Hei qAole, óikandfee&t. \<s> xr l.*- i VALLENDE STERREN. ,'i HET SNIJPUNT WAAR DE AARDE ZICH VAN 10-13 AUG. BEVINDT f Schematische voorstelling van Aard- en Kometenbaan. Schrikt U niet waarde lezer, we zullen U temidden van Uw vacantiegenoegens niet lastig vallen met ingewikkelde wetenschap pelijke beschouwingendat tekeningetje dient slechts om een interessant natuur verschijnsel te verduidelijken. Ongetwijfeld hebt U zo nu en dan wel eens een „vallende ster" gezien, maar misschien is het U nog nooit opgevallen dat er perioden zijn, waarop er meer vallen dan gewoonlijk. De bekendste periode is wel die van 1013 Augustus. De volgende week kunt U dus, ijs en weder dienende, getuige zijn van het wondere schouwspel der vallende sterren. Althans bij nagenoeg wolkenloze hemel, want de hele geschiedenis speelt zich af, ver boven het wolkendek, n.1. meer dan 100 km. boven de aardoppervlakte. Zijn er dus wolken dan is er van vallende sterren niet veel te zien. En wat is nu eigenlijk een „vallende ster" en is hier werkelijk sprake van een ster Om meteen maar alle eventuele misverstand uit de weg te ruimen,- een vallende ster is niet groter dan eenerwt en dan is het al een hele grote. In de regel zullen ze nog kleiner zijn. De meteoor, de meer wetenschappelijke naam voor vallende ster, is een klein steentje, dat vanuit de hemelruimte door de aarde aangetrokken wordt. Zodra nu dit steentje, dat met de duizelingwekkende snel heid van 10 km. per seconde onze damp kring doorklieft, gaat gloeien, zien we het als een „vallende ster". Wat is n.1. het ge val Door de tegenstand van de lucht (wrijving) ontstaat zoveel hitte, dat de meteoor „wit heet" wordt. Binnen enkele seconden is het steentje dan ook volkomen verbrand en hoog boven de aarde is het in gasvormige toestand overgegaan. Zeer zelden vallen er meteoren die een paar kilo wegen. Komt een dergelijke meteoor in onze dampkring, dan is de tijd van het vallen te kort om de massa van deze veel grotere steen volledig te doen verbranden, waardoor de steen op de aarde terecht komt. Maar zoals gezegd, dit zijn slechts uitzonde ringen en een nóg grotere uitzondering is het als de steen duizenden kilo's weegt. In 1908 moet er ergens in Siberië in een on bewoonde streek een reus van een meteoor steen gevallen zijn, die een enorme uitgestrekt heid bos volkomen vernietigde. We begrijpen dus wel, dat de meteoor, al zouden we met een groot exemplaar van duizenden kilo's te doen hebben, niets met een echte ster uitstaande heeft. De sterren, de echte sterren staan onnoemelijk ver weg en zijn enorm grote gloeiende gasbollen, in de geest van onze zon. Dat ze veel kleiner lijken, komt door de oneindig veel grotere afstand. De zon is n.1. 150 millioen km. van ons verwijderd, terwijl de dichtstbijzijnde ster ongeveer 40 billioen km. (40 met 12 nullen!) van ons af staat. Nu rijst misschien bij U de vraag, waarom er nu juist van 1013 Augustus meer meteoren („vallende sterrente zien zijn dan anders. Om dat uit te leggen kijken we even naar het tekeningetje. In het midden zien we de zon staan en in een grote kring loopt de aarde er om heen. Die kring noemen we de aardbaan en de aarde draait om de zon in, zeg maar 365 dagen. Nu zijn er meer hemellichamen die om de zon lopen, de planeten en de