Gerestaureerde Ned. Herv. kerk in Oude Niedorp in gebruik genomen Nieuws uit Heiloo Frisse zang door jeugdkoren van „Nieuw Leven" Een succesvolle operette van de Langedijker jeugd Aangrijpend moment Burgemeester Kalb droeg het herstelde gebouw aan Kerkvoogdij over Twee aardige operettes waren zeer attractief Uitgeest Motorrijder met tegen woordigheid van geest Vrachtauto ramde Hoger dividend bij H.M.F. Beemster Bakkersauto in het water Oud sprookje werd weer nieuw Velsen-Noord Moderne verwarming bleek succes Nieuwe Niedorp Bazar vraagt de aandacht Schipperskind verdronken MAANDAG 28 APRIL 1954 Er waren verschillende aangrij pende ogenblikken bij de in ge bruikneming van de gerestau reerde kerk in Oude Niedorp maar vele Oude Niedorpers en oud Oude Niedorpers zullen be wogen zijn geweest, toen één van de vroegere voorgangers, ds B. J. Kanis uit Stolwijk, onder grote bewogenheid getuigde van de beste jaren van zijn leven", die hij voor een belangrijk deel in Oude Niedorp heeft doorge bracht. Het was voor zijn oud plaatsgenoten een vreugde hem in hun midden te mogen zien. Ook de wijdingsdienst werd door ds Kanis meegemaakt. Een verkeerde manoeuvre bij het draaien was oorzaak, dat Zaterdagmid dag bakker J. uit N. Beemster, nabij het „Eiland" te M. Beemster, met zijn auto achterwaarts in de wegsloot ge raakte, Ijlings toegeschoten vrijwillige hulpkrachten, benevens de vrachtauto van de Zuivelfabriek „Bamestra", zorg den er voor dat de auto weer spoedig op de weg stond. De materiële schade bleef gelukkig slechts zeer beperkt. De Kinder-zangklassen van het Gem. Koor „Nieuw Leven" hebben Zandagavond in de Toneelzaal van de St. Willibrordusstichting een uitvoering gegeven onder leiding van hun dirigent Piet Groot. Men had het voor de kinderen deze keer wel zeer attractief gemaakt door o.m. twee kleine Kinderoperettes op het programma te plaatsen. De kleinste kinderen de „Kanarie pietjes" openden de avond met een serie simpele liedjes, als Klompendans, Het Ruitertje e-d. De dirigent liet hen deze liedjejs zuiver en correct uitvoe ren. Wat meer soepelheid in de voor dracht had hij zijn jeugdige vocalisten o.i, echter wel kunnen toestaan. Alleraardigst was de miniatuur ope rette „Het stoute eekhoorntje", in twee bedrijven, uitgevoerd door het zelfde groepje en de Leeuwerikken. De zang klonk hier goed en het, werkje werd kennelijk „con amore" door de kleuters gespeeld. De costumering en het decor waren zeer fleurig en uiterst verzorgd. De meer gevorderden in het zingen voerden voor ons op de kinderoperette drie bedrijven van D. G. Becker. Hier mede was een goede keuze gedaan; eenvoudige muziek, die de kinderen goed aanspreekt en allerminst mono toon klinkt. Het is niet eenvoudig op dit gebied iets goeds te vinden. De entourage was ook hier wederom keu rig in orde en de kinderen zongen, vooral in de eerste twee bedrijven, zeer zuiver. In het derde bedrijf kwam de toonzuiverheid wel eens in 't gedrang, hetgeen echter spoedig werd hersteld. Het slotkoor klonk weer zuiver en vi taal. Dit Simpele indianen-verhaaltje werd door de kinderen vrij vlot en levendig gespeeld. De lofwaardig uit gevoerde volksdansjes werden tussen de bedrijven van de operette gegeven. Wanneer deze in een serie achter el- In volle schoonheid prijkt de oude Nederlands Hervormde kerk in Oude Niedorp weer, op voortreffe lijke wijze gerestaureerd door de firma Ramkema en Dangermond uit Enkhuizen, onder leiding van architect Fledderus. (Foto Niestadt) kaar waren gedemonstreerd was de handeling van de operette echter niet onderbroken geweekt, hetgeen het to tale effect ten goede gekomen zou zijn. De oostumes waren van de dames Kroone en Zonneveld. Regie, dans en toneelaankleding waren, zo stond in het programma, door „onmisbare per sonen" verzorgd. Deze onbekenden hadden echter een verdiend aandeel in het succes van de avond. Aan het einde van deze geslaagde kinderuitvoering dapkte de voorzitter van Nieuw Leven" de dirigent en alle overige medewerkenden. Hij hoopte dat men het volgend jaar, zo mogelijk, een nog betere uitvoering zou kunnen ge ven. De belangstelling is zeer bevredigend geweest en het publiek gaf herhaalde lijk blijk van grote waardering voor hetgeen vocaal