Groep jonge boeren kwam uit Israël naar Nederland ICHTEN Nieuws uit Bergen Door consul Avshalom Caspi verwelkomd Nieuws uit Beemster burgerlijke stand machine >ren iwen tegen ibruik van liddelen eens naar: programma Vele problemen ter sprake „Molenkrocht" deelde punten met DDV-6 PLECHTIGE HERDENKING GEVALLENEN Rita Kleverlaan geslaagd als gymnastiekonderwijzeres Koedijk Plattelandsvrouwen kwamen bijeen Oudorp Spanjaard- en Veiling Boys wogen tegen elkaar op Landbouwmechanisatie Practijkschool in de Wieringermeer Amateurtoneel op Koninginnedag 1 Mei-viering met goed programma Schermerhorn Nieuw Leven' actief Boek van Motley onder de loupe Langedijk Noord-Scharwouder poldei vergaderde Torenuurwerk in staking Stagnatie in het verkeer BURGERLIJKE STAND Siompetoren J. de Jong in het zilver SchoorI Ook hier invasie van vreemdelingen Warmenhuizen Hartelijk gelachen DINSDAG 4 MEI 1954 et rijksdaalders, daar n. Het moet omgewis- door wie? Mevrouw in ik #haast niet gelo- nevrouw Babbelgraag l kwam om over een lie haar moestuin bin- had de commissari* acht voor haar. „Me es", zei hij. „We heb- rnblik gewichtiger za- ifd. We zijn nog steeds wee brutale boeven. u allemaal wel", riep -belgraag ongeduldig. ;och wel graag willen oogje hield op loslo- Ze vreten mijn hele Paramaribo, 3-5 te ;ad Breda, 3-5 van Mei* t Tamo, 2-5 van Ne- n Tiba, 2-5 te Buenos 1-5 te Colombo Te- Santos naar Rio de Ja- 2-5 van Hamburg naar jenberg, 2-5 van New Utrecht, pass. 2n naar Halifax Van in Dakar te Le Havre te Cochin. ixeermiddelen slikt, ls er er van af te komen. 83 van ikte het; u kunt het ook. >p van elke dag enkele paal een vast uur voor uw B le week elke avond twee tjes. 2e Week - elke avond andere avond één. Daar- Carter's Leverpilletjès iden ln staat weer op eigen zonder laxeermiddelen, vermoeidheid of te veel n uw ingewanden tijdelijk m tijdelijk Carter's Lever- op gang te helpen. Zo raakt kwijt en vervalt u niet in n-gewoonte. Haal direct tjes, f 1.20 per flacon. 56 Ing. Med.) 1L PROGRAMMA, dit programma veel lig dan dat van de Niettemin is het ge- ian de Bevrijding en grondtoon van ernst vooral te beluiste- ending van de plech- Grote Kerk te Alk- oppings in een radio- elke de herinnering idt aan de voedsel- a eind April 1945. gen van de Rijks ooi zullen boven idvliegen en boven e drie verlichte pa- werpen. De vinders zo snel mogelijk aan adres bezorgen. '6.00 en later over s-j r BACH voor fluit/ tecymbel, is volgens deze tijd eigenlijk luo voor blaasinstru- tegeleiding. De clave- dient uitsluitend ling en bas, de me- espeeld door de bid dag 13.45 over Hil- m.) 5 MEI 1954. 402 m. 7.00 NCRV. TONAAL PROGR. 7.13 Gram. 7.30 Ge- Een woord voor de weerber. 8.15 Gram. 8.35 Gram. 900 .30 Voor de huisvr. 9.35 am. 10.30 Morgendienst. Ier hoop", hoorsp. 12.00 Land- en tuinb. meded. 17 Herv. Kerkd. 12.59 13.15 „Met Pit op 13.45 Gram. ugd. 15.20 Instr. septet. PROGR. 16.00 17.00 Operaconc. 17.35 17.55 „Elf droppings". Toespr. door Z. Exc. Dr Gram. 1840 Voordr. en toespr. door Z. Exc. Thiel 19.30 Bijeen- van de bevrijding, 20.37 „Elf drop- ork. Intermezzo; ws. 23.1524.00 Gram. 298 m. 7.00 VARA. 10 VARA. 16.00—24.00 nma. VARA: 7.00 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.30 Orgelspel, isvrouw. 9.00 Gym. 9.10 ).00 „De vrijheid is te Morgenwijding. VARA; •ouw. 11.00 Gram. 12.00 12.30 Land- en tuinb. het platteland. 