De buitenlandse politiek van Djakarta o.a. in Z.O. Azië DE WONDERE WAERELT Ook dat nog In kort bestek WEER IETS NIEUWS! Haagse monteur sleurde een 17-jarig meisje uit de tram Een dreinerig politiek partijtje tegenover Nederland Turkse koers blijft West De waarheid over Indonesië (V) De positie van India Nu zeep met seringengeur Land- en tuinbouw in ons land in 1953 minder gunstig Politiejeep over de kop tijdens Wild- West-race ASPECT y /s/ss////s/jr>?v<sssssss>R „Napret" van Varsity Studenten gedroegen zich als kwajongens Meisje met bijl gewond Melle Weersma in Nederland terug DINSDAG 4 MEI 1954 J-JET LAG IN DE bedoeling deze artikelenreeks te vervolgen met een bespreking van de levensomstandigheden en arbeidsmogelijkheden van de Nederlandse gemeenschap in Indonesië. De internationale spanningen, welke zich om het Indo-China brandpunt concentreren en in eerste instantie de Zuid-Oost-Aziatische landen in deze geladen sfeer trekken, eisen echter onze aandacht op. En aangezien Indonesië de achterdeur van Azië is en geografisch een nabuur van West Nieuw- Guinea en Australië, kan men deze politieke spanning in dit deel van de wereld niet negeren. Vooral niet, waar Indonesië in zijn buiten landse politiek zich laat leiden door emotionele motieven en zij niet afwijzend staat tegenover het opdringende communisme en zijn sub tiele geestelijke infiltratie. TN GROTE lijnen volgt Indonesië voor zijn buitenlandse politiek de poli tieke richtlijnen van het Aziatische blok. Doch daarnaast speelt het een apart spelletje, dat gekenmerkt wordt door een typische methode van een gecultiveerd „reactie-systeem" In ons eerste artikel op 26 Febr. in dit blad, stelden wij reeds vast, dat iedere han delwijze, overeenkomst of uitspraak, die Indonesië rechtstreeks of zijdelings raakt, onmiddellijk een gelijkwaardige reactie, een buitensporige repercussie of een grotesk complement in het Oos ten teweeg bracht. We zagen de toe passing van dit „reactie-ysteem" toen Amerika zijn rubber-aankopen in In donesië stopzette, en Indonesië toen prompt de democratische afnemer trachtte te vervangen door een com munistische en hiervoor commerciële toenadering zocht met China voor zijn natuurrubber. (Dat China de vclks- rubber via Singapore en Bandjerma- sin sedert jaren „illegaal" heeft gekre gen, doet hier niet ter zake). Vers in het geheugen ligt ook de weinig-elegante en diplomatiek min der gebruikelijke uitlating - an „pure nonsens", gesproken door eer woord voerder van het ministerie van ^bui tenlandse zaken van Indonesië bij de aanbieding van de tweede Nederland- landse protestnota inzake de arresta ties en het onthouden van consulaire bijstand. De Ned. formulering was scherp gesteld, doch volkomen ver antwoord en gerechtvaardigd. Deze werd van Indonesische zijde niet weer legd ,wat eerlijk gezegd ook niet mo gelijk zou zijn geweest, daarom werd gebruik gemaakt van een onparlemen taire uitdrukking als reactie. Goedko pe taktiek. Het verschil van mening over de in terpretatie van het Nederlandse ant woord inzake het behandelen van de W. N. Guinea-kwestie bij de R.'- C.