Originele winkelactie tijdens de stadsfeesten moeilijk denkbaar Agenda Stad en omgeving Loterijwet gooit roet in eten Plakploegen van circus Mullens opereren al in de stad Oude scholen in de binnenstad moeten worden vervangen Vrije Toneel gaf genoegelijke opvoering van „Escapade" Coördinatie is een zeer dringende eis BURGERLIJKE STAND Met KALASIRIS KALASIRIS E. H. HOFSTEDE Er is in de manege heel hard gewerkt Een dringende oproep Twee jongens stookten een vuurtje in oude schuur mm Commissie van Toezicht constateert: Nieuwbouw gaat geregeld voort JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Wild verhaal vol spitsvondigheden Pesie's Natuurbad gaat Zaterdag open DINSDAG 27 APRIL 1954 In de vergadering van de Alkmaarse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, die gisteravond in het „Wapen van Heemskerk" werd ge houden, is druk gedebatteerd over een tijdens de feesten „Alkmaar 700 jaar stad" te voeren verkoop- of etalage-actie. De plannen, die voor een deel door het be stuur werden ingediend en voor een ander deel uit de vergadering voort kwamen, waren zeker de moeite van het discussiëren waard, maar wanneer de grotere winkelzaken zich om de één of andere reden van deelname onthouden, is de kans van slagen wel zeer gering. Ook wat de eventuele sluiting der zaken (b.v. op Koninginnedag) betreft, zal geen middenstander er over piekeren hier aan gevolg te geven als zijn grootste concurrenten hier niet toe over gaan. De weinige suggesties die er op deze avond werden gedaan zullen in de „contactcommissie" besproken worden. Door een groep winkeliers was nog een voorstel ingediend om tijdens het St Nicolaas- en Kerstfeest, onder an dere in de Langestraat en de Laat, een illuminatie aan te brengendit om de gezelligheid in de stad te verhogen en de „mensen van buiten" naar Alkmaar te trekken. Men vond het voorstel aan trekkelijk maar zag nogal op tegen de hoge illuminatiekosten. Het zal eveneens in de contactcom missie nader onder de loupe worden genomen. In zijn overzicht van het vorig jaar deelde de voorzitter mede, dat dit in zakelijk opzicht lang geen slecht jaar was geweest. De omzetten waren in ieder geval hoger geweest dan in 1952. Slechts de kleinere bedrijven weken hier in ongunstige zin van af. De belastingen zijn nog zeer hoog en remmen de expansie der zaken krach tig af. Uit het jaarverslag bleek nog eens dat de belangstelling voor het 50- jarig bestaan van de Alkmaarse mid denstandsvereniging van de zijde der middenstanders zeer gering is geweest. Waar men zich van officiële zijde niet onbetuigd liet, schitterden de eigen leden door afwezigheid. De woorden die de voorzitter, de heer J. H. Nijhuis dan ook sprak wa ren zeker niet van grond ontbloot. Hij noemde de „afzonderingsneiging" van de middenstander (overigens met alle begrip voor zijn onafhankelijkheids drang) een verschijnsel dat zich tot een wantoestand had ontwikkeld. „Het wordt voor de middenstand nog steeds noodzakelijker zich te organiseren. Co ördinatie is in de toekomst dringend gewenst", aldus de voorzitter. Het door de heer D. Davelaar ter kennis gebrachte plan om tijdens de stadsfeesten een (kaas)zegeltjesactie te ontwerpen kon in de ogen der verga derden geen genade vinden, daar men dit voorstel „ouwe koek" vond, boven dien niet billijk, omdat met een derge lijke opzet alleen de koopkrachtigen in aanmerking voor een prijs zouden ko men. Het algemeen gevoelen was dat bij een eventuele actie de kans om een prijs te winnen voor de huisvrouw met een kleine beurs niet geringer mag zijn dan voor de meer kapitaalkrachtigen. De grote moeilijkheid is echter, dat zo dra er een origineel plan wordt