F Van Est c Stad en omgeving „God heeft de mensen nodig, een indrukwekkende film v. WEEBT ROTAN Een halve eeuw werkzaam in het slagersbedrijf Staf telefoonbedrijf vierde een uniek feest LAATSTE APPEL VOOR DE STILLE TOCHT Onderzoek naar corona in een vergevorderd stadium E. H. Hofstede Faanhof lonl naar Ori 1 Mei-programma Slechts vier renners uit de strijd Hervormde Filmclub Prachtcreatie van Pierre Fresnay rotan meubelen rohé meubelen ploegstoff en Inrichting kleuterschool vraagt f 18.530 Officier O.N Kindertekeningen in het Gemeente-museum Prijzen op de kaasmarkt De heer G. de Wit in het goud „Vijftig duizendste" en de heer P. Smit in het zonnetje Favoriet toneelstuk met Steenbergen J. Dalenberg gehuldigd Mas Verzamelen op het Canadaplein Weet hl wat Uw huid nodig heeft? Dr vap der Hoog HUIBERTS Zichtbaar ook zonder zonsverduistering Gouden echtpaar Stichting '40-'45 richt zich tot U Markten Barneveld-Ede KALASIRIS Portoricaanse nationalist in VS veroordeeld VRIJDAG 30 APRIL 1954 OP HET DORRE eilandje Sein. dicht voor de kust van Bretagne. door wind en golven omgeven, woont een kleine gemeenschap van mensen in een geheel eigen wereld. Zij leven daar onder armelijke om standigheden en de bewoners be staan voor een belangrijk deel van het plunderen van de wrakken van gestrande schepen. Zij schromen zelfs niet om van tijd tot tijd sche pen door het ontsteken van vuren op de kust te lokken. De katholieke priester van Sein wordt tenslotte zó wanhopig door deze onuitroeibare gewoonte van de bevolking, dat hij het eiland verlaat. Wanneer hij ver trokken is, blijkt echter, dat er een elementair en sterk religieus gevoel in de mensen van Sein leeft, zó sterk, dat de koster, Thomas Gour- vennec, wordt gedwongen de taak van de priester over te nemen. Hij leeft zich steeds meer in deze rol in en uiteraard doen zich voort durend meer complicaties voor. Ster venden smeken de koster hun absolu tie te verlenen, men vraagt hem een mis te lezen, en tenslotte durft Gour- vennec de consequenties niet meer aan en gaat naar het vasteland om te trach ten weer een priester naar Sein te krijgen. Deze komt eerst enkele dagen later en de spanning loopt hoog op, wanneer de moedermoordenaar Joseph uit angst voor de met de priester mee gekomen gendarmen zelfmoord pleegt en de „echte" geestelijke van het vaste land, tegenover wie de bevolking een zeer vijandige houding aanneemt, wei gert hem in gewijde aarde te begraven. De weer op zijn plaats gezette koster weet echter een uitbarsting te voor komen en alles keert zich ten goede. De Franse regisseur Jean Delannoy heeft van dit historische (het geschied de namelijk een eeuw geleden) en niet alleen voor katholieken belangrijke en boeiende gegeven, dat verwerkt is in de roman „Un recteur de I'lle dé Sein" van Henri Queffelec, een zuivere film gemaakt, welke ver boven de massa producten uitsteekt en gisteravond in de Cinema Américain voor de Her vormde Filmclub werd ve/oond. De lannoy heeft dit gevoelige onderwerp met durf, doch evenzeer met tact en eerbied verfilmd. Door regie en camera is de sfeer van het eiland met zyn speciaal eigen ontwerp Koningsweg 75-60 Telef. 