kometen. We laten de planeten rusten en bepalen ons tot de kometen. Dit zijn zeer bijzondere hemel lichamen, die een nog veel grotere baan om de zon beschrijven. De komeet, die we hier op het oogj hebben, doet over één rond gang ongeveer 110 jaar! De baan van deze komeet is gedeeltelijk op het tekeningetje aangegeven. De komeet dan, bestaat uit een gloeiende gasbol (de kop) en een lichtgevende staart. De kop stoot als gevolg van een ontledings proces voortdurend materiedeeltjes uit, die zich geleidelijk over de hele kometenbaan verspreiden. Nu wil het toeval, dat de baan van deze komeet en de aardbaan elkaar ergens snijden. Op een gegeven moment zal dus de aarde door dit snijpunt heen moeten. Dit vindt plaats van 10 tot 13 Augustus. We gaan dan dwars door de kometenbaan met de materiedeeltjes De komeet zelf bevindt zich momenteel ergens op een punt van haar baan, ont zettend ver weg. Wie haar wil zien zal tot ongeveer 1985 moeten wachten, want eerst dan zal zej in de nabijheid van de aarde zijn. Dus nog even geduld. We gaan dus door de kometenbaan met de materiedeeltjes heen en aangezien deze materiedeeltjes de eigenlijke vallende sterren zijn, is het duidelijk dat we omstreeks die tijd veel meer meteoren zien dan daarvoor of daarna. Deze materiedeeltjes zijn nog niet helemaal gelijk over de kometenbaan verdeelder zijn hier en daar ophopingen. Het gevolg hiervan is, dat we het ene jaar meer vallende sterren zien dan het andere, maar misschien treffen we het en gaan we volgende week door zo'n „kluitje" heen. Als alles meeloopt kunt U op 12 Augustus 's avonds elke minuut een meteoor zien 1 Hoe het ook zij het is altijd de moeite waard op bovengenoemde data 's avonds zo af en toe de blik hemel waarts te richten. En met dit betoog hoop ik die lezers voor wie een vallende ster een ondoorgrondelijk mysterie was, enigszins wegwijs te hebben gemaakt. H. J. ROTGANS. N.B. Nu we het toch over kometen gehad hebben, weet U de overeenkomst tussen een astro noom (sterrekundige) en een gastronoom (smulpaap) Ze komen allebei hard aanlopen als je roept„Kom eten". We maken onze gasten er op attent, dat in de diverse dorpswinkels en op de Secretarie een WANDEL- en FIETSKAART van Callantsoog en Groote Keeten te koop is. Reeds om zeven uur in de morgen liepen de heren Koelemeij, Mooij, de Vries en de Weerd langs het strand om een kilometer lang stuk af te zetten en dit in 140 perken te verdelen. Keurig op tijd was men met dit voorbereidende werk klaar en even netjes zagen we op het raadhuis de tien tallen deelnemers-lijsten, kaartjes en cadeau tjes klaar liggen. Om 11 uur stelden de honderden deelnemers en -sters zich op de Buurt achter het fanfarecorps op. Weldra schetterde veel muziek uit weinig instrumen ten over het dorp en werd naar het strand gemarcheerd. Het duurde niet lang of een ieder werkte hard. Helaas werkte het weer maar gedeeltelijk mede, een flinke Noord- Wester maakte het verblijf aan het strand nu niet bepaald tot een lolletje. Drie uur lang werd er met zand gespeeld. Natuurlijk waren er enkelen met een half uurtje al klaar, maar er waren er ook, die de volle tijd nodig hadden en met wat goeds voor de dag kwamen. Over het algemeen viel het gehalte van de gemaakte strandfiguren tegen. Vergeleken met een paar jaar ge