VOOR CALLANTSOOG No 2. ZATERDAG S Juli 1947 Seizoen 1947. De uitgave heeft f )laats onder auspiciën der V. V. V. Callantsoog. Zo zien de badgasten Callantsoog niet. Nieuws van de V. V. V. De geschiedenis van Callantsoog. BADBODE agtM REDACTIE A. M. J. MOL Abonnement fl 1,— per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa. K.. VAN LOENEN 6 Zn. Wanneer de zomer is aangebroken en de badgasten zich gereed maken om zich enige tijd op het strand in het zonnetje te laten blakeren en af en toe in het zilte zee water te duiken, zullen zij zich niet kunnen indenken, hoe het hier in de winter toegaat. En vooral in de afgelopen winter heeft de zee ons nog al wat afleiding bezorgd. Reeds in de herfst van 1946 begon het. Een felle Noordwester maakte, van 't nu in deze zomerse dagen, zo vriendelijk golvend zeetje, een ware bruut. Het water werd op gezweept en beukte met kracht tegen de duinen, 'n Machtig schouwspel. De onstuimige wind blies 't zeeschuim door het dorpja; 't lijkt onwaarschijnlijk, maar toch is het zo, 't schuim bereikte zelfs het schoolhuis 'n Pracht gezicht zo'n kokende zee. De Callantsogers zijn er dan bij; boven op het duin, achter de takkenbossen waar nu de „beroemde" bordjes met het getal 461 prijken, staan zij. Adriaan, gewapend met zijn kijker, zoekt de horizon af en biedt om beurten zijn om standers gelegenheid ook eens rond te speuren. Onder aan de voet der duinen zien we enkele rasechte Callantsogers langs het strand lopen. Touwen en zakken op de rug. Bij dezen is het oude Juttersbloed weer aan het jagen geraakt. Menig brandhoutje en ook wel eens „iets anders" wordt later mee gevoerd naar huis. Deze winter maakten we ook weer een stranding mee. Enkele sleepboten brachten voor de Amerikaanse Marine een grote drijvende bok van Antwerpen naar Hamburg. Dicht voor Callantsoog echter werden zij overvallen door een geweldige storm. De sleeptrossen braken af en 's morgens om acht uur zagen de Callantsogers de grote hijskraan tussen twee pieren op het strand zitten. Dagen heeft het geduurd voor de bok weer verdween. De trossen, der te hulp geroepen sleepboten, braken enige keren af. Eindelijk, toen met behulp van een rups, zwaardere trossen overgebracht waren, lukte het de bok vrij te krijgen. De heer Jb. Vos maakte er een aardig smalfilmpje van; mis schien dat hij deze met enige andere inte ressante filmpjes van onze badplaats, nog eens een keertje voor de badgasten vertoont, 't Voorjaar van 1947 bracht ons iets wat maar zeer weinig voorkomt. Tijdens de vorstperiode verscheen er voor de kust en machtig ijsveld, 'n Schouwspel dat zeer boeide en heel wat kijkers trok. Jammer, dat oris dorp toen zo goed als geïsoleerd was. Ja, badgasten, toen maakten we wat mee Alle wegen bedekt met sneeuwlagen, die op sommige plaatsen een hoogte van 1% a 2 M. bereikten. Geen busvervoer, post per arreslee De Callantsogers en Groote Keetemers lieten zich toen van hun beste zijde zien tot drie keer toe wisten zij, door een onge veer 9 k.m.' lange weg sneeuwvrij te maken, het dorp weer bereikbaar te maken. 't Moestdokter,bakker enz. waren on misbaar. Zo ziet U, lezer, dat ook de winter hier niet ongemerkt voorbii, gaat. Als U *s winters op een stormachtige dag gezellig bij het haardvuur zit, pratend, over uw vacantietijd hier doorgebracht, denk dan eens aan dit stukje en leef eens mee met ons, Callantsogers. M. Dinsdag 24 Juni vergaderde het bestuur van de V.V.V. Plannen voor het zomerseizoen werden besproken. Het motorfestijn werd geregeld 2 Augus tus zijn er oefenwedstrijden voor de motor clubs uit de omgeving. 23 Augustus zal echter het grote gebeuren gevener is hiervoor nog heel wat te regelen. Het bestuur rekent op medewerking van al zijn leden en zal proberen 't met „de Bilt" op een accoordje te gooien. STRANDFEESTEN. In principe werd besloten dit jaar weer strandfeesten te organiseren. Daar deze feesten in nauw verband staan met de waterstanden, kunnen de juiste data nog niet opgegeven worden. De bedoeling is, één in midden Juli, één eind Juli en de laatste midden Augustus. 't Worden wedstrijden in strandhopen maken, strandfiguren ontwerpen en als klap op de vuurpijl tobbe-steken per kruiwagen expres. De V.V.V. is dus weer op volle toeren; zij wil veel voor U doen. Doet U ook wat Neem dan even een abonnementje op de Badbode, U steunt er de V.V.V. mee GLASACTIE. Neen, geachte lezets, dit stukje bedoelt geen opwekkend woord te worden voor de in het gehele land gehouden Ruitentroef- actie, maar het wil U wijzen op iets, wat op het strand soms minder prettige gevolgen geeft. Hoevaak hebben we al iemand gezien met een bebloede teen. Oorzaak stukken glas op het strand. Wij geven daarom de volgende raad Vindt U glas, raapt het dan op en brengt het op een plaats waar het geen ongelukken meer kan veroorzaken. Stopt het niet onder 't zand, want dan komt het vandaag of morgen toch weer te voorschijn, met als gevolg verwondingen. In verband hiermee wijzen we er op, dat in' café de Vries een post is van de E.H.B.O.een verbandtrommel en een draag baar zijn daar aanwezig. Naar aanleiding van het in het vorige nummer opgenomen vers van mej. A. de Vries werd ons door enige badgasten ge vraagd hoe het zat met dat „tweemaal door de zee verzwolgen". Ter verduidelijking hiervan nemen we daarom over hetgeen over de geschiedenis van Callantsoog vermeld staat op het bord in de Ned. Herv. Kerk. CALLANTS-OOGH tot den LEESER. o— Anno 1200 Een Eyland was ik eerst, omcingelt door de Zee. 1300 Seer Volk en Neeringh-ryk, myn Scheepen van de Rhêe. 1510 Tot Ses en dertigh Stuks, alleen ten haringh gingen, wyl Veelen voor de Wal, de Versche Zeevis Vingen. 1553 Twee dorpen 't OOGH genaamt, zyn voor myn tyd geweest. 1570 Het laetste door den Vloed vernielt, Waar van men Leeft, op allerh. vloed Dat Neffens kerk en School, drie Hondert Huysen Stonden, Myn Dyk is eerst, Daar na die van de Zyp verslonden Maar Eendraght met Gods Hulp, Weerstonden 't Zeegewelt, 1598 Want als de Zyp met my, Sigh hadde 't zaam gesteldt, 1612 Door Noord,, en zuyder dyk, doe is tot SEVENHUYSEN 't gehucht, daar ik nu sta, gedekt voor 't Water Bruysen, 1581 Het derde Dorp gestigt, en dit kleyn Tempelwerk,

Badbode voor Callantsoog | 1947 | | pagina 1