3417 Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) Op voorstel van B. en W. zal de ge meenteraad van Alkmaar besluiten de Vereniging tot bevordering van Chris telijk Kleuteronderwijs een bedrag te verschaffen van f 18.530,50 voor de in richting van de thans in aanbouw zijn de kleuterschool aan de Frederik Hen driklaan. Behoudens enkele zaken heeft de Schoolopziener van het Kleuteronder wijs in Noord-Holland zich met de be groting accoord kunnen verklaren. ruwe, simpele bevolking bijzonder goed getroffen en vele opnamen zijn van een poëtische schoonheid. Slechts nu en dan zou men de handeling wat traag kunnen noemen. Indrukwekkend is vooral het slot, wanneer de ganse bevolking onder aanvoering van Gour- vennec met de vissersvloot uitvaart om de zelfmoordenaar Joseph in volle zee overboord te zetten en zich daarna weer in gehoorzaamheid naar de kerk begeeft. Pierre Fresnay geeft een voor treffelijke creatie van koster Thomas Gourvennec, bezield door een primi tief, maar eerlijk godsdienstig gevoel, vol verbeten toewijding en strijdend tussen zijn menselijke eenvoud en zijn zich uitverkoren voelen. Burgemeester mr H. J. Wytema wenst de heer J. van der Worp inspecteur van het lager on derwijs in het district Hoorn, geluk met zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau, (Foto Jaap Schoen) In 1950 heeft de Deense organisatie „Red Barnet" (redt het kind) onder auspiciën van de International Union for Child Welfare (internationale unie voor kinderbelangen) het initiatief ge nomen tot het uitschrijven van een in ternationale tekenwedstrijd. Als onder werpen werden tien sprookjes van An dersen uitgekozen. Kinderen uit alle landen konden hieraan deelnemen. De bedoeling was, om op deze wijze een internationale collectie op te bouwen, die, allerwege tentoongesteld, goodwill en gelden zou kunnen opbrengen voor het kinderbeschermingswerk in de ge hele wereld. Kinderen uit vier en' veer tig landen hebben aan deze oproep ge hoor gegeven. Elk land heeft de hon derd beste der ingekomen tekeningen afgestaan voor de internationale collec tie. Deze is op haar beurt in vier delen gesplitst, welke elk afzonderlijk een tournee door een aantal landen maakt. Het is een zeer boeiend geheel gewor den, dat momenteel door Pro Juven- tute in verschillende steden van ons land wordt geëxposeerd. Van morgen af tot Maandag over een week zal men de tekeningen in het Gemeentemuseum in de Breedstraat kunnen zien. Heden avond wordt de tentoonstelling geopend door mr A. D. van Regteren Altena, president van de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar. Op de Alkmaarse kaasmarkt werden vanmorgen aangevoerd 15 stapels fa- briekskaas 1.75 per kg en 2 stapels boerenkaas a 1.79 per kg. De totale aanvoer bedroeg 22.000 kg. De handel was goed. In Bodegraven waren de prijzen voor de eerste soort boerenkaas 2.012.13, tweede soort 1.90-2.-; te Woerden 2 2.10 en 1.90—1.99; te Gouda 1.92—2.05 en 1.85—1.91. Een van de meest bekende paarden- slagers in ons land oefent op 1 Mei 1954 vijftig jaar het slagersbedrijf uit. Het zal niet veel voorkomen, dat iemand dit medemaakt. Dit voorrecht is echter gegund aan de heer G. dc Wit, Magdalenenstraat 6, Alkmaar. Reeds zeer jong, direct na het ver laten der lagere school, op elfjarige leeftijd trad de jeugdige De Wit als jongste slagersbediende op. Het sla gersvak verschilde in die jaren nogal wat met thans. Een geperfectionneerd bedrijf met prachtige machines kon men het toen niet noemen. Veel moest met de hand worden verricht en harde en zeer lange arbeid is de jubilaris met bespaard gebleven. Naar de bedoeling van zijn ouders had hij bakker moeten worden. Hij had daar geen zin in en werd slager, welk vak hij zijn gehele leven is trouw gebleven. Hij werkte in de paarden- slagerijen van de heren K. Besse en wijlen de heer Jb Pels hier ter stede en ook bij de heer A. van der Linden in Rotterdam. Voor laatstgenoemd be drijf heeft hij geruime tijd in Londen gewerkt, toen de slachtpaarden uit En geland niet meer levend mochten wor- De telefoonwerkers in onze stad zijn gistermiddag, voor zover de dienst dat toeliet, in het „Wapen van Heemskerk" bijeengekomen om in feestelijke