VOOR CALLANTSOOG No 9. ZATERDAG 23 Aug. 1947 Seizoen 1947. De uitgave heeft p )laats onder auspicien der V. V. V. Callantsoog. Wat onzc gasten schrijven. Inzicht en Uitzicht. hi. REDACTIE A. M. J. MOL Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk s Fa. K. VAN LOENEN Zn. CALLANTSOOG, 5 Augustus 1947. „Van U krijgen wij toch zeker een artikeltje voor de Badbode, want als bijna de oudste badgast zit U natuurlijk vol prettige her- inneringen". Met deze woorden werden wij verwelkomd door de ijverige redacteur toen wij hem gelukwenschten met de weder- geboorte van onze trouwe ..Badbode". Prettige herinneringen Inderdaad, er zijn er vele. Wij denken aan de daverende strandfeesten, toen oud en jong wedijverden met elkander in het maken van „onverwoest- bare" zandhopen of elkander vol trots de kunstproducten toonden, die wij uit het barre zand te voorschijn tooverden. Wij denken aan de gezellige feesten die werden gehouden bij Butter en later bij De Waal. Feesten, die werden georganiseerd voor de badgasten, maar waar zeer vele ingezetenen van harte welkom waren. Wij. denken ook aan de vele feesten, die niet van tevoren waren voorbereid, maar die spontaan werden gehouden zonder de minste voorbereiding. Weet U nog van de spelletjes voor de „Zeelust", die uitgroeiden van spelletjes voor kinderen tot complete wedstrijden voor de ouderen en die werden besloten met zang en dans, tot soms ver in de avond En weet U nog wel toen de eigenaar van huize ..Zeerust" van de kapper terugkwam en bemerkte, dat zijn huis, (en niet zonder reden herdoopt was in „Roeze- moes" Hij meende dit gedenkwaardige feit niet beter te kiinnen vieren, dan door het geven van een tuinfeest waaraan letter- lijk iedereen deelnam en dat werd besloten 's nachts om 12 uur met een algemene zwempartij in een zee die juist die avond bizonder mooi ..lichtte". Wij denken ook aan de talrijke zwem- feesten, die werden georganiseerd door de roemruchtige zwemvereniging „Paal 13". (Wordt het niet langzamerhand tijd, dat ook deze vereniging weer herrijst?) Een onzer aardigste herinneringen is wel de wijze waarop wij met een paar van de beste krachten dezer vereniging kennis maakten. Het eerste jaar van ons verblijf in Callants oog was in het Hotel van de onvolprezen Butter. Wij ontbeten in de grote gelag- kamer achter een gordijn, terwijl daarvoor steevast een stel kamperende jongelui op blote voeten het oude biljart mishandelden. Het ontbijt was de eerste dag werkelijk overdadig, doch groeide niettemin dagelijks nog aan tot tenslotte een klein weeshuis er gemakkelijk mede gevoed kon worden. En toch kregen wij herhaaldelijk van Butter's dochter de vraag „Als U niet genoeg hebt, zeg het dan gerust". Wij begrepen er niets van, omdat wij onmogelijk de enorme hoe- veelheden voedsel konden verorberen, die ons werden voorgezet, wat wij tenslotte dan ook bekenden. En toen stond Butter voor een raadsel, want de ontbijttafel was altijd schoon leeg als zijn dochter kwam afnemen en daarom werden er iedere dag maar weer een paar extra boterhammen bijgelegd. Nu was het raadsel spoedig opgelost, want toen wij de volgende morgen de ontbijttafel verlieten en samen met Butter uitkeken wat er zou gebeuren, zagen wij de biljartende jongelui een algemene stormloop ondernemen achter het- gordijn De rest laten wij. gaarne aan de verbeel- dingskracht onzer lezers over. Waren bovenstaande herinneringen hoofd- zakelijk geput uit de periode van voor de oorlog, ook tijdens de bezetting zijn wij Callantsoog trouw gebleven en hebben van zeer nabij gezien hoezeer het dorp en de bevolking te lijden hebben