voor CALLANTSOOG. Zaterdag 27 Augustus 1949. No. 11. £le uityaiA-e Pieeftt fiiaatt ande>i cuiifiLcieri del V. V. V. GaiiatzUo-o-cf,. DORPSNIEUWS. RE D ACTIE Abonnement fl 1,per seizoen, Druk B. OUWERLING. bij vooruitbetaling, franco per post. Fa. K. VAN LOENEN Zn. ZONDAGMIDDAG. Daar zit je dan op het strand. Op het strand een vierkant stuk afgebakend, met de bekende paaltjes en het even bekende draad van de V.V.V. Vlak tegen het draad aan en omgeven door een dichte haag van belangstellenden, zodat er geen zuchtje wind doorkomt, laat men zich stoven door de zon. die onmedogend zijn stralen op j.e blanke aangezicht laat koesten. Allen zitten of staan te wachten op de dingen die komen zullen. Deze middag zullen wij demonstratie mee- maken van jiu-jitsu en Judosport. Een sport die in de kop van Noordholland steeds meer wordt beoefend en welke sport is gei'ntroduceerd door de sportleeraar Kuilman uit Schagen. Hier is die sport nog onbekend en ook vele gasten zullen het vandaag voor het eerst aanschouwen. Als er iets gaat gebeuren, wat nog niet in brede kringen bekend is, worden er ge- ruchten verspreid van uiteenlopende aard. Daaronder zijn wilde verhalen en begin je te denken aan een soort stierengevecht en begin je hem al een beetje te knijpen dat je zo dicht langs het lijntje zit, van wie weet de arena. Bij het terrein van het strijdperk staat een grote tent. Druk gedoe er in en er omheen. Je wordt echter al even rustiger als je zo de gezichten bekijkt van die vreemde dames en heren, aan wiens bedrijvigheid je opmerkt dat zij wel medewerkenden zullen zijn. Die gezichten zijn niet onrustbarend. Je ziet geen speren, wel een grote bal, zeildoek en als je goed kijkt enkele houten dolken. Dan een grote groep dames en heren van uiteenlopende leeftijd, worden gefotografeerd en komt die groep in beweging. Voorafgegaan door een sportief figuur, betreden zij de arena en worden wij direct ingelicht over hetgeen gaat gebeuren. Duikelen, vallen, springen op verschillende manieren, worden vlug en vaardig uitgevoerd. Voeten- en handgeklap op het zeil volgen elkaar regelmatig op, de eerste zweetdruppels bij de deelnemers be- ginnen te vloeien. Het zal echter nog erger worden. Voor die tijd hebben wij eerst nog de gelegenheid gehad de kleeding te be- wonderen. Natuurlijk een kort broekje. een enkel badpak, maar het bovenlijf bovendien nog bedekt met een eigenaardig uitziend jasje, met bij enkele een niet te definieren flguur er op. Er werd voor de aanvang ge- sproken over Japans worstelen. Je begint het te geloven dat het iets met Japan te maken heeft, als je die jasjes ziet, vast- gebonden met alweer een eigenaardige ceintuur. Het doet zo echt geheimzinnig, zo echt Oosters aan. Drie leden van het zwakke geslacht worden opgesteld en drie heren daar tegenover en de dames moeten trachten die heren van zich af te houden. Nou dat ging als gesmeerd hoor. In minder dan geen tijd werden de heren op het zeil gedeponeerd. De benaming ..zwakke geslacht" verduisterde in onze brein en een ander lichtje ontbrandde. De gezichten van de dames hebben wij goed in ons hoofd geprent. Wij gingen vooruit denken. Als wij straks in een voile bus of trein zitten, waar alleen nog staanplaatsen te vinden zijn, dan zullen wij spoedig opstaan als er zo'n kenau binnenstapt, om vast niet het gevaar te lopen dat zij ons even van onze plaats wipt. Alle sport brengt toch verdriet en vreugde. De finalisten in het balvechten toonde ons dit weer ten voile. Nauw onderdrukte snik- ken van de verliezer. Het was hem niet kwalijk te nemen. Het toas een lang en vermoeiend gevecht en vraagt veel van de zenuwen. Maar het duurde kort en ook bij hem was het leed weer gauw geleden en de lucht weer opgeklaard. Het spel ging door en gevechten voor licht-, halfzwaar en zwaargewicht werden aangekondigd. Om ons heen gemompel. Zelf zie je voor je ogen linkse en rechtse directe. Knock out. Down. Grogy. Je ziet bloed en een handdoek wordt in de ring geworpen. Je hoort de scheidsrechter langzaam tellen. Je hoort het gejuich van de aanhangers van de tegenpartij. Waar zijn we. Boksen Nee toch niet. Het werd worstelen. Er werd gewerkt onder hoogspanning, nauw bespied door de leider die rondom de vechtende tolde met scherp toeziend oog, lettende op eventuele niet toelaatbare trucjes. Er kon echter veel gebeuren, voor men iets verkeerds deed. Blauw en paars sloegen de lichamen aan. Verwrongen gezichten als ze een of meerdere tenen te pakken hadden, die op een fatsoenlijke manier in een zodanige stand werden gewerkt, dat betrokkene zijn lol wel op kon. Het bleef echter steeds sportief en dat viel te waaraeren. Ook het publiek bleef in goede stemming. Met de heersende warmte scheen het geen pretje te zijn om een zodanige inspan- ning te ontwikkelen. Fel transpireerde de huiden van de vechtende partijen en het zal wel eens niet lekker gesmaakt hebben wanneer een voet eens tegen je kin werd geplaatst, waarbij een der tenen de toegang tot de maag wel eens opzocht. Maar zo heeft iedere sport het voor en tegen. Er gaat altijd propaganda van uit, ook van deze sport. Het is beschaafd, er vloeit geen bloed, behalve soms een licht schaafwondje. Het werkt op de jeugd en daar moet het toch van komen. Het was nog niet af- gelopen, toen wij al jeugdige Callantsogers met elkaar in het zand zagen rollen. Mijnheer Kuilman, U heeft ons laten zien wat door ijverig trainen kan worden bereikt. Wij hebben ook gezien hoe verschillende mensen meeleefden, elk op zijn of haar manier. Er waren veel mensen en toch misten wij er ook weer, die wij stellig hadden verwacht. Om maar eens een te noemen, de uitgever van onze ..BadbodeDeze heeft sportieve gevoelens, voor honden, luchtvaart en wat dies meer zij. Dus meenden wij hem ook hier wel aan te treffen. Hij kon zich echter verontschuldigen. Hij is ook brandweerman in de hoofdstad van de gemeente Zijpe. Zijn hulp was deze middag nodig bij een brand, die op een plaats in de uitgestrekte gemeente moest woeden. Brandalarm wordt somwijlen zeer verward opgegeven, zo ook bij hen deze keer. Na lang zoeken werd de vuurhaard ontdekt, gelukkig niet van grote betekenis, maar de middag was om. Zo gaat dat Van Loenen. Later beter.

Badbode voor Callantsoog | 1949 | | pagina 1