- onderhandeling in deze maand, had een andere reactie ten gevolge. De verdachtmaking namelijk dat er Ne derlandse duikboten te zien zovden zijn in de wateren bij West Nieuw- Guinea. Zijn er nog meer bewijzen nodig van deze reactie-politiek, welke men gecultiveerd heeft tot een poli tiek systeem in de buitenlandse poli tiek? Laten we ons dan begeven op internationaal terrein. Want één van de meest interessante symptomen in dit politieke krachtenspel is dat dit „systeem" door al de Aziatische 'an- den en door de Sowjet-Republiek nat verve wordt toegepast. De parallel lo pende conferenties in Genève en in Colombo zijn hier het bewijs van. TOEN in November 1953 bekend werd, dat op de Bermuda-confe rentie de Westelijke grootmachten het groeiende communistische gevaar tn Indonesië en zijn ernstige economische crisis (onder meer ten gevolge - an de sterk verminderde Amerikaanse ïub- ber-aankopen, wat een vermindering van 25 millioen pond Sterling ten ge volge had) ter sprake zouden brengen, en dit voornemen nog eens herhaald werd te Berlijn voor de conferentie te Genève, volgde prompt hierop van de Z.O. Aziatische landen de tegen-ac tie om een Aziatische bijeenkomst te beleggen, waarbij men de agenda niet publiceerde. Zo ontstond de Colombo- conferentie, waar thans de Premiers van India, Indonesië, Pakistan, Birma en Ceylon aanzitten, als tegenzet van de door de Westelijke mogendheden gehouden conferentie te Genève! De tweede belangrijke politieke ge beurtenis was het door John Foster Dulles gepropageerde veiligheidspact, dat bekend staat als het Nato-paot voor Z.O.-Azië. De doelstelling hier van was duidelijk: een democratisch front van de bij de ANZUS-aangeslo- ten landen (Australië, Nieuw Zeeland en Ver. Staten met Nederland, Frank rijk en Engeland als de in Azië geïnte resseerde (belanghebbende) 1 nden, tegen de toenemende communistische ontwikkelingen. Doch zo simplistisch als Dulles het zich voorstelt, is het in werkelijkheid niet. De politieke nadelen zouden .er- re de defensieve voordelen overtreffen. Daarenboven zou het interne politieke geschil tussen Frankrijk en Indo-China uit zijn locale sfeer, op een internatio naal vlak geplaatst worden. Met de zekerheid van een tegen-actie in de vorm van een verenigd Aziatisch front met China en de Sowjet-Republiek als potentiële mogendheden op de achter grond. Een gesloten Aziatisch front dat niet het minste gewetensbezwaar zal heb ben tegen de militair-technische en commerciële hulp van communistisch China en de Sovjet-Republiek is nu juist niet precies wat het Westen thans zou wensen. f^MERIKA zal zich goed hebben te realiseren dat de Sovjet-Republiek met ware virtuositeit de politiek van minzame beschermer der Aziatische volkeren heeft gespeeld. Het niet-af- Iatende pleidooi van Molotov tot toe lating van Communistisch China tot de Conferentie te Berlijn; zijn uleitre- de voor het toekennen van een „vol waardige" plaats aan China aan de conferentietafel te Genève; zün knap pe enscèneringen van ontmoetingen tussen Eden en Ts.joe En Lal, zijn staaltjes van het met raffinement be spelen van het psychologische ele ment in de staatkunde. Dit gebaar heeft niet nagelaten indruk e maken op de Aziatische volkeren. Wie het Oosten kent, zal dit onmiddellijk on derschrijven. Want het idee van discriminatie van de Westelijke Grote Drie ten opzichte van de Aziatische volkeren, waartoe China geografisch gerekend kan wor den, wordt in de weigering om China als gelijkwaardige aan de conferentie tafel toe te laten aangevoeld. Hoe on zakelijk en ongefundeerd dit stand punt ook moge zijn. Omdat het hier om geheel andere motieven ging. HE enige die zuiver tegenover dit po- litiek geharrewar staat, is India. De buitenlandse politiek van ndia wordt gekenmerkt door dezelfde eigenschappen als zijn premier Neh- roe: waardigheid, bezonnenheid en ob jectiviteit. Er zijn in Amerika stem men opgegaan, die de weigering van India's premier tot het overvliegen van India's grondgebied voor het over brengen van troepen naar Dien Bien Phoe becritiseerden en een opschor ting van de Amerikaanse economi sche steun in het schema van 't hulp program aan onontwikkelde