Nederlands voorstel tot hulp aan vluchtelingen WACHT Mij r De NWB-Vierdaagse gaat door SCHEEP VAARTBERICHTEN Vorming van twee fondsen door staten leden van Raad van Europa Vijf gewonden Taxi schoof onder aanhangwagen Voortbestaan Nationale Luchtvaartschool is verzekerd Eerste autobuslijnen naar punten van toekomstig Oostelijk Flevoland Premieregeling voor het schieten van houtduiven Met Rhenmatlsche Pijnen moet U niet door blijven lopen. 25.000 Nederlanders per KLM geëmigreerd Minder gezellig uurtje in het park Lijdt Turpin aan een leveraandoening? Peggeman (De Kennemers) Zwaluwen-reserve Het Belgische elftal tegen Zuid-Slavië Aantal deelnemers op 500 geschat Nieuwe wereldtijd op de 100 m schoolslag Pim, Pam, Pom en de graafmachine OP door SYLVIA SARK 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Luister eens naar: Radioprogramma DINSDAG 4 MEI 1954 De Nederlandse regering heeft aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa, onder gelijk tijdige overlegging aan de leden van de Raad van Europa 'n voorstel aangeboden, dat beoogt het vormen van een tweetal fondsen voor hulp aan vluchtelingen. Het eerste zou moeten bestaan uit een bedrag van ongeveer vijf millioen dollar voor de blijvende verzorging van de moeilijke ge vallen, welke men in het vluchte lingenvraagstuk ontmoet. Uit het tweede fonds, ter waarde van on geveer twaalf millioen dollar, zou den credieten kunnen worden ver leend voor het blijvend inschake' ten van vluchtelingen in het ar beidsproces en voor het voortzetten van de initiatieven, welke werden genomen met het geld van de Ford Foundation. In het memorandum aan de Raad van Europa,' waarin de Nederlandse regering haar voorstel inzake het vluchtelingenprobleem doet, wordt o.a. het volgende gezegd'. De Nederlandse regering is van me ning, dat, nu negen jaar na het be ëindigen van de tweede wereldoorlog nog honderdduizenden vluchtelingen in Europa een mensonwaardig en uit zichtloos bestaan leiden, de tijd geko men is voor een initiatief, dat dit pro bleem een stap nader tot zijn oplos sing kan brengen. In de groep der in ternationale vluchtelingen zijn twee categorieën duidelijk te onderschei den. In de eerste plaats bestaat er nog een groot aantal „moeilijke gevallen", bestaande uit zieken, onvolwaardigen, ouden van dagen, enz., die blijvend zullen moeten verzorgd worden in Een taxi uit Dalfsen is gistermiddag omstreeks half één op Rijksweg no. 12 tussen Utrecht en Den Haag nabij Gouda onder de gemeente Moordrecht op een stilstaande aanhangwagen ge reden, waardoor vijf personen zijn ge wond. In de taxi zaten behalve de chauf feur, de 24-jarige H. A. Gijssler uit Dalfsen, de heren H. Hoogendóorn uit Dalfsen, Th. G. Leijzer uit Etten en W. de Graaf uit Teuge, alsmede me vrouw Hoogendoorn, die op familiebe zoek in Den Haag gingen. De taxi is met een snelheid van ongeveer 75 km per uur tegen de stilstaande aanhang wagen gereden en onder dit voertuig geschoven. De chauffeur, alsmede de heer H. werden ernstig gewond. De echtgenote van de heer H., alsmede de beide andere heren werden minder ernstig gewond. De vijf personen wrden met een ziekenauto van de GGD uit Gouda naar het ziekenhuis Bronovo in Den Haag vervoerd en daar opgenomen. De taxichaufeur verklaarde de op legger noch de waarschuwingsseinen van één der chauffeurs van de vracht auto, die bij de stilstaande aanhang wagen stond, te hebben gezien. De taxi werd érnstig beschadigd. Door nauwe samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart is een basis gevonden, waarop de N.V. Nationale Luchtvaart- school haar bedrijf kan voortzetten. Medio 1955 hoopt de N.L.S. haar thans op Ypenburg gevestigde hoofdzetel over te brengen naar het, naar verwacht wordt, dan gereed zijnde vliegveld !n de Zestienhovense polder bij Rotter dam. De NLS leidt, zoals bekend is, sport en privévliegers op. Zij moest, daar éind 1953 de voor haar zo belangrijke opdracht van de ministeries van Oorlog en van Marine om de voorselectie van adspirant-militaire vliegers op vlieg- aanleg uit te voeren kwam te verval len, haar organisatie sterk inkrimpen. Aan verscheidene leden van het perso neel moest ontslag worden gegeven. De vloot van vliegtuigen kon intact wor de gehouden. In de eerste maanden van dit jaar is een zeer bevredigend aantal uren ge vlogen. De school heeft thans een vijf tig leerlingen, die over het gehele land verspreid wonen. Ruim honderd ge- breveteerde sportvliegers onderhouden bij de NLS hun vliegvaardigheid. De belangrijkste afdelingen zijn Ypenburg en Hilversum. Er wordt ook door da NLS gevlogen op de vliegvelden Eelde, Teuge, Twenthe en Zuid-Limburg (Beek). Hoewel de polder Oostelijk Flevo land nog in wording is, komen er vol gende week Maandag reeds de eerste autobusdiensten met het „Oude Land De N.V. Veluwse Autobusdiensten te Ermelo heeft nl. vergunning gekregen voor het vervoer van personen via de Noordelijke en de Zuidwestelijke dijk van de toekomstige polder. Tot nu toe is er van en naar de polder al een groepsvervoer van arbeiders. Van 10 Mei af zal de V.A.D. geregelde diensten gaan onderhouden voor gewone passa giers. inrichtingen, tehuizen, enz. De kosten voor hun blijvende verzorging worden door deskundigen geschat op gemid deld 500 dollar per hoofd. Aangezien het hier om ongeveer 10.000 gevallen gaat, is voor een blijvende oplossing een fonds nodig ter waarde van on geveer 5 millioen dollar. Daarnaast zijn in Europa nog enige honderdduizenden staatloze vluchte lingen, die in staat zijn te werken en in het Eurorpese arbeidsproces moeten worden opgenomen. Honderdduizend van hen leven nog In kampen, vele honderdduizenden wonen bij anderen in. Voor het overwinnen van de han dicap, waaronder deze vluchtelingen moeten beginnen, zijn bijzondere maat- rregelen nodig, met name fondsen, waaruit credieten tegen lage rente kunnen worden verleend. De Hoge Commissaris voor de Vluch telingen van de Verenigde Naties be schikt evenwel over een veel te klein noodfonds om de eerstgenoemde cate gorie van „moeliijke gevallen" af doende te helpen. Voor de tweede groep heeft hij in het geheel geen eigen middelen. Het vorige jaar ontving de Hoge Commissaris een „grant" van de Ford Foundation van 2,9 millioen dollar. Deze bijdrage heeft het mogelijk ge maakt financiële hulp uit andere bron nen ter plaatse te mobiliseren, zodat een additioneel bedrag van 7.900.000 dollar is bijeengebracht. De Ford Foundation heeft dit jaar evenwel geen nieuwe bijdrage in het vooruitzicht gesteld. Zij stelde zich op het standpunt, dat na deze geslaagde proef het verder op de weg ligt van anderen om het vluchtelingenprobleem tot een oplossing te brengen. De Nederlandse regering ts het met de Ford Foundation eens, dat de ver antwoordelijkheid voor de oplossing van dit vraagstuk in de eerste plaats bij anderen ligt en wel in het bijzon der bij de Europese landen. Zij is be reid als haar aandeel 4% van de bijeen te brengen 5 millioen dollar voor haar