leden was het peil onrustbarend gezakt. Bijna nergens trof de jury een netjes afge werkte figuur aan. Deze heren hadden dan ook een buitengewoon moeilijke taak. Om 5 uur begon de prijsuitreiking en kon dokter Verheul aan iedere deelnemer een cadeautje uitreiken. Ook de mondharmonica, waar dokter zelf, denkend aan zijn jeugd, nogal verlangend naar gekeken had, verdween De vader van het gelukkige jongetje keek wat somber. Hij dacht aan zijn rust en be loofde de knaap meteen een zolderkamertje. Hieronder volgen nu nog van elke groep de besten Groep I enkelingen 6 t.e.m. 8 jaar 1 C. Langelaar, huis, 21 punten. 2 Roes Brouwer, paddestoel, 21 punten. 3 Annelies Meijer, boerin, 18 punten. 4 Marian Boontjes, berg, 18 punten. 5 Jouke Halma, zeester, 17 punten. 6 Diddi van Denderen, paddestoel, 17 punten. 7 Rennie Ypee, vliegtuig, 16 punten. 8 P. de Haring, vogel en konijn, 16 punten. 9 Guus Rosenboom, kerk, 16 punten. 10 Kees Boontjes, autozitplaatsen, 15 punten. 11 Kees Roggeveen, slot, 15 punten. 12 Dorientje Hendriks, hart, 16 punten. 13 Frank van der Meer, huis, 15 p. Groep II enkelingen 9 t.e.m. 12 jaar 1 Roby van der Schoot, schildpad, 25 punten. 2 Anja Hendriks, Droste, 24 punten. 3 Pim v. Leeuwen, rattenvangers, 23 punten. 4 Toos Berkhout, Holland, 22 punten. 5 Babet Inglis Arkell, wapen, 22 punten. 6 Marguérite Rambonnet, danseres, 21 punten. 7 Rudie de Riemer, Callantsoog, 21 punten. 8 Winnifred van Denderen, eend, 20 punten. 9 Dannie van Callenburg, olifant, 20 punten. 10 Marjan Brouwer, boerin, 19 punten. 11 Hannie de Boer, schildpad, 19 punten. 12 Tim Jongkees, Wapen van Alkmaar, 19 punten. 13 Marjan Kruit, beer, 18 punten. 14 Inger Kruit, paddestoelen, 18 punten. 15 Piet Gerritsen, hart met pijl, 18 punten. 16 A. Mooij, vlinder, 18 punten. 17 Wijnie Bückert, paardenkop, 18 punten. 18 Tommie van der Hoeven, olifant, 17 punten. 19 Dinie van Poelgeest, schild padden, 17 punten. 20 Neli Swenni, bloem, 17 punten. 21 Kees Raap, vrijheidsbeeld, 17 punten. 22 George Kummer, schip, 17 punten. 23 R. Offenberg, vlinder, 17 punten. 24 Frans Oskam, struisvogel, 17 punten. 25 Joop de Boer, schip, 17 punten. Groep III enkelingen 13 t.e.m. 16 jaar 1 Gerrie van Poelgeest, Donald Duck, 23 punten. 2 Willie Mooij, valk, 21 punten. 3 Marijke Roggeveen, Donald Duck, 20 punten. 4 Adrie Jongkees, Flipje, 19 punten. 5 Antoinette Rambonnet, racket, 19 punten. 6 Jan Berkhout, paard, 19 punten. 7 Ben Inglish Arkel, aap, 19 punten. Groep V paren 6 t.e.m. 8 jaar 1 Emmie Bart en Lia Dijk, Flipje, 21 punten. 2 Dicky Schering en Nanno Schering, mannetjes, 17 punten. 3 Jan Hoek, Cobi van Weert, vlieger, 13 punten. 4 Annie en Willie Beun, troostprijs. Groep VI paren 9 t.e.m. 12 jaar 1 Freddie Hendriks en Hans Roes, Prins Hendrik, 22 punten. 2 Ietje in 't Veld en Kees in 't Veld, schildpadden, 21 punten. 3 Emmie Baken en Tiny Hoek, margrieten, 15 punten. 4 Wiebe Sikkema en Nico Kruithof, kerk, 15 punten. Groep VII paren 13 t.e.m. 16 jaar 1 Nellie Baken en Jannie Rietvink, Pinoccio, 24 punten. 2 Marijke de Riemer en Elly Groot, boerderij, 22 punten. 3 Do Bruin en Hans Plomp, zeemeermin, 20 punten. 4 Anneke Prins en Liesbet Roggeveen, bloem, 18 punten. 5 Jopie en Lenie Strooper, bloem, 18 punten.

Badbode voor Callantsoog | 1953 | | pagina 2