Vervolg stadsnieuws Nieuws uit Bergen Componist Jac Jansen tijdens uitvoering overleden Ongeslagen Beers heeft nog vier concurrenten Dit jaar nog woningen voor de bejaarden in Z.O.-Beemster Interessante Ouderavond van Berger Schoolvereniging Eerste plaats wordt fel betwist Lezers spreken Veelzijdig muzikale figuur met grote verdiensten LEDERKLEDING „WERO" Heiloo Bescherming bevolking oefende Coöperatie hield eerste districtsvergadering DOKTERSDIENSTEN Gouden bruiloft in de Merelhof Heer-Hugowaard De oud-wethouder Tromp geridderd Paastornooi De Molen A rchi tect Molenaa r diende ontwerp in De heer Koemans sprak over Australië Warmenhuizen De heer P. J. Pronk onderscheiden Hersengymnastiek in verkeerszaken Het Van Spegktornooi Tesselschadeschool bij Nieuwlandersingel Emmabloemcollecte op Zaterdag Ontheffing op bepalingen van de Zondagswet JIMMY EN DE BENDE VAN BOLLETJE BINK Dood Alkmaar wordt geëerd, maar VRIJDAG 30 APRIL 1954 De „Schager-avond", welke gister avond door de gezamenlijke Schager verenigingen in Theater Royal te Scha- gen werd gehouden heeft een droef slot gehad. Tijdens het optreden van het zangkoor van de Ned. Hervormde kerk is de dirigent Jac. Jansen uit Bergen door een hartverlamming getroffen en ter plaatse overleden. Jac. Jansen werd op 3 Augustus 1884 als zoon van een stafmuzikant bij de Koninklijke Marine geboren. Reeds op zeer jeugdige leeftijd gaf hij blijk van grote muzikale begaafdheid en trad hij als kind reeds op als fluitist bij de concerten van het stafmuziekcorps der Koninklijke Nederlandse Marine. Op 16-jarige leeftijd nam hij dienst. Door zijn grondige opleiding onder directie van de kapelmeesters Koning en Werner ontwikkelde hij zich tot een uitstekend musicus. Op 20-jarige leeftijd ging hij over naar het stafmuziekcorps van het Le ger te Velde te Arnhem waar hij als onderkapelmeester werd aangesteld en zich tevens ontwikkelde tot een ver dienstelijk beiaardier. In Arnhem kreeg hij les in composi tieleer van de bekende musicus Barndts Buys, welke studie hij onder leiding van Sem Dresden voltooide. Jac. Jansen wat een uitstekend vio list, fluitist en pianist. Om zijn compo sities en muziekpaedagogische kwali teiten verwierf hij algemene bekend heid. Uit de werken die hij componeer de noemen wij zijn hoboconcert dat hij in opdracht van Jaap Stotijn schreef, een werk dat tal van uitvoeringen, o.m. met het Concertgebouworkest be leefde. Ook componeerde hij de opera ,.Ma- riken van Nimweghen", de operette en alle uitrusting voor elke weggebruiker. Rundlederen dames- QQ Cf) manteltje, gewatteerd®* Bilderdijkstraat 206, A'dam-W. (Advertentie, lng. Meü.) Het was gisteravond ongeveer half tien toen met zwaar sirenegeloei de brandweerauto's door het dorp raasden in de richting van plan-West. Een ieder dacht dat het dorp door een brand getroffen werd, doch in plan- West aankomende stond een stapel hout lustig te knetteren en er waren zelfs mannen bezig het vuurtje aan te wak keren. De bedoeling was de paraatheid van de Bescherming Burgerbevolking in alle takken van dienst te controle ren. Er waren zgn. extremisten die in het dorp „geland" waren en brand had den gesticht. De omgeving was afge zet door de „hulp"-politiej want het was bekend geworden dat de extre misten een aanval zouden doen om de brandweer onschadelijk te maken. Hetgeen prompt gebeurde, want het bleek dat op één plek niet voldoende „bewaking" was geweest. Op het terrein van de oefening waren mede aanwezig de "burgemeester en de Rijkspolitie. Woensdagavond hield de coöperatie „Alkmaar en Omstreken" u.a. in de zaal van de Rustende Jager te Heiloo haar eerste