gelan ceerd de loterijwet om een hoekje komt kijken en practisch alle frisse ideeën die een kans van slagen heb ben, torpedeert. Sommige der aanwe zigen waren niet voor een speciale verkoopactie omdat er tijdens de stads feesten al genoeg mensen op de been zullen zijn en het dus niet nodig is nog meer publiek voor zijn etalages te krij gen. De practijk heeft trouwens ge leerd dat wanneer de drukte een zeker maximum heeft bereikt, de verkoop hard achteruit loopt, daar adspirant- kopers zich uit het voorbijschuivende publiek nauwelijks los kunnen maken. Er zijn trouwens maar enkelen die het een genoegen vinden om in zulk een drukte te winkelen. Waar de middenstanders wel belang bij hebben is dat hun etalages goed bekeken worden, hetgeen een winke lier, die aan een actie in de Hekelstraat had meegedaan, had ondervonden. Er gens in de etalage een bankbiljet ver stoppen en dit te geven aan de vinder bleek een middel bij uitnemendheid om klanten te winnen en te behouden Lang nadat de actie afgelopen was kreeg de winkelier, nota bene uit Arn hem een kaartje of hij dgt en dat arti kel wilde opzenden. De koper kon het zich nog zo goed herinneren De heer Nijhuis de^d aan het slot van de vergadering dan ook nogmaals een dringend beroep op het saamhorig heidsgevoel onder de middenstand. Op de vraag waarom zo veel werk zaamheden in verband met de viering van Alkmaar 700 jaar stad" buiten de stad waren uitbesteed, antwoordde de voorzitter dat men pricipicel geen en kele ingezetene die daarvoor in aan merking komt, passeert. Wil de stich ting iets uitvoeren dan wordt altijd eerst aan een Alkmaarder gevraagd of hij dit voor zijn rekening wil nemen. En pas als deze te kennen geeft geen interesse voor het project te hebben of niet in staat te zijn het uit te voeren, wendt men zich tot firma's buiten de stad. De heer Nijhuis gaf te kennen dat de Stichtingsbestuurders zodanig van hun eerlijkheid in dit opzicht over tuigd zijn, dat men het niet nodig vindt om op talrijke speldeprikjes, in de vorm van ingezonden stukken in de dagbladen, te reageren. Geboren: John R. R., zv G. W. R. Davies en C. F. Sangari; Francisca D., dv E. J. de Groot van Embden en E. J. T. Jansen; Clemens M. J„ zv S. F. van Veen en E. M. Hoogeboom; Antonius F., zv J. Metselaar en M. Jonker; Ru- dolf A., zv T. Stallinga en E. T. Dege- ling; Jacob G., zv J. Rademaker en W. W. Treffers; Paula, dv C. van Aalst en J. W. Deichman; Richard S. M., zv G. J. A. van Hulst en Y. M. W. Huiberts. Getrouwd: D. Veerman en M. M. Tol. Overleden; H. G. T. Mann, 29 jr. 't Is waar: m'n nieuw corset, zit mijn kleding veel mooier. voldoet beter. Langestraat 69. (Advertentie, Ing Med.) DINSDAG HARMONIE THEATER, 8 uur: De blauwe Gardenia (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 8 uur: Een vrouw wist te veel (14 jaar). REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Puntje en Anton (alle leeftijden). VICTORIA THEATER, 8 uur: Moe derlied (14 jaar). WAPEN VAN HEEMSKERK, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, 8 uur: Cabaretavond Kth. Arbeiders vrouwen. GULDEN VLIES, 8 uur: Propa- ganda-avond R.K. Middenstandsver eniging. HARMONIE, kleine zaal, 8 uur: Jeugd en Muziek. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Schatgravers van Doodskopeiland, a.l. NOORD-SCHARWOUDE, 8 uur: als Maandag. WOENSDAG HARMONIE THEATER, 2.30 en 8 uur: De blauwe Gardenia (18 jaar). CINEMA AMERICAIN, 2.30 en 8 uur: Een vrouw wist te veel (14 jr.) REX THEATER, 2.30 en 8 uur: Puntje en Anton (alle leeftijden). VICTORIA THEATER, 2.30 en 8 uur: Moederlied (14 jaar). GULDEN VLIES, 10 uur: Coöp. Boerenleenbank; 8 uur Balletschool Annemarie Kühne. WAPEN VAN HEEMSKERK, 4 u.: Vergadering Horeca; 8 uur Bijeen komst Onderofficieren8 uur Caba retavond K.A.V. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: Mara Maru (14 jaar). RAADHUIS, 7.30 uur: Raadsver gadering. DIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestr. 1. HOOG -WATER BERGEN AAN Dinsdag 22.25 11.12 Woensdag 23.52 12.10 WATERSTANDEN hoog Dinsdag 22.30 Woensdag 23.57 ZEE CAMPERDUIN laag 11.17 16.30 5.17 De plakploegen van circus Mullens, dat Vrijdag op het Randersveld in Oudorp zijn tenten zal opslaan, hebben hun operatieterrein naar de kop van Noord-Holland verlegd om overal waar de stijfsel maar wil houden door middel van kleurige biljetten de komst van het circus aan te kondigen. He baas zelf is tussen de voorstellingen in Bussurn door ook al een kijkje wezen nemen, Met zijn grijs-groene Hudson heeft hij de rentmeester en diens assistent naar het voetbalterrein gebracht om de plaats te bepalen naar het 92 meter lange chapiteau, dat drie pistes be vat, zal "moeten staan. Het was niet moeilijk Jos Mullens aan het praten te krijgen. „Ik vind het prettig zo vlak na het begin van mijn tournee naar Alkmaar, of liever gezegd naar Oudorp te ko men". was zijn antwoord op onze in leidende vraag. „Over de moeilijkhe den, die voor onze komst zijn gerezen wil ik maar liever zwijgen. U weet daar waarschijnlijk alles van. Voor ons cir cusmensen is het belangrijk, dat het Noordhollandse publiek en het Alk maarse wel in het bijzonder, zeer cir cus-minded is. Misschien klinkt dit af gezaagd, maar het is een feit, dat in de circuswereld een publiek geheim is. bonder Alkmaar kan geen enkele on derneming zijn tournee in Noord-Hol land met succes rond krijgen. En van mijn kant zal ik mij best doen de be zoekers tot tevredenheid te stemmen. Het programma, dat naast vele sensa tienummers het Amerikaanse lucht ballet, Hardner met zijn mysterieuze kogel om er enkele te nomen heeft een grote plaats overgelaten aan de kern van het circus: de paarden. We hebben deze winter in de oude manege in Haarlem heel hard gewerkt. Mijn zoon Willy brengt een prachtige groep steigerpaarden en Henry en José zullen met zeer goede dressuurnummers uitkomen. U moet vooral eens letten op het nummer Maximum en Minimum, dat in drie pistes tegelijk wordt ver toond. Van de tachtig paarden, die we bezitten brengen we er 68 mee". Met gepaste trots vertelde de neer Mullens verder, dat hij van John Pi og ling North directeur van het bekende Ringling Brothers- Barnum and Bail/, een telegram had ontvangen, waarin deze koning van de show-business zijn bezoek aankondigde. Ringling North heeft verleden jaar verschillende num mers van Mullens geëngageerd onder wie de hogeschoolrijdster Nadia Houcke, de toekomstige echtgenote van Willy Mullens. Men verzoekt ons de volgende op roep gericht tot de bewoners van de hieronderstaande straten te willen op nemen: Geesterweg, Scharloo (even num mers), Bergerweg leven nummers), Stationsweg, Stationsplein, Stations straat, Helderseweg, Geestersingel, v. Teyiingenstraat, Forestusstraat, Dreb- belstraat, Perronstraat, Tuinstraat, le Tuindwarsstraat, 2e Tuindwarsstraat, Druivenlaan, Uitweg, Middenstraat, Snaarmanslaan, St. Josephstraat, Een- drachtstraat, St. Antoniusstraat, Stu- artsstraat, Spoorstraat, Kinheimstraat, Gashouderstraat. Willen alle bewoners van deze stra ten Dinsdag of Woensdag a.s. 