rekening te nemen en nog in de loop van dit jaar behoudens goedkeuring van het parlement te storten in het Noodfonds van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen. Tevens stelt de Nederlandse rege ring voor, dat het comité van minis ters in beginsel besluit de regeringen der staten-leden aan te bevelen mede te werken aan pogingen om in de ko mende vijf jaar een fonds ter waarde van ongeveer 12 millioen dollar in Europese valuta samen te brengen waaruit leningen zouden kunnen wor den verstrekt ten behoeve van de tweede groep vluchtelingen. De regering zou het op prijs stellen, indien de beide door haar voorge stelde initiatieven op de agenda van het comité van ministers zouden kun nen worden geplaatst,. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden, een einde te maken aan de ernstige schade, die de houtduiven aan de landbouw in ons land toebrengen. Hierbij is uitgegaan van de overwe ging dat de bestrijding met GVF-stof- fen zoveel mogelijk moet worden ver meden, door de gevaren, die hieraan voor andere dieren zijn verbonden. Voortaan zal worden getracht, de overvloedige houtduivenstand te be perken door het geven van een premie Op de jacht op houtduiven. Op iedere gedode houtduif zal een premie van f 0.75 worden verstrekt. Om deze pre mie te ontvangen moeten de houders van jachtvergunningen de rechter vleugel en de rechterpoot van de ge schoten duiven bii de provinciale voed- selcommissaris inleveren. De premieregeling geldt uitsluitend voor jachtaktehouders, met name voor de houders van vergunningen bij de vogelwet 1936 (inhoudende vergunning tot het schieten van houtduiven) en houders van vergunningen bij artikel 60 van de Jachtwet 1923. Roel ze alt, met wortel en tnk. Neem Krnichen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en verlichting bij Kruschen Salts. De klei ne dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig ge bruikt wordt, stimulert het de bloed zuiverende organen en geeft ze de re gelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en ge zamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. (Advertentie, lng. Med.) Bij de 69 emigranten, die gisteravond me de KLMDC 6B, de „Jan van Rie- beeck" naar Montreal in Canada zijn vertrokken, bevindt zich de 25,000ste Nederlandse emigrant, die na het einde van de oorlog door de lucht naar een nieuw vaderland is gereisd. Het is de zesjarige Juana Geuer uit Bussum, die met haar ouders en haar twee broer tjes José en Frits in Ottawa (Ontario) zal gaan wonen. Vlak voor het vertrek is aan de kleine Juana door het hoofd emigrantenvluchten van de KLM, mr dr J. P. S. Schmitz, een pop in Neder landse klederdracht aangeboden. Van de 25.000 Nederlanders, die tot nu toe per KLM zijn geëmigreerd, ver trok meer dan de helft naar Canada, nl. 13.463. Naar Australië gingen .'.377, naar Nieuw-Zeeland 1.3*48. naar Zuid- Afrika 874 en ruim 1000 naar een aan tal andere landen. Toen Zondagavond een 40-jarige Schotse purser met een 17-jarig meis je op een bankje in het plantsoen aan de Karei de Stouteplein te Rotterdam zat, verscheen plotseling een man, die vroeg wat hij daar met zijn „zuster" moest doen. De purser kreeg daarop enige slagen in zijn gezicht. Er voeg de zich nog een 17-jarig meisje bij en de purser werd beroofd van zijn por tefeuille met zes Engelse ponden. Nadat de beroofde Schot zijn beklag bij de politie had gedaan, zijn dé schuldigen opgesloten. De politie zoekt thans ieders aandeel uit en vermoedt dat de