherche de hand weten te leggen op de 24-jarige machine bankwerker P. S. en de 41-jarige V. V., beiden uit Alkmaar, die op 6 April de 68-jarige mevrouw Neeltje Scheringade Heer met een breekijzer hebben neergeslagen toen zij zich alleen in de boerderij aan de Jisperweg in de Beemster bevond. De beide mannen namen na deze laffe overval de vlucht toen de 40-jarige zoon van het slachtoffer naai huis terugkeerde. Zij slaagden er niet in iets mee te nemen. De bejaarde vrouw, die in het ziekenhuis te Purmerend moest worden opgenomen, heeft geen blijvend letsel van de aanslag ondervonden. Vanmorgen om vijf uur hebben de daders een bekentenis tegenover de politie afgelegd De Onderlinge Alkmaarse Glasver zekering heeft één dezer dagen haar jaarverslag over 1953 gepubliceerd. Wij ontlenen hieraan het volgende: De breuk in 1953 was zeer belang rijk en bedroeg f 8193.tegenover f 6697.over 1952. Een toename dus met f 1496.—. Dit zeer hoge bedrag is niet alleen te wijten aan breuk, doch wordt ook beïnvloed door de nog steeds stijgende glasprijzen. Alle ver zekeringsmaatschappijen zijn er dan ook toe overgegaan de premies met in gang van 1 Jan. 1954 belangrijk te verhogen. In 418 percelen werden ruiten ver nieuwd, in 1952 geschiedde dit in 390 percelen. Het aantal verzekerde per celen bedroeg 680. In ruim 60 pet. vond dus glasschade plaats. Het door de jeugd gebruik maken van de open bare weg als speelplaats en de nog altijd niet verminderde baldadigheid van de jeugd heeft tot de grote glas schade in niet onbelangrijke mate bij gedragen. De inlegbasis, d.w.z. het bedrag waarvoor de premie moet worden ge heven werd vastgesteld op f 10100. ongeveer gelijk aan 1952. De mannen hebben zich ook schul dig gemaakt aan tal van diefstallen in de omgeving. O.a. bij de LTB in Heiloo, in een villa van de heer Van Tiel in Plan-West aldaar, waar zij voor f 15.0'aan juwelen stalen, in een fabriek te Beverwijk waar zij het breekijzer meenamen dat zij later voor de overval in de Beemster gebruikten en bij de machinefabriek Hulstkamp in Alkmaar. Zij pleegden tevens en kele rijwieldiefstallen in Alkmaar. Het tweetal misdadigers is door een toevallige omstandigheid tegen de lamp gelopen. Donderdag arresteerde de Rijkspolitie te Bergen in de duinen een 24-jarige Alkmaarse machine bankwerker, die verdacht werd van het plegen van ontucht met een negen jarig meisje. De man, P. S. geheten, was in het bezit van een schroeven draaier en een schoenmakersmes en dat bracht de politie op het idee, dat hij wel i-'ts te maken kon hebben met de serie inbraken, die de laatste tijd in de omgeving van Alkmaar zijn ge pleegd. Een nader verhoor bracht di verse inbraken aan het licht, waarvan de daders nog niet waren opgespoord. Het waren de inbraken bij de LTB. Hulstkamp en Van Tiel. Naderhand bleek, dat de man deze week ook had gepoogd een villa in het Blockhove- park te Heiloo binnen te dringen. Toen hij ->p de slaapkamer echter een radio hoorde spelen heeft hij zich weer ijlings uit de voeten gemaakt. In de loop van het verhoor, dat gisteren werd voortgezet, kwam ook de roof overval in de Beemster ter sprake. Nagegaan werd met wie P. S. de laatste tijd omga..g heeft gehad en het resul taat van deze nasporingen was, dat vannacht d" 41-jarige v. V. uit Alk maar door de gemeentepolitie van zijn bed is gelicht. Hij bleef aanvankelijk hardnekkig ontkennen iets met de over val te maken te hebben, doch van morgen om vijf uur gaf hij toe de laffe daad in samenwerking met P. S. te hebben gepleegd. Door het knappe speurderswerk zijn vele misdaden van de laatste maanden tot oplossing gebracht. Vanmorgen heeft op de veiling van de Noordermarktbond te Noordschar- woude de koolaanvoer een record be reikt. De sterk oplopende prijzen van de laatste dagen zijn oorzaak, dat de bouwers de kool zo snel mogelijk trachten te ruimen en zo bedroeg de aanvoer heden niet minder dan tachtig spoorwagons. Aan het einde van het slechte seizoen betekent dit voor de kooltelers nog een behoorlijk meeval lertje, waarbij het alleen valt te be treuren, dat hierin niet meer door allen wordt gedeeld. Vrijdagmiddag is tijdens een onbe waakt ogenblik het anderhalf jarig zoontje van de familie Jac. Blokker Jbz. te Warmenhuizen spelenderwijs achter de, ouderlijke woning in de sloot geraakt en verdronken. Dokter van Hesteren heeft met behulp van een zuurstofapparaat nog gepoogd de le vensgeesten op te wekken, doch zijn werk mocht helaas niet baten. Sla er zelf geen spijkers in.... maar 'laat STAVENUITER Uw stoelen lijmen. Dan zijn ze weer goed. Ritsevoort 21 Telef. 