gebieden, voorstelden. Die zo denken, hebben ongelijk. En zijn daarenboven onbil lijk. India's geografische ligging heeft haar in een précaire positie ebracht, even kwetsbaar als die van Indonesië Geografisch bezien leunt India tegen Rood-China aan met zijn gehele Noord-grens, nu Thibet als buffer staat is weggevallen, nadat het zon der bloedvergieten bij China is ge trokken. De vestiging van een Amerikaanse basis in Pakistan, heeft India's veilige neutraliteit in een delicate positie ge bracht. Immers, geheel in de lijn van de door ons gesignaleerde „reactie-po litiek", heeft de Sovjet-Republiek de Amerikaanse politiek op de voet ge volgd. Op de versterking van Pakistan Volgde prompt de intensieve Sovjet- interesse voor zijn Zuidelijke provin cie in Siberië, vlak achter de Oeral en pal boven Pakistan; met als naas te buur de Chinese provincie Sinkiang. In Kazakstan heeft de Sovjet zijn voorraadschuur van chroom, koper, lood, zink. De bodemrijkdom van Zui delijk Siberië is nagenoeg even groot als die van Noord-Oost-Siberië, waar het Magnitorosk Ijzer en Staal-Com- binaat met zijn machtige hoog-ovens, pietmolens en krachtinstallaties geheel Centraal-Azië van ijzer en staal kan voorzien en van onberekenbare waar de is voor een mechanische oorlogs voering. Wie zich de moeite getroosten wil de kaart van Azië op te slaan, zal etn visuele indruk krijgen van de netelige positie van India. India's achterbuur (haar Noordgrens) is gebarrica deerd door communistisch China. Ka zakstan is een Russische provincie, terwijl de Chinese provincie die hier aan grenst (Sinkiang) door de Sovjet met haar minzame belangstelling wordt vereerd. Oostelijk van 'ndia bevinden zich de politiek weinig sta biele en militair volkomen afhanke lijke landen als Birma, Siam en net gespleten Indo-China. De invloed der Chinese en Russische communisten op deze landen is een proces dat, zij het slepend, reeds vanaf 1945 dateert, met een uitloper in Malakka. In het hart van Centraal-Azië pre pareert de grootste communistische staat, de Sovjet-republiek, een inten sieve krachtmeting tegen Amerika's industriële potentie op het gebied der wapenproductie. Hier is het dat - v< e machtige ideologieën elkander ont moeten: in de bakermat van 'e we reld. Is het wonder, dat Nehroe net zorg de politieke voorstellen van Dul les voor een Nato-pact voor Z.O.-Azië gadesloeg, en dat hij zijn bezonken advies gaf inzake Indo-China? A.H. FUHRI-MIEROf'. Weer komt Castella met iets nieuws, voor de Nederlandse vrouwen en meis jes. Iets nieuws! Welk een aangename klank hebben deze woorden voor de vrouw, of het nu iets is voor haar gar derobe, voor haar huishoudenof voor de verzorging van haar uiterlijk. Ze vindt het altijd prettig iets nieuws te proberen. Daaraan hebben de Castella-fabrieken natuurlijk gedacht, toen zij na het enorme succes van de Bloemenzeep be sloten deze nieuwe Seringenzeep te brengen. Welk een keus in Castella zeep heeft de vrouw nu tot haar be schikking! Welke mogelijkheden voor de verzorging van haar huid! De klassieke Castella Schoonheidszeep met de huidverjongende oliën (2 stuks 50 ct.) Castella Spécial (32 ct.) met het won derbaarlijk schuim. En nu in aansluiting op de Bloemen zeep met de rozengeur (20 ct.) Castel la Seringenzeep (eveneens 20 ct.)