beroving met voorbedachte rade is geschied. Randolph Turpin, de Britse midden gewicht kampioen, die in 65 seconden door de Italiaan Tiberio Mitri voor het Europees kampioenschap buiten ge vecht werd gesteld, zou aan een lever aandoening lijden, volgens de Londense bokspromotor Jack Solomons. Het verschijnsel van de leveraandoe ning werd juist vóór de weging door een arts vastgesteld. Gedurende de minuten, dat Turpin in zijn hoek zat en wachtte op de gong voor de aanvang van de wedstrijd, had hij geklaagd niet erg goed te kunnen zien. Turpin zal een dag of twee in Rome rust nemen om vervolgens per vlieg tuig naar Londen terug te keren en aldaar consult in te roepen van een specialist. Voor de wedstrijd tegen het Haagse elfal, Woensdagavond op het terrein van ADO, is de ploeg van de Zwaluwen als volgt samengesteld. Snijders (Haar lem); Hegemans (EBOH) en Van de Lee (Xerxes); Van Rooyen (Eindho ven) Wink (SVV) en Dörr (Excelsior); Dillen (FSV), W. van der Gyp (Em ma), Köneman (SVV), Vonhof (DWS) en Vergouwen (PSV). Feijt (Woer den), Peggeman (De Kennemers), Broe ders (Feyenoord) en Waterman (PSV). In de wedstrijd tegen Zuid-Slavië, die 9 Mei te Zagreb wordt gespeeld, zal de volgende ploeg de Belgische kleuren verdedigen; Gernaey (Oostende); Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lier- se SK); Huysmans (Beerschot), Carré (FC Luik) en Mees (Antwerp FC); Van Steen - (Anderlecht), Anoul (FC Luik), Henri Coppens (Beerschot), De Corte (Anderlecht) en Mermans (An derlecht). In de ploeg, die 4 April j.l. met 40 van Nederland won, zijn twee wijzigingen aange bracht: Dries vervangt Diricx en Van Steen staat rechtsbuiten in plaats van Lemberechts. VAN EST—WAGTMANS DERDE IN BRUGGE Op de wielerbaan te Brugge heeft het Australische koppel Mockridge Strom een ploegomniumwedstrijd in drie manches gewonnen voor Olivier Van Daele (B.) en Van Est—Wagtmans (Ned.). Op een door de Nèderlandse Wan delsportbond belegde persbijeenkomst zijn bij monde van de voorzitter van het uitvoerend comité de heer P. Dee nekamp enige mededelingen gedaan over de vierdaagse wandeltochten, die van 27 tot en met 30 Juli a.s. in Apel doorn door de NWB worden gehouden. Gezegd werd dat het definitief door gaan van deze vierdaagse een gevolg is van de uitgeoefende aandrang der leden van de bond op het hoofdbe stuur. Als eerste doel wordt gesteld, de deelnemers 'te laten genieten van de wandelsport, reden waarom dan ook gesproken wordt van vierdaagse wandeltochten, en niet van marsen. Er is meer keus in de afstanden, die, zo werd medegedeeld, over het algemeen korter zijn dan tot nu toe bij Vier- daagsen het geval was. Voorts is er gelegenheid, wanneer men niet gebon den wenst te zijn aan een volgens leef tijd voorgeschreven zgn. „prestatie af stand" in te schrijven voor een toe ristische klasse. De dagelijks te wan delen afstand, voor personen van 14 tot en met 75 jaar, is in deze klasse gesteld op 30 km. De bij de Nijmeegse vierdaagsen behaalde herinneringskruisen tellen niet mee voor de Apeldoornse wandel tochten. De Apeldoornse kruisen die nen beschouwd te worden als een her innering aan de tochten en niet, naar de heer Denekamp verklaarde, als een beloning voor een prestatie. De VVV te Apeldoorn heeft vijfduizend bedden beschikbaar, doch de NWB verwacht Voor deze-eerste vierdaagse niet meer dan vijfhonderd deelnemers. De parcoursen zijn als volgt vastge steld: 27 Juli: Wonum Teuge Oosterhuizen Beekbergen Apel doorn; 28 Juli: Uddel Kootwijk Assel Hoog Buurlo Ugchelen Apeldoorn. 