3448 Het bestuur van de 8 October-vereniging heeft met lede ogen gezien dat er in liet ledental weer een zekere teruggang merkbaar is en om hieraan een krachtig halt toe te roepen heeft liet besloten dit jaar op nieuw een aantal feestavonden te beleggen. Deze avonden, waaraan door vele verenigingen wordt medegewerkt, zullen alleen toegankelijk zijn voor leden tegen betaling van f 1.50 per persoon. Voor dit bedrag wordt een revue- en cabaretprogramma geboden, dat aan de traditie dat de 8 Octolier-avonden van goed gehalte plegen te zijn, volkomen beantwoordt. Immers, de verenigingen bieden de beste nummers uit haar repertoire en verder zijn er Hed de Vries en Piet Kroon, die voor de verbindende teksten en een aantal geheel nieuwe sketches zullen zorgen. Er zullen weinig leden zijn, die een dergelijke avond willen missen en vele niet-leden zijn ongetwijfeld bereid de luttele contributie centen neer te tellen om ook in de gelegenheid te komen het specifiek Alkmaarse programma van een al even specifieke Alkmaarse Ontzet vereniging bij te wonen. (Advertentie, Ing. Med.) Gevonden en aangegeven over het tijdvak van 15 tot en met 21 April 1954 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar op kamer 14, elke Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur: Etui m. inh.; wanten; portemonnaies; kindermutsje; reflector rijwiellamp; ceintuur; luier; zwarte tas; riem; kasboek; stropdas; handschoenen; bijbeltje; shawl; foto-album; vulpen; damestas; rijwieltasje; ringetjes; arm band; capuchon; vulpotloden; geldsbe drag; riemen; bril; contactsleutels; kunstgebit; konijn; kindertasje; rozen krans; badgoed; kinderschoentje; rij wielsleutels; Lipssleutel; tassleutel; ta bakszak; beursje contactsleutel; hoed je; cliché; pakje, inh. kousen; sportkou sen; etui, inh. sleutels. Tot leden van de Reclasseringsraad te Alkmaar zijn herbenoemd mr A. D. van Regteren Altena, tevens voorzit ter, mr J. C. V. Meischke, A. R. de Wit, F. Lassche, dr M. A. Elderson en mr J. N. Alblas. In de plaats van mr Zeiler, die zich niet herkiesbaar stelde is benoemd de heer A. L. Bakker te Bergen. Op 30 April 1954 zal ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin, des morgens van 9 tot 9.30 uur door de leerlingen van de zesde klasse der lagere scholen vóór het stadhuis aan de burgemeester een aubade worden gebracht. VITA NOVA VOOR DE KRO. Op Zaterdag 5 Juni zal het accor deon-orkest Vita Nova onder leiding van dirigent A. v. d. Wolff optreden. Het is nog niet bekend of de uitzen ding rechtstreeks zal geschieden dan wel via de band. NACEKOMEN PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Evangelisatie, Hofstraat. Donderdag 29 April 7.30 uur: ds J. van der Velden (De Bilt). Gel'ef. Gemeente. 10.30 en 7.15 uur: dienst. Vrijdag 7.30 uur: ds Ligtenberg (Rotterdam). Daarop rekent het bestuur. Het heeft de avonden vastgesteld op 10, 11, 12 en 15, Mei en zal op Maandag 3 Mei in ae hall van het Gulden Vlies van 102 uur zitting houden voor de verkoop van de plaatsen. Er bestaat bovendien de kans, dat de bezoekers voor tien cent met een splinternieuwe regenjas naar huis gaan, of een foto-toestel of een andere niet minder waardevolle prijs. Dat deze grootscheepse propa- ganda-actie bittere noodzaak is vertel de het jaarverslag van de heer A. Kos ter, dat melding maakte van een daling van het ledental van ruim 2000 op 1 Januari 1953 tot 