vergadering in het district Heiloo. Als candidaten voor de Ledenraad berden door het Bestuur gesteld de heren J. van Glijswijk en Van Houten, welke candidaatstelling door de verga dering werd overgenomen, zodat beide heren gekozen werden verklaard. Hier mede is het district Heiloo opgenomen in de Bestuursorganen van de Vereni ging. Voorzitter Mulder gaf vervolgens een korte schets van de omvang van de ver eniging, welke nu 6 winkels en 4 rij dende winkels exploiteert, benevens een brood- en banketbakkerijbedrijf. In zijn praatje deelde de heer Breg- man, de bedrijfsleider, mede, dat het contact met Heiloo in de toekomst nog veel nauwer zal worden daar het bak kersbedrijf, dat in Januari jl. in de Langedijk is afgebrand aan de rand van Alkmaar, juist in de gemeente Hei loo zal worden opgebouwd. De heer Viergever gaf hierna in een duidelijk betoog een overzicht van de omvang en de opbouw van de lande lijke Coöperatieve Beweging met de Centrale van de Nederlandsche Ver bruikscoöperaties als algemeen over koepelend orgaan. Tijdens het weekend worden de dok tersdiensten waargenomen door de artsen ALKMAAR: J. F. Nijman. Oude gracht 283 (2384) en W. F. J. Kruisin- ga, Steynstraat 1 (2387). BERGEN: H. W. J. M. Poot (tel. 2423 SCHOORL EN KOEDIJK: H. J. Pi-rs te Koedijk (tel. K 2201—202). HEILOO, LIMMEN en AKERSLOOT: P- Ni.ienhuis te Akersloot (K 2513 - 309). LANGEDIJK EN ST PANCRAS: R. M. Manjoero te Broek op Langendijk (K 2267 364). HEERHUGOWAARD EN OBDAM: H. B. Lohman te Obdam (K 2265 - 231). DF, RIJP, SCHERMER, BEEMSTER, J. G. Wegdam te De Rijp (K 2997 455). „Rolanda", een Paasevangelie en een Requim. Voorts toonzette hij gedichten van Kamerlingh Onnes en toonde hij zijn Oosters-mystieke voorliefde in „Ta' Aroa" voor vrouwenkoor. Eén dezer dagen was juist een werk voor clavecimbel van zijn hand ver schenen, hetwelk binnenkort voor de omroep door Jaap Spigt zal worden uitgevoerd. Veel andere koorwerken staan op zijn naam. Door zijn jeugdigheid van geest com poneerde Jansen ook veel moderne werken die zijn faam niet onaanzien lijk vergrootten. Hij was een zeer ge vraagd jurylid op instrumentale' en vo cale concoursen in geheel Nederland. Tot zijn laatste ademtocht heeft Jac. Jansen zijn muzikale carrière vol bracht. De schitterende Meidag die vijftig jaar geleden een nog mooiere zomer inluidde was toen getuige van het gelijktijdige huwelijk van twee broers en één zuster. Eén echtpaar van de drie, die toen gevormd werden, is thans nog in leven. Het zijn Willem Klaver, 75 jaar en zijn vrouw Dora Keizer, 71 jaar die nu, een halve eeuw later, terug kunnen zien op een rijk en gezegend huwelijk. Aan drie boerderijen hebben zij in de loop van hun leven hun arbeids kracht besteed. In de eerste dertien jaar werkten zij op „De Grote Keeten", de tweede dertien jaar in 't Zand en tenslotte zeven jaar te Langereis onder Winkel. Naast zijn arbeid als landbouwer is de heer Klaver een zeer verdienstelijke figuur in het kerkelijk en maatschap pelijk leven geweest. Als Rooms Ka tholiek is hij mede-oprichter van het Klooster en de Parochie te Nieuwe Niedorp, jaren lang was hij armen- meester van de parochies op 't Zand en Callantsoog en tenslotte was hij mede-oprichter van de melkfabriek „De Grote Keeten". Na het opblazen van de dijken in de Wieringermeer door de Duitsers hebben beiden op hun kapitale boerderij 56 voor het wa ter gevluchte mensen geherbergd. Deze w'erden gedurende lange tijd op de plaats in een geest van Christelijke naastenliefde verzorgd. Uit het huwe lijk van het echtpaar Klaver zijn twaalf kinderen geboren, waarvan nog acht in leven en twee en twintig kleinkin