29 Juli: Hoenderlo Loe- nen Beekbergen Apeldoorn. 30 Juli: Het Oude Veen Het Nieuwe Veen De Kemp Loenermarkt Droefakkers Apeldoorn. De Poolse zwemmer Marek Petruse- wiez legde tijdens zwemwedstrijden te Wroclaw de 100 meter schoolslag af in de voortreffelijke tijd van 1 min. 9,5 sec., de beste tijd ooit op deze af stand gemaakt. Niettemin zal deze prestatie niet als wereldrecord kun nen worden erkend, omdat niet was aangekondigd, dat hij een aanval zou doen op het erkende wereldrecord, dat met 1 min. 11,2 sec. op naam staat van de Rus Minaschkin op 22 Februari 1953 te Moskou gemaakt. Op 18 October van het vorig jaar noteerde Petrusewicz reeds 1 min. 10,9 sec. en Minaschkin (Rusl.) legde de afstand op 24 Februari 1954 te Stock holm af in 1 min. 10,5 sec. Beide laat ste prestaties zijn echter nog niet ge homologeerd door de F.I.N.A. 107 Intussen was de barones met haar koe bij het politiebureau aange komen en aangezien de koe nog steeds tegenstribbelde, gaf zij het dier een niet al te elegante trap tegen het achterdeel, waardoor het de binnen plaats opschoot. Vervolgens sloot zij het poortje en stapte het bureau van commissaris Bullebak binnen. Deze heer verkeerde nu niet bepaald in een opgewekte stemming. De speurtoch ten van Piet Pakkum waren op niets uitgelopen en wat nog erger was, óók het zakje met rijksdaalders was op ge heimzinnige wijze verdwenen; hoe zwaar de brigadier ook nadacht, hij kon er geen verklaring voor vinden. „Het is i onbegrijpelijke zaak, com missaris" zuchtte hij. „Ik had het eciue zakje met rijksdaalders, daar ben ik zeker van. Het moet omgewis seld zijn, maar door wie? Mevrouw Woeffie? Dat kan ik .haast niet gelo ven. Toen mevrouw Babbelgraag dan ook binnen kwam om over een koe te klagen die haar moestuin bin nengelopen was, had de commissaris niet veel aandacht voor haar. „Me vrouw de barones", zei hij. „We heb ben op het ogenblik gewichtiger za ken aan ons hoofd. We zijn nog steeds op zoek naar twee brutale boeven.." „Ja, dat kan nu allemaal wel", riep mevrouw Babbelgraag ongeduldig. „Maar ik zou toch wel graag willen dat U ook een oogje hield op loslo pende dieren. Ze vreten mijn hele tuin kaal." Aalsdijk, 2-5 van Baltimore naar Nor folk Abbedijk, 3-5 van San Fran cisco te Vancouver Alphacca, 2-5 van Vitoria naar New York Amsteldiep, 3-5 te Narvik van Kopenhagen Artemis, 2-5 van Haifa naar R'dam - Aalsum, 1-5 van A'dam naar Bremen Abbekerk, 4-5 te Genua verwacht Alderamin, pass. 3-5 v.m. Gibraltar naar Gdynia Alioth, pass. 2-5 Fernando Noronha naar Las Palmas Annenkerk, 30-5 te Ade laide Bloemfontein, 2-5 140 mijl z.w. van Freetown naar Las Palmas Bo naire, 2-5 330 mijl n.w. van Paramaribo naar Paramaribo Boskoop, 2-5 van Cu rasao naar Laguaira Cottica, 3-5 van Paramaribo te A'dam verwacht Delfs- haven, 8-5 van Bahia Blanca te St. Vin cent Drente, 28-5 van Galveston naar New Orleans Erinna (t), 3-5 te R'dam Esso Amsterdam (t), 3-5 van Sidon naar Antwerpen Esso Rotterdam (t), 3-5 24 uur aan de Hoek van Holland ver wacht, pass. 3-5 Wight Gooiland, 2-5 van Recife te Las Palmas Gouwe, vertr. 