1837 op 1 Januari 1954. Voor de viering van de 8 Octoberaag waarvan alle burgers kunnen profite ren, is zeer veel geld nodig, dat hoofd zakelijk moet worden geput uit de con tributies van de leden. Zij betalen dus het feest waar duizenden van mee ge nieten. Dank zij de bescheiden opzet van het feest van ver'eden jaar. dat door het verrassende element dat het in zich droeg, een onbetwist succes is gewor den. kon een batig saldo van bijna f 1600 worden geboekt. Dit extraatje zal hard nodig zijn omdat de vereni ging in eerste instantie de inkomsten van de 8 October-kermis is kwijtge raakt als gevolg van een verschuiving van de kermisdata en omdat men juist dit jaar aan het ontzetfeest een bijzon der karakter wil geven, daar het als het ware het sluitstuk vormt van de herdenking van het 700-jarig bestaan van Alkmaar als stad. Aan het gemeen tebestuur is verzocht het gemiddelde van de kermisverpachtingen van de laatste drie jaar aan de 8 Octoberver- eniging af te staan, aangezien zonder deze inkomsten de feestviering zeer drastisch om niet te spreken van te drastisch zal moeten worden beperkt. Verleden jaar nog bedroeg de ontvangst van de kermisverpachting f 3216.17. Zo lang de resultaten van de propagandé- actie en 't antwoord van B. en W. nog niet bekend zijn is het practisch on doenlijk reeds een verantwoorde opzet te maken van het feest op 8 October 1954. Aan het begin van de vergadering had de voorzitter mr G. A. de Lange enkele woorden gesproken ter herden king van het overleden bestuurslid de heer G. Grondsma, die bij de organisa tie van de feesten door zijn persoonlijk heid, zijn gastvrijheid en zijn vaderlijke adviezen 25 jaar lang een bijzondere plaats heeft ingenomen. In deze lege bestuursplaats moest gisteravond wor den voorzien. Het was overigens niet de enige va cature, want enige bekende stadgeno ten. wier namen reeds tientallen van jaren aan de ontzet-verenigingen ver bonden zijn geweest hadden gemeend hun functie te moeten neerleggen. Mr A. J. M. Leesberg had dit gedaan om dat hij na dertig jaar plaats wilde ma ken voor jongeren en de heer P. Cloeck in verband met andere drukke werk zaamheden. Laatstgenoemde was 17 jaar de spil van de jaarlijkse optochten. In zijn plaats werd benoemd de heer H. de Vries. De heer Leesberg zag zich opgevolgd door zijn zoon mr A. V. M. Leesberg en in de vacature Grondsma werd gekozen de heer A. J. C. Huisman De voorzitter richtte zich met een spe ciaal woord tot de heren Leesberg en Cloeck, die zo'n lange reeks van jaren zich voor de 8 October-vereniging had den ingespannen en hij sprak geheel naar het hart van de aanwezigen toen hij voorstelde beide heren te benoemen tot ere-lid. Dit werd met een spontaan applaus goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid de heer C. J. Mol werd herkozen. Het jaarver slag van de penningmeester de heer W. Hartong van Ark gaf een indruk van de aanzienlijke kosten, die met de or ganisatie van een 8 Octoberfeest ge paard gaan. Ook al geschiedde dit ver leden jaar op bescheiden schaal, toch vergde het feest een uitgave van bijna f 5000. Zou er een grote optocht zijn georga niseerd dan had er nogmaals f 5000. moeten worden uitgetrokken, hetgeen met de toenmalige en ook huidige ka pitaalspositie onmogelijk was. Bij de rondvraag kwamen nog enke le suggesties naar voren met betrek king tot enkele punten van de feestvie ring. Zo werd o.a. voorgesteld de oude ren te betrekken bij verschillende wed strijden. de optocht een meer levendig karakter te geven en de leden van de vereniging van de andere burgers te onderscheiden door middel van een in signe. Door een vrouwelijk lid werd de vraag gesteld, waarom er in het be stuur geen zetel wordt ingenomen door een vrouw. Het bleek, dat geen van de heren daar ooit over had nagedacht. Maar al deze punten zullen nog eens in een bestuursvergadering ter tafel wor den gebracht. De heer De Lange deelde nog mede, dat zodra in financieel op zicht een vastere basis is verkregen, een