12.38 Nws. 13.15 Tentoon- Dansmuz. 13.45 caus. 14.00 Voor de de zieken. Nationaal iÓ Zie Hilversum I. LEVISIE. 1 progr. 20.15—21.30 1. 3. „'45—'54", caba- „De belangrijke exporten van Nederlands fokvee naar Israël stellen de Israë lische boeren voor dergelijke problemen, dat thans, voor de tweede maal een groep jonge boeren naar Nederland is gekomen, om het Nederlandse vee op eigen bodem en in eigen omgeving gade te slaan en tevens ervaringen op te doen in de gemengde bedrijven in de agrarische sector", zei Maandagmiddag de heer J. Schckkerman, leider van de Volkshogeschool te Bergen. Op verzoek van de Nederlandse Regering heeft de Stichting „Uitwisseling en studiereizen van de Nederlandse Regering heeft de Stichting „Uitwisesling en studiereizen Bergen, hiertoe haar bemiddeling verleend, zodat de Stichting contact heeft op genomen met de Regeringsinstanties van Israël. Dit heeft tengevolge gehad, dat thans op „Het Oude Hof' negen jonge boeren tussen de 21 en 30 jaar werden verwelkomd door de Consul van Israël in Nederland, de heer Avshalom Caspi. De hardnekkige pogingen v„., een energiek, consequent vervolgd en ge plaagd volk, om in een geheel eigen land te werken en te leven, de na vrante moeilijkheden en de geweldige problemen, die het thans zes jaar be vrijde jonge Israël voor zich ziet op geworpen; nemen het jonge volk - let terlijk en figuurlijk - totaal in beslag en komen tot uiting in de stroeve ge zichten, waarop zich de verten der woestijnen hebben gegrift, gezichten, waarop harde ervaringen, door de nooit ophoudende aanvallen der Arabieren, groeven hehben getrokken; nóg dieper verzonken door ontberingen van hon ger dorst en het niet kunnen voorzien in dagelijkse noden; terwijl gebrek aan ervaring en tekort aan rust, hen haast voor een onmogelijke taak stelt. ,,De negen geselecteerden, jonge boe ren hopen gelijke ervaringen op te doen als hun tien landgenoten het af gelopen jaar in Nederland hebben op gedaan; opdat ook zij zullen kunnen uitdragen wat zij hier hebben geleerd" aldus sprak de heer Caspi. Hun nederzettingen in de woestijn of aan de voet van de bergen, héten in het nieuw Hebreeuws „Kibboetsiem", „De Molenkrocht" heeft Zondag op een in rumoerige omgeving gelegen tennispark van D.D.V. te Amsterdam gelyk gespeeld tegen D.D.V. 6. Bij de heren won Jn Schmidt zijn single in twee sets, doch M. Lau moest in de sterk spelende Van Rijn Jr na drie sets zijn meerdere erkennen. De beide dames zorgden voor winst punten door 2-sets overwinningen in hun enkelpartijen; Tini Winder bleek ook tactisch beter te zijn gaan spelen. De gemengd-dubbelpartijen d.e.t. wer den allebei verloren, de zo goed be gonnen partij van Conny van Limburg Stirum en Jn Schmidt zelfs na een 5—2 voorsprong in de beslissende set. Daar ook de heren Lau en Mosk hun dubbelpartij niet vermochten te win nen, stond „De Molenkrocht" na zeven gespeelde partijen met 3—4 achter. De dames-dubbel Conny van Limburg Stirum en Tini Winder maakte er toen 4—4 van door een drie-sets overwin ning op haar Amsterdamse rivalen. Zondag 9 Mei hebben de Bergenaren wederom een uitwedstrijd te spelen, en wel tegen H.T.C. I (w.o. Teitler) in Den Helder. De uitslagen waren: H. E.: J. Smidt slaat Van Berkel: 3, 6—4; M. Lau verliest van Van Ryn Jr: 4—6, 6—3, 4—6. D. E.: Mej. E. van Limburg