gehad van het ..Herrenvolk". Wij hebben de evacuatie meegemaakt, de afbraak der zomerhuisjes en het ontstaan van Hollywood" gezien. Wij hebben kunnen constateren hoe het dorp langzamerhand een grote rui'ne werd en dikwijls getwijfeld aan de wederopbouw. Wij hebben de Tantaluskwelling ondergaan van op warme dagen ONZE zee te horen ruisen en niet het strand te mogen betreden, omdat dit door onze beschermers in een vesting herschapen was. Maar ook hebben wij de houding van het overgrote gedeelte der bevolking kunnen bewonderen tegenover de moffen en de manier waarop zij met de ..Turkestanners" omsprongen. Na de bevrijding waren wij bij de eerste gasten, die met bibberende knieen het strand betraden en tussen de toen aanwezige palen met fladdermijnen gekroond, rondzwommen. En zo zijn wij langzamerhand gekomen tot het heden, maar daarover zullen wij in een volgend artikel een en ander zeggen. R. Een badplaats is net als de zee hij kent eb en vloed. In 't voorjaar komt de Vloed langzaam opzetten, de hele zomer is het hoogwater en half September dan zakt het weer. 's Winters eb en 's zomers vloed dat is het leven van een badplaats. Even regelmatig als in de natuur en even mys- terieus. Dat betekent voor een kleine gemeenschap als Callantsoog heel wat. In de zomer krioelt het als in een mierenhoop. Daar past ieder zich bij aan of hij nu zakenman is of arbeider of boer. Het aantal inwoners wordt in de zomer verdriedubbeld. Dan kan het in zaken soms spannen dat het kraakt. De bakker moet ineens voor honderd padvinders klaar staan zie maar dat je 't rooit. Een pension met 40 gasten neemt andijvie bij kisten tegelijk en sleept plotseling bijna al de melk in de wacht. Het leven gaat niet geleidelijk maar met sprongen. Op een warme Zondag loopt heel de boel vol zie maar dat je een gaatje vindt Maar o wee, als het snerpend koud is op het strand dan zit je met de gebakken peren. Er is geen reden zich hierover ta beklagen. Het is ook een soort eb en vloed dat neem je sportief. Er zijn twee polen waar alles om draait Een mens moet eten en slapen. Goed voer en een goeie stal. Daar is alles mee gezegd de rest komt wel terecht. Elke badgast brengt geld in 't laadje, maar er is verschil. Ten eerste noemen we padvinders, A. J. C-ers of hoe ze heten mogen. Die strijken met veel lawaai plotseling ergens neer. Ze geven alleen een beetje deining. Een boerenstal is hun goed genoeg. Zelf kokkerellen ze op een meegebrachte primus. Veel is er niet aan te verdienen. Ze komen en ze gaan. Ten tweede zijn daar de gegoede bad gasten. Ze betalen graag fl6,— per dag en nemen het er goed van. Meestal mensen op leeftijd. Genoeglijk. Een week of 14 dagen houden ze 't wel uit. Dat hangt ook van 't weer af. Hotel de Waal had een goede reputatie. Hoelang zal het duren eer in het centrum van 't dorp een all round badhotel met brede outillage weer cachet aan de zaak geeft. Tenslotte zijn daar de grotere gezinnen. Die kunnen geen f 9,p. p. p. d. betalen, Die moeten f 50,per week neerleggen. voor een huisje. Maar dat is veel te hoog en ook te riskant. Die beschikten vroeger over een eigen zomerwoning en daar moet het ook weer heen. Zij vormen als het ware de kern. Zij wonen hier minstens 4 weken, soms veel langer. Keren ook regelmatig terug. Sommige zelfs midden in de winter. Ze burgerden hier in. Houdt ze in waarde ze vormen een blijvende propaganda voor V. V. V. Ze hebben hier hun hart ver- pand, dat bewijsi! deze Badbode van't begin tot 't eind. Ze hebben deel aan eb en vloed. Ieder gezin een eigen woning, dat is hun BADBODE

Badbode voor Callantsoog | 1947 | | pagina 1