stem ming het feit te herdenken, dat op 5 April te Bergen de 50.000ste telefoon aansluiting in ons telefoondistrict tot stand kwam. Practisch de gehele provincie Noord-Holland boven het Noordzeekanaal heeft dit feit herdacht en via de lijn waren tal van plaatsen, waaronder ook Alkmaar, met elkaar verbonden om de feestviering, die vanuit Haarlem geleid werd, bij te wonen. De districtsdirecteur, ir J. M. de Vos, die zich op dat moment eveneens te Haarlem bevond, opende de feestelijk heden in de provincie met een kort in leidend woord en gaf daarna de heer H. C. Menke de gelegenheid om een uitgebreid overzicht te geven van de geschiedenis der telefonie. Via de luidspreker deelde de heer Menke ons mede dat de 50.000ste tele foonaansluiting in New York al in 1900 had plaats gevonden, zodat Alkmaar zeker niet de primeur heeft. Niet lang geleden werd te Washington echter de vijftig millioenste geregistreerde tele foonaansluiting geadministreerd. Woorden van dank richtte de heer Menke, die Bedrijfskadertrainer is, tot allen die aan de voorspoedige groei van het telefoondistrict hadden mee gewerkt. Nadat hij zijn woord gedaan had gaf de luidspreker te kennen dat thans het ogenblik was aangebroken om de eremedailles die ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Konin gin door haar aan enkele „telefoon mensen" waren beschikbaar gesteld, aan de gedecoreerden uit te reiken. Op het toneel van het „Wapen" was het de heer Mulders die de heer P. Smit de eremedaille in goud van de Orde van Oranje Nassau op de revers speld de. De heer Mulders noemde de ge decoreerde iemand met een trouwe plichtsbetrachting die een rustige wer ker was en drukte hem na een harte lijk applaus de hand. Het programma van deze middag werd verder geheel belangeloos ver zorgd door André Carroll. den uitgevoerd. Deze Engelse handel staat nu al jarenlang stop. De heer G. de Wit is in het paarden, slagersvak een goede bekende. Reeds jaren lang is hij hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Paardensla- gers en bestuurslid van de Amsterdam se Huidenclub. Hij is voorts bestuurs lid van de Alkmaarse Slagersvereni ging en van de Vereniging tot bevor dering van Slagersvakonderwijs te Utrecht. Vele malen trad hij als lid op van de examencommissie van deze ver eniging. Op de grote veetentoonstellin gen in den lande werd de heer G. de Wit dikwijls als jurylid voor de afdeling slachtpaarden aangezocht. Het zal de jubilaris en zijn echtge note die als rechtgeaarde slagersvrouw altijd hard in het bedrijf heeft mede gewerkt zeker niet aan belangstelling ontbreken. Maandagavond geeft de Haagse Comedie als 4de en laatste abonne mentsvoorstelling van de Gulden Vliesserie C. een opvoering van „M'n Kleine Sheba, kom terug" van Wil liam Inge, geregisseerd door Jan RetèL Bijna elk seizoen is er een stuk dat grote opgang maakt. Dat gaat zo bij bepaalde boeken en dat is ook met sommige toneelstukken het geval. Zo ook met het juist genoemde. Zij die deze voorstelling meemaken kun nen de vreugde beleven van een mee slepende avond. „Come back little Sheba" behan delt de verlorenheid van twee men sen. Het symbool van hun jeugd en illusies, die in hun leven door een misstap verloren zijn gegaan, wordt vertegenwoordigd door het kleine hondje Sheba, dat verdwenen is. De hoofdrolspelers zijn Paul Steen bergen en Ida Wasserman.. Men schrfjft ons; Ten overstaan van het politiecorps heeft de burgemeester van Alkmaar, mr dr H. J. Wytema, gis teren de brigadier J. Dalenberg de hem verleende eremedaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau op de borst gespeeld. Bij deze plechtigheid, die ge schiedde in een der lokalen van het