Stirum SI. mevr. Tuyn: 6—2, 6—3; mej. T. Winder sl. mevr. Wetzlaar: 6—3, 6—4. G. D.: Mej. C. van Limburg Stirum en J. Schmidt verl. van mevr. Kiewi en Tjoa: 6-4, 3—6, 6—8; mej. T. Win der en M. Lau verl. van mevr. Wetz laar en Van Rijn Jr 4—6; 4—6. H. D.: M. Lau en D. Mosk verl. van Tjoa en Van Rijn Sr: 4—6, 4—6. D.D.: Mej. E. van Limburg Stirum en mej. T. Winder sl. mevr. Tuyn en mevr. Kiewi: 6—2, 3—6, 6—3. Geboren Wiebe, z. van IJ. Cnos- sen en H. de Jong. Cornells A. A., z. van N. C. Vink en G. G.' van Diepen. Maria P Cl., d. van J. F. Monincx en G- L. A. Witbraad. Jacinta L. M., d. van T. Peperkamp en A. M. Groothuizen. Ondertrouwd Pierre W. M. San ders Cs-Hertogenbosch) en Dirkje M. Prins. Hendrikus Th. J. Gras en Corry M. Pieters. Getrouwd Berend J* van Voorst en Petronella H. van der Heijden, Ge- r&rdus Bloetjes en Gertrudis M. Ruiter. Het gezelschap Israëlische boeren dat gisteren op het Oude Hof werd ontvangen. Foto Jaap Schoen). terwijl de leden van een Kibboets: „Chavéricm" worden genoemd. De „Kibboets" is een collectieve agrarische nederzetting, waar men leeft zonder een enkele vorm van persoon lijk bezit, zelfs zonder enige vorm van particulier bestaan. De „chavér", (lid) in een kibboets is een gewoon mens, en de gewone mens kan niet leven zonder beloning voor zijn arbeid. De hoofdgedachte, die aan het stich ten van kibboetsiem ten grondslag ligt: het land te ontginnen, het duizenden jaren verwaarloosde land; om het in gereedheid te brengen voor de thuisho rende ballingen van over de gehele wereld. Het winnen van vruchtbaar land, be tekent voor Israël het keren van de erf-vijand „de woestijn" en hiervoor wzter in de plaats te krijgen; een wor steling die spoed vereist, om het land aan verdere verstening te ontrukken. De negen kibboetsiem van deze man nen, liggen door geheel Israël ver spreid en de „chavériem", al de leden van hun „kibboetsiem, dragen bij in de kosten, die gepaard gaan met hun uitzending en verblijf in Nederland. Met bewondering zal Kadmey Sadi, van de kibboets Kfar Mordechai, zien, op welk hoog niveau de Nederlandse agrarische productiviteit is gekomen: met ontzag zal ook Zivoni Ben Zion van de kibboets „Beth Alfa", waarne men, hoe alles, dank zij de strijd tegen het water, de oude erf-vijand van deze Lage Landen, wordt benut aan grond en waarom de preciese bouw door de boerenbevolking komt tot grote, goede en mooie dingen. Zij zullen de Afsluitdijk zien, Her mann Micha en Lelach Joran, die te zijner tijd in Israël zullen gaan kana liseren en de geweldige werken om de Wieringermeer en de inpolderingen tot voorbeeld kunnen nemen. Sternberg Schmul van „Zichron Jaacov" en Hermann Micha van de kibboets Pardess Hanna, zullen draine ren leren en zo later de woestijn be dwingen. En allen zullen zij kennis maken mfft de geperfectioneerde grote zuivelbedrij ven van Nederland, met de wijde ver ten van het Groningerland en de grote bedrijven van de Friese boeren. Niemand staat boven de ander in de kibboets; de vakkundige is echter ver plicht het voorbeeld aan anderen over te dragen; de vakkundige is bovendien verantwoordelijk voor de tok van het bedrijf; het winnen van vruchtbaar land en zoveel mogelijk water voor het kostbare vee, dat uit Nederland werd ingevoerd. Met zachte stem. maar soms met ge balde vuist, heeft Consul Avhalom Cas pi, zijn