3-5 van R'dam naar Hamburg Helder, 1-5 te A'dam Laurenskerk, 3-5 van Bombay naar Aden Johan van Olden- barnevelt, pass. 3-5 Kaap Nortumber- land naar Melbourne Kota Baroe, ver moedelijk 5-5 van Damman naar Ras Tanura Langkoeas, 3-5 van R'dam te Port Said Lekkerkerk, 3-5 van Bom bay. te Karachi Lombok, 2-5 van San Francisco naar Portland (Oreg.) Linge, 1-5 te Cardiff Maasdam, 2-5 van Le Havre. te Southampton Meerkerk, 3-5 .van Port Elisabeth te Kaapstad Nopr- dam, 3-5 te R'dam Oranjefontein, 3-5 te East London Peperkust, pass. 3-5 Finisterre naar Le Havre Rijnland, 8-5 van Buenos Aires te A'dam Rotti, pass. 2-5 Malta naar Halifax Rijndam, 2-5 400 mijl z.z.w. van Kaap Race naar Cobh Rijnkerk, pass. 1-5 Ceylon naar Aden Ridderkerk, 30-5 te Mombassa Schie- dijk, 1-5 te Houston Stad Maastricht, 30-5 te Sas van Gent Stad Schiedam, 4-5 v.m. te A'dam verwacht Stad Am sterdam, 1-5 van A'dam naar Narvik Salawati, 2-5 van Port Sudan naar Suez antwoorden hersengymnastiek 1. Deutsches-Reichs-Gebrauchs-Muster. 2. Van Goethe. 3. Muziekinstrument, n.l. xylophoon met klankbuizen onder de houten staafjes. 4. Een wandluis. 5. Aan de Tiber. 6. Bij een temperatuur beneden 18° Celsius zet het witte tin uit, wordt grauw en verpulvert. 7. In 1878 tussen Turkije en Rusland. 8. Glückauf. 9. Legaal, legitiem. 10. De lodder (14-18 cm lang). oplossing kruis woordpuzzle Horizontaal: 1, wintersport, 9. N.O., 10 nut, 11 V.U., 12 zerk, 14 zeis, 16 sip, 17 min, 18 ga, 2i p.e., 22 ene, 24 nes, 26 vod, 27 negentigste, 28 Ato, 29 oer, 30 tal, 31 Aa, 34 si, 35 mis, 36 boa, 38 daas, 41 trog, 43 ra, 44 moe, 46 Io, 47 ballonvaart. Verticaal: 2. Ine, 3 nors, 4 en, 5 Rus, 6 st., 7 oven, 8 rui, 12 zogenaamd, 13 kik, 14 zin, 15 stedeling, 19 Aneta, 20 beter, 21 potas, 23 ego, 24 N.N.O., 25 sir, 26 V. St., 32 wis, 33 zot, 35 maal, 37 aria, 39 ara, 40 bon, 42 oor, 44 M.O., 45 e.v. 17 „Je „Mijn arme kind", zei iemand, was volledig uitgeput". Anna keek omhoog in een gezicht, dat zozeer op dat van Boogie leek, dat zij onmiddellijk begreep Mary Bridge voor zich te hebben. „Het spijt me ontzaglijk", veront schuldigde Anna zich, opstaande. „Ik ben eenvoudig in slaap gevallen waar ik zat!" Marta verdween en Anna nam Ma ry's uitgestoken hand in de hare. De lange slanke oudere vrouw was ge kleed in een overhemd en een rij broek. Haar blonde haar was geheel kort geknipt en krulde om haar hoofd op een manier, die menige kap per haar benijd zou hebben. Alleen haar lachende blauwe ogen met diepe rimpels in de hoeken en haar ietwat getaande huid verrieden, dat zij niet het jonge meisje was, waar men haar op het eerste gezicht voor zou houden. „Hoe maakt u het? U lijkt zo sterk op Boogie, dat u zijn oudere zuster zoudt kunnen zijn", zei Anna. Mary Bridge lachte. „Dat is erg vriendelijk van uMaar ik ben de veertig al gepasseerd! Jam mer genoeg. Kom mee na - de zitka mer en laten we daar praten. Het is zo prettig om weei eens iemand uit Engeland te zien ik trachtte hier te zijn vanmorgen, maar ik moest er op uit." „Maar", zei Anna vol schrik, „het is toch zeker nog geen lunchtijd". „Vrijwel. Marta zegt, dat u eenvou dig in slaap sukkelde en dat zij het hart niet had, om u wakker te ma ken. De kinderen kwamen voortdu rend eens binnen gluren en u bewoog zich niet". „Het spijt me geweldig...." „Maak geen excuses. Het is alleen maar de jeugd, die zo slapen kan. Ik wilde, dat ik het ook kon". Zij waren nu in de zitkamer ge komen en Mary wees Anna een stoel aan. De zonneblinden waren neerge laten tegen de hitte en de kamer scheen te zwemmen in een groen achtig licht. Onopgemerkt zat Mary Anna op te nemen. „Ik denk, dat u zich wel verward en een beetje verdoofd zult voelen, als u zo in een vreemd werelddeel wakker wordtEen vreemd huis zou al genoeg zijn". Zij lachte en bood Anna, terwijl zij sprak, een