Nu een kampeerhuisje uitzoeken K, Roggeveen Een leerzame reis. DORPSNIEUWS Getijtafel voor Callantsoog, KERKDIENSTEN BIOSCOOP-NIEUWS Van de Redactie, KoefojM o-jy Wat Dik maakt dat smaakt, KuuiELteit U att^e leciame P, G DIK Schreven wij in ons eerste nummer in „De terugblik" dat wij nog eens nader zouden terug komen op het uitstapje, dat de leden van de Holl. Mij. van Landbouw, van de afdeling Callantsoog op 19 Mei j.l. hebben gemaakt, dan doen wij dat niet om een reisbeschrijving te geven met de opgedane avonturen, die zo'n reis kunnen opleveren. Onze agrarische afdeling van onze gemeente bezoekt jaarlijks bedrijven, die wel het meest met hun bedrijf verwant zijn. Dan is het ook begrijpelijk, dat zij dit jaar hun oog hebben laten vallen op de grote, zo niet de grootste zuivelfabriek hier te lande, de „Frico" fabriek te Leeuwarden. Dit grote bedrijf, waar p'l.m. 500 mensen een stuk brood vinden, kunnen wij bijna beschouwen als een „moederschipdaar er bij deze fabriek, 53 omliggende zuivelfabrieken zijn aangesloten, die alle hun afgewerkte producten daar af- leveren- Een rondgang onder deskundige leiding toonde ons, wat hier wordt verwerkt en dan sta je wel eens even stil met je ge- dachten wat daar wordt gepresteerd. Daar waren duizenden kilogrammen kaas opge- slagen, wat wel eens het water om je tanden sloeg, al moeten wij er even bijschrijven, dat de reuk van zo'n partij kaas nu niet zo is, dat je neus er bij te gast gaat, maar daar moet men aan gewend raken. Er zijn meer lekkernijen, waar je niet aan moet ruiken voor ze onze smaakorganen strelen. Wij zullen niet in getallen uitdrukken wat daar wordt omgezet, evenmin zullen wij onze lezers vermoeien met wat voor soort werk de arbeiders daar alien op hun plaats zijn belast, maar wel zouden wij even naar voren willen brengen wat er daar voor onze „deviezenpot" wordt gedaan. Want het zijn toch nog altijd de deviezen, die in ons heden- daagse leven een grote rol spelen, een rol waarmee als het ware thans een volk staat of valt. Onze zuivel is dan een van de be- langrijkste deviezenbronnen en de uitvoer daarvan bedraagt enige milioenen guldens. En als wij nu zo zien, dat daar in Leeuwarden boter wordt verpakt voor de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, dan behoeven wij er zeker niet verder over uit te wijden dat daar een aardig dollartje binnen komt, De leverantie van boter voor die troepen is pas van jonge datum Voorheen was het Denemarkenr tussen haakjes onze grootste concurrent op zuivelgebied, die het voorrecht had die leverantie uit te voeren en waarom. Onder het Nederlandse vee heerst nog steeds rundertuberculoze, schrik echter niet waarde lezer, dat is voor uw gezondheid niet nadelig, want onze melk - ondergaat een zodanige behandeling. dat U hiervan niet die gevreesde ziekte zal krijgen. U kunt dan ook rustig uw melk en alle daarvan gemaakte producten rustig consumeren. Maar nu is Friesland vrij van runder t.b.c. en hierdoor was het mogelijk, dat ook van Nederlandse. zijde aanspraak kon worden gemaakt om die troepen te bedienen, want zij eisen slechts producten van t.b.c.-vrij vee. Ook de wijze van verpakking zullen wij laten rusten, maar een enkel woord mogen wij hieraan nog toevoegen, dat ook in het overige deel van Nederland krachtdadig wordt gewerkt om onze gehele veestapel t.b.c.