Dorpsnieuws* Een mooi Sttandfeest. Wandelingen. -,<jn deze criticus blauwe ogen te slaan. Ik heb namelijk de film over Callantsoog ge zien, en heb aan de opmerkingen achter me gemerkt, dat zijn eigen woon ae de inwoner van Callantsoog hoog a de evacu atie van drie jaar ooit. Niet alléén aan de opr- me. Wie om zich heen zie. Ik weet niet of de huidige inw allantsoog rechtstreeks afstammen die ter walvisvaart togen, van 1 schilder achtige trouwhartige kerkje b*- vden waar ik juist 't oog op heb, nu .ik zit te schrijven of van de wijze scaipper, op wiens grafsteen in de kerk ongeveer 't vol gende is te lezen Laet loopen, die 't loopen lust lek heb geloopen, nu legh ick in rust. Maar ik heb wel ontdekt, dat ze bij alle gemoedelijkheid een zekere fierheid aan de dag leggen. Ik heb ze op hun paard zien zitten en op hun motorfiets, ik heb ze aan 't strand horen toeteren ter waarschuwing van overmoedige zwemmers, ik heb ze horen blazen op hun muziekinstrumenten bij de school, toen de jeugd juichend van haar Friese uitstap terugkwam, ik heb met ze gesproken over de toonbank heen en hun welgemeende groet opgevangen bij avond, (waarbij ook iets van spot te beluisteren viel over onze steedse eigendunkelijkheid Ik heb ze traag en langzaam gezien, maar ook pezig en lenig bij het ruimen van de tenten aan het strand en op de befaamde film bij het schaatsenrijden en priksleê- varen op het ondergelopen plein. En ik voelde hun electrische paraatheid in die angstige en dramatische nacht toen van twee, drie kanten een meedogenloos onweer op het voormalige eiland aanrolde en er plotseling „brand" gemeld werd Geen woorden DADEN Elke vacantie is een vlucht en een ont dekkingstocht. Een vlucht uit je gewone omgeving, weg van de mensen, die je dagelijks ziet. Nou het heeft hier lang geduurd voor we stadsgenoten zagen en dat geeft dan toch ook weer een typische verrassing. We zijn blij en dankbaar ditmaal Callantsoog te hebben „ontdekt". Vrienden van ons dachten, dat het ergens in Zeeuws- Vlaanderen moest liggen, anderen zochten het op de Wadden-eilanden. Ik weet nu precies, waar het ligt en ik zal nooit ver geten hoe het ingetogen, ietwat nuchtere dorp zich voordoet in de stille schemeravond als je van het hoge duin naar beneden- wandelt en het witte kerkje met de groene toren op een moederlijke kloek lijkt, waar de blanke en grijze kiekens, de kleine huisjes in de nabijheid, bescherming schijnen te zoeken. Ik zal dat monumentje van de stoere visser niet vergeten op het grote groene plein, het hart en de longen van Callants oog, waar je met één oogopslag heel het dorp overziet. En natuurlijk vergeet ik de duinen niet „Gorter" schreef het zo mooi „Heuvelen zonder wil Lagen op vreemde wijs". Hij moet deze regels geschreven hebben, toen hij zo'n wirwar van bultige duinen zag als bij Callantsoog. Helaas doorgedrongen tot het geheimzinnige Zwanewater, dat unieke natuurmonument, ben ik niet, maar wij hebben, koddebeiers en bordjes „verboden toegang" trotserend, op een hoog punt er een glinsterende glimp van gezien en kwamen onder de indruk van een verheven fata mor gana. Dan DE ZEE Ja, natuurlijk de Noordzee is natuurlijk niet van Callantsoog alléén. Dat weet ik. Maar toch overal is het beeld van de zee weer anders. Dat hangt samen met de hoogte van het duin, de breedte van het strand, de naaste vuur torens, de tentjes der badgasten, de be woners van het land erachter, ja zelfs van de betonnen bunkers die de moffen hebben achtergelaten. Welnu, dat beeld van de zee bij Callantsoog is ons vertrouwd geworden. Vertrouwd èn lief. Ik waarschuw al- badgasten, die na mij zullen komen «ertrouw de zee, vertrouw de zon nietBij Oostenwind heeft de zee verradeh'jke kwallen, die je met hun slang achtige prikwapens een akelige slapeloze nacht kunnen bezorgenen de zon, die met schroeiende naalden de onbewaakte en bleke scheenbenen binnendringt, kan je voor enige dagen volslagen invalide maken. Daarom, weest waakzaam! Maar verder gij die de zee zoekt en de zon, gij kunt het moeilijk beter doen dan bij Callantsoog, omdat hier de zee en de zon er schijnen te zijn voor U, voor U en Uw vrienden alléén en/voor het handjevol andere bad gasten, die al spoedig ook Uw vrienden worden C. A. S. 