sigaret aan, als om haar tijd te geven haar gedachten te verzamelen. „Ik heb Hector n' t gezien, sedert hij op weg ging, om u af te halen", ging zij voort „Maar ik verwacht, dat hij u wel al les over ons verteld zal hebben". „Wel, niet precies alles", bekende Anna. „Ik vrees, dat Hector geen groot redenaar is. Wat grappig, tussen twee haakjes, dat u mijn neef Roderick op weg hierheen ontmoette. Hij telefo neerde ongeveer een half uur gele den en ik zei hem dat u rustte. En vertel me nu eensMary Bridge boog zich voorover en bestudeerde Anna. Het was duidelijk, dat zij een vrouw was van grote energie, vitali teit en charme. Zij zou nergens tijd over verspillen. „Bee vertelde mij, dat u de huishouding voor uw vader gedaan hebt. En bent u niet bang, om deze ter hand te nemen .Helemaal niet, als u de fouten in den beginne verontschuldigen wilt". .Natuurlijk! De zaak is deze, dat ik een geweldige hekel aan huishouden heb en er bovendien geen tijd voor zou kunnen vinden ook, daar ik mee help met het besturen van de farm en dat al gedaan heb sedert de dood van mijn man. Natuurlijk is Tor nu de werkelijke bedrijfsleider, maar wij zijn beiden hard nodig, om de arbei ders te controleren, de boeken bij te houden, e Marta is al zeven jaar bij mij - zij is 'n schat, trouw en lo yaal en betrouwbaar als een rots, maar niet erg intelligent. Sedert de oorlog is het erg moeilijk geweest, om hulp te krijgen en de halve tijd heeft Marta het in haar eentje klaar gespeeld en als alles niet precies is, zoals het behoorde te zijn, dan kan ik het haar niet kwalijk nemen. Ver schillende soorten dienstboden zijn hier .geweest, en weer weggegaan en óf Marta beviel hun niet, óf zij be vielen Marta niet. Hoe dan ook, zij moesten weg. Marta blijft zij is een onderdeel van War- ramunga en houdt van ons". Mary keek Anna aan, alsof zij zeggen wilde: dus als je Martha soms moeilijk of vreemd vindt, dan weet je hoe de zaken er bij staan. Anna zei: „Ik ben de dochter van een dokter, mrs. Bridge en gewend om met mensen om te gaan. Ik geloof zeker, dat Marta en ik goed zullen kunnen opschieten". „Noem me alsjeblieft Mary. Dat is prachtig. Zie je, toen ik Bee vroeg, om een meisje voor mij te vinden, sprak ik van een moeder's hulp, omdat ik dacht, dat de gedachte aan te veel verant woordelijkheid een meisje zou afschrik ken. Maar in feite is het mijn bedoe ling, dat jij in zekere zin mijn plaats inneemt als ik niet hier hen en ik vrees, dat dat vaak het geval zal zijn. Ik sta even vroeg op als Tor en ga met hem naar buiten. Marta neemt dan de zaak over en zorgt voor de kinderen. Natuurlijk ben ik/s avonds hier en bij na altijd aan de maaltijden, maar in mijn afwezigheid moet Marta zich aan jou refereren. Heb ik mij duidelijk uitgedrukt?" „Volkomen duidelijk. Maar wat ko ken betreft Doet Marta dat?" „Oh, ja, en daar is zij werkelijk goed in. Het kan haar nooit iets schelen met hoeveel mensen we zijn en dat is erg gemakkelijk. Jij zult het huis onder je toezicht hebben, het huishoudgeld be heren, een oogje op Boogie en Sally houden en een handje helpen met het huiswerk. Het klinkt heel veel, maar het zal wel meevallen. Natuurlijk moet je iedere dag er een tijd afnemen om te rusten. En dan gaan we ook vaak uit. Er zijn picnics en bezoeken. Ik zeg niet, dat er niet gewerkt moet worden, maar als je er van houdt is dat soort werk niet onaangenaam en ik wil, dat je je gelukkig zult voelen door ons leven te delen en een van ons te zijn. Je hebt al