landgenoten gewezen op alle mogelijkheden, die hun verblijf in Ne derland voor Israël in zich houden; hij heeft hen gewezen op de gastvrij heid en het vakmanschap, die Neder land têr beschikking stelt om „het ge vecht om het bestaan" tot in de grond te leren van specialisten, die hun faam in de wereld op agrarisch gebied, nog nooit overtroffen zagen. Ook sprak Consul Caspi over de moeilijkheden, die misschien in de komende maanden niet uit zullen blij ven; indien deze echter zich voordoen, dan kunnen zij regelrecht concact op nemen met de Volkshogeschool te Ber gen. Soms viel het woord „Freedom": dat deze dagen zal worden herdacht, terwijl door de Consul in het kort dê geschiedenis werd geschetst van de dokwerkers in Amsterdam, die voor „de Joden" hun leven inzetten in de rampzalige tijd ,dat de Israëlieten uit Nederland werden verdreven. Een conglomeraat van mensen-typen richtte zich rechter op, toen van strijd werd gesproken, een strijd, die voor sommige hunner, nog maar enige wé ken achter hen ligt. Over enige dagen zullen deze negen mensen over Nederland zijn verspreid en zullen zij op zich zelf zijn aange wezen. Om 18.00 uur zullen van alle open bare gebouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Aan de ingezetenen wordt verzocht alsdan ook halfstok te vlaggen. De Bedrijfshoreca heeft het advies gegeven van 7 tot 9 uur vooral het café-bedrijf tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Van zeven uur af zal de buitenverlichting gedoofd moeten zijn. De Ned. Bioscoopbond heeft het ad vies gegeven van zes tot negen uur te sluiten en gedurende de gehele avond geen reclameverlichting te gebruiken. 18.45 uur R.K. Kerk Godsdienstoefe ning. Ruïnekerk, Herdenkingsdienst. 19.30 uur Stille Tocht vanaf het Gem. parkeerterrein aan de Karei de Grote laan naar de. begraafplaats. Toespra ken worden niet gehouden; de weg wordt afgelegd ip volkomen- stilzwij gen, zonder vaandel of vlag. Van kwhrt voor acht tot dertig sé conden voor acht zullen de klokken van alle kerken luiden. Aan de nabestaanden der gevalle nen wordt Verzocht aan het hoofd van de stoet te lopen. 20 uur: twee minuten stilte. Het R.K. Kerkkoor, o.l.v. C- Molenaar zal „Ecce quomodo moritur" zingen. In het Van Reenenpark zuilen de Bergenaren worden herdacht, die als slachtoffer van het verzet zijn géval len. Een prachtprestatie is geleverd door mejuffrouw Rita Kleverlaan. die op het Zaterdag en Zondag 1.1. gehouden examen voor Gymnastiék-Onderwijs van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond te Amsterdam is ge slaagd als onderwijzeres. Voor toestelturnen en praktijk-les geven, behoorde zij tot de hoogst ge- klasseerden, terwijl voor de theoreti sche vakken bovendien prima cijfers werden behaald. „Mens sana in corpere sano", een gezonde geest in 'n gezond lichaam, is deze maal wederom uitstekend van toe passing op Rita Kleverlaan, die on danks haar drukke werkzaamheden als turn-assistente, in twee jaar de kans zag, dit zeer zware examen te halen. Een en ander valt niet te verwonde ren, als men weet, dat zij le'erlinge is van Klaas Boot Sr. Rita Kleverlaan werkt als leidster te Schagen en te Den Helder en werd reeds als zeer jong gymnasiaste door KI. Boot Sr., tijdens zijn beroemde rhythmische balletten, meegenomen naar andere plaatsen, om voor te dan sen of te turnen. In