voor CALLANTSOOG. Zaterdag 1 Juli 1950. No. 4. 2),e uLtgxtv-e Pieefrt fitaatb cy-tidfi audfiicLeti deb U. lt.lt. GaEfccuttbo-ag,. Qo-Jift ejn Het bezit van een zomerwoning of bungalow te CALLANTSOOG Bouwt daarom te CALLANTSOOG REDACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk t Fa. K. VAN LOENEN Zn. Je hebt hier in de tropen wel van die ogenblikken, dat je in gedachten die grote sprong maakt van Indonesie naar Holland dan tracht je je voor te stellen wat er op dat ogenblik in Holland gebeurt, in de huiselijken kring en in het dorp, dat je dierbaar is. Dat laatste valt niet altijd mee. Want al houdt het „thuisfront" je ook nog zo goed op de hoogte van elk nieuw huis, dat in het dorp verrijst, van de trap, die door de burgerij wordt aangelegd om de ..Seinpost" wat gemakkelijker bereikbaar te maken en van al die plaatselijke veranderingen meer je zit toch nog t^ veel vast aan het dorp, zoals dat er uit zag toen je het verliet om je een goede voorstelling van het huidige dorpsbeeld te kunnen maken. Steeds weer verrijst dan het dorp, zoals je het zag op die stralende zomerdag, toen je het voor- lopig voor het laatst zou zien. Dat rustige dorpje, slechts door een smalle duinenrij van de zee gescheiden. Zelfs de aanwezige badgasten vermochten die rust niet te verstoren. Immers voor een groot deel van hen is het juist die rust, die ze telkenjare weer naar Callantsoog doet terugkereneen vlucht uit het drukke en gejaagde stadsleven Ongestoord genieten ze er van het strand- levenlaten zon, zee en wind hun huid kleuren en vergeten het stadsgewoel. En zelfs de grillen van het Hollandse klimaat kunnen hun vacantie-stemming niet bederven. Je ziet ze, in regenjassen gehuld, een fikse tippeling langs het strand maken, waarbij ze tot de ontdekking komen, dat ook deze wandelingen de moeite ruimschoots waard zijn. Men herondekt de zee en het strand als stuifzand je in het gezicht waait en de branding, hoogoverslaande golven vormend, een veld van helder wit schuim achterlaat. Is dat diezelfde zee van enkele dagen geleden, toen een rimpeloos vlak met een slechts nauwelijks merkbare branding, met hier en daar wat lichtere en donkere vlekken, die diepten en ondiepten verraadden Is dat diezelfde zee, waarover die Amster- dammer zo verrukt was omdat hij het zo mooi vond ,,de son in de see te sien sakke diezelfde zee ook, die onlangs 's avonds zo fantastisch mooi „lichtte" door de aanwezig- heid van milioenen phosphoriserende diertjes Is de zee wel een dag dezelfde Ja, Callantsoog, veel heeft het dorp niet te bieden misschien ook staan hier en daar wel te veel bordjes ,,verboden toegang" misschien ook zijn er wel, die 't een ,,gat" vinden „waar de wereld ophoudt en waar de ramen dichtgeplakt zijn met oude kranten", maar toch bezit het dorp een rijkdom, die niemand U kan ontnemen en die velen U benijden, n.l. de aanwezigheid van de zee Vraag het de jutter, die zijn sport nog voor geen tien strandvonders opgeeftvraag het de badgast En voor mij blijft Callantsoog dan ook, zoals ik het op die stralende zomerdag van mijn vertrek vanaf de .Seinpost zag Een BETEKENT de zekerheid van een jaarlijkse vacantie in een rustige familiebadplaats Inlichtingen ten raadhuize (Tel. K 2248-212) vriendelijk dorp zonder grote bezienswaardig- heden en met afwisselende omgeving. In t Zuiden het duincomplex van ,,'t Zwanen- water" met zijn beschermde lepelaarskolonie. In 't Oosten en Noorden een landelijk panorama, vee, grazend in de wei en gehokt graan op het veld, met daartussen de ver- spreid liggende boerderijen. „Het Kooibos" en het V.V.V.-bosje zijn even een welkome onderbreking voor het oog, maar de daarachter verrijzende wan- gedrochten van Duitse bunkers (blijven die apparaten er eeuwig staan horen zeker niet in het landschap thuis. Het dorp zelf, een verzameling van merendeels eenvoudige arbeiderswoningen, enkele pensions en enkele tientallen zomerwoningen, valt op door 't ontbreken van bomen. Zelfs de enkele dennenbosjes, die voor de oorlog zo aardig braken, overleefden evacuatie en bezetting niet. (Hoe staat het met de nieuwe aanplant, Callantsoog Er kunnen heus hier en daar wel wat dennetjes bij). Toch is het typisch, dat dit dorp zo'n aantrekkingskracht heeft, waardoor de be- volking zo hokvast is. Toen ik in de tropen aankwam, was een van de eerste dingen, die Geer me vroeg, toen ik hem ontmoette, ,,Hoe is 't in Callantsoog Is er veel veranderd en ook Henk, Henny, Arie en Piet legden dezelfde belangstelling aan de dag. ,,Hoe zit 't eigenlijk met die nieuwe wegen langs de zomerwoningen Hoe staat het met de wederopbouw". Ze kunnen 't nu zelf, of zullen het spoedig kunnen, met eigen ogen zien. Waarschijnlijk zullen ze het wel even met andere ogen bekijken dan voorheen, ogen die meer van de wereld hebben gezien Maar stellig neemt Callantsoog ook in hun gedachten nog een grote plaats in. ,,Dorp en Dessa" noemde ik dit artikeltje. t Dorp kwam vandaag aan bodde dessa een volgend keer. Met hartelijke groeten en de beste wensen voor een tropisch zomertje ,,'n TROPENTROTTER" Het in vreemdelingenverkeer Gemeente Callantsoog gedurende het Seizoen 1949. de Voor een opkomende badplaats is het ongetwijfeld van veel belang, dat een over- zicht wordt verkregen van de omvang van het vreemdelingenverkeer, niet alleen om te kunnen zien, hoeveel vreemdelingen de plaats in een bepaald seizoen hebben bezocht, doch ook om, aan de hand van de gegevens, verzameld in de verschillende jaren, te kunnen constateren, in welke mate het vreemdelingen verkeer in omvang toeneemt. Dank zij de medewerking van de inwoners en de hulpvaardigheid van de secretaris van de vereniging voor vreemdelingenverkeer is het gelukt de inlichtingen te verkrijgen, die het mogelijk hebben gemaakt een vrij be- trouwbaar overzicht over het seizoen 1949 samen te stellen. Op deze plaats wil ik

Badbode voor Callantsoog | 1950 | | pagina 1