voor CALLANTSOOG* 't QaMcuitlo-o-g, u-att uj^eleeA. Zaterdag 1 Sept. 1951. No. 10 JDe uLtgame Pieefll p£aatl ondeA cuidpicieti deA V. U.U. GMantbo-og. DORPSNIEUWS REDACTIE B. OUWERLING. Abonnement fl 1,per seizoen bij vooruitbetaling, franco per post. Druk Fa. K. VAN LOENEN Zn. De stranding van de Alcyon (VI) SLOT ArFen had voorlopig niet veel plczier van de gevonden schat. Hij durfde geen bank- biljet te gebruiken en wist met de andere papieren geheel geen weg. Zijn eigen „wijf" en jongens had hij zelfs niet ingelicht omtrent zijn vondst. De gevonden schat was dus voor hem een waar Tantalus-genot. Voor het strand scheen hij bang geworden te zijn en ont- week het, vooral bij de avond, geregeld. Zijn vrouw en kinderen zagen hem ver- baasd aan toen hij op zekere dag een portefeuille voor de dag haalde en zei „Krijn, pak dat boek e's an En nou mot je net precies doen, wat ik je zeg. Je gaat er mee naar het strand en kijkt er nu niet in, tot bij paal en dan leg je dat boek gauw in zee en doet dan net, alsof je het vindt. Goed begrepe „Ja va'er, zei de jongen. Anders niks „Niks, a's dat je zegt, dat je dit boek op het strand gevonden hebt". Kort daarop zien we Arien naar het duin gaan. Een paar jongens en een vrouw, die op het strand brandhout liep te zoeken, kwamen hem te gemoet. „Wat he 'je daar, jonge", riep Arien luid. „Ik heb 'n boek 'vonden", antwoordde de jongen, Arien nam „het boek" aan en keek erin, op sommige brieven en op alle andere stukken stond zeer duidelijk de naam van K. van Velzen te lezen. „He", zei de vrouw, is dat niet de naam van die rijke heer, die hier aangespoeld is? „Ja", zei Arien, „dat geloof ik ook". „Geef je ons part", zei zij, tegelijk een blik op de jongen werpend, dan houden wij ons mond". „Nee wijf", zei Arien, me'jonge' heeft het boek 'vonden en jelui krijgt er niks van" „Geen fooitje ook vroeg het wijf hierop, „'tzel je berouwe hoor. Je weet goede happen te doen. Eerst dat kistje en „het boek" „Wijf hou je snaterriep Arien woedend uit. Jij krijgt niks. „Ik ga het an den strandvonder brengen". Hierdoor kwam „het boek" met de kost- bare papieren in handen van de recht- hebbende, de weduwe van Karel van Velzen. Hij had gehoord, dat de weduwe nog in leven was. Hij wilde nu op deze wijze 't beproeven om aan zijn ziels kwellingen te ontkomen door in het bezit te stellen van het grootste deel van haar rijkdom. Hij hoopt tevens, dat door deze zaak het praatje over „het kistje" langzamerhand uitslijten zou. De jaarlijkse bedevaart van Nora en haar kinderen naar het kleine kerkhof te Duinenburg, waar een eenvoudig gedenk- teken de plaats aanwees, waar Karel van Velzen rustte, had geregeld plaats. De dorpelingen zagen „de juffrouw" in het rouwgewaad met de vriendelijke ogen en het bleke gelaat, dat bij de blozende wangen der knapen zo zeer sterk afstak, gaarne komen. Met een soort van eerbied zagen zij het kleine gezelschap het kerkhofduintje op- klimmen, waar de moeder zich zacht en teder met haar kinderen onderhield. Bij elk bezoek werden de armen goed bedacht en ruime beloningen van allerlei aard werden uitgedeeld. Zij droeg zorg, dat het kleine kerkhof, hetwelke in een allertreurigste toestand van verwaarlozing verkeerde, tot een behoorlijke rustplaats der doden werd ingericht. Zij stond door 't een en 't ander op de beste voet met de dorpelingen. Gelukkig hadden de dorpelingen tact genoeg om van hun vermoedens betreffende de dood van „de rijke man" niets te openbaren. Maar als zij vertrokken was, dan was het gesprek over de drenkeling en het kistje voor een tijdlang opnieuw aangewakkerd, evenals een vuur, dat bij elke tocht met nieuwe kracht gaat branden. De enige dorpeling, die het bezoek van de dame met lede ogen aanschouwde was Arien. Hij was sedert de treurige „vondst" een geheel ander mens geworden. Ingevallen waren zijn wangen, hoi stonden zijn ogen. Hij was nors en grimmig. Op het strand vertoonde hij zich uiterst zelden. Op zekere zomeravond was hij er nog eens heenge- gaan, maar schielijk weer teruggekomen, Zijn blik stond nog barser dan anders. „Hij heeft de rijke heer weer zien spoken", zeiden de dorpelingen". De juwelen had hij geruime tijd, nadat hij ze