Verbinding van Harderwijk met Lelystad dit jaar gereed American Chefaritte Vrijspraak geëist tegen twee Velsense politiemannen Nieuwe prijs van Willem de Zwijger-fonds LAATSTE NIEUWS Er worden kanalen in volle zee gegraven 4 beroemde genees middelen tegen griep Groeiend land in het IJselmeer (2) Nieuwe polder krijgt twee sluizen Corruptie door politiek delinquent niet bewezen geacht Dr Drees bracht bezoek aan schuilkelder tegen atoomaanvallen Data verzending zeepost Dekknecht in Rotterdamse haven verdronken GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK Niets is meer heilig Wederom nieuwe straaljager Speelgoed te over, Monnet naar Londen Banden tussen Engeland en KSG in bespreking 85 Weer een voorpost bij Dien gevallen Tweede luchtbrug van Frankrijk naar Indo-China DINSDAG 4 MEI 1954 Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. VIERVOUDIGE WERKING 'n Jftje doet wonderen (Advertentie. Ing Med.) (Van onze speciale verslaggever) ERGENS in het hart van de oude Zuiderzee, in de wijde verlaten heid van de grote waterplas, ligt een stuk dijk, een klein stukje land, een kunstmatig eilandje, waarop een arbeiderskamp is gebouwd en zelfs al vrouwen en kinderen en een dokter een tijdelijke woonstee heb ben gevonden. Het is het begin van wat in de toekomst wellicht een bloeiende stad zal zijn Lelystad, centrum van de nieuw gewonnen Zuiderzeepolders, economisch en cultureel middelpunt van onze twaalfde provincie, marktplaats voor agrarische producten, in dustrieplaats Maar waarom zouden we onze fantasie de vrije loop laten. Lelystad zal, als Ooste lijk Flevoland drooggevallen is, in harde arbeid moeten worden op gebouwd. De aanstaande bewoners van de in vruchtbaar akkerland herschapen zeebodem zullen de handen uit de mouwen moeten steken om hun welvaart te verzeke ren. Doch de voorwaarden zullen, voor zover het zich laat aanzien, gunstig zijn. Voorlopig werkt men nog aan de inpoldering van de Oos terpolder, ook Oostelijk Flevoland genoemd. Verleden jaar lagen de werkzaamheden vrijwel stil. Op enkele onderdelen na, die de arbeid op bescheiden wijze voortzetten, was al het materieel toen naar Zee land gestuurd. Thans ploeteren de dijkwerkers weer voort aan de kluisters van de krimpende water vlakte. £)e dijk van Harderwijk naar Lelystad is ongeveer half klaar. De bedoe ling is, hem nog dit jaar tot Lelystad af te bouwen, zodat als alle fac toren gunstig zijn deze plaats in ieder geval te voet en misschien over rijplaten zelfs voor auto's vóór 1955 bereikbaar zal zijn. Dat is van groot belang, omdat Lelystad dan niet meer in de winter, zoals in de laatste vorst periode, toen er gebrek aan voedsel was en voor de aanvoer van helicop ters gebruik gemaakt moest worden, geïsoleerd zal liggen. Lelystad wordt nog uitgebreid met één kilometer dijk in noordelijke rich ting. Kort geleden is aanbesteed per ceel U, dat is het stuk dijk van Lely stad in noord-oostelijke richting, 16Ö0 meter lang. De polderdijk van Elburg tot aan Zwolsehoek (de zuid-westelijke punt van de Noord-Oostpolder) is klaar, be halve een stuk van 500 meter, dat wordt opengehouden ten behoeve van de scheepvaart. Alle dijken moeten in 1956 gereed zijn. Men is thans ook bezig met de bouw van de drie gemalen, die Oostelijk Flevoland zullen moeten droog maken en later droog houden. Het zijn de Lovink bij Harderwijk, de Wortman bij Lelystad en de Colijn bij de Ketel- mond. De Wortman wordt een Dieselgemaal met drie pompen met elk een capaci teit van 500 m3 water per minuut. De Colijn en de Lovink krijgen respec tievelijk drie en twee pompen, aange- driven door electro-motoren en met een capaciteit elk van 500 tot 580 m3 per minuut. Voorts komen er twee sluizen. Het was het meest economisch om in de bouwputten, nodig voor de bouw van de gemalen, tegelijkertijd deze sluizen aan te leggen. Drie plaatsen kwamen daarvoor dus in aanmerking. Als men echte, drie sluizen zou bouwen, dan zou de polder eenzelfde accommodatie hebben als de Noord-Oostpolder met zijn drie toegangssluizen. In