café „Het Vergulde Paard" hebben de plattelandsvrouwen een bijeenkomst gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Aanvankelijk werd medege deeld, dat mej. Agterbos uit Warmen- huizen, die de wonderpan zou demon streren. ziek was. Maar te elfder ure ariveerde zij toch nog, onder daverend applaus der aanwezigen. De tijd die hiermede verloren ging, werd nuttig besteed door de huishoude lijke zaken af te handelen. Mevrouw G. Keeman-de Wit bracht een uitvoerig en goed verzorgd verslag uit over de gehouden Provinciale ver gadering te Alkmaar. Mevrouw Davids- Wortel had een dankbetuiging gestuurd voor de door haar ontvangen bloemen in het ziekenhuis. De voorzitster deed verder nog enkele mededelingen over Alkmaar 700 jaar stad. Gedurende anderhalf uur hoeft me- jufrouw Agterbos daarna de vele voor delen en wonderen van het koken op de Wonderpan gedemonstreerd. In een minimum van tijd kunnen de diverse maaltijden goed gaar op tafel komen. De wonderpan is economisch door veel tijdsbesparing cn het allerbelangrijkste is wel de geldbesparing. Alle gerechten werden door de aanwezige dames op smaak gecontroleerd tot aller tevreden heid. Voorts werd ook nog gedemon streerd met de Mixer en de perser. De vele vragen door de dames gesteld, werden tot aller voldoening beant woord. De presidente bracht namens de aan wezigen hartelijk dank aan mej. Agter bos en aan de firma de Wild, die deze goed geslaagde leerzame avond had ge organiseerd. Zondagmiddag had onder grote be langstelling op het in prima staat ver kerende Kolping Boys terrein, de wed strijd plaats tussen Spanjaard Boys en Veiling Boys uit Alkmaar. V.B. trapte af en stevende rechtstreeks naar de „stugge" verdediging van de S.B. Als uitblinker viel op de rechtsback van V.B., bijgenaamd „het Kanon", die de aanyalslinie van S.B. letterlijk om verliep. Na „harde" strijd gelukte het linksbuiten Vrolijk het eerste doelpunt te makeri voor V.B. Uit een scrimmage voor het doel maakte S.B. gelijk. Dit succes bracht de overwinningsgeest van de partijen op hoog peil. Met alle krachten waarover men beschikte werd aangevallen en verdedigd. De resulta ten waren, dat met de rust de stand gebracht was op 32 voor S.B. Na de pauze werd weer met nieuwe moed be gonnen. De strijd eindigde in een 44 gelijk spel en eerst met behulp van strafschoppen kwam V.B. als overwin naar uit de bus. Een lunch in café Mee- reboer besloot deze vriendschappelijke ontmoeting. De directeur-generaal van de Land bouw, ir A. W- van de Plassche, heeft gistermiddag in de Wieringermeer de praktijkschool voor landbouwmechani satie „Oostwaardhoeve" geopend. In zijn openingsrede legde ir Van de Plassche er de nadruk op, dat de me chanisatie van de landbouw een vraag stuk is, dat na de orlog niet alleen sterk de aandacht heeft gehad, maar op welk terrein men ook in snel tem po tot uitvoering is gekomen. Het feit, dat na de oorlog voor een bedrag van naar schatting ƒ700 millioen in land bouwmachines werd geïnvesteerd acht spreker daarvoor een duidelijk bewijs. En zeker is daarmede het einde nog niet bereikt. Bij de opening werd voorts het woord gevoerd door de heer Ailersma, voorzitter van de stichting Practijk- centrum voor Landbouwmechanisatie, burgemeester Loggers van Wieringer meer, de heer Denker, directeur-gene raal voor de Middenstand van het departement