's avonds tussen 8 en 10 uur hun kinderen opge ven voor de in de feestweken te orga niseren buurtfeesten. Het betreft hier kinderen van 7 tot en met 14 jaar. Stelt U het niet uit, maar meldt U vandaag nog bij de heer Idema, Dreb- belstraat 32. Het gaat hier om het be lang van Uw eigen kinderen, dus ouders, zorgt ervoor, dat door tijdige opgave ook Uw kinderen voor dit feest in aanmerking kunnen komen! De Rijksaccountantsdienst te Haar lem zal wegens uitbreiding van zijn werkzaamheden binnen afzienbaie tijd het perceel Kennemerstraatweg 103 be trekken. Het betreft hier geen algehele over plaatsing van de dienst. In het verslag omtrent de toestand van het lager onderwas in het jaar 1953 heeft de commissie van toezicht met dankbaarheid gewag gemaakt van de vier nieuwe scholen en de uitbreiding van één school, die in dat jaar in gebruik kon den worden genomen. Tegelijkertijd echter betreurt de commissie het, dat de bouw van nieuwe gymnastieklokalen daarmee geen gelijke tred heeft gehouden en dat met name het Bergerwegkwartier nog altijd van een dergelijke lokaliteit verstoken is gebleven. Nogmaals wordt geattendeerd op de wenselijkheid de oude schoolgebouwen in de binnenstad te vervangen of te vernieuwen. Ais voor beeld wordt hiervan genoemd de Tesselschadeschool, die al bijzonder slecht is gehuisvest. Een raadsbesluit in de vorige vergadering heeft echter geleerd, dat het de gemeente ernst is met het voornemen deze school door een nieuwe te vervangen. Naar aanleiding van de schoolbezoe ken, die in het afgelopen jaar zijn ge maakt, komt de commissie met de vol gende opmerkingen: Ondanks de zeer gebrekkige huisvesting van de Chi-s- telijke b.l.o.-school in een oud kerk gebouw, wordt hier goed en practisch verantwoord onderwijs gegeven. Het gebouw van de R.K. b.l.o.-school ver keert in een zeer slechte staat. .Sen gedeelte van de leerlingen is onderge bracht in de R.K. jongensschool voor v.g.l.o. aan de Westerkolkstraat, die al evenmin aan de tegenwoordige eisen voldoet. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op de huisvesting van de leerlingen van de Tesselschadeschool en op het feit, dat in sommige scholen (Van der Leeuw en Jan Ligthart) banken staan, die daarin niet meer thuishoren. Het plan bestaat dit meu bilair te vervangen door tafels en stoe len. Tenslotte merkt de commissie op, dat het Doelenveld, dat als speelplaats dient voor de leerlingen van de Wil- heiminaschool en de Bosboom Tous- saintschool dringend verbetering nodig heeft. Met voldoening wordt geconsta teerd, dat in de loop van 1954 gereed zullen komen: een RK-school voor b.l.o., een Chr.-school voor b.l.o, een Chr.-school voor v.g.l.o. (nabij de Hei- looërdijk), een Chr.-kleuterschool aan de Mauritskade, een neutrale kleuter school aan de Jan Steenstraat en een schoollokaal voor R.K. onderwijs in het woonwagenkamp. Begonnen zal kun nen worden met het bouwen van een drietal R.K.-scholen (v.g.l.o. voor jon gens, lagere school voor meisjes bij de Jan Steenstraat en een kleuterschool in de Overdiepolder). Verder is de bouw van gymnastieklokalen in het Berger wegkwartier in voorbereiding. Daar er te weinig leerkrachten waren moest 78 maal vrijaf worden gegeven, wegens ontstentenis van een onderwijzer. Het aantal ongeoorloofde verzuimen van de leerlingen bedroeg 525. Een belang rijk deel hiervan komt voor rekening van de in het woonwagenkamp woon achtige leerlingen. Aangezien vele scholen nog niet over een sportveld beschikken, bleef het onderwijs in lichamelijke oefening in vele gevallen beperkt tot dat wat in de gymnastiek lokalen werd gegeven. Nagenoeg alle scholen hebben thans een filmprojector. Op acht scholen wordt niet gefilmd, drie hebben er nog geen projector en twee scholen gebruiken noch een film toestel noch een projector als leermid del. Op de meeste scholen wordt ge bruik gemaakt van de radio als leer middel. Over het schoolsparen toon den de schoolhoofden zich minder te vreden. Met uitzondering van twee u.i.o.