voor CALLANTSOOG. No. 2. Seizoen 1948. 2),e £eiripoJl. ©,e uLtycw^ deeft ptaaib. cytideA cuiLpicien deb U. U. U. Qaltajntbo-oty. STEMPELTOCHT. Uit het oud-archief van Callantsoog. REDACTIE Abonnement fl 1,per seizoen Druk A. M. J. MOL bij vooruitbetaling, franco per post. Fa. K. VAN LOENEN Zn. Bij de secretaris van onze V.V.V. ziet U, een raambiljet hangen waar opstaat DOE MEE AAN DE V.V.V. STEMPEL TOCHT DOOR NOORDHOLLAND, Deze stempeltocht is uitgeschreven door de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland boven het Noordzeekanaal. Er is bij de secretaris gratis een stempel- boekje veikrijgbaar en het is de bedoeling om zov^el mogelijk stempels te verkrijgen van die plaatsen, die aangesloten zijn bij de Federatie. Bovendien is daaraan verbonden een foto- wedstrijd en zij die een of meer foto's in- zenden kunnen voor een prijs in aanmerking komen. Ook aan de stempeltocht zijn door de Federatie prijzen verbonden en ook ver- schillende V.V.V.'s waaronder de V.V.V. Callantsoog stellen enige prijzen beschikbaar aan hen die hun plaats bezoeken en een stempel van die plaats in hun boekje hebben. Zijn er meer stempels afgegeven dan er prijzen beschikbaar zijn, dan beslist het lot. In de stempelboekjes zijn de plaatsen aan- gegeven en tevens de adressen met de daarin gestelde tijden waar U een stempel in ont- vangst kunt nemen. Doet alien mee aan deze stempeltocht en ontdekt Noordholland. De secretaris van onze V.V.V. is gaarne bereid nadere inlchtingen te verstekken. Uit het boekwerkje„Inventaris van het Oud-archief van Callandsoog" opgemaakt door P. N. v. Doorninck en gedrukt in 1902 dij de gebrs. van Brederode te Haarlem, zullen wij in dit en de volgende nummers der „Badbode" enige interessante gebeur- tenissen uit de geschiedenis van ons dorp overnemen. Wij houden ons voor dit nummer aan de toelichting, die in het genoemde boekje wordt gegeven. Callantsoog schijnt in oude tijden Callinghe genoemd te zijn. Omstreeks 920 schenkt graaf Dirk I en zijn vrouw Geva verschillende goederen aan de kerk te Egmond, waaronder Callinghe. 26 Juli 1083 bevestigt graaf Dirk V deze schenking. (De oorkonde van deze schenking is in het rijksarchief te 's-Gravenhage, met opgedrukte zegel in wit was). lie eeuw. Er worden nog meer goederen om Callinghe aan de kerk te Egmond geschonken. In 1494 verklaart Iy de Veent, pastoor, dat het dorp 't Ooge 150 haardsteden telt en met 6 pinken op de haringvangst gaat. In 1514 telde t Ooge, volgens verklaring van de pastoor Anteunis Viselaar, 150 haardsteden en 500 communicanten (leden van de R. K. Kerk), het dorp lag rondom in zee en was 200 morgen groot. (1 morgen 0,85 h,a.) In de 14de eeuw is de heerlijkheid Callantsoog gaan behoren tot de goederen van Brederode. Henrik van Brederode, die in 1568 kinderloos overleed, vermaakte Callantsoog aan Henrik, graaf van Schouwen- burg. Deze stierf in 1607 en liet de heerlijkheid na aan zijn zoon Joost Herman. Laatstge- noemde verkocht deze bezitting in 1611. De heerlijkheid viel nu in vier stukken uiteen. De vier nieuwe bezitters waren Davit Colterman Philips DoubletJohan Colterman Aelbert de Veer. Tot 1834 blijft Callantsoog in het bezit van 4 eigenaars. In dat jaar wordt een deel gekocht door de drie andere bezitters. In 1875 koopt Marie Prosper Theodore Previnaire de gehele heerlijkheid. Hij stierf in 1900 en liet toen zijn be- zittingen na aan zijn drie dochters. Een dezer dochters huwde met Jhr. Charles van de Poll, welke naam in het Callantsoog van nu, nog zeer bekend is, In het eerste nummer van de Badbode van dit seizoen, troffen wij een stukje aan betreffende de duinbeplanting. Dit is voor ons een jaarlijks terugkerende zorg en vooral Waterstaat let er scherp op dat deze beplanting niet vernield wordt. Wij zijn het er over eens dat de beplanting noodzakelijk is voor de zandaanwinning en daarmede verstevigen van het duin. Maar wat blijft er voor ons van het duin over om te betreden. Voor de aanvang van dit seizoen /zijn er weer waarschuwingsborden geplaatst aan weerszijde van de toegang naar het strand. Links en rechts mag het duin daar niet betreden worden. Dan hebben we de Seinpost, ons hoogste duin, is met prikkeldraad omrasterd, de ons zo bekende verbodsborden grijnzen ons daar aan. Hoevelen onzer gasten en ook dorps- genoten hebben vanaf de Seinpost op mooie zomeravonden genoten van het schitterend vergezicht over de polder en onze wijde omgeving. Hoevelen zouden er deze zomer weer van willen genieten. Voor de oorlog mocht de Seinpost ook niet van alle kanten betreden worden, doch toen was er een opgang gemaakt, daarnaast een hek geplaatst aan weerszijden en men was in de gelegenheid op dat duin te komen. Wij weten dat er toen geen misbruik van gemaakt is, hoewel het weleens is voor- gekomen dat deze of gene zich niet aan de voorschriften hielden, doch dat is niet te voorkomen. Wij weten echter dat gemeentebestuur en V.V.V. in deze niet stil gezeten hebben en terstond nadat de Seinpost was afgezet is er een verzoek gericht aan Waterstaat om als voorheen, daar weer een opgang met een hek te mogen plaatsen. Maar de molen van Waterstaat maalt langzaam en wij moeten geduldig afwachten- wat de uit- eindelijke beslissing daaromtrent zal zijn en of wij er dit seizoen nog gebruik van kunnen maken. Maar nu vragen wij ons af, zijn voor- noemde krappe maatregelen nu wel zo nodig. Als wij ons oor zo eens te luisteren leggen bij onze oudere inwoners, hoort men dat ons duin in de jaren niet achteruit is gegaan, intege.ndeel wel vooruit. Daarom vragen wij, laat ons een klein beetje vrijheid en laat onze jeugd genieten van het duin. De zomer f. -> i

Badbode voor Callantsoog | 1948 | | pagina 1