politiebureau alhier, heeft mr Wytema er Op gewezen, dat deze onderscheiding hem was verleend niet alleen voor der tig jaren voortreffelijke politiedienst, maar ook voor de verdiensten die de onderscheidene zich bij zijn arbeid voor de bevordering van het culturele leven in Alkmaar heeft verworven. De heer Dalenberg is namelijk voorzitter van de Ned. Herv. Oratoriumvereniging alhier en het is aan zijn initiatief en doorzet tingsvermogen te danken geweest, dat hier de laatste jaren enige reeksen zeer belangrijke concerten zijn gegeven. Wij herinneren slechts aan het optreden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest en van het Gelders Orkest, en aan uitvoeringen van Bach's Matthaus-Pas- sion. van Verdi's Requiem, van Haydns Schöpfung. Zeer vele koorleden en col lega's zijn de heer Dalenberg gisteren in de loop van de dag komen geluk wensen. Ook dit jaar heeft het 1 Mei-Comité uit de Partij van de Arbeid, Bestuur- dersbond Alkmaar en aanverwante or ganisaties een 1 Meiprogramma samen gesteld dat ongetwijfeld grote belang stelling verdient. 's Morgens 9.30 uur is er de traditio nele bijeenkomst in de Muziektuinzaal. Spreker is mr A. J. van Leusen uit Vel- sen, de zang wordt verzorgd door de Stem des Volks. Na afloop van deze bijeenkomst bloemenlegging op de gra ven op de Gem. Begraafplaats. 's Middags vindt er om 14.15 uur een familiefeest plaats op het Boysveld van het Sportpark, voor groot en klein. Het programma vermeldt muziek, dans, spel, volksdansdemonstraties en leken spel. De avondbijeenkomst wordt gehou den in 't Gulden Vlies. Een toneelgroep je voert een Meispel op „Rode Tulpen" van Ton Oosterhuis. Zang van de Stem des Volks o.l.v. de heer J. Willems. De bekende radiozangers Christine Spierenburg en Henk Dorel zingen o.a. operette- en operafragmenten. Voorts medewerking van Cor van Veen, piano en accordeon. Spreker is mr Th. J. A. van Lier lid van de Tweede Kamer. SPORT-COLBERTS vanaf fl 39. tot PANTALONS vanaf II 19.75 tot II 78.50 II 49.50 Fa. H. S. Cloeck - Kledermakers - Laat 110-11 2 - Alkmaar (Advertentie, Ing. Med.) Evenals vorige jaren zal op Dins dag 4 Mei a.s. wederom de Stille Tocht worden gehouden ter herden king van allen, die in de oorlog voor recht en vrijheid vielen. De deelne mers worden verzocht uiterlijk half acht op het Canadaplein aanwezig te zijn. De familieleden van de ge vallenen wordt weer verzocht zich aan de kop der stoet te verzamelen. Verder kent deze tocht rang noch stand. Een ieder lope daar waar hij zich bij zijn aankomst kan aansluiten. Verenigingen kunnen uiteraard in clubverband mcdelopen. Men blijve niet aan de kant staan, als de stoet passeert. Ook is het on gewenst dat het publiek zich bij het monument in de Wilhelminalaan ver zamelt. Vanzelfsprekend wordt gedu rende de tocht eerbiedige stilte in acht genomen. Men wordt verzocht ft Op MAANDAG 3 MEI DINSDAG 4 MEI VRIJDAG 7 MEI is in onze zaak een specialiste van aanwezig. Zij laat U dan zien hoe U onze producten moet gebruiken, en geef; U advies wat voor UW huid wel het beste is!! Behandeling en adviezen zijn geheel gratis. Wij raden U aan terstond op te bellen of langs te komen, om af te spreken, want er is erg veel belangstelling. PAYGLOP 27 ALKMAAR Tel. 3762 K 2200 (Advertentie, Ing. Med.) De corona wordt als een stralenkrans zichtbaar gedurende de zeer korte periode van de totaliteit. Zij vertoont een zekere structuur, die veel gemeen heeft met de krachtlijnen van een magnetisch spectrum en is dan ook als In ook voor de leek zeer begrijpelijke taal heeft prof. dr M. G. J. Minnaert, directeur van de Utrechtse Sterrenwacht, de Alkmaarse afdeling van de Neder