Agenda Oranjezon bescheen vlaggende stad en honderden bezoekers Krijgt Handelsdagschool haar vurig begeerde kopklasse? Circuswagens ploegden door een veld van „zachte zeep" Service Zomerse kaasmarkt en een opgewekt Koninginnefeest Kermisverpachting nadert f 25.000 VACANTIEPLANNEN? TOURISTEN- KAARTEN Fa MARIE OUDEJANS De Heer A. Bruin overleden ,,'t Kon ergerzei „Henk" Beeloo De masten staan De vreemde kogel Kappers op Dinsdagmiddag voor Pinksteren open Philips' expositie is gisteren geopend Zwart en wit VRIJDAG 30 APRIL 1954 Er is geen mens meer, die niet d« betekenis kent van het woordje service, maar er zijn nog zovelen, die aan dit dienstbetoon alleen maar een theore tische waarde hechten. We behoeven slechts aan de bakkers te denken, die zonder de moeite te nemen dit een paar dagen van tevoren bekend te ma ken opeens de huisvrouw berichten, da* ze de volgende dag niet zullen komen omdat er een excursie staat te gebeuren of omdat er een bakkerslanddag wordt gehouden. We kunnen in dezelfde adem de leveranciers of loopjongens noemen, die een constant gebrek aan wisselgeld schijnen te hebben. Het zijn maar Klei ne zaken die misschien het signaleren niet waard lijken, maar wie zijn oor bij de huisvrouw te luisteren legt zal over tuigd raken van de waarheid van deze klachten. Ontelbare malen klinkt het aan de deur: „Het spijt me mevrouw, maar ik kan niet wisselen" en dan gaat het waarlijk niet om een biljet van hon derd gulden. Wij vragen ons af of het werkelijk zoveel moeite is als de loop jongen van de baas enig wisselgeld mee krijgt. Of als de melkboer en de bakker behoorlijk wat kleingeld bij zich ste ken. Dat is het dienstbetoon wat bij de zaak hoort. Dezelfde service, die we in het vervolg ook van de bakkers ver wachten als ze een dagje vrij-af nemen. Een behoorlijke aankondiging enige da gen tevoren zal veel ontstemming ver mijden. Zoals reeds uit de inschrijvingen is gebleken zal de verpachting van de kermis nog een niet onaanzienlijk be drag in de gemeentelade brengen on danks het feit, dat er slechts 5 dagen kermis wordt gehouden en het feest van Augustus naar October is verscho ven. De totale opbrengst is nog niet bekend, maar zoveel is zeker, dat zjj een bedrag van f 25.000 dicht zal be naderen. En dat zal f 10.000 hoger zijn dan het gemeentebestuur had geraamd. VRIJDAG VICTORIA THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: 99 Riverstreet (18 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: Grace Moore Story (alle leeft.). CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.s Wij zijn niet bang (14 jaar). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Puntje en Anton (alle leeft.). GULDEN VLIES, 8 uur: Koninginne- feest (dansorkest. Aldert Dekker). WAPEN v. HEEMSKERK, 8 uur: Koninginnedagviering Chr. Oranjever eniging. CANADAPLEIN, 2—5.30 en 7—10.30 uur: Philipstentoonstelling. RANDERSVELD, Oudorp, 8 uur: Circus Mullens. KAASMARKT, 10 uur: Opening zomerseizoen. KONINGINNEDAGVIERING: Auba de, schoolwedstrijden, poppenkastvoor stellingen, 34.30 uur: Gecostumeerde kinderoptocht; 8 uur: Kerkconcert. ZANDERSLOOT, 310 uur: Pafafa. LIMMEN, Mozaïekenfeest. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: St Jan. NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 8 u.: De terugkeer van Don Camillo (a.l.) ZATERDAG VfCTORIA THEATER, 7 en 9.30 uur: 99 Riverstreet (18 jaar). HARMONIE THEATER, 7 en 9.30 u.: Grace Moore Story (a.l.) CINEMA AMERICAIN, 7 en 9.30 u.: Wij zijn niet bang (14 jaar). REX THEATER, 2.30, 7 en 9.30 uur: Puntje en Anton (a.l.). GULDEN VLIES, 1 Mei-feest Partij van de Arbeid. WAPEN V. HEEMSKERK. 8 uur: Feestavond Adola. RANDERSVELD, 2.30 en 8 uur: Cir cus Mullens. ZANDERSLOOT, 3—11 uur- Pafafa. CANADAPLEIN, 2—5.30, 7—10.30 u.: Philipstentoonstelling. BERGEN, Rustende Jager, 8 uur: lm weissen Röss'l (a.l.) NOORD-SCHARWOUDE, Tivoli, 7.30 uur: De terugkeer van Don Camillo (a.l.). DIENST APOTHEKEN. Voor spoedgevallen is geopend apo theek Hartong van Ark, Langestraat 1. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 1.31 13.55 Zaterdag 2.18 14.40 TE CAMPERDUIN hoog laag Vrijdag 1.36 14.00 19.36 8.00 Zaterdag 2.23 14.45 20.23 8.4b Wij hebben en grote keuze voor binnen- en buitenland. Schoutenstraat 15 Alkmaar (Advertentie, lng. Mea.) en Nijv.erheid, de middenstandscom missie en de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. De inkomsten der Stichting zouden moeten bestaan uit gemeentelijke sub sidie en subsidies van andere openbare lichamen. Bij een aantal van tien leerlingen wordt het nadelig saldo voor het eer ste jaar geraamd op f 3000, hetgeen door een gemeente-subsidie ware te dekken. Zodra van Rijkswege subsidie aan de vijfde klasse zou worden toegekend zou de stichting opgeheven dienen te worden. Reeds geruime tijd wordt de behoefte gevoeld om aan de middelbare han delsdagschool met 4-jarige cursus een vijfde klasse te verbinden, waardoor het mogehjk zal worden de opleiding meer aan te passen aan de eisen van het bedrijfsleven en de algemene vorming der leerlingen op een hoger peil te brengen. Algemeen wordt de vier-jarige opleiding te kort geacht om een afgeronde handelsopleiding te geven. Het diploma der school ontmoet dan ook meermalen niet die waardering welke aan diploma's van andere schooltypen van hetzelfde niveau wordt toegekend. Het is zowel in het belang van de leerlingen als van het bedrijfsleven ge wenst, dat de mogelijkheid wordt geopend de opleiding verder te vervolmaken en de leerlingen tevens een diploma van een vijf-jarige cursus te kunnen uit reiken. Op verschillende handelsdagscholen wordt momenteel met vervolgklassen geëxperimenteerd, of heeft men de op richting van vervolgklassen in voorbe reiding. Door de directeur der school, de heer G. A. M. Snijders, is na zorgvuldige bestudering van dit plan bij burge meester en wethouders van Alkmaar een voorstel ingediend om tot de stich ting van een vijfde klasse over te gaan, die door een aparte stichting zou moeten worden beheerd. De organisatie der vijfde klasse komt in het kort hierop neer, dat de leerlin gen, die in het bezit zijn van het di ploma der 4-jarige handelsdagschool of een daarmede gelijk te stellen di ploma, gedurende 5 dagen per week des morgens op school les zullen ont vangen en deze dagen des middags, alsmede op Zaterdagmorgen, door mid del van een volontairschap op han dels- fabrieks- of daarmede gelijk te stellen kantoren practisch werkzaam zullen zijn. Het lesrooster zal zodanig worden samengesteld dat de leerlingen gedu rende dit schooljaar opgeleid worden voor de examens ter verkrijging van de Associatiediploma's Nederlandse handelscorrespondentie, Engels en Boekhouden. Daarnaast zullen enige algemeen vormende vakken worden ge doceerd, welke zo veel mogelijk op de practijk van het bedrijfsleven zijn in gesteld. Aan het einde van het school jaar zal een xamen worden afgenomen en een diploma worden uitgereikt. Daar deze vijfde klasse niet onder een rijkssubsidieregeling valt is het wenselijk haar afzonderlijk door een aparte stichting te doen beheren. Op deze wijze is het tevens moge lijk het bedrijfsleven de zo noodzake lijke invloed in het bestuur der ver- volgklasse te verlenen. Een nauw con tact van deze klasse met het bedrijfs leven is namelijk van groot.belang. Voorgesteld wordt zitting te verle nen aan de wethouder van onderwijs als voorzitter en voorts aan vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel, de Maatschappij voor Handel In de ouderdom van 62 jaar is hier ter stede overleden de heer A. Bruin, die op het Verdronkenoord een levens- middelenbedrijf uitoefende. De heer Bruin was een bekend stadgenoot, wiens heengaan bij velen grote ontroe ring zal verwekken. De begrafenis is bepaald op Dinsdag 4 Mei. De heer E. Beeloo is geboren tussen de wielen. Hij kent van kleine jongen af het circusleven en heeft de onderneming van Mullens stukje voor stukje zien groeien. Nu is hij algemeen bedrijfsleider van het cir que Géant en dat betekent dat hij ogen voor, achter en opzij moet heb ben. Beeloo is de centrale figuur, die als een veldheer op het terrein staat en de binnenrollende wagens in alle richtingen dirigeert totdat zij een ovale kring om het veld hebben