een contact gemaakt met Dunlooie en er zijn nog meer vrien den, die je ontmoeten zult. Ik geloof niet, dat je je eenzaam zult voelen, Anna. Dat is hetgeen de meeste meis jes uit Engeland verontrust. En dan wat je salaris betreft. Wat denk je van vier pond per week?" (wordt vervolgd.), Schie, 2-5 van Paramaribo, 3-5 te Georgetown Stad Breda, 3-5 van Mel bourne te Sydney Tamo, 2-5 van Ne- cochea naar R'dam Tiba, 2-5 te Buenos Aires Tomori, 1-5 te Colombo Te gelberg, 2-5 van Santos naar Rio de Ja neiro Telamon, 2-5 van Hamburg naar A'dam Trompenberg, 2-5 van New Orleans naar Savannah Utrecht, pass. 1-5 12 uur Azoren naar Halifax Van Linschoten, 3-5 van Dakar te Le Havre Weltevreden, 30-5 te Cochin. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen. 88 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daar na niets meer, want Carter's Leverpllletjès stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel •ten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelUk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 55 (Advertentie, lng. Med.) NATIONAAL PROGRAMMA. Uiteraard is dit programma veel minder ernstig dan dat van de Vierde Mei. Niettemin is het ge heel gewijd aan de Bevrijding en mist het een grondtoon van ernst niet. Deze is vooral te beluiste ren in de uitzending van de plech tigheid in de Grote Kerk te Alk maar. Elf Droppings in een radio- wedstrijd, welke de herinnering levendig houdt aan de voedsel- dropping van eind April 1945. Drie vliegtuigen van de Rijks luchtvaartschool zullen boven ons land rondvliegen en boven elke provincie drie verlichte pa rachutes uitwerpen. De vinders moeten deze zo snel mogelijk aan een bepaald adres bezorgen. (Woensdag 16.00 en later over beide zenders.) TRIO VAN BACH voor fluit/ hobo en- clavecymbel, is uolgens de stijl van deze tijd eigenlijk veeleer een duo voor blaasinstru menten met begeleiding. De clave- cymbelpartij dient uitsluitend voor begeleiding en bas, de me lodie wordt gespeeld door de bla zers. (Woensdag 13.45 over Hil versum I, 402 m.) WOENSDAG 5 MEI 1954. HILVERSUM I 402 m. 7.00 NCRV. 16.00—24.00 NATIONAAL PROGR. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 900 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De moed der hoop", hoorsp. 12.00 Instr. trio. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.37 Herv. Kerkd. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit op pad". 13.20" Meisjeskoor. 13.45 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 15.20 Instr. septet. 15.40 Gram. NATIONAAL PROGR. 16.00 Voor de kinderen. 17.00 Operaconc. 17.35 Voor de jeugd. 17.55 „Elf droppings". 18.00 Nws. 18.15 Toespr. door Z. Exc. Dr W. Drees. 18.25 Gram. 1840 Voordr. 19.00 Instr. sext. en toespr. door Z. Exc. Mr F. J. F. M. van Thiel 19.30 Bijeen komst ter herdenking van de bevrijding. 20.30 Nws. en weerber. 20.37 „Elf drop pings". 22.15 Metropole ork. Intermezzo: Voordr. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 16.00—24.00 Nationaal programma. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „De vrijheid is te koop", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoon stellingsagenda 13.18 Dansmuz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kind. 15.30 Voor de zieken. Nationaal progr.: 16.00—24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE. N.T.S. Nationaal progr. 20.15—21.30 1. Filmact. 2. Weerber. 3. „'45—'54", caba- Tetprogr.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 2