DORPSNIEUWS. INGEZONDEN Van de Redactie* KERKDIENSTEN Bibliotheek (in de school). Getijtafel voor Callantsoog, Openstelling Postkantoor. BIOSCOOP-NIEUWS. Tastend gleden uw voeten over de glib- berige stenen. Nog een paar stappen en Plotseling klinkt een schorre kreet uit de hoorn van de badman. Lang en doordringend. Verstoord kijkt U opwie zou er te ver gaan Dan ziet U de man in de toren in Uw richting wenken. U ziet, dat de mensen naar U kijken en plotseling dringt het tot U door, dat de waarschuwing U geldt. U keert terug naar de pier, boos over Uw verstoorde rust. Bij zo'n zee is het toch niet gevaarlijk voor een goed zwemmer En toch was het wel gevaarlijk. Kent U de gevaarlijke stromingen en diepten bij de pieren Waarschijnlijk niet. De badman kent ze wel. Hij weet beter dan U, hoever U kunt gaan. Hij is thuis op het strand, zoals U dat bij U thuis in de huiskamer bent. Daarom, luister naar zijn raad, maak zijn verantwoordelijke taak niet moeilijker dan ze al is. Het is in Uw eigen belang. De zee is mooi, maar onderschat de ge- varen niet. „PAAL 13." SCHOOLFEEST 1949. De leerlingen van het 5e 6e en 7e leerjaar zullen op Vrijdag 22 Juli a.s. een bezoek brengen aan Zaandam, waar ,,'t Czaar Peter- huisje" bezocht zal worden. Vervolgens gaat de reis naar Amsterdam voor een bezojk aan de havens en 't vlieg- veld Schiphol. Op Vrijdag 15 Juli reizen de leerlingen van de lagere klassen naar Schoorl, Bergen en Alkmaar. De kinderen van Groote Keeten verzamelen zich bij de smederij van Van Scheijen. De bus vertrekt om half acht naar Callantsoog, waar om acht uur het sein van veftrek ge- geven wordt. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. We kunnen 't leven zo duur maken, als we zelf willen. Zo is het ook aan het strand. Als we thuis ons badpak aantrekken, ove» duin gaan en in zee springen, kost het baden jjeen cent. Als we ons verkleden achter een riet- schutting of in een duinpannetje (wat bij politieverordening verboden is) is een bad weer gratis. Ja, zelfs zijn er, die zo vrij zijn gebruik te maken van een strandtent of badcel, die menen, dat de strand-exploitanten een bedrijf voor hun plezier er op na houden en alweer kost het baden niets. Wanneer we een dagje naar zee gaan en we gaan in de schaduw van een strandtent liggen, ons uitkleden en 't ons gemakkelijk maken en we vragen ons zelfs niet af, of de huurder van deze tent toch de eerste rechten heeft, omdat [hij hiervoor moet betalen, houden we weer onze centen in de zak. Maar moeten we ons niet eens afvragen, of de strand-exploitanten nu een philantro- pische instelling hebben U moet toch begrijpen, dat de strand- pacht na de bevrijding met 100 pCt. is verhoogd. De onderhoudskosten zijn met 200 pCt. gestegen en het arbeidsloon is ongeveer met 100 pCt. opgelopen. Hier staat tegenover, dat de strandtarieven met ongeveer 50 pCt. zijn verhoogd. De strand- exploitanten zijn verplicht toezicht op het baden te houden, dus ook te letten op de veiligheid van hen, die op de schuifjes lopen. Daarom zouden wij gaarne een beroep op U willen doen en hopen we, dat de strandbezoekers door dit stukje hun houding zullen wijzigen, zodat de strand-exploitanten ook een kans krijgen, om hun bedrijf voort te zetten. Wat zou het strandleven zijn zonder strand-exploitatie De strand-exploitanten. Het volgend nummer verschijnt Zaterdag 9 Juli a.s. Advertenties in te zenden voor Dinsdag 5 Juli, berichten tot Woensdag 6 Juli 's middags 12 uur. NED. HERV. GEMEENTE CALLANTSOOG ZONDAG 3 Juli, 's avonds 7 uur, Wika L. Boon van Kolhorn ZONDAG 10 Juli, 's avonds 7 uur, Ds. Salm, van Julianadorp Gasten en belangstellenden, die de kerk wensen te bezichtigen, wenden zich tot de koster de heer Jn. Schager Dorpsstraat 5. GEREFORM. KERK TE SCHAGEN Elke ZONDAG dipnst om 10 uur en 14.30 uur. ZONDAG 3 Juli, 10 uur en 14.30 uur, Cand. A. O. Poppe, van Amsterdam Vertrek kerkbus om 9 uur van't Zand via Groote Keten en Callantsoog naar Schagen. KATHOLIEKE KERK TE 't ZAND ZONDAG's H. H. Missen te 7 uur, half 9 (Hoogmis) en half 11. Des avonds om 7 uur Lof. In de week zijn de H. H. Missen te 7 en 8 uur ZATERDAG biechtgelegenheid van 45 en van 68 uur. GEOPEND Dinsdag en Vrijdag's midd. 3.454.15 uur. Het leesgeld bedraagt 10 cent per week en per boek. Te storten waarborg fl 1, in de komende week. Dag en datum Hoogwater Laagwater Zaterdag 2 Juli 9,22 17,35 Zondag 3 10,21 18,— Maandag 4 11,20 6,— Dinsdag 12,26 7,35 Woensdag 1,37 8,45 Donderdag 7 2,45 9,50 Vrijdag 8 3,34 10,55 Het poststation is geopend Posterijen Telegraaf op 8.30-10.00 8.30-11.00 werk- 14.30—15.30 14.00—16.00 dagen 18.30—19.30 18.00—19.30 ZATERDAG voor het afhalen van NIET aangetekende stukken. 