! Is h«t te verwonderen, dat de Neder landse vrouw al enthousiast wordt bij het horen van de naam Castella? (Advertentie, Ing. Med.) Het afgelopen jaar was voor de land- en tuinbouw minder gunstig dan in 1952. De agrarische productie was weliswaar bevredigend, maar de afzet en speciaal de export werd moei Ijjk. De prijzen op de buitenlandse markt daalden in verband met het ontstaan van de zgn. voedseloverschot- ten, voornameljjk in Noord-Amerika. Dit lezen wij in het verslag over 1953 van de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven. In afwjj king van gemaakte afspraken hand haafde Amerika zjjn invoerbeperkin gen voor zuivelproducten, een onver mjjdelijke consequentie voor de prii zensteunpolitiek voor landbouwpro ducten. Engeland ging op het einde van het jaar over tot liberalisatie van de invoer van groenten en fruit, doch tegelijkertijd werden de invoerrechten aanzienlijk verhoogd. De Nederlandse tuinbouw voelt zich daarom geenszins gerust over de toe komstige ontwikkeling van de export naar Engeland. Het aandeel van de totale export daalde van 33 pet tot ruim 31'/2 pet. Ook de financiële resul taten van de rundveehouderij waren ongunstig. De gemiddelde uitbctalings- prijs van melk daalde belangrijk. De afzet van slachtvee kon tegen gemid deld goede prijzen geschieden. In het midden van 1953 kwam, na een slecht begin, een kentering ten gunste voor de varkenshouderij. De pluimveehouderij had een gun stig jaar. De waarde van de uitge voerde eieren en andere pluimvee producten steeg met ƒ34 millioen tot het nog nooit bereikte niveau van ƒ333 millioen. West-Duitsland was opnieuw de belangrijkste afnemer. De omzetten van de groenten- en fruit veilingen zijn met 7 millioen geste gen tot ƒ383 millioen. De uitvoer van uien verminderde met 40.000 ton. OVERHEIDSGEBOUWEN VLAGGEN OP 5 MEI Op Woensdag 5 Mei zal van alle overheidsgebouwen de vlag worden uit gestoken. Verwacht wordt, dat vele particulieren dit voorbeeld zullen vol gen. Utt het kanaal MaastrichtLuik is 'Za terdag nabij de Belgische grens het stof felijk overschot van de 33-jarige J. F. V. uit Vaals opgehaald. yAN ALLE Aziatische landen bezit Thailand de meeste televisie-appa raten. Iedere gegoede fa milie met zelfrespect schaft zich een dergelijk toestel aan, hoe duur dat ook nog is. Het is een merkwaardig verschijn sel, want in het gehele land is geen enkel tele visiestation te vinden en de apparaten staan zwij gend en beeldloos in de kamers. Waarom dan al die toestellen, vraagt u Omdat de Thaiianders hier om onduidelijke redenen een graadmeter in zien Voor welvarend, heid en voornaamheid. Zoals men in Indonesië een moderne ijskast moet hebben, ook al is er geen electrische stroom in huis om hem aan te sluiten en is het er binnen in warmer dan buiten. £)E GEDRESSEERDE herder Asta van de heer Rusman uit Hille- gom zoogt sedert Zon dagavond behalve haar eigen jongen, die vier dagen oud zijn, ook een tijgerjong, dat Zondag werd geboren. De moe der van het diertje, de zesjarige tijgerin Gipsy van het circus Espagna, dat momenteel te Leiden optreedt, wilde namelijk niets van de pasgebore ne weten en om acht uur 's avonds werd via de radio om een hond ge vraagd, die de jonge tij ger zou kunnen zogen. Binnen het uur waren er reeds meer dan honderd honden aangeboden en Asta werd de uitverko rene. Een halj uur later werd het dier met een auto van het circus op gehaald en bij het tijger- jong gebracht, dat on middellijk vertrouwd was en na enkele minu ten rustig naast zijn twee stiefbroertjes bij Asta lag te drinken. 