-^ij te maken, welk plan met enkele jaren, men zegt 4 a 5 jaar haar beslag zal hebben. Totzover de „Frico" fabrieken, waar het reisgezelschap tenslotte in de vergaderzaal werd ontvangen en waar hen een flesje Frico chocolademelk werd aangeboden. Hiermede was het einde van de tocht nog niet daar, want de volgende plaats van handeling was de exportslachterij te Akkrum. Alweer zo'n bedrijf, dat een duit in het deviezenpotje gooit. Als men zo'n bedrijf gaat bezichtigen, moet dat in voile werking zijn en dan is het voor hen, die een uitstapje maken en in de regel hun „knappe pakkie" aan hebben, weleens uitkijken om niet met de bloederige massa's, die men te aan- schouwen krijgt in aanraking komt. Wij zagen dan ook verschillenden," die met op- gestroopte broekspijpen rond flaneerden, maar wij zagen er ook, wat U Schenk, die even in aanraking kwamen met dit rode vocht, dat onmiddellijk een „vlekje" achter liet. Hier zag men het verwerken van een groot aantal varkens aan de lopende band, wat voor ons een vreemde gewaarwording was. Hier zag men links en rechts vlees in al haar hoedanigheden. Hier werd worst gemaakt, gekookt en wat er meer voor nodig is en verder werd gehakt geblikt op een wijze en een snelheid, die ons verbaasd deed staan. Daar lagen honderden kilo's vlees, dat gereed gemaakt werd voor de export naar het buitenland. Hier werd veel werk gemaakt van het bij het Engelse volk zo geliefde bacon. Hier werd ham geblikt, vleeswaren gerookt, gezouten, opgeslagen in grote kelders, in koelhuizen en om even - te bekomen werden wij geleid in de afdeling waar het ijs werd gemaakt. Daar was het, dat velen een koude rilling over de rug liep. U ziet lezers, ons land brengt wel iets voort en wij moeten het hier bij laten om niet met de redactie in onmin te raken, dat er teveel geschreven is. Dergelijke tochten zijn interessant en werd besloten met een goed diner in hotel Tjaarda in het Oranje- woud, dat zich in die tijd in haar mooiste gewaad heeft laten zien. Wij menen terecht te kunnen zeggen, dat het bestuur van de afdeling haar leden een interessante dag heeft bezorgd, die uitstekend is geslaagd. Van deze plaats willen wij het bestuur dank brengen, dat* zij ons in de gelegenheid hebben gesteld om deze tocht mede te maken. Op de bestuursvergadering van de V.V.V. Callantsoog op Maandag j.l. kwam o.a. ook de stookolie-plaag op het strand ter sprake. Allerlei methoden zijn ter sprake gekomen om van deze plaag verlost te raken. Het V.V.V. bestuur doet daarom een DRINGEND BEROEP op haar leden om te helpen het strand voor de Zondag vrij van stookolie te krijgen. Zaterdagmiddag om 2 uur verzamelen bij de strandtrap^ Ook U helpt een hand en we krijgen een teervrij ssrand. Schop meenemen s.v.p. in de komende week. Hoog water Laag water Zaterdag 5 Juli 5,- 11.— Zondag 6 6.- 12, Maandag 7 7.— 12.40 Dinsdag 8 7.40 13.30 Woensdag 9 8.30 14,20 Donderdag 10 9.10 15.10 Vrijdag 11 10.- 16.- E.H.B.O. Afd. Callantsoog, DIENSTROOSTER Zondag 6 Juli 's Morgens 10—2 uur Middags 26 uur W. van Weert P. Quax let Bakker G. de Wit Aat Eriks NED. HERV. KERK CALLANTSOOG ZONDAG 6 Juli, 's morgens 10 uur, Ds Trommel GEREFORM. KERK SCHAGEN Zondag 6 Juli vm. 10 uur, Ds. A, Wiersinga 's avonds 7 uur, Ds. A. Wiersinga KerkgebouwCornelis Bokstraat 1, Schagen KATHOLIEKE KERK TE tZAND ZONDAG's H. H. Missen te 7 uur, 8.30 (Hoogmis) en 10.30. Des avonds om 7 uur lof. In de week zijn de H.H. Missen te 7 en 8 uur, ZATERDAG biechtgelegenheid