landse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde gisteravond een inzicht gegeven in de belangrijkheid van het onderzoek naar de zonnecorona tijdens de totale zonsverduistering op 30 Juni a.s. Het corona-onderzoek is slechts een onderdeel van het waarnemen van de reeks zonsverduisteringsverschijnselen, die tijdens de totale eclips in Zuid-Zweden zullen worden geobserveerd, zodanig wetenschappelijk geïdentifi ceerd. De gedaante van de corona is aan veranderingen onderhevig en de ge daantewisselingen corresponderen met het aantal zonnevlekken, die in een elfjarige periode toe- en afnemen. Tij dens een vlekkenminimum is de coro na het kleinst en is duidelijk een sym metrie waar te nemen met de sterkste uitlopers in het equatoriale vlak van de zon. De corona bestaat uit een uiterst Ijl gas van een verbazend hoge tempera tuur, nl. ongeveer één millioen graden Celsius. (De buitenste laag van het zonnelichaam is „slechts" 6000 graden Celsius). De voornaamste eigenschap van de corona is, dat de atomen (mole culen bestaan bij een dergelijke tem peratuur niet meer) zijn geïoniseerd, m.a.w. er worden deeltjes van afge werkt tengevolge van de temperatuur. Het continue licht van de corona be vat alle schakeringen van het spec trum, van violet tot rood. De emissie- lijnen in het spectrum waren tot 1940 raadselachtig, aangezien men geen stof kende, die deze lijnen in het spec trum zou kunnen veroorzaken. Of schoon men deze stoffen vandaag de dag nog niet in de laboratoria kan ver krijgen, is men er achter gekomen, dat men te doen heeft met ijzer-, nikkel-, calcium- en kalium-atomen. Deze ver keren echter niet in hun normale staat, zoals wij hen in het dagelijks gebruik kennen, maar zijn gedeeltelijk afgebroken en missen 'tien tot vijftien electronen, tengevolge van de enorm hoge temperatuur. In sommige delen van de corona moet de hitte zelfs vier millioen graden bedragen. Deze tem peraturen zijn in de laatste tien jaren ook o.a. aangetoond met het moderne radio-telescopische onderzoek. Andere waarnemingen hebben aan getoond, dat de buitenste lagen van wat men de corona noemt in feite geen deel uitmaken van deze ijle gaswolk, naar tot de stofwolken behoren, die Het echtpaar Baas van de Munni- kenweg,dat Woensdag onder grote belangstelling van familie, ken nissen en buren zijn gouden huwelijksfeest heeft gevierd. (Foto Jaap Schoen) zich na het bereiken van het eind punt niet weer naar het monument te begeven, doch langs een andere weg naar huis te gaan, waardoor voorkomen wordt dat zij die nog in de tocht medelopen gehinderd wor den en de tocht een meer luidruch tig einde krijgt. Wanneer een ieder zich hieraan houdt wordt bereikt, dat op waardi ge en indrukwekkende wijze allen die hun leven in de strijd voor de herkrijging van onze vrijheid gaven worden herdacht. Er is gelegenheid om bij het monu ment bloemen af te geven aan de daar aanwezig zijnde padvindsters. Om acht uur zal twee minuten stil te in acht genomen worden. Zodra langs de straatweg de electrische straatverlichting wordt ontstoken, is dit het sein om stil te staan (ook voor het verkeer). Zodra het licht weer wordt uitgedraaid zet de stoet zich tot het eindpunt voort. Vlaggen halfstok. Men verzuime niet om vanaf 6 uur in de namiddag tot aan het einde der 2 minuten stilte de vlaggen halfstok te hangen De verkiezingsdrukte is weer ach ter de rug en heeft voor de één meer voor de ander minder spanning ge bracht, teleurstelling of vreugde. Hebben wij er ons echter reken schap van gegeven, dat er tien jaar geleden geen sprake was van vrij be slissen over wie ons zullen besturen. Deze vrijheid moest nog bevochten worden. Een zwaar jaar stond nog voor de boeg, een