1-1ET IS WEER zo in België. De Waalse accordeonist Edmond Delcambe heeft in de herberg „Het Witte Schaap" te Blankenberge het wereldduurrecord ac- cordeonspelen op zijn naam gebracht door ge durende bijna 218 uren, dat is meer ran negen etmalen, aan één stuk door te spelen. Toen moest hij opgeven om lat zijn polsslag te snel werd. J-JET KIJKEN naar foto's van mooie meis- sies maakt, dat ik mi) weer helemaal jon" voel" heeft Silas Kuhn uit Horrisburg in de Ameri kaanse staat Pennsylva nia op zijn honderd en derde verjaardag gezegd Silas, die zich verwoed wijdt aan zijn hobby om pinuppiaatjes te verza melen, zei verder nog, dat de meisjes van nu„ er veel beier uitzien dan die ik In mijn jeugd heb ge kend". J N DENEMARKEN be staat de kostbare en onvermijdelijke gewoon te. dat na de bevesti ging van de jonge lid maten van de Lutherse kerk een zeer uitgebreid feestmaal thuis wordt aangericht. De Deense jeugd heeft echter lang zamerhand genoeg ge kregen van deze prijzige traditie en dit jaar heb ben de jonge lidmaten de stoute schoenen aange trokken en hun ouders verzocht om het geld, dat anders voor het feestmaal zou zijn ge bruikt, beschikbaar te stellen voor een reis naar het buitenland. De ou ders zwichtten voor de aandrang en braken met de eeuwenoude traditie. Dit jaar zullen vijfhon derd jonge Deense lid maten de grenzen over trekken. Wij hadden an ders wel eens zo'n kost baar feestmaal willen bijwonen. Voor de prijs van een buitenlandse reis moet je toch wat behoorlijks op tafel kun nen zetten £)E LEEUWEN schijnen zich bijzonder thuis te voelen in het Zuid- afrikaanse Krugerpark. Zij vermenigvuldigen zich zo snel, dat er niet meer van een natuurlijk evenwicht in het Kruger park kan worden gespro ken. Indien er geen maat regelen worden geno men, zullen de bezoekers van het park over een aantal iaren allpen maar een dichte kudde leeu wen zien rondlopen, wel ke alle andere dieren heeft verjaagd of opge geten. Het merkwaardig initiatief van het bestuur der BLO-school te Dokkutn (niet de Bonifacius- maar de Prinses Beatrixschool) om een beste koe van duizend gulden als leermiddel voor het melken aan te schaffen, heeft onlangs in de gemeenteraad behalve veel waar dering ook veel critiek ondervonden. Men meende, dat de jongens aan één koe niet genoeg zouden hebben om het melken te leren, en ook werd gevreesd, dat de koe niet tegen zulk een voortdurend wisselende bemanning van haar uiers bestand zou zijn. Het vooruitstrevende schoolbestuur kwam daarop met een nieuw plan en vroeg, voorgelicht door een deskundige, f 137 voor een kunst uiert een apparaat, dat uit West-Duitsland moet komen en - gevuld met water - een belangrijk hulpmiddel is om de leerlingen een goede handgreep voor het melken bij te brengen. Voorts wilde het bestuur de jongens na het bereiken van een bevredigende voorgeoefdheid loslaten op levende leermiddelen, waar. voor een veehouder bereid bleek enige koeien af te staan. Burgemeester en wethouders stonden welwillend tegenover dit idee en stelden voor de nod^e gelden voor de kunstuier te voteren en een gemeenteweide gratis voor de melkoefeningen af te staan. Dokkums raad heeft dit voorstel als één man goed gekeurd. Het wachten moe op een teder be minde 17-jarige jongedochter. be sloot een 20-jarige Haagse monteur handelend op te treden. Het meisje reed Zondagmiddag in gezelschap van enige jongelieden per blauwe tram naar Scheveningen. De jongeman ging met een auto er achter aan. Bij een halte, vlak voor het eindpunt, haalde hij zün aangebedene uit het openbare vervoermiddel, sleurde haar in de auto en reed weg. Bij deze geweld daad werd hij door een paar vrien den geassisteerd. Ietwat zenuwachtig zijnde, zag de ontvoerder een verkeerspaaltje, waar aan een bord „Wachtverbod" beves tigd was, niet. Dat paaltje ging dan ook radicaal ondersteboven, hetgeen voor getuigen aanleiding was bet num mer van de auto per radio aan de ver keerspolitie door te geven. De jeeps gingen snorren. De jonge man leverde ondertussen zijn geroof de maagd aan de ouderlijke woning