van Economische Zaken, prof. Riemer uit Wageningen namens de Landbouwhogeschool en tal van anderen. De ingebruikneming van de prac tijkschool voor landbouwmechani satie in de Wieringermeer geschied de door de vertegenwoordiger van eigenlijk drie ministeries geheel in stijl. Door het overhalen van een handle van een tractor werd op mechanische wijze het doek weg gehaald door ir A. W. van der Plassche, terwijl de voorzitter der Stichting toeziet. Het bestuur van de Beemster Oranje vereniging had zich voor de viering van de verjaardag van de Lands vrouwe, Koningin Juliana, verzekerd van de medewerking van de heer Chr. Berger, leraar aan de Beemster ULO- school. Voor de schoolgaande jeugd was dit een zeer goede gedachte geweest, 's Morgens en 's middags heeft de heer Berger met zijn kranig groepje ULO- tonelisten in het Heerenhuis de jeugd laten genieten van het sprookjesspel „Prinses Desirée lacht niet mee..,." Goed spel en idealisme aan de ene zijde van het voetlicht, grote vreugde en waardering aan de andere zijde, voldoening bij bestuur en leider. De avond in het Heerenhuis was ge reserveerd voor de ouderen. Alweer onder regie van de heer Berger is door de toneelvereniging „Z.O. Beemster" opgevoerd ,,'n Duvel" (die op 't lest toch nog in de hemel komt), een stuk u,it het Brabantse volksleven. De belangstelling voor deze avond had zeker groter kunnen zijn. Er wa ren teveel lege plaatsen. De avond werd geopend door de voorzitter, dr K. J. van Welsenes, met een kort wel komstwoord, waarna het Brabantse spel een aanvang nam. We willen vol staan met te constateren, dat het aan dachtig publik ten zeerste de strekking apprecieerde. Naar onze mening ver dienen Cor Bol, als de pastoor, en J. Gans, als kastelein, een pluim voor de goede vertolking en juiste opvatting van hun rollen. De avond werd besloten met het tra ditionele Oranjebal, onder leiding van Wim Steevers. De minder goede belangstelling van de zijde van het publiek, welke Zater dagavond op de 1 Mei-avond van de afdeling Beemster van de P. v. d. A. in het Heerenhuis viel te constateren, stond wel in lijnrechte tegenstelling tot het buitengewoon goede program ma dat deze avond door de „1 Mei commissie" was aangeboden. Dat het laatste echter door de aanwezigen op hoge prijs werd gesteld, daarvan ge tuigde wel het spontane en enthou siaste applaus, wat de artisten telken male ten beurt viel, en waarvan ook de voorzitter van de afdeling Beem ster, de heer K. Hoogetoorn, gewaag de in een korte rede waarin hij o.m. de commissie completeerde met haar programma-keuze. Het gezelschap P. de Jager uit Zaan dam bracht een voor o* polder eigen lijk ongewoon programma voor het voetlicht. In een uiterst boeiend, vol komen artistiek verantwoord program ma heeft het gezelschap het publiek laten genieten van pianospel (de heer Jos.. Grubben), dans (mej. Puck Dok ter) voordracht, zang en conférence (de heer P. de Jager). Hoogtepunten waren zeker de „Vlinderdroom", een Cl 'nese vertelling, in een combinatie van voordracht en dans, de voordracht „De twaalfde Koning" van Godfr. Bo- mans, Dans der Mirlitons (Harleki nade) van Tsjaikowsky en het slot nummer „Arbeiders aller landen" van Van der Lende. De Mei-rede werd uit gesproken door de heer B. van Loen te Amsterdam. De leiding van de avond was in handen van de heer A. Bierhaalder, voorzitter