nieuwe vergadering zal worden uitgeschreven ter bespreking van de verdere plannen voor de komende 8 October. Roomboter komt alle harde werkers toe Vooral op de middagboterham Omdat een zware dagtaak lichter valt, naar mate het twaalfuurtje voedzamer en smakelijker is. In kosten scheelt roomboter op het brood maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Is dat voor een harde werker te veel...? Geef hem in elk geval een goed en smakelijk twaalfuurtje mee naar zijn werk! Dus: Spaar de njksbotermerken (er staat er een op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prtjtvragen De eerstvolgende verschijnt 8 Mei tn Ltbelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nwiws en Eva en ot> 15 Met tn alle Radtobladen (Advertentie, Ing. Med.) Om in een openingsspeech van 10 minuten niets bijzonders te zeggen en toch d(^ lachers op zijn hand te krijgen is een prestatie waartoe niet zo heel veel feestredenaars in staat zijn. Dit is echter mr A. E. C. de Groot van Embden gelukt toen hij gistermiddag in de grote zaal van de „Harmonie" te Alkmaar de middagvergadering opende van de 23ste landdag van het 66sle district van Rotary International. Het was een speech, die een meesterstuk van nietszeggendheid was, maar door zijn geestige voordracht met een gul applaus werd beloond. In een geest van vriendschap is de 23ste Rotary-landdag te Alkmaar ge start. Maar er was meer dan vriend schap alleen. Want het doel van de Rotary is kortweg gezegd „commu nity-service", d.w.z. dienst aan de ge meenschap. Over de gehele wereld zijn de Ro tarians, vooraanstaande figuren uit het zaken- en bedrijfsleven, in clubs en districten georganiseerd tot een „le ger des vredes". Op gezette tijden ko men deze districten in een congres bijeen, teneinde de onderlinge con tacten en betrekkingen te verstevigen. In een voortreffelijke speech heeft de commissaris der Koningin in Noord- Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, op deze bijeenkomst en kele aspecten van Rotary International belicht. Hij vergeleek de Rotary-orga- nisatie met die der eerste Christenen, mensen die het verstonden in een bestaande maatschappij hun overtuiging te doen infiltreren. In zijn korte be spiegeling schetste Baron de Vos van Steenwijk de enorme moeite die het 't Christendom heeft gekost om de ethiek van de samenleving in de Ro- Enkele Rotaryprominenten en bui tenlandse vertegenwoordigers had den tegen een background van internationale vlaggen op het toneel van de Harmonie plaats genomen. meinse maatschappij aan de kant te schuiven, een in het geloof opgesloten streven dat tenslotte eigenlijk alleen maar door het gebrek aan geld, waar mee de massale volksspelen uit die tijd bekostigd werden, is gelukt. In deze geest zag hij ook de Rotary- idee werken, waarvan de dragers zich gesteld zien in een wereld die door wanbegrip en haat, door vijandschap en angst voor elkaar, verdeeld is tot een des-organisatie die soms vaste vormen dreigt aan te nemen. „De mens is voor zijn medemens een wolf." Dit oude spreekwoord zag de heer de Vos van Steenwijk als een nog heersend begrip waarvan de Rotary gedachte een felle bestrijder dient te zijn. Het cultuurpessimisme dat de laatste tijd als een hardnekkig virus de Westerse mens heeft aangetast, vond hij overigens minder gefundeerd dan over het algemeen wordt aangenomen. In de laatste decennia, die spreker toch zelf mee beleefd had, had hij ge constateerd, dat er in de meer indi viduele verhoudingen tussen werkne mer en werkgever, tussen ouder en kind en leraar en leerling veel veranderd was en zeker niet alleen ten kwade. Er klonk iets eerlijks in de woorden van de heer de Vos van Steenwijk, toen hij voorts zeide dat het streven van Rotary niet te verwezenlijken was zonder een zekere mate van egoïsme, zonder welke een maatschappij nu een maal niet kan bestaan. Door niet al leen met het hart, maar ook met het verstand naar het goede te streven, meende hij dat Rotary in deze wereld