jaar, dat ons ons leven lang zal heugen. Er is door allen veel doorstaan, er is door velen zwaar ge leden in hun verzet tegen de bezet ter. Er waren onijer ons, die bereid wa ren voor de vrijheid die wij nu be zitten, alles tot zelfs hun leven te ge ven. Velen voor hen „hebben deze prijs moeten betalen voor hun goed dat wij ontvingen. Wij staan bij hen in de schuld, doch kunnen deze slechts ten dele aan hen afdoende meesten zijn niet meer in leven. Zij hebben echter erfgenamen ach tergelaten, die deze rechten thans bezitten. Het is voor U moeilijk individueel deze gezinnen hun rechtmatig deel te te geven. De Stichting 19401945 is echter bereid hierbij te bemiddelen. Voor wie de bevrijding geen waar de heeft gehad, is er ook geen schuld af te betalen. De meesten van U zul len echter haar wel op prijs hebben gesteld. Hoe hoog die prijs is, kunt U zelf bepalen, wanneer U U opgeeft als contribuant van de Stichting 1940 1945 dan wel Uw contributie ver hoogt. Als alle jaren, doet de Stichting in deze weken een beroep op onze „vrijheidminnende" bevolking, aange zien nog steeds blijkt, dat niet ieder een zich het* bovenstaande voldoende heeft gerealiseerd. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD, 29 April. Aanvoer ca. 63.000 stuks. De handel was in slachtkippen redelijk, in jonge hanen traag, terwijl witte hanen redelijk gingen en piepkuikens kalm. Prijzen: slachtkippen f 1.851.95; witte kippen f 1.95—2.10, witte jonge hanen zwaarder dan 1 kg 2.452.60; jonge hanen andere rassen gewicht 79 ons f 1.902.05, idem zware fl.701.90, piepkuikens f 22.25. dragen is een openbaring voor dames met rugklachten. Komt U dit corset ook passen? LANGESTRAAT 69 (Advertentie, ing. ivlea.j zich tussen aarde en zon bevinden en ook het zgn. zodiakale schijnsel veroor zaken. Bij al deze onderzoeken is het lange :ijd een handicap geweest, dat het coronaverschijnsel uitsluitend tijdens een totale zonsverduistering zichtbaar is. De Franse astronoom Dyot heeft echter een instrument ontwikkeld, de zgn. coronagraaf, waarmee thans ook onder normale omstandigheden verdienstelijke opnamen van de corona kunnen worden vervaardigd. De waar nemingen tijdens een zoneclips zijn echter nog steeds van grote waarde. Daarom gaat dan ook dit jaar op 30 Juni een uitgebreide expeditie van Nederlandse waarnemers in Zweden aan de slag, zowel van beroepsastrono men (o.l.v. prof. Minnaert) als van amateursterrenkundigen, gezamenlijk trachtende de nog in vele opzichten mysterieuze zon opnieuw geheimeiï te ontfutselen. (Van een specia NEGENENDERTIG renners stor Tilburg, eindpunt van de vierde land, af. Sterke Wim van Est had de eindstreep los gemaakt en met ve maal in successie, zegevierend over catie was voldoende om Gerrit Voi in de grote groep zat, de leiderstru niet in aanmerking voor de tweede extra winst, kwam. Die tweede pla; Koek, met Muller, Schulte, Preiskei heeft er overigens geruime tijd naa en Van Elderen op de ereplaatsen kilometer na de start waren zij uit zag men pas na 130 km terug omdat Van Elderen viel tien kilometer voc terug en Faanhof capituleerde zes ki MlT VEEL moeite waren Faanhof, Preiskeit en Van Elderen uit het peloton weg gekomen. De lange eento nige weg door de Peel was nu niet di rect de meest geschikte plaats geweest om een ontvluchtingspoging te wagen. Het drietal beet moedig door, maar na 110 km bedroeg de voorsprong nog nauwelijks een minuut. Vooral door het uitstekende rijden van Preiskeit en Henk Faanhof werd die voorsprong toch langzamerhand groter en bedroeg i na 125 km zelfs 3 minuut. De oranje trui, toen nog om de lendenen van Ger rit Voorting, kwam in gevaar en er werd een jacht ingezet. Faanhof