gevonden" had, verkocht. De Jood wien hij ze aangeboden had, had spoedig aan het uiterlijk van de man en zijn antwoorden op de tot hem gerichte vragen ontdekt, met welk soort van mens hij te doen had. Het viel deze gemakkelijk de kostbare voorwerpen voor veel minder dan een tiende van de waarde in zijn bezit te krijgen. Arien was in het eerst weigerachtig. Toen echter de Jood met een aanklacht van stranddieverij dreigde, liet Arien die weiger- achtige toon spoedig varen. De opbrengst van de op zo akelige wijze verkregen schat bewaarde hem en de zijnen voor gebrek, hoewel hij voor zijn mede- dorpelingen steeds gebrek en diepe behoefte veinsde. Hij stak erin als een schooier en zijn vroegere afkeer van het brood der bedeling scheen geheel geweken. De dorpelingen werden hierdoor soms in de war gebracht en vooral als er enige maanden verlopen waren na het bezoek van „de juffrouw", kwijnde onder de indruk van Ariens povere leefwijze het praatje over het kistje geheel weg en soms scheen het dat het geheel begraven zou worden. Maar was de dame er pas geweest en had zij weer de bewijzen harer mildheid gegeven, dan dacht men weer aan het zonderlinge terugvinden van de portefeuille en dan begon „Rooie Jaap" opnieuw over de nachtelijke ontmoeting en over het nog warme lijk en aller ogen vestigde zich opnieuw vol achterdocht op Arien. Eindelijk verliet hij het dorp, waar een langer verblijf hem onuitstaanbaar werd. Het geslacht der strandjutters is nog niet geheel uitgestorven. Het „geeft" echter niet veel meer. Als echter de golven door de storm onstuimig bewogen en opgezweept worden tegen Duinenburgs strand, dan spoeden zij zich nog altijd vol hoop over het duin om te kijken langs de baren. Zij weten maar al te goed, dat het soms „naar en raar" kan toegaan op de zee en het strand. E I N D E. Het volgend jaar zullen we onze rubriek ,,'t Callantsoog van weleer" voortzetten met DE DUIVELSPOORT IN HET DUIN. Schetsen en herinneringen betreffende DUINENBURG. Callantsoger Kermis De commissie, die elk jaar tijdens de Kermis Volksspelen organiseert, zal ook dit jaar weer, zowel voor kinderen, als voor volwassenen een middag verzorgen. Het programma ziet er als volgt uit MAANDAGMIDDAG, kinderspelen op „de Buurt" aanvang's middags 2 uur, leeftijd 6 t.e.m. 13 jaar, blokjes rapen, was op- hangen, zaklopen enz. DINSDAGMIDDAG, volksspelen op „de Buurt". aanvang 's middags 2 uur, leeftijd 14 t.e.m. 80 jaar. Koppensnellen voor Dames, inleggeld 50 ct. Wielrennen met hindernissen voor Heren, inleggeld 50 cent. En tenslotte nog een verrassing voor de schooljeugd. Na afloop van de kinderspelen 5 maal gratis zweven in de molen van de Heer Oudejans. T ekenclubnieuws Met het oog op de enorme toeloop van belangstellenden, wilde ik er even op wijzen, dat we, teneinde een TE grote deelname te voorkomen, besloten hebben, de aanmelding op 8 September te sluiten. H. J. ROTGANS Arbeidcrsavondschool Callantsoog Donderdag 6 September a.s. zal aan de hieronder vermelde cursisten het getuig- schrift van de twee jarige cursus uitgereikt worden. De uitreiking vindt plaats 's avonds 7.30 uur, in de O.L.-School Het getuigschrift zal worden uitgereikt aan J. Bakker, K. A. van Gijtenbeek, J. Weij, P. Weij. alien te Callantsoog en J. J. Brugman Schagen. Ned. Herv. Kerk Callantsoog Ook dit seizoen heeft de Kerk weer in het middelpunt van de belangstelling gestaan Veel gasten hebben de diensten bezocht. Drie predikanten, die als gasten hier hun vacantie door brachten hebben een dienst geleid. Ook van de gelegenheid om de Kerk te bezichtigen werd veel gebruik gemaakt, foto's werden gemaakt, en menig tekenaar heeft een tekening gmaakt. Deze winter zal de kerk iets opgeknapt worden, wat mogelijk gemaakt is door een bazar en de belangstelling in de kerk. Allen veel dank en de V.V.V. voor het plaatsen van de Kerkdiensten. Fecst in het kamp. Heerlijk zomerweer was het, toen de be- woners van het kampeerterrein van de heer Schager Donderdagmiddag kinderspelen hielden voor de jongste kampeerders. We hebben alle bewondering voor de organisa- toren van dit bij uitstek geslaagde feest, dat in twee dagen „op poten" werd gezet en

Badbode voor Callantsoog | 1951 | | pagina 1