van 4—5 en van 68 uur. Theater Royaal te Schagen brengt U deze week „EEN BANNELING VAN DE EILANDEN" Wij kunnen tot onze grote voldoening mededelen, dat, evenals vorige jaren een groot aantal zich opgaf als abonne op onze „Badbode". Doch er zijn er altijd, die wel het goede voornemen hebben om zich te abonneren, maar niet tot de daad komen en „morgen". de postwissel wel even zullen wegbrengen. Deze mensen hebben wij nu juist nog nodig. Abonneert U nog heden op de Badbode en U krijgt ons seizoenblad elke Zaterdag- morgen prompt in uw bus. Doet U het nu nog even Bij voorbaat onze dank. Probeert U dus onze fijne koekjes of prima gebak, U zult er geen spijt van hebben, want Brood-, Koek- en Banketbakkerij Achterweg 24, Callantsoog, Tel. 27 Om het volgend jaar teleurstelling te voorkomen kunt U beter en inlichtingen vragen bij Op 't Landweg 17, te Callantsoog 0 Peter Willems heeft zich een vertrouwenspositie verworven bij de handelaar Hudig, in een haven in het verre Oosten. Hij is daar gekomen door de hulp van kapitein Lingard, die hem als kleine jongen, die naar zee gevlucht was, oppikte. Wanneer Hudig na het ontdekken van fraude Willems wil laten arresteren, is het andermaal kapitein Lingard, die hem redt. Hij neemt Willems mee een geheime rivier op, waarvan Lingard alleen de toegang weet. Daar, op een bloeiende handelspost laat hij hem achter in de hoede van Almayer. De laatste is getrouwd met Lingards aangenomen dochter. Ze hebben een dochtertje, Nina, Lingard zegt Willems op zijn komst te wachten. Dan, als het schandaal wat geluwd is, zal hij hem- weer ergens een baan bezorgen De verhouding tussen Almayer en Willems, beiden protege's van Lingard en beiden hopend diens compagnon te worden, is van het begin af slecht. Almayer geeft Willems geen enkele arbeid te verrichten. Zo zoekt Willems uit verveling contact met de inlanders. Hij maakt kennis met Babalatchi, een slimme politicus, die voor het oude opperhootd Badavi werkt. Als Babalatchi ontdekt, dat Willems onder de ban komt van Badavi's dochter Aissa, besluit hij deze om- standigheid voor zijn oogmerk te benutten. Dat oogmerk is het monopolie vau Lingard te breken en een Arabische handelaar de ingang tussen de rotsen in de rivier te doen vinden. En buiten Lingard is Willems de enige, die de weg weet. Babalatchi verbergt Aissa. Als Willems haar toch vindt, tracht hij haar over te halen met hem in Singapore een hieuw leven te beginnen. Zij weigert echter haar volk te verlaten. Bovendien dreigt Babalatchi, dat hij haar helemaal nooit meer zal zien, wanneer hij niet toegeeft en Lingard verraadt. Willems probeert het nog eens bij Almayer, maar als deze hem als een hond het erf af jaagt, geeft hij het op. Hij brengt. het schip van de Arabische handelaar Allagappan de rivier op. De inboorlingen werpen Almayers voorraden in de rivier. Maar Alagapan verraadt op zijn beurt Willems. Hij heeft hem, nu deze zijn taak vervuld heeft, niet meer nodig, hem noch Babalatchi. En ged'rieen trekken Aissa, Willems en Babalatchi zich terug, hoger op de rivier Willems sterker dan ooit gebonden aan Aissa en haar tegelijkertijd om die band hatend. Als Lingard terug- komt, gaat hij Willems zoeken om met hem af te rekenen. Een afrekening, die er op neer komt, dat hij Willems niet doodt, maar hem als banneling zijn ellendig leven laat voortzetten.

Badbode voor Callantsoog | 1952 | | pagina 2