deren. Aan belangstelling zal het hun op hun Gouden Feest dan ook niet ont breken. De heer P. Tromp, oud-wethouder van deze gemeente en oud-dijkgraaf van de polder Heerhugowaard, is door H M de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op verzoek van Z.Ex. de Minister van Binnenlandse Zaken i. door de Burgemeester dezer gemeente aan de geridderde mededeling van deze hoge onderscheiding gedaan. De aan deze hoge onderscheiding verbonden ver sierselen, bestaande uit het Ridder kruis en het zgn. Ridderlint zijn door de Burgemeester namens het gemeen tebestuur mede overhandigd. Naar menselijke heugenis 1- de heer Tromp de eerste inwoner dezer ge meente aan wie deze hoge onderschei ding is toegekend. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft Donderdag de nieu we Ridder te zijnen huize gecompli menteerd en wij voegen onze felici tatie gaarne hierbij. Nog altijd heeft Beers ongeslagen de leiQing in het door De Molen georgani seerde Paastornooi. Niettemin is de con currentie zeer groot want hij wordt op de voet gevolgd door vier spelers die slechts één verliespartij op hun naam hebben staan, namelijk Bakker, Wilkens, Dekker en De Graaf. Dat belooft dus een spannende finale te worden. Daaf Kranenburg had Vrouwe Fortuna gisteravond niet op zijn hand. Tegen Bakker stond hij aanvankelijk sterk op winst, maar toen laatstgenoemde een Eén dezer dagen heeft in café P. Molenaar de bouwvereniging „Goed Wonen" vergaderd. De voorzitter, de heer C. v. d. Oord, richtte in zjjn openingswoord een speciaal woord van welkom tot de heren Stolp en Eijssen van de raad van commissarissen en totarchitect Jaap Molenaar. Hfj sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst der leden en gaf daarna een kort overzicht van het wel en weer der vereniging, waaruit wü onder andere aanstippen, dat de vereniging momenteel met inbegrip van de nog in aanbouw zijnde woningen in de Raad huisstraat 95 woningen in exploitatie heeft, een aantal, dat bij het einde van 1954 zeer waarschijnlijk de 100 gepasseerd zal zijn. In aansluiting hierop kon nog worden medegedeeld, dat ook de toeloop van nieuwe leden beduidend is. De zo langzamerhand tot een „Mil- lioenen-nota" uitgegroeide rekening van de penningmeester, de heer W. Middelburg, was in orde bevonden en werd onder dankzegging goedgekeurd. Ten aanzien van het punt Onder houdswerken, werd mededeling ge daan van de nodige voorzieningen welke dienaangaande zullen worden getroffen. Een suggestie van de heer Kooij, betreffende een jaarlijkse in spectie van alle woningen van de ver eniging, teneinde het gebruik van de woningen door de leden te toetsen, zal door het bestuur nader worden be keken. De aftredende bestuursleden, de he ren W. Middelburg en J. Timmer, wer den bij acclamatie herkozen. Hierna was het woord aan de heer Jaap Molenaar, de architect van „Goed Wonen", voor het houden van een in leiding over woningen voor Bejaar den. Aangezien de Bouwvereniging reeds Op initiatief van de directies der scholen van de „Berger School vereniging" werd Donderdag in hotel Kreb een avond aangeboden. De voorzitter van de „Berger Schoolvereniging", de heer G. P. Vrijburg, zeide in zijn openingswoord, dat mitsdien op deze avond het aanta! bezoekers niet zou worden geteld, hiervoor tls tegenwicht kon gelden het „gewicht aan kwaliteit" van de belangstellenden, die door hun aan wezigheid hadden geoond het nut van dergelijke avonden te appre ciëren. Terstond hierna gaf de heer Vrijburg het woord aan de inleider van deze avond, de journalist de heer H. M. Koemans, die enkele punten die in nauw verband staan met de problemen waarvoor