Het zal de heer B. wel bekend zijn dat er dit seizoen een voetbalwedstrijd is ge- speeld tussen de gasten en Callantsoog- veteranen. Een tweede of wel een revanche- wedstrijd was mogelijk geweest, ware het niet dat de voetbalvereniging een groot gedeelte voor een der doelen met graszaad had ingezaaid. Ook op het voetbalterrein doet zich het euvel voor dat de grond- kwaliteit licht is, dus grotendeels zand, met gevolg in de zomer erg droog. Bij de eerste wedstrijd is komen vast te staan dat ondanks het verzoek om niet over bedoeld stuk grond te lopen, daaraan geen gevolg is ge- geven. Het zal U mogelijk wel bekend zijn dat de K.N.V.B. en ook haar onderafdelingen thans veel en steeds hogere eisen stellen aan de terrein-accommondatie. Het bestuur van de plaatselijke voetbalvereniging wilde niet het risico lopen, dat het opkomende gras ontijdig wordt vernield en de K.N.V.B.- consul (die juist dezer dagen het terrein heeft gekeurd) het terrein zou afkeuren. Dit is dan wel de voornaamrte reden dat de revanchewedstrijd niet is gespeeld. Wij zullen hopen dat dit gedeelte van het pro- gramma, als wij het zo mogen noemen, het volgend jaar volledig kan worden ingehaald. Een bord te plaatsen in het dorp voor officiele aankondigingen is een punt waar wij het roerend.mee eens zijn. Wij twijfelen dan ook niet, of zo'n bord zal volgend jaar op de meest gunstigste plaats in ons dorp worden geplaatst. De heer B. schrijft over een excursie naar het beroemde bos. Inzender bedoeld hier wel ..HetZwanen- water" ten Zuiden van het dorp. Dit Zwanenwater, mijnheer B. is een natuur- monument van de eerste orde. Ook wij zouden gaarne willen dat er wat ruimer gebruik van gemaakt kon worden om daar een wandeling te maken. Vorig jaar Juli heeft de V.V.V. het genoegen gehad om op een avond onder leiding van de jachtopzichter, een flinke wandeling te maken. Het had mogelijk dit jaar ook gekund in diezelfde maand, maar daar is niets van gekomen. In de maand Augustus brengt het moeilijkheden mede voor de jacht en zou er teveel verstoord worden als daar publiek werd toegelaten. Wij geloven echter wel dat, als er een mogelijkheid bestaat om het Zwanenwater met de gasten te gaan bezichtigen, het V.V.V.-bestuur terzake wel paraat zal zijn. Het is ons bekend dat er bij het V.V.V.- bestuur elk jaar wensen of klachten worden gedaan. De een zou het zo graag willen en een ander weer zo. Dat is niet erg. Dat kan leerzaam zijn en er worden bepaalde dingen naar voren gebracht die werkelijk vooruitgang betekenen en uitgevoerd kunnen worden. Bepaalde dingen worden becritiseerd en kunnen meestal worden weerlegd. Hieruit moet U, mijnheer B., niet op- maken dat wij Uw opmerkingen niet sym- pathiek vinden, integendeel. Maar wij komen nu bij het punt „van die afgrijselijke trap naar het strand met die roestige spijkers". Dat treft ons als het ware midden in ons hart. Nog nimmer hebben wij daar klachten over gehoord, maar wel als wij zo eens onder of boven bij die trap een oogenblik stonden als er druk gebruik van wordt ge maakt, wij het publiek meermalen hoorden waarderen voor de goede toegang. Weer schrijft U, mijnheer B., niet waarom die trap zo afgrijselijk is. Waar moeten wij nu weer de fout zoeken. In die roestige spijkers misschien Wij hebben daarover met V.V.V. bestuurders gesproken en van deze wel vernomen dat daar het een en ander over is gezegd. Maar wat is het dan wel Wij behoeven inzender er in de eerste plaats zeker niet op attent te maken wat eikenhout kostte in het jaar 1947 toen de V.V.V. die trap heeft aangelegd, nadat de vroegere in de bezettingstijd door de Duitsers is weg- gehaald. Dan is ieder jaar het duintalud veranderd, dat weet inzender zeker ook. Geen jaar, of het is anders. Nu eens recht naar beneden, dan weer met een schuin aflopende glooiing. Wij menen dat de V.V.V. met haar bescheiden middelen. daar een trap heeft aangelegd, die er voor hen mag zijn. Wat de bediening in de groene tent aangaat, mijnheer B. dat is van persoonlijke aard, waar wij niet op ingaan. Waarom niet wat meer te doen enz. is het volgende en laatste wat inzender wenst. Ook hier moeten wij de heer B. een vraag stellen en wel, „Hoe en wat wenst U dat er wordt gedaan?" In de aanhef van uw schrijven prijst U hier de rust enz. In dat kleine woordje „rust" ligt voor ons hier in Callantsoog zoveel opgesloten. Dat is juist een van de grootste trekpleisters. Vraag het aan de V.V.V.