geboden werd. W. SCHREURS De motorrijder B. reed ter hoogte van het postkantoor, toen hij plotseling zijn weg gekruist zag door het drie-jorig dochtertje van de heer Grooten dat met een autoped de weg overstak. Door snel reageren van de motorrijder werd hei kind niet geraakt, maar de autoped in tweeën gereden, terwijl het motor rijwiel flinke schade opliep. Zaterdag vond op de Middelweg een verkeersongeluk plaats, dat echter al leen maar materiële schade berokken de. Toen de vrachtauto van de ia. J. Vermeulen achteruitrijdende van het erf der gebroeders Tromp de Middel weg kwam oprijden had de chauffeur blijkbaar niet voldoende erg in c.e na derende vrachtauto van de fa. Van Velzen. Slechts door het trottoir te rijden kon de chauffeur van laatstge-< noemde auto een aanrijding verhinde ren. Hii kon echter niet voorkomen dat de winkelpui van magazijn „De Ster" ernstig werd beschadigd. De poiitie maakte van een en ander procesverbaal op. De Hollandse Melksuikerfabriek hier ter plaatse is voornemens over 1953 een dividend van 12% uit te keren, te gen 9% in het .jaar daarvoor. Reeds werd een interirndividend va'a •t% betaald, zodat l'.et slotdividend S% zal bedragen. QE OLüE NED. HERV KERK te Oude Niedorp, gebouwd in 1648 op de fundamenten van de reeds in de 13e eeuw gestichte kerk, welke door de loop der eeuwen tijden van opbloei en neergang heeft gekend, is weer opnieuw in gebruik genomen. Ze was destijds gewijd aan de Heilige Werenfriedus. Dit oude kerkje, dat vorig jaar nog in een toestand van ernstig verval verkeerde, is dank zij het initiatief van een aantal energieke personen uit de kleine dorpsgemeenschap van Oude Niedorp, weer in oude luister hersteld. Zij vormden een restauratiecommissie, wendden zich tot Monumentenzorg, het Rijk, Provincie, Gemeente en verder tot particulieren, w.o. oud-ingezetenen, voor zover men deze adressen wist te achterhalen, ten einde het door middel van subsidies en giften mogelijk te maken, dat restauratie kon volgen. Zij zijn hierin met taaie volharding volkomen in geslaagd. De bekroning van hun vele werk was de officiële overdracht uit naam van de restauratjecommissie aan de Herv. kerkvoogdij op Zaterdag middag. GROTE BELANGSTELLING Van zeer grote schoonheid is ook het uit de Gouden eeuw afkomstige interieur en meubilair van de kerk te Oude Niedorp. U ziet hier afge beeld de fraai gebeeldhouwde preekstoel, het doophek en de weer herstelde zuilen. (Foto Niestadt) NOORD-SCHARWOUDE. Dat de operettever. „Caecilia" de toe komst hoopvol tegemoet kan zien, kwam Zaterdagavond opnieuw tot uiting, toen door de afdeling kin derkoor, die momenteel uit niet minder dan 85 leden bestaat, een wel zeer geslaagde uitvoering werd gegeven in „Concordia" alhier. Op gevoerd werd de bijzonder aardige kinderoperette „De poort van Kasjgar", waarvan de tekst geschre ven is door Nico Splinter uit Heiloo en de muziek van de dirigent van „Caecilia", de heer C. Geerling. Deze operette werd twintig jaar ge leden al door genoemde auteur ge maakt, doch enigszins omgewerkt voor deze tijd. Nico Snel, destijds een bekend musicus, maakte oor spronkelijk de muziek. Hij vertrok naar Amerika met medeneming van de partituren, zodat men ge noodzaakt was het gegeven opnieuw op muziek te zetten. Hierin is de heer Geerling uitstekend geslaagd, daar alles vlot verliep. Het verhaal speelt zich af in Kasjgar, de voornaamste stad van de Chinese provincie Oost-Toerestan. Er heerst vrede, vrolijkheid en rust, doch deze wordt wreed verstoord door de poort wachter Yarka, die woestijnzangers verbiedt hun liederen te zingen. De burgers van Kasjgar nemen het echter voor deze zangers op, hetgeen Yarka nog meer vertoornt. Hij sluit de stads poort en verdwijnt met de sleutel, zo dat de bevolking honger en dorst moet lijden. Dit is gelukkig maar kort van duur, daar Ermiki, de kleine held uit dit sprookje, de stad >p ongewune wijze verlaat en redd.i. gaat zoeken bij de tovenaar Abdilsa. Na een reeks van avonturen weet Ermiki, geholpen door zijn talisman, door te dringen tot het paleis van de Sultan, waar de boze Yarka ontmaskerd en gestraft wordt. Het slot is de terugkeer van Ermiki, waarop de bevolking van de stad bevrijd wordt en Mijar, de vro