Australië in het algemeen en de emigranten naar dit land in het bijzonder zich gesteld zien, behan delde. De heer Koemans releveerde dat Australië jist in de afgelopen dagen nogal „in het nieuws" heeft gestaan in verband met de kwestie Petrow, die voor Australië, in de zeer nabije toe komst wel eens belangrijke gevolgen met zich mee zou kunnen brengen. De veelzijdigheid van deze avond, werd typisch gerakteriseerd door het vertonen van enige films, die door de Australische Ambassade beschikbaar Donderdagmorgen had onder vei- lingstijd een niet alledaagse gebeur tenis plaats: in aanwezigheid van burgemeester Nolet, gemeentesecreta ris Ruiter, de beide wethouders en het dagelijks bestuur van de veiling werd door de burgemeester de Eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer P. J. Pronk, marktopzichter-keurmees- ter bij de Centrale Veiling Je War menhuizen. Zoals men weet herdacht de heer Pronk enige tijd geleden het veertigjarig jubileum. Burgemeester Nolet feliciteerde de heer en mevrouw Pronk met de on derscheiding en schetste in zijn toe spraak de heer Pronk als een zeer verdienstelijk man voor het veilings wezen. De heer W. Dekker, voorzitter van de CVV, sprak gelukwensen uit namens alle tuinders, waarna de heer Pronk, zeer onder de indruk, dankte voor de onderscheiding en de belang stelling. „Ik hoop", zo zei de heer Pronk, .„mijn functie nog vele jaren te kunnen vervullen, want ik heb liefhebberij in mijn werkl" waren gesteld, zonder dat de heer Koemans zich van te voren op de hoog- tt had kunnen stellen, wat of deze films precies nihielden, maar waarop hij a bout partant, commentaar lever de. De meest interessante van beide films was „School in the mail", die de onderwijsproblemen in dit ontzaglijke land scherp belichtte onder meer door de onvoorstelbare afstanden te weer spiegelen. Vanuit een geweldig gebouw worden schriftelijke lessen gedistribueerd over geheel Australië, waarvoor zowel vlieg tuigen als kamelen, muilezels als fiet sende postboden werden ingeschakeld. Enigszins propagandistische tafereel tjes, waarop in verre nederzettingen op de waranda of onder het loover naar de schoolradio wordt geluisterd, gaven de indruk, dat Australië snel bezig is een geestelijke achterstand in te halen. Men is er van overtuigd, dat deze spoe dig gelijkwaardig zal moeten zijn aan die gebieden, waaruit men dit intel lect thans nog putten moet. Beide films werden geïllustreerd door slechte muziek. enige tijd heeft geijverd voor de bouw van deze woningen in de gemeente, en hiervoor onlangs de toestemming heeft gekregen, was opdracht gegeven aan architect Molenaar om een ontwerp te maken. Het resultaat van de opdracht werd de leden deze avond aangeboden. Het ligt voc de hand, dat de belang stelling voor dit project groot was, te meer daar de mogelijkheid bestaat, dat nog dit jaar een tiental van deze wo ningen in Z.O. Beemster zal worden gebouwd. Spreker liet zich hierover tenminste zeer optimistisch uit. De woningen zijn geprojecteerd op een gedeelte van het uitbreidingsplan Z.O. Beemster, tussen Zuiderpad en „De Nieuwe Tuinbouw". Na de rondvraag, die weinig belang rijks meer opleverde, kon voorzitter Van der Oord de vergadering sluiten, na architect Molenaar dank te hebben gezegd voo. zijn uiteenzetting. Onder auspiciën van het Nutsdepar- tement Beemster heeft het District Waterland van het Verbond voor Vei lig Verkeer één dezer dagen in Het Heerenhuis weer eens een avond ver zorgd. De zaal was goed bezet met Nutsle den, leerlingen van de U.L.O.