van de 1 Mei commissie. Bij de viering van het tienjarig be staan van de zangvereniging „Nieuw Leven" wees voorzitter C. Hartog die avond op de moeilijkheden waar mede de jubilerende vereniging te kampen had. Het ledenverloop was dermate groot dat men geen operette meer kon opvoeren. In zijn felicitatie rede wees burgemeester W. J. Dries- sen er toen op dat de vereniging in deze tien jaar buitengewoon mooi cul tureel werk had verricht. Het zou meer dan jammer zijn als zij door leden gebrek haar werk zou moeten staken. Burgemeester Driessen heeft het na de uitvoering echter niet bij woorden ge laten. Hijzelf heeft het initiatief ge nomen de vereniging nieuw leven in te blazen. Dezer dagen bereikte ons een circulaire waarin door de burgemeester en het bestuur een beroep wordt ge daan op allen die kunnen zingen, de vereniging te helpen. Hoe dit mogelijk is zal worden medegedeeld op een bij eenkomst op Vrijdag 7 Mei te 8 uur in zaal Treiture. Het is de bedoeling dat de vereniging 15 Jan. 1955 een mooie operette voor het voetlicht brengt. Dit kan gemakkelijk als ieder een die kan zingen hieraan medewerkt en de personen van diverse gezindten eendrachtig met elkaar samenwerken Dit is het streven van burgemeester Driessen. Er zal drastisch moeten wor den gereorganiseerd. Burgemeester Driessen en het bestuur verwachten dan ook velen op 7 Mei in zaal Trei ture waar de komende plannen zullen worden ontvouwd. De laatste bijeenkomst van de P.J.G. in dit seizoen heeft in café Middelburg plaatsgevonden. De heer Kwantes uit de Beets, geeji onbekende alhier, want hij heeft reeds eerder een lezing gehouden voor D.U.V., heeft het boek „Klop maar op 'n deur" van de Amerikaanse auteur Williard Motley besproken. De schrijver, geboren in Chicago, geeft in zijn boek een beeld van de misdadige jeugd in deze wereldstad, waarbij hij zijn lezers confronteert met deze gederailleerde jeugd. Aandachtig is er geluisterd naar de heer Kwantes, die de vele problemen welke dit boek oproept, aan een uit gebreide beschouwing heeft onder worpen. Een zeer geslaagde avond. NOORD-SCHARWOUDE. In de Maandagavond in Concordia gehouden vergadering van stemgerechtigde inge landen der Noord-Scharwouder polder, die gepresideerd werd door de heer IJ. Kaan, deelde deze mede dat het dagelijks bestuur de afscheidsreceptie had bijgewoond van de dijkgraaf, de heer P. Tromp te Heerhugowaard met wie men steeds in een beste ver standhouding heeft gestaan. Spreker feliciteerde de heer Tromp met de Ko ninklijke onderscheiding, welke hij vorige week mocht ontvangen. Hij deelde mede dat alle polderlas- ten waren binnengekomen. De verga dering ging accoord met de 2 pet. va- cantietoeslag van het personeel als mede de 2 pet. voor geneeskundige behandeling. De rekening 1953 sloot op een bedrag van f 3844.38 met een batig saldo van f 460.32. De voorzitter sprak zijn dank uit tot de secretaris-penningmeester, de heer P. Volkers voor de keurige weergave van zijn administratie. De heren G. Duijves, K. Bekker Pz. en P. Swager Kz. werden benoemd als leden van de rekeningcommissie 1954. Voor 1954 zal een kasgeldlening wor den gesloten van maximaal f 750. De salariëring van de beambten werd met de bekende 5 pet. verhoogd. Vervol gens werd de begroting over 1954 vastgesteld tot een bedrag van f 4140 met een post onvoorzien van