lijke waterdrager, tot poortwachter wordt benoemd. Een geheel bezette zaal heeft enige uren kunnen genieten van het optre den van de jeugdige zangertjes. Zij toonden de lessen van de heer Geer ling als dirigent, en de regie van de heer Vóórhaar goed ter harte te heb ben genomen. We zagen kostelijke to neeltjes in deze, uit drie delen be staande kinderoperette. Vooral het derde bedrijf, als de dappere Ermiki in liet paleis van de Sultan arriveert, was wel een der hoogtepunten. En om niet te vergeten het opkomen van de zes kleine soldaatjes, onverstoorbaar in hun mimiek. Het was dan ook geen wonder, dat er na afloop een dom-e- rend applaus klonk. De heer Geerling, die de kindeven op de piano op zeer verdienstelijke wijze begeleidde, slaagde er in de op voering vlot te doen verlopen. De koorzang klonk zuiver en ook de kleine solisten speelden hun rollen prima. De hoofdrol-vertolker Emerki werd nog speciaal toegesproken door de auteur, die hem voor de vereni ging een talisman aanbood. Aan de costumering, de verlichting, de grime en vooral aan de decors, was veel zorg besteed Aan het einde werden er woorden van dank gezegd, o.a. tot de auteur, de heer Nico Splinter, de componist- dirigent. de heer Geerling, alsmede tot de dames-bestuursleden van de afde ling kinderkoor. Zij werden toege sproken door de heer P. Tromp. Tot 'slot was het voorzitter Klinkert van „Caecilia", die aanspoorde op de in geslagen weg voort te gaan, opdat een maal de plaatsen van de ouderen door de jeugd van heden zullen worden in genomen. J jlT PUIN, STOF EN grijze verflagen is een historisch monument herre zen, waarvan de schoonheden het te genwoordige geslacht niet eens be kend waren. We schreven hierover in meer artikelen reeds in extenso. Wat was het een imposant gezicht het prachtige oude meubilair uit de 17e eeuw in al zijn glorie weer te zien prijken, alsmede de gerestaureerde pi laren. De wit gepleisterde muren gaven aan dit alles een blij aanzien, vooral toen zoals op deze middag, een vrolijk zonnetje alles kleur en glans gaf. Alles gaf blijk van vernieuwing, zo wel van binnen als van buiten. Iiets zeer waardevols en pracfïsch boven dien is de aangebrachte verwarming met een 14-tal infaroodstralers. Op deze openingsmiddag bewezen ze in staat te zijn het gehele kerkgebouw heel goed te verwarmen. Een koude kerk is nu eenmaal niet bevorderlijk voor de kerkelijke belangstelling. En wat bovendien hoopvol was bij deze officiële openingsplechtigheid, was te mogen horen het getuigenis van diverse sprekers ten overstaan van het voltooide werk van de moed waar mede men de toekomst denkt in te gaan teneinde het geestelijk en cultu rele leven in deze streek te stimule ren. Hieruit bleek ons duidelijk, dat het godsdienstig leven in West-Fries land perspectieven biedt voor de toe komst. De architect, de heer Fledderus en de aannemers Ramkema en Dangermond, inclusief de onderaannemers hebben getoond, dat zij in eendrachtige samen werking iets moois gewrocht hebben. Niet alleen voor het tegenwoordige geslacht, maar ook voor hen, die na ons komen. waarde is, voor West-Friesland is be houden gebleven. Spreker hoopte op een overwinning van het kerkelijk ver val en een opbloei van het cultureel en geestelijk leven in Oude Niedorp. - Het woord werd vervolgens gevoerd door de heer H. Schrooder uit naam van de kerkeraad, namens Gedeputeer de Staten door mr Van Doorninck; Notaris G. J. van Leersum uit Winkel voor de commissie van toezicht op de kerkelijke goederen in Noord-Holland; de oud-predikanten ds Kanis te Stol wijk en ds Appel te Enschede; de heer Fledderus, arcaitect, die namens hem zelf en de aannemers een knielbank en een gedenksteen aanbood. Verder spraken nog de heer Wolthuis voor de plaatselijke verenigingen, met aanbie ding van een enveloppe met inhoud voor de aan te leggen beplanting, en de heer Leguit, als installateur. De laatste had een armatuur cadeau ge daan voor de buitenverlichting. Ds De Wilde sprak tenslotte nog uit naam van de kerkelijke zustergemeen- Een tot alle hoeken bezet kerkge bouw, w.o. zeer veel oud-Ingezetenen, hadden gehoor gegeven aan de op roep van de restauratiecommissie om aanwezig te zijn bij de overdracht aan de kerkvoogdij. Het