-school en deelnemers aan de Emigranten-cursus toen de voorzitter van het Nut, de heer Prikken de aanwezigen welkom heet te. Hierna gaf hij het woord aan de spreker y.an deze avond, de heer Het- ses, adjudant van de verkeerspolitie en deskundige van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Aan de hand van lichtbeelden gaf de heer Hetses een uiteenzetting van tal rijke verkeerstekens en -problemen. Na de pauze was er, hersengymnas tiek voor twee vijftallen. De heren De Vries, Van Meurs, Koeman, Zijp en Droog, moesten als automobilisten de eer verdedigen tegen vijf motorrijders de heren Ten Have, Mulder, Zwart. Beemster en Stroet. De heer Hetses stelde dikwijls zeer lastige vragen en „Mieke", mej. A. Prikken, hield de klok en de punten in de gaten. De eindstand leverde niet veel verschil op, maar toch wonnen de motorrijders, met 10 tegen 9% punt. Winnaars zowel als verliezers werden beloond met een pakje sigaretten. Tot slot van de avond werden twee Amrikaanse verkeersfilms vertoond, n.l. „En toen bleven er nog vier", en een documentaire over de jeugdver- keersbrigade, die allebei zeer in de smaak vielen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank tot de heer Hetses en tot de heer De Moes voor diens hulp bij de projectie. fraaie serie van 46 (de hoogste van dit tornooi) scoorde, daalden de papieren voor Kranenburg die tenslotte met een achterstand van slechts vier caramboles verloor. Wellicht onder de indruk van deze tegenslag kon ,hjj tegen De Graaf, dieten slotte in de malaise ging delen, zijn vorm niet vinden. Het werd een trage partij die dDe Graaf tenslotte met het matige moyenne van 2.63 won. Wilkens begint er steeds beter in te komen. Hoewel hij geen hoge series maakte, versloeg hij Schot toch, spelende met een moyenne van 3.12. Beers be haalde een royale overwinning op Wester. Dekker was tegen De Graaf niet in vorm. Hij speelde met een gemiddelde van 2.73 en hij kwam dan ook 29 caramboles te kort. De uitslagen luiden: De Graaf (100) 100 26 23 3.84 Dekker (100) 71 26 12 2.73 Kranenburg (125) 121 25 22 4.84 Bakker (150) 150 25 46 6.— Schot (125) 120 32 18 3.75 Wilkens (100) 100 32 13 3.12 Wester (125) 88 25 13 3.52 Beers (125) 125 25 27 5— De Graaf (100) 100 38 19 2.63 Kranenburg (125) 97 38 14 2.55 De stand is nu: Beers 4 4 0 0 8 4.71 Bakker 4 3 0 1 6 6.02 De Graaf 4 3 0 1 6 4.36 Wilkens 4 3 0 1 6 3.62 Dkeker 3 2 0 1 4 2.88 Schot 4 1 0 3 2 3.68 Kranenburg 5 0 0 5 0 3.07 Wester 4 0 0 4 0 2.93 MEDEMBLIK, 29 April 1954. Peen B 15.10—17.80, C 10—11.40; ronde biet A 55.70, B 44.30; lange biet A 5, B 4; voerbieten 2.60; uien grof 2, middel 1.602.70; rode kool 1923; witlof 30 —96. Hoewel De Graaf in het door de bil jartvereniging Het Witte Huis te Egmond aan Zee georganiseerde tornooi nog onge slagen is, staat hij toch op de 3e plaats. Hij heeft, zoals wij gisteren schreven, een remise-partij gespeeld en daar Hui- berts en Van der Aakster zes punten, be haalden uit vier partijen en De Graaf vijf uit drie, staan de twee eerstgenoem- den op de le en 2e plaats. Hieruit blijkt wel dat de beslissing pas op de laatste avond is te verwachten, te meer daar ook Quant met zijn vier punten uit drie partij én een stem in het kapittel heeft. De uitslagen van gisteravond luiden: Huiberts (60) Foeke (60) Van der Aakster Quant (90) De Graaf (130) Van der Schilden (90) Foeke (60) Flik (65) Quant (90) Duin (70) Duin (70) Flik (65) De stand luidt: Huiberts Van der Aakster De Graaf Quant Flik Van der Schilden Foeke Duin De oude Tesselschadeschool is niet meer zodanig te verbouwen dat het geven van onderwijs volgens de tegen woordig daaraan te stelden eisen nog mogelijk is. Voor het ter plaatse bou wen van een nieuwe school met 10 les lokalen