Oostelijk rlevoland zijn ze evenwel in hoofd zaak bestemd voor de aanvoer van grondstoffen en de afvoer var. produc ten De polder zal voornamelijk akker bouwproducten leveren. Gebleken is, dat voor het vervoer hiervan in het gemeen schepen gebruikt worden a" 250 tot 300 ton Slechts voor enke- 'e producten, zoals suikerbieten en VERKLARING OUK,<JHTWQflKi< ZZZ yitvcÉflWS Bas 19J0 pÖSTCLUje FLEVOLAND [OVERZICHT QIJKSWERKEIS Overzicht van de nieuwe Zuider zeepolder in wording: Oostelijk Flevoland. Een gedeelte van de ontworpen dijken is al gereed, een ander deel langs de Veluwe en van Harderwijk naar Lelystad is in uitvoering. Lelystad, het centrum van het gehele gebied der bestaan de en toekomstige Zuiderzeepolders, komt op de Westelijke punt van Oostelijk Flevoland. kunstmest, bezigt men wel schepen van 600 ton. gr is een principieel verschil tussen de Noord-Oostpolder en Oostelijk Flevoland, want eerstgenoemd gebied sluit aan één zijde aan op het oude land en Oostelijk Flevoland nergens. Daarvoor is de ene sluis, geprojecteerd bij het gemaal Lovink zo oordeelt men niet nodig. De scheepvaart kan namelijk gebruik maken van de Iaad- en loswallen langs het zogenaamde Veluwcmeer, dat is de blijvende strook water tussen de nieuwe polder en de Veluwe. Men kan derhalve met twee sluizen volstaan. Het leek voldoende de sluizen en de kanalen in de polder geschikt te ma ken voor schepen tot 300 ton. Maar als de dijk gesloten is, moet er nog bag- germaterieel in de polder achterblij ven voor het graven van de kanalen en dit materiaal kan alleen uit zijn gevangenschap bevrijd worden door een sluis, die geschikt is voor schepen tot 600 ton. Het is dns toch noodzake lijk een sluis te bouwen met een capa citeit van 600 ton. En eigenlijk komt dat wel goed uit ook omdat de polder een afwaterings kanaal dient rijk te Zijn, dat, wil het aan de afwateringseisen beantwoor den, zo breed moet zijn, dat het even eens geschikt is voor schepen tot 600 ton. Aangezien Lelystad het belangrijkste punt in de polder wordt, heeft men daar de sluis voor schepen van 600 ton en het breedste kanaal geprojecteerd. H£T werk van onze waterstaatkundi gen is voor de oningewijde op het eerste gezicht een vreemde bezigheid... Maar alles blijkt zo logisch in elkaar te sluiten, zo ingenieus berekend, zo ver vooruit gezien en zo gebaseerd op allerlei factoren en eventualiteiten, dat men er de grootste bewondering voor moet hebben. Kanalen graven in het IJselmeer lijkt zo iets als water naar de zee of uilen naar Athene dragen. En toch moeten in de toekomstige pol der de kanalen gegraven worden, vóór de dijken gesloten zijn, dus in volle zee. Ze zijn absoluut noodzakelijk bij het leegpompen van de polder. Deze is namelijk niet overal even diep. Het water, dat op de diepste plaatsen blijft staan, als andere delen van de polder reeds drooggevallen zijn, kan alleen via de kanalen op de plaatsen komen, waar gepompt wordt. Het graven in volle zee heeft nog an dere voordelen. De grond, die men uit baggert alleen de bovenlaag is goede grond, de onderlaag niet moet men uiteraard kwijt. Zolang de dijken nog niet gesloten zijn, kan men die grond met behulp van onderlossers op goed kope manier afvoeren en ergens in het IJselmeer storten. Een nadeel is, dat deze kanalen weer dichtslibben, vooral als men te vroeg met het primaire baggerwerk begint en dan naar de ingenieurs berekend hebben met minder goede grond. Men moet op een zodanig ogenblik met het graven van de kanalen begin nen, dat de opslibbing geschiedt met goede grond uit de polder. Want bij hc. opnieuw uitbaggeren kan deze be tere grond in de polder zelf gestort worden op de plaatsen, waar de bo venlaag van minder goed gehalte is. Om duizend en één dingen dienen de ingenieurs te denken. Het is hun toe vertrouwd. Eerlang zal, waar nu nog de zeilen vaii'de vissersvaartuigen bollen, golvend graan van nieuwe welvaart spreken. De officier van Justitie, mr H. Overbeek, heeft gisteren voor de bijzondere strafkamer van de Haar lemse rechtbank wegens