-scholen en een lagere meisjes school werd door alle scholen in 1953 een schoolreisje georganiseerd. De commissie besluit haar verslag met haar teleurstelling er over uit te spre ken, dat nog steeds niet is overgegaan tot de oprichting van een schooltand artsendienst. GISTERMIDDAG te 15.45 uur is de Alkmaarse Vrijwillige Brand- weer gealarmeerd voor een brand aan de Wagemakersstraat. Vier minuten later rukte de brand weer onder bevel van haar com mandant, de heer J. van Maarle- veld, uit met een molorspuit en de ladderwagen. Bij aankomst bleek, dat de achter de percelen 4 t.e.m. 14 gelegen oude schuur van de brandstoffenhandelaar B. A. Burman in brand stond. De schuur, waarin zich een kleine hoeveelheid anthraciet, enige konijnen en gereedschap bevon den, brandde af. Voorts ging een lijn met wasgoed, welke in de on middellijke nabijheid hing, even eens in vlammen op en sprongen van enige percelen de ruiten. Daar de brandweer het vuur via het opslagterrein van de heer Recourt gemakkelijk kon berei ken, bestond er voor de omliggen de huizen geen gevaar. Omtrent de oorzaak van de brand ver nemen wij, dat twee jongens van 8 en 10 jaar in de schuur een vuurtje hebben gestookt. De heer Burman was niet verzekerd. (foto Jaap Schoen) 48. „Kunt u niet even helpen, die rat te vangen, agent?" vroeg Jimmy, terwijl hij zijn best deed een zo onschuldig mogelijk gezicht te trek ken. Dirk Donderkop stond van zijn stoel op en liep langzaam in de richting van Jimmv. „Wat nou rat!" zei hij onwillig. „Ben jij bang voor zo'n onschuldig beestje?" Samen met Jimmy liep hij naar de cel terug. „Hoe komt die deur open?" vroeg hij argwanend ..Die stónd open" antwoordde Jimmy niet geheel naai av.vo - nwi rvuui UUC ii 11 u i li v inc. i cjciicgi naai 12.15 17.57 6.15 i waarheid. „Ik behoefde er alleen maar tegen te drukken." Dirk Don derkop bromde wat binnensmonds. Hij begreep er niet veel van „Waar is die rat nou?" vroeg hij, terwijl hij in de cel loerde. „Hij zal wei onder m'n brits zitten", zei Jimmy. „Maar ik durf er niet in Ik ben als de dood zo bang voor ratten". De agent haalde geërgerd zijn schouders op. Hij zou die grote, flauwe vent we! eens even laten zien, dat hij niet bang was Dirk Donderkop stapte de cel binnen en toen was het al met hem gebeurd! Jimmv had bliksemsnel de deur ach ter hem dicht getrokken en afge grendeld. In dolle woede begon Dirk Donderkop tegen de ijzeren deur te schoppen en lelijke woorden te roepen. Jimmv verwaardigde zich niet eens door het luik.je naar zijn gevangene te kijken. Hij holde het politiebureau uit en zette onmiddel lijk koers naar de garage van Kruk as. „Een auto" dacht hij, „een auto moet ik hebben!" waren wij het uiteraard helemaal niet eens. Journalisten op de planken schij nen altijd volkomen gewetenloos of belachelijk of beide te moeten zijn. Bovendien was Holland bijzonder slecht geschminkt. b.D. HE r ERGELIJKEN van volwassenen met de jeugd levert naast enkele i overeenkomsten tal van tegenstellingen op, die maar al te dikwijls ten 1 gunste van de jongere generatie uitvallen. Het blijkt dan, dat de jeugd 1 de problemen van liet leven op directe en onbevooroordeelde wijze te lijf gaat, dat zij een frisse kijk op de dingen heeft en in baar idealisme ongecompliceerd en zonder egoïsme is, terwijl de ouderen daarentegen veel verwarder, zelfzuchtiger en conservatiever denken en handelen. Dit tenminst poogt de Britse toneelschrijver Roger MacDougall ons te zeg gen in zijn blijspel „Escapade", waarvan gisteravond door „Het Vrije 1 Toneel" onder regie van Bob de Lange in het Gulden Vlies een ge- noeglijke