gevormd, waartussen straks het chapiteau zal moeten verrijzen. Dat chapiteau is de trots van de be drijfsleider en zelfs de concurrenten hebben moeten erkennen, dat de firma Stromeier uit Constanz een prima stuk werk met deze tem heeft geleverd. Aan het einde van de tournee van verleden jaar is het nieuwe chapiteau in gebruik genomen, doch het is deze winter opnieuw naar Constanz gestuurd om het nog twaalf meter te vergroten. Aan vankelijk werkte men nl. met een grote middenpiste en twee kleinere zij-pistes, maar dit bleek in de practijk niet te bevallen en het gevolg daarvan was, dat de tent van 80 op 92 meter werd gebracht. Da aubade, die vanmorgen voor het stadhuis werd gehouden vormde de eigenlijke inzet tot de feestviering van vandaag. Nico Akkerman leidde de kinderzang. (Foto Jaap Schoen ning van het kaasseizoen een officieel tintje, ook zonder dat er redevoerin gen aan te pas behoefden te komeb» Een grote menigte vreemdelingen heeft de komst en het vertrek van de autoriteiten gadegeslagen en zich daar na verlustigd in het boeiende schouw spel van de af en aan dravende kaas dragers, die niet moede werden voor de fotografen te poseren. Het was weer het vertrouwde beeld, dat Alkmaar in het buitenland zo'n grote bekendheid heeft gegeven. En bijzonder prettig was het, dat deze eerste seizoendag gedom peld werd in een overvloed van zon licht dat alles nog vrolijker maakte dan het reeds was. Op verschillende punten van de stad werden vanmorgen reeds poppenkast voorstellingen gegeven, die vanmiddag zullen worden voortgezet als ook de gecostumeerde kinderoptocht door de stad trekt. Op het sportpark worden de schoolwedstrijden beëindigd en van avond van acht tot tien uur zullen de muziekcorpsen er de stemming in bren gen. In de Grote Kerk wordt een kerk concert gegeven. De Oranjefeesten en de eerste zo merse kaasmarkt zijn goed ingezet. Laten wij hopen, dat het vervolg even bevredigend zal zijn. De Vakraad voor het Kappersbedrijf te Utrecht heeft verzocht de winkel sluitingsheffing voor de kappersbedrij- ven, voor zover deze in de week voor Pasen en Pinksteren Dinsdagsmiddags gesloten moeten zijn, op te doen hef fen. Te Alkmaar hebben B. en W. de Raad geadviseerd in verband met de overstelpende drukte in de kappers zaken gedurende die tijd het gesloten verklaren in de genoemde weken op te heffen. De eerste wagens van de circustrein zijn gistermiddag op het Randersveld gearriveerd en ze hebben met hun ton- nenzware last de grasmat enkele ve nijnige wonden toegebracht. Drie zwa re trekkers waren er soms nodig om de pakwagens door de diepe sporen te sleuren en dan nog wilde het soms niet lukken. Bedrijfsleider Beeloo hield bij het zenuwachtig gegier van de moto ren en het geschreeuw van de chauf feurs het hoofd koel. „In Franeker heb ik tot mijn knieën in de prut gestaan", zei hij laconiek. „Dan is dit nog kin derspel". Maar hij heeft desondanks rekening gehouden met de mogelijk heid, dat bij een zware regenval de grasmat, die onder de hoge ballon banden nu reeds als zeep wegspoot, één grote brijmassa zal kunnen worden en daarom heeft hij voorzichtigheidshalve de zware wagens aan de ingang van het terrein geplaatst, zodat ze zonder al te veel moeite naar de verharde wég kunnen worden getrokken. Omdat het circus aan het begin van de tournee (Oudorp is de derde plaats) een dag speling voor de reis heeft ingelast kon het opbouwen zonder al te veel haast geschieden. Gisteren heeft men zich dan ook alleen bepaald tot het opzet ten van de stalen masten, die straks het reusachtige doek (kosten f 65.000) zullen moeten torsen. Tussen de aanwijzingen door, die de heer Beeloo aan allerlei mensen gaf in bonte shirts, leren vesten en met on duidelijke, vormloze hoedjes op het hoofd, vertelde hij, dat hij jarenlang een clowns-entree had verzorgd. „De mensen willen echter ook wel eens een ander gezicht in de piste zien", zei hij, „en daarom heb ik het nummer maar een jaartje opgeborgen". Zijn kinderen hoe kan het anders hebben ook al een eigen nummer, waarmee zij deze zomer zijn gestart. Vanaf de andere kant van het terrein klonk