voor 't 6aiianiio-o-g- u-cut u^e£eeA. Zaterdag 24 Juni 1950. No. 3 Het bezit van een zomerwoning of bungalow te CALLANTSOOG Bouwt daarom te CALLANTSOOG V.V-V- AGENDA DORPSNIEUWS RED ACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,— per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa. K. VAN LOENEN Zn. f£),e uitgau-e fiee^t pJtaaliu o-tid&L auipicien deA U. U.U. QMcuttixw^. II. Duinen, strand en zee zijn begrippen, die onafscheidelijk verbonden zijn met het strand- leven. Hebben zij, die 's zomers daarvan genieten. wel eens gedachtHoe zijn die duinen daar toch gekomen Laat mij in 't kort daarover iets mededelen. Ongeveer 4000 jaar geleden was ons land een grote moerassige vlakte, begroeid met bos en hei en doorsneden door de rivier- armen van Maas, Rijn en Schelde. Zo'n gebied noemt men een delta. In die tijd was Engeland door een landengte verbonden met Frankrijk. Toen deze door deaanvallen van de Atlantische Oceaan bezweek, werden grote hoeveelheden puin, die tot zand ver- gruisd werden. door de zeestromingen mee- gevoerd en langs de kust van ons gebied afgezet. Zo ontstond een lange schoorwal vanaf Frankrijk tot 't uiterste noorden van Denemarken. Achter deze wal ging planten- groei gestadig verder, welke tenslotte leidde tot veenvorming. Deze eerste duinenrij is op haar beurt weer door verschuiving van de zeestromen in de Noordzee gedeeltelijk afgebroken. Nieuwe puinvoorraden, door de stromingen weer aangevoerd, vormden een nieuwe duinenrij, soms westelijk, soms oostelijk van de oude. Zo is het te verklaren, dat stukken veen, die tot de grondsoort van de delta behoord hebben, door verschuiving der duinenrij, thans bij hoge vloed en stormweer in zee losgewoeld worden en op 't strand te vinden zijn. Dit alles speelde zich af, toen geen menselijk wezen nog in deze streken leefde. In de loop der eeuwen werd die jonge duinenrij op vele plaatsen doorbroken en had het water der zee weer toegang tot 't gebied achter de duinen. Omstreeks 1400 bevonden twee van zulke doorbraken zich in deze streken. Een ten noorden van de Hondsbosse zeewering, waarvan de grondslagen na de St. Elisabeths- vloed in 1421 gelegd zijn, en een ten noorden van 't Ooghe, 't latere Callantsoog. De ondiepe zeearm ten noorden van de Honds bosse zeewering heette „de Zijpe". Onder Philips II werd in 1570 tot indijking hiervan overgegaan, doch de Allerheiligenvloed deed de dijk bezwijken. Pas in 1596 werd „de Zijp" opnieuw bedijkt. De noordelijke door- gang, waarachter het tegenwoordige Koegras ligt, werd op raad van Oldenbarneveld be dijkt, waardoor de noordelijke punt van Noordholland met het Ooghe werd verbon den. Die dijk, de Oldenbarneveltsdijk, is thans door nieuwe duinen vrijwel geheel overstoven. Vanaf Huisduinen naar't zuiden had men toen een gesloten kustlijn en had 't Ooghe (Callantsoog) opgehouden een eiland te zijn. BETEKENT de zekerheid van een jaarlijkse vacantie in een rustige familiebadplaats Inlichtingen ten raadhuize (Tel. K 2248-212) Die duinen, dat strand en die zee lokken 's zomers hen, die na ingespannen arbeid daar verpozing gaan zoeken. Welk een genot is het op 't zand aan de voet der duinen een zonnebad te nemen, of zich te verkwikken in de grote oceaan van water, waarvan de MAANDAGAVOND 26 JUNI Excursie naar het Z W ANEN WATER Verzamelen bij Cafe Vriesman Vertrek 6.30 uur. Allen welkom golfjes zacht kabbelend komen aangerold. Kunnen zij, die de zee alleen maar aan- schouwen bij heerlijk zomerweer, zich wel een voorstelling vormen, hoe ze er uitziet als herfst- en winterstormen zich doen gelden Als met donderend geweld de met schuim bedekte golven de kust beuken, soms vergezeld gaande van striemende regenbuien, snerpende koude of verblindende sneeuwbuien Dan is diezelfde zee een kokende, ziedende en allesvernietigende hel gelijk. Dan krijgt men ontzag voor die geweldige natuurkrachten, die dood en vernieling teweeg kunnen brengen. Wee de zeeman, die in zulk nood- weer te dicht in de branding bij de kust komt. Als een notedop wordt zijn schip opgenomen en op de banken voor de kust geworpen, waar het onherroepelijk zijn ondergang tegemoet gaat. Wat zich dan kan afspelen, hoop ik U in een volgend artikel mee te delen, Aangiftc Nieuwe leerlingen OX. School Callantsoog. De aangifte van nieuwe leerlingen voor de O.L. School kan geschieden bij het hoofd der school, vanaf Maandag 26 Juni tot en met Donderdag 29 Juni. De leerlingen moeten voor 1 October 1950 de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. In verband met de indeling van de klassen voor het nieuwe cursusjaar is spoedige op- gave gewenst o Het Schoolreisje. De opbrengst van de lijsten is nog niet bekend. Enige lijsten zijn nog niet ingeleverd. We zien deze even wel met vertrouwen tegemoet. In overleg met de Oudercommissie zijn de voorbereidende werkzaamheden al geregeld. Op Vrijdag 30 Juni gaan de laagste klasse naar Schoorl, Bergen en Alkmaar. 7 Juli komen „de groten" aan de beurt. Dit jaar gaat de reis naar Wassenaar, Den Haag en Scheveningen. o Mcdedclingcn van dc Administrate. 't Aantal abonne's, dat zich tot nu toe opgegeven heeft, overtreft dat van het vorig

Badbode voor Callantsoog | 1950 | | pagina 1