gebrek aan bewjjs vrijspraak geëist tegen -wee op sporingsambtenaren van politie uit Velsen, de 47-jarige C. N. v. d. V. en de 48-jarige H. H. H. Zij werden ervan verdacht kort na de oorlog, omstreeks Augustus 1945, van een politiek delinquent uit Vel sen (de nu 41-jarige slager -T. uit Velsen) goederen, in hoofdzaak .evens middelen, in ontvangst genomen te hebben in ruil waarvoor zij er voor zouden zorgen, dat de rechtzaak tegen V. spoedig voor zou komen, omdat deze anders, gezien het grote aantal zaken dat nog behandeld moest wor den, bijzonder lang zou moeten wach ten". Tevens werden zij ervan ver dacht tijdens het voorarrest van V. goederen in ontvangst genomen te hebben, waartegenover zij aan V. weer bepaalde faciliteiten verleend zouden hebben. De verdachten ontkenden het ten laste gelegde, maar V., die hierna als getuige verscheen, beweerde, dat dit wel het geval was geweest. De ver dachten waren als bewakers in het kamp aangesteld en gezien V. de bei de politiemannen kende, was hij met hen in contact getreden. „Hoe kende U deze verdachten?", wilde de presi dent, mr Petersen, weten, waarop V. verklaarde, dat H. en v. d. V. gedu rende de oorlog geregeld bij hem in de zaak kwamen. „Trouwens het hele Velser politiecorps kwam. Ik had toch immers „Wehrmachts"-toewijzingen" Toen V. gearresteerd was, begon hij aldus zijn verklaringen, de beide politiemannen te polsen over de vraag of zij er voor konden zorgen, dat de zaak vroegtijdig door de rechters be handeld zou worden. Volgens de ver klaringen van V. gingen de verdach ten daarop in en er werd besloten, dat men eens tezamen naar een relatie van V. in Den Haag zou gaan om de zaak te bespreken. De verdachten verklaarden tijdens de terechtzitting, dat de tocht naar Den Haag slechts ten doel had om een onderzoek naar enkele schilderijen van V. in te stel len. V. zelf daarentegen beweerde weer, dat dit in het geheel niet het geval was geweest. De schilderijen zouden zich in Amsterdam bevinden. Tevens verklaarde V. nog, dat er in Den Haag herhaaldelijk pakketjes voor de beide verdachten waren klaar gemaakt en tevens voor „enkele andere hoge functionarissen". Tijdens het afleggen van de verkla ring door de slager V. stelde de verde diger van H. H. H. aan V. de vraag of deze niet kori na de oorlog tot énkele maanden gevangenisstraf was veroor deeld wegen» meineed. De getuige gaf dit toe. De uitspraak volgt ovèr veer tien dagen. De minister-president, dr W. Drees heeft gistermorgen een kort bezoek ge bracht aan de schuilkelder tegen atoom- aanvallen in Den Haag en tevens de daar ingerichte tentoonstelling van de „Bescherming Bevolking" bezichtigd. Dr Drees werd met andere bezoekers rondgeleid door de initiatiefnemer en bouwer van de schuilkelder, de heer J. L. Lassen, en de secretaris van de plaatselijke commissie ter bevordering van de B.B., de heer Salten. Dr Drees, die ook een kort filmpje over brand bestrijding aanschouwde, toonde zich zeer belangstellend. Hij sprak de hoop uit, dat deze kelder nimmer aan zijn doel zou hoeven te beantwoorden. De minister-president,' dr W. Dreei, is voornemens op Dinsdag 11 Mei des avonds voor de radio een korte toespraak te houden, ter inleiding van de nationale actie voor de opricBting van een monu ment voor dr Albert Plesman. (Advertentie, Ing. Med.) Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Indonesië: ms „Oranje" (12 Mei), Ned.-Nieuw Guinea: ms „Japara" (13 Mei), Ned. Antillen: ms „Willemstad' (11 Mei), Suriname: ss „Cottica" (8 Mei), Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: ms „Stirling Castle" (8 Mei), Canada ss „Nieuw Amsterdam" (8 Mei), ss ,,Rijndam" (12 Mei), ss „Ame rican Jurist" (13 Mei), Zuid-Amerika: Arg. en Chili: ss „Cordoba" (8 Mei), Brazilië en Uruguay: ms „Alhena" (12 Mei), Australië: via Engeland (8 Mei), Nieuw-Zeeland: via Engeland (8 Mei). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Gisterochtend is de 17-jarige dek- knecht A. W. Visser uit Rotterdam in de Veerhaven aldaar verdronken. De jongen was bezig het dek van een di rectiebootje van een rederij schoon te maken. Vermoed wordt, dat hij uit gegleden is en daardoor overboord gevallen. Op een gegeven ogenblik werd hij vermist en na een half uur dreggen werd het stoffelijk overschot gevonden. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hasselt (toezeg ging): W. H. van Kooten te Langerak die bedankte voor Veenendaal, vaca ture J. Bakker. Bedankt voor Onst- wedde: A. E. Kolkert te 's Graven moer. Benoemd tot hulpprediker te 's Gravenhage: P. G. de Fey Mesdagh emeritus-predikant en voorganger der Hervormde Evangelisatie te Ede die deze benoeming ook aannam. Geref. Kerken. Beroepën te Loenen a. d. Vecht en te Tholen: C. Algesteijn cand. te Rot terdam. Beroepen te Zwartebroek: J. van Dalen te Den Andel (Gr.) Examens Aan de V.U. is geslaagd voor het cand.examen theologie de heer H. D. Bakker te Velsen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's Gravenzande: J. C. Masir te Haarlem-N. en G. de Vries te Steenwijk. Darryl Zanuck van de „20th Century Fox" heeft bekendgemaakt, dat zijn maatschappij voor twee millioen dollar het recht heeft gekocht om „the greatest story ever told" (de grootste geschie denis aller tijden), de Amerikaanse „bestseller" van wijlen Fulton Oursler over het leven van Christus, te verfil men. Het is het hoogste bedrag, dat ooit voor verfilmingsrechten van een boek is betaald. De Engelse vliegtuigfabriek Armstrong Whilwortli heeft voor het eerst een tipje opgelicht van de sluier, welke om de nieuwe straaljager, de NF 14, hangt. De technische gegevens bleven nog wel geheim, maar voor een aan tal journalisten werden de eerste prototypes voorgevlogen. J-JET WILLEM de Zwijger-fonds heeft een nieuwe onderscheiding inge steld. Het fonds kent ieder jaar een prijs van 2500 dollar toe aan de Ame rikaanse journalist, die het beste dag- of weekbladartikel over Nederland heeft geschreven. Daarnaast is nu een internationale prijs ingesteld, die jaar lijks zal worden toegekend aan het Amerikaanse persorgaan, dat „de be langrijkste bijdrage leverde tot onder ling begrip onder de volkeren door zijn lezers de zuiverste interpretatie te geven van het internationale gebeu ren". Deze prijs bestaai uit een oor konde op perkament, die in Nederland wordt gecalligrafeerd. De nieuwe prijs zal voor het eerst worden uitgereikt tijdens het vierde jaarlijkse diner van het Willem de Zwijger-fonds, dat Donderdag in het Newyorkse Waldorf-Astoria hotel zal worden gehouden. Dan zal ook weer een Amerikaans journalist voor een artikel over Nederland worden be kroond. Aan het diner van Donderdag zal de voorzitter van de Tweede Ka mer, dr L. G. Kortenhorst, de voor naamste spreker zijn. De nieuwe prijs van het Willem de Zwijgerfonds is ingesteld om in de Verenigde Staten blijvend de aandacht te vestigen op het historische feit, dat Nederland het eerste land was dat zijn grondwet wijzigde om in bepaalde om standigheden aan supranationale wet geving voorrang te kunnen geven bo ven de wetten des lands. Dr Korten horst zal hierop bij het jaarlijkse diner de aandacht vestigen. Hij zal er daar bij ook de nadruk op leggen, dat de beide prijzen een geschenk zijn van het Nederlandse volk. (Het Willem de Zwijgerfonds dankt zijn ontstaan aan vrijwillige bijdragen van particuliere Nederlanders). Het fonds wil zijn activiteit uitbrei den om zo doeltreffend mogelijk te kunnen getuigen van de banden, die Een Australisch jongetje, dat met een stroom van tienduizend bezoekers aan boord van de thans in de haven van Sydney liggende Amerikaanse tor- pedobootjager Obannon kwam zag kans de brug van het schip te berei ken en daar het volgende aan te rich ten. Hij begon met het algemene alarmstelsel in werking te stellen, waarmede de gehele bemanning wordt opgeroepen de gevechtsstellingen in te nemen. Verheugd over het welslagen van deze eerste poging, bespeelde het ventje vervolgens het sein, waarmede wordt gewaarschuwd voor aanvallen met atoomwapens. Daarna achtte hij het geschikte ogenblik om de scheeps- telegraaf