af. Hij keerde, nadien waarschijnlijk opgelucht door de afgetroefde concur rentie, met zijn auto'tje naar Scheve ningen terug. JN DE republiek Turkije, het land van de witte wassende maan, die het voorts in tegenstelling met het natio nale dundoek van de Ver. Staten doet met slechts één enkele witte ster in zijn wapen, zijn gedurende het afge lopen weekeinde voor de tweede maal in de geschiedenis van de verjongde staat geheime verkiezingen gehouden. Ruim negentig procent van de plus minus tien millioen kiezers (alle staatsburgers boven de twee en twin tig jaar zijn stemgerechtigd) heeft de gang naar de stembureaux gemaakt en op volgens de eerste uitslagen over tuigende wijze opnieuw het fiat ge geven aan de sinds 1948 reeds aan het bewind zijnde Democratische partij van president Bayar en premier Men- deres. Van de 541 nieuwe zetels in de Grote Nationale Vergadering ver wachten de Democraten er ruim 500 te zullen bezetten. Enkele tientallen zetels slechts zullen dan toevallen aan de Republikeinse Volkspartij. De over winning van de regeringspartij is zo rigoureus, dat alle republikeinse lei ders zijn verslagen. Alleen oud-presi dent Inönü, eens opvolger van de grondlegger van het moderne Turkije, generaal Moestafa Kemal Pasja (die de. bijnaam Ataturk: vader der Tur ken hadschijnt zijn zetel nog te heb ben behouden. Er zijn nog twee kleine oppositiepartijen, nl. de Republikeinse Nationale Partij en de Boerenpartij, doch deze komen practisch in het ge heel niet aan bod wat betreft een af vaardiging naar het parlement. Het Turkse kiezersvolk heeft met deze uitslag de ommekeer van 1950 bevestigd. Voordien nl. van 1922, de tijd van de stichting van de republiek, af hadden de republikeinen van Moes- tafa Kemal ongeveer de alleenheer schappij in handen gehad. Turkije was in die jaren een verlichte dictatuur, waarin reeds veel vai de oude instel lingen uit de jaren van het sultanaat overboord werd gegooid. Er voltrok zich meer en meer een „verwestering" aan het Turkse maatschappelijke en staatkundige leven. Na de dood van Ataturk in 1938 werden vele om poli tieke redenen uitgewekenen weer in het land toegelaten. In 1946 werd de kieswet herzien, hetgeen de vorming van nieuwe politieke partijen moge lijk maakte. Bij de toen gehouden ver kiezingen wisten de Volksrepublikei nen van Inönü weliswaar nog een overwegende meerderheid te behalen, ^xxxxxnxxxxnxxx/XX/////^ INTERNATIONAAL doch kregen de ontevredenen uit die kringen, die zich hadden verenigd in de Turkse Democratische Partij reeds vijf en zestig zetels in het parlement In het kamp der Republikeinen trad meer en meer een verscheuring aan het licht. In 1948 werd de kieswet weer gewijzigu. Voor het eerst zouden de verkiezingen geheim zijn en de stemmentelling openbaar. Op 14 Mei 1950 tenslotte behaalden de Democra ten de grote meerderheid (Democraten 408 zetels, Volksrepublikeinen 69). De uitslagen van 1946 waren dus juist een gehele slag om. QP HET vlak van de binnenlandse politiek zijn er diverse belangrijke tegenstellingen tussen de regerings partij en de thans weer verslagen Volksrepublikeinen. Wat de buiten landse politek betreft is dat verschil ir veel geringere mate voorhanden Zowel de Democraten als de Volks republikeinen zijn voor een nauwe sa menwerking van dit toch grotendeels Aziatische land met het Westen (Tur kije is sinds October 1951 lid van de NAVO), doch de republikeinen zijn tegen sterke buitenlandse investerin gen in hun land en vreemde olie exploitatie. Toch hebben de republi keinen hun uiterste best gedaan om door verkiezingswinst meer invloed op het regeringsbeleid te krijgen. Zij