f 452. De polderlasten die ongewijzigd blij ven zullen f 40 per hectare bedragen. NOORD-SCHARWOUDE. - Sinds Donderdag jl. heeft het uurwerk van de gemeentetoren zijn nuttig werk ge staakt, zeer ten ongerieve van de in gezetenen. Naar wij vernemen is de motor, die het uurwerk op gang moet houden, onklaar geraakt. Hoewel er van gemeentewege opdracht is ge- gegeven in het uvel te voorzien, is het tot dusverre nog niet verholpen. BROEK OP LANGENDIJK. - Twee grote vrachtauto's, waarvan een Duit se wagen uit de richting Zuid-Schar- woude kwam aanrijden en de andere uit zuidelijke richting, beide volgela den met kool, kwamen in de smalle dorpsstraat ter hoogte van de winkel van de heer Aardema, toen zij elkaar wilden passeren, knel te zitten. Het gevolg was, dat zij eerst een half uur later haar weg konden vervolgen. In middels ontstond er aan weerszijden een lange file van wagens en zag de Naco-bus zich genoodzaakt terug te rijden om langs een omweg Oudkar spel te bereiken. De beide vrachtauto's liepen geen noemenswaardige schade op. LANGEDIJK. Geboren: Nicolaas, z. van J. Silver en Tr. Wagenaar. Mar griet, d. van D. Kroon en Tr. Glas. Wilhelmus H. M., z. van W. P. Quax en B. J. Groenland. Alexander J-, z. van Raden Mas Manjoero en A. G. M. Groen. Petrus N. M-, z. van P. Groen en M. C. Admiraal. Catharina M„ d. van R. Wesche en C. M. van Kleef. Wilhelmus P., z. van B. W, Bakker en C. M. Groot. Getrouwd Gerardus Kamper (Ha renkarspel) en Anna C. Put. Petrus Th. Boekei (Warmenhuizen) en Maria C. Fre- deriks. Overleden Geertje Hopman, 74 jaar, gehuwd geweest met C. Swager. Maria Pranger, 74 jaar, echtgenote van G. Langedijk. Jan Roos, 66 jaar, echt genoot van Tj. Spanjer. Donderdag 6 Mei zal de heer J. de Jong de dag herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Zuivelfabriek Neerlandia. Hij is thans werkzaam als eerste machinist. Gedurende deze 25 jaar is er bij Neerlandia zeer veel ver anderd.. Zo kwamen de poedermakerij en de melkinrichting tot stand, terwijl de oude fabriek geheel werd ver nieuwd. De Uitbreidingen en verande ringen brachten voor de Jong en zijn personeel veel meer werk mee. Wel zelden zal een chef gevonden worden die zo humaan en vertrouwelijk met zijn personeel omgaat. De heer de Jong staat bekend als een harde wer ker van de oude stempel. Donderdag zal de jubilaris door directie en per soneel worden gehuldigd. Zondag jl. werd SchoorI bezocht door meer dan 255 vreemdelingen, w.o. Fransen, Belgen, Duitsers, Denen en Zweden. Zaterdagavond arriveerden ze in talrijke particuliere Wagens en autobussen. De Federatie VW zorgde voor een prima distributie en had hen in de kortst mogelijke tijd in hotels en pen sions ondergebracht. Jammer, dat het weer Zondagmorgen niet meewerkte, om SchoorI op zijn mooist te zien. De Krabbendammers hebben tijdens de Oranjefëesten hartelijk gelachen om een zeer attractief programma, waarin niet alleen verschillende films werden gedraaid, maar waarin het hoogtepunt werd gevormd door op treden van de goochelaar Johnnie Frans. Vooral het nummer waarbij mevrouw Glas en de heer Dekker op het podium werden geroepen was kos telijk, evenals de Bolsschenkerij waar bij de geestrijke dranken uit een fles te voorschijn werden getoverd en ware zalfjes voor de tong bleken te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 3