voor CALLANTSOOG- Zaterdag 16 Juli 1949. No. 5. £le uityau-e. deefj.t p£aat6 o-ndek aulfiicien deb U. U. U. QaEEcuztkao-cf,. DORPSNIEUWS. RED ACTIE Abonnement fl 1,per seizoen, B. OUWERLING. bij vooruitbetaling, franco per post. Fa. K. VAN LOENEN Zn. VOOR DE LAATSTE KEER wordt de „Badbode" huis aan huis in onze gemeente bezorgd. De volgende nummers ontvangen alleen onze abonne's. Wilt U zich abonneren, doe het dan NU. anders vindt U a.s. Zaterdag de „Badbode" niet in Uw bus. Velen gingen U reeds voor, waaronder vele badgasten. „De Badbode" heeft zijn abonne's ook buiten Callantsoog. Zo wordt onze krant gelezen in Friesland, Utrecht, Gelderland, Overijsel en zelfs in Indonesie en wordt de naam Callantsoog tot een be- kende klank ook BUITEN onze gemeente en dat is voor Callantsoog van grote betekenis. Callantsogers wordt abonne, doet het nu ZONDAGAVOND. Rustig ligt ons dorpje in de vallende schemering van de dag. De laatste tonen van het orgel van de hier staande zweef- molen zijn verstorven. De aantrekkelijke verlichting van dit voorwerp van vermaak voor jong en oud is gedoofd. Inwoners en zij, die hier tijdelijk woonachtig zijn, keren huiswaarts na te hebben genoten, hetzij zelf van het zweven dan wel van het kijken daarnaar. De jongeren vinden het tijdstip om naar de diverse ouderlijke woningen terug te keren nog te vroeg en zoeken nog enig vertier, of vermaken zich met een dansje in een onzer cafe's. Aan niets is te merken, dat na weinige ogenblikken die rust wredelijk zal worden verstoord en toch zal dat gaan gebeuren. Onze rijkspolitieman (buiten dienst) komt terug van zijn ronde op zijn kippenfarm. Zichtbaar vertoeft hij nog met zijn gedachten bij zijn hennetjes en hanen, of wel beleefde hij nogmaals de sensatie van een rondje draaien in „de zweef" hetgeen hij even te voren had meegemaakt. Wij weten het niet, doch hij wordt in deze gedachtengang ge- stoord door een manspersoon, die een stukje hardlopen weggaf, Fanny BlankersKoen waardig. Deze sprinter, tussen haakjes een onzer inwoners, spreekt hem aan en wordt hem duidelijk gemaakt, dat er politiehulp nodig is en wel dadelijk. Hier in dit gesprek ontpopte de sprinter zich als een amateur-detective. Deze was op zoek naar de dienstdoende Postcommandant, doch deze was niet aan- wezig, en het was niet bekend, waar hij zich kon bevinden en zoals gezegd, hulp van de sterke arm was dringend nodig. Wat was het geval Twee jonge dames waarvan een tot de vaste inventaris behoort van onze dorps- huishouding en de andere, wij mogen wel zeggen als tijdelijk meubelstuk (niet boos worden Gre) ons dorp siert, verlustigden zich met een dansje in cafe Vriesman. Dansen met een mantel aan gaat nu eenmaal niet, dus ontlastten zij zich van deze overtollige kledingsstukken en werden deze netjes op- geborgen in de gang aan de daar aanwezige kledinghaken. Er werd echter wat vergeten. De ene Gre (het waren toevallig allebei Greetjes) liet haar portemonnaie in haar mantel achter en de andere Gre een pakje sigaretten van niet te versmaden kwaliteit. Volop van de dans genoten hebbende wordt het besluit genomen naar huis te gaan en werd deze vreugde wreed verstoord. De voornoemde in de mantels achtergebleven voorwerpen waren spoorloos. Nu begint de taak van de amateur-detective. Kennis genomen hebbende van het ge- pleegde feit valt zijn speurdersoog terstond op twee onbekende jonge mannen, eveneens in de dansgelegenheid aanwezig en druk doende voor het buffet. Zijn niet te vermoeien ogen blijven on- afgewend op beide mannen gericht en met succes. Op een gegeven moment opent een dezer mannen een portemonnaie, die geheel overeenkomt met het signalement van de ontvreemde portemonnaie. Dies spoedde hij zich op weg om een man met gladae knopen op te sporen met het hiervoor reeds omschreven resultaat. De politieman b.d. voelt, dat er iets van hem wordt verlangd. Amechtig strijkt hij met zijn hand over zijn grijzende haren en zijn door gedachten gerimpeld voorhoofd. Hij spoedt zich naar zijn woning, voorziet zich van het nog in zijn bezit zijnde politie- legitimatiebewijs (boze tongen beweren, dat hij dat niet meer bezit) en gaat dan met plechtige stappen, zoals dat een politieman betaamt met de detective naar een der cafe's. Daar treft hij de twee hem onbekende mannen aan en deze worden hem aangewezen als de verdachte personen. Dan ontpopt hij zich aan de beide mannen, die vrolijk hun glaasje voor het buffet staan te nuttigen, als politie man en verzoekt hen maar even met hem mee te gaan. Veel zin om aan dat verzoek te voldoen bestaat /er bij beide mannen niet, doch onvermurwbadr worden zij vastgegrepen en weggevoerd naar voor beide mannen onbekende bestemming. Het doel blijkt het gemeentehuis te zijn. Daar wordt het spel voortgezet, voor ons, nieuwsgierigen, niet meer te volgen. Wij blijven wachten en praten met anderen, Dit wachten is niet tevergeefs. De dienst doende politieman stapt binnen en wij praten weer verder. De deur wordt geopend en Anton wordt binnen geroepen. Gewillig geeft hij daaraan gehoor. Weer nieuwe gissingen. Het wordt laat. Half twaalf. Boerenbedtijd nodig. Maar wij willen niets missen en offeren nog enige slaap. Daar komen de lichten van een auto. Deze stopt voor het gemeentehuis. Halzen rekken zich. Het is Adriaan. Twee mannen komen onder geleide uit het gemeentehuis en worden beleefd uit- genodigd in de auto te stappen. Waar heen Wij weten het niet. De politieman b.d. pakt zijn fiets en gaat naar huis. Wij vangen nog wat op. Zouden zij Inderdaad een der mannen had zich vergrepen aan de eigen- dommen van een ander. Dom, maar het zal niet de laatste zijn. Een der nieuwsgierigen. RECHTZETTING. Maandag werd er in ons dorp het gerucht verspreid, alsdat ik, ondergetekende, mij Zondagavond bij de arrestatie van de beide mannen, die verdacht werden van diefstal van een portemonnaie en o.a. een pakje sigaretten zou hebben gebruik gemaakt van een vals legitimatiebewijs. Ik wil van deze gelegenheid even gebruik maken om vast te leggen, dat ik, hoewel buitendienst van mijn wil onafhankelijk in derdaad nog in het bezit ben van mijn geldig Druk j

Badbode voor Callantsoog | 1949 | | pagina 1