richtten hun propaganda daarbij voor al op de Turkse betalingsproblemen, waaraan onlangs de Nederlandse fi nanciële expert P. Lieftinck met zijn Wereldbankmissie enige tijd gedok terd heeft. Edoch, de kiezers hebben hun vertrouwen, gelijk viel te ver wachten, weer geschonken aan Djelal Bayar en Adnan Menderes. Deze instemming met de huidige koers van het Turkse staatsbestel is zeker een gelukkige, want dezelfde mannen kunnen nu hun contact met de Westerse staatslieden in het Noord- atlantisch Verdedigings Verdrag en de Raad van Europa te Straatsburg voort zetten. Turkse soldaten streden in Korea en Turkije's stem wordt ook te Genève gehoord. Een andere belang rijke band met het Westen ontstond toen de betrekkingen met Italië door een in 1950 gesloten vriendschapsver drag nauwer werden aangehaald en het Balkanpact, dat vorig jaar te An kara werd gesloten tussen het Joego slavië van Tito, Griekenland en Tur kije, een pact, waarvan men verwacht, dat het in de naaste toekomst zal uit groeien tot een militair verdrag, waar bij de drie partners elkaar in geval van een aanval steun zullen beloven. Deze aansluiting van het vroeger dik wijls aarzelende Turkije, sinds de oud heid de brug tussen twee werelden, met het Westen werd in hoge mate door de Russische dreigementen na de tweede wereldoorlog gestimuleerd en is thans door de jongste verkiezings uitslag weer belangrijk versterkt en bevestigd. Een jeep ontdekte hem op de bou levard. De sirene ging huilen, maar inhalen was er niet bij, want de jeug dige bestuurder ging bij voorkeur links houden en gaf een extra dotje gas. De race liep voor de politieman nen op minder prettige wijze af. Van de boulevard af snorden beide voer tuigen Scheveningen in. De bocht bij de Groningsestraat werd door de be stuurder van de jeep te kort geno men. Het rechtervoorwiel raakte het trottoir en de jeep vloog over de kop. Wonder boven wonder kwamen de po litiemannen met slechts wat schaaf wonden en kneuzingen uit de ravage. De achtervolgde jongeman zocht een goed heenkomen. De recherche ar resteerde hem later te Rijswijk en stopte hem in het cachot. Hij beweert van de politiesirene niets gehoord te hebben. De jongedochter heeft een klacht wegens vrijheidsberoving tegen hem ingediend. De liefde scheen kennelijk van één kant te komen. De te Utrecht gehouden studenten- roeiwedstrijden „De Varsity" hebben hun na-weeën gehad. De studenten trok ken nl. de binnenstad van Utrecht In en gingen zich daar volgens de politie aan allerlei baldadigheden te buiten. Zij sleurden o.a. een wielrijdster van haar fiets, klommen in een zuil op de SmakkelaarSbrug en poogden aan rus tige wandelaars klappen uit te delen. De „ongelui, afkomstig uit Leiden en Delft, een dertigtal, werden door de politie in de kraag gevat, waarbij ook gebruik werd gemaakt van de gum mistokken. Zij werden naar het station gevoerd, waar men echter vervoer weigerde. Vermoedelijk heeft dit het gunstige gevolg gehad, dat het spoorwegver keer geen overlast ondervond, want andere jaren gebeurde het nog al eens, dat er aan de noodrem werd ge trokken. De studenten zijn hierop met arrestantenauto's ter kalmering naar het hoofdbureau overgebracht. Na daar wat van hun overmoed te zijn beko men, konden de meesten heengaan, maar een drietal bleek zo onder de invloed, dat men deze wat langer vasthield. Zij konden later in gezel schap van nuchterder vrienden per taxi naar hun woonplaats terugkeren. Het 19-jarige meisje C. A. A. te Maastricht is Zaterdagavond laat door een onbekende man overvallen. Deze sloeg het meisje met een bijl, waardoor zij ernstig aan het hoofd werd