opeens een luid geroep„Henk, kom eens even". De heer Beeloo excu seerde zich, maar voordat hij weg- beende wilden wij toch even weten hoe dat zat met die voornaam. Immers, nau welijks een paar minuten geleden had hij ons opgegeven E. Beeloo te heten. „Toch is dat goed", was het antwoord. „Ik heet eigenlijk Engel, maar dat ge looft niemand hier bij het circus. Daar om noemen ze me Henk". In de namiddag nog zijn vier stalen masten verrezen, waarna de circus mensen er voor deze dag de brui aan hebben gegeven. Om half tien gister avond floepten de schijnwerpers uit en bleef alleen in de bureauwagen nog het licht branden, waar de administra teur de correspondentie afwerkte. Van daag zal de verdere opbouw worden voltooid, zodat om 8 uur vanavond de schetterende fanfares van het circus orkest de bezoekers kunnen begroeten. Een van de meest sensationele nummers, die vanavond in circus Mullens zullen worden vertoond, is de mysterieuze kogel, waarin Richard Hardner zijn ademhene- mende toeren verrichtAls door een onzichtbare hand bewogen rolt de kogel van boven naar beneden en intussen is de stilte in de grote tent te snijdenWant de toer, die hier wordt verricht is lang niet zonder levensgevaar Nauwelijks waren vanmorgen de bronzen stemmen van de kerkklok ken over de zonverlichte daken weggegleden1 en had bet carillon zijn luchtige getingel gestaakt of de Langestraat dreunde van liet geweld dat drie drumbands, twee van de padvinderij en een van Soli Deo Glorig, veroorzaakten toen zij met een grote schare schoolkinderen achter zich de hoofdstraat van onze in feesttooi versierde stad binnen- zwenkten. Onder een dak van rood-wit-blauwe vlaggen door marcheer de de jeugd tot voor het stadhuis, waar burgemeester en mevrouw Wytema, wethouders, raadsleden en het Oranjecomité zich op het hor des hadden verzameld om de traditionele aubade, de eigenlijke ope ning van de Koninginnefeesten in ontvangst te emen. De rijdende tentoonstelling van Philips, die uit een zestiental aan hangwagens met opschroefbaar dak is geformeerd, heeft gisteravond haar deuren voor het Alkmaarse publiek geopend. Even vóór die tijd was er een kleine openings plechtigheid, waarvoor het gemeen, tebestuur, de raadsleden, de hoof den van dienst en verschillende andere autoriteiten waren uitgeno digd. De heer G. H. Hnytink maakte van zijn toespraak gebruik om de N.V. Philips uit te nodigen niet alleen haar producten in Alkmaar te laten zien, doch ze hier ook te vervaardi gen. Er schijnt voor een dergelijk be drijf op het industrieterrein nog wel een plekje over te zijn. Overigens vermeed de wethouder angstvallig elk technisch onderwerp, dat in een zo bij uitstek technische expositie thuis zou horen. Het zij hem verge ven, want uit de aandacht waarmee de genodigden de demonstraties volg den bleek wel, dat zij ook nog wel iets wilden leren van de electronica. De expositie bevat in hoofdzaak apparaten, die op het geluid zijn af gestemd, radiotoestellen, televisieap paraten, bandrecorders, gramofoon- combinaties, klokradio's die zelfs de slapers wekken en een lampje ont steken en luidsprekers. De heer H. van Riemsdijk luidde de tentoonstelling bij de aanwezigen in o.a. door middel van een filmpje over de opbouw van de zaal op wielen. Nico Akkerman dirigeerde de 800 kinderen op voortreffelijke wijze. Zui ver klonken de canons en het „Wilt he den nu treden". De aubade werd beslo ten met het .Wilhelmus". Nadat de kinderen waren vertrokken begaf het gezelschap autoriteiten zich naar de Kaasmarkt, waar voor het eerst in 1954 de kaasdragers zich weer in zomerse kledij hadden gestoken. Het hagelwit van de kaasdragers contras teerde wel scherp met het ongewone zwart, waarin de officiële heren ge kleed gingen, maar dit gaf aan de ope- Doordat de eerste markt in het zomerseizoen samenviel met de Koninginnedag verschenen er van morgen op het Waagplein tal van officiële heren die aan de opening van het seizoeneen bijzonder cachet gaven. Hoge hoeden zijn op de kaasmarkt nu eenmaal een on gewoon verschijnsel. (Foto Jaap Schoen)

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 9