op „volle- kracht vooruit" te zetten, tot uiterste verbazing van het dienstdoende machinekamerpersoneel. Het schip lag immers aan de kade! De scheepsfluit was het volgende speel tuig, waarna de jongen zich vervol gens geestdriftig ging wijden aan het „zenden van een boodschap" met de seinlamp aan het eveneens voor anker liggende Amerikaanse vliegdekschip „Taraw". Hij ging geheel in deze bezigheid op, toen de officier van de dekdienst de brug kwam opgesneld om een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de aldaar heersende buitengewone ac tiviteit. Het jongetje is daarop in recordtempo onder geleide, van schip naar wal ge bracht. Jean Monnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen en Staalgemeenschap, heeft een uitno diging aanvaard om naar Londen te komen voor besprekingen over de sa menwerking van Engeland met ie KSG. Deze uitnodiging is een gevolg van voorstellen, welke Monnet reeds in December aan Engeland heeft ge daan. Zij houdt niet in, dat Engeland een formele overeenkomst wil sluiten, maar wel, dat het bereid is, over zulk een accoord te onderhandelen. De voorstellen van Monnet hadden betrekking op het leggen van een band tussen de Europese en de Engel se markt voor kolen en staal, tenein de allerlei beperkingen op te heffen op het instellen van een gemeenschap pelijk onderzoek naar allerlei kwesties en voorafgaand overleg over maatre gelen en plannen en op de instelling van een gemeenscnappelijke raad van drie Engelsen en drie Europeanen ten behoeve van dit overleg. Een Maleise vrouw, haar zes kinderen en een 14-jarig meisje zijn bij een brand in Raub in Midden-Malakka in de vlam men omgekomen. De Verenigde Staten voeren onderhan delingen over de verkoop in het buiten land van Amerikaanse overschotboter. tussen ons land en de Verenigde Sta ten bestaan. Men overweegt, volgend jaar een derde prijs in te stellen. Deze zal er mede toe bijdragen aan te tonen dat kleinere landen als Nederland ook in onze dagen een belangrijke stem blijven houden in het internationale bestel. Verrassend goed smaakt zo'n zelfgerolde Amerikaanse sigaret van „American Star" „American Star" is échte Amerikaanse sigarettentabak, bijzonder zacht en geurig, Let op het moderne platte pakje, handig om uit te rollen! kcntl NIEMEUER'S TABAK .TABAK OP ZN BEST? (Advertentie, Ing Med.) Onget-oi i ïgeerd De belegeraars van Dien Bien Phoe hebben vandaag een Westelijke stelling van het bolwerk in handen gekregen. Kort na middernacht werd een mas sale stormaanval er tegen geopend. Het Franse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat 1600 man van de Viet— minh de stelling aanvielen, die door een compagnie van 200 man werd be zet. De stelling is een Westelijke voor post van Dien Bien Phoe. Zij werd na felle strijd overweldigd. De Franse be velhebber van Dien Bien Phoe, gene raal De Castries, liet tegenaanvallen uitvoeren. De strijd duurt voort, aldus de Franse legerleiding. Sinds Zaterdagnacht hebben de ver dedigers van Dien Bien Phoe in het geheel vier stellingen verloren, waar van twee aan de Westelijke rand van het bolwerk, één aan de Oostelijke zij de en een in de Noordelijke uithoek. De opstandelingen slaagden er in het weekeinde ook in, het geïsoleerde Zui delijke fort, dat „Isabelle" wordt ge noemd, binnen te dringen. De bezet ting wist evenwel de tegenstanders terug te slaan. De Verenigde Staten zullen op ver zoek van de Franse regering voor de tweede maal Franse parachu 'sten per vliegtuig naar Indo-China brengen, al dus is medegedeeld door ambtenaren van het Amerikaanse departement van Defensie. Deze tweede vlucht zal waarschiin- lijk deze week nog plaats vinden. Men wilde echter geen bijzonderheden me dedelen over het aantal vliegtuigen dat gebruikt zal worden, het aantal troe pen dat zal worden overgebracht en de route, die de vliegtuigen zullen vol gen. De ambtenaren zeiden, dat de ver sterkingen bestemd zijn voor het front in Indo-China. Zij spraken niet over Dien Bien Phoe.

Alkmaarsche Courant | 1954 | | pagina 7