gewond, zodat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Het slachtoffer zag tijdens de over val nog kans de aanrander een trap te geven, waardoor deze in de berm van de weg viel. Aan de voet van de berm vond de politie de bijl en een pet. Speurhonden werden aan het werk gezet, tot nu toe echter zonder resul taat. De toestand van het meisje is bevredigend. De man, die in 1938 in de wereld naem verwierf door „Tipitin", één zij ner vele composities, de Nederlandse pianist-componist-arrangeur van lichte muziek, Melle Weersma, ir na een af wezigheid van bijna 20 jaren naar zijn vaderland teruggekeerd. En hij is niet van plan om opnieuw naar het buiten land te trekken, want 16 jaren wonen in Buenos-Aires is hem voldoende. „Ik ben uit Argentinië teruggekomen, omdat ik daar als componist geen" droog brood meer kan verdienen. Sinds het nieuwe regiem moet van alle muzikale programma's de helft bestaan uit Ar gentijnse muziek," zo vertelde de thans 46-jarige Melle, die eind April met zijn Tsjechische echtgenote, de zangeres Heidi Eisler, in ons land is terugge keerd. „De Argentijnen willen blijkbaar niets anders horen, dan hun eigen tan go's. Het exporteren van muziek is daar al even moeilijk." Hij heeft in Argentinië veel ervaring opgedaan met het componeren van zg. background-music voor films, radio en televisie en hoopt thans in ons land dit werk voort te zetten. Componeren is nog steeds zijn grootste hobby. „Een nieuw orkest vormen? Geen sprake van," zo zegt hij. „Ik blijf compone ren." Zijn mgste, zeer bekende com positie is „Gaviotta", een Peruviaanse wals. Gistermorgen is met veel officiële belangstelling de helihaven te Maas tricht geopend. Gelijk bekend is Maas tricht opgenomen in het internationale helicopternet van de Sabena. De mo torrijder H. van Laar, die Vrijdag met zijn motor in botsing kwam met een vrachtauto, is te Nijmegen in een ziekenhuis overleden. Zijn verloofde, die op de duo zat, werd ernstig gewond Op 29 Mei zal dr Drees in Hengelo een door de stichting Humanitas gebouwd woningcomplex voor bejaarden ope nen. Bij ongeregeldheden te Brazza ville in Frans West-Afrïka zijn eui Fransman en twee Amerikanen omge komen. Van 11 tot 13 Mei zal in We nen de derde algemene vergadering van het Internationale Persinstituut worden bijgewoond door ruim 100 jour nalisten uit 22 landen. Eregasten zijn o.a. oud-president Auriol van Frank rijk en de Britse Nobelprijswinnaar Sir George Thompson. Het vijfjarige Antwerpse jongetje A. D., dat in Rot terdam met zijn autoped was aangere den, is gisteren overleden. In Stave- nisse zijn de eerste na de ramp gebouwde huizen (twaalf Noorse wo ningen) in gebruik genomen. Van daar wordt op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen een monument onthuld o.a. voor do slachtoffers van het bom bardement van 12 Mei 1940 op Hr. Ms. „Bulgia" en de Zeeuwse veerboot „Luc- tor et Emergo". Het waterloopkun dig laboratorium in de Noordoostpolder zal worden uitgebreid. Het Britse koninklijke gezin is met het koninklijke jacht „Brittannia" te Valetta op Malta aangekomen. Vrijdag wordt de reis voortgezet naar Gibraltar, In een ko lenmijn op het Japanse eiland Hok kaido heeft zich een ontploffing voor gedaan, die waarschijnlijk tien slacht offers heeft gemaakt. Een lid van de gemeenteraad van Philadelphia bracht een „goodwill"-bezoek aan Rotterdam. De havenwerken maakten een grote in druk op hem. In de hall van het In stituut voor Perswetenschap te Am sterdam wordt vandaag een kleine ex positie gehouden van een aantal „be vrijdingsnummers" van Nederlandse dag- en weekbladen.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 5