en 1 handenarbeidlokaal zou bovendien geen oppervlakte genoeg be schikbaar zijn, daar het terrein volko men is „ingebouwd". Daarom hebben Burgemeester en Wethouders van Alkmaar in overwe ging gej^ven te besluiten tot de bouw van een nieuwe Tesselschadeschool op een terrein gelegen tussen de Nieuw landersingel, Hofdijkstraat en Juliana- straat. Op de Tesselschadeschool wordt gewoon lager onderwijs gegeven. Men schrijft ons: Stadgenoten. Morgen, Zaterdag 1 Mei, wordt u een speldje aangeboden van de bekende „Emmabloem-Collecte". De opbrengst hiervan komt geheel ten goe de aan onze Alkmaarse t.b.c.-patienten, van alle gezindten. Wij weten dat ons bestuur nimmer tevergeefs een beroep op u heeft ge daan en ook dit jaar zien wij vol ver trouwen deze collecte tegemoet. Wij wil len u enkele cijfers noemen: in 1953 werden in de Lighallen onzer vereni ging verpleegd 60 patiënten met 7257 ligdagen. In diverse sanatoria, niet al leen hier te lande, doch ook in Davos (Zwitserland) werden verpleegd 79 pa- tienten met een totaal van 10634 ver- pleegdagen. Bovendien ontvingen 45 oud-patienten wekelijks een vergoeding voor versterkende middelen of om een hulp in de huishouding te bekostigen. Dit alles kost veel, zeer veel geld. Wanneer u dan morgen de collectan ten en collectrices in de straten van onze binnenkort feestvierende stad ziet verschijnen en de collectebussen hoort rammelen, loopt hun dan niet voorbij, maar geeft.... en geeft gul. Wij zullen u er dankbaar voor zijn. Het bestuur der Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose: Dr J. Degenaar, voorzitter W. F. J. Kruisinga, secretaris E. E. M. van Gilse, penningmeester. Daar het volgens de Zondagswet ver boden is zonder „strikte noodzaak" ge rucht te verwekken dat hoorbaar is op meer dan 200 meter afstand van het junt van verwekkingen Zondags vóór 1 uur geen openbare vermakelijk heden mogen plaats vinden, achten bur gemeester en wethouders het toch ge wenst qm in bepaalde gevallen hiervan ontheffing te mogen verlenen. Dit zal, behoudens goedkeuring van de raad, geschieden ten opzichte van de periodiek in het sportpark te hou den motorraces, voetbalwedstrijden, kermissen en andere festiviteiten. De ontheffing zal alleen mogen ge schieden wanneer hiervoor sociale of culturele motieven aangevoerd kunnen worden. 60 17 18 3.52 53 17 15 3.11 69 28 13 2.46 90 28 14 3.21 130 24 20 5.41 70 24 14 2.91 90 25 11 3.60 60 25 7 2.40 61 36 10 1.69 90 36 11 2.50 75 22 13 3.40 53 22 9 2.30 59 35 9 1.73 65 35 8 1.76 4 3 0 1 6 4 3 0 1 6 3 2 1 0 5 3 2 0 1 4 4 2 0 2 4 5 1 1 3 3 5 1 1 3 3 4 0 1 3 1 51. Karei Krukas reed met zijn auto het voorplein van de Broekenburg '>p en stopte vlak voor het bordes. Bijna Z 'jjktijdig si gen Jimmy en de ga ragehouder uit de wagen. Zij renden naar de deur van het kasteel en begon nen om beurten aan de bel te trekken. „Precies, wat ik gedacht heb", bromde Jimmy. „Ze doen niet open. We kunnen nog wel een uur op deze deur blijven bonken, maar er zal niemand komen". Toen naar Jimmy een besluit. „Kruk as.. zei hij, „blijf jij hier een oogje in het zeil houden. Ik ga op verkenning uit en zal proberen ergens binnen te ko- den". Jimmy rende om het huis heen en liep regelrecht naar het kelder raam, waardoor hij reeds eerder met Jackie had gesproken. Hij wierp zich op zijn knieën en maakte weer dat hoge fluitende geluidJackie gaf geen antwoord. Wéér floot Jimmv. nu nog harder en scherper Het bleef echter stil. „Jackie!" riep Jimmy, maar er kwam geen antwoord. „Die zit daar niet meer", bromde Jim my, terwijl hij weer overeind kwam Op een draf lièp hij naar de stal'en om te zien of de politiejeep