im mers stond in het algemeen klasse ment maar 4 minuten en 5 seconden achter op Voorting en zou dus met de minuut bonificatie voor de eerste plaats eventueel Voorting in het alge meen klassement passeren. Intussen was Jan Plantaz met Eindhoven in zicht uit de groep weggelopen en ook hij had al anderhalve minuut geno men. In Eindhoven waren duizenden uit gelopen om de renners te begroeten En dat werd extra uitbundig gedaan, toen men merkte, dat twee stadgeno ten, Van Ellderen en Plantaz, voor sprong op het peloton hadden. Bij het verlaten van de Lichtstad kreeg Preis keit een lekke band en hij had zoveel I tijd nodig om een andere band om te leggen, dat hij in het grote peloton werd opgenomen. Faanhof stond nu voor de moeilijke taak om met Van Elderen aan wie hij weinig steun had, verder te gaan. Telkens als Van Elde- ren de kop nam, zakte het tempo da-1 nig en in Steensel, na 145 kilometer, was de voorsprong geslonken tot 2 minuut. Planta die geen kans had ge zien zich bij de kop te voegen, was in- tussen terug gevallen. In Vessem in de Kempen lagen Faanhof en Van Elde ren nog maar ruim 2 minuten voor en toen ging het snel met hen bergaf waarts. In Diessen, na 175 kilometer, I zag het peloton de koplopers in de rug. Van Elderen, die de pedalen haast niet meer rond kon krijgen, staakte de on gelijke strijd en liet zich afzakken. Wel streed Faanhof in zijn eentje nog door, maar even voorbij Hilverenbeek werd ook hij ingelopen. Direct na de start hadden Gelissen en Piet Haan voor wat vuurwerk ge zorgd. Gelissen viel spoedig terug en voor Haan zag het er donker uit, tot dat Wout Wagtmans hen hulp kwam verlenen. Met zijn tweeën liepen zij snel uit en na ongeveer 45 km lag het peloton bijna drie minuten ten achter. Gerrit Schulte organiseerde een tegen aanval, kreeg al li .1 spoedig steun van.... Wim van Est, Gerrit Voorting. Cor Bakker, de Duitser Müller en Pay-1 mans. Tegen dit geweld was het twee tal stoutmoedigen niet opgewassen. I Hun voorsprong slonk snel en na onge veer 55 km draaiden zij weer rustig in het peloton mee. Opvallend is het gering aantal uit vallers tot nu toe. Er zijn na 4 dagen van de 56 gestalte renners no. 52 in de strijd, want in de vierde etappe staakte Marcel Mendricks, de glorieuse winnaar -n ParijsBrussel, die tut nu toe in de Ronde va Nederland nie: I veel had laten zien, de strijd en kwam de Duitser Siefert in Eindhoven zo on gelukkig ten val. dat hij met een her-1 senschudding in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Er zijn in deze rit nog enkele valpartijen geweest, waar bij o.m. Paymans, Gijbeis, Heinz Mill- Ier, Franz Reitz en Jos Gielen betrok- i ken zijn geweest, gelukkig echter zon der ernstige gevolgen. ^p.e dertigjarige Portoricaanse natio nalist Jose Rivera Colon, woonachtig te New York, die terecht heeft e- u"j°5! ^ij de binnenlandse vei ligheidsdienst der Ver Staten twaalf Maart jl. telefonisch had medegedeeld voornemens te zijn president Eisen hower te vermoorden, is Woensdag tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het „in woorden naar het leven staan van het staatshoofd der Verenigde Staten" Colon is indertijd, terwijl hij nog aan het telefoneren was, gearresteerd DE NOORSE SPmv ^7AAK Russische autoriteiten hebben de Noorse regering doen weten, dat de attaché voor Culturele Zaken te Oslo, Mesjevitinov, die zich op net ogenblik te Moskou bevindt, niet naar Oslo zal terugkeren De dinlomaat betrokken bij een in Februari van dit jaar ïn Oslo ontdekte spionnagezaak. P< m Wl 4. 52 Pc 6. la; de Vc wi (C wi la; va ke se be 36; is ge he 351 gu 2. en G Gi He t o 'Sj

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 10