't Grote strandfeest is weer achter de rug en wij kunnen gerust zeggen, dat het een succes, is geworden. De commissie, met onze Burgemeester als voorzitter, heeft eer van haar werk. Door enkele dar" '5 uit onze gasten was 'n aanzienlijk bedrag gecollecteerd; zodoende kon voor een goede tractatie en een serie prachtige prijzen gezorgd worden. Reeds Zaterdag waren deze voor de ramen van het Raadhuis uitgestald en konden wij de verrukte uitroepen horen van de kinderen, die voor zij de beer geschoten hadden, de huid al verdeelden. Zondagmorgen 10 uur waren allen present, 'n zeventigtal, die in 7 groepen elkaar zouden meten in het ontwerpen van 't mooiste zand- figuur. Met accordeon en trommel voorop ging 't strandwaarts. De zee liet ons eerst nog een uurtje wachten't water wou maar niet zakken Tegen 12 uur was echter alles druk doende en zagen wij langzamerhand kastelen, forten, bloemen, vogels, krokodillen enz. te voorschijn komen. Om 3 uur begon de jury met zijn lang niet gemakkelijke taak. Ongeveer 5 uur was de jury klaar en begaven de deelnemers zich naar het Raad huis, waar de prijsuitdeling plaats vond. De Burgemeester sprak hier een slotwoord, waarin hij allen, die geholpen hadden, dank bracht. De heer Bos, één onzer gasten, deelde daarna op vlotte wijze de prijzen uit. Hier volgt de volledige uitslag Groep I 1 Piet Hagenaar 31% punt. 2 Gerrit Roos 28% 3 Kees Renard 28% 4 Jopie Kruit 27% 5 Hans v. d. Berg 22% 6 Adri Offenberg 21% 7 Jan van Vliet 20% 8 Dick Bregman 20 9 Pieter-Feith 18% 10 Ria Offenberg 17 11 Lissette Feith 12 Groep II 1 Jan Mooy 33% 2 Tin Mol 32% 3 Truus Correljé 26% 4 Rietje Scheringa 20 5 Klaas Beun 19% 6 Leentje Bonsema 16% 7 Piet Kruit 15% 8 Tjaad Koelemeij 15% Groep III 1 Henk Rovers 31 2 Maria van Reede 30 3 Annie Vader 28 4 Dinie Smit 24% 5 Hanneke Hofstee 22 6 Anton de Loos 22 7 Nelly Hoek 19% 8 Gert Hoek 17 punt Groep IV. 1 L. Tolen 2 M. de Waard Groep V. 1 Kid en Flosje Bos 35% punt, 28% punt, 29 2 Joh. Inglis Arkell en J. Pannevis 22% 3 Ineke Weisenbruch en Jan Vader 20% 4 Tini de Boer en Ali Zeneus 20% 5 Toos Pannevis en Babbeth Inglis Arkell 18 Groep VI. punt. 1 Geertje Mooij en Nel de Haan 33 2 Coby en Tinie de Wilde 32% 3 Klaas Wittebol en Barry de Wilde 30% 4 Willy 'en Henk Koelers 29 5 Guy en Iwo van der Velde 26% 6 Alie Bregman en Corrie Schenk 25% 7 Eldon Hutzezon en George Kass 24 8 Atje de Geus en Grietje Grabowsky 21% 9 Hansje en Mieke de Geus 21 10 Bets en Lenie Strooper 16 Groep VII. punt. 1 Piet Baken en Els Eikel 26% 2 Theo en Wim Strooper 23 3 Wim en Johan v. Keizerswaard 23 4 Willij en Ali de Loos 22% 5 Elly Kass en Olga Hutzezon 20 Voor liefhebbers van wandelen nemen we hier op 5 van de 6 tippeltochtjes, zoals die voorkwamen in het gidsje van de V.V. V. De Wandelingen in de Noordduinen hebben we uit veiligheidsoogpunt weggelaten, 1. Naar het V.V.V.-bosje (8 min. van het dorp). Op de aardige plekjes kan men gezellig en rustig een morgen of middag doorbrengen. (Een badgast zei terecht „Een uitkomst voor gezinnen met kleinere kinderen, als het aan het strand niet te harden is".) 2. Naar het Kooibos. (15 a 20 min.) Langs de Jewelweg. Het is 23 h.a. groot. Rijke flora en veel vogels. 3. Langs Jewelweg, V.V.V.-bos, heide, Lut- tiekduin, Westerweg, Uitlandse weg Zuid- Schinkeldijk. (1% a 2 uur) 4. Als 3, maar na de Westerweg, de Zijper- dijk, Zuid-Schinkeldijk (2 a 2% uur.) 5. Langs het strand naar Grote Keeten, terug langs de Duinweg (2 uur). Een mooie avondwandeling.

Badbode voor Callantsoog | 1947 | | pagina 2