waarmede da commissaris naar het kasteel moest zijn gereden, er stond. De deuren zaten nu niet op slot, maar van de jeep was geen spoor te bekennen. Jimmy wierp nog een blik achter het gebouw, maar ook daar was géén jeep. Zonder zich nog een' ogenblik te bedenken, zette Jimmv nu koers naar de achterdeur, waar hij de vorige keer die vrouw uit had zien komen Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend, v Uit vergaderingverslagen blijkt, dat de Commissie „Alkmaar 700 jaar stad" opmerkingen uit de burgerij, voortge komen uit ontstemming over de gang van zaken, als „speldeprikken" be schouwt en daar niet op wenst te rea geren, overtuigd als zij is van haar eigen eerlijkheid en onpartijdigheid. Verder is wel gebleken dat de in den beginne zo nadrukkelijk gevraagde suggesties voor plannen, uit alle lagen der bevolking, voor het allergrootste deel ad acta zijn gelegd, zodat de bur gerij van Alkmaar er langzamerhand wel van overtuigd is dat bij haar, over haar, maar zonder haar de feestneu zen zullen worden opgezet. Dit stand punt, gezien als achtergrond van de opzet der herdenking, brengt toch wel de conclusie, dat het levende Alkmaar vrijwel alleen de eer zal genieten voor het dode Alkmaar de historie te mogen betalen, dat aa i het levende Alkmaar weinig aandacht wordt ge schonken (noemen wij slechts het ar metierige present aan de schooljeugd) en dat wij en ons nageslacht ons alleen kunnen troosten met de gedachte dat Alkmaar steeds voortreffelijke wethou ders van financiën heeft opgeleverd. Zij zullen er ongetwijfeld in slagen op zachtzinnige wijze via wat extra hef fingen en andere lasten, ons uit de sloot op de wal te trekken. Tegen het duizendjarig bestaan van onze stad zal de rekening in ieder geval wel veref fend zijn. Wat nu de historie betreft: wie zijn voorgeslacht niet e is zijn eigen naam niet weerd. Niemand zal ontken nen dat Alkmaar in de geschiedenis een belangrijke rol heeft gespeeld en in cultureel en artistiek opzicht zo geen grote, dan toch wel zeer verdienstelij ke figuren heeft opgeleverd, die waard zijn nog weer eens onder de publieke belangstelling te worden gebracht. Krijgen echter de thans in onze stad levende en werkende kunstenaars en zij die er de laatste decennia hun taak vonden hun kansen? Er is niets van gebleken tot dusverre! Litteraire op drachten zijn naar buiten gegaan, gra fische kunstinrichtingen gepasseerd, op muzikaal gebied zal een werk worden uitgevoerd van een reeds tweehonderd jaar overleden Alkmaars musicus, wiens naam wij in geen enkele muziek- encyclopedie hebben kunnen vinden. Dit is eenmaal gebeurd; nakaarten heeft weinig zin. Wij stelden in onze argeloosheid de commissie vele maanden geleden voor, een tentoonstelling te organiseren van werk van kunstenaars uit deze tijd, die voor Alkmaar iets te betekenen heb ben schilders, beeldhouwers, schrij vers, grafici, componisten van alle scholen en in alle genres, wij verwon deren ons thans niet meer daarop geen enkele reactie te hr'"ben ontvangen. Heeft Alkmaar die niet? Voor een tentoonstr'ling van het werk van thans levende Alkmaarse en oud-Alkmaarse kunstenaars zijn dure adviseurs volkomen overbodig; één ge zellige vergadering met belanghebben den en de zaak kan op poten staan. Dan zullen vreemdeling en stadgenoot er zich van kunnen overtuigen, dat Alkmaar cultureel en artistiek niet dood is, wanneer althans niet het standpunt wordt ingenomen van: „Nu ja, ze horen er bij. maar we stoppen ze lekker in een hoekje". Alg. Bureau voor Auteursbe langen (A.B.V.A.) C. M. DE VRIES SECKER, Tel. 2751, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3