-secretaris, die het ieder jaar weer uit de mond van de gasten hoort. Moet hier cabaret komen Veel muziek en lawaai Nee toch. Dat is toch zeker ook niet de bedoeling van inzender. Maar wat dan? Voor de jeugd organiseert de V.V.V., laat het dan op bescheiden manier zijn, een paar strandfeesten. Het laatste ligt toch zeker de heer B. ook nog wel zo vers in zijn geheugen, dat hij nog wel weet dat de jeugd zich die dag uitstekend heeft geamuseerd en dat er met animo zo knusjes aan ver- schillende figuren werd gewerkt. Er volgt nog een wedstrijd in zandhopen maken. De neringdoenden hebben voor een prettige dag gezorgd. Wij zijn kort geleden in de gelegenheid gesteld excursies te maken naar Den Helder, welke wekelijks kunnen worden gehouden en die inderdaad de moeite waard zijn. Wij kunnen verder gaan. De toneel- groep van de V.V.V. gaf op 6 Augustus een uitvoering, er was matig bezoek (hoewel zij meer verdienden). Tweederde der bezoe- kers waren nog Callantsogers. Die rekening klopte niet. Op 11 Augustus een excursie naar Den Helder, een mooie, nee een prachtige dag met 47 deelnemers (U hebben wij hierbij niet opgemerkt mijnheer B.) op 18 Augustus d.a.v. weer gelegenheid voor een exsursie naar Den Helder, geen lief- hebbers, ook U niet mijnheer B. Vorig jaar bij slecht weer vanwege de V.V.V. een filmavqpd, weinig bezoekers (gasten ontbra- ken bijna geheel) ergo een tekort. Hieruit moeten de V.V. V.-bestuurders wel opmaken, dat onze gasten geen prijs stellen op enige afwisseling. Althans tevreden zijn met het- geen de V.V.V. hen biedt. Nu wenst U dat er des avonds, wanneer men vermoeid van het strand komt, of op de dag bij minder goed weer, iets wordt gedaan. Het V.V.V.-bestuur wordt daarvoor een telcort aan activiteit verweten. Dat op de dag bij minder goed weer, dat is natuurlijk voor de V.V.V. niet uit te voeren. Nietwaar, als het des morgens nu geen al te best strandweer is, want het zal toch zeker niet mogen regenenen, dan moeien de V.V.V.- bestuurders eenklaps en terstond een feestje uit de grond stampen. Want zoiets kan niet enige dagen vooruit worden bepaald. Dan zal er bekendheid aan moeten worden ge- geven enz. U voelt wel mijnheer B. dat is niet mogelijk. De V.V.V.-bestuurders zijn geen mensen die om de kant lopen, doch hebben ieder hun dagtaak. Van hen kunnen wij toch niet verlangen en dat zal wel in geen seizoen- plaats zo zijn, dat zij steeds beschikbaar zijn. Wat er door hen zoal wordt gedaan in het belang van het vreemdelingenverkeer is al niet weinig, maar dat wordt niet aan de grote klok gehangen en doen zij met plezier. Als zij dus in de zomer een avond vrij zijn, is hen dat even welkom als U of een ander. Om meer feestjes te organiseren, als inzender dat tenminste bedoeld, ligt hier misschien een taak voor onze gasten om het zich on- derling gezellig te maken. Voor de oorlog en ook vorig jaar nog zijn er door enige gasten wedstrijden en spelen georganiseerd. Wij zouden dan nu aan U de vraag willen stellen, „neemt U daartoe het initia- tief Tenslotto mijnheer B. hebben wij een paar opmerkingen, niet ter zake dienende achterwege gelaten in Uw schrijven. waarbij U zich bij voorbaat had neergelegd. Mijnheer Beumer, de ervaring heeft ons geleerd en dagelijks nog. dat de rustige sfeer die hier in Callantsoog heerst, bij onze gasten zeer wordt gewaardeerd en dat zeker wel 99 pCt. van hen daarom Callantsoog bezoeken om daar rust te vinden van de dagelijkse beslommeringen die hun werkkring hen geeft en nieuwe krachten op te doen voor het jaar dat weer voor hen ligt. Laten wij het zo houden tot heil van onze badplaats Callantsoog. Red. MEESTER VIS 1882-1910 De oude Callantsogers zullen zich deze Meester ongetwijfeld nog best herinneren. De Meester met de lange baard, die in de jaren 1882—1910 hoofd der openbare lagere school was. De Meester met de vele bij- betrekkingen. Een dezer dagen kregen wij bezoek van een zoon, die zijn jeugd in Callantsoog heeft doorgebracht. Hij vertelde ons van het wel en wee van het Callantsoog van 50 jaar geleden. Het was een boeiend en interessant verhaal, dat hij ons deed. In onze fantasie hoorden we de stormwind gieren over het dorp, rukken aan de luiken en huilen in de schoorsteen. We hoorden klompen gekletter op het stenen paadje voor het schoolhuis en de stem van Maarten Mooij (nu Opa Mooij), de schipper van de reddingboot, klonk boven het lawaai van de stormwind uit. „Schip op de kust, Een schip bij paal 151!" Ratelende karrewielen en hollende paarden, de reddingboot moest in zee. Mensenlevens dreigden verloren te gaan op de Callantsoger stranden Op het rustige, kleine kerkhof herinnert een gedenksteen U nog aan een van die verschrikkelijke nachten, aan een van de vele schipbreuken op onze kust. Het volgend jaar zullen er van deze Oud- Callantsogers, die het beroep van zijn vader verkoos boven alle andere, enige bijdragen in onze Badbode opgenomen worden. On getwijfeld zal het een interessant relaas worden van het vroegere Callantsoog en zijn bevolking. Bij voorbaat danken wij de heer Vis reeds voor zijn toegezegde medewerking. De Redactie.

Badbode voor Callantsoog | 1949 | | pagina 5