9.3013.00 5 6 We bevinden ons in Spaans Guinea, waar in het plaatsje Buongui een Missiehuis is gevestigd. Wanneer de kinderen het Ave Maria zingen, zien wij Vader Maurico en Vader Urcola, twee getrouwe dienaren van de Missie. Als beide priesters het kerkhof naderen, vertelt Vader Urcola zijn metgezel de geschiedenis van Vader Javier, die daar begraven ligt Voor vijf en twintig jaar leefde in Spanje een zekere Miguel Miranda, een bankier, die er slechte practijken op na hield en geen gewctensbezwaren kende. Miranda was getrouwd met een meisje uit goede kringen, doch het huwelijk was ongelukkig, daar de Echtgenoot zeer verkwistend was en alom een slechte reputatie genoot. De geboorte van een zoon bracht geen verandering in zijn levenswijze. Tijdens een feestavond, ten huize van Miranda ge- organiseerd, schittert de gastheer door afwezigheid en zijn vrouw Diana neemt de honneurs waar. Als zij gewaarschuwd wordt, dat haar man is thuisgekomen, gaat zij naar diens kamer. Miranda staat op het punt om te vluchten, daar hij elk ogenblik door de politie gearresteerd kan worden, wegens oplichting van ver- schillende mensen, die door hem gerui'neerd zijn. Hij is in zijn huis teruggekeerd om de juwelen van zijn vrouw mee te nemen en tracht, als Diana hem betrapt, tevens een diamanten kruis van haar hals te rukken. Een vriend des huizes komt tussenbeide, doch Miranda doodt hem en vlucht. Onder de naam Brisco zwerft hij de wereld door en komt tenslotte in Spaans Guinea terecht, waar hij de schrik van blanken zowel als negers wordt door zijn bruut optreden en louche practijken. De Vaders uit het Missiehuis hebben hoegenaamd geen vat op hemhij hoont hen en geeft meermalen van zijn ver- achting blijk. Een nieuwe Missionaris is op weg naar Buongui, Vader Javier en deze wordt bij zijn aankomst al midden in de plaatselijke verwikkelingen opgenomen, wanneer Souka, een inlandse. zijn hulp inroept. Zij wordt namelijk door Brisco mishandeld en is diens slavin, daar Souka's vader geld schuldig is aan Brisco, dat hij niet kan betalen. Souke is bang voor de agressieve Brisco en houdt van een inlander, Minoa. Brisco ligt overhoop met de bevolking en de blanken, in het bijzonder met Cesareo, een fatsoenlijke hout- handelaar, die hij op gemene wijze oplicht. Vader Javier probeert het conflict tussen beide mannen te sussen, hetgeen hem ten dele gelukt, hoewel hij ervan overtuigd is, dat Cesareo Brisco's slachtoffer is ge- weest. Vader Javier probeert op Brisco's gemoed te werken, maar slaagt daar niet in, ook niet, wanneer Souka's vader op sterven ligt en Brisco weigert haar naar haar vader te laten gaan. Hier grijpt Vader Javier echter in en hij besluit een kostbaar souvenir, dat zijn moeder hem schonk, te verkopen om Souka vrij te kopen. Intussen heeft Brisco, jaloers op Minoa, getracht wraak op deze inlander te nemen voor het feit, dat deze aan Cesareo heeft verteld, dat Brisco een scheeps- lading hout van Cesareo heeft doen zinken. Hij slaat hem half dood en Minoa zint daarna op wraakhij tracht Brisco door een sluipmoord uit de weg te ruimen. Vader Javier verhindert dit en wijst Minoa op het verkeerde van zijn handelwijze om recht in eigen hand te nemen. Brisco reageert slechts spottend op het levensgevaar, dat hem bedreigde en waarvan Vader Javier hem op de hoogte bracht. Daar Brisco gehoord heeft, dat Vader Javier voornemens is Souka vrij te kopen en hij niet weet van het kostbare souvenir, veronderstelt hij, dat het losgeld door de arme Missie betaald zal worden en hij steekt de kapel in brand om de Missie schade te berokkenen. Maar Vader Javier verkoopt het souvenir een diamanten kruis Brisco's plan is om wanneer Vader Javier hem het geld Ifeeft betaald, deze op diens terugweg naar het Missiehuis in het oerwoud door inlanders te laten vermoorden. Vader Javier arriveert in Bricso's huis, betaalt het geld, doch Brisco hoont hem en slaat hem in het gezicht. Dan vertelt Vader Javier de waarheid hij is Brisco's doodgewaande zoon en werd priester om 9

Badbode voor Callantsoog | 1949 | | pagina 2