was de predikant van Oude en Nieuwe Niedorp, ds A. de Wilde, die de grote schare verwelkomde. Hij deel de mede, dat van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Monumentenzorg, alsmede van de historicus, de heer Lutjeharms, bericht van verhindering was gekomen Spre ker gaf vervolgens een historisch over zicht van het wel en wee der kerk in de loop der eeuwen. In het bijzonder bracht spreker hulde aan de 87-jarige heer Arie van Zoonen, die wegens ziekte helaas niet aanwezig kon zijn. Deze had reeds in 11944 het initiatief genomen de restauratie ter hand te nemen. Voorts noemde spreker de heren, die in de restauratiecommissie zitting hadden genomen en daarbij bergen werk verzet hadden. Spreker dankte echter bovenal God, die de bron is van alle goed. Moge deze kerk. zo besloot spreker, niet alleen een sie raad zijn voor Oude Niedorp en ae Herv. gemeente, maar daarnaast nog eeuwen lang dienst doen in verbon denheid met hen, die hier reeds leef den en wgrkten. Vele sprekers hebben daarna nog het woord gevoerd en getuigd van hun medeleven met leze voor Oude Nie dorp zo gewichtige gebeurtenis. Daar was allereerst burgemeester Kalb als erevoorzitter van de restau ratiecommissie. Spreker hoopte, dat dit gebouw het middelpunt mocht zijn van de restauratie van het kerkelijk leven in de gemeente. Aan de presi dent-kerkvoogd, de heer Jac. van Zoo nen overhandigde spreker daarop als een symbool van een nieuw tijdperk, de sleutels van het vernieuwde kerk gebouw.. Tevens bood hij namens het gemeentebestuur een Oranjelint aan ter completering van de nationale drie- 1 mr, die reeds van de toren wap perde op deze bijzondere dag. De heer Van Zoonen gewaagde in zijn antwoord van de grote vreugde en het gevoel van overwinning op deze dag, maar ook van de komende zorg voor de toekomst. Hij uitte zijn grote voldoening, dat dank zij de fi nanciële hulp van velen, dit kerkge bouw, dat van zo'n grote historische Op deze foto is duidelijk te zien, hoe ver het verval van de oude Nederlands Hervormde kerk in Oude Niedorp wel was voortge schreden. Men ziet hier tevens de fundamenten van de oude zijbeu ken,, die een paar eeuwen geleden werden gesloopt. (Foto Niestadt te te Nieuwe Niedorp, waarbij hij een gezangenbord en een kerkboek over handigde. Na deze uit het hart gegre pen woordenstroom heeft de president kerkvoogd, de heer Jac. van Zoonen allen nogmaals zijn dank betuigd voor hun blijken van medeleven. Van de gelegenheid om het vernieuw de kerkgebouw van nabij te bekijken, werd een druk gebruik gemaakt. Zo is Oude Niedorp dus in het be- Gaarne vestigen wij de aandacht op de bazar, welke Woensdag en Donderdag in de Ned. Herv. Kerk zal worden ge houden. De Ned. Herv. Vrouwenver eniging heeft alles in het werk gesteld om dezfe bazar zo goed mogelijk te doen slagen. Naast een grote verscheiden heid textielgoederen, welke tegen rede lijke prijzen zullen worden verkocht, wordt de bezoeksters en bezoekers ook ruimschoots de gelegenheid gegeven zich te vermaken bij attracties als sjoel bak, balgooien, grabbelton enz. en aflei ding te zoeken in de theetuin. zit gekomen van een kerkgebouw, waar Gods woord weer gesproken wordt. Zondagmorgen werd een wijdings- dienst gehouden, welke voorgegaan door ds De Wilde, zeer druk bezocht werd. Zondagmiddag miste schipper Kruyze met zijn schip „Noordster" liggende in de binnenhaven bij de cementfabriek, zijn 7-jarig dochtertje Pietertje, dat met haar tweelingbroertje en enkele andere kinderen op de wal aan het spelen was. Na ruim een half uur zoe ken vond een buurman, schipper A. B., het meisje drijvende in het kanaal. Met een haak haalde hij het naar zich toe en begon nog vóór de komst van de dokter kunstmatige ademhaling toe te passen, echter zonder resultaat. De dokter/ die inmiddels was gearriveerd, wilde geen enkel risico dragen bracht het kind per auto naar het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk, doch alle pogingen om de levensgeesten weer op te wekken waren vruchteloos. De zaalchef van het Bandungse hotel Savoy-Homan, de heer Schenkel, die on langs tijdens een razzia werd gearresteerd, if aangezegd Indonesië te verlaten, de.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3