CALLANTSOOG. ©.e uitqew-e heep, plaata oncLeï auipiciën uun. de U.U.U. QaEtantóaag,. <2>e ]y ióóerman^ ONTSPOORD! E. H. B. O. afd. Callantsoog Redactie W. LASTDRAGER, Dorpsweg 12, Tel. 282 Advertenties K. VAN ECK, Dorpsplein 4 Tel. 244 Abonnementen E. T. J. VOS, Dorpsweg 1 Administratie K. ROGGEVEEN, Op 't Landtweg 17 R. KOELEMEIJ, Dorpspl. 34. Tel. 245 Druk Fa. K. VAN LOENEN 6 Zn. Schagerbrug Tel. 02247-272 Abonnementen f 1,25 per seizoen. Losse nummers f 0,15 Advertenties: tot 1000 m.m. 2.5 cent per m.m. hierboven 2 cent per m.m. VROEGER EN Midden op de buurt, omringd door een weelde van bloemen en planten, worstelt de visserman sinds jaar en dag met de Zuid-Wester storm. Toch heeft de visserman daar niet altijd gestaan en de meeste vol wassen Callantsogers zullen zich nog best herinneren hoe de situtatie was vóór het beeld ten tonele verscheen. Het grote grasveld, waar de buurt voor het merendeel uit bestaat, vroeg als het ware om een onderbreking, een hoofdaccent, waar de dwalende blik even een rustpunt zou vinden. Bovenstaand, tezamen met de lust tot verfraaien en opluisteren, iedere Callantsoger aangeboren, deed de koppen bij elkaar steken, met het gevolg, dat de burgerij de V.V.V. een fontein aanbood. Misschien is enige uitleg niet overbodig, het is n.1. mogelijk, dat de lezer bij het horen van fontein associaties krijgt van een klein Versailles of desnoods het Frederiks- plein, in ieder geval van een soort klaterend watergespetter. Dat is dan te hoog gegrepen, want noch de overlevering, noch de archief stukken kunnen het bestaan van een aan sluiting op de waterleiding aantonen. Toch was het toen opgerichte monument, dat we ondanks het gemis aan water, maar fontein zullen blijven noemen, een schilderachtig geheel. Met behulp van talloze zwerfkeien en enkele bouwfragmenten was een soort miniatuur bergje gebouwd, dat de argeloze toeschouwer in de waan had kunnen brengen als ware hier pas een prae-historisch graf blootgelegd. Ter meerdere decoratie prijkte op de top van dit bergje een fleurig kaboutertje, zoals we ze vroeger wel in tuinen zagen achter een kruiwagentje e.d. Al met al beantwoordde de fontein volkomen aan het gestelde doelde eentonigheid van NU de lege vlakte was enigszins gebroken en een ieder was tevreden Intussen verschenen de eerste badgasten en tot de semi-permanente bewoners behoorde ook Mej. A. op 't Land, de beeldhouwster. Hoewel ze zeer veel waardering voor de smaak en de versieringslust van de Callants ogers toonde, meende ze toch dat het misschien aanbeveling zou kunnen verdienen het kaboutermannetje te vervangen door een meer robuuster beeld, waarin de eeuwige worsteling met zee en wind beter tot uit drukking kwam. Mej. Op 't Land toog aan de arbeid en maakte een cementen beeld (dat nog op de tentoonstelling van St. Lucas in Amsterdam heeft gestaan) als model voor een visser die twee a drie keer groter zou worden. Besprekingen volgden en wanneer er vol doende geld bijeen gezameld was, zou een steenhouwer, die in de arm genomen was, het definitieve grote beeld in steen hakken. Het „model dus het beeld dat de steen houwer als voorbeeld moest dienen, werd van het tentoonstellingsgebouw naar Callants- oog getransporteerd en zo lang opgeborgen tot het met de financiën in orde was. Wie schetst echter haar verbazing, toen Mej. Op 't Land kort daarop het beleefde verzoek ontving de onthulling van de visser man te willen bijwonen Wel had ze al eerder kennis gemaakt met de grote voort varendheid de Callantsogers eigen, maar dat de plannen zo spoedig verwezenlijkt waren, had ze in haar stoutste dromen niet durven hopen Dat er een dusdanige activiteit aan de dag was gelegd, dat het grote beeld nu al onthuld kon worden, grensde welhaast aan het ongelofelijke De onthulling vond plaats, maar al wat er te voorschijn kwam, niet de twee- a drie meter hoge robuste, met weer en wind worstelende visserman Helaas laten de archiefstukken ons hier weer in de steek, we kunnen niet meer nagaan, hoe het precies in z'n werk gegaan is, maar de veronderstelling, dat de prak tische aard van de Callantsogers een woordje meegesproken heeft, komt ons niet onaan nemelijk voor. „Waarom zullen we het'met een groot beeld doen als het met een kleintje ook kan is ongetwijfeld het standpunt geweest, want onder luid gejuich werd het meergenoemde MODEL onthuld En zo staat dan midden op de buurt de visserman als symbool van de strijd tegen de elementen en 'als getuigenis van het juiste economische inzicht van onze dorps noten. H. J. ROTGANS. De familie Smit uit Leeuwarden, reeds vanaf 1933 badgast te Callantsoog en dus terdege op de hoogte met het „ingewikkelde" stratenplan van Callantsoog wilde Zondag, komende met de auto van de richting Stolpen, zoals ze dat gewend waren de Zeeweg inslaan. Niet beter wetende, sloeg de heer Smit vóór het Café Vriesman rechtsaf, om dan plotseling tot de ontdekking te komen dat hij niet op de Zeeweg reed, maar in een woest duin landschap voorthobbelde Het duurde geruime tijd voor de heer Smit begreep hoe de vork in de steel zat. Gedurende de afwezigheid van de familie Smit, was Café Vriesman n.1. verplaatst naar de overkant van de weg. Het moet wel een zeer vreemde gewaar wording geweest zijn. Zondag 19 Juli 's Morgens 102 uur 's Middags 26 uur A. Laan Tini Schilder P. Groen P. Raatgers Atie Eriks Janny Bakker

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 1