opvoering werd gegeven. „Escapade" is een wat onwaarschijn- lijk en wild verhaal, dat geweven is rond een grote collectie in snel tempo gelanceerde, dikwijls geestige wijsheden en spitsvondigheden. DEHALVE het contrast jeugd-volwas- senen zijn voorts in dit stuk op luch tige wijze verwerkt enkele problemen van het huwelijk en het verschijnsel van de „derde weg"-mensen, de intel lectuelen en machteloze opstellers van vredesmanifesten. De zoons van de schrijver en pacifist John Hampden zijn ergens op een kostschool en zijn op hun eigen manier ook strijders voor de vrede. Daarvoor is het nodig, dat zij de zoon van de directeur op zijn gezicht slaan, een leraar met een door hen zelf tijdens het knutseluur gefabri ceerde donderbus, neerschieten en een vliegtuig stelen om hun vredesbood schap over te brengen naar Venetië, waar de Verenigde Naties confereren. Uiteraard ontstaan hierdoor „enkele" conflicten, die door een onvermijdelijk happy ending worden opgelost. Dè rol in dit stuk was ongetwijfeld de aggressieve, rechtlijnige en spraak zame John Hampden van Bob de Lan ge, die er een zeer levende en humo ristische vertolking van gaf. Een rol dan ook, welke hem „op het lijf ge schreven" was. Ook de charmante Ann Hasekamp gaf overtuigend gestalte aan echtgenote Stella, als moeder bezorgd om haar zoons en als vrouw teleurge steld, maar nog steeds vol liefde. Wim van den Brink was als kostschooldirec teur al even zelfverzekerd en lichtge raakt als John Hampden, maar uitte dit op veel zwakkere wijze dan Bob de Lange. Alleen bij zijn uiteenzetting van de moderne opvoedingsmethoden schoot hij uit zijn slof. Sara Heyblom als de verstandige moeder van Hamp den en Eric van Ingen als de neef- vrijgezei-huisvriend bleven tengevolge van hun ondankbare rollen min of meer in de schaduw. Ben Hulsman als de leerling van de kostschool was koste lijk in zijn kleine rol, waarin hij met het quasi terloops verkondigen van de opvattingen van de jeugd over de oude re generatie de volwassenen voortdu rend in het hemd zette. Met de wijze, waarop de overigens goed acterende Peter Holland de sen satie-journalist van de Daily Gazette (Daily Mirror?) op het toneel zette. Zaterdag zullen de vlaggen weer wap peren langs de Bergerweg, ten teken, dat Pesie's Bah weer geopend is. Het grote terrein is de laatste weken nog eens extra onder handen genomen en maakt thans een zeer fleurige indruk. De badhokjes zijn opgeschilderd; daar voor zijn geheel nieuwe kleurencombi naties toegepast. Ook zijn zij aanzien lijk verbeterd. Verder is het onmoge lijk gemaakt, dat er bij de kranen nog glasscherven zullen liggen; elk jaar wa ren er lange repen verband nodig om de wonden te verzorgen, die hierdoor ontstonden. De ruisende waterval bij de bron is gerevideerd, de sportwerk- tuigen hebben een kwastje aluminium- verf gekregen en glinsteren in de voor jaarszon. Honderdduizend liter vers bronwater stroomt ieder uur het bad in. Over de toevoerleiding is een nieuwe betonnen brug gelegd. Freek de badknecht, een bekende fi guur in onze omgeving, heeft achter zijn grasmaaimachine reeds een wande ling van vijf en dertig kilometer ge maakt. Deze was noodzakelijk, om de grote gazons naar behoren te kunnen scheren. Zij zien er thans weer prachtig uit. De eigenaar, de heer Pesie, begint Zaterdag aan zijn twee en veertigste badseizoen. De vele trouwe bezoekers zullen hem weer met vreugde begroe ten. Tal van scholen zullen wederom aan het schoolzwemmen deelnemen, zodat de dagelijkse routine van het badsei zoen door vele wedstrijden zal worden onderbroken. Als het nu maar wil zo meren!!

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5