zeker tot zijn ideaal zou kunnen na deren. BUITENLANDSE AFGEVAAR DIGDEN. De heer H. von Cossel, afgevaardig de van het 74ste district uit West- Duitsland, sprak de hoop uit dat het ideeële doel van Rotary ook zijn prac- tische toepassing zou vinden in het economische en politieke beleid van de landen in welke Rotafy Interna tional zijn aanhangers heeft. Het was goed van de heer Von Cos sel te horen dat het begrip tussen Ne derland en Duitsland groter zou worden door het werk van een Duitse stichting, die zich ten doel gesteld heeft het eenmaal door Duitse bom bardementen verwoeste orgel in de St. Laurenskerk te Rotterdam te doen vervangen. De heer Van Cossel be toonde zich in de enkele woorden die h'ij tot de vergadering richtte een groot voorstander van de internationale jeugduitwisseling. Tijdens de vergadering werd vervol gens nog het woord gevoerd door de heer Gian Paolo Lang, vertegenwoor diger van de algemene president van Rotary International, de heer J. S. Massey, voorzitter van het Engelse 12de district en vervolgens door twee studenten, die als Foundation Fellows door Rotary in staat gesteld waren hun studies buitenslands te voltooien. Het waren de heer Masduki Umar uit Bandung, thans studerend te Delft en mejuffrouw G. A. van Dis uit Haar lem, die binnenkort naar de Verenig de Staten zal vertrekken. Op voorstel van de gouverneur, Se heer A. W. Groote, die het congres op eminente wijze leidde, werden telegra fische aanhankelijkheidsbetuigingen gestuurd aan H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Vervolgens werd het gezelschap door het gemeen tebestuur van Alkmaar in het ge meentemuseum ontvangen. In zijn toespraak noemde de burge meester, mr H. J. Wytema, de Rota rians „primarii" van onze maatschap pij, die als zodanig verdienden de eerste congressisten in „het jarige Alkmaar" te zijn. Hij vergeleek de hu manistische beginselen uit vroegere tijden met het streven van Rotary en vond de keuze van Alkmaar, als plaats van samenkomst voor deze landdag, een gelukkige, omdat van daaruit de democratische vrijheden, die ook Ro tary voorstaat, in ons land zich een weg hadden gebaand. Des avonds werd in het Wapen van Heemskerk een feestavond gehouden, waaraan o.a. medewerkten Kees Stet, Piet Cloeck en de Schermer Dansers o.l.v. mevrouw Swager, De entré-act- muziek werd verzorgd door Co Sieuu- werts. Afd, Jeugdbibliotheek Suppl. lijst 22 8—10 jaar: B17.7r Baljé. Ratje Verheul op school. G63.1m Goudappel—Bos. Mijntje. H64.1j Hildebrand. Joessoef, het kneentje van de sultan. S60hk Siebe. Harlekijntje op kasteel Hemelhoog. 10 12 jaar: B56.5 Bieger. Karei lost het op. fW96.1 Wijnbeek, 't Was maar een sneeuwbal. 12 14 jaar: A19.Jg Adema. Het geheime verbond. A3,3.2 Andrée. Kop op. klein Duimpje. jN44.3pz Norel. Pioniers in Zuiderzeeland. S74.7 Sonnega Ez. Henk en Bert. *V64ve Visser P. Het beleg van Haarlem. 1416 jaar: B50.5a Betlem. Anjo leert het leven kennen. -f»D57 Does, Van der. Kwikkie van Hellevoetsluis. F30.3 Flak- keberg. Jongens helpen in de nood. t*K41.7v Kingmans. Een „verloren zoon" uit de tijd van bestevaer Tromp. KS6c Kramer, Diet. Ons Honk. L42.8 Len- nart. De wijde wereld. R71.8 Rooy, De. De O.B.L. 1. R91 Ruyter, De. De ge heimzinnige kostschool. S67v Sluys, Van der. De vliegende schotel van profes sor Lepidus. S86.2s Steuben. 'Snelvoet en pijlkind. T37.5b Tomson. De hout vester van Kenja. Z10 5 Zaaier. Twee Hollanders in het oerwoud. Sprookjes K86.4 Kramer, W. In sprookjesland. Boeken voor ontwikkeling S7 S49 Schroevers. Het biologieboek voor jonge mensen. 60 V91hb Vries, De. De hobbyclub breekt baan. t is christelijk: is historisch. PROGRAMMA AVA-TEAMS. Voor Zondag staat voor de AVA- teams geen enkele thuiswedstrijd op het programma. Het eerste dames team speelt uit tegen Volewijckers en AVA 3 brengt een bezoek aan DOS- KO. De b adspiranten tenslotte reizen naar Castricum om daar de CSV a adspiranten te ontmoeten.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5